RIJNSTREEK DONDERDAG 7 OCTOBER 193ï DE LEIDSCHE COURANT DERDE BUD - PAG. 10 HAZERSWOUDE (Rijndijk). Zilveren jubileum. 15 October a.s. hoopt de heer C. van Hol- stein den dag te herdenken, dat hij voor 25 jaar in dienst trad als schipper bij den N.V. Houthandel voorheen Firma Jacob Sprey te Alphen aan den Rijn. HAZERSWOUDE. Inschrijving dienstplicht. Woensdag 13 October 1937, zal ter secretarie dezer ge meente gelegenheid worden gegeven tot aangifte ter inschrijving voor den dienst plicht. Voor hen wier geslachtsnaam begint met de letters A. t.m. G., van 910 uur; H. t.m. M. van 1011 uur; N t.m. Z. van 111 uur. LEIDERDORP. Burgerwacht. Gisteravond had in de raadszaal de prijsuitreiking plaats van den op 29 September j.L gehouden schietwed strijd van de Leiderdorpsche Burgerwacht op de banen te Katwijk. De voorzitter, bur gemeester K. Brug, opende deze bijeen komst en wenschte allen van harte welkom. Spreker herdacht in zijn openingswoord het overleden lid den heer G. Groenendijk, die ten alle tijden een flink burgerwachter is geweest en 't bestuur en commandant in alles heeft bijgestaan. Door het bestuur van den Burgerwacht waren drie prijzen beschikbaar gesteld voor diegene, die 't minst verzuimd had om op de schietoefeningen op Katwijk bij te wonen. Deze prijzen werden toegeknd aan den heer G. de Braver, die slechts driemaal verzuimd had, de tweede was B. v. d. Bosch en de derde P. de Graaf. De voorzitter reikte aan' deze personen on der een woord van dank de prijzen uit. Hierna uitreiking van den Leiderdorpschen wisselbeker; deze is gewonnen door G. Ko ning J.M.zn. De commandant heeft ook een medaille beschikbaar gesteld voor dengene, die in 't zomerseizoen de meeste rozen heeft geschoten buiten den wedstrijd. Deze medaille werd toegekend aan den heer G. de Braver met 74 rozen. Hierna werden de prijzen gewonnen op den wedstrijd, uitge reikt. Ie pr. J. Dompeling, 2e G. de Ko ning, J.M.z. 3e G. de Braver, 4e. J. Nagte- gaal, 5e J. Smit, 6e P. de Graaf, 7e J. J. Wolff, 8e F. Zandbergen, 9e K. Winkel, 10e burgemeester K. Brug, lie W. Janzen, 12e B. v. d. Bosch, 13e J. Vervark. Hierna de prijzen van de vrije baan. Ie pr. J. J. Wolff, 2e J. Dompeling, 3e Ga de Koning, 4e W. Janzen, 5e J. Smit, 6e. G. de Braver, 7e burgemeester K. Brug. De voorzitter maakte bekend, dat op Maandag 25 October de schietoefeningen voor het winterseizoen met het K. S. O. ge weer in een der schoollokalen der gem.- school om 6.30 uur beginnen. Spreker hoop te, dat alle schutters trouw zullen komen. Hierna bleef men nog eenigen tijd gezel lig bijeen. NIEUWKOOP. Kaasdag. Gisteren werd in de kolfbaan van hotel „De Hollandsche Laeuw" een kaasdag ge houden, welke in alle opzichten geslaagd mag heeten. Het aantal inzendingen bedroeg 71. Des morgens te half tien hadden een groot aantal belanghebbenden en ook belangstel lenden zich vereenigd voor het bijwonen van de opening. De opening geschiedde door het lid van de Tweede Kamer, de heer M. P. van der Weijden, die in een gede gen rede de groote beteekenis schetste van het streven der organisaties van veehou ders om de kwaliteit van het zuivelproduct bij uitnemendheid, de kaas, zoo hoog mo gelijk op te voeren. Vervolgens werd het word nog gevoerd door de heeren W. van der Boog, voorzitter van het Kaasstation, ing. W. J. Huisman, Rijkszuivelconsulent voor deze provincie te Gouda en wethou der A. J. den Hartog van hier namens het gemeentebestuur, die een verguld zilveren medaille met inscriptie beschikbaar stelde namens de gemeente. Alle redevoeringen kwamen hierop neer: laten de boeren zich niet de kaas van het brood eten. Het hoogste aantal punten n.l. 84 werd behaald door de 4 veehouders H. Blijleven en A. Verduijn alhier, J. van Leeuwen te -Ter Aar en Ph. Burggraaf te Nieuwveen. Eerste won de verguld zilveren medaille van de gemeente Nieuwkoop en de overi gen een thermometer. 83 punten verwierven B. P. J. Koole te Noorden en verkreeg een groot maatglas en J. Verkaik, alhier, die een klein maat glas kreeg. Zes veehouders haalden 82 punten en kregen een pekelweger, n.l. W. Schrama te Nieuwveen, G. Domburg te Zevenhoven, M. P. van der Weijden te Zevenhoven, J. Angenent en Jac. van Leeuwen, alhier, Joh. van Diemen te Noorden. Voorts werd aan 15 veehouders als prijs een flesch stremsel toegekend, n.l. aan J. Schoonderwoerd en wed. B. J. Nieuwenhui- zen, alhier, J. Mourits te Noorden, A. Ver geer, alhier, D. A. Noordegraaf te Noor den, P. Vink te Nieuwveen, L. M. v. d. Tol en L J. Koole, alhier. W. Mourits te Noorden, J. Verhaar, te Ter Aar, P. van der Weijden, J. van Tienhoven, B. Plomp, P. Huisman en wed. A. Plomp, allen alhier. Tevens waren in het lokaal enkele standc aanwezig van zuivelwerktuigen, o.a. van de firma's C. van 't Riet en A. Blom uit Aarlanderveen en van de firma A. Trap penburg te Noordeloos. Rietlandverbetering. Het plan tot ver betering van het rietland in den Polder Nieuwkoop en Noorden in centrale werk verschaffing is vanwege het Departement van Sociale Zaken voor advies in handen gesteld van den cultuurtechnischen dienst in Utrecht. Kookcursus. Voor de leden van de vrouwelijke jeugdbeweging „De Graal" is in het Parochiehuis een cursus geopend in het koken. De lessen worden gegeven van wege het Ned. Zuivelbureau te Den Haag door mej. J. Meeuwese uit Leiden. Onge veer 20 leden nemen aan den cursus deel. ZWAMMERDAM. Aanslag warenwet. Een dezer dagen is aan de neringdoenden weder een aan slagbiljet voor de Warenwet uitgereikt. In de vaststelling van de verschuldigde be dragen is eenige wijziging gekomen. Vorig jaar werd van alle niet in het Handelsre gister ingeschreven zaken f 1 tot f 3 gehe ven, naar gelang het aantal in het bedrijf werkzaam zijnde personen; de eigenaren van alle ingeschreven zaken waren 5. verschuldigd. Thans is dit voor de eerste teruggebracht van 1 tot 2 en voor de zaken gerang schikt in de eerste klasse van het Han delsregister 4.50, welk bedrag stijgt voor de hoogere klasse. Een in het Handelsregis ter ingeschreven zaak, waarvoor het voor dit register verschuldigd bedrag het vo rig jaar niet is ingevorderd, wordt be schouwd als tot de niet-ingeschreven za ken te behooren. Deze betalen dus 1 tot ƒ2. Voor café's bedraagt de aanslag ƒ3. Ieder kan dus aan de hand van het bo venstaande nagaan of de aanslag juist is opgelegd. Jubilea Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappij N.V. VEERTIGJARIGE JUBILARISSEN. 1. B. J. C. van Beekho ven, conducteur, te Voor burg. 2. N. Vos, conducteur, te Voorburg. VIJF EN TWINTIG JARIGE JUBILARISSEN. 3. S. van den Berg, wegwerker. 4. N. Bol, wagenvoer der. 5. A. van Breda, con ducteur. 6. C. A. Burggraaf, commies-titulair, te Rijns burg. 7. J. Erades, ambachts man I, te Rijnsburg. H. J. Flanderhijn, con ducteur. 8. J. Gressie, ambachts man I, te Rijnsburg. 9. A. Huter, ambachts man I( te Rijnsburg. 10. H. Karreman, voor man werkplaats, te Rijns burg. 11. D. Koome, conduc teur. 12. J. Leemans, contro leur. 13. J. Lepelaar, maga zijnmeester II, te Rijns- burg. 14. M. van Lienden, voorman, werkplaats te Rijnsburg. 15. W. Momberg, remise- bedrijfschef. 16. J. F. Popken, halte chef. 17. A. Singeling, chef onderhoudsmont. 18. J. Smit, ambachts man I. 19. I. Turenhout, remise voorman. 20. W. C. de Wekker, am bachtsman II, te Rijns- burg. 21. J. Wouterloot, chef onderhoudsmont. 22. P. de Zwijger, con ducteur. Waar geen plaatsnaam is vermeld is deze Leiden. Voor de achtste maal sinds de oprichting van het Fonds zal het personeel der N.Z.H, middels zijn Jubileufnfonds en in tegen woordigheid van zijn Directie de jubilee- rende collega's 1937 huldigen. Het personeel van Leiden en omgeving komt op 8 October a.s. te Leiden samen en de Haarlemsche en Waterlandsche N.Z. H.'ers op 15 October te Haarlem. Verleden jaar waren zoowel de Stadsge hoorzaal te Leiden als de groote zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw te Haar lem te klein, om alle deelnemers aan de huldiging te bergen. Ook dit jaar staan de beide voorberei dingscommissies weer voor groote moeilijk heden. Doch men ziet deze liever onder het oog, dan dat de belangstelling zou gaan tanen. De meeste jubilarissen hebben hun jubi leum reeds in den huiselijken kring ge vierd. Sommigen hebben deze viering nog te goed. In totaal zijn er in 1937 41 jubilarissen, van wie er 25 tot het Leidsche en 16 tot het Haarlemsche gedeelte behooren. Van de 25, die tot de Leidsche groep be hooren, zijn er 22 bereid gevonden hun af beelding aan de openbaarheid prijs te ge ven en gaarne wordt aan hun beeltenis hierboven een plaats ingeruimd. GEMEENTERAAD VAN VOORHOUT De voorzitter opent de vergadering met gebed. Afwezig het lid H. Vester. De notulen der vorige vergadering worden zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. Schrijven van de K.NA.C. met verzoek om verlaging van de personeele belasting-opcei ten ten aanzien van motorrijtuigen. Mededeeling wordt gedaan van de verdaging door Ge deputeerde Staten inzake de geldleening ad ƒ40.000.welke stukken alle zonder be langrijke discussie worden aangenomen. Ten slotte is nog ingekomen een afwijzende beslissing van Ged. Staten inzake de ver betering van de speelplaats van de Christe lijke school, waaromtrent thans een beslis sing wordt genomen door den raad tegen het advies van G. S. in, om toch een bedrag te voteeren tot verbetering van het school plein, welk voorstel van B. en W. z. h. st. wordt aangenomen. Vingerafdrukken en een politie-hond. Ook is nog ingekomen een adres van den Algemeenen Ned. Politiebond met verzoek om een vergoeding van 50.voor het houden eener politiehond en om een vrije genees- en heelkundige behandeling voor den veldwachter en diens gezin. B. en W. adviseeren den raad om de t^t dusverre verstrekte vergoeding voor een politie hond per 1 Januari 1938 in te trekken en den veldwachter wel in het genot te stel len van vrije genees- en heelkundige be handeling, doch niet diens gezin. De leden Kruishof, Witteman en van den Nouland spraken zich uit voor den politie-hond, ter wijl het lid Van den Nouland niet veel ver wacht van een dactyloscopische inrichting. De raad besluit tenslotte, ondanks enkele tegen-stemmen het advies van B. en W. te volgen. In behandeling komt voorts een voorstel van B. en W. tot verlenging van den ter mijn van eenige onbewoonbaar verklaarde woningen. Met lid Kruithof merkt hierbij op, dat men de consequenties van het raads besluit heeft te aanvaarden, terwijl het lid van den Nouland aan zijn stem wil toevoe gen, dat het dan voor de laatste maal is. dat verlenging wordt verleend. B. en W. geven in hun antwoord nog te kennen, dat zij over deze materie breedvoerig van ge dachten hebben gewisseld, doch geen an der voorstel op heden hebben kunnen doen. Z. h. st. wordt thans het voorstel van B. en W. aangenomen, met aanteeke- ning, dat het lid Kruithof geacht wenscht te worden te hebben tegengestemd. Het voorstel van B. en W. tot vaststel ling van de beroepsverordening reglement autovervoer personen, wordt na ampele be spreking z. h. st. aangenomen, zooaJs ook is geschied met de verordening op de hef fing en invordering van het schoolgeld. Bij het voorstel van B. en W. tot heffing van 75 opcenten op de hoofdsom der gemeente fondsbelasting voor 1938'39, informeert het lid Kruithof, of dit een verhooging der belastingen met zich mede brengt, waarop de voorzitter ontkennend antwoordt, waar na ook deze verordening alsmede de veror deningen tot heffing- en invordering der besmettelijke ziektengelden worden onver anderd z. h. st. aangenomen. Bij het voorstel van B. en W. tot conver sie der geldleeningen, brengt het lid Spie renburg aan dat college hulde en dank voor zijn activiteit om zooveel mogelijk te ver dienen, aangezien in betrekkelijk korten tijd voor de tweede maal een conversie-be sluit den raad wordt voorgelegd. Voorts wordt het voorstel z. h. st. aangenomen. Vaststelling rekening Water bedrijf en gemeenterekening 1936. Buiten verwachting werd bij deze behan deling zeer kort stilgestaan, zoodat het als het ware tot een hamerstuk werd verhe ven, om maar zoo spoedig mogelijk te kun nen overgaan tot de behandeling der be grootingen van het Waterbedrijf, het Wo ningbedrijf en de gemeentebegrooting voor 1938. Allereerst het Waterbedrijf. Alleen de leden Spierenburg en Kruithof maken van de gelegenheid tot het houden van alge- meene beschouwingen gebruik. Hoewel het lid Spierenburg waardeering uit voor de v/ijze, waarop het waterbedrijf wordt be heerd, moet het hem van het hart, dat hij deze begrooting niet geheel reëel kan vin den. Spr. vervolgt zijn lezing met zijn pes simisme over den economischen toestand tot uitdrukking te brengen. Voorts meent spr. het een verkeerde tactiek te mogen noemen om de lasten naar de toekomst te verschuiven; indien daardoor de noodlij dendheid zou moeten worden voorkomen, zit de noodlijdendheid achter de schermen te loeren. Welnu laat dan liever dat spook thans binnen, dan over eenigen tijd, dan is het toch slechts uitstel van executie. Het spook achter de schermen. Hierna verkreeg het lid Kruithof het woord. Hoewel deze niet zoo pessimistisch van gedachte is als de vorige spr.; hij vindt ook de economische toestand voor het ko mende begrootingsjaar niet rooskleurig. De komende noodlijdendheid van de gemeente voelt spr. aan, als zeker niet de schuld van B. en W. Deze toch doen, als altijd, hun best hiervoor gespaard te blijven, gezien o.a. de tweede conversieleening binnen een termijn van een half jaar. Ook brengt spr. B. en W. onder de oogen, de volkshuisves ting. Hij dringt zeer sterk aan op ontrui ming der onbewoonbaar verklaarde wonin gen, daar dit niet méér zijn dan krotten. Ook vraagt spr. naar de voedingstoestand op de scholen. Hij verzoekt thans, evenals met de begrootingsbehandeling van het vo rige jaar, een rapport van den dienstdoen- den schoolarts. De tarieven der Stedelijke Lichtfabrieken voor levering van gas en electriciteit vindt spr. nog steeds véél te hoog. De voorzitter dient de sprekers van re pliek en beantwoordt de uitgebreid gestel de vragen. Wat de werkeloozenzorg betreft, meent de voorz. op te moeten merken, dat in het komende winterseizoen 4 werkver schaffingsobjecten aanwezig zijn. Wat dit vraagstuk betreft mag de komende winter wat optimistischer tegemoet gezien worden. Na nog een zeer lange discussie wordt over gegaan tot behandeling van de begrooting W aterleidingbedrij f Het lid Spierenburg vraagt naar het wa- terleidingwerk aan den 's Gravendamschen weg. Het heeft zijn aandacht getrokken, dat dit groote werk (de omlegging langs noodbrug van de waterleidingbuis) weer door vreemdelingen is geschied. Hij vraagt of er wel genoeg publiciteit aan geschonken is, om ook de gemeentenaren in de gele genheid te stellen hiernaar in te schrijven. De voorz. antwoordt hierop, dat dit door vreemde aannemers moest worden uitge voerd, aangezien gemeentenaren er voor bedankten, o.a. had de firma IJsselmuiden en Zn. van deze omlegging afgezien. Volgt nu begrooting Woningbedrijf. Het lid Kruithof meent omtrent de achterstal lige huren te moeten opmerken, dat het innen hiervan z.i. onbillijk begint te wor den, daar er meerdere van die huurders zijn vertrokken. Ook vindt hij het salaris van den geldophaler ad 2.50 per week te laag. Spr. maakt hier geen voorstel van. Hierna volgt de Gemeentebegrooting. Het lid Spierenburg dringt voor de zoo- veelste maal aan, om te komen tot verze kering van den gemeentebode tegen onge vallen. Deze zaak wordt door B. en W. in overweging genomen. Omtrent de mede werking van de Leidsche Lichtfabrieken: dit laat volgens spr. véél te wenschen over. Hij noemt het een monopolistisch Lichtbe- drijf. De heer v. <L Nouland zou gaarne de lichtkabel aan den Prinsenweg zien dóór- getrokken. Het lid Kruithof moet zijn stem als tegen uitspreken, omtrent de subsidie van de Gewestelijke Landstormcommissie. Bespreking gemeenteplantsoenen: Hier over ontspint zich een nogal warme discus sie over de hiervoor gevoteerde post ad 50.per jaar. Het lid Kruithof maakt een voorstel om dezen post met 25.te ver- hoogen. De leden De Groot en Spieren- BOSKOOP. Damnieuws. Door het bestuur van de Damclub Boskoop is een wisselbeker uitgeloofd voor dengene dde in deze com petitie kampioen wordt. Waanneer men drie maal den beker wint dan woitdt deze eigendom van den winnaar. Ook wanneer iemand vijf maal in 't geheel dit geluk heeft. Kostelooze inenting:. Woensdag 13 Oct. a.s. n.m. half drie, zal de gelegen heid zijn opengesteld tot kostelooze in enting of herinenting van hen die zidh aan het Gymnastieklokaal van de Open bare Lagere School daartoe aanmelden. Voor de juiste vermelding in de vac- cinebewijzen van de namen en geboorte data der kinderen is het gewenscht, dat bij de aanmelding trouwboekjes der ouders of geboortebewijzen der kinderen worden medegebracht. We brengen even onder de aandacht, d>at voor vaccinatie der kinderen de meest geschikte leeftijd ligt tussohen 3 en 9 maanden. Geboren: Arie z. van A. v. Doorn en L. G. Grootendonst Willy d. van C. Brouwer en V. A. G. Hoogendoorn. Ondertrouwd: J. H. v. Tol 24 j. en M. de Groot 22 j. O v e r 1 e d en: A. Nederhof 70 j. KOUDEKERK. Schietoefeningen. Met ingang van Maandag 11 Oct. a.s. des avonds te half acht, zullen onder leiding van den com mandant G. Schouten de schietoefeningen, alsmede de scherm- en ge we er oefeningen weer aanvangen voor de leden van de bur gerwacht in het lokaal van de O.L. school alhier. Evenals vorige jaren zal er in het a.s. seizoen weer een wedvlucht gehouden wor den om prijzen, terwijl alle oefeningen voor dezen wedstrijd zullen medetellen. Nieuwe leden kunnen zich nog aanmel den bij den commandant Schouten voor noemd. burg ondersteunen dit voorstel, waarna het wordt aangenomen met 6 st. vóór en 4 te gen. Tegen stemden de beide wethouders en de leden v. d. Geer en v. d. Nouland. Nogmaals wordt door het lid Kruithof gevraagd, waarom geen subsidie van 8.25 per leerling kan betaald worden, betreffen de art. 101 der L.O.-wet. Na nog vele van deze punten naar voren gebracht te hebben is men het midder nachtelijk uur reeds gepasseerd als men aan het einde gekomen is van deze behandeling der gemeentebegrooting 1938. De voorz. zegt den raadsleden dank voor hun vlotte medewerking in dezen en sluit de ring.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10