KANTSTOF VOOR BRUIDSJAPONNEN. ONS PATRON EN HOEKJE. HET BESTELLEN VAN PATKONEN Patronen van in ieze rubriek voorko mende genummerde modellen zijn op aan vraag te verkrijgen bi) ..Het Practiscb Mo deblad" Postbus 36. Oen Haag Postreke ning 203203 De prijs der patronen oedraagt. mdien niet anders staai aangegeven, 0 58 Betaling steeds vooruit, In postzegels, per giro of per postwissel 526 ONDER- EN NACHTKLEEDING Inderdaad valt er over het probleem on der- en nachtkleeding heel wat te praten en is deze niet minder aan mode onderhe vig dan de bovenkleeding. Mooi fijne weef sels worden hiervoor verwerkt van het meer eenvoudige glasbatist tot het veel kostbaarder georgette toe. Wit ziet men weinig, kleuren des te meer in mooie pastel tinten. Ook gebloemde zijdjes wendt men zeer veel aan en met succes. Bij avond- kleeding, die veelal van uiterst fijne tulle en kant over een zijden onderrobe wordt vervaardigd zijn goed passende dessous een eerste eisch en veelal maakt men deze van zwarte zijde en dito kant. De chemise enveloppe wordt voor dit doel veel gedra gen, omdat deze de vereischte lijn geeft. Mooi is het model linies met apart inge zette zijstukken en geborduurde moezen midden voor. Men zal met de lengte der schouderbanden rekening moeten houden met de uitsnijding der japon. De bustehou der is eveneens van kant en heeft een sfe- vig doorgestikt middengedeelte en sluit aan de rugzijde met band en elastiek. Wasch- zijde wordt zeer veel verwerkt voor hemd jes, die bijv. met kanten inzetstukjes wor den gegarneerd, terwijl langs de bovenzijde soortgelijke kant wordt gezet. Nachthem den worden veel meer gedragen dan pya- ma's, hetgeen niet te verwonderen is, aan gezien zij niet alleen veel vrouwelijker, doch tevens flat- teuser zijn. Kort aangeknipte of met ruimte aangestikte mouwtjes staan het vlotst, ter wijl de ruimte aan de voor zijde meest verdeeld wordt over eenige uitnaadjes. Aan effen weefsels ziet men veel kanten garneeringen, terwijl gebloemd batist of zijde geen andere versiering vragen dan kleine strookjes van het zelfde materiaal. Herstmode Een nieuwe herfst deed zyn intrede en daarmede een nieuwe mode. In deze ru briek kunnen wij slechts in zeer beperkte mate onze aandacht aan het verschijnsel „mode" wijden. „Hecfstmode 1937", een goed, degelijk modeblad, dat speciaal aan de herfstmode is gewijd, ligt gereed om op uw verzoek aan u toegezonden te worden. „Herfstmode 19371" bevat een groot aantal modellen en biedt u de mogelijkheid een fraaie premie in uw bezit te krijgen. „Herfstmode 1937" wordt u onmiddellijk toegezonden, als u schrijft aan de Redactri ce Herfstmode, Postbus, Den Haag, onder bysluiting van tien cents aan postzegels. Deze tien cents kunnen ook gegireerd wor den op postrekening 191919 van den Knip- patronendienst te Den Haag. De Redactrice wacht gaarne op uw bericht. Alles van zeildoek Men ziet tegenwoordig aardige ruiten in frissche kleuren, moesjes en zelfs bloemen- motieven, die dit materiaal voor verschil lende doeleinden geschikt maakt. In de eerste plaats besparen huisvrouwen zich veel werk, indien zij de planken van muur- en glazen kasten met zeildoek be leggen, b.v. in een geruit dessin. Aan de voorzijde van de plank hecht men met witte of gekleurde punaises gehaakte of linnen kant. Men heeft hij het schoonmaken der planken de stof van het zeildoek slechts af te nemen met een stofdoek en alleen met extra-beurten wordt een in zeepsop uitge wrongen doekje gebruikt. Veel water be neemt de glans en de tijd van „nat" wer ken is voorbij. De eerste keer heeft men een grootere uitgave voor het zeildoek dan wanneer men papier hoopt, doch het eerste houdt jarenlang stand, terwijl de kleuren van betere kwaliteiten eveneens blijvend zijn. In keukenkastjes, waar pannen opgebor gen worden kan men beter een goedkoope kwaliteit vloerzeil nemen, hetgeen veel net ter staat bij het openen der deurtjes dan b.v. couranten. Hoe geschikt deze ook zijn voor het meest verschillende gebruik in de huishouding, zijn zij voor bedekking van kastplanken niet geschikt. Na deze kleine afdwaling zetten we ons praatje van het gebruiken van zeildoek thans voort. In gezinnen met kinderen kan men het gekleurde zeildoek voor ontbijt en koffietafel gebruiken, terwijl men voor den middagdisch wit kiest met ingewerkte pa tronen, die de dessins van geweven tafel goed weergeven. Men kan voor de kleintjes trouwens ook kleine servetjes van zeildoek maken, indien men iets tegen een met zeil belegde tafel heeft. Deze worden onder de borden der kinderen geelgd en als versie ring brengt men een geschulpte rand aan. De schulpen teekent men eerst met behulp van een muntstuk op een reepje stevig pa pier, knipt de vorm na, die men daarna iangs de randen der servetten of andere voorwerpen legt en in minder dan geen tijd heeft men een mooie geschulpte rand ge knipt. De overtrek van de theemuts, die met rijgsteken aan de bovenkant is samenge- naaid, heeft een iets meer ingewikkelde rand, omdat hij gebogen is, doch ook dit uitknippen kan met behulp van een munt stuk gebeuren, waartoe men eerst de tee- kening op de binnenkant van het zeildoek aangeeft. Kinderservetjes, onderleggers voor scha len, srevetten, taschjes en nog veel meer practische gebruiksvoorwerpen laten zich by eenig nadenken van zeildoek maken. „DE VOLMAAKTE ECHTGENOOTE". Een Joego Slavische schrijver, die van meening is, dat het huwelijk .een „weten schap" is, maakte zijn opvattingen kenbaar en stelt aan een echtgenoote de volgende eischen: „Zij moet moederlijk gevoel heb ben, zachtmoedig zijn, trouw tot in den dood, een vriendin van den man zijn onder alle levensomstandigheden. Zij mag niet ijverzuchtig zijn, den man geen zorgen geven, geen ondoordachte vragen stellen en steeds voor oogen houden, dat een goed verzorgde huishouding en smakelijke maal tijden de noodzakelijke basis der liefde zijn. Zou deze schrijver „de ideale vrouw vin den?" Het is wel een heel typisch verschijn sel, dat het zien van een jonge vrouw in bruidstoilet steeds de belangstelling trekt. Is het om het smettelooze geheel en het waas van tulle, dat de bruid omhult? Zijn het wellicht herinneringen, die het zien van een bruidsjapon onwillekeurig wek ken aan den grooten dag, kort of reeds lang tot het verleden behoorende? Wellicht ver vult het zien er van menig meisjeshart met hoop, dat die dag voor haar ook komen zal! We weten niet door welke overwegingen de toeschouwers, meest vrouwen geleid worden, doch zeker is, dat het geen bruid aan belangstelling ontbreekt. Critiek op de tails blijft in den regel achterwege en men is het er meestal over eens, dat de bruid er „snoezig" uitzag. Over het algemeen zyn trouwjaponnen zeer eenvoudig van snit en moet het mate riaal grootendeels een geslaagd geheel bie den. Wit maakt een kouden indruk en daarom is de kleur, die het midden houdt tusschen wit en uitgesproken crème het best, n.l. ivoor. De coupe der moderne bruidsjaponnen is flatteus en als nieuwste materiaal wordt zeer veel kantstof ver werkt. Soms ziet men een robe, die ge- Jieel van kant is, dan weer slechts voor zoover het bovendeel betreft öf alléén pas en mouwen. De kanten japon wordt meestal over een satijnen onderkleed in dezelfde tint gedragen, waardoor een mooi effect van glanzend en mat verkregen wordt. On der glanzende zijden kant wordt meestal tulle of chiffon gedragen, waardoor dit ma teriaal meer tot zijn recht komt. Men ziet ook wel elegante kanten mantels over sa tijnen bruidsjaponnen dragen, terwijl de groote bontmode ook gedacht heeft aan het bruidje. Mooie witte bontcapes, bolero's en manteltjes worden op koude winterdagen gedragen, waarvoor zich ook witte losse bonten leenen. Boas van witte struisvee- ren, alsmede capes kleeden eveneens zeer chique. De sluier der bruid wordt zoodanig op het hoofd gehecht, dat het gelaat geheel on bedekt blijft. Het is een kwestie van smaak of men er veel of weinig haar uit zal la ten komen, terwijl ook rekening gehouden zal moeten worden met het kapsel. Kleine figuurtjes zullen langer lijken, indien de tulle hoog opgespeld wordt boven het voor hoofd, terwijl oranjebloesem of mirten tus schen de plooien gehecht worden. Een lange bruid kan met meer succes de tulle en plooien over het hoofd laten drapeeren in den vorm van een kapje, terwijl aan de voorzijde een rand bruidsbloemen komt. Meestal zal men de kapster de sluier laten drapeeren, want dit is inderdaad iets, wat met smaak en overleg moet gebeuren. De kleeding der bruidsmeisjes zal by voorkeur kleurig zijn, terwijl de japonnen één zelfde kleur, moteriaal en coupe heb ben. Voorafgaand overleg is in deze zeer gewenscht evenals het bespreken van het model der hoed en verdere details o.a. handschoenen, schoentjes enz. De bruids meisjes krijgen hare japonnen dikwijls van de bruid, een gewoonte waar tegenwoor dig nog wel eens mee gebroken wordt en 't welk afhangt van den finantieelen welstand van bruid en bruidsmeisjes.De bloemen wor den door den bruidegom aan de bruids meisjes gegeven, n.l. een corsage en een handbouquet, die een harmonisch geheel moeten vormen met de kleur der japon. Snoezig zijn de kleine bloemenmofjes, die vooral bij stijl een japon en hoed zoo'n apart geheel vormen b.v. wanneer deze uit het Directoire tijdperk gekozen worden. De weergegeven japonnen willen wij ten slotte nog in het kort bespreken. De eerste bruidsjapon is van zware crêpe de chine of satin, mat verwerkt, met hoog opgeknipte rok, die nauw om middel en heupen sluit. De ruimte aan schouderstukken en rok is ingehaald, waardoor een zekere volheid aan het figuur gegeven wordt, die gunstig werkt tegenover de heupen. Bescheiden kantgar- neering aan hals. In het midden is een zijden met kantstof gecombineerde japon voor de bruidsmoe der, die een touffe bloemen als halsgar neering heeft De derde japon is voor een bruidsmeisje en gedacht van tafzyde met dubbele ru ches aan hals en rokzoom, incrustaties van goudgalon aan de voorzijde. De japon aan den zijkant aangegeven is voor een zeer slanke bruid. Het boven deel is van wollen kantstof op een onder kleed van atlaszijde, terwijl de rok van matte of cloqué zijde gemaakt is. Practische huisvrouw Nu de vacanties weer achter den rug z\jn en de meest noodige dingen in de huis houding en aan de kleeding gedaan zijn, tracht menige huisvrouw nog tijd te vin den om sap te maken van de nog ruim voorhanden zijnde herfstvruchten. Men kan ook ongekookte vruchtensap pen bewaren en rekent op 2 K.G. vruchten 25 gr. wijnsteenzuur 1 L. water en op iede re L. sap 500 gr. suiker. De vruchten worden gewasschen en aan stukjes ver deeld in een kom gedaan en met een por seleinen of houten stamper fijn gemaakt, daarna giet men het wijnsteenzuur op in de benoodigde hoeveelheid water en giet het over de vruchten. De massa wordt in een doek gegoten en het vocht wordt in een kom opgevangen, ftetgeen men op uiterst een voudige wijze kan doen door een bankje of stoel zonder leuning om te keeren en de doek om de 4 pooten te binden. De door gelekte sap wordt met de suiker vermengd en zoolang geroerd, totdat deze volkomen is opgelost en de sap helder van kleur is. Men vult de grondig schoon gemaakte fles- schen en sluit ze goed af. donker en op een koele plaats bewaren. Wil men beugelfles- schen vullen en steriliseeren, dan omwik kelt men ze met courantenpapier en plaatst ze op een draadrooster in een met water en hooi gevulde emmer. Koud opzetten en uur zachtjes laten koken. Van zuivere vruchtensap kan men ver schillende soorten gelei maken, die heerlijk op de boterham zijn en met behulp van de tegenwoordig veel gebruikte bindmiddelen vlug te maken is, verkrijgbaar by kruide niers en drogisten. SPORTIEF JASJE VOOR DE HERFST DAGEN. Succespatroon 1508. Prijs 0.30 plus 0.05 voor adm.- en verzendkosten. Een zeer aardig en vlot jasje is model 1508. Voor de overgangsdagen is het zeer geschikt. Patronen hiervan zijn verkrijg baar in de maten 38, 40, 42 en 44. Succespatroon 1543. Prijs ƒ0.30 plus 0.05 voor adm.- en verzendkosten. Model 1543 geeft een gekleede japon weer voor slankere dames. De patronen hiervan worden allen geleverd met lange mouwen en zijn verkrijgbaar in de maten 42, 44, 46 en 48. BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan ..Het Practiscb Mode- olad" Postbus 36. Den Haag. giro 203203. NAAM: STRAAT: PLAATS: Patroon No. Maat HierbU ingesloten t aan postzegels. Indiei u tevens het laats'e nummer van Het Practiscb Modjr-.ad" wenscht te ont vangen gelieve u 10 cent extra ui te slui ten (Postzegels liefst van 1%, 3, 5, 10 of 12% cent, doch niet van 6 cent).

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 14