Twee maanden strijd te Sjanghai BUITENLAND LUCHTVAART De non-interventie commissie komt bijeen Heeren Zak- of Armband NorSoge of Dames Armband HorSoge of Vulpenhouder met Gouden pen DONDERDAG 14 OCTOBER 1937 OE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 JAPAN BLIJFT BOMBARDEEREN. Gisteren begon de derde maand van den strijd by Sjanghai, zonder dat de Japan- sche troepen in staat waren den tegenstand van de Chineezen te breken. Er zijn aandui dingen, welke er op wijzen, dat de Japan- sche troepen hun tactiek willen wijzigen en zullen trachten de Chineesche troepen te omsingelen door een omtrekkende bewe iding, uitgaande van Lioeho. Japansche infanterie nam gisteren geen deel aan den strijd bij Sjanghai. Tijdens een luchtbombardement van Tsjapei is een bom, die neergeworpen was door een Japansch vliegtuig, op een tram neergekomen in de internationale neder zetting ten Zuiden van de Soetsjaukreek. Het aantal slachtoffers is groot. Alle ambu lances van de concessie zijn derwaarts ge zonden. Een Amerikaansch matroos is gewond door de splinters van een Japanschen gra naat, die neerkwam op het dek van den kruiser „Augusta". Admiraal Yarnell heeft een protest ingediend bij den Japanschen commandant, die onmiddellijk zijn veront schuldigingen aanbood. Japannee zen bezetten hoofdstad van Soeijoean. De Japansche troepen zijn Kweihoea, de hoofdstad van de provincie Soeijoean bin nengerukt, na de naburige stad Soeijoean- foe te hebben veroverd. Het Japansche hoofdkwartier te velde heeft een desbe treffende mededeeling gepubliceerd. In de straten van Kweihoea wordt nog gevoch ten. Volgens het Chineesche nieuwsagent schap Central News zou het achtste Chi neesche leger Lai Yoean, dat aan de grens van Tsjahar en Sjansi is gelegen, hebben heroverd en de Japansche strijdkrachten in Noord-Sjansi tusschen Tayo en Hoei Jen hebben teruggedrongen. Wandaden der Ja panneezen. Volgens een telegram, dat uit Tayoen aan het Chineesche telegraafagentschap Central News is gezonden, hebben de Japansche troepen, die zich hebben meester gemaakt van Tsjosien, tweeduizend inwoners der stad afgemaakt en den burgemeester en ge meenteraadsleden levend verbrand. De Chineesche luchtmacht in actie. Medegedeeld wordt, dat Chineesche vlieg tuigen voor de eerste maai een vlucht heb ben ondernomen boven net Noordoostelijke kustgebied en Japansche vrachtwagens en munitie-opslagplaatsen in de haven van Takoe hebben" gebombardeerd. Eveneens wordt medegedeeld, dat men bezig is een nieuwe Chineesche verdedigingslinie te bouwen langs de grens, die Hopei en Honan scheidt ten Zuiden van Tsjitsjiatsjoeang, teneinde den opmarsch der Japanneezen naar den Noordelijken oever van de Gele Rivier te stuiten. De Japanners ontkennen het gebruik van gifgassen. De Japansche ambassade te Parijs spreekt ten stelligste de geruchten tegen, welke de Chineesche autoriteiten in het buitenland in omloop brengen, dat de Japansche strijd krachten gebruik zouden maken van gifgas sen. De ambassade kan mededeel en, dat de Japansche troepen nimmer hun toevlucht tot het gebruik dezer gassen hebben geno men. De onrust in Mandsjoekwo neemt grootere vormen aan. De onrust, die zich sedert het uitbreken der vijandelijkheden tusschen China en Ja pan in Mandsjoekwo heeft doen gevoelen, heeft volgens te Peiping ontvangen be richten van buitenlanders, dreigende vor men aangenomen. Men schat, dat de ge wapende strijdkrachten, die daadwerkelijk hun vijandschap jegens het bewind over Mandsjoekwo doen blijken, meer dan 100.000 man sterk zijn, en voortdurend wor den nog deserteurs der inheemsche troepen bij hen ingelijfd. Vele districten hebben zich naar men zegt volkomen aan elk toe zicht onttrokken, met het gevolg dat de levens en eigendommen der Japanneezen gevaar loopen, doch het ontbreekt de be weging aan organisatie en leiders, waardoor het niet waarschijnlijk is, dat zij zoo ge vaarlijk zal worden, dat zij de Japansche militaire operaties in Noord-China kan be lemmeren. Geen boycot van Japan. In de zitting van het Britsche kabinet is mede de toestand in het Verre Oosten be sproken. Men verneemt, dat het kabinet het stand punt handhaaft, dat een voorstel van een economische boycot tegen Japan onder de bestaande omstandigheden niet te verwe zenlijken is. De Amerikaansche federatie van den ar beid heeft eenstemmig besloten mede te werken met de Britsche Labour in het boy cotten van Japansche goederen. BELGIË DUITSCHLANDS GARANTIE BELGISCHE COMMENTAREN. Herinneringen aan het „vodje papier." De Brusselsche correspondent van do „Msb." seinde d.d. gisteren: De Belgische bladen commentarieeren in uiteenloopenden zin de Duitsche verkla ring inzake de integriteit van het grond gebied en de onafhankelijkheid van België. De Fransch-gezinde „Nation Beige" is natuurlijk niet ingenomen met het feit, dat Duitschland en België tot goede rela ties willen komen. Het blad schrijft o. m., dat men de Duitsche verklaring opbergen kan in dezelfde lade als het verdrag, dat in 1914 werd geschonden evenals de pac ten van Locarno van denzelfden aard, waar in tevens een gedemilitariseerde Rijn-zone vastgelegd was, die later door Duitschland werd uitgeveegd. De man, die het pact van Locarno verscheurde, biedt België thans een nieuwe verklaring in ruil. Het Derde Rijk betreedt hiermede geen nieuwe paden, het herhaalt eenvoudig, wat zijn voorgangers deden en de Belgen moeten zich vooral geen illusies maken omtrent de grootere waarde, die een garantie, ko mende van een autoritair anti-communis tisch, anti-socialistisch en pseudo-demo- cratisch Duitschland eventueel zou hebben. Het regeeringsblad „Indépendance Bei ge" slaat natuurlijk 'n geheel anderen toon aan. Het blad schrijft o.m., dat het zich slechts kan verheugen over 'n verklaring zooals Duitschland er heden een ten op zichte van België heeft afgelegd. België's veiligheid, en daarmed» die van geheel West-Europa, kan er slechts mede gediend zijn. In de droevige periode, welke Euro pa doormaakt, is de plechtige verzekering van Duitschland, dat het tegen België niet anders dan vreedzame bedoelingen heeft, aanleiding tot ontspanning en op heldering van de atmosfeer. Verder mag men verwachten, dat hiermede het sluiten van een meer algen-een Weetelijk pact vergemakkelijkt zal worden. De anti-Duitsche socialistische „Peuple" geeft geen commentaar. Het blad laat ech ter de gepubliceerde documenten gepaard gaan met een reproductie van het in 1839 gesloten neutraliteitsverdrag van België, dat later het fameuse „vodjes papier" is geworden. Wie de mentaliteit van de „Peu ple" kent zal concludeeren, dat het blad met het jebeurde vun heden niet recht is ingenomen. Het zal nu zijn dagelijksche scheldpartijen tegen Hitier niet meer zoo goed als voorheen kunnen voortzetten. De Katholieke „Libre Belgique" zegt, dat de Belgische publieke opinie het nieuws met groote tevredenheid zal ont vangen. De legende van een België dat de vazal zal zijn van Frankrijk en vastge klonken aan deszelfs militaire politiek, zal voor goeu begraven worden. De posi tie van België is van heden af aanzienlijk versterkt. Toch kan men den Belgen niet vragen, de vreeselijke les van 1914 te ver geten. Rijkskanselier Hitier zou in ons aanzien gestegen zijn, indien hij bij deze gelegenheid de onrechtvaardigheid, door zijn voorgangers jegens België begaan, desavoueerde Maai het is in ieder geval van kapitaal belang, dat de machtige dic tator zonder voorbehoud de huidige gren zen van België met inbegrip dus van Eupen er. Malmedy, erkend heeft. Duitsch commentaar. De Duitsche verklaring ten aanzien van de onschendbaarheid van het Belgische grondgebied staat het middelpunt der belangstelling. De verschillende bladen leggen er den nadruk op, dat het kern vraagstuk van West-Europa daarmede op gelost is. De „Deutsche diplomatisch-politische Korrespondenz" schrijft o.a., dat men in het met België bereikte arcoord een sta- biliseerend element voor den toestand in West-Europa kan zien, en, dat het streven naar een West-Europeesch pact erdoor wordt verlicht, aangezien door de volko men opheldering en regeling van de inter nationale positie van België reeds een be langrijk deel van het probleem als opge lost kan worden bsschquwd. DUITSCHLAND HET VATICAAN EN DUITSCHLAND. Geen sprake van onderhandelingen over het Concordaat. De Romeinsche correspondent van de Tijd seint: In de buitenlandschfc pers circuleert het bericht, dat tusschen Duitschland en het Vaticaan onderhandelingen gaande zouden zijn over de uitvoering van het Concordaat. Naar wij van gezaghebbende zijde ver nemen is van dergelijke onderhandelingen geen sprake. HET VIERJARENPLAN. Kolonel Loeb, de leider van het Bureau voor Duitsche grondstoffen, heeft gister avond in een bijeenkomst van technici een redevoering uitgesproken, waarin hy re kenschap aflegde over het eerste jaar van het vierjarenplan. Hij verklaarde, dat de Duitsche bodem een overvloedige hoeveel heid metalen verborgen hield. De reserves zijn echter niet voldoende om de behoeften der nationale industrie te dekken, tenge volge van het tekort aan werkkrachten, dat een snelle exploitatie, zooals die door de m^Jerne industrialisatie geëischt wordt, onmo^lijk maakt. Hij voegde hieraan toe: „Daarom zijn de deviezenmaatregelen zoo belangrijk. Zij stellen in staat binnen de mate van de mogelijke den invoer van zware metalen te beperken. Daarvoor be schikt Duitschland over lichte metalen en kunstproducten". Vervolgens kondigde hy aan, dat Duitsch land autarkie moet veroveren op het ge bied van hout. „Het is een nationale plicht voor verwarmingsdoeleinden hout te ver vangen door steenkool of turf." ITALIË TROEPEN NAAR LIBYE. Het bericht, dat de generale staf van de divisie Cirene gisteravond naar Tripolis is vertrokken, heeft eenige verbazing ge wekt. Bovendien zyn nog vierduizend man naar Libye vertrokken, waardoor de sterkte van het garnizoen aldaar is geste gen tot vier divisies. RUSLAND VEROORDEELINGEN IN WIT RUSLAND Het dagblad „Sovietskaya Belcrussia" van 12 October meldt, dat de krijgsraad te Minsk den vroegeren directeur van den veeartsenykundiger dienst van het com missariaat van landbouw van Wit-Rusland, Pasmanik, twee onder-directeuren en de twee voornaamste veeartsen heeft ter dood veroordeeld wegens doelbewuste ver nietiging van den veestapel in Wit-Rus land door de verspreiding van ziektekie men en wegens de levering van besmet hooi aan het leger. Bultenlandsche Berichten SCHIP IN NOOD IN HET KANAAL. Het schijnt, dat twee schepen in het Ka naal met elkander in botsing zijn gekomen ten Zuiden van Hastings. Het Italiaansche s.s. „Lecce" heeft draadloos geseind nood seinen te hebben opgevangen van een on bekend schip. Later meldde een Duitsch stoomschip, dat het een schip in zicht had gekregen, dat de internationale vlag had geheschen, hetgeen beteekent, dat het stuurloos is. De reddingsboot van Hastings is uitgevaren. HEVIGE SCHOK VERWEKT PANIEK TE NAPELS. Explosie op tankboot in de haven. Een schok als van een aardbeving heeft gisternacht om kwart voor vier duizenden Napolitanen uit hun slaap opgeschrikt en in paniek de straat doen opsnellen. In het Westelijke deel der stad was aan boord van de Italiaansche tankboot „Pagao", die daar voor een petroleumraffinaderij aan de kade gemeerd lag, brand uitgebroken, waarna met een ontzaglijken slag een der tanks in de lucht vloog. Doordat vrijwel de geheele 25 personen tellende bemanning aan den vasten wal vertoefde, heeft de expluisie aan slechts één persoon het leven gekost. Onmiddellijk na de explosie snelden twee sleepbooten toe. Het laaiende schip werd haastig naar de reede versleept, waar drij vende brandspuiten der stedelijke en der marine-brandweer urenlang hebb en ge tracht het vuur te blusschen. Dit is echter niet gelukt, waarna men de tankboot naby San Giovanni Teduccio op het strand ge zet heeft De „Pagao". een tankboot van 6101 bruto- registerton was enkele dagen geleden met 7900 ton petroleum uit Texas teruggekeerd. Twee derde der brandbare lading was reeds gelost, toen het vuur uitbrak. Het schip is eigendom van de „Polena" Societa di Na- vigazione te Napels. t DE OORZAAK VAN DE „SPECHT"-RAMP VERBINDING VAN DRIJFSTANGEN GEBROKEN. In verband met het ongeval van de „Specht" heeft de K. L. M. van den waar- nemenden chef van den technischen dienst van de K.N.I.L.M. te Bandoeng, waarheen de motoren van de „Specht" getranspor teerd zijn, telefonisch vernomen, dat in den linkermotor de verbinding van de drijfstang van cylinder 9 met de hoofddrijfstang is ge broken, waardoor deze motor plotseling tot stilstand kwam. Ten gevolge hiervan kon het vliegtuig, zich nog in stijgstand bevin dende en nog niet over voldoende snelheid beschikkende, geen hoogte houden en kwam het na een korte linkerbocht met de boomen ir. aanraking. Door de breuk werd het ge heele mechanisme geblokkeerd. De betrok ken motor heeft 700 draaiuren en 50 uren na zijn laatste volledige revisie. Later on derzoek van het materiaal van de gebroken stand zal uitwijzen, wat de breuk veroor zaakt heeft. DE TOESTAND VAN DE GEWONDEN. Aneta seint uit Palembang: De toestand van Hubermann gaat in het algemeen voor uit, evenals die van de andere patiënten. HET MARINE-VLIEGONGELUK IN INDIë Morgen begrafenis der slachtoffers. De begrafenis, met militaire eer, van de tct heden geborgen slachtoffers van het on geluk met het marinevliegtuig T 13 zal plaats hebben op Vrijdag, 15 dezer, des mor gens te acht uur. Het wrak van het verongelukte vliegtuig is aan boord van de „Pollux" geheschen en zal naar Soerabaja worden vervoerd. JEAN BATTEN GESTART VOOR RECORDVLUCHT. Van Australië naar Engeland. De bekende Australische aviatrice Jean Batten is gistermorgen uit Richmond in Nieuw Zuid-Wales gestart, met het voor nemen, haar eigen record voor de vlucht AustraliëEngeland te verbeteren. Wil zij hierin slagen, dan zal zij dezen afstand bin nen de zes dagen, 18 uur en 55 minuten moeten afleggen. Mis Batten gebruikt op dezen tocht hetzelfde vliegtuig, een Percival Seagull, dat zij ook op haar vorige record vluchten heeft gebezigd. Kapitein luitenant ter zee H. G. de Bruyne (met vliegkap). M. Vethake, eerste officier vlieger. ministers, die gisteren gedurende twee en een half uur hebben vergaderd, hebben zich er mede accoord verklaard. DE KRIJGSVERRICHTINGEN. Barcelona gebombardeerd. Gisteravono tegen tien minuten voor acht hebben rechtsche vliegtuigen een vlucht boven Barcelona ondernomen, waarbij zy geen enkele militair doel bestookten. En kele personen werden gewond. De luchtaf- weerbatterijen beletten den rechtschen meer schade aan te richten. Hevig luchtgevecht boven Saragossa. Terwijl te Saragossa gisteren het feest „van het ras" en -van O. L. V. del Pilar ge vierd werd, werd bij en boven de stad het grootste luchtgevecht geleverd, dat de bur geroorlog tot dusverre bekend heeft. Tegen 8.40 uur naderden verscheidene re- geeringsvliegtuigen, waaronder 10 bom bardementstoestellen. Op eenige kilometers afstand werden zij aangevallen door tal- ryke escadrilles rechtsche jagers, boven het dorp Pastriz. De strijd duurde vijf kwar tier. Omstreeks den middag werd medege deeld, dat dertien regeeringsvliegtuigen in brand waren geschoten of binnen de recht sche liniën hadden moeten dalen, en dat zes andere met moeite het terrein der re- geeringstroepen hadden kunnen bereiken. Toen zich tegen 15 uur de processie op stelde, werden opnieuw vijandelijke toe stellen waargenomen. Ditmaal werd boven dc stad gevochten; zeven aanvallers werden neergeschoten, vijf andere toestellen getrof fen. Madrid weer hevig gebombardeerd. Van half negen tot half tien heeft de ar tillerie der opstandelingen Madrid gister avond weer gebombardeerd. Bijna alle wij ken der hoofdstad, zelfs de wijk van Sala manca, die tot dusverre gespaard was, wer den letterlijk met bommen bezaaid. Be langrijke gebouwen zijn getroffen, o.a. het staatsministerie, dat door drie granaten werd geraakt. Men weet nog niet hoeveel slachtoffers gevallen zijn. De materieele schade is groot. Mededeelingen uit het rechtsche kamp. Het groote rechtsche hoofdkwartier te Sa lamanca deelt mede, dat in den Zuidelijken sector van Asturië de weerstand der tegen standers is gebroken. Sierra Migues werd bezet. In den Oostelijken sector trokken de rechtschen de rivier Pilona over en mar cheerden om Arrionda heen. Acht dorpen, o.a. Argonal, twee heuvels en verscheidene hoogten jverden bezet. Sasccesirol Een concessie aan Italië DE LAATSTE POGING. De non-interventiecommissie zal, onvoor ziene omstandigheden voorbehouden, Zater- dagmorgen a.s. bijeenkomen, teneinde het j terugtrekken der buitenlandsche vrijwilli- j gers uit Spanje te bespreken. Frankrijk en Engeland, die het over dit besluit eens zijn geworden, hebben dus jegens Rome een concilianter houding aangenomen, dan uit de eerste reacties op Italië's antwoordnota viel op te maken: terwijl toen verklaard werd, dat een behandeling der kwestie door de Londsche commissie geen zin meer had, schikt men zich thans naar de Italiaansche zienswijze, volgens welke de commissie- Plymouth de eenige bevoegde instantie is om over dit vraagstuk te oordeelen. Intusschen zijn Londen en Parijs het ook er over eens, dat aan deze poging een vrij kort gestelde tijdslimiet moet worden ver bonden. Blijkt zij vruchteloos, dan zal wor den nagegaan, wat er verder moet geschie den. Men is echter eenstemmig van oordeel, dat de huidige staat van zaken ten aanzien van Spanje niet mag voortduren. Men hoopt dan ook, dat de pogingen der commissie niet verijdeld zullen worden door obstruc tietactiek van een der deelnemende mo gendheden. Het is de Fransche regeering geweest, die het voorstel heeft gedaan aan het Italiaan sche verzoek gevolg te geven. De Britsche !s ons offensief geweest met het parool: In elk Katholiek gezin een Katholiek Dagblad. Op aandrang van meerderen stellen wij vanaf heden nogmaals voor korten tijd een premie beschikbaar voor dengene, die ons een nieuwen abonnê voor minstens drie maanden aanbrengt. Wij stellen hiervoor ter beschikking: Onze tijd gebiedt: weest Katholiek in woord en daad, 't Is Uw Katholiek Dagblad, dat U hierbij ter zijde staat

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6