De R. K. Universiteit te Nijmegen DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 29ste Jaargang MAANDAG 18 OCTOBER 1937 No. 8856 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weekt 2.50 per kwartaal Bi. nz i-ger er. 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Fra.ico per post f 2.95 per kwartaal tiet Geïl'ustreeru Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 lent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103093. POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT J Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Democratie en Godsdienst Naar aanleiding van den doo^1 van Masa- ryk herinnerde de (liberale) „Avondpost" aan de in October 1918 door hem gespro ken of geschreven woorden over den nieu wen Tsjecho-Slowaakschen staat. „De Tsjecho-Slowaaksche staat zal een republiek zijn. In een voortdurend streven naar vooruitgang za1 hij volko men vrijheid van geweten, van gods dienst en wetenschap, van literatuur en kunst, van spraak, pers, vergadering en petities waarborgenOnze demo cratie zal op algemeene verdraagzaam heid berustenDe rechten van een minderheid zullen door evenredige ver tegenwoordiging worden gegarandeerd, nationale minderheden zullen gelijke rechten genieten. De regeering zal een parlementairen vorm hebben.... Wij gelooven in de democratie. Wij geloo- van in de vrijheid. Aan de vrijheid voor altijd". Waarbij de „Avondpost" dan het volgen de commentaar maakt: Als men zooiets leest, moet men die groote waarde van de hier opgenoemde beginselen voor een vrije samenleving erkennen. En wij mogen ons gelukkig prijzen, dat zij ook gelden voor ons vaderland. En toch mist men er iets in. Men mist er het aspect in, dat de gebonden heid van de democratie aan de religie doet uitkomen. „Wij gelooven in de democratie". Prachtig. Maar de democratie is geen absolute waarde, evenmin als volk, staat, ras, bloed, bodem. Absolute waarden liggen alleen in het Geloof, en zij gaan boven al het andere uit. Waarom zouden ook de de mocratie en de democratische staat die niet erkennen? Huizinga heeft het zoo treffend gezegd: elke waarachtige cul- cultuur moet metaphysisch gericht zijn. Laat ook democratie dit zijn. Het liberale blad maakt de zeer juiste opmerking, dat de democratie gebonden moet zijn door den Godsdienst. Dit is onom- stootelijke waarheid! En hieruit volgt, dat: Al zou de sociaal-democratie alle posi tieve dwaalleeringen, alle verkeerde, voor den Christen onaanvaardbare, positieve theorieën en stelsels hebben prijsgegeven waardoor het alles van het oorspronkelijke socialisme zou hebben verloren al zou zulks gebeuren, dan nog zou een katho liek niet sociaal-democraat kunnen zijn, omdat de sociaal-democratie zeker niet er kent de gebondenheid der democratie door den Godsdienst! In de encycliek „Qua- dragesimo Anno" verklaart Paus Pius XI dan ook nadrukkelijk, dat óók het „gema tigd en gelouterd" socialisme voor den ka tholiek onaanvaardbaar is! DE WERELD IN VOGELVLUCHT Zaterdag is de non-interventie-commissie te Londen bijeen gekomen en Frankrijk heeft de volgende voorstellen gedaan: Gecontroleerde terugtrekking der bui- tenlan-dsche vrijwilligers. Verleening van zekere rechten van oor logvoerende aan beide partijen in Spanje, zoodra de aftocht der vrijwilligers bevredi gende vorderingen maakt. De geïnteresseerde regeeringen moeten zich binnen een bepaalden termijn over deze voorstellen uitspreken. Blijft een accoord uit, dan zal Frankrijk ernstig overwegen zijn vrijheid van han delen te hernemen. De vertegenwoordiger van Italië, Gran- di, deelde mede, dat zijn regeering bereid was toe te stemmen in de terugroeping van een bepaald aantal vrijwilligers. Dit aantal moest voor beide partijen echter even hoog zijn. Namens de Britsche regeering sloot lord Plymouth zich volkomen aan bij de voor stellen van den Quai d'Orsay. Ook hij voeg de aan het slot van zijn rede de waarschu wing toe, dat, als geen accoord bereikt zou worden, de Engelsche regeering zich het recht voorbehoudt, haar algeheele vrijheid van beweging te hernemen. Morgen komt de,commissie weer bijeen en aan zulen deze voorstellen nader be sproken worden. Ofschoon het resultaat van de bijeen komst der niet-inmengingscommissie geen aanleiding geeft, te hoog gespannen ver wachtingen te koesteren, heerscht, naar Reuter meldt, in diplomatieke kringen te Londen een zeker optimisme. De princi- pieele aanvaarding door Italië van gedeel telijke terugtrekking der vrijwilligers is met voldoening ontvangen. Weliswaar heeft Italië zich accoord verklaard met terug trekking van een gelijk aantal vrijwilligers van elk der beide partijen en komt het Fransche voorstel neer op een terugtrek ken naar evenredigheid, doch over dit on derscheid kan nog in de non-interventie commissie onderhandeld worden. In China hebben de Japanneezen een be langrijk strategisch succes behaald. Zij staan thans op geringen afstand van de Gele Rivier. Uit Chineesche bron wordt van den anderen kant weer vernomen, dat het achterste Chineesche leger in het N.W. van Sjansi tusschen Pinghingkwan en Paihien een Japansche divisie heeft inge sloten. Vesrtigduizend Japanneezen, waar onder de befaamde vijfde divisie onder be vel van generaal Itagki, die dit gebied be zet houden, zouden hierdoor hun verbin dingen verbroken zien. Intusschen komt de Negen-mogendheden conferentie op 30 October te Brussel bij een. Laten wij hopen, zooals in sommige kringen verwacht wordt, dat dit een vredes conferentie zal worden. HET BRANDGEVAAR IN VLIEGTUIGEN SPECIALE MAATREGELEN VOOR BRANDBARE FILMS. Kokers in vleugels der K.L.M.-machines. Naar de „Tel." verneemt, worden in alle Douglas-vliegtuigen der K.L.M. speciale voorzieningen getroffen voor het vervoer van films. In de vleugels zal men ruimten aanbrengen, die van onderen worden ge sloten met luiken, voorzien van sloten, wel ke bij een bepaalde hitte utomatisch ope nen, zoodat brandende films omlaag vallen en geen gevaar voor uitbreiding van een eventueelen brand meer is te duchten. De films worden niet vervoerd in de nor maalbussen, die van blik zijn vervaardigd, doch in wit-metalen bussen, waar de film komt te rusten tusschen platen van as- bestkarton. Daarmee voorkomt men het op wekken van statische electriciteit door wrij ving, wat tot zelfontbranding kan leiden. Deze wit-metalen bussen hebben den zelfden vorm als normaalbussen. Acht van deze filmbussen vinden plaats in een grootere bus, welke met asbest is bekleed en waarbij iedere filmbus weer beschermd wordt door een asbest matras. Deze grootere bus wordt vervaardigd van wit metaal en kan in uiter lijk het best vergeleken worden met een koksbus. In iederen vleugel van het vliegtuig wor den nu twee gaten aangebracht, die ieder juist zulk een wit-metalen koksbus, waar in dus acht films, kunnen bevatten. In to taal kunnen dus vier bussen, met te zamen 32 films, worden vervoerd. Ieder gat in den vleugel wordt nu afzonderlijk gesloten met behulp van een luik, voorzien van een slot, vervaardigd van Woods-metaal. Bij over druk van een zeker aantal atmosferen of wel bij ontwikkeling van een hitte van 100 graden Celsius smelt het metaal, het slot springt open, het luik slaat neer en de bus met de brandende films valt in de ruimte. Mochten zich tijdens het vervoer gassen ontwikkelen door inwerking van een warm tebron, dan ontstaat een overdruk, welke het slot automatisch opent. Ook wanneer in de afgesloten ruimte door zelf-ontbran- ding der films wordt opgewekt van 100 gra den Celsius opent zich het luik. Een bezwaar is, dat de omlaag vallende brandende films gevaar kunnen opleveren voor menschen op den grond. Men gaat ech ter van het standpunt uit, dat dit gevaar veel geringer is dan dat hetwelk de passa giers en bemanning van een vliegtuig loo- pen wanneer aan boord brand ontstaat. De kans, dat iemand getroffen wordt, is niet groot en bovendien is voor een slachtoffer op den grond veel gemakkelijker hulp te krijgen dan voor luchtreizigers. De Douglassen der K.L.M. zullen zoo spoe dig mogelijk voor het film vervoer volgens deze methode worden ingericht. DIES-VIERING In tegenwoordigheid van Mgr. J. P. Huibers aterdag is te Nijmegen de veertiende Dies Natalis der R.K. Universiteit, de her denkingsdag van de stichting, op feestelij ke wijze gevierd in hooge tegenwoordigheid van Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, en tal van andere autoritei ten. In de St. Augustinuskerk aan de Augus tijnenstraat te Nijmegen droeg Zaterdag morgen te half tien Z. H. Exc. Mgr. J. Hui bers een pontificale H. Mis op Na deze pontificale plechtigheid verza melden zich professoren en enkele belang stellenden in een der universiteitsgebou wen, waar door de goede zorgen van het bestuur der St. Radboudstichting een mu seum is ondergebracht. Dit museum, waar op de afgetreden rector-magnificus, prof. dr. Th. Baader, bij zijn overdrachtsrede reeds zinspeelde, is ingericht volgens ad viezen van de professoren De Waele en Bellon. Het museum, dat nog slechts een zeer be scheiden begin is, bevat een archaeologi- sche collectie, welkewerd afgestaan door den heer Blijdenstein, voorts een munten verzameling van prof. de Waele en stuk ken, afkomstig van den Mithras-cuïtus, wel ke ter beschikking zijn gesteld door den rector-magnificus prof. K. Bellon. Voorts bevat het een verzameling handschriften. Op verzoek der St. Radboudstichting heeft Z. H. Exc. Mgr. J. Huibers deze mu seumlokalen op plechtige wijze ingezegend en geopend. In den loop van den middag was er een plechtige bijeenkomst in de aula der R.K. Universiteit, waar volgens gewoonte de rector-magnificus een diesrede hield, welke rede prof. dr. K. L. Bellon getiteld had: Het goed recht en de plaats der godsdienst wijsbegeerte in de vergelijkende gods dienstwetenschap. Aanwezig waren o.m. Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, de leden van het bestuur der St. Radboudstichting, alsmede dz curatoren, het volledig college" van professoren, lecto ren en docenten, een vertegenwoordiger van Z. Em. Kardinaal Van Roey, de vice- rector, en oud-vice-rector der universiteit te Leuven, alsmede eenige Leuvensche pro fessoren. Na afloop dezer zitting werd in het Aula gebouw een drukbezochte receptie gehou den. Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers werd bij de pontificale H. Mis geassisteerd door den hoogeerw. heer J. L. van Mulukom, deken van Nijmegen, als presbyter-assistens, en door de diakens ad thronum pater C. Hal len, prior der Carmelieten en mr. dr. R. Regout S.J., moderator der R.K. Universi teit. Diaken en subdiaken ad missam wa ren pater P. Smit O.P. en pater J. Jacobs, missionaris van de Congregatie der Heili ge Harten. Het gemeentebestuur was vertegenwoor digd door de wethouders G. Busser en C. van Westreenen. Onder de H. Mis hield Z. H. Exc. een treffende predikatie, waarin hij zijn dank baarheid betoonde voar den zegen over de universiteit uitgespreid. Bijzonder toonde Mgr. zich dankbaar voor de offervaardigheid van het Ne- derlandsche volk. Al vloeien de stoffe lijke middelen niet zoo ruim toe, al be seffen alle intellectueelen nog niet het nut en de noodzakelijkheid der R.K. Universiteit, toch is Mgr. dank baar jegens het katholieke volk, dat in weerwil van de crisis veel offers brengt. Daaruit spreekt een heerlijk geloof en een groote volgzaamheid aan het woord van Paus en Bisschoppen. Het volk heeft hooge verwachtingen van de universiteit en hoopt, dat haar weten schap zal voeren tot het Licht, dat alle men schen zal verlichten. Daarvoor wordt geof- fijerd en gebeden. Het volk verwacht dan ook, dat de universiteit als het ware zal zijn een schild des geloofs en een strijdster voor recht en waarheid en voor de tradi tie van een St. Bonifacius, Willibrordus en Servatius. Mgr. drukte den studenten op het hart steeds hun plicht te doen. De nieuwe rector magnificus, prof. dr. K. L. Bellon, spreekt zijn diesrede uit in de aula der universiteit. De St. Radbo-udstichting heeft een museum doen inrichten, dat door Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem, plechtig werd ingeze gend. Mgr. Huibers in gesprek anet den heer Blijdenstein, schenker van een archaeolo gische collectie. Dil nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Fransch-Britsche voorstellen in de non interventie-commissie. Italië tot mede werking berend. (2de blad). De Japanneezen boeken een belangrijk strategisch succes in Noord-China. (2de blad). De Paus blijft nog tot eind October te Castel Gandolfo. (2de blad.). De onderhandelingen tusschen het Vati- caan en Duitschland practisch afgebroken. (2de blad). Voortdurend nieuwe terreurdaden In Palestina. (2de blad). Binnenland Vergadering Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond. (1ste blad). Een vreeselijk drama speelde zich giste ren af te Maastricht, waar een man zijn 11-jarig dochtertje doodschoot en daarna de hand aan zichzelf sloeg. (3de blad). Meisje te Rotterdam vermist. Men vreest dat het ontvoerd is. (3de blad). Gecompliceerde aanrijding onder Katte- meerbroek eischt één doode en vier ge wonden. (3de blad). Sport en Wedstrijden SCHAKEN: Magistrale overwinning van Aljechin in de zesde partij tegen Euwe. Waarom de K. R. O. het voorgenomen ver slag niet uitzendt. (4de blad). VOETBAL: In den I. V. C. B. won Lisse van D. O. S., S. J. C., V. E. P. en V. V. L. speelden gelijk. Nieuwe nederlaag van Do- cos; D. O. S. LLL zegeviert over O. D. I. In den K. N. V. B. boekten verscheide ne eerste klassers gisteren hun eerste ne derlaag; U. V. S., Alphen en Lugdunum verloren, A. S. C. won. (éde blad). KORFBAL: Eersten groote zege van Fluks, (éde blad). ZEILEN: Wedstrijden van de Na-Brasem (éde blad). DE „SPECHT"-RAMP. De overbrenging van het stoffelijk overschot. Hedenochtend te half negen heeft de ge zagvoerder van de „Simaloer" de zorg over genomen voor het stoffelijk overschot van de drie leden van de „Specht"-bemanning, die als slachtoffer bij den ramp te Palem- bang zijn gevallen. Bij de overbrenging van de kisten uit de loods van de stoomvaart maatschappij „Ne derland" naar het schip waren aanwezig de heeren de Jong namens K.N.I.L.M. en K.L. M., van Balkom namens de gezagvoerders van de K.L.M., de inspecteur van de K.L.M. de heer Moes, alsmede de heer Koper, ver tegenwoordiger van de maatschappij „Ne derland". De kisten waren met rouwfloers bedekt, waarop kransen waren gelegd. De kisten werden neergelaten in het ruim van de „Simaloer", waar zij in een af gesloten ruimte zijn opgebaard. De „Sima loer" vertrok te tien uur in den morgen. De toestand van de gewonden. De heer Groeneveld van de K.L.M. en de heer Schoch van de British American To bacco Company zijn hedenochtend met het uit Nederland komende vliegtuig naar Ba tavia vertrokken. De toestand van freule Smissaert, van violist Hubermann, van diens secretaresse, mej. Ibeken en van den heer Bouwman gaat steeds vooruit.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1