MIJNSTREEK HET BETOOVERDE BOSCH VRIJDAG 15 OCTOBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 11 LEIDSCHENDAM Jubileum. Gisteren herdacht de heer K. Kervel, bankwerker-electricien bij de Ned. Spoorwegen, depot Leidschendam, den dag, dat hij voor 25 jaren in dienst trad bij deze maatschappij. Des morgens werd hem op het bureau door den heer Balt met een toepasselijk woord de bekende enveloppe overhandigd, terwijl het personeel hem een mooie klok aanbood. VEUR Gemeenteraad. Woensdag 20 Oct. a.s., des avonds te 7.30 uur, komt de Raad der gemeente in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt o.a.: Nadere vaststel ling van de wedde controleur voor de steunverleening en werkverschaffing. Wij ziging regeling tot toekenning van toesla gen op door steuntrekkende werkloozen verschuldigde premies aan verplegings- en doktersfondsen, vastgesteld op 1 Apr. 1937. Voorstel tot uitbreiding van het plantsoen bij de tramhalte „Rozenrust". Aanbieding van de bedrijfsbegrooting 1938 en benoe ming commissie van onderzoek. Aanbie ding van de gemeentebegrooting dienst 1938 en benoeming commissie van onder zoek. Voorstel tot toepassing van de spaarregeling steun B. Voorstel tot wijziging van de gemeenschappelijke regeling met de gemeente Voorburg betreffende open baar lager onderwijs. Voorstel tot stichting ^an een gemeenschappelijke waterleiding ..De Vlietstreek" door de gemeenten Voor burg, Rijswijk, Stompwijk en Veur. Spaarregeling steun B. Blijkens een circulaire van den minister van Sociale Zaken kan aan ondersteunde of tewerkge stelde hoofden van gezinnen met 2 of meer kinderen de gelegenheid gegeven worden wekelijks een bedrag van 0.25 te sparen door storting bij het orgaan der steunverleening om te dienen voor aan schaffing van z.g. B-steun. B. en W. zet ten nader deze regeling, welke o.i. reeds voldoende bekend is, uiteen en meenen, dat medewerking alle aanbeveling verdient Voor zoover uit de globale raming valt op te maken zal toepassing der regeling een uitgave voor deze gemeente vorderen van pl.m. 200, waarvan een bijdrage van het rijk wo'tdt ontvangen van 74.6 pet, voor zoover thans bekend is. De ten laste der gemeente blijvende kosten zullen vermoe delijk dus ƒ50.80 bedragen. In verband met het voorgaande stellen B. en W. voor te besluiten tot invoering der spaarregeling en de noodige gelden hiervoor beschikbaar te stellen op de gemeentebegrooting. STOMPWIJK Gemeenteraad. Donderdag 21 Oct. a.s., des avonds te 7.30 uur, komt de Raad der gemeente in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt o.m.: Voorstel tot het aangaan van een kasgeldleening, groot ƒ50.000. Nadere vaststelling van de wedde van den controleur voor de steunverlee ning en werkverschaffing. Aanbieding ge meente- en bedrijfsbegrooting en benoe ming commissie van onderzoek. Voorstel inzake toepassing van de spaarregeling steun B. Voorstel terzake een verzoek van het Wit-Gele Kruis om een vergoeding uit de gemeentekas in d(e vervoerkosten van eenige kinderen naar de school voor bui tengewoon L. O. te Leiden. Voorstel tot stichting van een gemeenschappelijke wa terleiding „de Vlietstreek" door Voorburg, Rijswijk, Stompwijk en Veur. STOMPWIJK—VEUR Wedde controleur. B. en W. deelen den Raad mede, dat in een vorige verga dering werd beslopen de jaarwedde van den controleur voor de steunverleening en werkverschaffing vast te stellen op 1200 met 4 één-jaarlijksche verhooging van ƒ50. De minister van Sociale Zaken acht vooralsnog een belooning van ten hoogste 1200 voldoende. Aangezien bij niet-vol- doening aan den wensch van den Minister de Rijksbijdrage ad 50 pet. in gevaar zou komen, geven B. en W. in overweging aan het verlangen van den minister tegemoet te komen door de jaarlijksche belooning nader vast te stellen op 1200 zonder pe riodieke verhoogingen. OEGSTGEEST. Uitbreiding van een melkbedrijf. Onder verwijzing naar eenige adverten ties, willen wirook onder deze rubriek de aandacht vragen voor de nieuwe installa tie voor Melkpasteurisatie die Ir de Melk en Zuivelfabriek der firma L. Menken heden in gebruik is genomen. Het is voorzeker te loven dat burge meester van Gerrevink op verzoek van den heer Menken, terstond bereid was gevonden de inwerkingstelling te verrich ten, om daarmede te toonen, hoezeer zijn Ed.Achtb. in de vooruitgang der particu liere bedrijven zijner gemeente belang stelt. De 'vele genoodigden, onder wie de plaatselijke doktoren Varenkamp en Hu- genholtz, gemeente-secretaris Reitsma en gemeente architect Rietveld, werden door den heer Menken in het kantoor der fa briek ontvangen. In een kort eenvoudig speech je verwel komde de heer Menken de aanwezigen en wees er op, dat hij in 1925 klein was be gonnen en dat hij onder Gods zegen zijn bedrijf gestadig zag groeien en moest uit breiden. Spreker dankte vervolgens Burgemees ter van Gerrevink voor zijne bereidwil ligheid om de inwerkingstelling der nieu we machines te verrichten en maakte van deze gelegenheid tevens gebruik te dan ken voor het vertrouwen, dat Zijn cliën- tèle in hem stelt. Burgemeester van Gerrevink, het woord nemende, zeide met veel genoegen de uit- noodiging te hebben aanvaard. Spreker heeft den heer Menken leeren kennen als 'n opgeruimden, harden werker en rpet ge noegen heeft spr. dan ook geconstateerd de vooruitgang van zijn bedrijf, en dat wel in de meest moeilijke jaren, die wij be leefd hebben. Namens het gemeentebestuur wenscht spreker den heer Menken geluk, wederom nieuwe machines in gebruik te kunnen stellen, waardoor de melkpasteurisatie op de meest hygiënische wijze tot stand komt. De aanwezigheid van twee dokto ren bewijst mede wel, hoe het streven van den heer Menken in het belang der volksgezondheid ook van die zijde wordt gewaardeerd. De aanwezigen begaven zich daarna naar de fabriek, waar de Burgemeester de machinerieën In werking stelde en de eerste flesschen aftapte. Vervolgens werd de geheel verbouwde fabriek bezichtigd. De aanblik geeft direct een frischheid, daar de wanden geheel'be dekt zijn met tegels. Dit materiaal is be stand tegen zuren en vet bestanddeelen. De pasteurisatiemachine is van de fabriek der firma Teriet uit Zutfen -en de koelinstal latie van Enkes uit Voorburg. Bij den rondgang gaf de heerTerlet een korte uitleg van de werkkring der pasteu- risatie-machine. Wij wenschen den heer Menken met zijn uitbreiding heel veel geluk. Moge zijn bedrijf steeds crescendo gaan. Hanze. Onder voorzitterschap van den heer W. F. de Rooij, hield de Hanze een algemeene vergadering. Bij het ope ningswoord sprak de voorzitter zijn te leurstelling uit over de werkelijk geringe opkomst. Het best >ur betreurt zoo'n ge ringe belangstelling zeer. Het is toch niet te ontkennen, dat de werkzaamheden van het bestuur zeer belangrijk zijn en het verwacht meer appreciatie van de leden. Van winkelierszijde is de belangstelling bijzonder gering, terwijl juist vele hunner belangen in de Hanze worden behartigd. ,.Moge hierin spoedig verandering komen", zuchtte het bestuur. Notulen werden na voorlezig goedge keurd, waarna men de agenda der Centra le Raadsvergadering behandelde, die Don derdag 28 Oct. te Den Haag wordt gehou den. Tot afgevaardigden werden benoemd de heeren W. F. de Rooij, J. v. d. Post en L. Nou wens; zij verkregen vrij mandaat. Een paar nieuwe leden werden aange nomen. De heer J. W. v. d. Post bepleit het ini tiatief nemen tot contact met de gemeen te voor inschakeling van den middenstand, bij de steun in natura (B-steun). Spreker wees er op, dat het geenszins de bedoeling der regeering blijkt de gemeenten over de geheele linie te dwingen de goederen voor de steunverleening B in natura van het Iiijk te betrekken. De rijksinkoop zal slechts aanvullend optreden ten behoeve van die gemeenten, waar de inkoop van de goederen voor de verleening van de B-steun niet doelmatig geschiedt. Als dus in een gemeente doel matig kan worden ingekocht goede kwaliteit tegen redelijken prijs behoeft deze van den Rijksinkoop geen gebruik te maken. Hoofdzaak is dus dat er voor de in schakeling van den middenstand bij de verstrekking van B-steun in natura, acti viteit en initiatief uitgaat van de plaat selijke of gewestelijk georganiseerden mid- denstand. Het is, volgens soreker, dan ook zeer jammer, dat bijna geen winkeliers ter ver gadering aanwezig zijn. Spreker zou een commissie willen zien benoemd, die in overleg kari treden met de zustervereeniging ter plaatse. De vergaderingging hiermede accoord en benoemd werden de heeren J. W. v. d. Post, W. Hienkens en F. v. d. Meer. De rondvraag leverde verder niets op waar op sluiting volgde. TER AAR. Begrafenis Jac. Akerboom. Onder buitengewoon groote belangstel ling had gfistermorgen de uitvaart en be grafenis plaats van den zoo ongelukkig om het leven gekomen jongeman Jac. Aker boom. Te negen uur werd de gezongen H. Mis van Requiem opgedragen door den weleerw. kapelaan A. Groen. Het kerkge bouw was met vele geloovigen gevuld, waaronder vele vrienden van den overle dene. Bij deze droevige gelegenheid was. ook voor het eerst de R.-K. Begrafenisvereeni- ging „St. Joseph" in functie. Wij kunnen niet anders zeggen dan dat een dergelijke organisatie veel stemmiger indruk maakt. VOORHOUT. Hanze. De Hanze hield e ring in café „Klein "Boerhaave" van de wed. M. van Stein. De bijeenkomst werd ge opend door den vice-voorzitter, den heer M. Jansen. Hierna werden de notulen der vorige vergadering voorgelezen door den secr., den heer P. J. IJsselmuiden. Nadat de ingekomen stukken, welke van minder belangrijken aard waren, ter ta fel gebracht w. -en, werd de nieuwe Geestelijk Adviseur, kapelaan ten Have, geïnstalleerd. Met eenige toepasselijk voorden verwelkomde de voorzitter den adviseur. Deze dankte op zijn beurt en sprak de hoop uit óók zijn krachten te mo- wijden aan den R. K. Middenstand ter plaatse. Hierna werd een nieuw lid ge- installeerd. Nu volgde de rede van den heer W. Dijs- selbloem uit Oegstgcest, met als onderwerp „Vestigingseischen". Dit zeer belangrijke vraagstuk werd op korte maar zeer dui delijke wijze door spreker uiteengezet. Vooral werd door hem naar voren ge bracht de werking der wet, evenals de eischen, welke zijn: Vakonderwijs, Crediet- waardigheid en Handelskennis. Spr. deed uitkomen, dat deze eischen ze«r redelijk zijn, want het kan niet anders, dan dat het Vak, wat onder de wet zal vallen, wordt beschermd en opgevoerd. De noodzakelijk heid van een vakorganisatie, werd door spr. een grooten eisch geacht. Volgden nu eenige vragen van leden, welke op be grijpelijke wijze door^pr. werden beant woord. y v Alsnog werd hierna eenige discussie ge voerd over vaststelling van het winter- program. Plannen werden nat/ voren ge bracht om elke vergadering een spreker te laten-optreden. Officieel werd hierover nog niets besloten!' Gekozen werd hierna als afgevaardigde naar den Centralen Raad, de heer Diemei met als plaatsver vanger de heer H. van Wieringen. Nu volgde rondvraag en werd op gebruikelijke wijze door den voorz. gesloten. Bouwvergunning. Door B. en W. der gemeente alhier is bouwvergunning ver leend aan den hee- H. Verdegaal alhier tot het laten bouwen van een villa aan de Jacoba van Buerenweg, alhier. WASSENAAR. Conferentie voor Katholieke vrouwen. De j.l. Dinsdag, Woensdag en gisteravond gehouden conferenties over „Christus en de Vrouw" zijn een groot succes geworden. Niet minder dan ongeveer 700 R.-K. vrou wen waren avond aan avond in de Paro chiekerk „St. Willibrordus" onder het ge hoor van den zeererw. pater Jos. Bonsel S.M.M., die deze conferenties gaf. De R.-K. Vrouwenbond, die dit triduum had georganiseerd, vereenigde gisteravond, na afloop der laatste conferentie, de deel neemsters in het R.-K. Verenigingsge bouw, alwaar thee en biscuit werd geser veerd. De geest, adv., kapelaan Blankers, sprak daarbij nog een propagandistisch woord voor toetreding als lid van den R.-K. Vrou wenbond, waarna de voorzitster der afdee- ling, mej. C. Fein, nog dank bracht aan pater Bonsel, kapelaan Blankers en de da mes die de thee enz. hadden geserveerd. In groote treken gaf zij vervolgens het winterprogramma voor het a.s. wintersei zoen aan, waarna sluiting volgde met den chr. groet. UITBREIDING VAN DE MELKFABRIEK VAN DEN HEER L. MENKEN TE OEGSTGEEST. KOUDEKERK. MOTORRIJDER TEGEN BOOM GEBOTST. Daarna in een sloot gereden. Hedenmorgen te omstreeks half 10 is de motorrijder P. H.. melkcontroleur te Bergschenhoek, door te hard rijden in de bocht over de brug van de ^rens Kou dekerkAlphen met zijn motorrijwiel met zijspan tegen een boom gevlogen en ver volgens in de sloot terecht gekomen. Door toegeschoten hulp werd hij, hevig bloedend, uit zijn neus, op het droge ge bracht en bij den timmerman Meyer alhier binnengedragen, alwaar de inmiddels ont boden geneesheer, dr. Vlaanderen, alsme de een geneesheer uit Alphen een hersen schudding constateerden. Vermoedelijk kon hij in den loop van den dag naar zijn woning worden getrans porteerd. Het motorrijwiel wa3 niet ernstig be schadigd. ZOETERWOUDE. BEDRIJFSVEREENIGING „RIJNSTREEK WEST". Naar (publiekrechtelijke?) bedrijfs organisatie! De bedrijfsvereeniging „Rijnstreek West" hield Woensdagavond een algemeene ver gadering in het Patronaatsgebouw. De aan wezigheid van belangstellenden uit Oud- Ade, Hoogmade en Rijpwetering wees op de mogelijkheid van een uitbreiding van de vereeniging, die zich thans uitstrekt over de gemeenten Zoeterwoude als centrum Hazerswoude en Stompwijk. De belangstelling van de boeren voor de nieuwe vormen in de landbouworganisatie en voor de nieuwe richting die de Regee ring heeft gegeven voor de landbouw-eco- nomie gaat ook in andere kringen de aan dacht vragen. Aanwezig waren o.a. de ge meentesecretaris van Woubrugge, de heer Schaminée en notaris S. J. Ruizeveld. Het college van adviseerende leden: ir. P. Verhoeven, ir. H. de Groot, ir. W. Huis man, ir. P. Jacobs, J. Schouten en C. P. Vergouwen, verhoogde de belangstelling nog meer, zoodat deze vergadering aange merkt kan worden als een zeer bijzondere gebeurtenis De voorzitter, de heer A. C. Paardekoo- per, sprak een welkomstwoord en deed me- dedeeling van de belangrijke verandering, die in de bedrijfsvoorlichting was gekomen, waarvan het gevolg is geweest dat ir. van der Meer, die reeds aangesteld was als badrijfsconsulent, als landbouwconsulent is'geplaatst aan de Linker Maasoever. Het bedrijfsconsulentschap zou tot taak hebben g*kr,egen de bedrijfsorganisaties te bevorderen en, in organisatiorischen gang van zaken, voorlichting op de bedrijven te geven. Spr verwelkomt daarom bijzonder ir. H. de Groot, landbouwconsulent, benoemd in de plaats van den heer A. Neeb, die voor de bedrijfsvereeniging alle medewerking heeft toegezegd waarvan het goed bewijs is dat de landbouwconsulent reeds op de eerste vergadering een inleiding zal ge ven. De voorzitter deelt ook mede, dat de heer J. Schouten, landbouwleeraar, bereid is gevonden zitting te nemen in het colle ge van advies. Spr. wijst op de groote be- teekenis van deze medewerking. De heer Schouten die reeds zoo vele jaren6 land- bouwcursussen heeft gegeven, dus theore tisch steeds bedrijfsvoorlichting gaf, ziet nu in practijk brengen wat hij in zoovele lessen heeft voorgehouden. Naast de consulenten zal de heer Schou ten assistentie verleenen. De rijksveetelt consulent ir. P. Verhoe ven hield een inleiding over „Veevoe ding". Reeds vele jaren is spr. onder de boe ren werkzaam, maar nooit met zooveel belangstelling als in deze bedrijfsvereeni ging. Komende aan het onderwerp, zegt spr., dat bij de wetenschap, dat de koe voe ding noodig heeft om van te leven, de wijze van voeding toch zoo belangrijk uiteen loopt, dat door een goed samengesteld voederrantsoen in vele gevallen groote be sparing van voederkosten wordt verkre gen. In verband hiermede verwijst spr. naar het voederbureau waar ten allen tijde ge legenheid bestaat hiervoor advies te vra gen. Voor aangeslotenen van deze ver eeniging is de weg al heel gemakkelijk, om dat zij zich kunnen wenden tot den assis tent tten deze vereeniging, den heer P. v. Kampen te Leiderdorp, die in nader over leg met het Voederbureau de voederrant soenen vaststelt. In den breede weidt spr. uit over het samenstellen van de voederransoenen en aan de hand van berekeningen toont spr. zeer duidelijk aan, van hoe groote beteeke- nis een goed voederrantsoen is om een hooge opbrengt te verkrijgen. Ten aanzien van de zg. mengvoeders waarschuwt spr. tegen vervalsching. De veehouder moet zich bij het koo- pen van de mengvoeders overtuigen van de juiste samenstelling, mag zich niet tevre den stellen met een opsomming van de verschillende grondstoffen voor de samen stelling van de veevoeders, zonder dat daar bij de percentages zijn uitgedrukt. Na deze zeer interessante inleiding werd door de aanwezigen ruimschoots gebruik ■gemaakt tot het stellen van vragen, die door den inleider tot tevredenheid werden beantwoord. Hierna sprak ir. H. de Groot over: gras landbemesting. B- de behandeling van dit zeer belangrijke onderwerp wees spr. voor al op het nut van de bewaring van de mest gedurende de wintermaanden in z.g. graskelders of andere goed verzorgde put ten. Een veelzijdige bemesting van het gras land heeft eenzelfde beteekenis als de voederrantsoenering voor het vee. Door een goede samenstelling van verschillende meststoffen, kan betere kwaliteit van gras worden verkregen en de opbrengst wor den verhoogd. Op deze wijze kan de vee houder door meer hooi te winnen of gras te kuilen belangrijke besparing verkrij gen van kracht voeder. Ook wijst spr. op het belang van een goede bewerking van het grasland. Ook na deze inleiding werden verschil lende vragen gesteld, waarbij vooral de oude methode van bagger vermengen met mest in strijd wordt gebracht met de kuntsmest-bemesting. Niet alle aanwezigen waren aanstonds bereid aan te nemen, dat de bagger als be mesting geen hooge waarde kan worden toegekend. Hier waren de fnannen van de practijk aan het woord, maar de voorzitter moest opmerken, dat niet langen tijd mocht wor den besteed aan dit onderwerp, omdat deze „baggerkwestie" toch niet op één avond zou worden opgelost. Vervolgens sprak de landlbouwieeraar, de heer J. Schouten, over de gang van za ken van de bedrijfsvereeniging Dit eer ste jaar is het gegaan als proefdraaien, waarvan de resultaten reeds zoo belang rijk zijn, dat zij vermeldenswaard zijn. Spr. prijst de activiteit van het bestuur. In andere streken zijn door excursies er- varingén opgedaan, die hier zij het dan in het klein direct in toepassing zijn ge bracht. Spr. noemt hiervan: het bouwen van si lo's voor het inkuilen van gras, hooiwin- ning-controle en het bijhouden van be- drijfsregisters. Ook zijn andere meer doel matige bemestingen toegepast en zyn zelfs grondmonsters genomen. Spr. houdt ook nog een bespreking over de mogelijkheid van het verzorgen van proefvelden waarvoor vroeger wel vol doende hulpmiddelen aanwezig waren. Zeer van belang acht spr. het regelma tig bezoeken van de bedrijven door den be drijsconsulent. Tijdens het bestaan van den voorlich tingsdienst werden nog niet zooveel advie zen gevraagd als in dit jaar. Spr. ziet in de bedrijfsvereeniging zoo als deze hier is opgezet door ir. Jacobs, voor den landbouw een groot belang. De voorzitter dankte de drie sprekers en deelde mede, dat de assistent van de vereeniging iederen Vrijdag zitting houdt te Leiden. Ir. Verhoeven en ir. Huisman hebben zich bereid verklaard nog dit jaar een voorlichting te geven omtrent de eischen die aan de stallen gesteld worden volgens de consumptieregeling. Voor de juiste methode van het inkuilen van pulp kan men zich ook wenden tot den assistent, waarbij ook kosteloos pulp- monsters zullen worden onderzocht. Aan het einde van de vergadering sprak de voorzitter het slotwoord, vaststellende, dat deze jonge vereeniging een zekere toe komst tegemoet gaat. Spr. ziet in de vereeniging een zoodanige groei, dat zij zich tot een bepaalde grootte zal moeten bepalen, omdat een te groot werkterrein de goede gang van zaken zou kunnen benadeelen. (SPROOKJE) 17. Daar waren ze bij Anneke. Op bevel van den Koning verdwenen al de kabouters ^p Appelwang na. Heel uit de verte bleven ze toch om een hoekje gluren mischien, maar je zag ze niet meer. Het was intusschen al heelemaal donker geworden en het maantje scheen vriendelijk op het slapende meisje en de twee kaboutertjes. 18. Zachtjes tikte Appelwang op Anneke's arm.... die schrok wakker, en dag daar twee leuke kleine mannetjes staan. Maar wat was het donker! Waar was ze? En waar waren Vader en Moeder? Angstig begon ze te huilen. Hansje was nu ook wakker geworden en knipperde met zijn oogjes.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 11