Algemeene vergadering van den L.T.B. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN De wedstrijd Euwe-Aljechin Voorzitter bespreekt toestanden in Land- en Tuinbouw 29ste Jaargang DONDERDAG 14 OCTOBER 1937 No. 8853 S)e GeidaeheSou/fcont DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi) vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent oer week 2.50 per kwartaal Bi. jiz \.ger er. 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreeru Zondagsblad ia vooi de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 lent per kwartaal, bü vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. U DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT i Gewone Advertentiên 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES "an ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 De oorzaken der werkloosheid De minister van sociale zaken, prof. mr. C. P. M. Romme, heeft gisteren de on langs ingestelde commissie, welke be- drijfsgewijze een onderzoek zal instellen naar de mogelijkheden tot bestrijding van de werkloosheid in de bedrijven zelf ge- installeerd. Deze commissie heeft tot taak, den mi nister maatregelen te adviseeren, welke tót het beoogde doel kunnen leiden. De minister heeft zelf enkele richtlijnen aangegeven voor de Commissie. Prof. Romme heeft in groote trekken drie perspectieven laten zien. Ten eerste: maatregelen, die be oogen meer arbeiders in het be drijfsleven te doen deelnemen. De minis ter dacht b.v. aan een sterkere belemme ring van overwerk, aan een meer doel matige verdeeling van den beschikbaren arbeid over menschen en machines „in sommige bedrijven". Ten tweede: maatregelen, die be oogen zonder uitbreiding van het aantal arbeiders den arbeid te ordenen. De minister wees hier: a) op het in dienst stel len van zooveel mogelijk Nederlanders in- plaats van buitenlanders; b) betere ver deeling van den beschikbaren arbeid over mannen en vrouwen,' over personen van verschillenden leeftijd; c) regularisatie van den arbeid over seizoenen en con junctuur-perioden. Ten derde: maatregelen, die beoogen, dat de bestaande werkgelegenheid ten volle wordt benut. Hierbij wordt gedacht aan scholing en herscholing van arbeiders. De minister wees er op, dat vele van de hier bedoelde eventueel te nemen maat regelen bedrijfsgewijze en toch gecoördineerd zouden moeten wor den genomen. De taak van de commissie is beperkt. Zij heeft in haar studie en adviezen niet te betrekken belangrijke factoren, die op de werkloosheid van invloed zijn, als: de grootere of geringere standvastigheid van groothandels- en kleinhandelsprijzen en van kosten van levensonderhoud, de hoogte van rentevoet en belastingdruk, de neiging tot kapitaalsbelegging, het mo netaire, het landbouwcrisis- en het han delsbeleid. Maar de taak van de Commissie is toch zeker van zoo veel belangrijkheid, dat met belangstelling wordt uitgezien naar het verschijnen harer adviezen dat spoedig moge geschieden. De vijfde partij wordt hedenavond in den Haag gespeeld. Wij herinneren onze abonné's er aan, dat bij eventueel afbreken der partij wij f 5.(vijf gulden) beschik baar stellen voor hem of haar, die ons de in couvert afgegeven zet opgeeft. Deze opgave moet ons bereikt heb ben voor de hervatting der partij. Men mag niet meer dan één zet op geven. Op de enveloppe te vermelden: EUWE-ALJECHIN. I DE DIRECTIE. MIJNONGELUK IN DUITSCHLAND. Zeven dooden. ESSEN, 14 Oct. (A. N. P.). In de mijn „Nordstern" te Gelsenkirchen-Horst zijn in den afgeloopen nacht tengevolge van een mijngasontploffing zeven arbeiders om het leven gekomen en twee licht ge wond. De ontploffing is waarschijnlijk veroorzaakt door een fout van een elec- tricien, die aan de lichtleiding werkte. TOON DUPUIS OVERLEDEN De beeldhouwer Toon Dupuis is in den afgeloopen nacht onverwacht te zijnen huize te 's-Gravenhage overleden. Toon Dupuis was een man van inter nationale bekendheid, het aantal werken, dat hij tijdens zijn lange loopbaan als beeldhouwer heeft gewrocht, is buitenge woon groot en al deze werken getuigden van zijn genialiteit. Antoine Stanislas, Nicolas, Louis Du puis werd 18 Februari 1877 te Antwerpen geboren. Hij studeerde als leerling o.a. van zijn vader, den beeldhouwer Louis F. J. Dupuis, aan de Academie voor Schoone Kunsten aldaar en later aan het Instituut Superieur des Beaux Arts onder Thomas Vincotte. Hij werd naar Nederland geroe pen om een werk te voltooien, dat door een anderen beeldhouwer was begonnen. Toon Dupuis bleef in Holland en vestigde zich in 1898 te 's-Gravenhage. In 1900 werd hij benoemd tot hoofd-leeraar der Haagsche Academie van Beeldende Kunsten, welke betrekking hij tot 1914 heeft bekleed. Meer dan leeraar was hij evenwel zelfwer kend beeldhouwer en scheppend kunste naar. Hiervan getuigen de vele standbeel den en andere monumenten, officieele borst beelden, reliefs, decoratieve figuren en penningen, welke in den loop der jaren door hem werden ontworpen en vervaar digd. Dupuis heeft tot zijn dood toe hard ge werkt. Nog verschillende opdrachten had hij onderhanden, o.a. een borstbeeld voor wijlen den heer Niemeyer, in leven presi dent-commissaris van de Nationale Levens verzekeringsmaatschappij, dat vrijwel ge reed was en een buste voor Wijlen ds. Thenu, den bekenden inlandschen predi kant. Verder had hij opdrachten onder handen voor penningen van prins Bern- hard en Prinses Juliana. Het onlangs in het koloniaal instituut te Amsterdam ont hulde monument voor jhr. Stoop, den grondlegger van de pertoleum-industrie in Nederlandsch-Indië was eveneens van zijn hand. Van algemeene bekendheid is het prach tige monument voor de Koningin-Moeder aan het rosarium te 's-Gravenhage, dat eveneens door hem werd ontworpen. Ver dere standbeelden door Toon Dupuis ver vaardigd zijn: dat van den stadhouder Willem 3 te Breda, dat van de gebroeders de Witt te Dordrecht, van prof. Donders te Utrecht, van president Steyn te Deven ter, van Rembrandt te Leiden, van burge meester Reyger te Utrecht, van Petrus Ca- nisius te Nijmegen, het monument voor leger en vloot op den strandboulevard te Scheveningen; voorts vervaardigde hij een marmeren buste van onze gezant jhr. dr. Loudon te Parijs, dat eenigen tijd geleden in het legatiegebouw aldaar is geplaatst. Ook voor het koninklijk huis heeft Toon Dupuis belangrijke opdrachten vervuld. In het Rijksmuseum te Amsterdam, in het Haagsche museum en verschillende andere musea zijn werken van zijn hand aanwe zig. Toon Dupuis was werkend lid en eere lid van verschillende genootschappen op artistiek gebied en drager van het offi cierskruis in de orde van Oranje-Nassau, terwijl hij mede in het bezit was van tal- looze buitenlandsche onderscheidingen, zoo als gouden en zilveren eere-medailles en dergelijke. Hij woonde sinds zeer vele jaren aan de Johan Maetsuyckerstraat No. 19 te 's-Gra venhage, waar hij een zeer smaalvol en kunstrijk interieur en tevens zijn veelom vattende werkplaats had. Zijn zoon en zijn dochter woonden elders. Het was de huis houdster, die hedenochtend te 8 uur te zijnen huize komende, den meester rustig ontslapen vond. Gisteravond nog toen zij zich naar haar huis begaf, was er niets dat er op wees, dat de heer Dupuis zijn dood nabij was. JAPANSCH VISSCHERSVAARTUIG AANGEHOUDEN. Officieel wordt uit Buitenzorg het vol gende gemeld: Op 9 October trof een vliegtuig van de „Flores" de Japansche motorboot „Taishin Maru" aan met vier prauwen, welke in de wateren rond de Anambas-Eilanden visch- ten. Ondanks herhaalde seinen om te stop pen en waarschuwingsschoten, trachtte het vaartuig te ontkomen. De „Taishin Maru" stopte eerst, nadat twee uren waren verloopen en het vlieg tuig voor den boeg, hoog over het schip en op de waterlijn had geschoten. Twee op varenden van de „Taishun Maru" zijn licht gewond, de een aan een arm, de an dere aan een been. De „Taishin Maru" is naar Tandjong Pi nang opgebracht. Vandaag is te Haarlem in het St. Bavo- gebouw aan de Smedestraat de algemeene vergadering van den R.K. Diocesanen Land en Tuinbouwbond in het bisdom Haarlem (L.T.B.) gehouden. Tegen half elf vereenigde men zich hier, nadat te half tien in de R.K. kerk aan de Jansstraat een stille H. Mis tot geestelijk en tijdelijk welzijn van de leden van den L.T.B. had opgedragen. De vergadering werd geopend door den algemeen-voorzitter, den heer G. W. Karnp- schöer te Monster, die in zijn openings woord een wat optimistischer geluid dan den vorigen keer meende te mogen laten klinken. De opleving, welke in d' industrie, sedert het loslaten van den gouden stan daard en hier en daar kan worden waarge nomen, heeft helaas in den land- en tuin bouw niet die beteekenis. Wel kan gezegd worden, dat het in den landbouw beter gaat, dan vorige jaren. Er moet evenwel heel wat ten gunste veranderen om het landbouw bedrijf op gezonde basis te krijgen. In den landbouw gaat bet iets beter, dan in den tuinbouw. In het begin van dit jaar liet het zich aanzien, alsof ook voor den tuinbouw een keerpunt gekomen was err dat het jaar 1937 veel betere financieele resultaten te zien zou geven. Het verloop der prijzen in den zomer is echter zeer teleurstellend geweest, terwijl bij den landbouw de zoozeer ge vreesde mond- en klauwzeer in den nazo mer veel schade aan den veestapel bracht. De toestand in den tuinbouw is bepaald ongunstig, ondanks het feit, dat de totale exportcijfers hooger liggen dan het vorige jaar. De resultaten bij den intensieven tuin bouw zijn dit jaar slecht, wijl de tomaten den geheelen zomer laag in prijs zijn ge weest of wel onverkoopbaar, terwijl de druiven zeer slechte prijzen maakten, en dit zijn wel de hoofdproducten. Daarbij komt, dat bepaalde bedrijven door misoogst ernstig zijn getroffen. De werkloosheid op het platteland is nog altijd zeer groot. Overgaande tot het landbouwbeleid con stateerde spr., dat sedert ie vorige verga dering het zelfstandige departement van landbouw weer verdwenen is. Bij deze nieuwe regeering zijn de belan gen van land- en tuinbouw toevertrouwd aan den Minister van Economische Zaken. De maatregelen in het korte tijdsbestek van zijn optreden genomen, geven reden om vertrouwen te schenken in dezen bewinds man en in de troonrede zijn we ook ver sterkt in de meening, dat he* de bedoeling is maatregelen te treffen om den export te doen verbeteren. Laten wij hopen, dat het inmiddels bij de Kamer ingediende ontwerp van tariefs machtigingswet spoedig wet zal worden. Tevens is de huidige Minister van Econo mische Zaken voornemens om te bevorde ren, dat in plaats van de crisismaatregelen, „nuttige regelingen door dv bedrijsfgenoo- ten zelf zullen worden overgenomen en voortgezet of opgebouwd". Uit alles volgt dus, dat de Minister van Economische Zaken blikbaar de re gelingen meer in handen van de be langhebbenden zelve wenscht te leg gen. Reeds jaren heeft onze organisatie daarnaar gestreefd. Laten wij thans hopen, dat het spoedig werkelijkheid zal worden, zoodat het bedrijfsleven wordt ingeschakeld en de verantwoor delijkheid voor den gang van zaken meer bij bedrijfsgenooten zelve zal wor den gebracht. Nu getracht wordt de crisismaatregelen zooveel mogelijk in te krimpen, zal be- streefd moeten worden naar een beleid, waarbij voor het bedrijfsleven beslissingen genomen zullen worden, die de landbouw niet zoo afhankelijk zullen maken van het buitenland,, zooals dat in het verleden wel geweest is, zoolang de expo. t-moeilijkheden blijven bestaan, zal aan de productie van eigen bodem een zoodanige bescherming ge waarborgd dienen te worden, dat het be- REORGANISATIE VAN DEN L. T. B.? STICHTING DERDE VAKBOND UITGESTELD. Na een zeer langdurige discus sie over het voorstel van het hoofd bestuur van den L. T. B., om over te gaan tot de stichting van een derden vakbond, nl. voor de sier teelt, deelde de voorzitter heden morgen in de algemeene vergade ring mede, dat deze kwestie wordt aangehouden en dat over wogen zal worden of de tuin dersvakbond gehoord dient te wor den. Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS drijf loonend kan worden uitgeoefend. Daarom zullen ordenings- en steunmaatre gelen noodzakelijk blijven. Het is een nationale zaak, een nationaal belang van de eerste orde dat de regeering zorg draagt, dat de Nederlandsche land- en tuinbouw in stand blijft en daarvoor is noo- dig, de mogelijkheid van een loonende ex ploitatie van den producent. Zoolang de prijzen gedrukt worden door exportmoei lijkheden of door andere invloeden, zoolang zal steun aan het agrarisch bedrijf volstrekt geboden zijn. Zoolang het vraagstuk der vaste lasten niet wordt op gelost, zal er veelsteun, bedoeld voor den producent, niet in zijn zak t er echt komen, doch in die van zijn geldgever en mist de producent de noodige mid delen om zijnbedrijfgoedop peil te houden. De in dit jaar plaats gehad hebbende ren te-verlaging is ook aan vele bedrijven ten goede gekomen, aan den land- en tuin bouw vrijwel niet. De rentevoet is terugge- loopen tot 3 a 3^ pet., terwijl de boer of tuinder 4% pet. en meer rente moet beta len. Hij kan immers vandaag geen nieuw geld in de plaats van zijn te hooge hoofd som opnemen, en derhalve blijft hij zijn te hooge rente van een te hooge hoofdsom volgens destijds gesloten contract, betalen. Doordat de boer of tuinder niet in de mo gelijkheid is vanwege de slechte bedrijfs resultaten de jaarlijksche aflossingen na te komen, vihdt de geldschieter in de hooge rente een zekere compensatie. De hoofdsom blijft dus hoog en is reeds te hoog in ver houding tot de prijzen der producten. Daarbij komt nog, dat door het loslaten van den gouden standaard de prijzen der grondstoffen, die de boer of tuinder noo- dig heeft, sterk gestegen zijn. Daarnaast zijn de prijzen van zijn producten niet in verhouding gestegen, zoodat hij dubbel ge troffen wordt. Bij den tuinbouw is dit wel heel sterk het geval. Laten wij hopen, dat ten deze eene goede oplossing zal worden gevonden. Eene rege ling als hier bedoeld, is niet eenvoudig wijl met de belangen van den geldgever even eens rekening dient gehouden te worden. Andere landen hebben voorzieningen ge troffen op grond van de overweging, dat een gezond agrarisch bedrijf voor het land van te groot belang is en daarom zal ook Nederland dit vraagstuk tot oplossing moe ten brengen. De regeling voor den kleinen boer heb ben wij met veel blijdschap aangekondigd gezien. De uitvoering ervan zal moeten lee- ren of de voorgestelde regeling die betee kenis zal hebben en dat doel zal bereiken, wat de regeering zich daarvan voorstelt. Dit neemt niet weg, dat wij gaarne open lijk dank brengen aan de regeering voor deze daad. Een groot sociaal belang wordt gediend bij het behouden van deze groote groep van kleine zelfstandigen. Wij zijndaarvanzooinnigover- tuigd, dat wij niets hebben nage- latenomde regeling ook voor de tuinders toegepast tekrij- gen, al zal de regeling voor de tuinbouw iets anders moeten zijn. Wij hebben gegronde hoop datonsverzoektendezezalwor- den in gewilligd. Laten wij hopen, dat de regeering erin Buitenland Als concessie aan Italië komt Zaterdag de non-interventie-commissie bijeen. (2de blad.). Commentaren op de garantie van Buitschland voor België's onschendbaar heid. (2de blad). Twee maanden reeds duurt de strijd te Sjanghai. (2de blad). De oorzaak van de „Specht"-ramp gele gen in een breuk van de drijfstangen-ver binding. (Luchtv., 2de blad). Binnenland De beeldhouwerr Toon Dupuis is over leden. (1ste blad). Heden heeft de L. T. B. vergaderd. (1ste blad). Omgeving Wetsontwerp inzake vereeniging van Stompwijk en Veur. (3de blad). DE WERELD IN VOGELVLUCHT De garantie-verklaring door Duitschland van België's onschendbaarheid wordt in België deels met instemming deels met scepticisme begroet. Sommige bladen wij zen op het befaamde „vodje papier" van 1914, andere zien in de Duitsche verkla ring een belangrijke bijdrage tot de ver steviging van den vrede en een hoogst gunstigen factor voor de goede betrekkin gen tusschen beide landen. Men wijst er evenwel op, dat het van zelf spreekt, dat de Belgische regeering, door kennis te nemen van de verklaring der Duitsche regeering en door waardee ring te gevoelen voor den geest, die haar heeft ingegeven, geenszins haar verplich tingen als lid van den Volkenbond uit het oog heeft verloren. Engeland en Frankrijk hebben voorts toch toegegeven aan de Italiaansche eisch, dat de kwestie der vrijwilligers in Spanje behandeld zal worden in de non-interven tie-commissie. Zij zijn derhalve niet zoo hard van stapel geloopen als de eerste berichten uit Frankrijk na de Italiaansche weigering deden veronderstellen. Blijk baar heeft men gedacht: Laten we het maar eens probeeren. Want het in gebreke zijn van Italië is nog altijd niet zóó duide lijk; daar Italië zich wel degelijk bereid verklaard had, om besprekingen te voe ren, alleen niet in een conferentie van drie. Engeland en Frankrijk geven echter te kennen, dat dit een laatste verzoenings poging is en dat zij niet zullen toestaan, dat de zaak op de lange baan wordt ge schoven. Naar verluidt, is het initiatief tot deze concessie uitgegaan van Frankrijk. Blijk baar hebben de dreigende Italiaansche tioepenverschepingen naar Libye, dat aan het Fransche koloniale gebied in Afrika grenst, tqch indruk gemaakt. mag slagen den export van onze agrarische producten sterk uit te breiden. Vele in wonende zoons kunnen opzetten. Doordat geen uitbreiding van tuinbedrijven en sier teeltbedrijven mag plaats hebben, is dat thans vrijwel uitgesloten. Een zeer belang rijk vraagstuk ik hier aan, aldus spr. Het beperkt zich helaas niet tot het agrarisch bedrijf maar is van algemeenen aard. Bij de oplossing hiervan zal ook aan emigratie gedacht moeten worden. Wat onze organisatie en haar arbeid be treft, geloof ik te mogen zeggen, we kunnen zeer tevreden zijn. Aan de werkers in onze organisatie zij gaarne dank gebracht voor het vele goede, dat zij verricht hebben. De organisatie, de L.T.B., heeft tot pri maire taak de geestelijke en maatschappe lijke belangen van de leden te behartigen. Door eendrachtige samenwerking hopën wij die mooie taak te vervullen.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1