AGENDA Officieele Crisisberichten KERKNIEUWS RECHTZAKEN MAANDAG 11 OCTOBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. Z HOE WORDT HET WEER? TOENEMENDE REGENKANS. De Bill seinl: Verwachting: Zwakke tot matige, in het Noorden later wellicht toenemende Noor delijke tot Noord-Westelijke wind, aanvan kelijk half tot zwaar bewolkt, met weinig of geen regen, later toenemende bewolking met toenemende kans op regen, aanvan kelijk weinig verandering in temperatuur, later kouder. Hoogste barometerst.: 773.6 te Stornoway. Laagste barometerst.: 750.4 te Andaenes. Het gebied van hoogen luchtdruk ten Zuiden van IJsland blijft stationnair. Het breidt zich uit naar het Zuid-Oosten en trekt zich thans weer een weinig terug, thans gevonden bij Schotland en ten Zuid- De hoogste barometerstanden werden Westen van IJsland. In Scandinavië blijft de luchtdruk aanvankelijk nog hoog, doch in den nacht deed een depressie in het Poolgehied de barometers in het Noorden van Noorwegen sterk dalen. De depressie bracht sneeuw in het Noordelijk deel van Zweden en zal vermoeedelijk later afkoe ling brengen in het Oostzeegebied. Een weinig beteekenend minimum trok gisteren over de Noordzee en bracht regen in ons land en in België. Ver in het Zuid-Westen ligt een depressie op den Oceaan. Langs de Noorsche kust, in de Baltische staten en langs den Noordelijken rand der Alpen is het weer regenachtig, in onze omgeving en in Denemarken klaart het op. In Noord- West-Duitschland en in het Oosten van ons land vormde zich in den nacht mist en was de ochtend zeer koud. Ook op de Brit- sche Eilanden wordt mist en lage achtend- temperaturen gemeld. In Frankrijk is het over het algemeen mooi weer met aan gename temperaturen. Het weer is in onze omgeving tij delijk mooi, maar de depressie in Scandinavië zal niet zonder invloed blijven op het weer in ons land en vooral in het Noorden weer toene mende bewolking en toenemende kans op regen geven. LUCHTTEMPERATUUR. 13.5 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Maandagnamiddag 5.46 uur tot Dinsdagmorgen 5.49 uur. Dat Aeu( Uc eeAofet- moeiten, Ik wist geen raad van de zenuw pijn. En toen ik Instantine inge- Qomen had wèg was de pijn! Onthoudt daarom R.K. WASCHINDUSTRIEELEN BIJEEN. Zyn er kansen op meer werk? Ter gelegenheid van het 16e congres van den Nea. k.K. Bond van Waschindustrieelen werd Zatermiddag in het Jaarbeursrestau rant te Utrecht een inleiding gehouden over het onderwerp „Meer werk." Het woord voerde de heer Kamerbeek uit Heestede, secretaris van genoemden bond. De heer Kamerbeek deelde zijn betoog in arie gedeelten: Welke mogeiijKheden zijn er voor de was- scnenjen om werk te bekomen? Hoe is de toestand in de verschillende provincies afzonderlijk? De mogelijkheden in de verschillende provincies oesprekend, achtte de heer Ka- meroeek kans op meer werk aanwezig door collectieve en incüvidueele reclame in de provincies N oord-Holland en Zuid-Holland, Gelderland en Bra Dan t, bijzonder in de twee eerstgenoemde, daar hier de omstan digheden voor het hoen van de wascn bin- nensnuis, ook in verband met den volksaard, niet zoo gunstig zijn ais m Brabant en Gel derland. 'i ensiotte meende de heer Kamerbeek, dat alleen bij die gezinnen, waar een inkomen genoten wordt tusschen de 35 en 60 per week door reclame moet worden aange drongen op het laten doen van de wasch buitensnuis. Gezinnen met kleine inkomens komen er niet aan toe, hieraan hun geld te geven. kasteel „de ec kart" te eindhoven wordt een krankzinnigengesticht. Door jbr. mr. J. Smits van Oyen verkocnt aan de Broeders van Elshout. Naar wij vernemen hebben de eerwaarde broeders van het Sint Norbertus-gesticht te Elshout (N.B.) het kasteel „De Eckert" te Eindhoven aangekocht van jhr. mr. J. Th. N. Smits van Oyen, voor de som van 150.000 gulden. In Juni van het volgend jaar zal in „De Eckert" een inrichting worden gevestigd voor de verpleging van zwakzinnigen, die afkomstig zijn uit het geneeskundig gesticht „Voorburg" te Vught. Het kasteel „De Eckert" is een groot en oud kasteel, waarvan nog zeer onlangs sprake was, toen n.l. jhr. mr. J. Smits van Oyen als voorzitter van de K.N.A.C. de leden van deze automobielclub op den club- tocht door Noord-Brabant hier ontving. „Maandagmorgen". EERE-DOCTORES VAN LEUVEN. Gerard Brom en Anton van Duinkerken onder de benoemden. Naar de „Msbd." verneemt, zijn tot doc tores honoris causa van de Leuvensche Hoogeschool benoemd de Vlaamsche letter kundigen mejuffrouw E. Belpaire, de eer waarde heer Cyriel Verschaeve en Stijn Streuvels, alsmede de Nederlanders prof. dr. Gerard Brom te Nijmegen en Anton van Duinkerken (W. Asselbergs) te Amster dam. De eere-promotie zal op 7 November a.s. te Leuven plaats hebben. SERGEANTS le KLASSE. Naar men ons van bevoegde zijde mede deelt, zal aan een lang gekoesterden wensch van de beroepsonderofficieren binnenkort worden voldaan door het invoeren van de rang van sergeant le klasse waarvoor een afzonderlijk onderscheidingsteeken is vast gesteld. Voor deze rang komen alléén in aanmerking beroepsonderofficieren in den rang van sergeant (wachtmeester) en fou- rier, die voldaan hebben aan het examen voor hoogeren rang eij^als zoodanig op een der candidatenlijsten staat aangeteekend. TEELTVERGUNNING VOOR AARDAPPELEN. Wordt van 30 op 50 per hectore gebracht. Naar het „Handelsblad" verneemt, staat het vast, dat het bedrag, dat de boeren aan de 'Akkerbouwcentrale moe ten betalen voor het verkrijgen van een vergunning voor den verbouw van con sumptie-aardappelen, voor den oogst 1938 zal worden verhoogd van 30 op 50 per hectare. BLOEMBOLLEN NAAR RUSLAND? Dr. A. J. Verhage, voorzitter van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur en van het Centraal Bloembollencomité, is van 16 tot 21 September in Moskou geweest, in op dracht van de commissie voor de onper soonlijke reclame om zich op de hoogte te stellen van de mogelijkheid met een in zending bloembollen uit te komen op le land bouwtentoonstelling. die in 1938 te Mos kou wordt gehouden en parken in Mos kou met onze producten te beplanten, om op die wijze reclame voor onze artikelen in Rusland te maken. Hij schrijft daarover in het „Kweekers blad" o.a. het volgende: De landbouwtentoonstelling, die eerst in Juli van dit jaar geopend zou worden, maar een jaar uitgesteld is, zal in Augus tus 1938 geopend worden. In verband met den openingsdatum is deze tentoonstelling voor onze hoofdpro ducten van geenerlei beteekenis. Zij biedt echter wel een gelegenheid om- gladiolen en dahlia's te exposeeren. In Mos kou worden promulinus gladiolen ge kweekt en verkocht. De kwaliteit laat te wenschen over. Het is mij niet gelukt, een export-vergunning te verkrijgen. De bloemen zijn in den winter zeer duur; slechts enkelen kunnen zich deze weelde dan veroorloven. De totale indruk is, dat er groote moei lijkheden in den handel met Rusland te overwinnen zijn, maar dat de toestand nog zóó is, dat de relaties, die de heer A. Verduyn er enkele jaren geleden aan knoopte, aangehouden moeten worden, om dat er in de naaste toekomst een kans móet komen, om aan Rusland te leveren. NATIONALE RECLASSEERINGSDAG Het Landelijk Comité van Uitvoering van den Nationalen Reclasseeringsdag, be staande uit de heeren: Ds. P. M. de Jong, voorzitter; Mr. Dr. N. Muller, vice-voorzit- ter; Ds. T. J. Hagen, J. H. M. Rademaker, Jan P. Rawie, P. Henri Ledeboer, secr.- penningmeester en Joh. Helmerhorst, ad junct-secretaris, heeft onlangs in zijn ver gadering de definitieve verdeeling van de opbrengst van den laatst gehouden Na tionalen Reclasseeringsdag geregeld. Hoewel in een aantal gemeenten de op brengst minder was dan het vorig jaar, mochten uit andere gemeenten weer be langrijke bedragen binnenkomen, zoodat de opbrengst, die bij het afsluiten van de rekening 77785.77 bedroeg, weinig min der is dan het vorig jaar. Het Comité besloot, dat het boekjaar voortaan gelijk zal loopen aan het Ver- eenigingsjaar, zoodat de boeken over de actie 1937 eerst op 31 December a.s. defini tief worden afgesloten. De uitkeering aan de 25 samenwerkende Reclasseeringsinstel- •lingen heeft echter reeds plaats gevonden. „NATIONAAL HERSTEL". In de Zaterdag gehouden vergadering van den Centralen Raad van het Natio naal Verbond bleek deze Raaid van mee ning te zijn, dat, hoewel vele wenschen van het Verbond in de afgeloopen 4 ja ren in vervulling zijn gegaan, het Ver toond voor Nationaal Herstel nog alle re den heeft om zijn bestaan te hanhaven. Aan het hoofdbestuur werd opgedragen, reorganisatievoorstellen met betrekking tot de structuur van het Verbond voor te bereiden. Tot algemeen voorzitter werd gekozen imr. J. H. P. V. Haitsma Muiier, te Am sterdam. E. H. B. O. (Eerste hulp bij ongelukken). Ingevolge het besluit van het Hoog waardige Episcopaat van Nederland, zal de E. H. B. O. geen afzonderlijke Vereeni- glng vormen. Nieuwe zelfstandige afdeelingen worden niet meer goedgekeurd en de bestaande moeten zich aansluiten bij het Wit-Gele Kruis. Het Wit-Gele kruis moet echter de door de E. H. B. O. nagestreefde belangen behartigen. t JOANNES PETRUS, Bisschop van Haarlem. Haarlem, 27 Sept. 1937. „Sint Bavo". Jhr. G. A. A. ALTING VON GEUSAU. Oud-minister van oorlog Zaterdag te Den Haag overleden. Te 's-Gravenhage is Zaterdag in den ouderdom van 73 jaar overleden jhr. G. A. A. Alting von Geusau. De thans overledene trad in 1918 na de eerste verkiezingen volgens het stelsel van evenredige vertegenwoordiging en na de aftreding van het extra-parlementaire ka- binet-Cort van der Linden op als minister van Oorlog, tevens als minister van Marine a.i. in het kabinet-Ruys de Beerenbrouck en trad in 1920 als zoodanig weder af. Voordat hij in 1913 benoemd werd tot directeur-generaal van de posterijen en te legrafie, maakte hij gedurende een 30-tal jaren deel uit van het officierskorps van het Nederlandsche leger. Vele jaren was hij geplaatst bij den generalen staf en toen hij in 1913 den militairen dienst verliet om het beheer van den veelomvattenden taak van staatsdienst der posterijen en telegra fie op zich te nemen, was de toenmalige overste Alting von Geusau hoofd van de afdeeling generale staf aan het departe- men van Oorlog. De overledene was van 19201934 lid van de Algemeen e Rekenkamer. De begrafenis van het stoffelijk over schot is Woensdag a.s. ongeveer half elf op de algemeene begraafplaats te 's-Gra venhage. DE VERLICHTING LANGS DE GOUWE TE GOUDA Aangezien de lampen van de openbare verlichting van den weg langs de Gouwe min of meer verblindend waren voor het wegverkeer, waardoor de verkeersveilig heid, vooral door de ligging van den weg langs het water werd benadeeld, heeft de KNAC het gemeentebestuur van Gouda verzocht vermindering resp. opheffing van dit verblindingsgevaar te willen doen be vorderen door afscherming der lampen met matglazen plaatjes aan de wegzijde of eventueel door het aanbrengen van mat glazen schorten van voldoende hoogte. Van den directeur der gemeente lichtbe- drijven te Gouda werd naar aanleiding van voormeld verzoek bericht ontvangen, dat verbetering zal worden aangebracht door het aanbrengen van matglazen schorten. BOTER. De heffing op boter is voor de week van IC t.m. 16 October, behoudens tusschen- tijdsche wijziging, weder vastgesteld op 0.45 per K.G. SAMENZWERING IN DE N.S.B. Mussert over de jongste gebeurtenissen. Er was Zaterdag in Lunteren een hage- spraak van de N.S.B. De heer Mussert heeft er een groote redevoering gehouden en daarbij vrij uitvoerig de gebeurtenissen be- handeld, welke den laatsten tijd in de N.S. i B. zijn voorgevallen. Aan het verslag is het i volgende ontleend. i Het eerste wijdde ir. Mussert aandacht aan de kwestie Van Duyl. 1 Als lid der beweging en als lid der Eerste Kamer, aldus spreker, nam ds. Van Duyl j zijn ontslag. Ik ben van meening, dat dit i ontslag nemen in het belang der beweging was, ook in het belang van ds. Van Duyl en in dat van anderen en dat daarom zijn be- sluit juist was. De heeren mr. D. F. Pont 1 en jhr. Van der Goes van Naters hebben zich de vrijheid veroorloofd deze zaak op straat te brengen. Een andere belangheb- bende heeft zelfs publiekelijk mededeelin- gen gedaan lijnrecht staand tegenover die, welke hij kort te voren aan vier betrouw bare mannen deed en welke schriftelijk ter beschikking liggen. Ds. Van Duyl beweert thans zijn hand- teekeningen onder pressie gezet te hebben en dit te betreuren. Welnu, dan moge het recht zijn loop hebben. Zelfs nu gebleken is, dat de geheele afdeeling „Vorming", aan welker hoofd ds. Van Duyl stond, een broei nest van samenzwering was tegen de bewe ging en haar leider, kan onze vroegere ka meraad Van Duyl het volle pond van mij krijgen. Onze Hooge Raad van Discipline staat ter beschikking van Van Duyl. Maar dit, vervolgde ir. Mussert, moge ik u zeggen: onverschillig of men voortgaat „onthullingen" te doen, ik wensch niet uit te weiden over persoonlijke kwesties. Als leider der beweging kan ik met alle ge moedsrust aanvaarden met modder te wor den gesmeten, mits ik weet zelf dergelijke middelen niet te hanteeren. Onmiddellijk na de verkiezingen was ik er zeker van, dat de beweging door een aan tal leden zou worden verlaten en door an deren verraden. Tegen den herfst verwach ten wij dit. Ook voor verraad is voorberei ding noodig. Het is speciaal de taak van den algemeen secretaris, Van Geelkerken, om op dit gebied waakzaam te zijn. En hij was waakzaam. Ruim een maand geleden bleek, dat het gezwel zat in de afdeeling „Vorming". Dadelijke verwijdering was mo gelijk, maar ik gaf er voorkeur aan, naar Paul Kruger's wijze woord „te wacht tot die schildpad zijn kop opsteek". Uitvoerder, misschien hoofd, van de re volte, aldus ging spreker voort, was jhr. mr. v. d. Goes van Naters, die het land rond reisde. In Den Haag probeerde men zelfs in iedere groep een kern te vormen. De kwes tie-Van Duyl maakte het noodig direct in te grijpen. Het is daarom niet onmogelijk, dat het achterste deel van den kop is blijven zitten. Bewijzen, dat ds. Van Duyl mede plichtig is, heb ik niet. De in het hoofdkwartier te Utrecht ge houden gesprekken zijn niet afgeluisterd, anders zou ik zekerheid hebben. Vast staat echter, dat de dienst van de Vorming de schuldige is. Gezien de capaciteiten van de opstande lingen, acht ik het geheele geval meer be lachelijk dan dramatisch. Maar één ding heeft mij uitermate gehinderd. De heeren wilden mij met een soort pensioen naar Zwitserland sturen. Als zij hadden afge sproken mij te laten doodschieten, had ik eenige waardeering kunnen hebben Dat zij mij aanzagen voor zulk een laffen hond, dat ik mijn duizenden kameraden, die jaren met mij vochten, in den steek zou laten, teekent hun mentaliteit. Indien ik ooit het gevoel krijg, dat een ander beter dan ik geschikt is als leider der beweging, dan zal ik het oordeel vragen van de duizend meest harde werkers der beweging, niet van een Pont, een Van der Goes van Naters en consorten. Na verder te hebben opgemerkt, de actie niet verbitterd maar blijmoedig voort te zetten, besloot spr. zyn toegejuichte rede. Met het zingen van het „Wilhelmus" was de door ongeveer 30.000 personen bezochte bijeenkomst geëindigd. Gemeentel. Aankondigingen AFSLUITING ZIJLSINGELGRACHT. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat het doorgaand scheepvaartverkeer door de Zylsingelgracht, in verband met den bouw van een brug, met ingang van 13 October 1937 tot nadere aankondiging zal zijn gestremd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 11 October 1937. Maandag, R.-K. Bakkerspatroonsvereeni- ging „Sint Clemens", afd. Leiden en Omgeving, Hotel Central, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Zaterdag 9 tot en met Vrijdag 15 Oct a.s. waargeno men door de apotheken: C. B. Duyster, N. Rijn 18, tel. 523 en J. Doedens, Wilhelmi- napark 8, Oegstgeest, tel. 274. PRIJZEN VERSCH RUGSPEK. De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat de prijzen voor het bij haar in te leveren versch rugspek, met in gang van Maandag 11 October 1937 ver hoogd zullen worden en tot nader order zullen zijn als volgt: Per strook zonder wang: A-spek boven 28 K.G. 0.64. B-spek van 2427.9 K.G. 0.63. C-spek van 18—23,9 K.G. 0.61. D-spek van 13—17,9 K.G. 0.56. G-spek van 10—12.9 K.G. ƒ0.57. H-spek van 89.9 K.G. 0.53. •I-spek van 67.9 K.G. 0.50, alles per K.G.; de laatste drie soorten zonder ach terkinkel. De overige voorwaarden zijn ongewijzigd gebleven. 's-Graveïihage, 9 October 1937. 6725 BROEDER STEPHANUS. De eerwaarde broeder Stephanus, over ste van het ziekenhuis St. Johannes de Deo te Haarlem, zal Vrijdag zijn functie neer leggen. Broeder Stephanus is ruim 70 jaar oud en heeft 38 jaren dienst als overste in verschillende huizen der orde. Op zijn ver zoek is hem eervol ontslag uit zijn verant woordelijke functie gegeven. Zilveren jubilé van het St. Joseph Studiehuis te Tilburg Op 31 Aug. 1912 werd te Tilburg door Father dr. H. Ahaus geopend het St. Joseph Studiehuis, het eerste Nederlandsche Klein Seminarie van de St. Joseph's Congregatie van Mill-Hill, zoo bekend hier te lande om haar Nederlandsche Missie-Bisschoppen en haar vele Nederlandsche Missionarissen. Onder Gods zegen kwam het werk tot bloei, want weldra werd het tijdelijk ver blijf in een gehuurd huis vervangen door een groot complex gebouwen, in Tilburg he^ best bekend onder den naam van: Rooie Pannen. Sinds 1923, toen de eerste hier opgeleide studenten werden toegela ten tot de H. Priesterwijding, en .uitgingen naar vreemde gewesten, heeft dit Studie huis niet "minder dan 161 priesters ge schonken aan de missie-wereld. Holland- sche jongens van Zuid en Noord, van stad en land, ontvingen hier hun eerste oplei ding voor het leven van Missionaris. Op 13 October a.s. zal het 25-jarig be staan van dit Studiehuis plechtig worden gevierd, waarbij Z.H. Exc. Mgr. Diepen de feestvreugde zal verhoogen door zijn te genwoordigheid door in de kapel van het Studiehuis een Pontificale Hoogmis te ce- lebreeren, als dankoffer voor Gods zegenin gen, als smeekoffer dat dit huis moge voortgaan in het opleidingswerk van Pries ter-Missionarissen. Om de vele vrienden van het Studiehuis in staat te stellen een stoffelijk blijk te geven van hun belangstelling en meeleven, hebben ondergeteekenden zich gevormd tot een Comité, met het doel giften in te zamelen om het Studiehuis op zijn feest dag een zilveren jubilé-eurs aan te bie den, en zij doen hierbij een oproep tot de Katholieken van heel Nederland om een bijdrage tot die beurs die een of meerdere onbemiddelde jongelingen gelegenheid zal geven aan het Studiehuis hun opleiding tot Priester-Missionaris te genieten, Tilburg 8 Oct. 1937. J. Sanders, Deken; Mr. Dr. F. Vonk de Both, Burgemeester; D. W. de Jong, Spoorlaan 130; H, Blomjous, Heuvel 14; Dr. H. W. E. Moller, Bredascheweg 1371; Prof. H. A. Kaag, Wilhelminapark 108; A. Th. van Reyn, Goirlescheweg 11, J. Tervoo- ren, Pastoor, Hasselt, Mevr. J. Roest Crol- lius, Spoorlaan 138, Mej. B. Eygenraam, Pelgrimsweg 33. P.S. Giften voor dit doel kunnen gestort worden op Giro No. 195200 van J. Roest Crollius te Tilburg, en op Giro no. 35242 van het St. Joseph Studiehuis Tilburg. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Als veehouders ruzie maken over d"e melkproductie van een koe. De veehouder J. A. v. d. M. uit Delft heeft oneenigheid gekregen met een vee houder J. v. T. uit Hazerswoude op de veemarkt te Leiden. Het is niet alleen bij woorden geble ven, want verdachte had de veehouder uit Hazerswoude een „mep" gegeven. De kwestie liep over de melkproductie van een koebeest. De Officier eischte een geldboete van J 25 subs. 25 da^an. Voor het vonnis re|ds vroeg de ver dachte of hij in hooger beroep kon gaan en zoo ja waar hij dat dan moest doen. De politierechter, prof. mr. van Bepi- melen, gaf verdachte den raad eerst eens even na te denken alvorens weer een collega lastig te gaan vallen met zijn mishandelingen, die vast staan. Uitspraak ten sldtte een geldboete van 30 subs. 30 dagen. Een stamgast, die den boel bedroog F. de B., grondwerker te Le i d s c h e n- d a m had dorst.. Geen dorst naar water of melk, maar hij trek in eij borrel. Hij is toen gegaan naar het café van Tetteroo te Delft om zijn dorst te lesschen. Toen het op betaling aankwam, had hij met de allures van een millionair een bank biljet van tien gulden te voorschijn ge haald en dat aan de caféhoudster over handigd. Met een voornaam gebaar had hij de ruim negen gulden wnsselgeld in zijn zak laten glijden. Maar er was toen nog een zijde aan dit geval, dat een ander licht op de zaak wierpj. Het bankbiljet van tien gulden was n.l. niet echt ge weest. Maar het was een namaak-biljet, een z.g. reclame-biljet, waarvan de eene zijde bedrukt is met e'en of andere reclame, ter wijl de andere zijde veel gelijkenis ver toont met een bankbiljet van 10. En zoo moest de uitgever van dit biljet wegens oplichting in heta verdachtenbank je verschijnen. De officier van justitie vond liet feit ernstig, maar wilde verdachte nog een kans geven. Eenige verzachtende om standigheden in aanmerking nemende, was de eisch een gevangenisstraf van vier maanden, maar voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De politierechter was het met dezen eisch eens, maar wil de er eenige bijzondere voorwaarden aan verbonden zien. Ten eerste mag verdachte gedurende drie jaar geen café's bezoeken, wat voor hem een zware straf is, aangezien hij ruim 25 jaar stamgast is in een café te Delft, en ten tweede mag verdachte in geen drie jaar bier of andere alcoholhoudende dran ken drinken. Doet hij dit alles, dan zal hij de vier maanden gevangenisstraf niet uit behoeven te zitten. Gaat hij toch door met drinken, dan moet hij maar ondervinden wat er gebeurt.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2