ZATERDAG 23 OCTOBER 1937 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN De wedstrijd Euwe-Aljechin BINNENLAND Z9ste Jaargang No. 8861 3)e £cicbefM26oii^cmt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi) vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weeki 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentlën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES "an ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Dit nummer bestaat uit vijl bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. V De groote gezinnen en de defensie Verschenen is het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer over Hoofdstuk I van de Rijksbegrooting 1938. Dit is een hoofdstuk, waarin naar harte lust, in een onbeperkten stroom van over vloedigheid, politieke beschouwingen kun nen worden gehouden beschouwingen over: had er een ministerie op andere ba sis gevormd kunnen, gevormd moeten worden, enz. enz. Al deze beschouwingen keeren terug in het antwoord der Regeering op dit Voor loopig Verslag en later bij de mondelinge behandeling. Wij zullen er onzen lezers geen drie keer op tracteeren vandaag willen wij ons beperken tot enkele o.i. wel belangrijke opmerkingen, die gemaakt zijn Allereerst die over het beleid van de Re geering inzake de defensie. Wij citeeren uit het Voorloopig Verslag: Vrij algemeen was men van oordeel, dat het bij den bestaanden interna tionalen toestand onvermijdelijk is, dat de weerkracht van ons land wordt versterkt. Intusschen liepen de meeningen uit een over de mate, waarin zulks be hoort te geschieden. Verscheidene leden, die erkenden, dat het treffen van voorzieningen, op dit punt een aangelegenheid van groot belang en van dringende noodzakelijk heid is, gaven als hun meening te kennen, dat bij hetgeen te dezen op zichte wordt voorgesteld te zeer is voorbij gezien, dat aan het vermogen van de natie, ten behoeve van die voorzieningen middelen op te bren gen, grenzen zijn. Volgens de bereke ning van deze leden zullen, indien de regeeringsplannen op dit punt onge wijzigd worden uitgevoerd, de j aarlij k- sche lasten eerlang, vergeleken bij de begrooting voor 1937, met ongeveer 64 millioen stijgen. Dit zal zonder twijfel ten gevolge hebben, dat voor uitgaven ten behoeve van dringende sociale en cultureele belangen binne*- afzienbaren tijd geen gulden meer te vinden zal zijn. In dit verband werden verscheidene sociale maatregelen opgesomd, die van groote urgentie geacht worden. Onderscheidene andere leden wa ren zonder elk woord van het boven weergegeven betoog te kunnen onder schrijven, toch evenzeer van meening, dat met betrekking tot de uitgaven voor defensiedoeleinden een zekere matiging behoort te worden betracht, opdat niet het gevaar ontsta, dat voor de naast toekomst elk perspectiëf op het stuk van andere, niet minder noodzakelijke uitgaven wordt afge sneden. Vele leden, hoezeer de noodzakelijk heid van den hierbedoelden maatre gel betreurende, meenden, dat het hier uitgaven betreft, welke zoozeer het be staan van den staat zelf raken, dat daarin, indien de regeering aanne melijk maakt, dat zij in dezen omvang noodig zijn, zal moeten worden be rust. Wij zijn het eens met de leden, die con- stateeren, dat óók bij de uitgaven voor de de fensie „een zekere matiging" moet worden in acht genomen! Maar 't treft ons, dat die zekere matiging blijkbaar alléén slaat op de offers in geld uit de schatkist, en geen gewag wordt gemaakt van de offers van persoonlijken aard, welke van de ge zinnen, speciaal van de groote gezinnen worden gevraagd. Wij willen op de beteekenis van deze offers de offers, speciaal gebracht door de groote gezinnen nog 'ns de aandacht spitsen. Moties, in verband hiermede aan genomen door de afdeelingen der R.-K. Staatspartij in Zoeterwoude-Dorp en Lei den, geven weer, wat er leeft in breede kringen van het Katholieke volk: de groo te gezinnen mogen niet zoo zwaar worden belast, als volgens de Regeeringsplannen inzake de uitbreiding van het leger-con- tingent gechieden zou. Aan de redelijke, alleszins gemotiveerde wenschen, in deze moties uitgesproken, zal worden tegemoet gekomen daarop vertrouwen we! Een belangrijke vraag In het hierboven vermelde Voorloopig Verslag werd gevraagd: Wat de Regeering denkt te doen om paal en perk te stellen aan de propaganda voor het Neo-Malthu- sianisme, aan de nog steeds niet afdoende bestreden verspreiding van pornographische geschriften, aan het toenemende aantal echtscheidingen, aan de excessen van het strand- en badleven, aan het euvel van gemeng de baden, alsmede ter bestrijding van de openbare ontucht. Met belangstelling zien wij uit naar het antwoord op deze vraag. 't Is niet gemakkelijk voor de regeering ten deze doeltreffende maatregelen te ne men. Wij erkennen dat onomwonden. Maar, dat de Regeering hier verder da- denloos zou toezien, mag niet worden ver ondersteld. Nogmaals: wij wachten met belangstel ling af. V Lol voor de katholieke organisaties Het Koninklijk Nederlandsch Land- bouwcomité heeft vergaderd. Er is, van zelfsprekend, geredevoerd over den toe stand van den landbouw. De heer Louwes, voorzitter der Gronin ger Mij. van Landbouw, sprak over de po sitie van den boerenstand in het volksge heel. De Nederlandsche boerenstand heeft alle reden zich de gelijke te achten der andere bevolkingsgroepen en in rustig zelfvertrouwen zijn weg te gaan. De toekomst moet liggen in verbete ring van eigen tekortkomingen, in ver meerdering van eigen kracht, in den wil het geheele volk van zijn goed recht te overtuigen. Aldus constateerde zeer terecht de heer Louwes. En dan merkte dezelfde spreker ver der op: De verwezenlijking van het groote doel, waarnaar allen (alle boeren-or- ganisaties) streven, wordt niet weinig belemmerd door de confessioneele ver deeldheid in het landbouwvereeni- ginsleven. Met den afscheidsdrang der orthodox-protestantsche boeren staat het anders dan met de Roomsche col lega's die meer compact samen wonen; de Christelijke organisatie moet als het ware uit het vleesch der algemeene organisatie worden losgescheurd. Ja 't zou zeker beter zijn, als er één organisatie zou kunnen zijn zou kunnen zijn, omdat allen één zijn in principieele levensbeschouwing Doch zoo is 't nu eenmaal ook wij zeggen: helaas! niet! Maar, afgezien ook van de feitelijke noodzakelijkheid van de meer-vormig- heid in de boeren-organisatie, ook in zich, als zoodanig, kan deze meer-vormigheid, deze verscheidenheid toch wel nuttig zyn, omdat er een stimulans, een prikkel in kan liggen tot hoogere activiteit! Dat laatste wees zelfs de heer Louwes aan in een feit! Even verder in zijn rede zeide hij n.l., dat de „Katholieke organisa ties aan de algemeene een in meer dan één opzicht beschamend voorbeeld geven"! W- nemen van deze waardeering voor de katholieke organisaties kennis, zonder zelf ingenomenheid, met erkentelijkheid. AANVARING TUSSCHEN VRACHT SCHIP EN KRUISER. ISTANBOEL, 23 October. (A.N.P.) In de Bosporus is het Turksche vrachtschop „Or- du" tijdens het keeren door den stroom ge grepen en tegen den Turkschen kruiser „Hamidiye" gedreven. De „Ordu" zonk bin nen vijf minuten. Vijftien leden der be manning werden door twee Turksche destroyers gered, twee verdronken. De De negende partij wordt Zondag avond in den Haag gespeeld. Wij herinneren onze abonné's er aan, dat bij eventueel afbreken der partij wij f 5.— (vijf gulden) beschik baar stellen voor hem of haar, die ons de in couvert afgegeven zet op geeft. Bij meerdere goede opgaven beslist het lot. Deze opgave moet ons bereikt heb ben voor de hervatting der partij. Men mag niet meer dan één zet opgeven. Op de enveloppe te vermelden: EUWE-ALJECHIN. DE DIRÊCTIE. DE WERELD IN VOGELVLUCHT De berichten over de verrassende zwen king der Italianen op de bijeenkomst van de niet-inmengingscommissie waren al te hoop gevenu. Dat kon niet zoo blijven. Vandaag luiden de berichten over de bij eenkomst van gisteren alweer in mineur. Overeennstemming is niet bereikt en de vergadering is weer verdaagd tot Maan dag. Reuter meldt, dat er drie ernstige moei lijkheden zijn gerezen gedurende de bijeen komst van gisteren, die vier en een half uur duurde. De eerste moeilijkheid is het Italiaansche voorbehoud, dat alle andere gedelegeerden het Britsche plan evenals Italië moeten aanvaarden. De tweede wordt gevormd, doordat de Russiche gede legeerde volledige terugtrekking der vrij willigers eischt, alvorens hij over de toe kenning der oorlogsrechten wil spreken. De derde moeilijkheid veroorzaakt de ver klaring der Italiaansche, Duitsche en Por- tugeesche gedelegeerden, dat hun regee ringen zich niet verplicht kunnen achten tot het aanvaarden van cijfers over hun vrijwilligers, die door de naar Spanje te zenden commissies gepubliceerd zouden kunnen worden. Maisky zeide, dat zijn re geering deze cijfers zou aanvaarden, doch er niet door gebonden zou zijn. Het is duidelijk, dat men zoo nog een tijdje aan den gang kan blijven. In België duiken de crisis-geruchten weer op. Het is nog altijd de kwestie van de Nationale Bank, welke Van Zeeland en diens kabinet bedreigt. De crisis is thans dreigender dan ooit en het politieke leven van Van Zeeland hangt aan een zeer dun zijden draadje. Er schijnen bij de Nat. Bank ongeregelmatigheden te zijn voorge- komei, waarvoor Van Zeeland als toenma lig vice-voorzitter de verantwoordelijkheid draagt. Franck, de gouverneur, en Van Zeeland zouden zelfs in staat van beschul diging worden gesteld, 'n Fraaie boel. AUTOBUS DOOR TREIN GEGREPEN. Vijf kinderen gedood. Uit Mason. City (Iowa) wordt gemeld: Een autobus met schoolkinderen is op een spoorwegovergang gegrepen door een tren van de lijn Desmoines—-St. Paul (Ver. Staten). De chauffeur, een onderwijzeres en vijf kinderen werden gedood. Twee en twintig kinderen werden ernstig gewond. DE DRIEMAAL WEEKSCHE K. L. M.-DIENST. De „Buizerd" vertrokken. Heden is met het vertrek van de „Bui zerd" uit Batavia over de route Indië Nederland de driemaal weeksche K. L. M.- dienst ingegaan. De „Buizerd" vertrok te 12 uur van het vliegveld Tjililitan en had 100 KG. post meer in dan gewoonlijk, waarbij vermoedelijk veel van philatelis- ten. Commandant was de heer Tepas. Bij het vertrek waren vertegenwoordigers van de K. L. M. en de K. N. I. L. M. tegenwoordig, alsmede de resident ter beschikking, de heer van Lochem en autoriteiten van het postkantoor Batavia. Als passagier ging me de de heer Groeneveld, het eenige lid van de „Specht"-bemanning, die het ongeluk te Palembang overleefde, en thans nog alleen enkele wonden aan zijn linkerhand en een lichte geschoktheid als herinnering meedraagt. Ook was er belangstelling van het publiek. De „Buizerd" vertrok iets la ter dan gewoonlijk, in verband met de om zetting van eenige postzendingen. R.K. STAATSPARTIJ KRING 's-GRAVENHAGE. Gisteravond heeft in de groote Dieren tuinzaal een feestelijke herdenking plaats gehad van het 40-jarig bestaan van de Centrale R.K. Kiesvereeniging te 's-Gra- venhage, tegenwoordig kring den Haag van de R.K. Staatspartij. Talrijke autoriteiten woonden deze bij eenkomst bij. De feestrede werd uitgespro ken door dr. L. G. Kortenhorst. Mr. F. Teulings bracht de geluk wen schen over van de R.K. Staatspartij. DE KATHOLIEKE PERS. De beide door de N.V. Gooi en Sticht, Hilversum, geëxploiteerde R.K. nieuwsbla den, de Gooische Post en het Nieuwsblad van Bussum, houden met 1 November a.s. op te bestaan. De abonnementenlijst der beide kranten is overgenomen door de V. K.P. voor haar blad De Nieuwe Dag, dat afzonderlijke edities voor Hilversum en Bussum zal gaan uitgeven. CONTÏNGENTEERINGEN VERLENGD. Per 1 November, a.s. zullen worden ver lengd de contingenteeringen van brood en deeg, paarden, slachtpaarden, dweilen, tri- cotgoederen, kunstzijden garens, schoeisel van leder, schoeisel van rubber, schoeisel (geen leder of rubber), leestklaar schoen werk, sloten, gelaschte buizen en naadlooze buizen. Als basistijdvak voor de contingenteering van brood en deeg is vastgesteld 1935 1936. In de overige tot dusver geldende ba sistijdvakken is geen wijziging gebracht. DE WIJZIGING VAN DE TARIEF MACHTIGINGSWET. Bezwaren in de Tweede Kamer geuit. Bij het afdeelingsonderzoek van het wets ontwerp tot wijziging van de Tariefmach- tingingswet erkenden verscheidene leden de noodzakelijkheid ook voor de Neder- landsche regeering om te beschikken over wettelijke middelen ter verdediging van onze belangen ingeval deze door maatrege len van eenig ander land worden bedreigd of aangetast, doch zij meenden, dat met de Tariefmachtigingswet 1934, zooals deze thans luidt, kan worden volstaan. Het inslaan van den weg, dien de regee ring thans voorstelt te gaan bewandelen, zou ons, naar zij vreesden, voeren tot de instelling van zg. vechttarieven, waarvan zij voor ons oeconomisch leven geenerlei heil verwachtten. Het wetsontwerp kan leiden tot een gron dige wijziging, een .volkomen omzetting van onze in wezen nog liberale handelspolitiek. Het geeft den minister van oeconomische zaken immers volkomen vrijheid tot het nemen van al die tarief maatregelen, wel ke hij in het „oeconomisch landsbelang" acht. Het oeconomische landsbelang nu, zooals de thans aan het bewind zijnde mi nister dit ziet, schrijft een protectionistische handelspolitiek voor. Daarvoor is echter de meerderheid van deze Kamer niet gewon nen. De minister mag dan ook, aldus deze leden, van de Kamer niet verwachten, dat zij hem de bevoegdheid zal verleenen de tariefwetgeving geheel, naar zijn opvattin gen in te richten. In verband hiermee hadden deze leden overwegende bezwaren tegen toekenning van de thans gevraagde practisch onbe grensde machtiging. Vele leden konden zich er mee vereeni gen, indien de regeering van deze tarief- maatregelen gebruik wensch te maken om aan het Nederlandsche bedrijfsleven in dien noodig tijdelijk steun te verleenen tegen buitenlandsche concurrentie. Zij achtten zulk een gebruik van het tarief van invoerrechten, inderdaad noodzakelijk Ten slotte verklaarden enkele leden, dat zij zich met het wetsontwerp wel zouden kunnen vereenigen, indien Nederland een corporatieve fascistische staat ware! REGEERINGSHULP AAN KLEINE TUINDERS Regeling binnen zeer afzienbaren tijd verwacht? De parlementaire redacteur van de „Maasbode" meldt: Van welingelichte zijde vernemen wij, dat minister Steenberghe besloten heeft ook de kleine tuinders te hulp te komen, door hen op te nemen in een soortgelijke regeling als zoo pas voor de kleine boeren is tot stand gebracht. De moeilijkheid was, de technische be zwaren te overwinnen, die aan de kleine tuindersbedrljven inhaerent zijn. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Moeilijkheden op de conferentie der niet-inmengingscommissie. (2de blad). Van Zeel and's kabinet ernstig bedreigd. (2de blad). Een veldslag bij de Gele Rivier in China (2de blad). De rol van generaal Skoblin in de ver dwijning van generaal Miller. (2de blad). Zal Jean Batten vandaag nog Londen bereiken? (Luchtv., 2de blad). Lelden De gemeente zal een hoogere uitkeering ontvangen uit het gemeentefonds. (1ste blad). Het departement van economische zaken is daar echter in geslaagd, zoodat de re geling binnen zeer afzienbaren tijd ver wacht kan worden. De parlementaire redacteur van de „Tijd" meldt hieromtrent nader: Met groote verbazing heeft men in de best ingelichte instanties te Den Haag van dit bericht kennis genomen. Met absolute zekerheid kunnen wij mee- deelen, dat de bovenbedoelde technische bezwaren, die aan de kleine tuindersbedrij- ven inhaerent zijn, door het departement van Economische Zaken nog geenszins zijn overwonnen. De minister overweegt inderdaad of aan de kleine tuinders verdere regeeringshulp verschaft kan worden, maar op dit mo ment is het den minister nog niet mogelijk te beoordeelen of hij in dezen opzet zal kunnen slagen. MEER ARMSLAG VOOR DE GEMEENTEN Hoogere uitkeering uit het Gemeentefonds. De parlementaire redacteur van het „Volk" meldt: De minister van financiën heeft in een circulaire aan de gemeenten medegedeeld, dat de- uitkeering uit het Gemeentefonds voor het uitkeeringsjaar 1938/1939 onge veer tien procent hooger zal zijn dan de uitkeering over 1937/38. Deze hoogere uit keering aan de gemeente, is het gevolg van de ruimere raming der middelen van de gemeentefondsbelasting voor 1938. De gemeenten ontvangen een z.g. ga- rantieuitkeering uit het fonds, die voor het boekjaar 193839 reeds bekend was. De gemeentebsturen beschikten evenwel nog niet over gegevens voor de raming van de uitkeering, als aandeel in het te verdeelen gemeentefonds over dat boekjaar. De me- dedeeling van den minister heft de onze kerheid op. Voor Den Haag b.v., dat gere kend had op 5 procent meer dan voor 1937'38 is uitgetrokken, beteekent het een meevaller van 5 procent, waardoor de uitkeering voor het nieuwe boekjaar niet 97.56 procent, maar 104,5 procent van de uitkeering over het boekjaar 1935'36 zal bedragen. WETTELIJKE BESCHERMING VAN RADIO-ONTVANGST. Tegen storingen van stralende en vonkende instrumenten. Binnenkort is, naar het Handelsblad" ver neemt, de indiening te verwachten van een wetsontwerp, waarin de ontvangst der Ne derlandsche omproep-programma's wette lijk beschermd wordt door middel van be palingen tegen storingen ten gevolge van stralende en vonkende instrumenten, mo toren enz. Een centrale controledienst der P.T.T. zal de klachten behandelen, een per manente commissie van advies zal worden ingesteld. Stads en Academisch Ziekenhuis te Utrecht Naar wij vernemen heeft het bestuur der stichting „Stads- en Academisch Zieken huis" te Utrecht met ingang van 1 Novem ber a.s. tot directeur benoemd dr. L. Leydes- dorff, secretaris-rentmeester dier stichting DE „SLAMAT". De firma Ruys en Co. deelt mede, dat het motorschip „Slamat" Dinsdagmiddag 12 uur aan de Lloydkade te Rotterdam verwacht wordt.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1