NED. OOST-INDIE STADS Siseeeswol Hssren Zak- of Armband Horloge of Dames Armband Horloge of Vulpenhouder met Gouden pen NIEUWS AGENDA WOENSDAG 13 OCTOBER 1937 DE LEIDSCHE COURANi EERSTE BLAD - PAG. 2 EOE WORDT HET WEER? REGEN. De Bilt seint: Verwachting: Zwakke tot matige, in het Noorden later wellicht toenemende wind, uit Westelijke richtingen, zwaar bewolkt tot betrokken, toenemende regenkans, wei nig verandering in temperatuur. Hoogste barometerst.: 771.8 te Valentia. Laagste barometerst.: 752.5 Reykjavik en Isafjord. Dalingen van den barometer kondigden gistermiddag reeds de nadering aan van een actieve depressie bij IJsland. In En geland hield het gebied van hoogen lucht druk stand. Het vereenigde zich met een Westelijker op den Oceaan gelegen gebied en breidde zich naar het Oosten over Cen- traal-Europa uit. De depressie in het Zuid- Westen werd iets naar het Zuiden gedron gen. In het geheele Westen en in West- Duitsehland houdt het sombere weer met nu en dan nauwelijks meetbare hoeveel heden regen aan. In Noord- en Midden- Frankrijk en in Zuid-Duitschland lag in den morgen een uitgestrekt mistgebied. In Scandinavië en het Oostzeegebied brak het wolkendek en heerscht zonnig mooi weer. In Zuid-Frankrijk was de nacht hel der en daardoor de ochtendtemperatuur laag, plaatselijk zelfs om het vriespunt, in de bovenluchtv is het zeer warm. De Al penstations melden onbewolkt weer, met hoogere temperaturen dan gisteren. Op 2500 meter hoogte veel hoogere. Ver in het Noord-Oosten werd de vorst thans reeds van beteekenis. Op IJsland is de tem peratuur nog hoog. Het is te verwachten, dat de de pressie in het Noord-Westen haar invloed zal doen gevoelen tot op de Noordzee en aan .het regiem van Noordelijke winden een ein de zal maken, waarbij de regen- kansen zullen gaan toenemen. LUCHTTEMPERATUUR. 12.8 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS ca.: Van Woensdagnamiddag 5.41 uur tot Donderdagmorgen 5.53 uur. PATER OTTEN OVER ZIJN APOLOGETISCH VRAGEN-HALFUURTJE Een redacteur van de „Gelderlander" heeft een onderhoud gehad met professor Otten O.P. over zijn vaak zoo interes sant apologetisch vragen-half uurtje voor de microfoon. Wij ontleenen daaraan het volgende: „Als u mij vraagt de directe resultaten van mijn uiteenzettingen voor de microfoon, dan moet ik u teleurstellen. Die resultaten zijn niet met den maatstok na te meten. Directe resultaten beoogt en verkrijgt b.v. de apologetische arbeid van den bekenden pater Hendrikx S.J., maar met het radio- vragenhalfuurtje zijn die resultaten meer indirect. Het is een weg-bereiden; het banen van een weg voor Gods genade. Directe resultaten zijn er echter in ze keren zin ook weer wel: een uitgeworpen zaad, dat op 'n enkele plaats aan 't kiemen is gegaan. In een ander opzicht zijn er nog meer directe resultaten, en wel dat er een men taliteit veranderd wordt, die ontstaan is door ingeboren en ingehamerde vooroor- deelen tegen het H. Geloof. - Het zijn ook dikwijls ernstig zoekende menschen, aldus gaat prof. Otten voort die naar mij luisteren en mij schrijven. Vaak antwoord ik hen: bidt veel, en leest en studeert in katholieke boeken. Hier schrijft mij een intellectueel uit den Haag: „Laat ik u alleen mogen zeggen dat Gij mij, protestant, die het geestelijk soms zeer moeilijk heeft, al menigmaal iets ge geven hebt van troost en steun. Daarvoor zij u dank gebracht!" Zeer vele protestanten, aldus prof. Otten zijn 't oneens met zich zei ven, komen al thans voor vele tegenstrijdigheden te staan en vragen inlichtingen. Een Gereformeerde uit Groningen schrijft: „Ik heb als leek niet de overtui ging, dat de Gereformeerde leer de meest zuivere is al ben ik niet bü machte de zaak zoo grondig te doorvorschen, dat ik tot die overtuiging kan komen". En verder: „En ik onderschrijf lang niet ten volle wat in onze kringen over Doop en Avondmaal wordt geleerd. Over al die onderdeelen heb ik geen zekerheid". Voorts: „Ik acht het bestaanbaar dat Rome sommige dingen zui verder en juister ziet dan bijv. Calvijn". En verder verklaart deze protestant, dat hij zoo vurig de eenheid wenscht van allen, die Christus belijden. En hij meent, dat de dogma's der R. K. Kerk die eenheid in den weg staan, en ook zijn pogen om het wezen der Moederkerk te benaderen. Van zulke brieven ontvang ik er zeer vele uit vrijzinnige kringen, aldus onze hooggeleerde zegman, en vaak raad ik hen aan Marchant's „Hoe kwam ik er toe?" te lezen. Dit boekje is dan voor velen een open baring. De brieven van oprecht zoekende menschen zijn legio en 't geeft een voldoe ning hen te helpen naar den goeden weg. Protestanten stellen, zooals ik reeds zeide, zeer vele vragen omtrent de groote vraag stukken en vallen dan in ellenlange be schouwingen. Dikwijls op grond van ver keerd ingelicht te zijn en zij maken dan allerlei moeilijkheden. Een veel terugkomende, vanzelfsprekend foutieve redeneering is de volgende: „nu is mijn vraag deze: aldus een protestant uit Almelo „Stelt de roomsch katholieke kerk de leer der kerk boven Gods woord? Indien dit juist is, op welke gronden? Ik meen toch te mogen opmerken, dat de leer der p. K. Kerk in den xoop der tijden ge worden, gevormd, daarna weder vervormd is, terwijl (ik blijf maar by onze eigen leer) de Geref. leer steeds weer aanvoert: „Er staat geschreven!" en niet: „De kerk zegt het!". Ik bedoel hiermede, dat naar mijn bescheiden meening de leer der R. K. Kerk door menschen is gemaakt. Een ander protestant, die naar aanleiding van de radio-causerieën, reeds ijverig doen- de is met het H. Geloof te bestudeeren, schreef mij eertijds: „Nog zeer vele vragen betreffende de Roomsche leer zou ik willen doen, maai aangezien ik weet, dat het on mogelijk is, deze alle door de microfoon beantwoord te krijgen, verzoek ik U beleefd mij, indien mogelijk een beknopt leerboekje te kunnen aanwijzen betreffende: H. Doop, H. Avondmaal, Biecht, onfeilbaarheid van den Paus, geschiedenis der R. K. Kerk enz. Gaarne natuurlijk met vermelding der teks ten uit de H. Schrift". En weer een ander schrijft: „Hoe kan ik naar uw geloof verlangen. Ik heb er een heimwee naar". Het is dankbaar werk zulke menschen te helpen". HET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN DE „SPECHT'-SLACHTOFFERS. De toestand der gewonden is goed. Aneta seint uit Palembang: Heden is het stoffelijk overschot van de slachtoffers, gevallen bij de „Specht"-ramp, overge bracht naar een schip an de K. P. M. voor verder vervoer naar Nederland. In den droeven stoet bevonden zich behalve de burgemeester van Palembang ook verte genwoordigers van de K. L. M. en de K. N. I. L. M. De toestand van de patiënten, die thans in het ziekenhuis worden verpleegd, valt goed te noemen. De heeren Groeneveld en Schoch zul len waarschijnlijk Vrijdag per vliegtuig naar Bandoeng vertrekken, de heer Mun- ro zal Zaterdag per vliegtuig naar Singa pore gaan. De toestand van den heer Hu- bermann is vooruitgaande. De commissie inzake het onderzoek van den „Specht"-ramp wil de voorloopige ge ruchten betreffende het breken van een drijfstang, hetgeen als directe oorzaak van het ongeval zou zijn aangeduid, noch bevestigen noch ontkennen, zoolang het geheele onderzoek en het rapport der commissie niet gereed is. VEREENIGING ARMENZORG. Aan het jaarverslag van de Vereeniging Armenzorg over 19361937 is het volgen de ontleend: Er werden door de Vereeniging 38 ge zinnen bezocht waarvan: 9 alleen-wonende vrouwen, 12 gezinnen, waarvan de vrouw gezinshoofd is, 17 gezinnen, waarvan de man gezinshoofd is. De alleenwonende vrouwen zijn alle bo ven de 65 jaar. Eene vrouw is dit jaar over leden. Van de vrouwen, die aan het hoofd van hun gezin staan zijn er 11 weduwe en 1 gescheiden. De meesten hiervan hebben kinderen, die nog niet voor zich zelf kunnen zorgen. In de gezinnen, waarvan de man gezins hoofd is, zijn deze of oud, of werkeloos of zwak van gezondheid. Een paar gezinnen werden afgevoerd, maar door Maatschappelijk Hulpbetoon werden nieuwe opgegeven, zoodat wij nu 38 gezinnen hebben, die hulp kunnen ge bruiken. Dit is 1 gezin meer dan het vorige jaar. Waar melk of andere versterkende mid delen noodig waren, werd dit door ons ver strekt, tezamen voor f 187.35. Ook werden in enkele gevallen kleeren gegeven, waar dit dringend noodig was. Hiervoor kregen zij een kaart en werden de kleeren op het Brokkenhuis aan hen ver strekt. Ook kregen wij dit jaar weer kleeren, meest ondergoed, van de Leidsche naaiver- eeniging, die in dank werden aangenomen en onder de gezinnen verdeeld. De werkcommissie liet 5179 kleedingstuk- ken naaien voor de Vereeniging voor Schoolkinderkleeding en -voeding. Het knippen en uitgeven van het goed geschied de in de lokalen aan de Pieterskerkgracht. 4 knipsters en 34 naaisters zorgden voor de uitvoering. Afgeleverd werden: 715 meisjesjurken, 762 meisjesschorten, 738 meisjeshemden, 743 meisjesbroeken, 761 jongensblouses, 736 jongenshemden, 734 jongensbroeken. Mejuffrouw T. Hesseling, die jaren lang in de Vereeniging werkzaam is geweest, heeft gemeend, in verband met haar hoogen leeftijd, hare functie als medewerkster te moeten neerleggen. Dit besluit moeten wij eerbiedigen doch wij verliezen in haar een vol-yverig medewerkster en betuigen haar oprecht dank voor het vele, dat zij in deze jaren voor haar gezinnen heeft gedaan. Het vbrslag eindigt met een woord van dank aan allen, die de Vereeniging steunden en spreekt den wensch u#, dat velen zich als contribuant zullen opgeven, om het goe de doel dat zij nastreeft, te steunen. K. J. M. V. Nog even een kleine herinnering aan on zen Propaganda-avond op Donderdag 14 Oct., dus morgenavond om half negen in het Sint Antonius Clubhuis. Jonge middenstanders, onze Moderator spreekt u dien avond over „De Jonge mid denstander kent zijn plicht". Mogen wij die jonge middenstanders, die nog geen uitnoodiging ontvingen door deze alsnog vragen eens kennis met onze K.J. M.V. te komen maken? Na de korte uiteenzetting van onzen Mo derator, den weleerw. heer E. Paap, kunt u genieten van het vlotte spel der Ver. Haagsche Spelers, welke voor u opvoeren „De goede tip" en „De niet getemde feeks". Vrienden, allen zijt ge hartelijk welkom. Het Bestuur. is ons offensief geweest met het parool: In elk Katholiek gezin een Katholiek Dagblad. Op aandrang van meerderen stellen wij vanaf heden nogmaals voor korten tijd een premie beschikbaar voor dengene, die ons een nieuwen abonnó voor minstens drie maanden aanbrengt. Wij stellen hiervoor ter beschikking: ZILVEREN JUBILEUM J. SERDIJN: Heden herdenkt de voorman-stoker J. Serdijn het feit, dat hy vóór 25 jaar als Poetser bij de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit werd aangesteld. Door zijn ijver en bekwaamheid heeft de jubila ris zich weten op te werken tot de functie, waarin hy thans werkzaam is. Daar Serdijn niet alleen goed staat aan geschreven bij zijn superieuren, maar te vens ook in de beste verstandhouding ver keert met zijn collega's, is het vanzelf spre kend, dat deze dag niet onopgemerkt voor hem zou voorbijgaan. Allereerst werd de jubilaris door de Di rectie in een hartelijke toespraak gelukge- wenscht in tegenwoordigheid van zijn di- recten chef, den heer Hagemans. Daarna werd hij met zijn familie ontvan gen in een der bedrijfslokalen, waar zijn collega's hem een huldiging in intiemen kring hadden bereid. Een van hen vertolkte de gevoelens van de aanwezigen en felici teerde den jubilaris met zijn zilveren jubi leum en deed zijn felicitatie vergezeld gaan van een cadsau als blijvende herinnering aan dit jubileum. De jubilaris bracht allen dank voor de hem bereide verrassing, waarna de aanwe zigen gebruik maakten van de gelegen heid den jubilaris persoonlijk de hand te drukken. Kort daarop vertrok de jubilaris huiswaarts, alwaar hij het verdere van den dag mocht doorbrengen. ST. JOSEPHS GEZELLEN- VEREENIGING Algemeene oproep Bij deze herinneren wij allen aan de ge- combinetide commissarissen-vergadei i;ig, hedenavond te half 9. Opkomst dringend ge wenscht. AANWINST VOOR DE LAKENHAL. Het Stedelijk Museum de Lakenhal heeft aangekocht het portret van Willem Paedts, geschilderd door Adriaan Hanner- rnan, levensgroet borstbeeld in zwart ge waad en met witte platte kraag, naar rechts gewend, op doek, linksboven voluit gemerkt en gedateerd 1656. Willem Paedts geboren voor 1600 en overleden in 1664, was voorzittend burgemeester tijdens den bouw van de Lakenhal in 1639. EEN AMATEURGIDSENBOND. Op initiatief van „Leiden Vooruit" zal morgenavond, in Restaurant „In den Ver gulden Turk", de oprichtingsvergadering worden gehouden van den Amateur-gidsen bond, tot toetreding waartoe vooral Leid sche studenten worden uitgengodigd. De vergadering, welke om 8 uur zal aanvangen, staat onder voorzitterschap van den heer W. van Ginkel. Inschrijving voor den düenstplichL De aandacht van de mannelijke inwo ners dezer gemeente, die in 1919 zijn ge boren, wordt nogmaals gevestigd op hun verplichting tot het doen van aangifte ter inschrijving voor den 'dienstplicht in deze maand, voor zoover zulks nog niet Inlevering van militaire uitrusting. De dienstplichtigen der landmacht van de lichting 1922, die hun militaire uitrus ting moeten inleveren, moeten zich van die verplichting kwijten op Donderdag a.s„ tusschen des voormiddags 9 uur en des middags 12 uur en tusschen des na middags 2 en 4 uur, in de schermzaal van het 4e Regiment Infanterie aan den Morschsingel alhier. Onze tijd gebiedt: weest Katholiek !n woord en daar!, 't Is Uw Katholiek Dagblad, dat U hierbij ter zijde staat De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen brengt ter algemeene ken nis, dat de Bijzonder. Kweekschool aan de Paulus Buysstraat 1, alhier, voor het jaar 1938 is aangewezen als bevoegd aan haar leerlingen, die tenminste de laatste twee leerjaren eener kweekschool hebben door- loopen, op grond van het met gunstig ge volg afleggen van een mondeling en schrif telijk schoolexamen de akte van bekwaam heid uit te reiken, bedoeld in art. 77 on der a, der wet van 17 Aug. 1878. Gisteravond te half elf werd een begin van brand ontdekt in perceel Haarlem merstraat 287, waarin is gevestigd de strijkerij en stoömerij der firma O. De be woner had te half negen zijn woning ver laten, doch een strijkijzer vergeten af te zetten. De strijkplank was daarop gaan smeulen. Door een buurvrouw, die zich toegang verschafte, werd het vuur ge- bluscht. De politiebxandweer met motor spuit aanwezig, behoefde geen dienst te doen. LEIDEN. Donderdag: „Geloof en Wetenschap" „In den Vergulden Turk". Hiush. ver gadering te 7.45, Vondel-herden king te 8.15 uur. Donderdag: Propaganda-avond K.J.M.V. St. Antonius-Clubhuis, Mare, 8.30 uur. Donderdag, De Hanze, ledenvergadering, „In den Vergulden Turk", 8.30 •uur; De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Zaterdag 9 tot en met Vrijdag 15 Oct a.s. waargeno men door de apotheken: C. B. Duyster, N. Rijn 18, tel. 523 en J. Doedens, Wilhelmi- napark 8, Oegstgeest, tel. 274. Op 25 deuer zal het 65 jaar geleden zijn, dat in het Leidsch Studentencorps het gezelschap „Roterodamum" werd op- Van onze Adverteerders EEN GOUDEN ZAKENJUBILEUM. Volgende week Woensdag zal de oud ste Leidsche Glazenwasscherij hier ter stede haar gouden bestaansfeest herden ken. Ieder kent natuurlijk deze Glazen wasscherij, tegenwoordig meer modern „Schoonmaakbedrijf" geheeten. Het is het bedrijf van den heer J. J. Kukler v/h. F. F. Fraikin. Het is deze laatste naam echter, die aanleiding is tot dit jubileum. Immers, den 20sten October 1887 werd door den heer F. F. Fraikin een glazen- wasschersbedrijf opgericht. Deze zaak leeft echter nog voort in de zaak van den heer Kukler, die in 1923 na het over lijden van den heer Fraikin deze zaak in de zijne opnam. De heer Kukler is een geboren en ge togen Leidenaar, oorspronkelijk koop man van beroep, maar desondanks koop man zakenman gebleven. Om het glazenwasschersvak te leeren want ook het glazenwasschen is een vak, dat men moet leeren was de heer Kukler drie jaar in Den Haag werkzaam, tezamen met den bekenden Lou de Vis ser, die voorman was in dat bedrijf. In 1902 kwam hij in dienst bij den heer Fraikin en een jaar later begon hij een eigen bedrijf, met één knecht. Het be hoeft dus niet gezegd, dat de heer Kukler zelf hard moest meewerken. In 1923 was het bedrijf reeds dermate gegroeid, dat hij acht man in dienst had en bij de overname van de zaak van den heer Fraikin nam hij ook zijn uit twee man bestaand personeel over. Deze twee gla- zenwasschers zijn nog steeds bij den heer Kukler in dienst en herkenbaar aan de witte broeken, die zij dragen, in te genstelling met het overig personeel, dat blauwe broeken draagt. Nu werkt de heer Kukler met 34 man personeel en 9 vrouwen. De zaak van den heer Kukler zelf be staat nu 34 jaar en velen izullen zich nog herinneren, hoe in 1928 het zilveren be- staansfeest op feestelijke wijze werd her dacht. De heer Kukler heeft thans twee zoons naast zich om het bedrijf te leiden, maar ondanks zijn 66-jarigen leeftijd is de „oude heer" Kukler wij mogen hem nu toch wel zoo noemen nog de ziel van het bedrijf. Desnoods weet hij zelf nog van aanpakken, wanneer het vuur hem te na aan de schenen zou worden gelegd. Want werken is den heer Kukler aangeboren. Zoo staat hij bij ieder in de stad bekend, maar daaraan paart hij een opgeruimde, optimistische geest, die geen moeilijkheden te groot acht, omdat hij van het standpunt uitgaat, dat moeilijk heden er zijn om overwonnen te wor den. In den omgang blijft de heer Kukler de eenvoudige, gemoedelijk Kukler, maar één die weet wat zijn zaak waard is. Zijn zaak toch is zijn leven en iederen morgen is hij zelf vroeg in touw om 'het goede voorbeeld te geven. Hoe dat bedrijf in grootte van perso- nel is gegroeid, zeiden we hierboven reeds. Ook de vermeerdering en moder niseering van het materiaal hield daar mede gelijken tred. In 1910 schafte de heer Kukler zich reeds den bekenden mechanischen ladder aan, die behalve voor het schoonmaakbedrijf t>ok voor vele andere diensten gebruikt werd. Daarna werd nog een driedubbele schuif- ladder aangeschaft, waarmee men de hoogste gebouwen, Stadsgehoorzaal, de Lichtfabrieken en Acad. Ziekenhuis tot het dak kan bereiken. Er is voor den heer Kukler en de zij nen, niet het minst ook voor zijn perso neel aanleiding het gouden bestaansfeest dankbaar te herdenken en de velen, die in den loop dier jaren door den heer Kukler en de zijnen zijn bediend, zullen hiervan op den gedenkwaardigen 20sten October ongetwijfeld doen blijken. gericht, waarin zich sedert dien alle Rot terdammers, die hun stad een warm hart toedragen, hebben vereenigd. Ter her denking van deze gebeurtenis heeft (het bestuur tegen den 23sten oud-leden en leden naar Leiden opgeroepen, waar hun een feestdiner wacht. Ongeveer 150 oud leden en 30 leden werden aangeschreven en het bestuur verwacht, dat velen hun ner, gedreven door hun oude liefde voor stad en gezelschap, zich voor dit lustrum naar Leiden zullen spoeden.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2