BIOSCOPEN OMGEVING Open brief Academienieuws Burgerlijke Stand MAANDAG 4 OCTOBER 1937 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 HAAGSCHE POLITIERECHTER. Doorgedraaide bloemen ver kocht en weggegeven. De veilingmeester J. v. d. E. te R ij n s- b u r g maakte er zijn gewoonte van om doorgedraaide bloemen van de veiling „Bloemlust" te Rijnsburg aan diverse per sonen te verkoopen. Als getuige werd gehoord de Rijnsburg- sche bloemenverkooper P. d e K., die ver klaarde de Tijger lelie's en anjers te heb ben gekocht. Verdachte ontkende, dat hij de doorgedraaide bloemen verkocht had. Hij !had ze weggegeven. Een tweede getuige, de M. uit Oegstgeest, verklaarde, dat het mogelijk was, dat een partijtje bloemen, die 's morgens doorge draaid waren, 's avonds nogmaals geveild werden. Ook deze getuige verklaarde; dat ihijdoorgedraaide bloemen, en wel de reeds genoemde anjers, van verdachte had gekre gen. Nadat nog een hoofdcontroleur der N.S.C. uit Lisse was gehoord, die vertelde, dat doorgedraaide bloemen nooit opnieuw ge veild mogen worden en evenmin wegge geven mogen worden, verklaarde een con troleur bij bovengenoemde centrale ten slotte nog, dat verdachte te5en hem had bekend, dat hij de Tijger lelie's door hem (verdachte) verkocht waren voor ongeveer 50 cent. De Officier van Justitie Mr. Cohen Ter- vaart, achtte het verkoopen en weggeven van de bloemen bewezen en noemde dit een ernstig geval. Te meer daar verdachte een vertrouwenspositie genoot, waarvan hij schromelijk misbruik heeft gemaakt. Een zeer strenge straf is op zijn plaats. Spr. vorderde dan ook een gevangenisstraf van twee maanden. De verdediger van verdachte, Mr. de Clercq uit Leiden, vroeg voorwaardelijke straf. De politierechter, Prof. Mr. van Bemme- len, dadelijk vonnis wijzend, veroordeelde verdachte tot een geldboete van 100 subs. 100 dagen hechtenis en een voorwaarde lijke gevangenisstraf van twee maanden met een proeftijd van twee jaar. Controleur de toegang geweigerd. Toen de inspecteur-controleur bij de landbouwcrisiswet bij mej. J. B. te War mond een onderzoek in kwam stellen, was dit maar niet zoo dadelijk in allen vrede ge gaan. Om te beginnen had de juffrouw, vol gens het proces-verbaal, den controleur aan zijn jas getrokken toen hij den kelder met een bezoek wilde vereeren op jacht naar vet. Toen er inderdaad een emmer vet was gevonden, had de juffrouw verder verzet gepleegd door den knop van de kelderdeur te „bezetten". Dit had niet geholpen, want de controleur had zich de sterkste getoond. Als eerste getuige werd gehoord de con troleur Menken uit Leiden. Deze verklaarde, dat» hij, vergezeld van een veldwachter, bij den man van de juf frouw, den winkelier U. te Warmond, een huiszoeking wilde verrichten. Hij was de kamer ingeloopen en had daarna de juf frouw ontmoet, die verklaarde, dat zij niets er mee te maken had en dat hij (de con troleur) maar eens terug moest komen als haar man thuis was. Toen de controleur daar niet veel idee in had en toch zijn tocht naar den kelder wilde vervolgen, had de juffrouw hem aan zijn jasje getrokken en de andere handelingen gepleegd. Inderdaad had de controleur een emmer vet aange troffen en in beslag genomen. Over het eigendomsrecht van den emmer deed zich bovendien nog een gezellig debat voor. Het gevolg was geweest, dat het vet op den grond terecht was gekomen. Er was nog een tweede verdachte in deze zaak en wel de slagersknecht A. v. L. uit Bodegraven, die in dienstbetrekking is bij den slager U. Ook de knecht had verzet gepleegd door, trots het feit, dat de begeleidende veld wachter een bevel van huiszoeking had ge toond, den controleur ook al aan zijn jas te trekken. De veldwachter J. de Bakker van Warmond, als getuige a décharge ge hoord, verklaarde, dat de controleur dade lijk gezegd had tegen de knechts: „Ik kom den boel onderzoeken" en was dadelijk doorgeloopen naar de kamer, terwijl de veldwachter het document had getoond eerst aan de knechts en toen aan de juf frouw. Er ontspon zich een fel debat tusschen den politierechter mr. van Bemmelen en den verdediger van de verdachten mr. Nord Thomson uit Leiden. De getuige, de sla gersknecht P. den H. te Warmond, ver klaarde nog, dat hij achter den veldwach ter de winkel was binnen getreden, en dat de veldwachter dadelijk aan hem een be velschrift had getoond van den burge meester om huiszoeking te doen. Ook hij had het trekken aan de jas geconstateerd. Verdachte v. L. ontkende, dat hij een bevelschrift had gezien, waarop de con troleur antwoordde door te vertellen, dat hij dadelijk door den knecht was tegen gehouden. Na nog veel heen en weer gepraat vond de Officier van Justitie, ,dat de verdach ten heel brutaal gehandeld hadden. Ver dachten wonen in een huis, waar de cri- eiswetten nogal eons overtreden worden. Toen de opsporingsambtenaar binnen trad, begreep verdachte heel goed waar het om ging. Zij had toen veel moeite gedaan om den ambtenaar te beletten huiszoeking te doen. Een strenge straf is op zijn plaats; het gaat maai niet op im verzet te plegen te gen opsporingsambtenaren Daarom eisch- te de officier tegen mej. B. een voorwaar delijke gevangenisstraf van drie maan den met een proeftijd van twee jaar en bovendien een geldboete van 75 subs, twee maanden hechtenis. Wat verdachte v. L. aangaat, ook deze gaat niet vrij uit. Ook hij moet een gevoe lige straf hebben en wel een geldboete van ƒ20 subs. 20 dagen De raadsman, mr. Nord Thomson, hield een uitvoerig pleidooi, waarin spr. de verschillende tegenstrijdigheden naar vo ren bracht. Verder wees hij op de verontwaardiging van de verdachten, wat zij tot uiting had den gebracht in het schrijven van ver schillende brieven naar den minister, het crisiszuivelbureau en den commandant van de rijksveldwacht. Pleiter kwam to de conclusie, dat vrij spraak moest volgen en mocht dit niet 't geval zijn, dan een uiterst clemente straf. De politierechter achtte de ten laste leg ging bewezen, n.l. het vasthouden en vast grijpen en noemde dit verzet, daar de be ambten ongetwijfeld in het bezit waren van het bevelschrift en dit hebben getoond De uitspraak was ten slotte voor mej. J. B. 60 subs 60 dagen hechtenis en te gen v. L. 10 subs. 10 dagen hechtenis. Veldwachter uitgescholden. P. Z., landbouwer te Warmond heeft den veldwachter H. mind-r nette woorden naar het hoofd geslingerd, wat niet te pas komt meende de Officier; hij eischte dan ook een boete van 10 subs. 10 dagen. De politierechter veroordeelde hem onform den eischt. Trappen uitgedeeld. A. B rijwielhersteller te Nieuwkoop heeft van S. een trap gegeven. Daar van S. bovendien nog wel de veldwachter was, die bezig was een olksoploop te verwij deren, was het feit nog veel erger. De kwestie was, dat er te lang „geplakt" was in een café. De veldwachter verklaarde een trap ge had te hebben en bovendien nog een klap met een schoen in zijn gericht. Verdachte voerde aan, dat de veldwachter zijn vrouw geduwd had, waardoor hij kwaad was geworden. De Officier meende, dat verdachte maar moet „voelen" dat hij geen veldwachter mag slaan en vorderde een gevangenisstraf van één week. De politierechter veroordeelde hem we gens mishandeling van een ambtenaar in functie tot een week gevangenisstraf. Stomp uitgedeeld, kostei; 5. C. van N., hulpmonteur te Voorscho ten heeft zekeren D. uit Voorschoten een mep in zijn aangelaat gegeven, waardoor bloed te voorschijn kwam. Wegens mishandeling was de eisch 15 subs. 15 dagen. De politierechter uitspraak doende ver oordeelde verdachte tot een geldboete van 5 subs. 10 dagen. Niet aan een stopteeken voldaan. De bedrijfsleider D. K. R. uit Leiden had op den Haagweg nabij de Haagsche Schouw een stopteeken gekregen van eeni- ge politiebeambten. Daaraan had hij niet voldaan, wat hem te staan kwam op een eisch van f 20 subs. 20 dagen. De politierechter deed er 12.50 af, hoe- j wel hij het feit zeer ernstig vond, en ver- I oordeelde hem tot een geldboete van 7.50 subs. 5 dagen. THEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSUUR KEURING Casino Je moet maar bof fen (Watt en Half Watt). Kazan Triomfeert (Ruth Sullivan Tom London). Komisch Speelfilm Dag. 811 uur. Zon dags bovendien 27 uur. Matinée Zaterd. en Woensdag 2 uur. Toelaatbaar v. volwassenen Lido: Tweelingbroers (Stan Laurel Oli ver Hardy) Piccadelly Jim (Ro bert Montgomery Madge Evans). Komisch Speelfilm Dag. 8..5—11.15 uur, Zondags bovendien 27 uur, Matinee Zat. en Woensd. 2.30 uur. Goedgekeurd Luxor: Van Goede Getui gen Voorzien (Her bert Marshall Jean Arthur). De Laatste der Mo hicanen (Randolph Scott Binnie Bar nes). Komisch Avontuur Dag. 8—11 uur, Zon- .lags bovendien 27 uur, Matinee, Zaterd. en Dond., 2 uur. Goedgekeurd v. volwassenen Trianon: De Koning van den Lach (Joe E. Brown) Pennies from Heaven (Bing Crosby). Komisch Speelfilm Dag. 811 uur, Zon dag 2—7 uur. Ma tinee. Zaterdag en Woensdag 2 uur. Goedgekeurd v. volwassenen Heler veroordeeld. G. J., koopman te Leiden, moest te recht staan wegens heling, o.a. heeft hij een looden pijp gekocht van 66 K.G. en ijzeren riooldeksels weggenomen te Leiden. Zeer ernstig weende de Officier, heeft verdachte gehandeld. Daarom eischte hij een gevangenisstraf van een maand. De politierechter zeide, dat verdachte reeds meer veroordeeld is geweest tot een voorwaardelijke straf. Het rapport noemt verdachte een sukkel. Nog eenmaal wil de politierechter het probeeren en uitspraak doende werd ver dachte veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van vier maanden met een proeftijd van twee jaar en bovendien een geldboete van 50 subs. 25 dagen. Oude man mishandeld. Th. G. W., te Leiden,: die verstek liet gaan, heeft den 81-jarige W. uit Leiden mishandeld door hem een melkkoker op zijn hoofd te deponeeren. Niet te pas ko mend meende de Officier deze handeling en eischte een geldboete van 8 subs. 8 dagen. De politierechter ging met verdachte mee die verklaarde, dat men van een kik ker geen veeren kan plukken en beaamde dit. Niettemin werd hij veroordeeld tot een geldboete van 10 subs. 5 dagen hechte nis. GERECHTSHOF TE 's-GRAVENHAGE. VECHTPARTIJ TE REEUWIJK. Twee broers te Reeuwijk, de 17-jarige C. S. en- de 19-jarige J. S. waren op een win teravond in 1935 van een bijeenkomst te Sluipwijk teruggekeerd, toen zij op den dijk iemand ontmoetten, die waarschijnlijk gehinderd werd door hun verblindende fietslantaarns. Daardoor raakte deze een beetje aan het slingeren en bij het pas- seeren botsten de wielrijders tegen elkaar op. De gebroeders uitten eenige scheld woorden en de ander liet het daarbij niet zitten en trok een van debroeders bij de jas. Hierop ontstond een vechtpartij, waarbij ten slotte een mes werd getrokken. De eene broer moedigde den andere aan om te ste ken en het mes drong in de borst van het slachtoffer, doch gelukkigerwijze hierop werd de steek gestuit. Als dat niet het ge val was geweest had de steek wel eens doo- delijk kunnen zijn. De beide broers waren door de Rotter- KATWIJK AAN DEN RIJN. In een sloot gereden. v. d. O., bakker, wonende Blommer- straat te Katwijk aan Zee, had de onvoor zichtigheid op de Sandtlaan zich vast te houden en voort te laten trekken door een snel rijdende auto. Op zeker oogenblik raakte hij de macht over zijn stuur kwijt en kwam met een flinken vaart hals over kon in den drogen sloot langs de Sandt laan terecht. Het was druk langs den weg, dus spoedig was er publiek bij de hand, doch het duurde eenigen tijd voor de in middels gewaarschuwde dokter aanwezig was. Deze constateerde hersenschudding. Met een inmiddels gearriveerde ziekenauto werd de patiënt naar een ziekenhuis te Leiden vervoerd. LISSE. Pastoor Van Zuylen. De gezondheidstoestand van den zeer- eerw. heer pastoor van Zuylèn is vooruit gaande. Het is niet onmogelijk, dat de pas toor in den loop van deze maand wederom in de parochie St. Agatha zal terugkeeren. Zijn werkzaamheden zal hij evenwel dan nog niet kunnen verrichten. K. J. M. V. De K. J. M. V. heeft Zon dag haar winterprogramma aangevangen. Des morgens werd een H. Mis opgedragen, waaronder de leden een Alg. H. Communie hielden. Des avonds werd er een openings vergadering gehouden, waarop de Bonds- Moderator, de Zeereerw. heer Rector Beu- ne, het onderwerp behandelde „Katholieke Jonge Middenstander, kent uw plicht". Op deze vergadering waren verschillende oud leden, de dames der leden en belangstel lenden aanwezig. De voorzitter, de heer S. v. d. Voort, opende het 7e winterprogramma met een woord van welkom en verklaarde, dat het programma in het teeken staat van gezins actie. Spreker riep de medewerking van de leden, de ouders en donateurs in. Spreker bracht een woord van dank aan den oud- i voorzitter, J. van Zeist, voor hetgeen hij gedaan heeft voor de vereeniging. De bondsmoderator hield een toespraak, waarin hij de taak van den Katholieken jongen man in het gemeenschapsleven uit eenzette. Kapelaan Nicolaas sprak een dankwoord. Benoemd. Tot onderwijzer aan de Ned. Herv. ULO-school, hoofd de heer N B. Themmen, is benoemd den heer Jac. de Bokx uit Heemse. LEIDSCHENDAM. Begrafenis Mevr. M. H. Mulder-Castelein. Onder enorme blijken van medeleven had Zaterdag op het Kerkhof St. Agatha te Veur de begrafenis plaats van het stoffe lijk overschot van Mevr. M. H. Mulder- Castelein. Om 9.30 uur werd door Pastoor Kammers een gezongen H. Mis van Re quiem opgedragen, waarbij alle kleine en groote meisjes van het Patronaat en van de R. K. Meisjessportvereeniging „Sport- lust", waarvan de overledene de leidster en de ziel was, aanwezig waren. Ook de overige Patronaatsdames en de heer Van Oerle, de leeraar van gymnastiek, enz., benevens vele oud-leden waren aanwezig. Na de H. Mis schaarden alle meisjes, gekleed in hun sportcostuum, zich achter de lijkkoets en begeleidden haar leidster ter laatste rust plaats. Op 't Kerkhof strooiden allen bloe men in het graf en werden door de meisjes een tweetal bloemstukken op het graf neer gelegd. Ook op het Kerkhof was de belang stelling zeer groot. Na de begrafenisplech tigheden verlieten allen diep onder den in druk den doodenakker. Zij ruste in vrede. damsche Rechtbank veroordeeld tot resp. een gevangenisstraf en een tuchthuisstraf van één maand. Ze hadden beiden graag voorwaardelijk gehad en teekenden daarom hooger beroep aan. De procureur-generaal evenwel vond de opgelegde straf in verband met den ernst van 't misdrijf zeer mild gewezen en vroeg bevestiging van het vonnis. Arrest 18 October. OUDEWETERING. ONGELUK OP DE JACHT. Een jongen in het gelaat geschoten. De heer P. R. alhier, die Zaterdag met eenige kennissen in het jachtveld vertoefde is aldaar door een hagelkorrel in het gelaat getroffen. Dokter Van der Bijl achtte over brenging naar het Ziekenhuis te Leiden noodzakelijk, ten einde de mogelijkheid van de verwijdering van den korrel onder de oogen te zien. Bij onderzoek aldaar bleek het niet mogelijk tot verwijdering over te gaan, daar de korrel achter een der oogen terecht gekomen was. Het laat zich echter aanzien, dat hiervan geen kwade gevolgen te duchten zijn. Omtrent de juiste toedracht van het on geval vernemen wij nog, dat de heer B. zich op 100 meter afstand van zijn metge zellen bevond en zich schuil hield voor de hazen. Op een gegeven moment ging een vlucht patrijzen op en hierop werd door de 3 aanwezige jagers tegelijkertijd gescho ten. Bij dit schieten moeten de hagelkor rels uit de verschillende geweren met elkander in aanraking gekomen zijn, met gevolg, dat eenige korrels uit de- richting zijn gegaan en een hiervan heeft den heer R. getroffen. Een dergelijk ongeval mag wel aan buitengewoon toevallige samenloop van omstandigheden worden geweten. VOORSCHOTEN. Aanrijding. Op de brug van „De Haag sche Schouw" heeft een aanrijding plaats gehad, die betrekkelijk nog goed is afge- loopen. De heer W. J. F. uit Wassenaar reed met matige vaart met zyn auto in de rich ting Wassenaar, toen hij van achteren werd aangereden door een auto van de posterijen komende uit Amsterdam. De bestuurder van de postauto, die met zeer groote snelheid reed voor een bestel ling in een ziekenhuis, zou de auto van den heer F. voorbijrijden, toen hij plotseling een tegenligger ontdekte. Door het stuur om te gooien, wist hij een botsing te voor komen, maar raakte van achteren de auto van den heer F., reed het trottoir op en botste tegen de brugleuning, waar de auto bleef staan. Er was alleen materieele schade en de politie maakte procesverbaal op. Gisterenavond omsteeks 8 uur stond de heer G. J. M. uit Haarlem een band van zijn auto te repareeren op den Haagweg, ter hoogte van café de Geer, toen hij werd aangereden door een auto van den heer M. j. uit Rijswijk, die verklaarde de auto van den heer M. niet gezien te hebben. De heer M. is, na voorloopig te zijn geholpen door dr. Kerkhof, per auto van den geneeskun digen dienst uit Leiden naar een zieken huis te Leiden overgebracht. De politie stelt een onderzoek in. WOUBRUGGE. Verbeterings 's Molenaarsweg. Verschillende malen is in den raad ge sproken over verbetering van den 's-Mole- naarsweg, waartoe men echter meende niet te kunnen overgaan, in verband met de gesteldheid van den weg, welke tusschen de Woud wetering en een poldersloot ligt. Het gemeentebestuur is thans voorne mens deze verbindingsweg met Alphen a. d. Rijn te verbeteren. Het is namelijk geble ken, dat het publiek bij voorkeur dezen weg kiest om naar Alphen te gaan, aange zien de afstand korter is dan over den Hee- renweg. De trek naar Alphen is betrekke lijk groot, zoodat Alphen gebaat zal zijn met een betere verbinding. Teneinde te onderzoeken welk wegdek het beste aangebracht kan worden heeft de gemeente een moeilijk goed te houden stuk verhard en daarna met een asphalt- laag bedekt. Indien blijken zal, dat deze verharding doeltreffend is, dan ligt het in het voornemen van de gemeente om den geheelen weg op deze wijze te verbeteren. Voor hen, die dezen weg van meer nabij kennen, zal deze verbetering op prijs wor den gesteld. aan Minister Steenberghe ROELOFARENDSVEEN 2-10-'37. Excellentie! Omdat ik weet, hoe moeilijk het is bij Uwe Excellentie een onderhoud te verkrijgen, lucht ik nu mijn hart maar, met uw wel nemen, in dit open briefje. Wij leven in een tijd van ontstellende dingen, waarin wij, niets beteekenende menschen, met onze, nu ja wel soms zware, maar toch zeer gewoon geworden dagelijk- sche zorgen, bijna niet meetellen. Maar wat ons deze week is overkomen, Excellentie, daarover, het spijt mij wel, kan ik niet zwijgen. De Veenstreek heeft haar tweede steun - uitkeering gekregen, of neen dit is niet juist, want dit was de eerste, omdat de vorige ons totaal is voorbijgegaan maar. deze was raak hoor! Onze veiling in de Veen keerde dien dag uit 900 aan 300 tuinders, gemiddeld 3. per bedrijf, welk bedrag moest zijn een aanvulling van het opbrengsttekort der di verse producten, niet waar? Nu stel ik Uwe Excellentie met de ver schuldigde eerbied een vraag. Was deze uitkeering aan ons bedoeld als grap, of was het ernst? Als het een goed bedoelde grap moest zijn, dan willen wij gaarne probeeren, om er met u hartelijk om te lachen, omdat hij uitstekend is ge- Als Uwe Excellentie de gezichten had kun nen zien van al die menschen, waaronder er waren, die met een bedrag van pl.m. 50 centen naar huis gingen, het zou ook voor u een ontspanning zijn geweest in de zen ook voor u, zoo moeilijken tijd. Nu nog het tweede deel van mijn vraag: of het ernst was? Gesteld van ja, Excellen tie, dan kunnen wij toch niet anders, dan respect hebben voor den moed van degenen, die een dergelijk bedrag beschikbaar stel den en dat nog steun noemen bovendien. Wilt u wel gelooven, Excellentie, dat ik mij schaamde om het bedrag te noemen op het B. A.-kantoor, maar gelukkig hield de ambtenaar iemand met gevoel voor g e- zonde humor blijkbaar er geen re kening mee en beurde ik het Volle bedrag! Wat krijgt men als tuinder toch een aan passing aan veel nare dingen, hé Excellen tie? Maar in gemoede gezegdalles heeft z'n grens, niet waar! Een grapje op z'n tijd, alia! Lachen kan soms gezond zij.n maar deze tijd vraagt meer dan spot en vroolijkheid. Wie de moeilijkheden van z'n even- mensch tracht te begrijpen, zal niet na laten, dat te doen wat zijn plicht is, n.l. hem een helpende hand te reiken, waarin men aan den druk kan voelen, dat die hulp ge meend is. Zooiets kan en zal vertrouwen schen ken, hetwelk in onze met luxe overstroom de samenleving een zeer waardevol iets kan zijn. Dus, Excellentie, wanneer eens door een goedgunstige beschikking uwerzijds, de der de uitkeering naar de Veenstreek zal ko men, wilt u dan eens om ons denken? Veel behoeft het niet te zijn. Heusch, wij zün niet verwend; een kinderhand is gauw ge vuld, maar zoo weinig als dezen keer. Verschillende van onze bedrijven mogen dan geen waarde meer hebben, zooals men soms door intellectueelen hoort verkondi gen, maar denkt Uwe Excellentie dan eens om onze gezinnen? Hopende, dat Uwe Excellentie mij deze eenvoudige regels niet euvel zal duiden, teeken ik Uwer Excellentie dw. dr. V. EENDER. LEIDEN. candidaatsexamen Rechten de heeren J. H. Pastoors, Eindhoven, J. M. van -Kem pen, Woerden, G. A. de Kater, Brou wershaven, P. C. Maas, Leiden. LEIDEN. Geboren: 'Abraham, z. van J. Fallaux en S. Coster Peter, z. van H. Geirnaert en W. H. de Castro Jacobus, z. van J. de le Rie en J. Hensing Pieter Frederik Willem, z. van P. Schellingerhout en L. v. d. Haspel. Ondertrouwd: W. v. d. Huijzen jm. 28 j. en C. J. den Dopper jd. 24 j. A. Dis- sevelt jm. 27 j. en M. Jansen jd. 25 j. L. Neuteboom jm. 26 j. en J. C. v. Leeu wen jd. 25 j. Overleden: J. J. Hoogweg-Tap vr. 65 j. M. E. Beens-Weers vr. 70 j. J. D&niels-Snik vr. 34 j. C. J. M. Wijnen dr. 4 mnd. BENNEN 30 METER van een brandende straat lantaarn of op 'n officieel parkeerterrein moet uw auto staan om binnen be bouwde kommen vrijge steld te zijn van den plicht )m licht op te hebben

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6