AcademSenleuws RECHTZAKEN STADS NIEUWS VRIJDAG 15 OCTOBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 EOE WORDT HET WEER? WEINIG VERANDERING. De Bilt seint: Verwachting: Meest matige Noord-Wes telijke tot Westelijke wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, mogelijk nog enkele regenbuien, weinig verandering in tempe ratuur. Hoogste barometerst.:: 772,2 te Valentia. Laagste oarometerst.: 732.7 te Janmayen. Een diepe depressie passeerde ten Noor den van IJsland en trekt naar de Poolzee af. Zij deed haar invloed gevoelen op de Noorsche Zee en veroorzaakte daar krach tige winden uit Zuid-West, met regen en hooge temperaturen. In Zweden verjoeg zij de vorst. In Finland bleef de luchtdruk stijgen. De afgesnoerde depressie, die gis termorgen voor het Kattegat lag, is thans nog terug te vinden in het Westelijk Oost zeegebied. Het gebied van hoogen lucht druk op den Oceaan nam weer iets in be- teekenis toe. Langs zijn Noordrand bewe gen zich met groote snelheid vochtige luchtmassa's, die zich waaiervormig over West-Europa uitbreiden en overal zware bewolking veroorzaken. De polaire lucht- stroomingen blijven echter ten Noorden van IJsland en komen nauwelijks buiten den Poolcirkel. In Centraal-Europa is de bewolking sterk toegenomen en gaf de nacht geen afkoeling. Op vele plaatsen heerscht mist en tot dicht bij het maximum van den luchtdruk vallen lichte regens. In Zwitserland reiken de wolken tot 2500 meter hoogte. De atmosfeertemperatuur is in de niveau's tot 3000 meter hoogte sterk gedaald. Doordat de depressies op zoo grooten afstand'passeeren, blijft haar invloed op het weer in onze omgeving beperkt en bepaalt deze zich tot nu en dan een lichte re genbui. LUCHTTEMPERATUUR. 14.7 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Vrijdagnamiddag 5.37 uur tot Zaterdagmorgen 5.56 uur. zich. Speciaal richtte de rector zich tot de vaders en deelde mede. dat in de komen de maanden vele nieuwe afdeelingen zui len-worden opgericht. Financieele steun is echter dringend noodig. Men steunt de beweging ook vooral door het nemen van een abonnement op het ledenblad, de L. T. uitgave van „De Keten". Voorstellen. De nood in de Venen. Het voorstel inzake de algemeene invoe ring van een kindertoeslagfonds middels de collectieve arbeidsovereenkomst geniet de volle instemming van het hoofdbestuur. Het vraagstuk zal ter bestudeering worden voorgelegd aan den Ned. R.-K. Boeren- en Tuindersbond. Verschillende voorstellen inzake akker bouw. veehouderij en zuivel werden kort behandeld of verwezen naar de straks te houden vergadering van den vakbond. Bij de bespreking van de tuinbouwvoor- stellen hield de vertegenwoordiger van de afdeeling Noorden een betoog over den toestand in de Venen, De Christelijke naas tenliefde eischt, dat daar wordt ingegrepen, speciaal voor de groote gezinnen, die bit tere armoede lijden. Ook de tusschensteun is met voldoende. Als het onmogelijk is de misoogst te steunen, laat men dan ten minste den postprijs betalen. Spr. kan zich niet vereenigen met het voorstel voor kin dertoeslag, maar alleen, omdat het inko men in de Venen beneden het bestaans minimum is. Ook van andere zijde werd er op aange drongen, op een herziening van het* teelt- recht ten bate van de groote gezinnen. De afd, Roelofarendsveen zeide, dat voor deze streek nog niets bereikt is. De Mi nister zegt wel, dat de opbrengst van de aardbeien ver boven den richtprijs lag, maar dat hield geen steek. Er moeten ge westelijke richtprijzen komen, omdat de kosten in verschillende rayons geheel an ders zijn. Glascultuur is b.v. veel duurder. Verder wees spr. er op, dat in zijn plaats 20 'tuinders de nog uit te keeren steun zul len verliezen door beslaglegging. De voorzitter verklaarde, dat het hoofdbestuur alles zal doen om den nood in het tuindersvak te verlichten. Er zal worden aangedrongen op 100 pet uitbetaling van den richtprijs. De huidige steunregeling is inderdaad niet voldoende. Spr. is er volkomen van doordrongen, dat in de Venen armoede geleden LEIDEN. Geslaagd: doctoraal examen Indisch Recht: de heer Ang Toen Diong, Amsterdam. Doctoraal examen Geneeskunde: de da mes C. H. D. den Brinker, Den^Haa^, F. Stolz, Leiden, en de heeren L. Witkamp, Delft, P. J. Allaart, Rotterdam, G. van Blanken, Delft, E. B. Bosschieter, R ij n s- b u r g, Candidaatsexamen Rechten: de heer J. M. Drees, Den Haag. Artsexamen le gedeelte: de heeren H. J. R J. Lubbers, Den Haag, P. Lopes Cardozo, Leeuwarden, M. Koert, Leiden, T. D. Stahlie, Den Haag. Bevorderd tot arts de heeren Liem Soei Diong, A. Donkers, G. P. C. Koolhaas allen Leiden en J. Pos, Oegstgeest. HAAGSCHE RECHTBANK. Zware straf voor autobctsing. Van D. uit Oegstgeest, had met zijn auto gereden op een opgebroken weggedeelte te A1 p h e n a. d. R ij n. En aangezien daar ook een inwoner uit Ter Aar reed, zekere P., die bovendien nog links reed, was een botsing tusschen de beide auto's niet uit kunnen blijven. Ook de bestuurders waren in „botsing" geko men, zoodat de kantonrechter te Alphen a. d. Rijn uitspraak had moeten doen in deze zaak. Deze heeft P. uit Ter Aar schul dig verklaard en hem veroordeeld tot een geldboete van 50.subs. 20 dagen en intrekking van het rijbewijs voor den tyd van zes maanden. Verdachte was met dit vonnis niet te vreden geweest e.n moest aldus voor de Haagsche rechtbank opnieuw verschij nen. Van D., als getuige gehoord, deelde mede, dat de tegenligger op het voor hem (getuige) bestemde rechter wegge deelte reed en niet was uitgeweken. De verdachte voerde aan, dat het dien avond zeer mistig was en dat van D. met een veel te groote snelheid had gereden. Hij was in hooger beroep gekomen om dat hij de opgelegde straf veel te zwaar vond.. De Officier van Justitie achtte na het getuigenverhoor geen termen aanwezig om het vonnis van den kantonrechter te' wijzigen en vroeg bevestiging. Nadat de verdediger, oordeelend dat zijn cliënt geen schuld had, vrijspraak gevraagd had, bepaalde de rechtbank de uitspraak op 18 October. Spoorboomen te laat gesloten. De Leidsche hulpoverwegwachter A. de G. was het niet eens geweest met een vonnis van den Leidschen kanton rechter, waarbij hij veroordeeld was tot een geldboete van f 10.wegens het te laat sluiten van de overwegboomen aan den Zoeterwoudschen weg te Leiden. Bij het getuigenverhoor kwam vast te staan, dat de bestuurder van den trein op 100 M. van den overweg had bemerkt, dat de boomen niet gesloten waren. Hij had toen uit alle macht geremd en sig nalen gegeven waardoor de overweg- wachter opmerkzaam geworden, vlug uit het overweghuisje was gekomen en de boomen alsnog gesloten had. ®e trein was toen nog maar enkele meters van den overweg verwijderd. Verdachte zeide ter zijner verdediging, dat hij geen bel gehoord had, die den trein rapporteerde. Verder had hij ge dacht, dat deze trein op Zondag niet reed. De Officier eischte bevestiging van het vonnis van den Leidschen kantonrechter. De verdediger vroeg de uiterste cle mentie waarna de uitspraak werd be paald op 28 October. wordt. Daar moet spoedig hulp komen voor het telaat is. De hypotheeklasten zullen omlaag moeten. Spr. hoopt, dat er iets gedaan zal worden, mede op aandrin gen van den L. T. B. Het geheele pro bleem van de vaste lasten eischt ten spoedigste oplossing. De heer Groen geloofde wel, dat de kostprijzen goed berekend zijn, maar... zij zijn niet uitgekeerd. De legeering geeft echter gelegen heid, om de kostprijzen te herzien; een teeken dat ze niet juist zijn. De tuin bouwteelt mag niet vri" gelaten wor den, want dan zou ze den ondergang tegemoet rennen. Verbetering van het huidige stelsel zal veel beter zijn. Bloembollenteelt. Het hoofdbestuur is de overtuiging toe gedaan, dat de sierteeltmaatregelen voor- loopig in handen der regeeringsinstanties dienen te blijven om een algeheele debacle te voorkomen. Verdere uitbreiding der ge registreerde oppervlakte bij de bollen dient te worden geregeld De sierteelt maatregelen zullen een speciale vergade ring van belanghebbenden besproken wor den. De afd. Sassenheim wilde het areaal voor tulpen verhoogen, om een debacle, zoo- als dit jaar, in den vervolge te verhinde- Met een dankwoord van den voorzitter werd de vergadering gesloten. VONDEL HERDACHT. Declamatie-avond van G. en W. Met eenige spijt in hei hart zijn wij naar de eerste winter-bijeenkomst van G. en W. gegaan. Het was Donderdagavond, de avond van het Concertgebouw-orkest en Willem Mengelbeig zou Beethoven's Eroica diri- geeren. Spijt, de Eroica te moeten missen, is er gebleven, maar spijt te hebben van dezen avond, zou getuigen .van zwarte ondank voor de onvolprezen schoone voordracht, welke Paul Huf van Vondel's verzen heeft gegeven. Beethoven en Mengelberg Vondel en Paul Huf twee genieën van Nederland- schen bloede, vertolkt door twee groote Ne- dtrlandsche kunstenaars. Het is niet bedoeld als een complimen tje aan den éénen tijdgenoot, zoo min als aan den anderen, doch slechts het constateeren van 'n gelijkwaardigheid: zooals Beethovens genie ons vervoert, wanneer het tot ons spreekt door Mengelberg, zoo heeft Von del's dichterlijke „Eroica ons overweldigd ïr de declamatie van Paul Huf. Wat zou Vader Vondei s geestig en goed moedig gelaat gestraald hebben, indien hij zijn statige alexandrijnen zóó had hooren voordragen wanneer hij had mogen aan schouwen, hoe de menschen, na drie eeuwen, opnieuw geboeid en in de ban wer den geslagen door zijn uitbundige woord kunst en verkwistende gedachten-rijkdom. Dat was muziek der woorden in de open baring van haar allerhoogste schoonheid. Dat was de symphonic van een edel en geniaal menschenleven. in zijn loop van allegro en vivace naar het largo en het andante maestoso. Paul Huf had fragmenten gekozen uit Vondel's werken, welke evenzeer fragmen ten waren uit Vondels levensgang. In zijn keuze en voordracht is de declamator zeer gelukkig geweest, ten volle recht doen wedervarend aan Vondels dubbel genie van lyrisch dichter en dramaturg. Het treffendst openbaarde Paul Hufs kunst van zeggen zich in die verzen van Vondel, welke door de eint'elooze herhaling ervan, vervlakt zijn tot een alledaagsche melodie. Het lang-gekende ontlook t#t een nieuwe, ongekende schoonheid. Hoe luchtig hippend van tak op tak, kweelde het wijs- geerige vogeltje, dat in den boomgaert zat! Hoe ontroerde de huiselijke idylle van het „Waer werd oprechter trou" in die kalme zegging, zonder eenig pathos; hoe balse mend werkte die overredende toon in de „Vertroost in ge van Gerard Vossius". Deze Vondel-herdenking' was een aan grijpende Vondel hèr-denking, een opnieuw zich indenken in Vondel's broze levens geluk en meer nog in het leed, dat Vondel's deel werd. De trits van lijkgedichten was het schoonste van dezen a zond. Huorden wij in „Konstantijntje, 't saligh kijntje" niet de iiefkoozende stem van, een vader, die zijn doode zoontje toespreekt, nog verrukt bij de heugenis aan die blijde kinder- oogen? Leefden wij niet mede met Von del's hunkeren naar het acht-jarig Saartje, die hij voor zich zag in baar spel en vreug de? En stonden wij niet, naast Vondel, dof berustend in het Vrouwe-koor der Oude Kerk, bij het graf van zijn trouwe echtge- noote? Waarlijk dit was Vondel herdenken, dit was Vondel ten leven roepen in zijn dichtkunst. Van de grootere gedichten, met breeden woorden-zwaai en statig rhythme neerge schreven, declameerde Paul Huf o.a. „Olijftak aen Gustaaf Adolf" en een frag ment van de „Inwijdinghe van het Stadt huis", als voorbeelden van Vondel's liefde voor zijn geboorte- en vader-stad ver zen, voorgedragen met sterke trots en zelfbewustzijn. Deze groote ppëemen, met hun vernuftig er. gekunsteld vertoon van mythologische kennis, welke de tijdgenoot bewonderde, zijn reeds meer dramatisch dan lyrisch. Vondel'^ genie ais dramaturg werd ge- eerd door de declamatie van het Bode-ver haal uit Palamedes, waarin de acteur in Paul Huf zich liet „gaan". Het was geen declamatie meer, doch brilliant tooneelspel, dat de toehoorders wegrukte naar Ida's bosschen en ooggetuige maakte van de te rechtstelling van den vorstelijken Palame des. Ter inleiding van zijn voordracht heeft Paul Huf, in kort bestek, het leven van Vondel beschreven. Vondel werd geboren ïr 1587 te Keulen, als zoon van Doopsge zinde ouders, die uit Antwerpen waren ge vlucht vooi de godsdienstvervolging. In 1596 vestigde hij zich, als koopman in zijde, aan de Warmoesstraat te Amsterdam. Vondel heeft moeten worstelen om zijn talent te laten doorbreken. Hij liet geen gedegenheid voorbij-gaan om zich te oefe nen in zijn „métier". Zijn huwelijk met Maiken de Wolf bracht hem jaren van on vergelijkelijk geluk; zijn vrouw was hem een groote steun in het leed, dat hem werd berokkend door het overlijden van twéé hunner kinderen en door het wangedrag van hun oudste zoon, door wiens toedoen. Vondel eens een gezeten burger tot armoede verviel. In 1639 bekeerde hij zich tot de Katholieke Kerk, waarmede een ein de kwam aan een stillen tweestrijd in zijn ziel. Zijn bekeering wekte groote opzien en bezorgde hem groote moeilijkheden. In de volle kracht van zijn leven gekomen, j heeft hij fier en welbewust zyn geloof be- leden. j In zijn ouderdom kreeg Vondel een be- I zoldigde betrekking bij de Stadsbank van 1 Leening, een betrekking, die hij tot op zijn tachtigsten jaar heeft vervuld. Toen werd hem eervol ontslag verleend, met be houd van zijn jaarwedde. Onverwoestbaar is de energie van Von- del geweest bij al de slagen, die hem trof fen. Zyn werkkracht en inspiratie kende geen grenzen. Als klerk aan de Bank van Leening moet hij tot diep in den nacht ge arbeid hebben aan zijn drama's. Op 92-jarigen leeftijd, den 5en Februari 1679, aanvaardde de groote dichter, die zoo dikwijls door de wolkén gestreefd had, de reis naar de eeuwigheid Amsterdam ver loor in hem een van zijn trouwste en groot ste burgers, de Katholieke Kerk een harer vurigste belijders. Aan het einde van den avond heeft de voorzitter, prof. Carp, getuigt van aller groote erkentelijkheid voor dezen avond. De kunstenaar en de groote mensch, die Vondel was, heeft voor ons geleefd door een anderen kunstenaar, wien spr. hartelijk dank zegde. Deze declamatie-avond was voorafge- door een korte huishoudelijke vergadering, waarin mededeeling werd gedaan van de aansluiting van G. en W. bij „Katholiek Leiden". Wegens ongesteldheid van den secretaris, den heer Wilmink, bracht de voorzitter het jaarverslag uit. De penning- rneesteresse, mevr. Van der Laan-Claessens, gaf rekening en verantwoording. Namens de commissie van kasnazieners adviseerde de heer J. F. X. Sanders tot décharge, welke onder dankbetuiging werd verleend. In de nieuwe commissie werden benoemd mevr. Manders-Vermeulen en de heeren De Milly er Sloots. In het bestuur werd, in de plaats van den heer Simonis, bij acclamatie ge kozen prof. C. C. Berg. Met vreugde gewaagde de voorzitter van een stijgende belangstelling voor G. en W. en met nauwelijks verholen verbazing con stateerde hij de groote opkomst op dezen avond een belangstelling zoo groot als nooit tevoren. DE HANZE. De R. K. Middenstandsvereeniging open de gisteravond het winterseizoen met een vertrouwelijke ledenvergadering, voorna melijk gewijd aan een bespreking van de V estigingswet. De voorz., de heer H. L. J. Tobé, uitte zijn voldoening over de groote opkomst en sprak de hoop uit, dat de ledenverga deringen steeds zoo bezocht mochten zijn. Na lezing der notulen en installatie van een nieuw lid werden de ingekomen stuk ken behandeld. Daaronder was een jaar verslag van de Santos-commissie. Tot afgevaardigde naar den Centralen Raad werd opnieuw benoemd de heer J. Welling. De behandeling van de agenda van den Centralen Raad, op Donderdag 28 October a.s. te houden in den Dierentuin te Den Haag, leverde weinig stof tot bespreking op. Naar aanleiding van het punt „actie te gen het cadeaustelsel" op dé agenda van den Centralen Raad vroeg de voorz, de vergadering, of rtien met deze actie ac- coord ging. Niemand verklaarde zich hier tegen, waaruit de voczitter concludeerde, dat men legen het cadeau-systeem is. In dit verband wees spr. op de advertentie betreffende „Veilig koopen". Over deze kwestie had spr. zich nog niet voldoende georiënteerd, doch hij achtte haar wel van zoo groot belang, om hierover van ge dachten te wisselen. Alle leden hebben.nu gelegenheid hun licht hierover op te ste ken, waarna binnen afzienbaren tijd een praatavond over dit onderwerp zal wor den gehouden. Na eenige bespreking ging men accoord met het bestuursvoorstel. Hierna leidde de voorz. de bespreking in over de Vestigingswet, waarover hij verschillende voor de middenstanders be langrijke mededeeJingen deed. Leiden is druk bezig, aldus deelde de voorzitter me de, om zich geheel op de nieuw gestelde vormen van het zakenleven in te stellen. Voor den cursus der handelsavondschool hebben zich niet minder dan 92 leerlingen aangemeld. Na de besprekingen ove- dit onderwerp bracht de heer Joop Pollmann, als vice- voorzitter der afdeeling, hulde voor het vele werk, dat voorz. en 'secr. ten aanzien van deze materie hebben verricht. Er is wel eens gezegd: wat heeft men aan de Hanze, doch spr. wilde met trots en vol doening wijzen op het prachtige werk door de Leidsche Hanze in deze verricht. Ten slotte uitte spr. den wensch, dat de Leid sche Hanze-avondscnoo! moge groeien en bloeien. De voorz., dank zeggend voor de sympa thieke woorden van den heer Pollmann, zeide niet anders dan zijn plicht gedaan te hebben er. wan*1'" r de belangen van aen middenstand in de toekomst nog meer van hem vragen, zal hij zijn plicht blijven deen. Bij de rondvraag vroeg de heer Pollmann nog eens aller aandacht voor het R. K. Winterprugramma, terwijl de heer de Bruijn het bestuur verzocht, of het niet mogelijk was een protest te doen hooren Lij de radio-controle-commissie over de voordracht van Julia de Gruyter, voor de Avro ten gehoore gebracht, waarin de kerk belachelijk wordt gemaakt. De voorz. zegde overweging in het bestuur toe. Tenslotte deed de voorz. de voorloopige mededeeling, dat er in overweging is een filmavond van de Hanze te geven ten bate van het Hanze-voorschotfonds. Hierna volgde sluiting. De Gemeenteraad vergadert Maandag 25 Oct. a.s. De heer A. P. A. Eskens, alhier, is met ingang v^n 1 Jan. a.s. wederom voor den tijd van vijf jaar benoemd tot lid van de Centrale Commissie voor de Filmkeuring. R. K. SCHILDERSPATROONSVER. „ST. LUCAS". De R. K. Schilderspatroonsbond „St. Lucas" afd. Leiden en omstreken, hield een goed bezochte vergadering onder voorzitterschap van den heer F. J. L. van Noort. Na de gebruikelijke opening en notulen kwamen de ingekomen stukken aan de orde, waarvan als eerste de actie „Terug naar God''. Op advies van den geestelijk adviseur pater van der Snoek, was de brochure „God", geschreven door Marchant, aangevraagd; elk aanwezig lid kreeg een exemplaar. Verder was ingekomen een schrijven van het lid J. van Gent te Zoeterwoude met dank voor de prettige en collegiale samenwerking in de afd. en de mededee ling dat hij zijn bedrijf heeft overgedaan aan zijn zoon. Deze werd als lid aange nomen en met algemeene goedkeuring werd de heer J. van Gent benoemd tot eerelid der afd. Hierna volgde een verslag van de voor zittersvergadering. Als afgevaardigde voor de najaarsver gadering werden gekozen de heeren Jansen uit Leiden en van Gent uit Oegst geest, die voor de verschillende punten vrij mandaat van handelen kregen. Voor bezoek aan de schilderstentoon stelling te 's-Hertogenbosch was al veel animo, temeer daar elk bezoekend lid een tegemoetkoming uit de afd. kas is toe gezegd. Op Woensdag 20 Oct. zal de afd. zoo veel mogelijk gezamenlijk bezoeken. Bij de rondvraag kwam nog ter sprake, om bij gemeente-aanbestedingen alleen te doen .inschrijven door georganiseerde patroons. Hiervoor waren alle aanwezige leden; bij eenige omliggende gemeenten is zulks al gebruikelijk. Hierna volgde nog een bespreking over een vinding van een der aanwezige leden met toelichting van verschillende keurige stalen, welke ook te zien zullen zijn op de tentoonstelling, waar genoemd lid een stand heeft. Op de gebruikelijke wijze volgde daar na sluiting der vergadering. WAAR VREEMDELINGEN KOMEN Zijn gidsen noodig Leiden is vanouds een stad geweest, wel ke jaar in jaar uit door tal van vreemde lingen wordt bezocht. Niet alleen om de stad zelve met haar talrijke musea, onderwijsinstellingen en tal van bezienswaardigheden, doch ook door haar omgeving is Leiden een gezocht toe ristencentrum. Wil men de toeristen en dat behoeven niet altijd alleen buitenlanders te zijn echter ten volle laten genieten van al het schoone, dat is te zien is, dan heeft men goede gidsen noodig, gidsen, die een der moderne talen machtig zijn, want daardoor alleen kunnen de toeristen volop van alle bezienswaardigheden genieten. In het verleden werd deze gidsentaak zooveel mogelijk gedaan door V.V.V., die daartoe zoonoodig de hulp inriep van en kele vereenigingen. Dat ging goed, doch er was één bezwaar, de organisatie ont brak, men beschikte niet over een vaste kern van gidsen. Kwam er groep vreemde lingen, dan moet men reeds dagen van te voren beginnen met het oproepen van da mes en heeren die bereid en in staat wa ren vooral dit laatste is een zeer voor naam punt om onze stad met de gasten te „doen". In het kort is dit de reden ge weest, die de heeren N. C. F. van Ginkel, voorzitter van V. V. V. en W. Kouwenberg, deed besluiten om een aantal dames en hee ren uit te noodigen tot een bespreking, waarop de eerste schrede zou worden ge zet naar de oplossing van het „Leidsche gidsen vraagstuk". In één der bovenzalen van „In den Ver gulden Turk" vond deze bespreking gister avond plaats. De heer van Ginkel wees daar op de enorme financieele voordeelen, die een intensief vreemdelingenverkeer voor een land afwerpt en legde er den na druk op, dat indien men prijs op deze voordeden stelt en welk land of welke stad doet dat niet men er voor dient te zorgen, dat de vreemde lingen ook in de gelegenheid worden gesteld stad of land te bezichtigen, m.a. w. er moet hier in Leiden een groep gidsen zijn, waarvan er op elk uur van den dag zoo mogelijk meerderen be schikbaar zijn; dit houdt dus in dat de groep groot, zelfs zeer groot moet zijn. Een eerste vereischte voor een gids is, zooais wel vanzelf spreekt, dat hij zijn eigen stad goed kent. Maar al te dikwijls laat dit helaas veel te wenschen over. Om dit bezwaar echter te ondervangen, stelt men zich voor om éénmaal per maand een gids-excursie door onze stad te houden on-, der leiding van een deskundige, met name een lid van de Vereeniging „Oud Leiden", waarmee reeds voorbereidende besprekin gen zijn gevoerd. Het is niet alleen de bedoeling, dat men groote groepen rond zal leiden, doch ook „losloopende" vreemdelingen onder zijn hoede neemt. Men wil zelfs zoover trach- ten te komen, dat in verschillende hotels, café's en restaurants een gidsenlijst ligt, zoodat wanneer een vreemdeling den wensch te kennen geeft onze stad te be zichtigen, de gérant slechts bepaalde adres- I sen behoeft op te bellen om aan zoo'n ver zoek te kunnen voldoen. I Dat er voor de oplossing van dit gidsen- vraagstuk belangstelling bestaat, werd wel duidelijk bewezen doordat de aanwezige dames en heeren zich allen als adspirant- lid opgaven. Het aantal is echter nog niet groot genoeg Het bestuur vertrouwt, dat nog meerderen zich zullen aanmelden bij de heeren N. C. F. van Ginkel, Plantage 22 of W. Kouwenberg Jr., Breestraat 84. IMen geve daarbij op welke taal men machtig is en men bedenke: het gids- zijn kost geen geld!

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2