De 3 October feesten te Leiden EEN ZEER GOED VERZORGDE OPTOCHT De Ronde van Leiden MAANDAG 4 OCTOBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 zoodat hun echte oogen schuil gingen on der warrige draperieën. Toen was het maar een klein kunstje om een glazen oog op het voorhoofd te laten verschijnen en de cycloop was geschapen. Wanneer je stijf naar dat glazen oog keek, werd je lang zaam maar zeker gehypnotiseerd. Zóó ge hypnotiseerd, dat wij niet bij machte waren te constateeren, of Hephaistos' eene been inderdaad korter was dan het andere. Na dit dubbele schouwspel van schrik en afgrijzen werd de schoone Aphrodite (Ve nus) met open armen ingehaald. Aphrodi te's zegewagen was bespikkeld met harten in velerlei kleur en gestoffeerd met eenige schoone, zwierig gekleede jonkvrouwen. Er worden geen prijzen uitgereikt voor de schoonstewagen natuurlijk niet. Ware dit wèl het geval, dan behoorde de hoog ste bekroning ten deel te vallen aan Po seidon's groep. Poseidon en Amphitrite, zijn vrouw, hadden zich afgedroogd en waren in een groote schelp gekropen, omdarteld door meer-minnen met haren van groen zee wier. Een wagen in zachte kleuren van zee groen en wit, keurig van opmaak. Hoe het in de Grieksche onderwereld toeging, daarvan gaf de Hades Pluto) - groep maar een flauw idee. Gelukkig maar. Het was in de optocht een kalme vertoo ning. De typeering van de drie rechters was wederom kostelijk ernstige mannen met sluike zwarte harén, die zelfs toen zij tijdens de pauze in „Hortuszicht" in de draaimolen zaten, niet uit hun rol vielen. Themis, die op de bok zat, moest eigenlijk volgens de regels van het stuk, geblind doekt zijn. Maar Themis vond, dat je meer pret hebt met open oogen en daarin geven we haar geen ongelijk. Zoo dikwijls in de historie liet Themis haar blinddoek thuis De drie Schikgodinnen waren veroor deeld om achter den wagen aan te draven, doch daar kregen zij spoedig genoeg van. Zij vroegen aan Hades om mee te mogen rijden, en Hades toonde zich uitzonderlijk barmhartig. De drie dames liepen overigens tamelijk comfortabel, want zij hadden den wind in den rug: Aeolus en zijn zes winden. Vooral de Noorderstorm een grijs man in lang wit gewaad met ijs-kristallen en de Noordwester in een sneeuw- en hagel- creatie waren treffelijk getypeerd. Bacchus moest het den geheelen middag met een leeg glaasje stellen, wat aan de vreugde van hem en de zijnen geen afbreuk deed. Dat was pas een echte Bacchus. Een welgedaan heertje in feestgewaad. Maar het interessantste waren toch de bacchanten en satyrs, die hem op zijn zegetocht van kroeg tot kroeg vergezelden. De Bacchan ten hiêlden zich ongewoon „koest" in hun keurslijfjes van pan ter-vel. De faunen, met hun wilde groene haar-dos en de satyrs, met haar als Thermogène-watten, schaam den zich echter niet om even dwaas te doen, als de faam van hen vertelt. Liefelijk was de intocht van Flora, die bijna verdronk in een enorme mand wui vende bloemen. Als levende guirlandes was haar karretje omgeven door kleine meisjes in prachtige costuumpjes, die bloemen strooiden. Als toegiftje zelfs in de Grieksche godenwereld heeft men geen personnages voor het grijpen kwam het beleg van Troje. De Helleensche helden reden daar op edele rossen uit voor een soort Grieksche tilbury, waarin Menelaus en Helena wa ren gezeten, de laatste opgetogen alsof de dood van Paris haar niet ter harte ging. Aan het gezicht van Menelaus was echter wel te zien, dat het tusschen hem en zijn vrouw gespannen had. Tot slot van het festijn kwam het reu zen-paard van Troje aanrollen, een oorlogs zuchtig uitje, geestverwant van het Bre- dasche turfschip. Leiden heeft het Trojaan- sche paard ingehaald en niemand weet, wat daaruit nog te voorschijn zal komen. Als post scriptum op dit verslag een „da capo": een compliment aan de 3 Octo- ber-vereeniging, in 't bizonder aan Jan de Quack (wie kent hem als meneer de Quack?), die deze optocht ontwierp. Het feest is nu weer voorbij, doch wij zouden willen voorstellen: als volgend jaar de 3-October-optocht weer door de straten trekt, vereer dan de „hooge hoeden" en wat daaronder zit met een applaus; De hee- ren hebben het verdiend! Burgemeester Van de Sande Bakhuizen p-oeh de haring, die ter gelegenheid van de 3 October-feesten te Lelden, welke Zaterdag werden gevierd, werd uitgedeeld De Ronde van Leiden een volledig succes A. van Amsterdam winnaar. Ter verandering van de morgenfestivitei ten heeft het bestuur der 3 Octobervereeni- ging gemeend het eens met wielerwedstrij den te probeeren, hetgeen is gebleken een goede greep te zijn geweest. Reeds een uur vóór den wedstrijd begon het druk te worden op het traject Leven daal, Geeregracht en Plantsoen, een ronde van 1900 meter, hetwelk door de renners 25 maal moest worden gereden. Toen de Burgemeester om even over half negen het startschot loste, hadden zich dui zenden menschen opgesteld om dit voor Leiden nog nieuw sportgebeuren bij te wo nen. De renners bestonden uitsluitend uit renners der twee plaatselijke vereenigin- gen Swift en Nieuw Swift, waarvan in to taal 56 renners aan start verschenen. Reeds direct werd een hoog tempo inge zet en na een ronde, welke in even twee minuten werd afgelegd, lagen de renners J. de Groot, R. Riethoven en C. Verburg met een kleinen voorsprong op kop. J. de Groot won hier de premie van 5.uit geloofd door twee Haagsche sportvrienden. Snel wisselde de stand aan den kop en in de tweede ronde was het Alb. Lode wij ks, die het eerst doorkwam, terwijl het peleton hem dicht op de hielen was. In de derde ronde won C. Verburg een premie, bestaan de uit een plaatwerk. De renner A. van Am sterdam volgde de politiek van afwachten en positie zoeken, want ingewijden wisten, dat van Amsterdam er alles op zou zetten om voor eigen publiek een fraaie prestatie te verrichten. Nu kwam de Nieuw Swift- renner J. Schüller naar voren en speelde in de kopgroep een vooraanstaande rol. Tweemaal achtereen wist hij een premie in de wacht te sleepen, n.l. een paar hand schoenen en een fraaie zilveren medaille, uitgeloofd door de Voetbalver. A.S.C. Hoe wel deze renner in den einduitslag eenigs- zins gehandicapt werd, kan hij op een keu- rigen wedstrijd terugzien. J. F. Hinzbergen won de premie voor het tweede peleton, bestaande uit een doos bolussen. Tot in de achtste ronde waren er nog geen serieuze uitlooppogingen ondernomen, doch er was wel een groote zifting in de renners ge weest, waardoor zich twee groepen hadden gevormd, waarachter nog enkele achterblij vers. Ook hadden reeds twaalf renners met grooten achterstand den strijd gestaakt, wel een bewijs hoe hard het ging. Wederom was het Jan.Schüller, die in de elfde ronde een fraaie sjaal als premie wist te bemachtigen, wel een teeken, dat hij steeds vooraan bleef. Intusschen was het aan de renners J. de Groot en A. van Amsterdam gelukt een kleinen voorsprong te veroveren, doch het fel jagend peleton wist dezen voorsprong weer teniet te doen. In de dertiende ronde deed R. Riethoven van zich spreken, door op fraaie wijze twee Lotisico-loten in de wacht te sleepen.. Vervolgens kwam de ver rassing, dat de kleine Bert Lodewijks met A. van Amsterdam een uitlooppoging de den, welke zeker tenslotte 400 Meter be droeg. Vier ronden lang wist Lodewijks zijn veel sterkeren clubgenoot te volgen, totdat hij tenslotte dit tempo niet kon houden en moest lossen. A. van Amsterdam had nu een flinken voorsprong gekregen en, in dien er niets gebeurde, was de overwinning hem. Even hing zijn overwinning aan een zijden draad door het breken van zijn trapas, doch op buitengewoon sportieve wijze stond zijn clubgenoot Henk Noest zijn rijwiel af, waarna Aad welgemoed verder ging. Intusschen won de voorzitter van Nieuw Swift, de heer Beerepoot een pre mie van het tweede peleton, terwijl van Amsterdam daarna een versnellings-appa- raat in de wacht sleepte. Rienk Riethoven, die zich tot nu toe had beperkt met in het hoofdpeleton te blijven, trachtte nu even eens weg te loopen en wist het tot circa vijftig meter te brengen, waarna het pele ton hem wist bij te trekken. Ook anderen gingen het nu probeeren, doch nu waren het vooral W.^van Rooyen en M. Segaar, die deze pogingen wisten te verijdelen. Ten slotte wist W. van Rooyen nog eenigen tijd uit het peleton te ontsnappen, doch ook hij kon het niet houden. Toch wist hij daar na nog een overhemd als premie te win nen, terwijl A. van Amsterdam, die thans ruim een halve ronde voor lag, nog twee premies won. De voorlaatste ronde pro beerde R. Riethoven het nog eens, doch wederom zonder succes. Nu we het hoofd peleton eens gingen opnemen bleken bijna alle sterkere renners tegenwoordig, maar de groote verrassing was toch wel de klei ne Wim Rijsbergen, 15 jaar oud, die zich keurig in de hoofdgroep heeft weten te handhaven. Een extra vermelding is dit zeker waard. De laatste drie ronden werd A. van Amsterdam stormachtig door het publiek aangemoedigd en toonden de Lei- denaars reeds flink in dit sportgebeuren mede te kunnen leven. Met een zeer snelle laatste ronde eindigde A. van Amsterdam met grooten voorsprong op de eerste plaats. R. Riethoven verzekerde zich met een keu- rigen eindspurt op de tweede plaats, ter wijl Jac. de Groot verraste door met een feilen sprint de derde plaats te bezetten. C. Verburg plaatste zich vierde, terwijl van Rooyen en Segaar om de vijfde plaats stre den. De einduitslag was tenslotte: 1. A. van Amsterdam, Nieuw Swift; 2. R. Riethoven, Nw. Swift; 3. Jac. de Groot, Nw Swift; 4. C. Verburg, Swift; 5. W. van Rooyen, Nw. Swift; 6. M. C. Segaar, Nw. Swift; 7. Alb. Lodewijks, Nw. Swift; 8. Jan Schüller, Nw. Swift; 9. J. van der Leest, Nw. Swift; 10. Wim Rijsbergen, Nw. Swift; 11. J. Laven, Nw. Swift; 12. J. Riethoven Jr., Nw. Swift. In totaal wisten vier en twintig renners den wedstrijd uit te rijden. Na afloop den wedstrijd uit te rijden. Na afloop reed de renner A. van Amster dam onder luid gejuich ert omhangen met een fraaie krans een eereronde. De technische leiding berustte bij den heer P. T. de Jong, hetgeen keurig was ver zorgd. Wij zijn ervan overtuigd, dat de 3 Octo- bervereeniging met deze wielerwedstrijden een goeden greep heeft gedaan en hopen, dat dit een jaarlijks terugkeerend ge beuren zal worden. Aan de traditioneele uitdeeling van haring en brood ter gelegenheid van de 3 October- feesten te Leiden, welke Zaterdag in het Waaggebouw plaats vond, nam burgemeester Van de Sande Bakhuizen persoonlijk deel Het Paard van Troje in den optocht, welke Zaterdag ter gelegenheid van de 3 October-feesten door Leiden's straten trok nuchterheid in tegenstelling tot de kleu rige wijze, waarop in vroeger eeuwen de menschen hun lichaam bedekten. Of het menschdom vroeger inderdaad zoo bont gedrapeerd was, kunnen wij dit maal in het midden laten, want niemand zelfs geen Griek heeft ooit de goden ge zien. De Grieken beeldden hun goden on getwijfeld anders uit, doch wijselijk had men de vertooning dezer Helleensche fanta sieën achterwege gelaten. Het klimaat is daar veel te kil voor. Er was reeds kippe- vel genoeg in de optocht. Wij kregen dus te aanschouwen een Hol- landsche visie op Grieksche goden en het was zeer schoon, en hoe wonderlijk het ook klinke zeer Grieksch. Wie de stoet mocht openen daarover be stond geen verschil van meening. Dat moest Zeus, de vader der goden zijn. Plechtstatig en eerbiedwaardig zetelde Zeus op den Olympus, met naast zich zijn gade Hera een beeld van echtelijke trouw, ofschoon de Oppergod het daarmede zoo nauw niet nam. Rond de Olympus zwermden maag den en jongelingen met palmtakken. Het was een geslaagde praalwagen, doch het mooiste er van vondeh wijde achter kant, de hemelsblauwe figuur van Iris in een cirkel van regenboog-kleuren. Een oude bekende, de huisgenoote van iedere studenten-kast, volgde: Pallas Athe ne, beter bekend onder de naam van Mi nerva een eenzame figuur in een paars gewaad, die met veel gratie een top-zware helm torste. Met meer bombarie kwam de zonnegod Helios aanrijden, in zijn zonnewagen, met om het hoofd een gouden lauwerkrans als een keizer. In de dicky-seat van dezen praalwagen waren de muzen vergaderd, een genoegelijk onder-onsje van in leer-kleuri- ge gewaden gestoken en met weelderig- valsch haar opgemaakte dametjes. Alweer een eenzame vrouw de blau we Diana, die met pijl en boog ter jacht toog, omstuwd door elegante nymfen in dezelfde kleur. Zij werd op de voet gevolgd door Her mes of Mercurius, de man van de diplo ma's, god van den handel en van de die ven een cumulatie van functies, die een bedenkelijk licht werpt over de zaken- practijken van de oude Grieken. Hermes was, zeer juist, met gouden versierselen overladen, zijn voeten geschoeid met gou den vleugeltjes. Oorlog is een afgrijselijke dwaasheid in een met een verstand-begaafde wereld. Doch niemand, die de krant leest, kan ont kennen, dat een oorlog boeiende copy le vert. In overeenstemming daarmede was de wagen van Mars een werkelijk boeiend en tegelijk gruwzaam schouwspel. De „Schmincker" die in deze optocht zulk voortreffelijk werk gaf vierde op Ares (Mars) en diens gezellen zijn grootste troe ven uit. Mars was een pracht-figuur, in zijn somber-bronzen harnas, i nijdige hoofd gedekt door een even sombere helm In het gezelschap van Mars vertoefden de Tweedracht, de Ontzetting, de Schrik en meer zulke leuke luitjes. Het moet een toer geweest zijn om vreedzame Leidsche ge zichten te transforme-Ter in zulke hui veringwekkende suiten. Vooral de man met het griezelige groene gelaat verwekte algemeen afgrijzen. Nog minder gastvrij zagen de kornuiten van de Vuurgod Hephaistos (Vulcanus) er uit. Het waren de cyclopen, arbeiders in des gods smidse, die slechts één oog hadden, midden op hun voorhoofd. Dergelijke rari teiten worden zelfs in anatomische kabinet ten niet aangetroffen. Men nam zijn toe vlucht tot een foefje. De wenkbrauwen van de namaak-cyclopen werden behandeld met een van de tallooze haargroei-middelen, De 3 Octoberfeesten hebben wéér een verloop gehad, dat algemeene bevrediging heeft geschonken, 't Was erg druk in de stad, het weer was schitterend, de kermis als altijd, enz. Er is dus veel pleizier ge maakt. Zaterdag hebben wij reeds een en an der over de feestviering verteld. Hier volgen verslagen van de verschillende hoofd-momenten van de feestviering. De optocht Het wordt steeds moeilijker een geschikt onderwerp voor de optocht te vinden. Of schoon geen sterveling zich nog herinnert, wat de stoet in 1886 of in 1906 voorstelde, weigert het bestuur der 3 Octobervereeni- ging met een prijzenswaardige hardnek kigheid en niet minder te loven zelfbewust zijn een eens gegeven schouwspel te bissee- ren. Eens gegeven, blijft gegeven! Doch deze deugdzame halstarrigheid vergt van de ontwerpers van den optocht, dat zij ieder jaar opnieuw alle cellen van hun grijze hersen-schors in het gareel bren gen, om wat nieuws te bedenken, en de gansche aardbol af te neuzen om de menigte op 3 October in een trance van verrukking te brengen. Het eene jaar levert dergelijke hersen gymnastiek schooner resultaat op dan het andere. Ieder jaar is de optocht mooi ge weest doch dit jaar achten wij de keuze bijzonder gelukkig. Niet alleen, de keuze van het onderwerp, ook de uitvoering is een hartelijk compli ment waard. Hoewel we nooit de maat genomen heb ben, leek de stoet ons dezen keer korter dan gewoonlijk; wat zij echter miste aan lengte, won deze jaarlijksche maskerade aan verfijning van idee en afwerking. Misschien is het niet ieders smaak, doch naar onzen smaak was deze optocht een nog nooit bereikt hoogtepunt in de rij der vermaarde Leidsche kijkspelen. Als de op tochten op dit peil blijven, kunnen zij aan het geheele koninkrijk en ver daarbuiten ten voorbeeld gesteld worden. Het organiseeren van dergelijke publie ke vermakelijkheden is een moeüijke kunst, die men zich door inspanning en voorbereiding, maar vooral door ervaring kan eigen maken. En het 3-October-bestuur heeft ervaring. Het publiek is de gravinnen uit de Hol- landsch-Henegouwsche huizen en de stad houders uit de diverse bestanden en tijd perken beu geworden, en blijkbaar is deze vox populi ook de stem van het bestuur geweest. Het kwam met een ontwerp, zóó nieuw en frisch, de Grieksche mythologie, dat men werkelijk belangstellend was, hoe dat gegeven in de practijk zou uitpakken. Een bezwaar zou kunnen zijn, dat het publiek van Grieksche mythologie geen kaas heeft gegeten, doch dit bezwaar wordt weliswaar niet ondervangen, maar wel verwijderd door de overweging, dat het publiek evenmin op de hoogte is van va- derlandsche historische figuren als de Mar kiezin de Mendoza of de zeven grafelijke Dirken. Neemt men dit bezwaar ernstig, dan is geen optocht mogelijk. Wie het programma-boekje bezat, kon zich trouwens volgens een stoom-cursus inwer ken in de Grieksche goden- en helden- vereering. Daardoor werd dit kijkspel voor velen begrijpelijk en werkte het algemeen- ontwikkelend. De opening van de feest-stoet was tradi tioneel rijtuigen met hooge hoeden, als demonstratie van onze hedendaagsche

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 9