R evanchematch Euwe-Aljechin. MAANDAG 11 OCTOBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 DE DERDE PARTIJ AFGEBROKEN Euwes kansen niet slecht? DE DERDE DAG. In de groote zaal van „Krasnapolsky" te Amsterdam is gisteravond de derde partij aangevangen van de match tusschen Euwe en Aljechin om het wereldkampioenschap schaken. Wit: dr. M. Euwe. Zwart: dr. A. A. Aljechin 1. d2d4 d7d5 2. c2c4 *c7—c6 Veel tijd tot-het ontwikkelen van span ning in verband met de variant die nu weer zou worden toegepast, lieten de spe lers het publiek niet, want de zetten volg den elkaar met de gebruikelijke snelheid op. Het is wel kenmerkend voor de om zichtigheid in welker teeken deze match staat, dat beide spelers het terrein blij ven verkennen door steeds dezelfde ope ning te kiezen, alvorens naar nieuwe wa penen te grijpen. 3. Fgl—f3 Pg8—f6 4 Pblc3 e7e6 Moet de goe-gemeente nu uit deze afwij king van de beide vorige partijen opma ken, dat dr. Aljechin de variant 4 dc4:, waarmede wit beide malen de over winning behaalde, als weerleg beschouwt? Men is geneigd, zulks aan te nemen. Wel ke bedoeling de voormalige wereldkam pioen overigens met de gekozen voortzet ting heeft, is moeilijk te beslissen. Wel is het bekend genoeg, dat hij na zijn match met Capablanca een expert is op het ge bied van het orthodoxe damegambiet (5. Lg5, Pbd7, 6. e3, Le7 enz.) en dat hij zich ook met voorliefde op de Cambridge springs-variant (5. Lg5, Pbd7, 6. e3, da5) inlaat, evenals op de Meraner-variant (als nog slaan op c4, gevolgd door b5, ab en c5>. Mogelijk heeft de wereldkampioen dus psy chologische redenen om den zet 5. Lg5 ge heel achterwege te laten. 5. e2e3 Pb8—d7 6. Lfld3 Lf8b4 Een ongebruikelijke voortzetting, die het voorloopige karakter der partij vastlegt. Immers de looper moet vroeg of laat wor den afgeruild (anders heeft lb4 geen zin) en daarna moet zwart zijn heil zoeken in verwikkelingen in het centrum. Blijkbaar wordt de tekstzet gespeeld met de bedoe ling het leven in de brouwerij te brengen, dat het insluiten van Lel door 5. e3 „dreigde" te elimineeren Het oude ver schijnsel: complicaties tot iederen prijs. 7. 0—0 0—0 8. a2a3 Lb4xc3 In dergelijke gevallen geeft Euwe er de voorkeur aan, den looper dadelijk tot een verklaring te dwingen. In aanmerking kwam anders ook 8. Db3, ten einde later met de dame op c3 terug te slaan en aldus e6e5, den zet dien zwart voor zijn be vrijding noodig heeft, zooveel mogelijk te verhinderen. 9. b2xc3 Dd8c7 met duidelijke bedoelingen. 10. Pf3d2 En ook de contra-bedoelingen zijn niet zeer verborgen: wit wenscht straks niet op e5 te ruilen (zooals trouwens vanzelf spreekt, daar dit zijn pionnenstelling te zeer zou verzwakken) en haalt nu bij voor baat zijn paard uit den vork. Intusschen is de stelling reeds vol mogelijkheden. 1 0e6e5 11. Lel—b2 Bereidt cd5: en c3, c4 voor. Strikt noo dig was deze voorbereiding niet: wit kon ook dadelijk cd5: enz. spelen, doch wenscht blijkbaar zijn d-pion niet te laten isolee- ren (door ed4). 1 1e5e4 12. Ld3—e2 b7—b5 De „greep naar het initiatief', kenmer kend voor de meeste partijen van deze matches. Het denkbeeld, op dergelijke wijze in het centrum een oplossing af te dwingen is weliswaar niet nieuw, doch gaat hier ge paard met een pionoffer. Tot éénmaal ne men is wat vrijwel gedwongen, want het alternatief, doorschuiven, zou den dame vleugel vastleggen en zwart op den ko ningsvleugel dus de vrije hand laten. 13. c4xb5 c6xb5 14. a3—a4! Ook een minder standvastig meester dan de wereldkampioen zou zich hier wel tweemaal hebben bedacht alvorens het Da- naens-geschenk op b5 te aanvaarden. Na 14. Lb5:, Tb8, 15. a4, a6, 16. Ld7:, Ld7, 17. La3, Tfc8, 18. Lc5, Pg4, enz., verkrijgt zwart een langdurig initiatief en blijft voor het uiterste geval gedekt door de ongelijke kleur der loopers. Met een tekstzet be reikt wit een weliswaar klein, maar tast baar voordeel. Overigens moest wil wel contra-ageeren, aangezien zwart anders zijn druk op den damevleugel consolideert. b5xa4 15. c3— I De voor de hand liggende, maar daarom niet minder sterke pointe. Na onmiddellijk slaan op a4 kan zwart zich door Pb6, Le6 en Tc8 een permanenten druk verschaffen. 1 5d5xc4 Aljechin schijnt principieel alle pionnen te slaan welke hem in den weg komen. Wel was La6 hier slecht wegens Da4, Lc4:, Pc4:, Dc4:. Dc4: met fraai spel voor wit's looperpaar, maar het slaan op c4 was toch niet gedwongen, want de zet c5 voor wit, die weliswaar een sterken vrijpion in het leven roept, vermindert de 'waarde der bei de loopers door de insluiting van Lb2. Doch Aljechin wenscht geen stelling met be perkte vooruitzichten, ondanks zijn ver hoogde voorzichtigheid is hij nog steeds een vrien(d van „beunruhigungspolitik" en ac cepteert liever een klein nadeel dan een stelling op te offeren, waarin plaats is voor alerlei verrassingen. In aanmerking kwam Pb8, eventueel gevolgd door Ld7 en Pc6. „Hoe staat de partij?" hoorden wij in onze nabijheid vragen. „Aljechin is twee pionnen voor" luidde het korte antwoord. 16. Pd2xc4 Over dezen zet dacht Euwe langer na dan verwacht werd. Misschien overwoog hij. 16. Dc2 (aanval op e4) ten einde na Te8 met de dame Pc4 te kunnen slaan, maar dit levert na Dc4:, Pc4:, Pb6, Pb6:, ab6:, Lb5, Ld7, geen positieve resultaten op. 1 6Pd7b6 17. Pc4xb6 a7xb6 En niet Db6:, La3, gevolgd door Lc5 en Da4:, met hevigen druk tegen a7. 18. Talxa4 „Hoe staat de partij?" hadden wij op onze beurt den bovenbedioelden stoicijn (zie slotopmerking na zet 15) willen vra gen. En vermoedelijk zou hij hebben ge antwoord: „Euwe heeft beide pionnen te- rugveroverd". 18Lc8d7 19. Ta.4xa8 Tf8xa8 En na het luwen van den storm de balans. Wit heeft het kleine, maar waardevolle overwicht der beide loopers behouden, heeft een veelbelovend en onverzwakte pionnnenformatie, terwijl zwart's b-pion wel vrij, maar ook zwak is en ook pion e4 onder omstandigheden bescherming zal behoeven Summa summarum: wit heeft de beste kansen. 20. Ddl—bl „Euwe, de logicus", zou dr. Tartakower zeggen. De tekstzet observeert de beide strategische punten b6 en e4. 20. Ta8e8 Oogenblikkelijk beseft Aljechin het ge vaar en „uberdeokt" pino e4, teneinde zich zoo mogelijk met Pd5 tegenkansen te ver schaffen. Doch nu komt Euwe's ruimtevoor deel tot zijn recht. 21. Tfl—cl Dc7d6 22. Dblc2 Het spel van den wereldkampioen maakt, evenals in de eerste partij een verbluffend ongekunstelden indruk. Met een serie schijnbaar doodeenvoudige zetten wordt het eerder omschreven kleine overwicht gerealiseerd. Wit's beste kans ligt klaar blijkelijk in het eindspel en dus stuurt de wereldkampioen daar met vaste hand op aan. Natuurlijk Tc8? nu een stuk wegens Dc8: Vandaar: 22. h7h6 doch nu kan de ruil der dames reeds vrij wel worden afgédwongen. 23. Dc8c7 Wanneer men bedenkt, dat de eerste acht a tien zetten tamelijk vlot waren ge speeld, moet worden toegegeven, dat de schermutselingen van het middenspel veel bedenktijd hadden gevorderd Wit had hier n.l. 1 uur 43 min., zwart 1 uur 24 min. ver bruikt. 231 Ddxc7 24. Tclxc7 Te8—c8 Wit dreigde Tb7 en dit faalt nu wegens Tc2. 25. Tc7xc8-f Ld7xc8 26. f2—f3 de pointe van Wit's geheelen opzet. 26Lc8b7 27. Kgl—f2 Pf6e8 Eindelijk kan dit paard zijn post ver laten om zijn vroegere functie zoo spoedig mogelijk aan pion f7 over te dragen (f7, f5). 28. Lb2—a3 Ook wit staat voor problemen. Dadelijk Lc4 zou wegens Pd6, eventueel gevolgd door La6, tot niets leiden. Trouwens, zul ke vage doeleinden streeft Euwe niet na. En passant Pd6 verhinderende stevent hij recht op den b-pion af. 28Lb7d5 Met f5 kon zwart den b-pion behouden (Le7, Lc6), doch daarop komen de loopers in geweldige actie, te beginnen met Lb5. Bijv Pc7, Ld7, g6, Ld7 en het paard komt in de verdrukking. Na den tekstzet is de b-pion verloren. 29. La3e7 f7—f5 30. f3xe4 f5xe4 31. Lel—d8 Eindelijk is het voordeel gesublimeerd. Pluspion en looperpaar 'moeten nu voor het overige zorgen. Eventueel zal boven dien pion e4 bescherming behoeven. 31Pe8d6 32. Ld8xb6 Pd6—c4 33. Lb6c7 Onnoodig te zeggen, dat Lc4 een blun der zou zijn, omdat er loopers van ongelijke kleur zouden overblijven. 3 3Kg8—f7 34. h2h4 Ten einde Lf4 te spelen en aldus den ko ning van de dekking van e3 te ontheffen. Dadelijk Lf4 zou natuurlijk worden beant woord met g5. 3 4g7g5 Vanzelfsprekend, doch ook na deze zet komt wit verder. 35. Le2h5 Kf7—e7 36. Lh5g4 Ld 5b7 Zwart doet reeds verlegenheidszetten. Inderdaad is het moeilijk te zien, hoe hij zijn kansen zou kunnen verbeteren Immers gh4:, Lf4 is weinig hoopvol en indien het paard naar d6 gaat kan het wél worden af geruild, daar er dan loopers van gelijke kleur overblijven. 37. Lc7e5 Beslissend wegens de dreiging Lg7. bijv. Kf7, Lh5+, Kf8, hg5:, hg5:, Lf6, of gh4:, Lg7 en zwart's h-pion is bovendien hulp behoevend. d4xe5 Pc4ve5 g5xh4 Beide spelers waren intusschen min of meer in tijdnood geraakt. Het is echter dui delijk, dat zwart zijn h-pion en daar mede de partij zal moeten verliezen. 39. Kf 2-^-gl 40. Kglh2 Lb7a6 Ke7—f7 Dr. Euwe gaf hier zijn zet in couvert af. Hedenavond te zeven uur wordt de partij in een kleinere zaal van Krasnapolsky voortgezet. Toegangsbewijzen van Zondag zijn geldig, voorzover ruimte beschikbaar. Slotbeschouwing. Amsterdam en de match om het wereld kampioenschap schaken. Welk een glorieu ze herinneringen roept deze combinatie op, in het brein van iederen schakenden hoofd stedeling Herinneringen aan de militie zaal, aan Bellevue, aan daverende over winningen, aan geestdriftige menschen- massa's in de sneeuw, aan de intrede ten slotte van het wereldkampioenschap scha ken binnen de Nederlandsche grenzen. Zou dr. Euwe de hem blijkbaar gunstig gezinde traditie weten te handhaven, zij het dan ook niet in de veelbesproken Mi litiezaal, noch in het historische Bellevue, doch ditmaal in het oud-Amsterdamsche Krasnapolsky? Nu de partij is afgebroken, moeten wij verklaren, dat er inderdaad veel kans op een overwinning bestaat. Wethouder de Miranda van Publieke Werken te Amsterdam gaf de opening een officieel tintje door op aanwijzing van dr. Euwe den eersten zet te doen. Alle betrok kenen, van het publiek niet in de laatste plaats, mogen blij zijn, dat uitvoeriger of- ficieele ceremonies zijn afgeschaft. De partij scheen zoowaar reeds opnieuw met dezelf de variant als de vorige twee partijen te zullen aanvangen, toen Aljechin op den vierden zet afweek. Er scheen zich een rustige variant van het geweigerd dame gambiet te zullen ontwikkelen, doch Alje chin streefde op zijn bekende agressieve manier naar compiclaties, welke evenwel na allerlei levendige wendingen, die de goed gevulde zaal ruimschoots in spanning hiel den, tot een voor hem nadeelig eindspel van twee loopers tegen looper en paard leidden. Het secondantschap van Liket, die in plaats van den plotseling geopereerden Fine optrad, scheen wél een gunstigen invloed te hebben gehad. Euwe, die met ijzeren hand alle geva ren had bezworen, speelde tot het eind spel met zijn gewone accuratesse en daar bij vol finesses Aljechin verdedigde, zoo als steeds, iedere centimeter en slaagde er in, den partij tot den veertigsten zet te rek ken. Euwe heeft nog steeds consederabele winstkansen. Voor den raadwedstrijd inzake de voort zetting der partij verwijzen we naar de lste pagina. FINE, DE SECONDANT VAN EUWE, GEOPEREERD De Amerikaansche grootmeester Rueben Fine, de secondant van Dr. Euwe tijdens de revanche-match om het wereldkampioen schap schaken, moest Zaterdagmiddag tegen vijf uur plotseling naar het Centraal Is raëlitisch Ziekenhuis te Amsterdam wor den vervoerd, waar hij onmiddellijk aan den blirdedarm moest worderj geopereerd. Zijn toestand is naar omstandigheden goed. Het EuweAljechin-comité heeft nu, in overleg met den wereldkampioen, besloten voor iedere partij een anderen secondant voor Dr. Euwe aan te wijzen, zoolang Fine deze functie niet kan vervullen. Als secon danten zullen voornamelijk leden van EuweAljechin-comité optreden. OOSTENRIJK—HONGARIJE 1—2. In het Weensche stadion is gisteren de 83 ste land en wedstrijd tusschen Oosten - •rijk en Hongarije gespeeld, welke in een kleine, maar verdiende overwinning voor de gasteü eindigde. Van de 83 wedstrijden tusschen deze beide landen wonnen de Hongaren er 36, de Oostenrijkers 26, terwijl er 21 on beslist eindigden. I FRANKRIJK—ZWITSERLAND 2—1. Na 11 jaren is het Frankrijk gisteren in het Pare des Princes te Parijs gelukt den voetbalwedstrijd tegen Zwitserland te winnen. Voor 40.000 toeschouwers be haalden de Franschen een 21 zege, terwijl zij met de rust reeds een 10 voorsprong verkregen. FRANKRIJK B—ZWITSERLAND B 3—2 Ook het Fransche B-elftal wist te Lau- sanne een overwinning op het B-elftal 'van Zwitserland te bevechten. Met de rust was de stand nog gelijk (11), doch door beter spel deden de Franschen ook dezen wedstrijd met 32 in hun voordeel eindigen. Wedstrijden westelijke Roeibond De Laak legt beslag op den wisselbeker van den Bond. Onder matige belangstelling werden gis teren op het Galgewater te Leiden de jaar lij ksche wedstrijden van den Westelijken Roeibond gehouden. Deze geringe belang stelling vond haar voornaamste oorzaak in het feit, dat deze 1200 M. lange wedstrijd- baan bijna geheel door huizen ingesloten ligt, zoodat de wedstrijden bijkans niet te volgen zijn. Bovendien was het weer on gezellig koud de tijd voor de roeisport in Holland is wél voorbij! zoodat het verblijf op en langs het water verre van aangenaam was. Wijl echter de opzet van deze wedstrij den is om de jongeren voor het volgend jaar te trainen, valt het niet gemakkelijk de wedstrijden te vervroegen. Bovendien worden de junioren door deze wedstrijden aangemoedigd door de beschikbaarstelling van een tweetal bekers. De eerste d""-van wordt toegekend aan den winnaar van het hoogst aantal punten, waarrh het nummer Jonge Vier het be langrijkste is; de tweede wordt gewonnen door den winnaar der Oude Vier. De Laak legde beslag op den eerste, Het Spaarne op den tweeden beker. De uitslagen waren: Jonge Skiff: le heat: 1 Spaarne (Die Leythe gediskw.); 2e heat: 1 De Laak in 5 min. 24,4 sec., De Schie en de Delftsche Sport row over. le demi-finale: 1 De Laak, in 5 min. 16,8 sec.; 2 Het Spaarne; 2e halve beslissing: 1 Delftsche Sport in 5 min. 30 sec., 2 De Schie. Beslissing: 1 De Laak (L. A. Folmer), in 5 min. 15,4 sec.; 2. Delftsche Sport (M. Hu- genholtz) in 5 min. 27,8 see. Oude Vier: le heat: 1 Spaarne in 4 min. 30 sec.; 2 De Laak; 3e heat: 1 Die Leythe in 4 min. 50 sec.; 2 Delftsche Sport (snelste tweede De Laak). Beslissing: 1 Spaarne in 4 min. 41,2 sec.; 2 Die Leythe in 4 min. 42,6 sec. 3 De Laak. Jonge Vier: le heat: 1 Spaarne in 4 min. 51,2 sec.; 2 Delftsche Sport; 2e heat: 1 De Laak, in 4 min. 44 sec.; 2 Die Leythe in 4 min. 45,2 sec. (snelste tweede). Beslissing: 1 De Laak in 4 min. 47,4 sec.; 2 Die Leythe (enkele decimeters); 3 Het Spaarne. Achtriemsgieken (invitatie): 1 Njord-Die Leythe-combinatie, in 4 min. 10,8 sec.; 2 Het Spaarne in 4 min. 15,4 sec.; 3 Njord. Stijlroeien Jonge Skiff: le heat: 1 Die Leythe; 2 De Schie; 2e heat: 1 De Laag; 2 Spaarne; 3 De Schie (beste tweede Spaar ne). Beslissing: 1 Spaarne 81 pnt., (mej. W. M. van Rijswijk), 2 en 3, beide met 80 pnt.: Die Leythe (mej. N. Roos) en De Laak (mej. C. M. van Buuren van Heyst). Stijlroeien Jonge Vier: le heat: 1 Die Leythe; 2 De Laak; 3 Delftsche Sport; 2e heat: 1 Spaarne; 2e De Schie (beste tweede). Beslissing: 1 Die Leythe 82 pnt; 2 De Schie 77 pnt; 3 Spaarne 73 pnt. Stijlroeien Oude^Vier: 1 Spaarne 81 pnt; -2 Die Leythe 80 pnt; 3 De Laak 72 pnt. De beker van den Westelijken Roeibond werd gewonnen door De Laak door het win nen van de nummers Jonge Vier en Jonge Skiff (7 pnt.) Die Leythe behaalde 3 pnt., Het Spaarna 2 pnt. De Kreiken-wisselbeker, verroeid in het nummer Oude Vier, werd gewonnen door Het Spaarne. Finish van het nummer achtriemsgieken tijdens de jaarlijksche wedstrijden van den Westelijken Roeibond, welke Zondag op het .Galgenwater" te Leiden werden gehouden

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 13