SPORT AGENDA LUCHTVAART RECHTZAKEN MAANDAG 4 OCTOBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER? IETS ZACHTER. De Bilt seint: Verwachting: Matige Noordelijke tot Noord-Westelijke wind, meest licht tot half bewolkt, droog weer, later iets zachter. Hoogste barometers!: 776.3 te Haparanda. Laagste barometers!: 755.1 te Isafjord. Sinds Zaterdag is de hooge drukking in Noord-Scandinavië weer toegenomen en heeft zich een belangrijk hoogedrukgebied over Ierland ontwikkeld, dat nog toe neemt en zich Oostwaarts uitbrendt. In het Westen verscheen een nieuwe depres sie, een overschot van de vorige brengt nog regen in Zuid-Duitschland. Aan de Noorsche kust valt nog vrij veel regen, in Zweden is de bewolking zwaar maar blijft het droog. Duitschland had in het Noor den vrij veel mist bij zwakken Oostelijken wind, in het Zuiden valt regen. Frankrijk heeft regen in het Zuiden en opklarend weer in het Noorden. In Zwitserland was mist in de lagere streken, de toppen zijn ook in wolken gehuld. De Britsche Eilan den hebben opklarend weer na een vrij kouden nacht. De opkomende hooge drukking zal ook hier te lande droog en zon- ig weer brengen, later met eenige stijging van temperatuur. LUCHTTEMPERATUUR. 15.5 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Maandagnamiddag 6.02 uur tot Dinsdagmorgen 5.3o uur. RADIO-VOORDRACHTEN R. K. WERKLIEDENVERBOND. Evenals vorige jaren zal het R. K. Werk liedenverbond ook deze winter in samen werking met den K.R.O., een serie radio voordrachten doen houden. Als algemeen onderwerp is ditmaal ge kozen: De leer der laatste encyclieken, n.l. de encyclieken van Z.H. Paus Pius XI ,,Di- vini Redemptoris" over het godlooze com munisme en „Mit brennender Sorge" over den toestand van de katholieke Kerk in het Duitsche Rijk. In verband met eerstgenoemde encycliek zullen behandeld worden de volgende zes onderwerpen: De wegbereiders van het communisme; Het pseudo-ideaal; De economische ontwikkelingsgang in Sovjet-Rusland; De staatkundige ontwikkelingsgang in Sovjet-Rusland; De godsdienstig-zed^lijke ontwikkelings gang in Sovjet-Rusland; Katholicisme en Christendom; In verband met de encycliek „Mit bren nender Sorge" is het Verbond voornemens te doen spreken over: „Het „nieuwe" Christendom". Het „politieke" christendom; De sociaal-economische ordening in het Derde Rijk, terwijl als laatste onderwerp van deze serie op het program staat: Katho licisme en Nationaal-Socialisme. Dinsdag 5 October geeft de Zeereerw. Heer dr. A. Olierook een inleiding op de verder komende voordracht onder de titel: „Wanneer de Paus van Rome spreekt". Deze voordracht begint (bij uitzondering) des avonds 7.10 uur. De verdere voordrachten worden als voorheen uitgesproken Dins dagsavonds van 7.15 tot 7.35 uur. Na dr. Olierook spreken achtereenvolgens de heeren H. J. Kuiper, Drs. P. Kasteel, dr. A. Albregts, J. A. Schutte, pater Mag. dr. S. Stokman A.F.M., prof. dr. W. Koenraadt; Rector S. J. Morel, Drs. A. A. Wirtz en pater J. Jacobs. De tweede voordracht van deze serie wordt gehouden 19 October. Opbrengst collecte Haagsche crisis-comité. Volgens de voorloopige telling heeft de Vrijdag en Zaterdag gehouden inzameling ten behoeve van het Haagsche crisis comité 15.200.opgebracht, d.i. ongeveer even veel als de in April gehouden voorjaars col lecte. Hiervan valt 3200.te boeken als op brengst van de Vrijdag gehouden huizen collecte, terwijl per giro 18Ö000 ongeveer 5200.was binnengekomen. FEDERATIE VAN NEDERLANDSCHE SCHOENFABRIKANTEN. Te Tilburg vergaderde de Federatie van Nederlandsche Schoenfabrikanten. Met groote instemming werd de mede- deeling begroet, dat de bedrijfsraad voor de schoenindustrie reeds in den loop van Sep tember bij den Minister van Sociale Zaken een aanvrage had ingediend tot algemeen verbindend-verklaring van de C.A.O. in de schoenindustrie en dat gerekend mag wor den op een spoedige behandeling dezer aan vrage door den minister. Algemeen waar deerde men de voortvarendheid van den bedrijfsraad om nog voor het inwerking treden (per 1 October) der wet alles in orde te hebben gebracht om onmiddellijke toepassing der wet op de C.A.O. in de schoenindustrie mogelijk te maken. De verbindend-verklaring der C.A.O. toch zal eindelijk een einde maken aan den mo- menteelen toestand, waarbij een betrekke lijk gering aantal op het terrein der loonen nog ongebonden schoenfabrikanten door een irrieele, immers ten koste van de ar beiders gevoerde, maar hevige concurren tie de groote meerderheid der schoenfabri kanten ernstige moeilijkheden berokkent. Met niet minder voldoening nam men kennis van de door de federatie bij den Mi nister van Economische Zaken ingediende aanvrage tot algemeen-verbindend-verkla- ring der „algemeene leverings- en beta lingscondities voor den Nederlandsche Schoenhandel", waarbij de hoop werd ge uit, dat inwilliging van dit verzoek spoe dig het van dezen saneeringsmaatregelen verwachte effect zal komen brengen. Gevraagd naar de juistheid van het dezer dagen in sommige bladen verschenen be richt, dat een groot aantal leden per 1 Janu ari 1938 uit de federatie zou treden, deelde het bestuur mede, dat dit bericht onjuist is en dat slechts 2 schoenfabrikanten en 2 pantoffelfabrikanten het lidmaatschap heb ben opgezegd. Intusschen moeten deze opzeggingen voor namelijk bezien worden als een uiting van een overigens ongemotiveerde vrees, dat de te verwachten verbindend-verklaring der C.A.O. nog niet voor het begin van het nieuwe vereenigingsjaar haar beslag zou hebben gekregen. Is dit het geval, dan kan naar de meening van het bestuur niet alleen op intrekking der opzeggingen, doch ook op toetreding van nieuwe leden worden ge rekend. DE NIEUWE ELECTRISCHE TREINEN. Proefritten tusschen Arnhem en Maarn. Vrijdag en Zaterdag is op het baanvak ArnhemMaarn voor de eerste maal proef gereden met de nieuwe electrische treinstel len. Vrijdag bestond de bezetting van den trein alleen uit technisch personeel. Zater dag heeft de minister van waterstaat, ir. van Buuren, vergezeld van den hoofdinge nieur der Ned. Spoorwegen, ir. Hupkes, de reis meegemaakt. Van Den Haag werd gereden naar Utrecht in een nieuw model motorrijtuig zooals deze op het traject ArnhemAmersfoort in ge bruik zullen worden genomen. Tijdens het oponthoud te Utrecht namen commissaris sen en directie der Ned. Spoorwegen in den trein plaats. De reis werd voortgezet naar Maarn, waar men in een der nieuwe elec trische trein-stellenn overstapte om er een proefrit naar Arnhem mee te maken. Het drie-wagen-stel in de nieuwe electri sche treinen bevat 144 derde en 48 tweede klasse-plaatsen; het twee-wagenstel resp. 96 en 24. Het interieur in de wagens is on geveer gelijk aan dat in de dieseltreinen. Bij het openschuiven van de deuren worden de in- en uitgangen met verlichte letters aangegeven. Om gedrang bij het in- en uitstappen te voorkomen, zijn op de bal- cons schotten aangebracht in gekleurd chroom-staal. Een belangrijke verbetering in vergelijking met de diesel-wagens is te constateeren bij de ventilatie. Men kan in de nieuwe trein n.l. overvloedig versche lucht doen toetreden, doordat men met behulp van een slinger het geheele raam over de volle breedte omlaag kan draaien. De gebruikelijke noodrem-kastjes met de waarschuwing tegen onnoodig gebruik, zijn verdwenen. Thans loopt een koperen ket ting door den geheelen trein; een klein ruk je aan dezen ketting, en de trein staat stil. In eiken wagen is een klein automatisch buffet ingericht, waaruit men zich zelf kan bedienen. Ofschoon men meende, dat deze nieuwe treinen niet eerder dan Mei 1938 in gebruik zouden kunnen worden genomen, bestaat er toch goede kans, dat dit reeds gedurende dit winterseizoen althans op het traject ArnhemAmsterdam zal kunnen ge schieden. De eenige moeilijkheid is nog de verbou wing van het Centraal-station te Utrecht, waardoor de afwerking van de electrische installatie op dat station niet zoo snel kan gaan als men wel zou wenschen. Prof. dr. W. Mengelberg terug Ln de hoofdstad. Zaterdagavond is prof. dr. W. Mengelberg met den D-trein uit Zwitserland terugge keerd in het vaderland om zijn werkzaam heden aan te vangen, die het gouden jubel jaar in het Concertgebouw inzetten. De trein, die te 21.57 zou aankomen, was drie kwartier te laat, zoodat de vele vrien den en bewonderaars van den dirigent eenig geduld moesten oefenen voor zij hem van harte welkom konden heeten in de hoofd stad. Dr. Heineken, voorzitter van het Concert- gebouwbestuur, was de eerste die den diri gent, die voor het raam van den D-wagen stond, begroette. Bloemen werden overhan digd en weldra stond prof. Mengelberg te midden van zijn vrienden, die hem op zeer hartelijke wijze welkom heetten, op het perron. UIT DE N. S. B. Nadere mededeelingen van de zijde der beweging. In het „Nationale Dagblad" van Zater dagavond treffen wij een verklaring aan van het hoofdkwartier der N. S. B. naar aanleiding van de mededeelingen, welke mr. F. Pont dezer dagen aan eenige dag bladen heeft verstrekt. In dit stuk wordit gezegd, dat van eeni gerlei pressie (op ds. van Duyl, om te bedanken als lid der N.S.B.) door publi catie geen sprake is geweest, „noch vqn welke ongeoorloofde pressie ook". In ver band hiermede schrijft het hoofdkwar tier: „Mr. Pont tracht het afdoende feit, dat ds. Van Duyl zijn ontslagneming als functionaris en lid der N.S.B. op grond van persoonlijke redenen, na ernstige bespreking onderteekende, te weerleggen, door te spreken van pressie, die zou uitgeoefend zijn. Deze pressie, zou dan hebben be staan uit een bedreiging met publi catie. Een bericht zou reeds bij het A.N.P. aanwezig zijn geweest, dat ongedaan zou zijn gemaakt, nadat ds. van Duyl bedankte. Uit een officiee ls mededeeling van het A.N.P. is reeds gebleken,, dat nimmer een be richt terzake is aanwezig geweest, veel minder dus ongedaan kon Wor den gemaakt". Wij teekenen hierbij aan dat de kwes tie, of inderdaad zoo'n bericht bij het A.N.P. is aanwezig geweest, niet ter zake doet. De vraag is alleen of tegen ds. van Duyl gezegd is, dat het bericht reeds aan het A.N.P. was verstrekt. Voorts wordt in de verklaring van het hoofdkwartier mr. Pont verweten, dat hij „in extenso voor het Nederlandsche pu bliek een toelichting meent te mogen ge ven van de persoonlijke redenen, die ds. v. Duyl er toe brachten, af te treden." Dienaangaande wordt dan verder gezegd: „Mr. Pont is begonnen met een verklaring; dat hij over de leiding van de N.S.B. zich zou uitspreken, wanneer deze het waagde nadere toe lichting te geven over de persoon lijke redenen van ds. van Duyl. De N.S.B. zweeg vanzelfsprekend over deze persoonlijke redenen. Mr. Pont echter, hunkerend naar belangstelling om zijn persoon, deelt in de perscon ferentie mede, dat „nu de heer Van Geelkerken over het gedrag van ds. van Duyl heeft gesproken", hij het noodig oordeelde mededeelingen over de N.S.B. te doen. De heer Van Geel kerken echter heaft niet over het ge drag van ds. van Duyl gesproken en zal het niet doen. Mr.'Pont wist dit. Dat hij desondanks zijn „bedreiging'' uitvoerde, teekent hem ten voeten uit". Naar aanleiding hiervan merkt de „N. R. Cr!" op, dat in het „Handelsblad" van Dinsdagavond j.l. een verslag heeft ge staan van een te Utrecht gehouden be sloten vergadering van leden der N.S.B., waarin de heer van Geelkerken de jong ste gebeurtenissen heeft besproken. Blij kens dit verslag heeft de heer van Geel kerken inzake het ontslag van ds. van Duyl medegedeeld, dat de N.S.B.-leiding hiertoe had moeten besluiten op grond 'van het moreele gedrag van genoemden predikant". „Teneinde deze voor ds. van Duyl zoo pijnlijke aangelegenheid zoo min mogelijk in de openbaarheid te bren gen, heeft men hem de bewuste verkla ring ter teekening voorgelegd". Uit de verklaring van het hoofdkwar tier stippen wij tenslotte nog aan, dat de mededeelingen van mr. Pont uit per soonlijke gesprekken met ir. Mussert „on volledig, goeddels onjuist en zeer ten dentieus'' zijn. Het „Nationale Dagblad" publiceert ook een stuk van bairon van Lynden van Horstwaerde, leider van den hoogen raad van discipline der N.S.B., naar aanlei ding van den ook door ons geplaatsten brief van dr. de Vos aan ir. Mussert. Wij citeeren uit dilt stuk: „De bewering van den heer De Vos, als zou de leider „zon der zich van de „waarheid" op de hoogte te stellen maatregelen hebben genomen, doet wel zeer zonderling aan, daar „de waarheid" door den heer De Vos persoon lijk is medegedeeld aan den Leider der N.S.B., aan ondergeteekende en aan een tweetal leden der beweging. Deze „.waar heid" is door ieder van dit viertal op schrift gesteld zooals zij dit elk afzonder lijk van den heer De Vos hebben verno men. Alleen en uitsluitend op de mede deelingen van den .heer De Vos persoon lijk aan den leider van het district het Gooi der N.S.B. is de klacht omtrent de persoonlijke aangelegenheden van ds. Van Duyl en den heer De Vos een on derwerp van behandeling voor den Lei der der N.S.B. geworden". De „Te!" heeft zich tot den heer van Geelkerken gewend naar aanleiding van het bericht van het U. D. (overgenomen in ons blad) als zou hij (de heer van Geelkerken) indertijd het initiatief heb ben genomen tot een bijeenkomst met de bedoeling, tot ir. Mussert het verzoek te richten, als leider heen te gaan. De heer van Geelkerken zeide dat de gedachte aan een dergelijke bijeenkomst nooit bij hem is opgekomen en kwalifi ceerde het beridit als een leugen. NIEUWE VOORZITTER A. N. W. B. De heer H. P. J. Bloemers benoemd. In de Zaterdag te Amsterdam gehouden vergadering van het algemeen bestuur van den Koninklijken Nederlandschen Toeris tenbond A.N.W.B. is, als opvolger van den heer Bergsma, die aLs voorzitter aftrad, be noemd de heer H. P. J. Bloemers, burge meester van Arnhem, thans vice-voorzitter. De heer Bergsma werd bij acclamatie be noemd tot lid van verdienste van den bond en tot eerelid van het bestuur. Oflicieële Crisispublicaties DENATURATIEVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN OOGST 1937. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de denatoratievergoe- ding voor erwten van oogst 1937, welke zijn gedenatureerd in het tijdvak van 27 September 1937 tot en met 2 October 1937 zal bedragen 1.20 per 100 K.G. voor groe ne erwkten, welke door handelaren zijn gedenatureerd en voldoen aan het voor- loopig vtstgestelde tsandaardmonster van kwaliteitsklasse C en 0.70 per 100 K.G. voor voedererwten, door telers gedenatu reerd. De steunvergoeding voor veldboonen, welke aan de daartoe gestelde eischen vol doen en welke door telers dan wel hande laren zijn gedenatureerd in bovengenoemd tijdvak zal ƒ2.10 per 100 K.G. bedragen. 's-Gravenhage, 1 October 1937. 6517 ERKENNING VEESTAPELS ALS MEERWAARIGE FOKVEESTAPELS. De Landbouw-Crisis-Organisatie voor Zuid-Holland maakt belanghebbenden er op attent, dat de aanvragen voor erken ning van veestapels als meerwaadige fok- veestapels voor het seizoen 1937, vóór 1 Novefber 1937 in haar bezit moeten zijn. Na dien datum ontvangen aanvragen kunnen niet meer in behandeling worden genomen. 6516 TOEPASSING EN NALEVING DER VOGELWET-1936. Minister verzoekt aandacht der politie^ De minister van Justitie heeft het vol gende onder de aandacht gebracht van de prooureurs-generaal bij de Gerechts hoven. „In verband met het feit, dat met in gang van 1 October 1937 de Vogelwet 1936 in werking zal treden, heeft mijn ambtgenoot van Economische Zaken mij verzocht te willen bevorderen, dat door de hoofden van plaatselijke politie zal wor den zorggedragen voor een stipte naleving van de bepalingen dezer wet. In het bijzonder acht mijn ambtgenoot van Economische Zaken het gewenscht: 1. dat de hoofden van plaatselijke po litie bevorderen zoo noodig door het doen instellen van een onderzoek ter plaatse dat de krachtens de Vogelwet 1936 te verleen en vergunningen' slechts in het bezit komen van hen, die aan alle gestelde voorwaarden volcloen, dat zij de door dien bewindsman aangaande die vergunningen gevraagde adviezen zoo spoedig mogelijk bij zijn departement in zenden; 2. dat de door dien minister aan de hoofden van plaatselijke politie toege zonden vergunningen slechts dan aan be langhebbenden worden uitgereikt, nadat die vergunningen voorzien zijn van de handteekenimg ,of het stempel van die functionarissen en dat zij het onder hen dienend politiepersoneel en waar noodig ook de Rijkspolitie, met die uitreiking in kennis stellen; 3. dat de hoofden van plaatselijke po litie geregeld controle doen houden op de naleving van de verplichtingen, welke aan de in hunne gemeente gevestigde vergunninghouders zijn opgelegd en dat zij van de hunnerzijds gemaakte aan merkingen, gegeven waarschuwingen of opgemaakte processen-verbaal met een enkel woord aan hem, minister, kennis geven. 4. dat de hoofden van plaatselijke po litie een strenge controle doen uitoefe nen op het vervoer van beschermde vo gels, zoowel levende als ctoode, al dan niet geprepareerd, van eieren en nesten. Het verdient voorts, naar het oordeel van mijn ambtgenoot, aanbeveling, dat de hoofden van plaatselijke politie be vorderen, dat te hunnen bureele een zoo volledig mogelijke verzameling van ge gevens wordt aangelegd omtrent de in hunne gemeenten aanwezige verzame lingen van kooivogels (volières), opge zette vogels, eieren en nesten en dat naar den aard en omvang van deze verzame lingen van tijd tót tijd inlichtingen wor den ingewonnen. Ook wordt het wenscheiijk geacht, dat de hoofden van plaatselijke politie bij zondere voorzichtigheid betrachten bij het verleenen van vogelvergunningen D. 1. aan personen, die hem niet tijdig of op onbevredigende of onvolledige wijze heb ben ingelicht omtrent vorenbedoelde ver zamelingen. Ten slotte zal het zeer op prijs worden gesteld, indien door de hoofden van plaatselijke politie pp door mijn ambge- noot of door de Vogelwetcommissie (in gesteld krachtens artikel 4 der Vogelwet 1936) gestlde vragen om voorlichting met spoed van antwoord wordt gediend. Ik moge u verzoeken, aldus de minister van Justitie, de hoofden van plaatselijke politie met het vorenstaande in kennis te willen stellen en tevens te bevorde ren, dat door de Rijkspolitie bepaaldelijk ten plattelande, bij de controle op de na leving van de bepalingen dezer wet de noodige bijstand wordt verleend. ATHLETIEK NIEUW WERELRECORD SPEERWERPEN BEIDE HANDEN DAMES. De beke nde Poolsche athlete Mar ja Kwasniewska verbeterde het wereldrecord speerwerpen beide handen door een af- „Ja, mijn kind. Je hebt goed' opgelet I Dit is hef echte Aspirin Met den Oranjeband." „Is dat dan soo belangrijk?" „Jazeker. Kijk eens hier: voor Je gezondheid moet je altijd het beste nemen, dat er is. En dan neem ik natuurlijk altijd Aspirin. Je kunt het direct aan den Oram Jeband m de verpakking en 81 LEIDEN. Donderdag, R.K. Reclasseerlngsvereenl- ging, afd. Leiden, zitting gebouw St. Vincentius-Vereeniging, Hoog! Kerkgracht 32, 89 uur. De nacht- en Zondagsdienst der apothe kers wordt waargenomen: Van Zondag 2 tot en met V r ij d a g 8 O c t. nemen waar: D. J. van Driesum, Mare 110, te! 406 en E. B. de Metz, Ka mer! Onneslaan 28, te! 3553. Voor Oegstgeest: J. Doedens, Wil- helminapark 8, te! 274. stand van 62.77 meter te bereiken. Rechts kwam zij tot 41.39 meter, links 21.38 meter. Het wereldrecord stond tot hu toe op naam van de Duitsche speerwerpster Elisa 'Gelius met 62.43 meter (37.56 meter rechts en 24.87 meter links), gevestigd op 9 Sep tember 1934 te Munchen. Marja Kw-asniewska heeft op 11 Juni van het vorige jaar te Loda in Polen bij het speerwerpen beide handen een afstand van 66.49 meter bereikt, doch deze prestatie schijnt tot op dit oogenblik nog niet als werelrecord erkend te zijn DE VLIEGTOCHT VAN IR. DE KOK De dïrecteur-generaal van de „Konink lijke, de heer ir. J. E. F. de Kok, is ver gezeld van den heer Schmidt Crans, giste ren te Nairobi aangekomen. Heden werd de tocht voortgezet. NOG STEEDS ZOEKEN DE RUSSEN NAAR LEWANEWSKI. De regeering der Sovjet-Unie heeft be sloten, de pogingen tot het opsporen van den verdwenen vlieger Lewanewski voort te zetten. Terwijl zich reeds vier vliegtui gen op Rudolfs-eiland bevinden, zullen bin nenkort vier viermotorige toestellen, die speciaal voor nachtvluchten zijn uitgerust, van Moskou vertrekken. HAARLEMSCHE POLITIERECHTER. Terecht stond H. Z. uit H i 11 e g o m, we gens overtreding van art. 184 W. v. Str. Verdachte had cfc.,28 Juli j.l., toen hij met zijn rijwiel te HiUegom reed, niet op de eer ste vordering van de politie stil gehouden bij de controle op de Rijwielbelasting- plaatjes, maar was doorgereden. De Offi cier van Justitie eischte tegen verdachte een geldboete van 6 subsidiair 3 dagen hechtenis. De Politierechter veroordeelde verd. overeenkomstig de eisch. Wegens mishandeling en beleediging van mej. G. v. H., hvr. van W. v. H. uit Aals meer stond terecht de 19-jarige groente- koopman J. J. V. uit Haarlemmer meer. Verd. had ge! eenige stompen toe gebracht en haar eenige beleedigende woorden toegevoegd, toen zij geen aard beien van hem wilde koopen. De Officier van Justitie eischte tegen verd. een geldboete van 8 subs. 4 dagen hechtenis. Overeenkomstig de eisch werd verdachte veroordeeld. Wegens valschheid in geschrifte stond te recht de 29-jarige fabrieksarbeider A. C. B. uit Li ss e. Verdachte had namelijk ver zwegen, dat zijn vrouw wekelijksch ƒ10.50 verdiende; bovendien had zij zich in haar betrekking laten inschrijven onder haar meisjesnaam, waardoor uit de administratie niet kon blijken, dat de steuntrekker bij inkomsten had en zoodoende had hij maan den lang te veel steun ontvangen. De Of ficier van Justitie vond het geval zeer ern stig, daar verd. geen groot gezin had en er geen groote nood heerschte. De bij-inkim- sten werden betaald om meubelen af te betalen. De Officier van Justitie eischte te gen verdachte, gezien de ernst van het feit, 1 maand gev.straf. De Politierechter veroordeelde verd. tot 2 weken gev.straf.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2