De ramp van de „Specht DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Onderzoek naar de oorzaak Wedstrijd Euwe-AljecSiln 29ste Jaargang DONDERDAG 7 OCTOBER 1937 No. 8847 3)e £ekJóeta(2oii/fca/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi| vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bi. onz Ygen'en 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is poor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT i Gewone Advertentlën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 V „De kinderen der Kerk beproeid" Onder den titel „De Kinderen der Kerk beproefd" is van mr. H. P. Marchant bij het Geert Groot Genootschap een boekje verschenen, groot 25 bladzijden. In het eerste deel wordt uiteengezet, dat Christus in Mattheus 16, 18 (Gij zijt Petrus, de rots, en op deze steenrots zal Ik Mijn Kerk bouwen en de hel met zijn breede poorten zal Mijn Kerk niet overweldigen) aan niets anders kan hebben gedacht, dan 1 aan een zichtbare Kerk; 2 aan een eenige Kerk; en dat de eenige Kerk geen andere kan zijn dan de Katholieke Kerk. In zijn gewone nuchtere, klemmend-logi- schen betoogtrant ontwikkelt Marchant kort en kernachtig deze stellingen. Om den waardig-p opulairen vorm van apologie vestigen wij hier gaarne de bijzondere aandacht op deze G.G.G.-uitgave. In het tweede deel van het boekje wordt gewezen op de beproevingen, die de leden van Christus' Kerk moeten verduren. En speciaal wordt gewezen op één beproeving van dézen tijd: het nieuw heidendom in Duitschland. Marchant constateert zeer terecht, dat de aanvaarding van Christus' Leer niet de eigen persoonlijkheid van den christen doodt: „In het geheel niet. Het is juist anders om. Dit is juist een van de wonderen van het Christendom, zooals de Kerk het leert: voor het eene volk is het anders dan voor het andere. De inlanders in de binnenlan den van Afrika denken anders, voelen an ders, leven anders dan wij. Hun gods dienstig leven is juist niet hetzelfde als het onze. En toch, de inhoud van de prediking van Christus, die zij van de Kerk aanvaar den, is precies dezelfde, als die wij aan vaarden; de eeredienst voor God, de vor men, ze zijn volkomen gelijk; een misdie naar van ons kan zijn functie in de binnen landen van Afrika precies zoo waarnemen als hij het doet bij ons en wie. daar de H. Mis bijwoont ondergaat dezelfde dienst van God". Dat is uitstekend gezegd. Wij willen ons echter hierbij één bemerking veroorloven. De Kerk zal een chaotische veelvormig heid in den eeredienst niet dulden. Onder zulk een veel-vormigheid toch zou de een heid van leer al te weinig tot uitdrukking •komen en zélfs in gevaar worden gebracht. Maar de Kerk erkent toch wél een zekere veel-vormigheid, onder haar leiding en door haar geordend en gereglementeerd. De Kerk erkent verschillende liturgieën, m.a.w. verschillende vormen van eeredienst. De woorden „de vormen, ze zijn vol komen gelijk" in het hierboven geciteerde schijnen te vluchtig te zijn neergeschreven en zijn daardoor niet overeenkomstig de waarheid in het voortreffelijk boekje, dat wij gaarne ter lezing aanbevelen. Een bedevaart „De gemeenteraad van Parijs heeft heden middag op het stadhuis de burgemeester en wethouders van Amsterdam, 's-Graven- hage, Rotterdam en Utrecht, die een bezoek brengen aan de Fransche hoofdstad ont vangen. Deze ontvangst werd mede bijgewoond door den Nederlandschèn gezant te Parijs, Jhr. Loudon. Namens de Nederlandsche bezoekers dankte de burgemeester van Amsterdam, dr. De Vlugt, voor de hartelijke ontvangst. „Voor ons is het gaan naar Parijs als het maken van een bedevaart naar een heilige plaats. Hier voelt men de Fransche levens ader kloppen en hier is het centrum van cultuur", zeide de burgemeester van Am sterdam o.a. De plechtige ontvangst werd besloten met een intieme lunch, welke door den gemeen teraad van Parijs werd aangeboden, nadat de gasten hun handteekening hadden ge zet in het Gulden Boek van de stad Parijs". Tot zoover het A.N.P. bericht. Wij kunnen ons levendig indenken, dat een gast, die vriendelijk en ongetwijfeld ook heel royaal wordt ontvangen, eenige overdrijving legt in zijn dank daarvoor. Vooral in het meer.cultureele verkeer vraagt de hoffelijkheid, dat men onwaar achtig is! Maar 't moet toch niet te bar worden! Burgemeester De Vlugt heeft zich nog al erg buitensporig beleefd uitgedrukt door de reis naar Parijs te vergelijken met een.... bedevaart naar een heilige plaats! Wij zullen het hem niet héél euvel dui den; maar wilden 't toen even aanstippen, al zou 't slechts zijn.... curiositeitshalve! DE WERELD IN VOGELVLUCHT Er is thans een oplevende reactie merk baar tegon het eigenmachtig en in strijd met het geldende volkenrecht optreden van sommige landen. De Amerikaansche president Roosevelt heeft zijn stem ook tegen deze internatio nale anarchie verheven en men wacht thans met spanning, op welke wijze deze woorden in daden zullen worden omgezet. Werd aanvankelijk direct te verstaan ge geven, dat men Roosevelt's rede niet moest uitleggen als een bewijs, iat Amerika zich bij den Volkenbond zou aansluiten, thans gaan er in Amerika meerdere stemmen op, welke wel in die richting wijzen. De aanleiding tot de Amerikaansche ac tie om de politiek van „eeuwigdurende neutraliteit" prijs te geven, is natuurlijk te vinden in het agressieve optreden van Japan. De eerste stap in de goede richting is reeds gezet door een officieele verklaring van het Amerikaanscshe staatsdeparte- ment, waarin de houding van Japan in China scherp wordt afgekeurd. Dit is een belangrijke versterking van de resolutie, v/elke door de Volkenbondsvergadering is aangenomen en waarin eveneens het op treden van Japan wordt afgekeurd. Ten aanzien van de afkeurende verklaring van Amerika schrijft de Washingtcnsche cor respondent van de „New York Times", dat deze „een radicale, verschuiving ge kenmerkt heeft van de Amerikaansche po litiek en den eersten stap heeft gevormd in het ten uitvoer leggen van de opvattingen, die president Roosevelt in Chicago heeft uitgesproken. Tezamen beteekenen deze beide zetten volgens de diplomatieke en politieke meening, dat Roosevelt de Ame rikaansche neutraliteit tot een doode let ter heeft gemaakt en zich geworpen heeft op de p'roblemen, die opgekomen zijn. Op zijn minst is er een mogelijkheid, dat een zoodanig actie kan helpen tot een oplos sing van de oneenigheden tusschen China en Japan" Geen wonder, dat Japan de Amerikaan sche verklaring een „bom" noemt en er van geschrokken is als van een onver wachte donderslag. Het tweede land, dat zich door zijn wil lekeurige politiek in moeilijkheden dreigt te steken is Italië. Tot nu toe heeft het nog niet geantwoord op de uitnoodiging van Engeland en Frankrijk om „het Spaan- sche probleem onder de oogen te zien", wat beteekent: om zyn vrijwilligers terug te roepen. Engeland en Frankrijk begin nen nu wat dreigender te worden en de „News Chronicle" schrijft dan ook reeds: „Wanneer ondanks alles Italië voort mocht gaan Franco te helpen, zouden Groot-Brittannië en Frankrijk daaruit con- cludeeren, dat de Italiaansche regeering militaire doeleinden nastreeft, die zoo be langrijk zijn, dat zij een bedreiging vor men voor het evenwicht der krachten in de Middellandsche Zet. De Fransch Spaansche grens zal dan ophouden een slagboom te vormen tusschen de regeering van Valencia en de buitenwereld. Er is vroeger bluf geweest in de FranschEn- gelsche houding. Dat is nu niet meer zoo, integendeel thans heerscht een koude vastbeslotenheid de interventie te be ëindigen." JAMAL HOESSEIN NAAR DAMASCUS ONTKOMEN. JERUZALEM, 7 Oct. (A. N. P.) De Ara bische pers meldt, dat Jamal Hoessein, die aan arrestatie ontsnapt is, op weg is naar Damascus, waar verscheidene Arabische leiders uit Palestina, waarschijnlijk ver blijf zullen houden, teneinde er de actie ten opzichte van Palestina te leiden. De Fransche hooge commissaris voor Syrië heeft echter de regeering van Syrië ver zocht de oproerige activiteit tegen de Pa- lestijnsc^e regeering te verbieden. Hedenmorgen begrafenis der slachtoffers 99 HET ONDERZOEK DOOR DE COMMISSIE HERVAT, In alle vroegte begaf zich de commissie van onderzoek hedenochtend naar het vliegveld Talang Betoetoe, ten einde de situatie van het terrein en de overblijfselen van de „Specht" aan een nauwkeuriger on derzoek te onderwerpen, speciaal de cock pit. Terrein en machine zijn den geheelen nacht door militairen bewaakt. Het hulptoestel uit Bandoeng zal zoo mogelijk nog hedenmiddag om vijf uur terugkeeren. Waarschijnlijk kan worden aangenomen, dat het vliegtuig, nadat dit was los gekomen naar links wilde zwenken, waarop bij het nemen van een bocht een motor wellicht is afgeslagen, ten gevolge waarvan het toestel afgleed, om met den linkervleugel over de boomen te scheeren, zijn neus in een slokan (greppel) borend om vervolgens zich ge heel omdraaiend ook met den romp en den staart tegen den grond te komen. De gevolgen waren, dat de linkermotor 25 M. van het wrak is terechtgekomen en de rechtermotor op een afstand van 10 M. De cockpit is geheel vernield en afgescheurd tot aan de zitplaatsen van de passagiers. In verband met de berichten over motor storing hebben wij den heer Plesman ge vraagd of een tweemptorige Douglasmachi- ne niet kan doorvliegen als een van de twee motoren defect raakt. De heer Ples man antwoordde, dat dit onder normale om standigheden steeds mogelijk is, althans wanneer bij den start het landingsgestel reeds is ingetrokken, wat gewoonlijk na zes seconden het geval is. Hij hoopte weldra van de deskundigen te Palembang nadere gegevens te ontvangen. DE BEGRAFENIS VAN DE SLACHTOFFERS. Nader wordt uit Palembang gemeld, dat de begrafenis van de slachtoffers Donder dagochtend 11 uur plaatselijke tijd zou plaats hebben. De begrafenis zou door alle zich te Pa lembang bevindende autoriteiten worden bijgewoond, terwijl op de aanwezigheid van zeer vele burgers werd gerekend. Een groot aantal kransen en bloemstuk ken is reeds thans opgetast, waaronder zich kransen bevinden van de K.L.M. en de K. N.I.L.M. Het vliegtuig de „Specht" kan als geheel verloren worden beschouwd; het is onher stelbaar vernield. DE „VALK" VERTROKKEN. Gezagvoerder Smirnoff is vanmorgen om 6.25 plaatselijken tijd van Tjililitan vertrok ken met het vliegtuig de „Valk". Dit toe stel zal te Palembang de post van de ver ongelukte „Specht" overnemen. DE TOESTAND VAN DEN VIOLIST HUBERMANN. „Ik zal nooit meer kunnen spelen", riep de violist Hubermann uit, toen de hulp arri veerde, kort nadat de „Specht" tegen den grond was geslagen, doch voorzoover het zich laat aanzien, kan deze uitlating geheel op rekening van de nervositeit van den heer Hubermann gesteld worden, aangezien de violist slechts geringe, onbeduidende schrammetjes vertoonde. De grootste zorg van Hubermann was zijn viool, die echter in goede handen was terechtgekomen en later aan zijn secreta resse, mej. Ibeken, ter hand werd gesteld De heer Hubermann heeft den nacht doorgebracht in het hospitaal van de B.P. M. te Pladjoe. De behandelende geneesheer constateerde voorloopig slechts een lichte blessure aan Hubermann's linkerhand, waarvan geen blijvend nadeel kan worden verwacht. De hand zal echter nog met Röntgen stralen doorlicht worden. EEN ONDERHOUD MET HUBERMANN. „Ik ben den lieven God dankbaar, dat mij niets ernstigers is overkomen en ik be klaag mijzelf niet", aldus zeide de violist Hubermann in het Pladjoe-hospitaal aan den vertegenwoordiger van Aneta, die hem kwam bezoeken. De heer Hubermann verhaalde, hoe hij zich in de cabine bevond op een van de achterste stoelen bij de deur. „Hij vond dat veiliger", zeide zyn secre taresse, mej. Ibeken, die het interview bij woonde. De heer Hubermann vertelde verder, hoe hij eigenlijk, toen het ongeluk gebeurde, al leen maar de eerste aanraking met de boomen heeft bemerkt en daarna in het geheel geen denkbeeld had van hetgeen zich verder heeft afgespeeld. Hij heeft, even als zijn secretaresse, den indruk, dat het de boomen waren, die den val van het toestel gebroken hebben. Hij is zich slechts bewust van een volkomen horizontale be weging en hij kon daarom bij voorbeeld ook niet vertellen of hij uit zijn stoel ge slingerd werd. De secretaresse meent echter een begin van brand aan een der motoren te heb ben gezien. Zij had wel het besef, dat er iets ging gebeuren, maar realiseerde zich dit gebeurde zelf niet. „Ik moet iets geroepen hebben", ver klaarde Hubermann, „maar ik weet ook dit niet meer". „Hoe gevoelt u zich nu?", vroegen wij. „Veel beter", antwoordde de heer Hu bermann, „alleen wat pijn". Hubermann haalde vervolgens zijn han den, die hij tot dusver onder het laken ver borgen had gehouden, omhoog. Hij toonde hoe zoowel zijn rechter- als zijn linker hand gezwollen waren, blauw aangeloo- pen. „Speciaal mijn linkerhand doet mij pijn, alsof er iets gebroken is." De interviewer verklaarde toen van den dokter reeds te hebben vernomen, dat deze de toekomst voor zijn patiënt niet somber inzag, waarop Hubermann aan stonds reageerde met de vraag: „U be doelt, dat ik weer zal kunnen spelen?" De interviewer was blij dit te kunnen bevestigen. Deze mededeeling stemde zoo wel Hubermann als zijn secretaresse zicht baar gelukkig. (Aneta verneemt nog, dat heden de uit slag van het Röntgen-onderzoek bekend zal worden). „Heeft u verder nog verwondingen opge- loopen?", vroeg de Aneta-interviewer. „Ja, ik geloof, dat er ook een rib gebro ken is", antwoordde de violist, „maar dat zal wel uit de Röntgen-foto blijken". Zoowel Hubermann als zijn secretaresse hebben aan het gelaat lichte verwondingen die vermoedelijk spoedig weer zullen zijn genezen. Zij zijn beiden veel optimistischer gestemd dan gisteren, doch Hubermann wil nog een specialist op Java raadplegen. Dit staat echter nog niet vast. Ir. G. A. VAN STEENBERGEN. Ir. G. A. van Steenbergen, die bij de ramp van de „Specht" om het leven is ge komen, is 27 Januari 1899 te Steenwijk ge boren. Hij bezocht de H.B.S. te Arnhem en werd op zeventi en jarigen leeftijd ingeschre ven bij de Technische Hoogeschool te Delft, waar hij lid van den senaat werd. Als civiel ingenieur trad hij in dienst van de Maatschappij van Havenwerken te Am sterdam, waarvoor hij naar Hongkong ver trok. Na zijn verlof werd hij voor dezelfde maatschappij naar Hulutao gezonden, waar hij o.m. een haven heeft gebouwd. Hier heeft de heer Van Steenbergen zich gedu rende dien tijd op de bestudeering van de Chineesche economische verhoudingen toe gelegd. Twee jaar geleden vroeg hij ont slag en vestigde zich als adviseerend inge nieur te Sjanghai, waar hij in aanraking is gekomen met het Marsman-concern, dat mijn concessies op de Philippijnen en in In- dië aankocht. Ir. Van Steenbergen heeft de terreinen hiervoor onderzocht en de con cessies voor het Marsman-concern verkre gen. Drie weken geleden werd de heer Van Steenbergen benoemd tot directeur van de door het Marsman-concern opgerichte N.V. tot exploitatie dezer mijnen. Hij was op weg naar Singapore om zijn echtgenoote en twee kinderen te halen, die in Europa wa ren geweest. DRIE MAAL WEEKSCHE DIENST VAN DE K.L.M. OP NEDERLAND UITGESTELD. Het hoofdbestuur van de P.T.T. te Ban doeng, deelt mede, dat in verband met het ongeluk van de „Specht" de invoering van Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De Volkenbond en de Ver. Staten keu ren Japan's optreden in China af (2e bl.). Sovjet-Rusland kocht oorlogsmateriaal op groote schaal in Amerika r Italië heeft nog niet geantwoord op de uitnoodiging van Engeland en Frankrijk (2e blad). De ramp van de „Specht" (le blad). Binnenland De minister van oeconomische zaken zal een centrale commissie van advies voor technisch landbouwkundig onderzoek in stellen. (1ste blad). Nog enkele bijzonderheden omtrent het ongeluk met het Douglas-vliegtuig „Specht" bij Palembang. (1ste blad). Sport en Wedstrijden Dr. Euwe won na negen zetten de afge broken partij van den wedstrijd tegen Alje- ehin. (4e blad). I 2.—I 4. was de hervattingszet van de eerste partij. Er werden voor hall zes gistermid dag reeds meerdere goede oplossin gen ingezonden. Onze abonné, de heer L. Tummers, De Laat de Kanterstraat 41, Leiden, was bij loting de gelukkige. Het bedrag van I 5.deden wij hem reeds toekomen. Ook voor de volgende partijen ken nen wij bij het raden van den eerste zet van een te hervatten partij I 5. (vijl gulden) toe. De tweede partij begint vanavond te Rotterdam. Bij eventueel albreken der partij, kunnen onze abonné's vóór de her vatting hun opgaven ons doen toe komen. Op de enveloppe s.v.p. te vermel den: „EUWE—ALJECHIN". DE DIRECTIE. den drie maal weekschen K.L.M.-dienst naar Nederland zal worden uitgesteld tot 23 October. De drie maal weeksche postdienst van Nederland naar Indië blijft gehandhaafd. WAT VAN DE „SPECHT"-POST VERBRAND IS. De posterijen te Batavia hebben mede gedeeld, dat van de met de „Specht" mee gezonden poststukken een zakje uit Ba- tavia-centrum, bestemd voor Nijmegen, wegende 1.75 K.G., is verbrand. Boven dien zijn enkele brieven uit de zak uit Semarang, bestemd voor Den Haag, ver brand. SOVJET-RUSLAND HEEFT WAPENEN GEKOCHT. Voor meer dan 10 millioen diollar. Sovjet-Rusland heeft in September in d'e Vereenigde Staten voor meer dan tien millioen dollar wapenen en oorlogs materiaal gekocht, waarvan meer dan de helft voor oorlogsschepen.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1