DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Prof. mr. Aalberse De wedstrijd Euwe-Aljechin Katholieke Voortrekkers Salazar von Schuschnigg Brüning 29ste Jaargang MAANDAG 25 OCTOBER 1937 No. 8862 $e£eidóehe(2oii/&Mit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent oer weekJ 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week i 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES "an ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 1 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. r i =a Lid van den Raad van State Naar wij vernemen is prof. mr. P. J. M. Aalberse, voorzitter der Tweede Kamer, door H. M. de Koningin benoemd tot lid van den Raad van State en zal hij in de eerste helft van November a.s. als zooda nig zitting nemen. Prof. Aalberse heeft het land gediend als Kamerlid, Minister, voorzitter van de Tweede Kamer, en op velerlei andere wij zen. De Kamer verliest in hem een voorzit ter, die niet door een betere, moeilijk door een gelijkwaardige zal kunnen worden vervangen. Dat prof. Aalberse zich terugtrekt uit het volle openbare politieke leven, zal door zeer vele worden betreurd al zullen de zelfden dezen 66-jarigen werker van gan- scher harte het rustiger leven toewenschen, waarin hij als lid van den Raad van Sta te door zijn adviezen de actueele politiek kan b 1 ij v e n dienen. In de Tweede Kamer zal prof. Aalberse worden opgevolgd door mr. E. G. M. Rool- vink, te Almelo. De heer Roolvink is in Juni 1898 te 01- denzaal geboren. Na in Hengelo het gym nasium te hebben doorloopen studeerde hij rechten aan de Groningsche universiteit, waar hij in 1923 den titel van meester in de rechten behaalde. In 1924 vestigde hij zich als advocaat te Almelo. Spoedig ver wierf hij naam als bekwaam pleiter en ge vat spreker. Reeds in 1927 werd hij Jid van den ge meenteraad, hetgeen hij ook nu nog is. Van Januari 1933 tot September 1935 was hij in Almelo wethouder van sociale zaken en volkshuisvesting. Op politiek terrein heeft het nieuwe Tweede Kamerlid zich sedert jaren actief bewogen. Zoo is mr. Roolvink van den Sta- tenkring Almelo en lid van den Partijraad der R.K. Staatspartij. Voorts is mr. Roolvink in Almelo plaats vervangend kantonrechter en lid van het Ambtenarengerecht. Als opvolger van prof. Aalberse als Ka mer-voorzitter wordt reeds bij geruchtte genoemd de oud-minister mr. v. Schaik deze benoeming zou beteekenen, dat de Tweede Kamarfractie der R.K. Staatspar tij een anderen voorzitter moei kiezen. Welke zet is afgegeven? De negende partij werd afgebroken. Voor den stand zie men het ver slag op pag. 9. Opgaven moeten vóór de hervat ting der partij of bekendmaking van den afgegeven zet in ons bezit zijn. Hij of zij, abonné van De Leidsche Courant, die den zet raadt, kennen wij een bedrag van f 5.(vijl gul den) toe. Bij meerdere goede oplossingen be slist het lot. Men mag niet meer dan één zet opgeven. door Prof. Dr. Friedrich Muckermann S.J. Rome „Rond ons hart is het koud ge worden en de lauwheid be vriest: alleen de vurige harten zullen die koude doorstaan kunnen. Of men by ons behoort of in het andere kamp wordt niet meer beslist door de poli tieke gezindheid, die verander lijk is, maar door de waarach tige gesteldheid van het hait, de moreele substantie". Aldus schrijft Willy Schlamm in zyn geruchtmakend boek „Dictatuur der Leu gen", waarin hij een felle aanklacht neer schrijft aan het adres van Stalin, den moordenaar der tallooze z.g. aanhangers van Trotzky. Deze woorden zyn een van de vele verschijnselen, die er op wijzen, dat in alle rangen der samenleving de rij der mensclien aangroeit, die op de bres gaan staan voor meer menschelijkheid, rechtvaardigheid en zedelijkheid. Hoe wei nig van deze schrijvers hebben er thans eenig besef van, dat die idealen, de waar digheid en vrijheid van den mensch, waar naar zij zoo vurig verlangend uitzien op verheven, sublieme wijze in de laatste pauselijke encyclieken staan beschreven7 Maar ook al weten zij het niet, dan herin nert hun vermanende stem het werel^-Ka- tholicisme toch onophoudelijk aan de his torische taak, die het in deze ure te be grijpen en te vervullen heeft. Wanneer we enkele op den voorgrond tredende figuren beschouwen. Katholieken van de daad, die in het openbare leven juist datgene vertegenwoordigen, waarnaar millioenen en millioenen menschen snak ken, en dat heel wat anders is dan het tromgeroffel van radicale fanatiekel'ngen, dan blykt reeds aanstonds, dat zij het type verpersoonlijken van die diepover tuigde Katholieken, die geroepen blyKen om juist ru aan de wereld meer hoop te schenken in haar vertwijfeling, en meer licht te brengen in de duisternis, die de wereld van alle kanten omringt. Met hoeveel achting wordt er niet ge sproken over den Portugeeschen Minister- Preside^ Salazar? Deskundigen beweren, dat Portugal op het oogenblik een der best geregeerde landen ter wereld is. Wat de reden daarvan is? Omdat Salazar een overtuifed, diepgeloovig, daadwerkelijk ka tholiek is, die het land bestuurt volgens de katholieke beginselen. We noemen nog een ander Voorbeeld, den Oostenrijkschen mi nister-president Kurt von Schuschnigg. Er is niemand in Oostenrijk, die er niet diep van overtuigd is, dat deze man onberispe lijk is, een zedelijk hoogstaand mensch, Iedereen weet, dat von Schuschnigg het ernstig meent met zijn Katholicisme. Al leen bekrompenheid van tegenstander? k3n ontkennen, dat het hier om een Ka tholicisme gaat, dat met z.g. clericale over- heersching niets heet uit te staan. Katholieke staatslieden zijn niet in de eerste plaals aangewezen, om religieus® vraagstukken op te lossen, maar het Ka tholicisme vergt juist van hen, dat ze de natuurrechtelijke wetten van het poli tieke. maatschappelijke, en cultureele le ven kennen en in toepassing brengen In een Encycl'tk als Rerum Novarum wordt toch niet op de eerste plaats een gods dienstige waarheid geopenbaard, die in den engen zin var het woord Katholiek is, doch in het licht van de katholieke leer wordt het natuuirecht ontwikkeld, dat voor alle menschen geldend is, onverschillig of ze Katholiek zyn of niet. Velen, die dr. Schuschnigg nog niet nader hebben heren kennen, heoben hem onderschat en met hem de gezonde kracht van het Oosten- ryksch'. volk en den rijkdom van zijn his torische tra 'itie. Doch daarin is wel een merkbare wijzi ging gekomen. De wereld is thans vervuld van eerbied en hoogachting voor den Bondskanser-er van een kleinen staat, die zou trouw aanhankelijk is jegens de on verwoestbare idealen van het Oostenrijk- sche volk Daarbij bezit Schuschnigg die steeds groeiende kracht, die ook nu nog de Christelijke opvoeding in staat is te ge ven. Ook voor een staatsman is het van belang, dat hij een prettige jeugd en een goed opvoeding heeft gehad. Men kan Schuschnigg daarom vergelij ken met een auto, die buitengewoon goed en elastisch veert; dergelijke wagens zijn in staat om de groote internationale re cords te breken. We willen hier nog een man noemen die tot op den huidigen dag de hoogachting geniet van alle weldenkende menschen, de Jiefde van de besten van zijn volk, n.l. de voormalige Rijkskanselier Dr. Heinrich Brüning. Ook nu willen wij de waarde niet afme ten naar politiek succes of mislukking op politiek gebied, want we houden ons niet bezig met het aanbidden van het succes. Wij willen veel meer wijzen op persoon lijkheden die kracht hebben geput uit hun Katholicisme, die liefde en hoogachting hebben verworven. Wie het nog beleefd heeft, dat deze zoo bescheiden als geleer de man, die op zijn borst het IJzeren kruis droeg, als een model van een Duitscher ge voerd werd, weet ook, dat bij hem het doortrokken zijn van het Katholicisme en bet Duitsch-zijn tot een zeldzame bloei ge komen is. Zoo min als bij Salazar, von Schuschnigg :'s er bij Brüning sprake van, dat men zijn nationale gezindheid zou kunnen betwis ten. maar tevens voelde iedereen, dat van dergelijke figuren een betooven*nde rein heid uitging, en een meesleepende kracht, die wellicht niemand precies in haar oor zaken kan omschrijven, maar waarvan de ingewijde toch weet, dat ze voortspruit uit de beroering met die wonderbare Jicht- wereld, die in het geheim van het Chris tendom verscholen is. Dankbaarheid alleen reeds zou de ka tholieken mceten aansporen, om deze man nen, die in het openbare leven hun gods dienstzin hebben bewezen, te leeren ken nen en hoogachten. Er bestaat toch ook een dankbaarheid niet alleen tegenover de prinsen der Kerk, maar ook tegenover die vooraanstaande leeken, die als moderne „belijders" heel hun wezen in dienst ge steld hebben van de onveranderlijke, eeuwige waarde der menschelijkheid. Al deze mannen want we zouden er nog velen kunnen noemen ook uit het niet- katholieke, uit het christelijke kamp zijn een getuigenis dat het Christendom oqk nu nog in Europa zijn kracht niet heeft verloren en dat juist in hen de geest leeft, die het aanschijn der aarde moet vernieuwen. Een Trainings-toeslag Er wordt wel 'ns over geklaagd, dat ar beiders, die langen tijd niet gewerkt heb ben, niet meer voor den arbeid zijn „ge traind" en daardoor minder kans hebben (.p werk althans op werk voor normaal loon. Daarom is befangrijk een maatregel, die nu te Eindhoven is getroffen voor de siga- renindustrie. De minister van Sociale Zaken heeft goedkeuring verleend aan een door de ge meente Eindhoven, in samenwerking met de werknemers- en werkgevers-organisa ties in de sigarenindustrie, ontworpen re geling, krachtens welke aan werklooze si garenmakers, die zich in hun vak weder om willen bekwamen, een trainings-toe slag wordt toegestaan voor ten hoogste dertien weken. De proef zal beginnen met een eerste graoep van twintig werklooze sigarenma kers, die op verschillende sigarenfabrieken zijn aangesteld. Voor de bepaling van de zen toeslag is een commissie gevormd, waarin zitting hebben afgevaardigden van patroons- en arbeidsbonden, alsmede de directeur van de arbeidsbeurs te Eindho ven, terwijl de minister als zijn vertegen woordiger heeft aangewezen den heer Van den Hout, controleur van het departement van Sociale Zaken. DE WERKLOOSHEID IN SEPTEMBER. 65.830 minder dan in dezelfde maand van 1936» Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt cijfers mede betreffende het aantal geheel werkloozen, bij alle organen der openbare arbeidsbemiddeling als werkzoe kende ingeschreven. Opgemerkt zij, dat niet alle werkloozen in Nederland zich als werkzoekende bij de openbare arbeidsbemiddeling laten inschrij ven. Het aantal werkloozen was einde Sep tember 1937 in alle groepen van gemeenten lager dan in dezelfde maand van het vo rige jaar. Wat wil de Rotary-beweging Haar banden met de Vrijmetselarij Het Comité van Katholieke Actie „Voor God" schrijft ons: Van enkele zijden werd ons verzekerd, dat de door ons gepubliceerde waarschu wingen, welke Paus en Bisschoppen tegen de Rotary-beweging hebben gericht, op onjuiste gronden zouden berusten. In het bijzonder: de verhouding tusschen Rota ry-beweging en Vrijmetselarij zou in het geheel niet bestaan, of slechts zeer op pervlakkig wezen. Het blijkt echter duidelijk, dat de Ro tary niet meer of minder is dan een zus- ter-organisatie der Vrijmetselarij. De be weging werd in 1905 te Chicago gesticht door advocaat P. Harris, een vrijmetse laar, te zamen met drie andere loge-broe- ders, een mijn-ingenieur, een kolenhan delaar en een kleermaker. Er werd besloten, dat in de club slechts één vertegenwoordiger van ieder beroep of bedrijf zou worden toegelaten en dat de bijeenkomsten afwisselend bij een der leden thuis zou worden gehou den. (Rotation). Door recruteering uit andere macon- nieke milieu's werden andere clubs ge vormd, het eerst te San Francisco door den vrijmetselaar Homer W. Wood in 1908. Op een congres in 1910 werden de eerste statuten vastgesteld. Pas in 1923 werden in Nederland Rotary-clubs opge richt. Op het oogenblik bestaan over de geheele aarde 3.692 clubs met ongeveer 152.000 leden, verdeeld in 75 landelijke districten, welke ieder voor zich zijn aan gesloten bij de Rotary-Internationale. De algemeene leiding in Europa berust bij dr. Alex Potter te Zürich, een Vrij metselaar. Volgens de statuten beslist het bestuur van de Rotary-Internationale in a 11 e zaken, via het Europeesche Uit voerend Comité en den districtsgouver neur. Daar alle leden van dat bestuur vrijmetselaars zijn, beteekent dit, dat alle besluiten van de Internationale door de gedachten der Vrijmetselarij geïnspireerd zullen zijn. In April 19r5 zond de Rotary het volgende telegram aan den kerkver- volger Calles (Vrijmetselaar): „Wij stellen er een eer in u onze broe derlij ke groeten en gevoelens van hoogachting te doen toekomen. Wij zijn vastbesloten, zooveel als in ons vermogen is, uw regeering te steu nen en ermee samen te werken". Op de vergadering van de Zwitsersche Rotary, welke in Juli 1930 te Genève werd gehouden, werd bij stemming een motie verworpen om te protesteeren tegen de kerkvervolging in Rusland. Uit het Engelsche blad „The Rotarian'' kiezen we slechts een enkele advertentie: „Wilt ge u bekwamen in het spreken voor uw club of voor uw Loge, bezoekt dan onze conversatielessen''. In Londen bestaat een bloeiende Vrijmetselaarsloge, waar van allen Rotarians lid kunnen zijn. In The Rotarian van September 1930 werd een verantwoording gepubliceerd van een geldinzameling onder Rotarians. De be langrijkste bijdragen blijken bij gelegen heid van Loge-bijeenkomsten te zijn bij een gebracht. Blijkens haar eigen publicaties kent de Rotary geen enkel dogma, tenzij het dog ma van de absolute neutraliteit en van het geloof in de Rotary-philosophie, wel ke den vrede en broederschap wil verze keren van alle rassen en alle godsdien sten. Deze doelstelling komt bijna letter lijk met het uitgangspunt der Vrijmetse larij overeen. De vrouwenbeweging van het Soropti- misme, evenals de Rotary van Ameri- kaanschen oorsprong, heeft het program ma en de inrichting van de Rotary groo- tendeels overgenomen. Een blik in de le denlijsten doet zien, dat ook in deze be weging het aantal vrouwelijke vrijmetse laars zeer groot is. genoemde maand 65.830 werkloozen min der geregistreerd dan einde September 1936 (in Augustus en Juli 1937 bedroeg het aan tal werkloozen resep. 63.615 en 62.767 min der dan in de overeenkomstige maanden van 1936). Ten opzichte van Augustus 1937 valt een toeneming van het aantal werkloozen met 6.449 waar te nemen. In 193^ werden einde September 8.664 meer werkloozen geregis treerd dan einde Augustus. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De Japanners vallen krachtig aan bij Sjanghai. Ongerustheid over ontvoerde missionarissen, o.a. Nederlanders. (2de blad). Franco neemt Asturië in bezit. De non interventie-besprekingen dreigen opnieuw vast te loopen. (2de blad). De Belgische minister-president van Zee land treedt vandaag af. (2de blad). Het blijft onrustig in Palestina. (2de blad). Jean Batten verbetert het vliegrecord AustraliëEngeland. (Luchtv., 2de blad). Binnenland Prof. mr. Aalberse is benoemd tot lid van den Raad van State. (1ste blad). De „heks van Merkelbeek" heeft «en gedeeltelijke bekentenis afgelegd. (4de blad). Het Noorsche s.s. „Aartsen" op de Noord zee wrak geslagen en gezonken; de be manning gered. (4de blad). Sport en Wedstrijden SCHAKEN: De negende partij Euwe Aljechin in remise-stand afgebroken. (3de blad). VOETBAL: I. V. C. B.: Fraaie overwin ningen van S. J. C. en Lisse, nederlagen van Teylingen en Blauw Zwart, gelijk spel van V. E. P. D. H. V. B.: de Nic. Boys verslaan D. O. S. HI K. N. V. B.: Be- Quick speelt gelijk, nederlagen van U. V. S. en Alphen, A. S. C. en Lugdunum win nen. (3de blad). KORFBAL: Fluks stelt opnieuw teleur. (2de blad). DE WERELD IN VOGELVLUCHT De besprekingen in de commissie voor de niet-inmenging dreigen opnieuw vast te loopen. De vergadering der commissie, welke op vandaag gesteld was, is uitge steld tot Dinsdag. Wy hebben reeds eerder gewezen op het manupuleeren met de cij fers der Italiaansche vrijwilligers in Span je. Deze kwestie komt nu naar voren. De Italiaansche gezanten te Parijs en Londen hebben officieel meegedeeld, dat het aan tal Italiaansche vrijwilligers in Spanje 40.000 bedraagt en eischen nu, dat men aan die mededeeling onvoorwaardelijk een blindelings geloof hecht. Voorts stelt Ita lië als voorwaarde, dat op voet van gelijk heid met andere mogendheden wordt on derhandeld. Naar verluidt, is de Fransche regeering bereid, niet aan te dringen op het onmid dellijke symbolische terugtrekken van een aantal vrijwilligers, indien een accoord op dit punt te bezwaarlijk is. Italië gooit thans de verantwoordelijk heid voor den gang van zaken op Rusland, ir.aar in Londen is men geneigd, ook Italië verantwoordelijk te stellen, daar men be gint te twijfelen aan den goeder wil. Als de delegaties Dinsdag geen meer tegemoet komende houding aannemen, loopen de besprekingen weer op een mislukking uit. In China vallen de Japanneezen thans heftig aan op het front bij Sjanghai. Om trent het resultaat van den stryd loopen de berichten sterk uiteen. Volgens het Ja- pansche hoofdkwartier heeft het offensief volledig succes gehad en zijn de Chineezen op den terugtocht. Volgens den Chinee- schen woordvoerder daarentegen hebben de Chineezen wel is waar eenig terrein moeten prijsgeven, doch is hun linie als geheel ongewijzigd geble/en. In België zal de regeering-Van Zeeland waarschijnlijk vanavond aftreden. De af* faire met de Nat. Bank verloopt dusdanig, dat een aanblijven vrijwel uitgesloten is.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1