Algemeene vergadering van den L.T.B. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN De ramp van deT.13 Behandeling van de voorstellen 29ste Jaargang VRIJDAG 15 OCTOBER 1937 No. 8854 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent oer weeki 2.50 per kwartaal Bi. jiz Vger er. 20 cent per week 1 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geil'ustreeru Zondagsblad is vooi de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ?ent per kwartaal, by vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. U DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT J Gewone Advertentiên 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend, TELEFOONTJES "an ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. Het rechtvaardig loon „De patroon moet zich eenvoudig houden aan het minimumloon, door bevoegden in onderling overleg vastgesteld. Wie daar onder gaat, betaalt geen rechtvaardig loon, doch begaat een ernstige sociale zonde." Aldus prof. Cleophas op de vergadering van den L. T. B., gisteren te Haarlem ge houden. Wij willen deze korte en krachtige uit spraak hier even naar voren brengen. De waarheid, die er in ligt, is eigenlijk vanzelf sprekend. Als men een machine koopt, betaalt men niet, wat men missen kan, maar wat die machine naar het oordeel van tot oordeelen bevoegden waard is. Als men een arbeider in dienst neemt en diens arbeidskracht wordt gebruikt zou men mogen betalen, niet wat die ar beidskracht moet worden waard geacht, maar wat men missen kan!.... Zeker er kan wel 'ns een uitzonder lijk geval zijnMaar, als geconstateerd moet worden door prof. Cleophas, dat in een streek van ons land 90 pet. der werk gevers, „waarvan een groot deel katho lieken" zich niet aan 't collectief arbeids contract houdt, is dat allerdroevigst en ligt daarin ongetwijfeld een reden voor een ernstige aanklacht. PE WERELD IN VOGELVLUCHT Morgen beginnen de besprekingen in de non-interventie-commissie te Londen over de kwestie van de terugtrekking der vrijwilligers uit Spanje. In de verklarin gen, welke de Britsche en de Fransche ver tegenwoordiger in deze bijeenkomst zul len afleggen, wordt geen tijdlimiet ge noemd, doch wel zijn beide landen het er over eei^ dat, indien -deze nieuwe poging vruchteloos blijft, men niet kan verwach ten, dat de huidige toestand voortduurt. Men is wel uiterst coulant tegenover Italië en van de dreigende „onwrikbare" houding is niet zoo heel veel overgeble ven. Intusschen is eenige vertraging van niet zoo groote beteekenis, want de oorlog in Spanje duurt toch al lang genoeg en zal in de eerste weken nog wel niet ge ëindigd zijn. In Palestina is het terrorisme weer her leefd. Aan alle kanten worden aanslagen gepleegd en de Britèche troepen zullen hun handen vol hebben om de rust weer te herstellen. De aanslag op de trein, welke Britsche troepen vervoerde, bewijst, hoe gevaar lijk het verzet van de Arabieren tegen het Britsche verdeelingsplan is.. ONGELUK MET REVOLVER. Officier schiet zich voor het hciofd. Hedenmorgen om acht uur werd in een der hotels te Groningen een gast met een schotwond in het hoofd in zijn ka mer gevonden. Vanuit deze kamer werd drie keer gebeld, waarna een der kell- ners zich naar boven begaf. Bij het ope nen van de kamerdeur rook hij direct een scherpe kruitlucht, en vond den gast, achterover liggende op het bed, met een bloedende wond midden in het voor hoofd. Onmiddellijk werd de politiedok- ter gewaarschuwd, die den patiënt on derzocht. Daarbij bleek, dat een kogel in het voorhoofd naar binnen was gedron gen, maar niet door de hersenen was ge gaan. Waarschijnlijk heeft het projectiel in schuine richting het hoofd geraakt. De kogel bevond zich achter het oog. Naar voorloopig verbonden te zijn werd de pa tiënt. overgebracht naar het Academisch ziekenhuis. De recherche, was spoedig ter plaatse. Het slachtoffer blijkt te zijn de reser ve eerste luitenant der administratie S., afkomstig uit Amsterdam, die in Gronin gen eenige dagen onder de wapenen is. Hij verklaarde hedenmorgen bezig te zijn geweest zijn koffer te pakken, waar in zijn automatisch pistool lag. Op on verklaarbare wijze is het afgegaan. De luitenant S. had toen nog gelegenheid om te bellen. De toestand van het slachtoffer is momenteel niet ongunstig. BEGRAFENIS DER SLACHTOFFERS. Op het kerkhof van Soerabaja. Aneta seint uit Soerabaja: Het stoffelijk overschot van den omgekomen officier- vlieger Vethake is hedennacht door den mijnenveger D. naar de marinekazerne Oedjoeng te Soerabaja overgebracht. De begrafenis zal morgen, Zaterdag, des mor gens te half acht plaats hebben. Het stoffelijk overschot van den kapitein luitenant ter zee de Bruyne werd door een vliegtuig drijvende gevonden, waarna het per vliegtuig naar Soerabaja is vervoerd. De mijnenveger D. is opnieuw naar Bronddong vertrokken om de T. 16 naar Soerabaja op te sleepen. Dit is intusschen geschied en de T. 16 bevindt zich thans bij de marine-vlieghaven Morokrembangan. Het gouvernementsvaartuig Pollux voer hedenochtend met het wrak der T. 13 het marine-basin binnen, waarna het wrak per vrachtauto verder naar Morokrembangan werd getransporteerd. De „Rigel" is tot heden nog op de plaats van het onheil gebleven. De ter aarde bestelling. Heden vond de plechtige teraardebestel ling plaats van de slachtoffers, die geval len zijn bij de ramp van de T. 13. De lijkkisten werden vervoerd door drie "lijkkoetsen, overdekt met kransen. Bij het verlaten van de ziekeninrichting zetten de pijpers van de marine een treurmarsch in. Het publiek sloeg ontroerd het vertrek uit de centrale burgerlijke ziekeninrichting gade. Langzaam en statig trok de stoet door de stad langs de Darmo-boulevard naar den doodënakker, waar de autoriteiten -eeds waren vereenigd. Tevens waren daar aan wezig ds. Eckenhausen, ds. Hamel en pas toor van Ravestijn. Ook was de burgemees ter van Soerabaja, mr. Fuchter, op de be graafplaats aanwezig. De drie weduwen van de gevallen gehuwde slachtoffers wachtten hier de komst van den droeve stoet af. Duizenden waren naar de begraaf plaats op Kembang Koening gekomen, waar onder doodsche stilte de lijkbaren naar de graven werden gedragen. Aan de linker en rechterzijde van de groeve stond een vuurpeloton mariniers opgesteld. Op de kis ten lagen de verschillende onderscheidings- teekens, op die van wijlen Uurbanus steek en sabel, en op die van de overige mannen de dienstchevrons. Er was een groot m^ssa-graf gedolven, waar omheen zich aan drie zijden de mili tairen en de pijpers hadden geschaard, ter wijl aan de vierde zijde familieleden en vrienden van de gevallenen hadden plaats genomen. Dan klinkt het commando: „vuur". Eén voor één worden de kisten, ge dekt door de Nederlandsche vlag, boven-de kuil getild, terwijl wapenmakkers door het werpen van bloemen een laatsten groet brengen. Als de kisten boven de groeve staan, klinkt een tweede salvo, op hetzelfde oogen- blik worden de geweren gepresenteerd en klinkt een koraal over den doodenakker. De aanwezige militairen brengen het mili tair saluut, de burgers ontblooten het hoofd. Dan nemen de slippendragers de vlaggen van de kisten, een officier doet zulks bij de kist van wijlen Uurbanus en hierna commandeert de kapitein van de mariniers: „afvieren". Dit commando wordt zeven maal herhaald, het eerst voor het stoffe lijk overschot van Uurbanus, dan voor Pronk, wiens kist naast die van wijlen Uur banus wordt geplaatst, en zoo verder voor de vijf anderen. Pastoor van Ravestijn, geassisteerd door twee koorknapen, verricht dan de absoute voor de drie Katholieke slachtoffers. Pastoor Ravestijn sprak als volgt: „Wij roepen u een tot weersziens toe, want uw laatste reis is niet geëindigd bij het neer storten in zee. Naar wij vertrouwen zijt gij opgestegen naar God's troon in den hemel. Hij geve u eeuwige rust en leven". Daarna werden de nabestaanden en vrienden uitgenoodigd om aarde in het graf te werpen. Het zoontje van wijlen Uurbanus stond alleen bij het graf van zijn vader. De begrafenis van de mannen van de T. 13, welke eerst laat was afgeloopen, is een aangrijpende plechtigheid geworden, welke lang in het geheugen zal blijven. In de T. 16 zaten ook 9 militairen. Inmiddels stroomen uit Brondong uitvoe rige rapporten binnen. Het „Soerabajasch Handelsblad" maakt er melding van, hoe gelukkig de landing van de T. 16 is geweest, doordat de com mandant in de meest ongunstige omstandig heden het toestel-heeft kunnen laten dalen met geen ander nadeel dan dat de- drijvers op de scherpe karangsteenen zijn bescha digd. Inmiddels zijn reeds nieuwe drijvers gearriveerd. De T. 16 is een les-toestel ter opleiding In de gisteren te Haarlem voortgezette vergadering van den Dioc. L. T. B. hield na den voorzitter prof. A. H. P. Cleophas een rede, waarin hij verschillende belang rijke zaken naar voren bracht. Wij gunnen anderen de verbetering in hun bestaan, aldus spr.„ maar wij hebben speciaal te zorgen voor onze standgenoo- ten, die nog niet voldoende deelen in den meerderen welstand. Toch kunnen we na vele vergaderingen in mineurtoon nu van een feest, van den arbeid spreken. Spr. wil de echter, ook in verband met het begin van zijn rede, de vraag stellen of de regee ring niet al te gemakkelijk is met het tege moetkomen aan de verlangen van de con sumenten. Er wordt aangedrongen, maar niet door de meest bevoegden, op verla ging van den levensstandaard en ophef fing van heffingen. Maar de regeering moet voorzichtig Zijn met deze adviezen, want een der belangrijkste vragen is, of de bedrijven rendabel zijn. Het zou on-sociaal zijn om niet mee te doen met de verlaging van de levensstan daard, maar het tempo moet geregeld wor den in aansluiting met de belangen van de producenten. De bedrijfskosten zijn niet onbelangrijk verhoogd, laat men dat niet vergeten. Ook de producenten moeten dus hun aandeel hebben in de nieuwe opko mende welvaart. Spr. wenschte dan een en ander te zeggen over de naleving der collectieve contracten. Spr. heeft gehoord, dat in een streek, elders in ons land 90 pet. der werkgevers waarvan het over- groote deel katholiek het contract niet nakomt. Nu merkt men op, dat de arbeider zich dikwijls aanbiedt voor geringer loon, maar dat is een praatje voor de vaak. De patroon moet zich een voudig houden aan het minimumloon door bevoegden in onderling overleg vastgesteld.Wie daar onder gaat be taalt geen rechtvaardig loon, begaat een ernstige sociale zonde. Spr. hoopte, dat het retraite werk dezen winter beter zou mogen slagen en dat het kernwerk beter ter hand zou worden ge nomen. Met vreugde gewaagde spr. van de groo te belangstelling voor de onderwijsinstitu ten. Velen zijn overbezet, zelfs moesten leer lingen afgewezen worden. Als nu de ge meentebesturen maar wat meer bijdragen verleenen! Voor het onderwijs wordt ieder jaar in het geheele bisdom een collecte ge houden, maar ^e brengen h§t minste van alle collecten op. Ten slotte sprak de adviseur een persoon lijk woord naar aanleiding van zijn arti kel in de bladen over de saneering, die door de Alg. Ver. v. Bloembollencultuur werd afgestemd. Spr. wilde waarschuwen tegen herleving van het liberalisme en de goede resultaten van de crisis behouden nl. ordening in de bedrijven, zooals in Qua- dragesimo Anno is aangegeven. Het arti kel werd geschreven om te pleiten voor een gezond Christelijk solidariteitsbesef. Jaarstukken. De verschillende jaarstukken werden goedgekeurd evenals de begrooting 1938. Vakbond voor de sierteelt. Dan kwam aan de orde de bespreking over de eventueele stichting van een der van reserve-waarnemers, waarin behalve de commandant off.-vlieger 1ste klasse T. J. van Midde, ook de luitenant ter zee eerste klasse Stroband, de reserve-waarnemers van Rossem, Witte, Langman en Woudstra, de sergeant-vlieger van Kooy en nog een mecanicien en een sergeant hadden plaats genomen. Uit de mededeelingen van de inlandsche bevolking bij Brondong blijkt, dat sommi ge visschers bang werden van de afgescho ten lichtkogels. Anderen zagen de neerstorting en wel afgeteekend, doordat de lichten der vleu gels neerdoken .en het staartlicht omhoog ging, waarna de slag volgde. De T. 13 schijnt zich, na den duik in de richting van het water, plotseling te hebben opgericht en daarna in een korte vrille in zee te zijn gestort. Bij den slag schijnt de dood der slacht offers onmiddellijk: te zijn ingetreden. Voor de tweede maal is het stille vis- schersdorp Brondong thans het tooneel ge worden van een tragedie. den vakbond, voor de sierteelt. Het hoofd bestuur voelt er veel voor, maar wilde de vergadering laten beslissen. Een meerder heid in het hoofdbestuur verklaarde zich er tegen, omdat de eenheid in den bond daardoor verbrokkeld zou worden. De voorzitter zette de voorgeschiedenis uiteen en wees er op, dat de belangstel ling voor den L. T. B. in de bloembollen streek niet groot was, omdat de sierteelt kwesties naar veler meer-ing niet voldoen de behartigd konden worden. De Vak bond zal daarin thans voorzien. De finan- cieele positie van den L. T. B. is gunstig, zoodat iets gevraagd kan worden. Maar de meerdere kosten zullen ruimschoots vergoed worden dcor den toevloed van nieuwe leden. Door den *j. T. B. zal de mentaliteit onder de bloembollenkweekers verbeteren, zij zullen beter gaan aanvoe len, dat de maatschappij op Christelijken grondslag moet berusten. Komen de nieu we leden niet, dan heeft de organisatie in ieder geval een goed voorbeeld gegeven. De heer Groen verdedigde daarna de mee ning van de minderheid. De L. T. B. is een standsorganisatie en daarom moet naar eenheid worden gestreefd. Het was noodig een boeren- en een tuindersvakbond te vormen. In den tuindersvakbond waren boom- en bollenkweekersvertegenwoor- digd, dus ook in het hoofdbestuur. Door stichting van een derden vakbond wordt nu de pariteit verbroken. Daarenboven zijn vele bollenkweekers tevens tuinder. Op groote ledenwinst heeft spr. weinig hoop; voor de behartiging der vakbelangen zal alleen meer uitgegeven kunnen worden als de contributie voor de leden van den nieu wen vakbond belagrijk hooger gesteld wordt. Volle zelfstandigheid van de bollen kweekers zou alleen mogelijk zijn, als buiten den L. T. B. een R.-K. Bond voor Bloembollenkweekers gesticht zou wor den. Spr. betreurde het, dat deze belangrijke kwestie ter beoordeeling wordt voorgelegd aan tal van afdeelingen, die absoluut koud tegenover het voorstel staan. De derde vakbond zal het begin zijn van de splijt zwam. Laat men liever de tuindersvak bond reorganiseeren omdat daardoor de belangen van de bollenkweekers beter wor den gediend. Professor Cleophas verklaarde zich ook bijzonder voor deze zaak te interesseeren. Het gaat er om de belangen van alle be- drijfsgenooten zoo goed mogelijk te be hartigen. Het L. T. B. huishouden moet zóó zijn, dat ieder zijn plaats heeft. De bol lenkweekers zijn tot nu toe vrijwel afzijdig gebleven, er „hokte" iets onder deze men- schen. Na vele overwegingen en bespre kingen concludeerde spr., dat ze in een af zonderlijke groep moeten worden onderge bracht. De verdiensten van den Tuindersvakbond zijn veel en groot. Maar een eigen vak bond voor de bollenkweekers geeft betere behartiging hunner belangen. Wat is een zoo groot mogelijk eenheid? In den L. T. B. kon ze nooit bereikt wor den, waardoor ze een van de moeilijkste organisaties is. De eenheid op godsdienstig- sociaal gebied staat vooraan en die is er gelukkig ten volle. Men moet vooral kij ken naar de bollenkweekers het groot ste aantal die in dit vak hun hoofdbe- staan vinden. Zij hebben recht op een eigen organisatie in den L. T. B. De boeren moeten het belang van het land- en tuinbouwbedrijf in zijn geheel zien en dan zullen ze wel degelijk interes se hebben voor de belangrijke reorgani satie. Spr. heeft alle waardeering voor het werk van den heer Groen in den Tuinders vakbond. Maar hij is in de bollenstreek nooit opgetreden, waarschijnlijk omdat hij zich in deze streek niet voldoende thuis voelde. De heer v. d. Weyden merkte op, dat men concessies gaat doen aan menschen, die tot nu toe hun plicht, om katholiek georga niseerd te zijn, niet zijn nagekomen. Spr. waarschuwde ernstig voor versnip pering. De L. T. B. heeft 8000 leden. De Algemeene Vereeniging heeft 40.000 leden, maar deze denkt er niet aan zelfs een boe ren- en tuindersvakbond te scheppen. Bij de Christelijke organisatie is het dito. De heer van Tol, uit Loosduinen, zeide, dat de arbeidersorganisaties overal groe pen voor hebben. Richt men den derden vakbond niet op, dan sluit men voor goed de deuren voor een belangrijke groep vak- genooten. Verschillende afgevaardigden pleitten voor een oplossing die bevredigen zou, on- VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Zaterdag bespreekt de niet-inmengings- oommi3sie de kwestie der vrijwilligere to Spanje. (2de blad). Het terrorisme leeft op in Palestina; (2de blad). Binnenland Officier te Groningen schiet zich per ongeluk door het hoofd. (1ste blad). Verschillende ernstige verkeersonge lukken. (4de blad). Sport en Wedstrijden Dr. Euwe boekt zijn tweede Overwin ning op dr. Aljechin. (4de blad). verschillig of splitsing daarvoor noodig zou zijn. De heer Lefeber, uit Lisse, was van mee ning, dat de belangen van de bollenkwee kers in handen moeten worden gegeven van autoriteiten op dit terrein. Deze groep moet het volle pond hebben om invloed te kunnen uitoefenen. En dit gaat alleen door de stichting van een eigen vakbond. De voorzitter merkte op, dat het om een principe-besluit gaat. De wijziging der sta tuten en de uitgewerkte plannen komen pas in het voorjaar is een speciale vergade ring. De heer P. Damen, uit Honselersdijk, meende, dat er niet veel nieuwe leden ge wonnen zullen worden, als het lidmaat schap van neutrale vereenigingen verbo den zal worden. Daarna drongen vele leden aan op uit stel, omdat de zaak te belangrijk is. Zij wenschten in ieder geval geen voor of te gen uit te brengen. De kring West Friesland noemde de kwestie een bijzonder en geen algemeen be lang. Men bezie ze in een speciale verga dering van den tuindersvakbond. Een bloemist achtte zijn belangen in den L. T. B. goed behartigd. Als de bollenkwee kers eerst komen, dan kan er gepraat wor den en gaat de zaak vanzelf beter. Een ander achtte de boomkweekers en de bollenkweekers veel verder van elkaar staan dan tuinders en bollenkweekers. De voorzitter deelde daarna mede, dat de kwestie wordt aangehouden en dat over wogen zal worden of de tuindersvakbond gehoord moet worden. De heer Groen verklaarde dit standpunt van den voorzitter te deelen. Hij legde er den nadruk op, dat deze kwestie geen zaak- Groen is. Mocht het straks noodig zijn om een bollenkweeker voorziter te maken van den tuindersvakbond, dan zal spr. daartoe gaarne medewerken. (Applaus). Bestuursverkiezing. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren Jac. Groen Azn. te Alkmaar en Th. F. van Rijn te Lisse. In de vacature-Jos. Sjerps werd gekozen de heer J. van Kam pen te Spierdijk. De jonge boeren en tuinders. Rector L. J. Beune, bondsvoorzitter van de K. J. M. V. in het bisdom Haarlem, sprak na de pauze eenige woorden ter propagan da voor de jonge boeren- en tuindersbewe ging in de K. J. M. V. Spr. herinnerde er aan, dat hij op de vorige vergadering de oprichting van de beweging kon aankondigen. Nu heeft hij reeds 20 afdeelingen met 800 leden achtei

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1