Vereeniging van Stompwifk en Veur Nieuwe gemeente zal Leidsciieudam heeten DONDERDAG 14 OCTOBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 ALKEMADE. Geboren: Johannes Nicolaas Maria, z. van Th. Wesselman en J. van der Meer Martha Anna, d. van J. P. Heemskerk en M. K. Loos Alida Adriana, d. van P. Th. de Koning en J. H. van der Hoorn Hen- ricus Gerardus, z. van H. F. Beelen en G. J. Verdegaal. KATWIJK AAN DEN RIJN. E.H.B.O. Door het bestuur van „Het Wit-Gele Kruis" zal dezen winter een her halingscursus E.H.B.O. gegeven worden. De cursus zal aanvangen op Maandag 18 Octo ber des avonds te 8.30 uur in bet Parochie huis. Het bestuur heeft dr. W. Hueting be reid gevonden deze cursus, evenals vorig jaar, te geven. Het bestuur rekent er op, dat vooral degenen die vorig jaar de cur sus volgden, ook nu deze herhalingscursus zullen bijwonen. Op den openingsavond zal men een en ander uitvoerig vernemen. NOORDWIJKERHOUT. Nieuw lid van den raad. Door den voorzitter van het Centraal Stembureau is tot lid van den raad benoemd de heer P. v. d. Sleet ter vervulling van de vacature ontstaan door het overlijden van den heer J. Padding. De heer v. d. Sleet is A.-R. Hij zal deze benoeming aannemen. Schadepost. Bij den landbouwer B. zijn een tweetal koeien gestorven. De oorzaak schijnt een vergiftiging te zijn, welke deze beesten hebben gekregen door liet eten van weggeworpen droogbloeiers. ZILK. Bouwen. Wederom is in de St. Jacob- straat een aanvang gemaakt met den bouw van 6 woningen voor rekening van den heer v. d. B. uit Hillegom. Het stukgoederenvervóer. Ingaande 25 October a.s. zal het vervoer van stukgoederen van en naar Berkel, Pijnacker, Rodenrijs en Nootdorp alsmede naar Veenweg door de Nederlandsche spoorwegen voortaan per dagelijkschen vrachtautodienst in samenwerking met de N.V. A.T.O. geschieden. Van en naar spoor-, tram- en A.T.O.-sta- tions kan vervoer met rechtstreeksche be vrachting plaats vinden. Aangekomen zen dingen worden ook in de genoemde plaat sen veelal kosteloos besteld. Te verzenden goederen kunnen worden aangebracht en afhaalordres worden aange nomen aan de stations Berkel, Pijnacker ,en Rodenrijs, alsmede aan de A.T.O. agent schappen te Berkel en Nootdorp. Voor vervoer van wagenladingen en stuk goederen in afzonderlijke wagens, levende dieren, lijken, expressestukgoed en vracht en snelstukgoed in internationaal verkeer bij vertrek blijven de stations Berkel (be halve rij- en voertuigen en levende dieren) Pijnacker en Rodenrijs geopend. OEGSTGEEST. St. Josephsgezellen. De leden worden nogmaals vriendelijk maar dringend ver zocht vanavond de verplichte vergadering bij te wonen. Deze begint om kwart over 8. OUDE-WETERING. Lezing vestigingswet kleinbedrijf. Op uitnoodiging van de winkelvereeniging voor Oude-Wetering en omstreken hield de heer H. M. Verhulst uit Leiden Woensdagavond in hotel van den Bosch een lezing over de vestigingswet 1937 voor het kleinbedrijf. Van de zijde der middenstanders was de op komst zeer groot, zoodat er voor dit vraag stuk ook hier veel belangstelling bestond. De heer Verhulst gaf eerst een korte inlei ding over de totstandkoming van de wet en behandelde hierna de drie essentieele grondbeginselen van de wet t.w. de crediet- waardigheid, vakbekwaamheid en handels kennis en ging vervolgens over tot de be handeling van de wet zelve. In duidelijke betoogtrant lichte spreker de wet met een aantal voorbeelden toe en kwam aan het einde van zijn lezing tot deze conclusie, dat de vestigingswet kleinbedrijf 1937 is ont staan door een algemeen gevoelde behoefte en noodzakelijkheid. Opgebouwd op de drie hiervoren genoemde grondbeginselen kan bij juiste opvatting en zoo min mogelijke ambtenarij iets goeds tot stand komen met medewerking van bedrijfsraden, midden- standraad enz. Men werke dus, ieder op zijn gebied mede, deze wet zoo goed moge lijk tot haar recht te doen komen. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door eenigen gebruik gemaakt. De vragen werden tot tevredenheid van een ieder beantwoordt en aan het einde van de bijeenkomst werd besloten tot het in het leven roepen van een handelscursus. RIJNSATERWOUDE. Collecte. De alhier gehouden collec te voor het Blinden Instituut te Wolfhe- zen heeft alhier opgebracht de mooie som van 18.72. De collecte was aanmerke lijk beter dan verleden jaar. E. H. Bi O. Naar wij van bevoegde zijde vernemen zal- er binnen zeer korten tijd alhier een cursus gegeven worden in E. H. B. O. uitgaande van de afd. het Groene Kruis- alhier. Dr. Stapensea zal deze cursus geven. Voor nadere inlichtin gen kan men zich wenden tot den heer P, J. Jansen, secretaris van genoemde afd. Werkloozen. Het aantal werkloozen neemt in deze gemeente weer toe. Den geheelen zomer stond geen enkele werk- looze ingeschreven. Doch nu de landbouw werkzaamheden verminderen is er voor vele menschen in deze streek geen werk meer te bekomen. ■SASSENHEIM. Geboren: Antonius Nicolaas, z. van P. L. van der Geest en M. S. Witsenburg Ondertrouwd: B. Soet 29 j. en Ph. H. van der Kwaak 27 j. Overleden: E. Jaspers 84 j., echtge- noote van J. Rieler. G e v e s t i g d: J. P. Floor en echtgenoote, van Voorhout C. R. Rotteveel en gezin, van Haarlemmermeer L. J. van der Meer, van Voorhout C. J. Uitendaal, van Hillegom S. Zuilhoff, van Noordwijk A. Kerkhofs, van Hillegom. V e r t r o k k e n: P. C. J. van Reisen, naar Beverwijk E. Wilbrink, naar Amsterdam A. Vooren, naar Amerongen. TER AAR. Hanze. Voor de ledenvergadering van de R.-K. Middenstandsvereeniging „St.- Joseph" bestond deze keer meer belang stelling, dan wij anders gewoon waren, wat beslist verband hield met het aanlokkelij ke agendanummer „St. Nicolaas-attractie". Na opening door den voorz., de heer G. Verhoef, en verwelkoming, wordt mede gedeeld, dat de afdeeling is aangesloten bij de federatie te Alphen aan den Rijn, in welk bestuur zijn gekozen de heeren P. Otto en R. Stijnman. Mochten er zijn, die belang stellen in de Centrale Raadsvergade ring, die op 28 October a.s. wordt gehou den, dan kunnen zij zich opgeven bij het bestuur. Eenigszins ontstemd was de voorz. over de jonge middenstanders, die zonder meer zijn weggebleven van de cursus, welke te Alphen is georganiseerd. Niet alleen zul len de beraamde kosten foutief uitkomen, maar ook is deze houding niet bevorder lijk voor de onderlinge samenwerking. Spreker hoopt dat een dergelijke handel wijze voortaan achterwegen zal blijven. Dan wordt het kardinale punt aangesne den n.l. bespreking St. Nicolaas-actie. Ge zien de goede resultaten van een soortge lijke beweging elders, heeft het bestuur ge tracht ook dit hier in onze plaats in te voeren, zulks in samenwerking met de neutrale verëeniging te Aardam, waarvan reeds twee afgevaardigden op de bijeen komst zijn, die een en ander hebben toe gelicht. Het komt in het kort hierop neer. Voor elke 26 ct. geeft de zakenman een bon af aan zijn cliënt. De handelaar moet deze bonnen eerst inkoopen tegen 1 1/2 ct. de vier stuks; nu brengt men de opbrengst bij elkaar en van dit bedrag wordt met St. Nicolaas een feestavond gegeven voor de kinderen, zulks op vertoon van een be paald aantal bonnen. Op eenzelfde manier zal het gebeuren voor een uitgaansdag in den zomer; dan moet men zooveel bon nen in zijn bezit hebben om gratis de reis mede te maken Nu zal er een commissie zijn van 10 personen, van iedere organisa tie vijf, die dit verder regelt. In principe voelden de middenstanders veel voor deze actie, want het is een sti mulans om in je eigen plaats te koopen, alleen bracht het organiseeren van de reis beslist moeilijkheden. Om dit te onder vangen werd besloten zoowel de feestavond als een reisje, te splitsen in katholiek en neutraal verband. Na uitvoerige besprekingen ging de ver gadering over tot het benoemen van een commisie, welke een onderafdeeling blijft van de Hanze. Er werden benoemd de hee ren P. den Haan, H. Heemskerk, A. Hoo- gervorst, A. Hoogeveen en J. Wildenburg. De voorz. wenschte de commissie veel succes toe, wat direct ten goede komt voor de plaatselijke middenstanders. Bij de rondvraag informeerde een lid nog naar de steun voor den middenstand en het verzekeringswezen. Hierna werd de bijeenkomst gesloten met de mededeeling dat eerstdaags een speldpesdag zal worden gehouden voor het Santosfonds. ZOETERMEER. Gouden huwelijksfeest. Het echtpaar P. van LeeuwenM. Gha- remann, wonende Stationsstraat 14, her denkt op 18 October a.s. zijn gouden hu welijksfeest. Kinder-uitzending. In deze parochie is opgericht een afdee ling van de Katholieke Kinderuitzending. Voorzitter van de afdeeling is de heer L. Pinkse, secretaresse mej. Schwalbach, pen- ningmeesteresse mevr. Blaauwhof. De nieuwe Dorpsbrug. De werkzaam heden aan de nieuwe Dorpsbrug .zijn thans zoo ver gevorderd, dat eerstdaags met de verdere afwerking een aanvang wordt ge maakt. De brug heeft een vast dek en een minimum doorvaarthoogte van 1.10 Meter. De breedte van het rijvak van de brug zal 4.50 M. bedragen, waarlangs aan beide zij den trottoirs ter breedte van 1 Meter. De deuningen zullen'worden gemetseld en af gewerkt met Noordsch graniet. Geboren: Cunéra, d. van M. Reinders en A. Baars. Ondertrouwd: A. H. Dompeling 25 j. en E. Blom 25 j. J. P. Duijvelaar 29 j. en J. J. Klos 20 j. Winst voor Nootdorp! Ingediend is een wetsontwerp tot ver eeniging van de gemeenten Veur en Stomp wijk en wijziging van de gréns tusschen de nieuw te vormen gemeente en Nootdorp. De vereeniging zal, volgens het ont werp, in werking treden met 1 Januari 1938. De nieuwe gemeente zal Leid schendam heeten. Aan dit wetsontwerp is de volgende Memorie van Toelichting toegevoegd: De gemeenten Stompwijk en Veur wor den gescheiden door de Vliet, een grenslijn, welke samenvalt met de vroegere heerlijk- heidsgrens. Wat de aanleiding ook geweest moge zijn van het ontstaan van de histori sche grenzen der beide gemeenten, een na tuurlijke afbakening harer gebieden is al lerminst verkregen. Immers, in den loop van den tijd heeft zich bij den dam, welke Rijnland's boezem scheidt van die van Delf land, een buurtschap ontwikkeld, welker bebouwing zich over beide gemeenten uit strekt, en zich over haar gebied meer en meer heeft uitgebreid. Dientengevolge zijn beide gemeenten daar ter plaatse samen gegroeid en daardoor steeds aangewezen geweest op de gezamenlijke behartiging van de vele gemeenschappelijke belangen. De administratieve scheiding dier gemeenten vormt daarbij uiteraard een belemmering voor een behoorlijke regeling en bestuur van haar gemeenschappelijke huishouding. Weliswaar worden de bestuursfuncties van burgemeester, secretaris en ontvanger in de beide gemeenten respectievelijk door dezelfde personen vervuld, doch onder de overigens gescheiden bestuursregeling is in vele opzichten de behoefte blijven bestaan aan meer eenheid in de uitoefening van de functies der betrokken bestuursorganen. Nu echter de gemeentewet in verband met het toegenomen aantal inwoners van Stompwijk, dat thans meer dan 5000 zielen bedraagt, een vereeniging van bestuurs functies niet meer toelaat, zij het ook, dat na het in werking treden van de wet van den 22sten April 1937 (Staatsblad no. 311), de combinatie van ontvanger mogelijk zai zijn, moet samenvoeging urgent worden ge acht. Immers, voorkomen behoort te wor den, dat de bestuurskosten in elk der ge meenten noodeloos worden opgevoerd; een \rereeniging van de beide gemeenten, als het wetsontwerp beoogt, zal de vereischte administratieve eenheid brengen. Indien de gemeente Veur en Stompwijk vereenigd worden, is er aanleiding om te vens wijziging te brengen in de zuidooste lijke grens van Stompwijk en wel door toe voeging van de ten zuidwesten van de elec- trische spoorbaan uitspringende smalle strook dier gemeente bij Nootdorp. De hier bedoelde strook wordt in hoofdzaak ge vormd door den Veenweg met achterland. Deze weg zelf behoort tot Stompwijk, maar, van Stompwijk uif gezien, zijn de aanwo- nenden rechts van den weg inwoners dier gemeente, ter linkerzijde echter voor het grootste deel inwoners van Nootdorp. De Veenweg ligt 5 a 6 K.M. van de kom van Stompwijk verwijderd, een omstandigheid, welke er mede toe heeft bijgedragen, dat de bewoners van bedoeld gebied geheel in het maatschappelijk verkeer van Nootdorp zijn opgenomen. Het is duidelijk, dat de belangen van de inwoners van deze strook beter behartigd kunnen worden .indien zij ook administratief behooren tot die gemeen te, waarop zij overigens in zoovele opzich ten zijn aangewezen. Behalve de toevoeging van de bedoelde strook van Stompwijk bij Nootdorp wordt voorgesteld een klein stukje grond, gele gen in den noodwestelijken hoek van Noot dorp, bij Stompwijk te brengen. De grens tusschen deze beide gemeenten heeft thans ter plaatse geenszins een practisch beloop en gaat op één punt zelfs dwars door een huis. Door de grens meer zuidoostelijk langs bestaande perceelsgrenzen te verleggen wordt een betere toestand verkregen. Blijkens den uitslag van de ingevolge ar tikel 158 er gemeentewet gevoerde proce dure verklaarden de raad en de commis sie uit de ingezetenen der gemeente Veur zich tegen het voorstel, die van Nootdorp en Stompwijk verklaarden zich vóór, zij het ook, dat de raad en de commissie uit de ingezetenen van laatstgenoemde gemeente tegen den afstand van den Veenweg bezwa ren maakten. Op grond van hetgeen hierboven werd gezegd omtrent de wenschelijkheid van de zen afstand, kan de ondergeteekende aan deze bezwaren dan ook geen groot gewicht hechten. Ingevolge artikel 161 der gemeentewet omtrent de nadere ontwerp-regeling ge hoord, spraken de raden van Stompwijk en Nootdorp zich vóór deze regeling uit; ter wijl die van Veur de behandeling van het ontwerp overbodig achtte. Het verzet van de zijde van laatstgenoem de gemeente tegen de voorgestelde samen voeging berustte op overwegingen, welke den ondergeteekende na onderzoek een deels niet steekhoudend, anderdeels niet van dien aard bleken te zijn, dat moest worden afgezien van het bevorderen van de samenvoeging. Karakter, aard en belan gen der bevolkingen stemmen overeen; in elk der gemeenten is de bevolking overwe gend Roomsch-Katholiek, terwijl de land en tuinbouw hoofdbronnen van bestaan zijn. De belastingdruk in Stompwijk en Veur is gelijk. Met gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land is de ondergeteekende van meening, dat het voorliggend voorstel in het belang van de betreffende gemeenten wenschelijk moet worden geacht. Het ontwerp bevat overigens de te de zen gebruikelijke bepalingen. De Minister van Binnenlandsche Zaken, VAN BOEIJEN. Aan de artikelen van het Wetsontwerp is het volgende ontleend: De bezittingen van de gemeente Veur en die van de gemeenten Stompwijk en Noot dorp, gelegen in de nieuwe gemeente Leid schendam, gaan over op laatstgenoemde ge meente. Zulks geschiedt eveneens ten aanzien van uit wet of overeenkomst voortspruitende lasten, rechten en verplichtingen van de gemeente Veur en die van de gemeenten Stompwijk en Nootdorp, betrekking heb bende op het gebied, dat tot de nieuwe ge meente Leidschendam zal behooren. De bezittingen van de gemeente Stomp wijk, gelegen in het gebied, dat aan de gemeente Nootdorp wordt toegevoegd, gaan op de gemeente Nootdorp over. Zulks geschiedt eveneens ten aanzien van uit wet of overeenkomst voortspruitende lasten, rechten en verplichtingen der ge meente Stompwijk, uitsluitend betrekking hebbende op het bedoelde gebied. Behoudens het bepaalde in artikel 2 blij ven de tusschen de gemeenten Veur, Stompwijk en Nootdorp bestaande over eenkomsten en gemeenschappelijke regelin gen van kracht totdat zij zijn gewijzigd, op geheven, of door andere vervangen. Indien het bestuur van een der gemeen ten Leidschendam of Nootdorp wijziging of opheffing wenscht, en het bestuur der an dere gemeente daartoe niet wil medewer ken, kan eerstbedoeld bestuur vóór 1 Ja nuari 1939 de tusschenkomst van Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland inroepen. Vóór 1 Februari 1938 wordt door de ra den der gemeenten Leidschendam en Noot dorp, met toepassing van artikel 19, vierde lid, der Lager-Onderwijswet 1920, een re geling vastgesteld, krachtens welke de kin deren, woonachtig in het grondgebied, dat ingevolge artikel 1, eerste lid dezer wet naar de gemeente Nootdorp zal overgaan, op aanvrage der ouders, voogden of ver zorgers, worden toegelaten tot de openbare lagere school aan den Westvlietweg te Leidschendam. Nieuwe gemeenteraads verkiezingen De candidaatstelling en en eventueele stemming voor de verkiezing van de leden van de raden der gemeente Leidschendam en der vergroote gemeente Nootdorp ge schieden op de dagen, door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland te bepalen. De bij het in werking treden dezer wet bestaande raden der gemeente Stompwijk en Nootdorp benoemen onderscheidenlijk voor de gemeente Leidschendam en de vergroote gemeente Nootdorp het hoofd stembureau en de stembureaux voor deze verkiezing, nadat zoo noodig, door diezelf de raden de verdeeling der gemeenten in stemdistricten is gewijzigd, en onderzoeken de geloofsbrieven van de leden van de ra den der nieuwe, onderscheidenlijk vergroo te gemeente. Met afwijking van het bepaalde in arti kel 4, eerste lid, der gemeentewet, geldt, voor de toepassing van de artikelen 5 en 86 dier wet, in de gemeenten Leidschen dam en Nootdorp het aantal inwoners, dat op 1 Januari 1938 volgens.de bevolkings registers dier gemeenten aanwezig is, zoo als dit aantal door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland wordt vastgesteld. De dag der eerste vergadering van de raden der nieuwe gemeente Leidschendam en der vergroote gemeente Nootdorp wordt bepaald door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Met afwijking in zoover van het bepaal de in de artikelen 29 en 87 der gemeente wet hebben de leden van de nieuw geko zen raden en de door die raden te kiezen wethouders zitting uiterlijk tot den eer sten Dinsdag van September 1939. De pesronen, voorkomende op de op 31 December 1937 geldende kiezerslijsten der gemeenten Veur, Stompwijk en Nootdorp, en op dat tijdstip gevestigd op gebied, dat tot de gemeente Leidschendam zal behoo ren, worden van 1 Januari 1938 af geacht voor te komen op de op dien datum gel dende kiezerslijst van laatstgenoemde ge meente. De personen, voorkomende op de op 31 December 1937 geldende kiezerslijst der gemeente Stompwijk, en op dat tijdstip ge vestigd op gebied, dat naar de gemeente Nootdorp overgaat, worden van 1 Januari 1938 af geacht voor te komen op de op dien datum geldende kiezerslijst van laatst genoemde gemeente. De op 31 December 1937 bestaande kie zerslijsten, bedoeld in het eerste en twee de lid, worden voorzooveel noodig aange vuld met de vermelding van de plaats der woning van eiken kiezer op den eersten Januari van het jaar der vaststelling en met de vermelding van het nummer van het stemdistrict, waartoe hij dientengevol ge behoort. Andere artikelen regelen de gewijzigde uitkeering van het Rijk van de gemeenten Leidschendam en Nootdorp. Aanslagen in de inkomstenbelasting, de gemeentefondsbelasting, de vermogensbe lasting en de verdedigingsbelasting I, in de gemeente Leidschendam en Nootdorp op te leggen aan personen of lichamen, die tusschen 31 December 1937 en 1 Mei 1938 belastingplichtig zijn geworden, worden opgelegd alsof deze wet eerst van kracht werd met ingang van 1 Mei 1938. Uitkeeringen en verrekeningen terzake van belastingen, door 's Rij lts ambtenaren inevoerd ten behoeve van de gemeenten Veur en Stompwijk, geschieden, van 1 Ja nuari 1938 af, aan de gemeente Leidschen dam. Voorzoover in de bedragen, door de ge meenten Stompwijk en Leidschendah ont vangen, zuivere opbrengst begrepen is, welke verkregen is op het gebied, dat aan de gemeente Nootdorp wordt toegevoegd en welke betrekking heeft op het belas tingjaar 1937/1937 der gemeentefondsbe lasting en der vermogensbelasting, keert de gemeente Leidschendam een derde van die zuivere opbrengt üit aan de gemeente Nootdorp. Aan de gemeente Leidschendam wordt, indien de raad dier gemeente daartoe aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland vóór 1 October 1937 het verzoek doet, door de de gemeente Nootdorp een schadeloos stelling uitgekeerd wegens het geldelijk nadeel, dat de eerstgenoemde gemeente lijdt in de exploitatie-uitkomsten van haar bedrijven en door de uitvoering van wer ken, noodzakelijk geworden in haar be drijven door den overgang van een ge deelte van het gebied der gemeente Stomp wijk naar de gemeente Nootdorp. Het bedrag der schadeloosstelling en de wijze van betaling daarvan worden, den raad der gemeente Nootdorp gehoord, vast gesteld door Gedeputeerde Staten. Gedurende dertig vrije dagen na den dag van verzending kan zoowel de raad der

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 9