BINNENLAND RECHTZAKEN AGENDA ELTAX 666 DONDERDAG 14 OCTOBER 1937 UK LEILI5CHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER? REGENKANS. De Bill seint: Verwachting: Meest matige wind uit Westelijke richtingen, half tot zwaar be wolkt of betrokken, waarschijnlijk enkele regenbuien, a_nvankelijk nog weinig verandering in temperatuur, later wellicht iets koeler. Hoogste baromêterst.: 769.9 te Dyon. Laagste barometerst.* 740.4 te Isafjord. Het daalgebied van den luchtdruk, dat gistermorgen den barometer op IJsland sterk deed dalen, trok naar het Zuid-Oos ten en deed een depressie ontstaan boven Denemarken. In het Noorden van IJsland bleef de luchtdruk dalen en thans ligt een diepe depressie ten Westen van dit eiland en valt de barometer er snel. Het gebied van hoogen luchtdruk op den Oceaan ver plaatste zich een weinig naar het Zuiden. Aparte maxima vormden zich in Frankrijk en in Finland. In bet Noord-Westen is het luchtdrukverval van Zuid naar Noord sterk toegenomen en waait het krachtig uit West. De temperatuur blijft echter hoog en er zijn nog veel polaire koude invallen n et afkoeling en gure buien in zicht. In Noord-Scandinavië werd de vorst van be- teekenis. Over Zwitserland en Midden- en Zuid-Frankrijk ligt een mistgebied met lage ochte ndtemperaturen. Op de Alpen toppen blijft het weer mooi, doch de wind is sterk toegenomen. De omgeving der Noordzee zal vermoedelijk meer en meer on der den invloed der depressie ko men, zoodat de kans op regen buien geleidelijk grooter wordt. LUCHTTEMPERATUUR. 14.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Donderdagnamiddag 5.39 uur tot Vrijdagmorgen 5.54 uur. DE ARBEIDSTIJD DER HANDELS REIZIGERS. De vakorganisaties vragen toepassing van de Arbeidswet-1919. Nu blijkt, dat het gevaar dreigt, dat op grond van legislatieve bezwaren het voor nemen der regeering om op grond van de rijtijdenwet 1936 ten behoeve der handels reizigers. die per auto reizen, eenige sobere voorschriften te geven, waardoor hun over matige arbeidstijd althans eenigermate zal worden beperkt, niet ten uitvoer zal wor den gebracht, hebben de besturen van den algemeenen Nederlandschen bond van han dels- en kantoorbedienden, de nationale vakgroep van handelsreizigers en agenten in de Nederlandsche vereeniging van chris telijke kantoor- en handelsbedienden, de Nederlandsche handelsreizigersvereeniging, de Nederlandsche Roomsch-Katholieke ver eeniging van handelsreizigers en handels agenten „St. Christoffel" zich in een adres tot den minister van sociale zaken gewend met het verzoek om op grond van het be paalde in paragraaf 2 van hoofdstuk 4 van de Arbeidswet 1919 de rusttijden van de handelsreizigers te regelen. In de aan dit adres toegevoegde memo rie van toelichting wordt met het oog op de eigenaardige moeilijkheden, welke ver bonden zijn aan wettelijke beperking van den arbeidsduur der handelsreizigers ge pleit voor een zeer eenvoudige regeling, die aan minimum-eischen voldoet. Zoo wordt gevraagd, een iisttijdenbesluit voor handelsreizigers af te kondigen, waarin wordt bepaald, dat het aan handelsreizigers verboden is te werken a. Gedurende den wekelijkschen rust tijd van des Zaterdagsmiddags 1 uur tot des Maandagsochtends 6 uur. b. Gedurende den dagelijkschen rusttijd van 9 uur des avonds tot 6 uur des morgens. Uiteraard zal zulk een rusttijdenbesluit een bepaling dienen te bevaten als bedoeld in art. 13 des Arbeidswet 1919 ten behoeve van die handelsreizigers, die tot een kerk genootschap behooren, dat den wekelijk schen rustdag op den Sabbath of op den zevendendag viert. Op deze wijze kan naar de meening van de besturen der hierboven vermelde orga nisaties, een bescheiden begin worden ge maakt met de bescherming der handelsrei zigers tegen een al te overmatigen arbeids duur, en al te ongunstige toestanden op dit gebied worden tegengegaan zonder dat de controle op de naleving door ernstige be zwaren wordt gedrukt. MILL-HILL-FATHERS JUBILEEREN. Feest in het St. Joseph-Studiehuis te Tilburg. Kent u de „roode pannen"?.Als u met den trein van Breda naar Tilburg rijdt, ziet u stellig, tegen dat u de stad nadert, aan uw linkerhand in de verte liggen vrien delijk in al hun eenvoud tusschen het groen-Brabantsche land de roode pan nen! Het studiehuis van de Fathers van Mill-Hill met die roode ceintuur op hun toog. De Roode Pannen jubileeren. Zij vieren hun zilveren bestaansfeest. Zij dat is te zeggen de fathers en de jongens, de broeders en de zusters en met hen mee velen in de stad. Het altaar staat rijk in bloemen en groen, wanneer Z. H. Exc. Mgr. A. Diepen, verge zeld van de assisteerende priesters, onder wie de~ken Sanders van Tilburg en de fa thers dr. Ahaus en Padberg, aan den in gang verschijnt en naar het koor schrijdt, waar hij een pontificale Hoogmis opdraagt. In de groote zaal, die me', breede banen dundoek, met vlaggen en wapens is ver fraaid. is het podium opgesteld, omringd door palmen en tapijten. Daar was de burgemeester van Tilburg, mr. Vonck de Both met Mgr. Pessers S.V.D. van Timor en den Algemeen Overste van Mill-Hill, Father O'Callaghen, die speciaal uit Engeland kwam. om het feest mee te vieren. En eindelijk de Bisschop zelf, Mgr. Diepen, die, toen hij zich naar den voor hem bestemden eerezetel begaf, door een jon genskoor werd verwelkomd met een Ecce Sacerdos. De Overste van het huis, Father Vlas veld, verwelkomde alle aanwezigen, in het bijzonder de vertegenwoordigers van het kerkelijk en burgerlijk gezag en verzocht den Hoogeerwaarden pater O'Callaghen eenige woorden tot de studenten te willen richten. Deze betreurde het, zich niet van de Ne derlandsche taal te kunnen bedienen, of schoon hij toch zooveel met Nederlandsche ordegenooten had samengewerkt. Het ver heugde hem ten zeerste hier in Tilburg te zijn. Als Algemeen Overste heeft hij zooveel waardeering leeren koesteren voor het werk van de Nederlandsche fathers, dat hij zich niet gaarne bij die feest van de Nederland sche Provincie onbetuigd had gelaten. In het bijzonder huldigde hij den stichter van dit huis, father dr. Ahaus, in wien hij zeer bijzonder het Nederlandsche volk en de Nederlandsche paters huldigde. Niet het laatst om hèm nog eens te ontmoeten, is de Algemeen Overste naar Nederland gekomen bij dit feest. Father O'Callaghen vermaande de studen ten, steeds het voorbeeld voor oogen te hou den van hun landgenooten in de Congrega tie. Wanneer zij in hun voetstappen voort gaan, zal dit de geheele Congregatie en aan het missiewerk in het algemeen ten zeerste ten goede komen. Deze rede van den Algemeen Overste werd met groote instemming verschillende malen door applaus onderbroken. Father P. Oud, oud-directeur van het St. Josephs Studiehuis, haalde vervolgens een groot aantal herinneringen op uit de eer ste dagen van het huis, uit de voorgeschie denis van den bouw en uit het moeizame werk van den stichter. Father dr. Ahaus wees de hulde, aan zijn persoon gebracht, geheel af. Tal van men- schen hebben aan het werk, dat hijver richtte, levendig aandeel genomen. In het bijzonder de vorige bisschop van Den Bosch, Mgr. W. v. d. Ven, dien father Ahaus als een heilig mensch heeft leeren waardeeren en waarvan hij he* betreurde, dat over dezen modernen heilige nog steeds geen biografie werd geschreven. Den studenten wees father Ahaus er op, dat slechts van God alleen de kracht is ge komen om tot stand te brengen, wat hier bestaat, dat slechts aan Hem dank moet worden gebracht op die jubileum. De burgemeester van Tilburg bood geluk- wenschen aan namens het gemeentebestuur. Mgr. Diepen herinnerde vervolgens aan verschillende banden, die hem speciaal met dit missiehuis verbonden. Het bisdom Den Bosch telt op dit oogen- blik 51 opleidingsinstituten voor priesters en onder deze zijn er slechts twee, die hun menschen niet naar de missie sturen. On der de 49 andere echter neemt het St. Jo seph Studiehuis, dat zelfs door familieban den met Mgr. Diepen verbonden is, een bij zondere plaats in het hart van den Bis schop in. Mgr. eindigde zijn toespraak met een op wekking aan de studenten om vooral in hun studietijd hun plichten goed te doen, ook al lijken ze niets uitstaande te hebben met hun latere werk. Hiermee was de plechtigheid ten einde. 's Middags was er nog een drukbezochte receptie. Om vier uur werd een plechtig Lof gecelebreerd. Daarna bood de vereeni ging „Opwaarts" een jubileum-concert aan. „Tijd". MINISTER VAN BOEIJEN HERVAT ZIJN AMBTSBEZIGHEDEN. De Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer H. van Boeijen, heeft hedenochtend te tien uur zijn ambtsbezigheden aan het departement van Binnenlandsche Zaken hervat. Op zijn schrijfbureau prijkte een bloemstuk van den secretaris-generaal en de chefs der afdeelingen van zijn departe ment met een gecalligrafeerde oorkonde door hen onderteekend, luidende: „Excellentie, deze welkomstgroet bedoelt te zijn een uiting van blijdschap en dank baarheid met uw terugkeer in het To rentje". Ook was er een vaas met rozen van den kamerbewaarder. Verschillende telegrafische en schrifte lijke gelukwenschen met het herstel van den Minister waren binnengekomen. BIGGENMERKEN. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat het aantal aangebrachte biggenmerken in de week van 27 September tot 2 October 1937 bedroeg: 39925, (vorig jaar 44361). Van de toekenning 1937 zijn van 1 Januari tot 2 October in totaal aange bracht 1.340.527 merken (vorig jaar 1.569.465). Bij de beoordeeling dezer cijfers dient te worden bedacht, dat dit jaar 6 pet. minder biggenmerken werden toegekend dan vorig jaar. CONGRES R. K. GEMEENTERAADS LEDEN. Op Zaterdag 20 November a.s. houdt de Federatie van Bonden en Centrales van R. K. Gemeenteraadsleden in Nederland (Secretariaat: Mauritskade 25, 's Graven- hage) haar jaarlijks Congres in Restaurant Den Hout, Bezuidenhout, 's Gravenhage. Dr. Veeger, Inspecteur der Volksge zondheid te Nijmegen houdt een inleiding over „Gemeente en Gezondheidszorg." De huishoudelijke vergadering vangt te half elf aan en het Congres, waartoe alle R. K. Gemeenteraadsleden worden uitge- noodigd, te half twaalf. DE HEFFING OP MARGARINE. De Ned. R.-K. Bond van Boter- en Margarinehandelaren dringt op verlaging aan. De Ned. R.-K. Bond van Boter- en Mar garinehandelaren heeft zich gewend tot den Minister van Economische Zaken ten einde aandacht te vragen voor 'n moeilijk heid, die het bedrijf ondervindt en die zich sedert de recente zuivelmaatregelen in ster ker mate heeft doen gevoelen. In deze branche moeten de distribuan- ten dagelijks constateeren, dat de marga rine voor het meerendeel der consumenten in de tegenwoordige omstandigheden te hoog in prijs is en hun koopkracht eigen lijk geheel te boven gaat. Meer en meer dringt zich dan ook de wenschelijkheid up, dat de heffing op mar garine zeer binnenkort een beduidende verlaging zou mogen ondergaan. De Ned. R.-K. Bond van Boter- en Mar- garinehandeiaren meent, dat hiertoe te eer der aanleiding zou kunnen bestaan, aange zien de afzet van roomboter naar het bui tenland thans beter is dan voorheen. Bovendien is de melksteun reeds aan merkelijk verlaagd, zoodat minder geld voor melksteun beschikbaar behoeft te ko men. Het is aan den 'doorsnee margarinever bruiker moeilijk duidelijk te maken, waar om de margarine duur moet blijven, ter wijl de voor hem toch nog altijd onbereik baar blijvende roomboter reeds veel in prijs is verlaagd. Door een verlaging van heffing en daar mee gepaard gaande prijsverlaging van margarine zou worden beieikt, dat de min der bedeelde consument weer meer vet- voeding tot zich zou kunnen nemen, het geen naar de meening van den bond als een volksbelang van beteekenis mag wor den aangemerkt. Om al deze redenen heeft de bond zich tot den minister gewend met het eerbie dig verzoek het daarheen te willen leiden, dat de heffing op margarine, zoo moge lijk op korten termijn, op een aanmerke lijk lager niveau wordt (ebracht. Tevens werd verzucht bij toename van het gebruik het voor productie toegelaten kwantum de noodige verhooging te willen doen ondergaan. HAAGSCHE RECHTBANK. Maximum-straf geëischt voor valsche belasting-aangifte. De Officier van Justitie te 's-Gravenhage, jhr. mr. van Asch van Wijck, heeft vanmor gen de maximum straf vacht maanden ge vangenisstraf) geëischt tegen een Kat- wjj ksch en hotelier die opzettelijk zijn aangiftebiljet voor de vermogens- en in komsten belasting met eenige duizenden guldens te laag heeft ingevuld. De verkeerde opgaven moeten reeds van jaren her dateeren, doch eerst in 1936 kreeg men vermoedens tegen hem, doordat bij het overlijden van een notaris aan het licht kwam, dat deze een groote schuld aan den hotelier had, waarvoor 5 procent .rente werd betaald. Deze schuld, noch de rente waren voor de belasting opgegeven, hoewel de eerste in de vermogens-, de tweede in inkomsten-rubriek van het aangiftegiljet hadden moeten staan. Er werd een accountants-onderzoek inge steld en toen kwamen nog meer vermogens- deelen aan het licht, welke tot nu toe voor belasting verzwegen waren. Beetje bij beetje bekende de hotelier, doch steeds kreeg men den indruk, dat nog niet alles aangegeven was. Toen tenslotte de zaak een strafrechte lijke wending begon te nemen, bekende hij volledig en toen bleek, dat behalve de vor dering op den notaris, nog een aantal ef fecten en een bankdeposito waren verzwe gen. Voor de Haagsche rechtbank, gepresi deerd door mr. H. Haga, waarvoor de hotelier zich vanmorgen te verantwoorden had, legde hij een volledige bekentenis af. Hij beweerde, dat de notaris hem had ge zegd, dat hy de schuld niet voor de belas ting behoefde op te geven. President: „Ik kan niet controleeren of dat waar is, want de notaris leeft niet meer, maar u had daaruit allerminst mogen af leiden, dat u de effecten ook niet had be hoeven aan te geven". Verdachte: „Ja, ik ben daarin erg onnoo- Zel geweest". President: „Integendeel, u hebt listig wil len zijn". De Officiei van Justitie zeide in zijn re quisitoir, dat de ontduikingen al jarenlang gepleegd werden, doch dat pas in 1936 de bom gebarsten is. Spr. vond het een zeer ernstig feit, waarvoor geen verzachtende omstandigheden zijn en vorderde de maxi mum-straf van 8 maanden. De verdediger, mr. Gunning, zeide door dn requisitoir verslagen te zijn. Verdachte, die 65 jaar is en zijn leven lang .hard ge werkt heeft om een kapitaal je bij elkaar krijgen, zou die strai niet te boven komen. Voorts merkte pleiter op, dat op het piatteland een notaris feitelijk de finan- cieele raadgever van de bevolking is en bij den dood van den notaris zijn dingen aan het licht gekomen, waardoor alleszins aan nemelijk is gemaakt, dat de notaris ver dachte den raad heeft gegeven de schuld vuor de belasiing te verzwijgen. Verdachte kan toen gemeend hebben: „Dan kan ik andere dingen ook wel verzwijgen", temeer daar dit vroeger, toen verdachte jong was, nog niet als zulk een ernstig vergrijp werd beschouwd. Pleiter drong daarom op de meeste cle mentie aan en verzocht een geldboete op t- leggen. Uitspraak 28 October. Incasseerder verduisterde ruim 400 en verdween spoorloos. Hedenmorgen moest in het verdachten bankje der Haagsche rechtbank plaats ne men de 61-jarige Leidiche incasseerder I J. M. G., thans gedetineerd. In het begin van 1936 had verdachte als uicasseerder van de Leidsche Spaarbank een aantal kwitanties meegekregen om te innen ten bedrage van 942.25. Op 15 Juli daaropvolgend had hij een bedrag afgele verd van 425. Twee dagen later, dus op 37 Juli had de zoon van den verdachte nog een bedrag teruggebracht van 22.75 plus een aantal ongeïnde kwitanties ten bedrage van ongeveer 90, zoodat er een bedrag van 407.75 niet was afgedragen. Met dat geld was hij er vandoor gegaan zonder aan iemand zelfs zijn naaste familieleden wisten niet waar hij was zijn verblyf- ptaats mede te deelen. Er zijn destijds nogal verhalen in omloop geweest. Daarom zij hiei vermeld, dat ver nachte al dien tijd in Rotterdam heeft ver toefd, alwaar hij een werkkring had. Toen echter na een jaai verdachte zonder werk kwam, had hij zien zelf bij de poiltie aangegeven. Vernachte gaf de verduistering volmondig toe en verklaarde er toe gekomen te zijn door schuld. Hij was n.l. ook nog incasseerder bij de Onderlinge Ziekenverpleging, alwaar hij éen schuld had van 230 en bij Hulp der Menschheid, welke vereeniging nog 119 van verdachte kreeg. Na een getuige gehoord te hebben, de hoofdboekhouder H. van de Leidsche Spaar bank, die een en andei nader toelichtte, stelde de president, mr. Haga, verdachte eenige vragen. Pres.: „U zegt nu wel, dat het schulden waren, die er u toe gedreven hebben, om het geld te verduisteren, maar lag het niet een beetje aan u zelf?" Verdachte: „Neen, meneer". Pres.: „Het rapport zegt het anders, u maakte misbruik van sterken diank". Vervolgens nam de Officier van Justitie het woord, die in het kort de zaak nog eens naging. Het is spr. onbegrijpelijk hoe iemand met een inkomen van 50 a 60 per week tot zuike domme dingen kan komen. Op ernstige wijze heeft verdachte mis bruik van vertrouwen gemaakt. Een zware straf is op zijn plaats en spr. eischt een gevangenisstraf van éen jaar. De verdediger van verdachte pleitte de uiterste clementie voor zijn cliënt, gezien het feit, dat hij reeds op verschillende an dere manieren gestraft is. Met klem dringt pleiter op een voorwaardelijke straf aan. De rechtbank zal een en ander nog eens overwegen en uitspraak doen op 28 October. Een visschersbootje overvaren op de Braassemermeer. H. H., schippersknecht uit de gemeente Alkemade, had op 28 October van het vorig jaar als dienstdoend schipper van een vrachtmotorboot gevaren op de Braasse mermeer en toen in het geheel niet opgelet op wat er zich verder op het water be vond. Het gevolg van deze onoplettendheid LEIDEN. Donderdag: „Geloof en Wetenschap" „In den Vergulden Turk". Hiush. ver gadering te 7.45, Vondel-herden king te 8.15 uur. Donderdag: Propaganda-avond K.J.M.V. St. Antonius-Clubhuis, Mare, 8.30 uur. Donderdag: De Hanze, ledenvergadering „In dén Vergulden Turk", 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Zaterdag 9 tot en met Vrijdag 15 Oct a.s. waargeno men door de apotheken: C. B. Duyster, N. Rijn 18, tel. 523 en J. Doedens, Wilhelmi- napark 8, Oegstgeest, tel. 274. met 6 PERSONEN naar: Noordwijk aan Zee I. 1.50 Den Haagf. 2.25 Rotterdamf. 5. Amsterdam I. 6.— Utrechtf. 7.40 was dan ook geweest, dat hij een visschers bootje niet had gezien en dit notedopje midscheeps had overvaren. Ongelukkiger wijze voor den schipper van de motorboot, zat er in het bootje nog een Haagsche krui denier, die zijn vrijen dag besteedde om te probeeren eenige visschen te verschalken. Met het bootje was natuurlijk ook de vis- scher te water geraakt en hij was zoodanig gewond, dat hij gedurende zeven weken zijn werkzaamheden niet had kunnen ver richten. En zoo moest dus H. H. in het beklaag denbankje verschijnen wegens het veroor zaken van lichamelijk letsel door schuld. De Officier vond het fideel van verdach te, dat hij dadelijk ie schuld op zich had genomen en er niet omheen gedraaid had. Dat pleit voor hem. Toch moet verdachte een Finke straf ter waarschuwing hebben, welke straf de Of ficier gesteld wil zien op een geldboete van 40 subs. 40 dagen. Nadat verdachte nog een beroep op cle mentie gedaan had bepaalde de rechtbank de uitspraak op 28 October. Uitspraak werd gedaan in de zaak tegen den chauffeur C. J. van E. uit Amsterdam, die m de Hoofdstraat te Sassenheim den electricien de R. had aangereden, waardoor deze gedurende drie weken zijn werkzaamheden niet had kunnen verrich ten. De Officier had een geldboete geëischt van 15 subs. 15 dagen. De Rechtbank achtte het ten laste ge legde niet bewezen en sprak verdachte vry. KANTONGERECHT TE HAARLEM. Voor het Kantongerecht te Haarlem stond terecht de 34 jarige chauffeur P. P. v. R. uit Leiden, wien bij dagvaarding ten laste was gelegd, dat hij te Haarlem als be stuurder van een driewielig motorrijtuig (tractor met oplegger) daarmede heeft ge reden over den openbaren openstaanden rijweg het Plein te Haarlem en aldaar met dat motorrijtuig tusschen een aldaar lig gende verkeersheuvel en een daarnaast rijdende bakfiets is doorgereden, hoewel de ruimte, om zulks veilig te doen niet vol doende was, waarna dan ook het motor rijtuig met de lading van de bakfiets in aan raking is gekomen. Verdachte 'zou door deze wijze van rijden de vrijheid en de veiligheid van het verkeer ter plaatse ernstig in gevaar hebben gebracht. Als getuige werd gehoord de bloemkoop- man G. de J. uit Haarlem, aan wien de bakfiets met bloemen toebehoorde. De Kantonrechter vond, dat verd. zeer onvoorzichtig heeft gereden. De Ambtenaar van het O.M. mr. J. C. Donder eischte tegen verdachte een geld boete van 12.— subs. 6 dagen hechtenis. De Kantonrechter een en ander in aan merking nemende veroordeelde verdachte tot 8.— subs. 4 dagen hechtenis. Vervolgens stond terecht de chauffeur J. M. uit L i s s e, wien bij dagvaarding ten laste was gelegd, dat hij op 14 Augustus te Heemstede, op den Heereweg het door hem verd. bestuurde 4-wielig motorrijtuig zoo dicht langs een in dezelfde richting rijden de wielrijder uit Amsterdam naar rechts heeft doen zwenken, dat deze niet onge hinderd kon doorrijden, waarna een aan rijding ontstond tusschen het rijwiel en mo torrijtuig van verd. De Ambtenaar eischte tegen verd. een geldboete van 5.subs. 3 dagen hech tenis. De Kantonrechter veroordeelde verdachte overeenkomstig den eisch. Vervolgens stond terecht een slager uit d-- Haarlemmermeer, die eetbaar gesmolten rundvet in voorraad heeft gehad. Hij bekende het feit doch voerde te zijner verontschuldiging aan, dat hij zelf niet in de zaak aanwezig was geweest en dat een nog jeugdige slagersgezel uit onwetend heid zich aan het strafbare feit had schul dig gemaakt. De Kantonrechter hield met een en an der rekening en veroordeelde verdachte, conform den eisch van den Ambtenaar tot een geldboete van 10 subs. 5 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van het in beslag genomen vet.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2