Het witte kasteel tusschen de groene bosschen OMGEVING MAANDAG 11 OCTOBER 193/ DE LEIDSCHE COURANi TWEEDE BLAD - PAG. 5 De roemrijke historie van het Huys te Warmont Een schoonheid, bedreigd door het uitbreidingsplan - Trip van de vereeniging „Oud-Leiden". Verborgen in een groen bosch, ligt een wit kasteel, een kasteel met vier witte to rens, dat ij del te spiegelen ligt midden in een klaren vijver. Het is heel stil op het voorplein van het slot. Peinzend staren de hooge vensters in de blanke gevel; zij mijmeren van teedere jonkvrouwen in ruischende gewaden, van vermetele ridders in blinkende kurassen; zij staren star voor zich uit bij de herinnering aan plassen bloed, aan laaiend vuur, en krijgsrumoer, doch hun blik verzacht in den avondstond, bij de herinnering aan de laat ste slotvrouwe, die door dit witte kasteel wandelde en het lief had en het bewonder de, gelijk het zichzelf bewondert in den klaren spiegel van de slotgracht. De slotvrouwe is gestorven, en met haar is het leven uit het kasteel weggevlucht. De zalen werden ontdaan van hun luis ter, de haarden gebluscht, de lampen ge doofd. Doch één was er, die bleef als een trouwe wachter. Het is heel stil op het voorplein. Pein zend staren de vensters. Roerloos rijst de groene looverwand rondom het witte kas teel, dat, als een zwaan drijvend in de slotgracht droomt van der eeuwen lief en leed. Plotseling wordt de geluidlooze spanning verbroken. Deftig en afgemeten klinkt door het bosch het klokje uit den toren. Als een trouwe wachter bleef hij op zijn post, de uren tellend eener verglijdende eeuwigheid. Dit droomkasteel uit een sprookje van Andersen ligt onder de rook van Leiden. Het is het „Huys te Warmont" Iedereen weet, dat het er is. Slechts wei nigen hebben het van dichtbij gezien. Auto's ronken er langs, maar het kasteel houdt zich verscholen in het dicht geboom te, dat als een groene legerschaar het ge heim van dit witte sprookje bewaakt en beschut. Slechts op één plek openen de boomen- rijen het gelid; vanaf de Leede kan men het witte paleisje zien liggen, teruggetrok ken in een huif van het groene loover. Alleen aan de water-rotten geeft het oude kasteel zijn geheimen prijs. Dit gezicht vanaf de Leede op het roem ruchte „Huys te Warmont" is een van de allerschoonste landschappen binnen onze grenzen; het is het mooiste plekje van Warmond. Warmond is een vriendelijk dorp, dat twee monumenten telt, waarbij natuur en kunst hebben gewedijverd om ze te maken tot wondere sprookjes in een nuchtere we reld. Voor enkele jaren was de ruïne der al oude St. Mathiaskerk zulk een wondere werkelijkheid. Door den bouw van het Phi- losophicum is dit droombeeld onherstelbaar vernield. Wij kunnen nog slechts uit herin nering zeggen: het was er zoo mooi. De oude toren is gebleven, maar de onverstoor de harmonie van kunst en natuur is voor goed verdwenen. Eenzelfde gevaar dreigt het „Huys te Warmont". Ook dit sprookje van het witte kasteel in het groene bosch dreigt een tragedie te worden. Het nieuwe uitbreidingsplan van War mond laat een bebouwing toe langs de Leede, in den polder ten Zuiden van de buitenplaats. Het uitzicht vanaf de Leede zal ernstig worden geschaad, terwijl de veronderstelling niet zonder grond is, dat het bij deze eerste bebouwing niet zal blij ven. En dan is het sprookje van het „Huys te Warmont" naar de maan. Het gemeentebestuur van Warmond acht dit uitbreidingsplan gewettigd, omdat de gemeente behoefte heeft aan vergrooting van het waterfront. Na een bezoek ter plaatse zijn wij van meening, dat als Warmond zoo lichtvaardig met zijn eeuwenoude schoonheid omspringt, als thans in zijn voornemen ligt, het aan vergrooting van zijn waterfront in het ge heel geen behoefte meer zal hebben. Dit bezoek ter plaatse werd Zaterdag middag gemaakt, tijdens een excursie van de Vereeniging „Oud Leyden", naar het „Huys te Warmont". Er was zeer veel belangstelling voor deze trip. Het gezelschap werd rondgeleid door de tegenwoordige eigenaars van het kas teel, de heeren Krantz en hun echtgenoo- ten. Na een wandeling door het heerlijke bosch, dat bezig was zich in gouden herfst- kleedij te steken, verzamelden de gasten zich in een der zalen van het kasteel. In de open haard knapperde èn vonkte een houtvuur; eenige kaarsen op candela- bers deden lichtschijnsels dansen langs de witte muren. In de kozijnen prijkten va zen met paarse bloemen. De gastheeren en gastvrouwen hadden dus alles gedaan, om de ontvangsten in het leege kasteel zoo aangenaam mogelijk te maken, een attentie, die door de Oud-Lei- denaars zeer werd gewaardeerd. Waarom dit kasteel zoo hol en leeg is achtergelaten? Het was een der gastheeren, die in zijn welkomstwoord de reden mede deelde. Na het overlijden van de oude me vrouw Krantz is het meubilair weggevoerd, opdat het kasteel zou zijn een „onbewoond huis" in den zin der wet. Een gemeubileerd huis, ook al is het niet bewoond, wordt in de personeele belasting voor het volle pond aangeslagen, d.w.z. dat aan belasting had moeten worden betaald 1000 per maand! Als men dit verneemt, begrijpt men waar om zoovele buitenverblijven gesloten wor den en vervallen. De tragedie van de vervallen buitens de schuld daarvan is de wetgeving. Ook daarin zal verandering moeten komen! Door den heer N. J. S wierstra werd, in de romantische entourage van de oude kasteel-zaal, aan de excursisten de geschie denis van het „Huys" verteld. Het stichtingsjaar is onbekend, doch zon der twijfel is het verreweg het oudste van de drie ridderkasteelen: Oud Teylingen, Huys te Warmont en Oud Alkemade, die Warmond eertijds bezat en die met Tey lingen, Dever en andere sterkten aan een der wegen lagen, die eertijds de Noren, later de Friezen volgden, wanneer zij naar het Zuiden van Holland trachtten door te dringen. Het Huys te Warmont was waar schijnlijk reeds in de vroege middeleeuwen eén „Curtis", een versterkte hoofdhoeve, waaraan de geheele naast omgeving hoorig was. Van de vroegste heeren weten wij niets, doch in 1274 leefde volgens Craan- dyk Dirck van Warmunde, misschien de laatste mansoir van zijn geslacht. Althans in 1280 huwde een erfdochter van War munde met Jacob den Twaalfden, heer van den Woude. Diens achterkleinzoon Jan van den Woude, ridder geslagen na den slag bij Kuinre in 1398, moet een man van groote beteekenis zijn geweest. Hij stichtte te War mond in 1410 Jiet Kloostei der Elf duizend maagden benoorden en in 1413 het Cister- cienserklooster bezuiden de tegenwoordige kerkruïne en stichtte tevens in het laatst genoemde jaar een slotkapel in het kasteel. Het Huys te Warmont was oorspronkelijk waarschijnlijk niet anders dan een zware torenbouw op nagenoeg vierkanten grond slag. Dit gebouw onderging allengs uitbrei ding, stond aan allerlei aanslagen bloot en werd telkens herbouwd. Zoo werd, nadat het kasteel reeds eenmaal verwoest was geweest, het Huys te War mont op 6 Dec. 1573 bij het beleg van Lei den door de Spanjaarden verwoest. Alleen de muren bleven staan. In 1590 werd met den wederopbouw begonnen: het werd bijna geheel opgetrokken in den ouden vorm. Tot 1774 bleven de heeren van Wasse- naerDuvenvoorde, eerst de tak Warmond, daarna de tak Alkemade, bezitters van Huys en Heerlykheid. Toen ging het over in han den van Cornelis Pieter Baron van Leyden, die het huis in 1780 geheel in Louis Seize- stijl deed herbouwen. Niettemin heeft tegen over de schilderachtige groepeeringen der 17e eeuw, toen het huis uiterlijk althans een regelmatig symmetrisch karakter ge kregen, zooals we het thans nog kennen. In 1821 stierf mr, F. A. baron van Leyden als laatste van zijn geslacht. Zijn weduwe bleef Vrouwe van Warmond tot 1847 toen bij haar dood de goederen kwamen aan Leopold Graaf van Limburg Stirum, wiens erven de goederen in 1901 verkochten aan den Leidschen fabrikant C. H. Krantz, die het landgoed met de uiterste zorg onder hield, gelijk thans zijn erven doen. Na de thee heeft de heer Kok, secretaris van den bond „Heemschut" gesproken over de Opkomst en Ondergang van de buiten plaatsen. Allereerst kantte spr. zich tegen het uit breidingsplan van Warmond, waardoor het fraaie tafereel van het kasteel vanaf het water gezien, wordt vernietigd. De Bond „Heemschut" had zich reeds tweemaal tot het gemeentebestuur gewend en zal niet rusten. Tot het onderwerp zijner lezing komend onderscheidde spr. de buitenplaatsen en kasteelen in enkele categoriën. Echter kasteelen telt ons land nog maar zeer wei nige, o.a. Doornenburg. Ze zijn bijna alle verwoest in de Hoeksche en Kabelj auwsche twisten en door de Geuzen, terwijl een eeuw later de legers van den Zonnekoning, Lodewijk XIV, hen nog eens goede beurt geven. Herbouwde kasteelen zijn er nog in beperkt aantal, zooals het Huys te War mont en Middachten bij Arnhem. Behalve deze resten uit het feodale tijdperk kennen wij de buitenplaatsen, gesticht door rijke kooplieden (o.a. langs de Vecht) en de bui tenverblijven van de groot-grond-bezitters (Roozendaal, Hooge Veluwe e.d.). Door langzaam opgevoerde personeele belasting dreigen deze buitens te vervallen. De personeele belasting is erg, maar nog veel erger is de successiebelasting. Spr. gaf eenige cijfers om de funeste werking van deze wet aan te toonen. Toch zag de heer Kok de toekomst onzer buitenverblijven niet geheel duister; er zijn lichtplekken. Het begrip, dat de ge- denkteekenen van het voorgeslacht be waard moet blijven, is in de jeugd leven dig. Dat begrip dringt langzaam door in de verdorde sfeer van de 19e eeuw; het zal bezit nemen van ons volk. Spr. voorziet een lente, een renaissance. In renaissance is vervat het woord nais- sance, in naissance natif, in natif nation en in nation het nationale. Het besef, dat wat de Nederlandsche natie rijk is, ons aller bezit is niet naar de stof maar naar den geest wordt allerwege wakker. De jeugd begrijpt, dat de kunstwerken, DE NOOD DER TUINDERS IN DE KWAKEL. De afdeeling Kwakel van de L.T.B. hield Vrijdagavond een zeer druk bezochte alge- meene ledenvergadering, waar ruim 70 tuinders aanwezig waren om van den nood, waarin zij verkeeren, te getuigen. De voorzitter, de heer P. W. Pouw, open de de vergadering met de Christelijke groet, waarna hij alle aanwezigen van harte wel kom heette. Tot zijn spijt kon de burge meester wegens ziekte niet aanwezig zijn. In het bijzonder werd welkom geheeten de nieuwe geestelijke adviseur, die met eenige goed gekozen woorden als zoodanig werd geïnstalleerd. Na afdoening van enkele huishoudelijke aangelegenheden, verkrijgt het woord de secretaris der afdeeling, de heer M. Klijn, die spreekt over den grooten nood der klei ne tuinders, waarbij hij speciaal wijst op de achterstelling, die deze tuinders onder vinden. In de j.l. gehouden L.T.B. vergade ring te Leiden heeft spreker er zijn be vreemding over uit gesproken, dat de tuin der uit de Veen en, die bij de laatste ver kiezingen aan de R.K. Staatspartij trouw zijn gebleven en niet hebben medegewerkt aan de verbrokkeling door de actie van de kleine boeren (de actie Bouwman), niet geholpen of te laat geholpen zullen wor den, terwijl die kleine boeren thans reeds door de Regeering worden gesteund. Spre ker misgunt dit de kleine boern niet, maar de kleine tuinders hebben mintens even veel recht op steun van Regeeringswege. (Applaus). Thans worden de kleine tuinders met hun veelal groote gezinnen we heb ben hier aan de Kwakel zoovele gezin nen met meer dan 10 kinderen naar de armenzorg v -""-en! Spreker schetst de armoede uit die gezinnen uitvoerig en dringt daarbij op spoedige Regeeringshulp aan. Noodzakelijk is een uitbetaling van honderd procent van den landbouwsteun naar den kost prijs van het product. Ook moet verbo den worden, dat de conservenfabrie- ken de velderwten conserveeren. Hierna volgde eenige gedachtenwisseling onder de aanwezigen, waarbij algemeen groote ontevredenheid werd geuit over het uitblijven van steunmaatregelen. De steun- uitkeering op de peulen was zoo klein, dat deze zelfs niet de naam van steun verdien de. De heer Klijn wees er op, dat dit alles wel aan de Regeering geweten moest wor den, doch dat het gemeentebestuur van Uithoorn volkomen met den nood der tuin ders op de hoogte was en dat dit alles heeft gedaan en alles nog doet om bij de regee ring menschwaardige hulp los te krijgen. Juist hedenmiddag werd nog hierover met den burgemeester te zijnen huize een con ferentie gehouden, waarbij deze mededeel de, dat vandaag op het Departement van Economische Zaken een belangrijke verga dering werd gehouden, waarbij de steun aan kleine tuinders aan de orde kwam en in verband waarmede ^et gemeentebestuur een dringend telegram had gezonden aan den Minister van Sociale Zaken en een uit voerig schrijven aan den Directeur van den dienst voor kleine boeren en tuinders. De burgemeester - ""^"soonlijk de overtuiging toegedaan, dat de regeering binnen den kortst mogelijken tijd aan de tuinders te hulp zou komen en daar om wekte hij de tuinders op om ver trouwen te hebben in de regeering. Wethouder Könst, ter vergadering aan wezig, lichtte nog uitvoerig toe, welke maatregelen het gemeentebestuur bereids had genomen. Tot slot werd besloten telegrafisch een verzoek om hulp te zenden aan de Ministers van Economische en van Sociale Zaken. Na een opwekkend woord van den geestelijken adviseur werd de vergadering gesloten. HILLEGOM. Arbeidsbeurs. Het aantal werkzoeken den, ingeschreven bij het Gemeentelijk Ar beidsbemiddelingsbureau, bedraagt thans 192 tegen 189 vorige opgave en tegen 302 vorig jaar per denzelfden datum. 1 Oplichterstrucjes. Een 13-jarig meisje uit deze gemeente heeft kans gezien, eenige winkeliers voor verschillende artikelen op te lichten. Zij deed zich voor als dienst meisje van een goed bekend staande familie en gaf een briefje, waarin verzocht werd, de artikelen mede te geven, waaraan prompt voldaan werd. Toen een winkelier die de eer had iets te mogen „leveren" haar naam vroeg, maakte zij er zich met een gekheid je af, doch.de gevraagde arti kelen kreeg zij mede! Even later bleek den gemaakt uit de modder van onzen bodem, welke tot steenen werd gebakken met turf uit onze venen en aaneengemetseld met kalk uit de schelpen van ons zeestrand, een nationaal en kostbaar bezit vormen, dat wij ons niet mogen laten ontrooven. Na deze vlotte en vurige toespraak van Heemschut's secretaris en na het dank woord van den volijverigen secretaris van „Oud Leyden", den heer Bicker Caarten, gingen de excursisten uiteen, met de hoop en de verwachting, dat de schoonheid van het „Huys te Warmont" niet zal worden aangerand. JONGEMAN UIT TER AAR GEDOOD Zijn motor slipte Gisteravond is te Kudelstaart, ge meente Aalsmeer, een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij de 22-jarige motorrij der, Jac. Akerboom, motorhersteller, wonende op het Kerkpad nabij het Pa- peveer te Ter Aar, is gedood. Omtrent de oorzaak van het ongeval, kan het volgende worden medegedeeld: Gisteravond om 6 uur reed voor noemde Akerboom met zijn motorfiets richting Aalsmeer. Even voor het fort raakte hij, waar schijnlijk door de gladheid van den weg (het had geregend) aan het slip pen en botste toen met zijn motor te gen een wielrijdster op. Hij smakte achterover op den weg en, hevig bloedend, zonder bewustzijn, werd hij binnengedragen in het aldaar staande Graalhuis. Direct werd geestelijke en geneeskun dige hulp ingeroepen. Men heeft hem nog het H. Oliesel toegediend. Vanmorgen is de jongeman te kwart voor zes uur oyerleden. De wielrijdster heeft weinig verwon dingen opgeloopen; alleen haar fiets was danig vernield, in tegenstelling met de motorfiets, waaraan hoegenaamd niets haperde. winkelier, dat de bewuste familie geen dienstmeisje had en kwam hij tot de con clusie Opgelicht te zijn. Het meisje werd nu achtervolgd en het mocht gelukken, haar op de Weeresteinstraat in te halen en aam de politie, die inmiddels gewaarschuwd was, over te geven. Daar er reeds eenige aan giften gedaan waren, werd zij met de be trokken winkelier geconfronteerd, waarbij zij alle ten laste gelegde feiten bekende. Een Duitsche heer haalde gisteren bij den Vleeschhouwer J. P. A. alhier vleesch- waren op naam van den heer L. C. M. K. aan de Wilhelminalaan alhier. Kort daarna bleek, dat de familie K. geen vleesch be steld had. Het oplichtersgilde is dus wel zeer actief. Men zij gewaarschuwd! KATWIJK. Bij de blijde gebeurtenis van het prinselijk gezin. Onderstaande circulaire, onderteekend door Mevr. Woldringh van der Hoop is aan vele Katwijksche vrouwen gezonden: Aan de Katwijksche Vrouwen. Zooals wij eenigen tijd geleden uit den mond van Prinses Juliana hebben gehoord, is er eerlang in het Prinselijk gezin een blijde gebeurtenis te verwachten. Vanzelfsprekend wilden toen velen htm vreugde daarover betoonen en hadden het plan opgevat H.K.H. bij die gelegenheid een stoffelijk blijk van him liefde te schenken. Kort daarop heeft de Prinses doen be kend maken, dat zij met alle respect voor de hartelijkheid, die uit dat voornemen sprak, toch meende te moeten verzoeken hiervan af te zien. Daar wij dit verzoek natuurlijk eerbie digen, meenen wij toch deze gebeurtenis niet stilzwijgend voorbij te mogen laten gaan en gelijk ook in andere plaatsen reeds het geval is geweest roep ik Uw aller hulp en bereidwilligheid in om misdeelde kraam vrouwen uit die dagen te helpen. Waar het in de bedoeling van de Prinses heeft gelegen, dat geen geldelijke offers zouden worden gebracht, willen wij ook zooveel mogelijk trachten aan haar ver zoek te voldoen. Laten wij daarom de handen ineen slaan en aan den arbeid gaan met het maken van kinderkleertjes. Indien de tijd U daarvoor mocht ontbreken, kunt U ons misschien eenige grondstoffen, als wol, katoen, e.d. ter beschikking stellen, welke dan weer door anderen tot nuttige kleedingstukken ver werkt kunnen worden. Zoo U met mijn plan instemt, gelieve U op onderstaande strook te willen vermelden op welk soort van bijdrage ik van U mag rekenen. De gaven worden verder gaarne inge wacht vóór 1 December as. bij mij aan huis. Stand der werkloosheid. Mannen 135, Meisjes 2. Totaal 137. Stands overeen komstige week van het vorig jaar 309, waarvan 289 boven 18 jaar.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5