„Wie goed leeft, leeft dubbel" „Wie goed geeft, geeft dubbel". Burgerlijke Stand Academienfeuws WYBERT Laatste berichten TELEGRAMMEN MARKTBERICHTEN DONDERDAG 14 OCTOBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 VEREENIGING VAN ONDERWIJZERS EN ONDERWIJZERESSEN. Inspectie Leiden. Vandaag werd in de Stadsgehoorzaal de 50ste algemeene vergadering gehouden van de Vereeniging van Onderwijzers en On derwijzeressen in de inspectie Leiden, voor de laatste maal onder voorzitterschap van den heer J. Baak Jzn., inspecteur bij het L. O. in de inspectie Leiden. Aan de openingsrede van den heer Baak ontleenen we het volgende: Het is mij een bijzonder genoegen u op £*ee vijftigste vergadering hartelijk wel- Kom te neeten. Nu het de laatste vergadering zal zijn, die ik ambtelijk zal leiden, kunt u zich wel begrijpen, dat de gedachten zich in mij ver menigvuldigen en dat ik ook dikwijls tot retrospectieve beschouwingen over de taak in de school kwam. Daarom wil ik u als voorzitter uwer vergadering enkele gedach ten meegeven, die ik gecristalliseerd heb in de woorden: voorbereiding bezuini ging leiding. Niet, dat de schooltaak daarmee beperkt blijft, maar het zijn toch belangrijke onder- deelen eener gezonde didactiek. De levende klasse eischt actie en reac tie, aanschouwelijkheid, vraag en antwoord naar de behoefte van het oogenblik, sterke suggestie op de belangstelling, in 't kort tal van hulpmiddelen, die voor elke klasse ver schillend moeten zijn en weer anders voor dezelfde klasse op een ander tijdstip. Reeds meermalen wees ik u allen op den zegen, maar ook op den vloek van het leer boek, dat in de klasse wordt gebruikt of misbruikt, dat alleen goede diensten kan verrichten, als het achter den onderwijzer biijft, die toch het levende centrum van 2ijn klasse moet blijven en zich niet moet laten verdringen door den papieren school meester. Wil hij heldere voorstellingen en begrippen aanbrengen, dan kan dit alleen geschieden, als de man voor de klasse in staat is, de belangstelling der leerlingen tot het eind vast te houden. Van hem moet uit gaan een sterke suggestieve kracht. Evenals de glas- en lakstaaf de papiersnippers na de wrijving aantrekken, zoo ook moet elk. die vruchtdragend onderwijs wil geven, vol doende lading hebben, die naar alle kan ten kan uitstralen. Maar daarvoor is noodig, dat hij zelf hel dere voorstellingen en begrippen heeft. Over elke leerstof moet hij zichzelf ernstig bezinnen en nagaan uit welke elementen de kennis, die hij wil aanbrengen, bestaat. In het maatschappelijk leven worden zoo veel woorden gebruikt, waarachter geen heldere voorstelling of begrip liggen. Zelfs in beschaafde conversatie ontbreekt aan de woorden de juiste inhoud. Iedereen spreekt bijv. over lange en korte golven, themome- ters, barometers, inductie, condensatie, maar men mist het juiste inzicht-in-de-be- teekenis van die woorden. Hij, die onder wijs geeft, moet zich niet aan de behande ling der stof wagen, als hij zich daarop niet heeft bezonnen over de beteekenis dier woorden, opdat hij stap voor stap de ele menten der kennis kan aanbrengen. Zelfs de eenvoudigste leerstof moet' den onder wijzer tot overdenking brengen en hij mag nimmer tevreden zijn, voor hij zelf tot klaar heid van het begrip gekomen is. Geen on derwijzer mag een les verzuimen, voordat hij zich goed bewust gemaakt heeft, wat hij na de les heeft willen bereiken. Dat geldt natuurlijk voor alle onderwijs, maar vooral voor de lagere school. De klasse-resultaten hangen vqor een zeer belangrijk deel af van deze voorbereiding en bezinning der onder wijzers. Hij moet bovendien de geestelijke werk tuigen goed kennen en er een juist gebruik van weten te maken. Allerlei leermiddelen moet hij bij de hand hebben en ook daarvan het juiste gebruik maken. Hij moet leiding geven in de klei nere of grootere klassegemeenschap en dat kan hij eerst, als hij zelf voldoende didac tisch geschoold is. Dit geldt voor alle leer krachten der school. Hij, wien de taak van hoofd der school is opgedragen, heeft daarnaast nog een andere taak. Voor de betrekking van hoofd der school worden naast meer dan middelmatige eigen schappen als klasseonderwijzer, bovendien die persoonlijke qualiteiten vereischt, welke noodig zijn om met inzicht, tact en wils kracht de school naar binnen en naar bui ten te vertegenwoordigen, m.a.w., hij moet naast zijn klassewerk kunnen besturen en leiding geven. De begrippen, die beide woorden noemen, vloeien in het spraakgebruik dikwijls ineen. Ze worden soms wel voor elkaar gebruikt. Het besturen wordt opgelegd door wet en voorschriften. Het hoofd der school neemt met het aanvaarden van zijn functie plich ten en verantwoordelijkheden op zich. Hij wordt dus bekleed met gezag. Leiding wijst meer op een innerlijke werkzaamheid. Bestuur wordt gevoerd, lei ding wordt gegeven. De bestuurder moet het stuurrad op de juiste wijze omwentelen, de koers wordt bepaald door de persoon lijkheid van den leider. In elke arbeidsgemeenschap moet een be stuur worden gevoerd om divergeerende krachten tot convergentie te brengen, waar door alleen een maximum rendement wordt geleverd. Autoriteiten moeten alles doen om het H. d. S. tot het beseffen van dezen plicht te doordringen. Hun houding moet stimuleerend op hem werken. De onderwij zer moet zich kunnen uitleven in zijn klas se, een eisch die ik ten volle onderschrap, als de bestuurder maar zorgt, dat het leer plan in elke klasse wordt afgewerkt, dat de onderwijzer zijn klasse brengt tot de grootst mogelijke inspanning bij mondeling, doch ook bij het schriftelijk werk, dat de les niet wordt volgepraat, maar den leer lingen voldoende gelegenheid gegeven wordt om het geleerde toe te passen, dat en Hebt Gij Uw bijdrage al op post rekening No. 302400 van den Penning meester van het „Carillon-Comité Stad huis Leiden" overgeschreven? orde en tuchtmaatregelen in de verschillen de klassen op gelijke wijze worden toege past, dat de correctie gelijkvormig geschiedt enz. anders valt de school uiteen in zoo veel schooltjes als er klassen zijn. Daarbij gaan de vorderingen der verschillende klas sen langs een gebroken lijn, die altijd lan ger is dan de rechte. Hoe grooter de wille keur deswege in de verschillende klassen is, hoe meer de onderdeelen der gebroken lijn in richting gaan verschillen en hoe meer de kinderen dan achter blijven bij die in èen goed bestuurde school. Voor de leiding is principieel noodzake lijk een innerlijk krachtige persoonlijkheid. Leiden is een proces van actie en reactie, waarbij suggestie van den leider een on misbare voorwaarde is. Zijn omgang met zijn medewerkers bepaalt zijn invloed ten goede. Zijn eigen psyche moet veelzijdig uit stralen. Het gezag van den leider zal meer ondergaan dienen te worden dan worden opgelegd. Leiding is een subtiel proces, het best te kennen door het resultaat, waarbij de sfeer ontstaat van vertrouwen, werklust, saamhoorigheidsgevoel, waarbij scherper zicht komt in het gemeenschappelijk doel en de te verkrijgen uitkomst. Bereikt een krachtig bestuur uiterlijke re sultaten van vorderingen, orde en tucht, de goede leiding bereikt innerlijke uitkomsten van een frisschen geest die in een opgewek te sfeer beter tot arbeidsvreugde zal kun nen komen. Een H. d. S., die zich als per soonlijkheid aan zijn school geeft, voldoet aan de voornaamste eischen van een goede leiding. Wat van den onderwijzer als ideaal ge vraagd wordt voor zijn klasse, dat is het zelfde wat van den leider moet uitgaan tot de geheele school. Diens klasse is de schoolvergadering, waarvan de leden even als de leerlingen ook individueel door ge sprek of omgang worden bewerkt. Te straf bestuur kan leiding belemmeren. Leiding in kilte is onmogelijk, besturen in kilte gaat nog wel. Leiden is oproepen van het beste, wat de mensch kan geven. Het is de wer kers brengen in de fleur van hun kunnen, ze niet futloos maken of verbitteren door ftnu macht te demoristreerenrmaar wel bn-" noodige tekorten doen beseffen. Heeft de leider ook nog een taak te vervullen bij de practische vorming van het personeel? Het antwoord op deze vraag hangt af van de meening, of de onderwijzer voldoende vak kennis op de kweekschool opdoet om al leen door zijn schoolarbeid uit te groeien tot een bekwaam onderwijzer. Ik geloof, dat de practische voorbereiding op de inrich tingen voor de onderwijzersopleiding niet zoo is, en ook niet zoodanig kan zijn, dat alleen empirie daarvoor voldoende is. Het onderwijs geven is een kunstvak en de weg der kunst is lang en moeilijk. De di dactische geschiktheid wordt naast de erva ring alleen verkregen door voorbeeld van, en bespreking met verdergevorderden. Al leen enkele begenadigden hebben slechts aan de eigen ervaring genoeg. De meesten worden zonder leiding proletariërs in het schoolrijk. Zijn ze daarbij ijverig en toege wijd, dan zullen zij in hun klasse stellig eenig resultaat^ bereiken. Maar hun didac tiek blijft zich bewegen in een horizontale richting. Al is het palet van den schilder voorzien van alle kleuren, die het noodig heeft, al leen de kunstenaar weet de juiste toets op de juiste plaats aan te brengen. Rembrandt is toch ook werkzaam geweest onder ver schillende leermeesters, die dezelfde taak hadden als de schoolleider, al zou Rem brandt later ver boven zijn meesters oprij zen. Natuurlijk moet de schoolleider geen imitators kweeken, maar zijn onderwijzers er op Wijzen, dat zij het geleerde pas moe ten gaan toepassen, als ze het zoo hebben opgenomen, dat het een deel van hun eigen persoonlijkheid is "geworden. Een goed be stuurder, maar -vooral een goed leider ge hoorzame onvoorwaardelijk aan het gebod: Wees sterk in de zaak, maar zwak in de wijze. Voorbereiding Bezinning Leiding drie eischen, die eiken dag aan ieder onder wijzer gesteld worden bij het volbrengen van zijn dagtaak, welke hij alleen naar be- hooren zal kunnen vervullen, als hij niet alleen een wakker leermeester is, maar bo venal als hij zich daarbij gedragen voelt door liefde voor zijn leerlingen en zijn werk, opdat hij het den bekenden heiden apostel zal kunnen nazegegn: „Al ware het. dat ik de talen der menschen en der engelen sprak en de liefde niet had, zoo ware ik een klinkend metaal, of luidende schel ge worden". Na deze openingsrede, die luide werd toe gejuicht, sprak de heer Baak een woord van welkom, speciaal tot den heer Vriend, ge meentelijk inspecteur van het onderwijs en den heer Bloemink, waarnemend voorzitter van de Plaatselijke schoolcommissie. De heer G. van Veen uit Amsterdam, hield vervolgens een rede over „Alfred Adler". Mej. Nelly Baak zong vervolgens, aan de piano begeleid door den heer A. de la Rie, eenige liederen, die met groote aandacht werden beluisterd en veel en verdiend suc ces oogstten. „VEILIG KOOPEN" Een combinatie van ruim vijftig winkelbedrijven Als u dezer dagen in Leiden gaat winke len, zal het u opvallen, dat in de étalages van vele zaken een kaart voorkomt, waar op de .woorden: Aangesloten bij de Leid- sche Winkel-combinatie „Veilig koopen". Hieromtrent werd ons het volgende me degedeeld: Ruim 50 solide winkelbedrijven te dezer stede hebben gevormd: De Leidsche winkel-combinatie „Veilig koo pen". Deze combinatie biedt haar begunstigers als een extra voordeel een gratis spaarze- gel reclame zonder weerga, welke reclame ongetwijfeld de grootste belangstelling van het koopend publiek zal hebben, omdat het een geheel gratis gelegenheid is om te sparen terwijl men koopt. De spaarboekjes worden in de aangeslo ten winkels gratis verstrekt. In deze spaarboekjes vindt u de adres lijst der deelnemers en alle inlichtingen over deze belangrijke reclame. Bij eiken aankoop ontvangt u spaarze- gels. Het komt er dan maar op aan zooveel mogelijk zegels te sparen en van deze bui tengewone reclame ten volle t_ profiteeren GOUDEN JUBILEUM. Morgen zal het 50 jaai geleden zijn, dat de heer Willem van de Kaay als bediende ziji) intreden deed in de sociëteit „Amicitia" alhier. LEIDEN Geboren Rudolf Thomas z. van H. A. Wiersinga en C. de Niet Jannetje Ger- dina d. van A. P. Vermeulen en A. G. Vink Pieter z. van P. Kooreman en J. Laurier Johannes z. van W. H. v. d. Kraan en P. W. v. d. Zwart Pacob z. van M. Weij en L. A. Café Adrianus Johannes Corne lia z. van C. Rademaker en P. M. v. d. Langenberg Johanna Geertje d. van A. Maarsen en E. Weij Cornells z. van J. J. v. Vliet en A. Schellingerhoud Jentje d. van A. J. de Jonge en A. M. v. Veen. Ondertrouwd: J. H. Brink jm. 21 j. en A. Erades jd. 19 j. J. P. Meershoek jm 35 j. en A. H. Klein jd. 21 j. Getrouwd: W. Aarts jm. en D. W. v. Leeuwen jd. G. v. Delft jm. en E. S. Spierenburg jd. A. Dissevelt jm. en M. Jansen jd. J. v, Houten jm en M. Roef stra jd. W. H. v. d. Kaay jm. en C. M. v. Halderen jd. L Neuteboom jm en J. C. v. Leeuwen jd. N Optendrees wen. en H. v. Leeuwen wed. L. Smit jm. en I. H. v. Straten jd. J. Stavleu jm. en J. de T'Ecluse jd. J. W. Beversluis jm. en P. du Prie jd. H. C. Broekman gesch., en M. H. V. d. Zeeuw gesch. Overleden: F. v. d. Oord z. 3 d. S. v. d. Broekv. Ginkel vr. 28 j. VEERTIGJARIG ZAKENJUBILEUM. Het zal a-s. Maandag 18 October veertig jaar geleden zijn, dat de heer P. J. C. God- dijn, Heerenstraat 15, een heerenkapsalon opende. Gedurende al die jaren heeft de heer Goddijn zeer veel vrienden tot zich weten te trekken, 't Zal hem op dien dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. AANRIJDING, WELKE DRIE SLACHT OFFERS MAAKT Hedenmorgen te 9 uur reed de 24-jarige motorrijder J. F., hier ter stede woonach tig, met een rustige snelheid op den Morschweg, toen plotseling van achter een vrachtwagen twee jongens, de 7-jarige F. v. d. B., met zijn 4-jarig broertje J. P. v. d. B'., den weg overstaken. Beiden werden aangereden en bekwamen verschillende schaafwonden, evenals de motorrijder, die bovendien vermoedelijk een beentje in de rechterknie heeft gebroken. De E.H.D. vervoerde alle drie naar het Acad. Ziekenhuis, vanwaar de kinderen na verbonden te zijn konden huiswaarts keeren. men hem met een flinke afstraffing aan het verstand weten te brengen, dat hij op den verkeerden weg is en dat zijn nog zoo jonge leven niet veel goeds belooft, wan neer hij zoo door blijft gaan. LEIDEN, Geslaagd: Candidaats-examen Geneeskunde: Me] M. E. Polak Daniels, Den Haag en de hee- ren: A. C. Barentsen, Middelburg, C. H. van Dee, Rotterdam, J. Duyvendijk, Dor drecht, F. E. E. Haverman, Den Haag; S. A. den Oudsten, Den Haag, P. Stehouwer, Alp h en a. d. Rijn, F. J. Noordhoek, Bodegr. ven, J. Schram, Den Haag, 1). v. d. Mey, Leiden. Candidaats-examen Rechten: mej. J. C. Dominicus, Den Haag en de heer J. P. Willemier, Baarn. GETUIGEN OPGEROEPEN. Degenen, die getuige zijn geweest van het indruken van een winkelruit van den horloger Stelter aan de Steonstraat, het geen das avonds te 10.15 uur den 2den October geschiedde, worden verzocht zich lan het politiebureau, afd. recherche, te willen vervoegen. RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN. Het najaarsprogramma 1937 der archae- OxOgische lezingen en cursussen van het Rijksmuseum van Oudheden'alhier luidt als volgt: 2 Nov.: Dr. F. C. Bursch over „Grafvor men van het Noorden". 16 Nov.: Dr. W. C. Braat over „Romein- sche Casteila te Vechten". 30 Nov.: Dr. W. D. van Wijngaarden over „De weg, dien de Israëlieten volgden bij hun uittocht uit Egypte". 14 en 16 Dec.: Dr. F. Fremersdorf uit Keu len over: „Das römische Köln". EEN VEELBELOVENDE KNAAP Surveilleerende agenten te Den Haag vonden hedennacht in de donkere, verla ten straten der Residentie een 12-jarigen jongen. Natuurlijk hielden de agenten het knaapje aan om hem te vragen wat hij zoo in het holst van den stormachtigen nacht op straat moest doen. Hij deed erg vreemd, en was voor de overigens zeer vriendelijk optredende agenten angstig. Deze namen den jongen mee naar het bu reau, waar hij zijn begeleiders een om standig en aanvankelijk zeer verward ver haal deed, waarbij de tranen hem dikwijls over de wangen biggelden. En dat was niet zoo heel erg te verwonderen. Uit het volgende moge dat voldoende blijken. Het ventje, dat hier ter stede woont, was Thans ook met menthol-smaak! 21 straat in behandeling is genomen, verne men wij, dat nog nsteeds nieuvö'fe slachtof fers zich blijven aanmelden. In de stad Amsterdam zijn het er 250, in Haarlem 150, terwijl ook Zaandam zijn aandeel geleverd heeft met 60. Uit het Gooi zijn tot van daag 22 slaohtoffers binnengekomen, waar na ook Diemen en Amstelveen gedupeer den zich aanmelden. De man werkte volgens het gewone lees portefeuille-systeem, maar de bedragen, die hij daarbij rekende, waren tamelijk laag, zoodat hij zelf tegenover de politie zijn verwondering uitspreekt, dat zooveel intellectueelen zich zoo gemakkelijk heb ben laten beetnemen. Zijn administratie was zeer goed in orde en is zooals bekend geheel door de politie in beslag genomen. De zaak is nog verder in onderzoek. CHANTAGEPLEEGSTER INGESLOTEN. De vrouw, die onlangs door de recherche te Amsterdam is gearresteerd omdat zij er van verdacht wordt, chantage te hebben gepleegd ten nadeele van een Amster dammer en hem daartoe tienduizend gul den heeft afgeperst, is op bevel van de rechtbank in het Huis van Bewaring inge sloten, waarmede dus de eerste dertig da gen van de voorlopige hechtenis ingegaan zijn. LOON- EN SALARISPOSITIE RIJKS PERSONEEL EN ONDERWIJZERS. Te 's Gravenhage kwamen 13 October j.l. de vertegenwoordigers bijeen van de zes centrales van overheidspersoneel, wel ke zitting hebben in de centrale commis sie voor georganiseerd overleg bij het rijk. Onderwerp van behandeling voor deze bijeenkomst vormden de besprekingen over de loon- en salarispositie van het rijkspersoneel en de onderwijzers, welke hebben plaats gehad in de vergadering der centrale commissie jp 5 October j.l. en zullen worden voortgezet in een vol gende vergadering dezer commissie, die, naar mag worden verwacht, zal worden gehouden vóór de openbare mondelinge behandeling der rijksbegrooting door de Tweede Kamer. Na bespreking van een en ander kwa men de vertegenwoordigers der centrales unaniem tot de conclusie, dat verbetering dezer positie urgent moet worden geacht, welk oordeel werd gegrond op verschillen de overwegingen. De vertegenwoordigers der centrales stel len zich voor, dit standpunt in de a.s. cen trale commissie-vergadering, in aansluiting op het reeds besprokene in de vergadering van 5 October j.l., nader te verdedigen. Zij juichen toe, dat deze voor het rijkspersoneel en de onderwijzers zoo belangrijke zaak volledig in fret rijks-georganiseerd overleg kan worden behandeld en vertrouwen, dat het mogelijk zal blijken, in dat overleg tot een zoowel voor de regeering als voor de organisatie bevredigende oplossing te ge raken. Besloten werd verder, voor een deputatie namens de zes centrales een onderhoud aan te vragen bij den voorzitter van de centrale commissie voor georganiseerd overleg. BOTERNDTEERING. De commisienoteering voor Nederland- sche boter is heden vastgesteld op 97 cent per kg. OPROEP AAN ANONIEMEN BRIEF SCHRIJVER. De Officier van Justitie te Amsterdam ontving op 26 Augustus 1937 een getypt anoniem schrijven inzake gepleegde straf bare feiten. Hij verzoekt den anoniemen briefschrij ver dringend om naam en adres. TWEE ROTTERDAMMERS AANGEHOUDEN. Eenige dagen geleden is een zeeman uit Rotterdam met zevenhonderd gulden op gistermiddag uit het huis van zijn vader I stap gegaan. Hij maakte met een caféhou- en moeder weggeloopen, nadat hij kort te voren een inwoonster van Rijnsburg van een portemonnaie, inhoudende 16 gul- i den, had bestolen. Naar huis durfde hij j niet meer terug en dus besloot de knaap de wijde wereld in te trekken. Maar ook dat durfde, hij niet goed. Vijfmaal kocht hij een treinkaartje LeidenDen Haag. Vier maal had hij het kaartje weggegooid, om dat hij er tegen op zag op zijn eentje in den trein te stappen. Eindelijk trok hij de stou- j te schoenen aan en reisde op 'het vijfde kaartje naar den Haag. 's Middags en 's avonds dwaalde de jon gen door de Haagsche straten. Met een bioscoop je, lekkere broodjes, sigaretten en champagne-pils wilde het gestolen geld wel op. Huilende van angst en van berouw over zijn slecht gedrag dwaalde hij 's avonds laat en 's nachts door de Haagsche straten tot hij de agenten tegenkwam en op het bureau de geheele geschiedenis kon ver tellen. Zes gulden had hij nog overgehou den. 10 gulden waren in den loop van den I dag opgemaakt. Hedenochtend werd de I jongen hier teruggebracht. Hopelijk zal der en een chauffeur, eveneens uit Rotter dam, een autotocht. In Haarlem vond men den zeeman dron ken in een auto en later werd de chauffeur wegens dronkenschap aangehouden. De politie te Haarlem stelde een onder zoek in. Daarbij is gebleken, dat de café houder waarschijnlijk nabij H i 11 e g o m den zeeman geld afhandig heeft gemaakt. De chauffeur heeft dat bekend. Hij vertel de voorts, dat hij van den caféhouder in een cafétje te Haarlem een bedrag van honderdvijfentwintig gulden heeft ontvan gen. Toen de chauffeur in arrest werd ge steld, was hij in het bezit van 156 gulden en de zeeman van 36 gulden. De caféhouder die blijft ontkennen en de chauffeur zijn aan de Justitie overge leverd. DE MOEILIJKHEDEN IN HET LEES PORTEFEUILLEBEDRIJF TE A'DAM. In verband met de zaak van den leespor tefeuillehouder in Amsterdam-Oost, welke door de politie van het bureau Linnaeus- LETLANDSCH SCHIP VERGAAN. MARSEILLE, 14 Oct. (A. N. P.). Het s.s. „Georgesc Lavernier" heeft het vol gendes bericht uitgezonden: „Het Let- landsch s.s. „Vizma" is aangevaren op de reede van La Carosse. Het zinkt snel. Wij gaan bemanning oppikken." OPMERKELIJK ARTIKEL IN DE „OSSERVATORE ROMANO." ROME, 14 October. (A. N. P.). Een op merkelijk artikel in de „Osservatore Ro mano", het officieele orgaan van den Hei ligen Stoel, brengt steun aan de woorden van president Roosevelt en minister-pre sident Chamberlain, gericht tegen de lan den, die oorlogsgevaar veroorzaken. De schrijver van dit artikel zegt, dat de woorden der leiders van de beide machtig ste volken ter wereld klinken als zinsne den van Pauselijke Encyclieken en zeer verwant zijn aan den oproep tot vrede van Benedictus XV gedurende den wereld- oorlog. Het is bemoedigend te kunnen waarnemen, dat kracht en het besef van kracht niet overal vervreemd zijn van j deugd en het gevoel voor de Europeesche beschaving, aldus de „Osservatore". Mac- chiavelli zou zich verbazen, indien hij de i moderne regeerders kon hooren protestee ren tegen degenen, die zijn beginselen in toepassing brengen. Het artikel is bijzonder belangwekkend voor Italiaansche lezers, die weten, dat Mussolini een groote bewonderaar van Macchiavelli is. VERBINDING TUSSCHEN HONGKONG EN KANTON VERBROKEN. HONGKONG, 14 Oct. (A. N. P.) De laatste schakel tusschen Hongkong en Kanton is vanmiddag verbroken tijdens een door Japansche vliegtuigen uitgevoerd bombardement van den spoorweg, tijdens hetwelk ook de telefoonlijn Sjektan-Sjek- loeng nabij de grens van Hongkong ver nield werd. Aangezien de rivier reeds ge blokkeerd was, is Kanton thans zoowel te land als ter zee van Hongkong afge sneden. De autorieteiten kunnen niet me- dedeelen, wanneer de spoorlijn hersteld zal zijn. Intussehen worden de Japansche bombardementen voortgezet. GOUDA, 14 Oct. Vee. Aangevoerd in totaal 1289 stuks, waarvan 27 slachtvar- kens: vette 3334.5 cent per pond, levend met 2 pet. korting; 431 magere varkens 3050, 762 biggen 1622, Geldersche biggen 2225, 43 nuchtere kalveren f 6 11 per stuk, 26 bokken of geiten f 27 per stuk. Handel vlug. Kaas. Aanvoer 347 partijen. Prijzen: le kwal. met rijksmerk f 3032, 2e kwal. 2729, zware tot 34. Handel matig. Boter. Aanvoer 247 ponden. Goeboter 7580 cent, Weiboter 7075 cent per pond. Handel vlug. Eieren. Aanvoer 73.000 stuks. Prijzen: kippeneieren f 4.80—5.20, kleine kippen eieren 3.203.50, eendeneieren 3.00 3.50 per 100 stuks. Handel matig.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 3