Nieuwe duikbootaanval in de Middellandsche Zee IJSDAG 5 OCÏG-JR 1937 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Italië zal spoedig antwoorden op Fransch-Britsche nota BINNENLAND 1 29ste Jaargang No. 8845 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi) vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bi. onz \genten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT l Gewone Advertentlén 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. De Zondag-viering Ds. G. H. Kersten en ds. W. C. Lamain hebben, in hun kwaliteit van praeses en scriba van de Generale Synode der Gere formeerde Gemeenten, een „open brief" gericht tot Prinses Juliana en Prins Bern- hard, waarin zij zeggen: „met groote droefheid uit de nieuws bladen te hebben vernomen, de herhaal de schending van den Dag des Heeren door Uwe Vorstelijke Personen, ter ge legenheid van Uw reizen; dat zij zich door Gods Woord en door de op dat Woord gegronde uitspra ken der Synoden uit den bloeitijd der kerk onzer vaderen gedrongen gevoelt, Uwe Koninklijke Hoogheden met allen ootmoed er op te wijzen, dat de schen ding van den Dag des Heeren niet al leen schuldig stelt voor God, maar ook als voorbeeld niet nalaat haar nadee- ligen invloed uit te oefenen op het Ne- derlandsche volk; dat zij, uit oprechte liefde tot het doorluchtig Huis van Oranje en zoe kend het waarachtig heil van dat rijk gezegend Vorstenhuis en van geheel het Nederlandsche volk, Uwen Konink lijken Hoogheden de genade des Heili gen Geestes toebidt, die" in de rechte wegen des Heeren doet wandelen". Dit document is in verschillende bladen gepubliceerd. Maar er is ook protest gekomen uit Pro- testantschen kring. In het Evangelische Zondags blad schrijft prof. dr. C. G. Wagenaar o.m. het volgende over den brief van ds. Kersten en de zijnen: „Wanneer deze Synode (de Generale Synode der Gereformeerden Gemeen ten) een brief van dezen inhoud aan het Prinselijk Paar had gezonden, ge heel persoonlijk, dan zouden Prinses en Prins deze uiting waarschijnlijk als een cri de conscience (een gewetenskreet) hebben kunnen waardeeren, daargela ten de vraag, hoe zij er verder op ge reageerd zouden hebben. Maar nu men zich geroepen en gerechtigd gevoeld heeft, dit schrijven aanstonds wereld kundig te maken, laadt men de sterke verdenking op zich, dat er aan „allen ootmoed", waarmede men zegt „daarop te wijzen", nogal wat ontbreekt. Het moge in de kringen der Gereformeerde Gemeenten voornoemd gebruikelijk zijn, aldus, zonder voorafgaand ver maan, openlijk tucht over hare leden te oefenen, men had behooren in te zien, dat deze wijze van behandeling in dit geval, zoowel met het oog op de positie van het Prinselijk Paar, als met het oog op de plaats, die de Generale Synode tegenover hen inneemt, vol strekt ongepast geacht moet worden. Als het „toebidden van de genade des Hei ligen Geestes, die in rechte paden des Heeren doet wandelen", meer dan een frase is, dan had de Synode dat eerst wel eens op zichzelf mogen toepassen. Wellicht had de Heilige Geest haar be tere wegen gewezen, om haar doel te bereiken. Omtrent de liefde, die in dit verband ook genoemd wordt, wordt in I Cor. 13 oa.. gezegd, dat zij niet onge schikt handelt, dat zij zich zelve niet zoekt, niet verbitterd wordt en geen kwaad denkt". Interessant is ook, dat in het „Alg. Week blad voor Christendom en Cultuur" de Hof prediker, prof. dr. H. Th. Obbink, een arti kel schrijft, om er op te wijzen, dat er groot verschil is tusschen den Joodschen Sabbat onder Israël en den Christelyken Zondag tusschen de regels door constateerend, dat er Protestanten zijn, die meer de Joodsche Sabbat dan een Christelijke opvatting van den Zondag tot richtsnoer van hun leer en practijk nemen. Wij mengen ons niet in het meeningsver- schil tusschen geloovige Protestanten over de Zondag-viering het feit is echter merkwaardig genoeg, om er de aandacht op te vestigen. BLIK VERGIFTIGING TE MENADO. Tien broeders vaji D<>n Bosoo ziek. Aneta seint uit Menado: In het frater huis Don Bosco zijn tien broeders ernstig ziek geworden door blikvergiftiging. De R. K. jongensscholen waar deze fraters les geven, zijn voorloopig gesloten. BRITSCHE TORPEDOJAGER AANGEVALLEN. De Britsche torpedobootjager „Basilisk", die in het Westelijk gedeelte der Middel landsche Zee patrouilleert, is gistermorgen door een onbekende duikboot aangevallen. De duikboot vuurde een torpedo af, die geen doel trof. De jager beantwoordde den aanval met dieptebommen, waarvan de uit werking niet bekend is. Naar vernomen wordt had de Britsche torpedojager de aanwezigheid van een on derzeeër door middel van zijn luistertoe stel bemerkt, voor de torpedo werd afge vuurd. Uit Denia wordt gemeld, dat zeven Brit sche torpedojagers en twee watervliegtui gen nabij kaap San Antonio bijeen zijn ge komen en getracht hebben den onbekenden onderzeeër op te sporen. Volgens een bericht uit Valencia aan het Spaansche persagentschap werd de aanval van den onbekenden onderzeeër op den Britschen torpedojager gedaan te acht uur in den ochtend, op 25 mijl ten Oosten van kaap San Antonio. De beide torpedojagers voeren vervolgens in tegengestelde richting en bleven diepte bommen werpen. Te half drie in den mid dag kwamen nog twee topedojagers, en eenige minuten later waren in totaal ze ven Britsche torpedojagers ter plaatse. Zij verdeelden zich in twee groepen en met medewerking van twee watervliegtuigen zochten zij de zee af. Te vijf minuten over half vier steeg een rookkolom uit zee op, in de rich ting waar de tweede afdeeling ope reerde. Te Londen werd gisteravond medege deeld, dat het zoeken naar de onbekende duikboot, die de „Basilisk" heeft aangeval len, nog voortduurt. Uit Gibraltar wordt nog gemeld, dat de onderzeeër na den aanval snel onderdook. De duikboot niet gevonden. LONDEN, 5 Oct. (A.N.P.) Press As sociation meent te weten, dat de opspo ring van den onbekenden onderzeeër, die een aanval heeft gedaan op de „Basilisk'' waarschijnlijk geëindigd zal worden. Men heeft den geheelen nacht gezocht, maar zonder resultaat. SPOEDIG ANTWOORD VAN ITALIë. Deze week nog bekrachtiging van de overeenkomst van Parijs. Van welingelichte Italiaansche zijde ver luidt, dat de bepalingen omtrent de deel neming van Italië aan de controle in de Middellandsche Zee waarschijnlijk nog deze week bekrachtigd zullen worden. Ook het antwoord op de FranschBritsche nota be treffende den toestand in Spanje wordt nog in den loop der week verwacht. Een Duitsche meening. In een hoofdartikel bepleit de „Deut sche Allgemeine Zeitung" 't blijven van de vrijwilligers in Spanje. Volgens het blad is de aanwezigheid van de vrij willigers tot op zekere hoogte wettig, aangezien het verbod van het zenden van vrijwilligers veel te laat is ge komen. Wel is het blad van meening, dat de wa pens, welke over de Fransche grens naar Spanje zijn gebracht, op onwettige wijze zijn verschaft. Theoretisch kan men de Spaansche crisis localiseeren zoowel door de vrijwilligers te laten waar ze zijn, alswel door hen terug te trekken. Voor den vrede is slechts één ding van belang, n.l. dat de crisis gelocali- seerd wordt. Zonder twijfel zou een alge meen terugtrekken van de vrijwilligers den vrede ten goede komen, doch wanneer deze maatregelen niet algemeen doorgevoerd worden, zou de toestand des te erger wor den. Op den meest "vriendelijken toon, zoo gaat het blad verder, dreigen Frankrijk en Engeland Italië, 'n onbeperkte hoeveelheid wapens over de Pyreneeën te zfenden. Dit dreigement bewijst de algeheele afwezig heid van verantwoordelijkheidsgevoel. GEEN NIEUWS VAN DE FRONTEN. Generaal Queipo de Llano heeft ver klaard, dat zich Maandag aan geen der fronten krijgsverrichtingen hebben voor gedaan, welke dienen te worden vermeld. Vooral in Asturië was het weer slecht, waardoor de militaire operaties onmogelijk werden gemaakt. HET BOMBARDEMENT VAN VALENCIA. De „Times" schijft: De steeds feller bom bardementen, waaraan de Spaansche Oost kust wordt blootgesteld, hebben de strek king te bewijzen, dat de formaties lucht strijdkrachten van Majorca, die voor reke ning van Franco werken, op substantieele wijze versterkt zijn en dat de bases voor dit doel in orde zijn gebracht. Vanwaar ko men deze versterkingen? Dat is stof voor veronderstellingen, evenals in het geval van de zeeschuimende duikbooten. Men kan zich echter afvragen of de actie, die hoofd zakelijk ter zee werd uitgevoerd, thans niet hoofdzakelijk in de lucht wordt ten uitvoer gelegd. In ieder geval is hier een reden te meer om de niet-inmenging snel doeltref fend te maken". De „Daily Telegraph" en de „Morning Post" schrijft: „Het belang der luchtbom bardementen op Valencia en de naburige steden door zeer machtige vliegtuigen van een type, dat volgens de ter beschikking staande inlichtingen, niet van rechtsch Spaansche fabricaat is, wordt te Londen uitgelegd als een versterking van het Fransch-Britsche standpunt ten aanzien van de noodzakelijkheid om snel maatre gelen te nemen, teneinde een werkelijkheid te maken van de niet-inmenging. Men weet, dat de laatste raids werden uitgevoerd door toestellen, die hun basis hadden op Majorca en recente inlichtingen melden, dat deze bases kortgeleden uitgebreid zijn, terwijl er nieuwe, welgeoefende bemanningen van niet-Spaansche nationaliteit zouden aanko men". DE WERELD IN VOGELVLUCHT Langen tijd is het in de Middellandsche Zee goed gegaan. Dank zij de aanwezig heid van een flinke Britsche en Fransche oorlogsvloot, hebben de zeeschuimende duikbooten zich rustig gehouden. Maar gisteren heeft zich weer een aanval voor gedaan van een onbekenden duikboot op den Britschen torpedojager „Basilisk". De torpedojager heeft onmiddellijk diepte bommen afgeschoten, maar blijkbaar zon der resultaat. Andere oorlogsschepen wer den gewaarschuwd en gezamenlijk is men op zoek gegaan naar den verraderlijken aanvaller. Echter tevergeefs. De vraag is nu weer: van welke nationaliteit was die duikboot? Het Fransche blad „Le Jour" schrijft: „Het zal thans voor de autoriteiten van Valencia, na de aanvaarding van de ac- coorden van Nyon door de regeering te Rome, heel moeilijk zijn te verklaren, dat de aanvaller een Italiaansche duikboot is. Die stelling is volkomen absurd gewor den. De aanval op het Britsche schip kan. thans slechts de doeleinden van Moskou dienen, dat er belang bij heeft den rust in de Middellandsche Zee te verstoren." Maar zoo denkt de socialistische „Oeu vre" er niet over. „Deze nieuwe agressie in de Middel landsche Zee, schrijft dit blad, heeft een aanzienlijke moreele uitwerking, aange zien zij getpigt van den duidelijk bepaal - ren wil van den kant van hen, die Franco helpen, ongestoord door te gaan, ondanks alle aanbiedingen tot besprekingen. Aan den anderen kant blijkt wel, dat het bom bardement van Valencia het begin vormt van een nieuw en groot offensief der op standelingen en Italiaansche troepen op de republikeinen." Zoek hot nu'maar eens uit. Het bombardement van Valencia wordt erbij gehaald, omdat dit ten uitvoer is ge legd door groote bombardementsvliegtui gen, zooals Franco ze tot nu toe niet had. BELANGEN VAN HET RIJKSPERSONEEL Allerlei punten hebben reeds de aandacht van de R.K. Kamerfractie. Maandag werd een deputatie uit de R.K Centrale van Burgerlijk Overheidsperso neel, bestaande uit de heeren L. J. M. Pijl man, tweeden voorz. van de A.R.K.A., M. v. d. Broek, voorz. „St. Petrus", M. L. A. Klein, bondsambtenaar R.K. Politiebond „St. Michaël" en L. F. Guit, voorzitter „St. Paulus", door de commissie voor ambtena renzaken uit de R.K. Kamerfractie ontvan gen, ten einde een bespreking te wijden aan de positie van het overheidspersoneel. O.a. werd aandacht geschonken aan: a. De salarispositie van het Rijkspersoneel in het bijzonder en van de lagere organen in het algemeen; b. De toepassing door de regeering van artikel 126 van de ambtenarenwet en arti kel 223 van de gemeentewet; c. Het in vele gevallen niet toekennen van kinderbijslag aan personeel op ar beidscontract in dienst genomen; d. Den inhoud van het rapport-Schouten en de aanvullende circulaires van het mi nisterie van Binnen landsche Zaken dien- Uit de besprekingen bleek, dat de aan de orde gestelde punten reeds de aandacht van de R.K. Kamerfractie hadden en verwacht mag worden, dat bij de openbare behande ling van de rijksbegrooting 1938 van die be langstelling ook zal worden blijk gegeven. DE DISTRIBUTIE VAN GOEDKOOPE LEVENSMIDDELEN. Ook voor arbeiders in werkverschaffing, als hun inkomsten den aan werkloozen verleenden steun niet overtreffen. De minister van sociale zaken heeft ter kennis van de gemeentebesturen gebracht, dat arbeiders, werkzaam bij de met steun van het Werkfonds uitgevoerde objecten, voor de verstrekking van de vanwege zijn departement verkrijgbaar gestelde goed- koope levensmiddelen in aanmerking mo gen komen, indien hun totale inkomsten, inclusief het werkverschaffingsloon, niet hooger zijn dan het inkomen, hetwelk zij zouden hebben, indien zij onder de steun regeling voor werklooze arbeiders waren opgenomen of bij een werkverschaffing wa ren te werk gesteld. ONZE NIEUWE GEZANT IN ZUID-AFRIKA. Binnenkort is de benoeming te wachten van jhr. W. F. van Lennep. De regeeringspersdienst meldt: Naar wij vernemen, is binnenkort de benoeming te verwachten van jhr. W. F. van Lennep, tot dusver gezantschapsraad te Brussel, tot Hr. Ms. gezant in de Unie van Zuid-Afrika. De heer Van Lennep is in 1894 te Am sterdam geboren. Na het beëindigen van zijn gymnasiale studiën te Haarlem en 's Gravenhage, legde hij met goed gevolg examina voor gezantschapsattaché en ge zantschapssecretaris af. Na een jaar te Boe karest als gezantschapsattaché te hebben doorgebracht, aanvaardde hij in 1920 een functie in het kabinet van den minister van Buitenlandsche Zaken. In 1922 ging hij als attaché naar Berlijn en werd in 1924 be vorderd tot gezantschapssecretaris tweede klasse te Bern. In 1927 bekleedde hij dezen post te Con- stantinopel. Als gezantschapssecretaris eer ste klasse ging hij in 1928 naar Boekarest en in 1931 naar Pretoria, waar hij in 1934 gezantschapsraad werd. VOORNAAMSTE NIEUWS Blijkbaar zijn het Italianen geweest. De inmenging van Italië is dus nog altijd niet stop gezet. De toestand in China is nog altijd onge wijzigd. Er valt geen nieuws van beteeke- nis van te melden. Maarschalk Tsjang Kai Sjek heeft in een interview verklaard: „Wij verwachten van de vredelievende mogendheden de verdediging van de be ginselen, die in het volkenbonispact zijn vastgelegd en verwachten dus de snelle toepassing van economische sancties tegen Japan", Wij deel en zijn optimisme niet. Buitenland Een Britsche torpedojager in de Middel landsche Zee door een duikboot aangeval len. (2de blad). De toestand in China. (2de blad). Van Zeeland gaat een maand op vacan tia (2de blad). Nieuwe arrestaties van geestelijken in Rusland. (2de blad). Binnenland Voorschriften inzake tuinbouwteeltre geling. (1ste blad). Het mond- en klauwzeer. (1ste blad). PROF. DR. E. v. EVERDINGEN. Eervol ontslag als hoofddirecteur van het Kon. Ned. Met. Instituut. Bij K. B. is met ingang van 1 Maart 1938 aan prof. dr. E. van Everdingen op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoofd directeur van het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut, met dankbetui ging voor de vele belangrijke in dit betrek king bewezen diensten. R.K. KAMER-CENTRALE LEIDEN. De R.K. Kamer-Centrale te Leiden houdt een algemeene vergadering op Zaterdag 6 November, des namiddags 2.30 uur, in „Concordia", Westhaven te Gouda. De agenda luidt: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Rondvraag (alleen voor aangelegenheden die nog 't aftredende bestuur betreffen). 4. Sluiting. 1. Heropening der vergadering door het in jaren oudste Bestuurslid. 2. Verkiezing van 9 bestuursleden. (De candidatenlijst wordt ten spoedigste na 25 October toege zonden). 3. Verkiezing van een voorzitter (uit de gekozen bestuursleden). 4. Verkie zing van een secretaris (uit de gekozen be stuursleden). 5. Schorsing der vergadering ter voldoening aan het in art. 9 Alge meen Reglement bepaalde, betreffende de aanwijzing van een lid van het Bestuur der R.K. Staatspartij, en een plaatsvervan ger daarvoor, alsmede tot beraad door het Bestuur of het een advies zal geven voor de samenstelling van de afvaardiging naar den Partijraad, en, zoo ja, hoe dat advies zal luiden. 6. Verkiezing van 7 leden en 7 plaatsvervangers voor de Partijraadsaf vaardiging. (De candidatenlijst wordt ten spoedigste na 25 October toegezonden). 7. Aanbieding der begrooting 1938 door den penningmeester. 8. Rondvraag. 9. Sluiting. GOEDGEKEURDE RIJWIEL ACHTERLICHTEN. De Minister van Waterstaat heeft tot we deropzegging de hieronder genoemde soor ten rijwiellichten met reflector goedge keurd: het door de N. V. Leko, te Utrecht, op 21 September 1937 ingezonden type van rij wielachterlicht met reflector, voorzien van het ingeschreven handelsmerk: „Summum", type-aanduiding 2; het door de N. V. Leko, te Utrecht, op 21 September 1937 ingezonden type van rij wiel-achterlicht met reflector, voorzien van het ingeschreven handelsmerk: „Summum", type-aanduiding: 3; het door de N.V. Nederlandsche Metaal- warenfabriek „Record", te Velp (G.) op 16 September 1937 ingezonden type van rij wiel-achterlicht met reflector, voorzien van het ingeschreven handelsmerk: „Record", type-aanduiding: 1; het door de Metaalwarenfabriek „Steco" te Barneveld-Essen, 17 September 1937 in gezonden type van rijwiel-achterlicht met reflector, voorzien van het ingeschreven handelsmerk: „Esteka", type-aanduiding: 1; en het door de genoemde fabriek 17 Septem ber 1937 ingezonden type van rijwiel-ach terlicht met reflector, voorzien van het in geschreven handelsmerk: „Esteka", type aanduiding: 12.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1