De Japanners rukken verder in Noord-China BUITENLAND Kanton zwaar gebombardeerd NED. OOST-INDIE MAANDAG 4 OCTOBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT UERDE BLAD - PAG. 10 DRAISfflA-vAN-VALKENBURQ'S-.' c A .-|LE\ ACHT VAN SMAAK-PRUS 70 ct -I Het Cabaret Des avonds had in de groote zaal van de Stadsgehoorzaal het gebruikelijke cabaret plaats, waarbij dat is ook gebruikelijk de zaal tot de laatste plaatst bezet was. O.a. waren aanwefcig de burgemeester, mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen, prof. dr. J. Bar ge, rector-magnificus, de commandant van het garnizoen, de gemeente-secretaris mx. ar. v. Strijen en het 3 October-bestuur Paul Ostra leidde als conferencier het bleek Zaterdagavond opnieuw, dat onze Hrllandsche taal niet beschikt over een woord, dat in staat is deze functie op de juiste wijze aan te duiden! Paul Ostra dan leidde als conferencier met een praatje en een grapje het programma in en hij deed het op charmante wijze. Aller eerst presenteerde hij ons de vier Kentons, nA miss Lola met haar drie American Sai lors. Deze haalden allerlei acrobatische kunststukje uit, waarbij miss Lola demon- strateerde, dat zij ook niet voor de poes was, door hoog op het tooneel aan een rek stok te gaan hangen en de drie mannen hun toeren te laten verrichten hangende aan haar armen. Ter afwisseling kwamen de Brodsky's eenige oude dansen vertoonen, en een al- leraardiste poppendans, waarna de Yle- rocs, die in het programma werden aange duid als „antipoden" ons duidelijk maak ten, wat je allemaal met je voeten kunt doen, terwijl je op je hoofd staat. Zelfs een heel ledikant lieten ze zwaaien en draaien en tollen! Paul Ostra was niet alleen de „praatjes maker" tusschen de nummers, hij had ook een eigen nummer. Hij zong eenige van zijn liedjes, o.a. „Mijn nichtje Catharine wil in een vliegmachine", waarvan de zaal al spoedig het refrein meezong. Toen kwam The Holy woed Cy, crazy cy clist. U verwondert u wellicht over de En- gelsche namen. Wij ook. Wij hebben nu wel geen behoorlijk woord voor conferen cier, maar zoo arm is onze taal niet, dat wij voor alles leentje-buur moeten spelen bij de Engelschen. Enfin de „crazy cyclist" bleek een dolle fietser te zijn en de „com pany" was b«?rec weg gebleven. Na de pauze trad een parodist op, een Duitsch sprekende Zwitser, die vermake lijke dingen de.jd met allerlei na te boot sen, waai toe een gewoon mensch geen kans ziet. De e'ou van den avond kwam echter op het laatst, toen „de groote Okito" op trad met zijn ongelooflijke goocheltoeren. Wat hij deed. was werkelijk fenomenaal en zijn stijl was, mede dank zij de keurige Chineesche entourage, van voorname al lure. Zijn fraaiste prestaties waren de zwevende bal en het doen verdwijnen van een jonge damp in een verzegelde zak en een gesloten koffer. Dit laatste nummer vooral was buiten gewoon goed verzorgd en viel zeer in den smaak. Op 3 October heeft het Hofstadtooneel het monopolie voor den Schouwburg, en eiken jare heeft het gezelschap een stuk, dat trekt. Dit jaar had Cor v. d. Lugt Mel- sert voor den 3 October-avond „Boefje" uitgezocht. Dit ontroerende spel uit het boek van Brusse is wel reeds meerdere ma len in Leiden vertoond, maar mevr. Annie v. d. Lugt Melsertvan Ees speelt haar rol van „boefje" zoo meestelijk, dat het blijft trekken. Zaterdagavond was de schouwburg ook weer goed gevuld en heb ben de aanwezigen genoten van de lotge vallen van het boefje, dat door de goede zorgen van „Pro Juventute" en door de broeders van de „Heibloem" tot een nut tig lid der maatschappij is geworden. Het gebruikelijke vuurwerk zal wel weer schitterend zijn geweest, doch voor de feestgangers niet te zien. Er hing n.l. een dikke mistband boven de stad, waar door het uitzicht volkomen belemmerd werd. VAN HET VATICAAN Wat bedoelt de H. Vader in zijn jongste Encycliek met de woorden „eerherstel voor den smaad straffeloos bedreven in een beschaafd land" en met de „aller- ontwaardigste beleediging tegen de H. Maagd"? Van verschillende zijden werd 6an de K. W. P. gevraagd: Wat bedoelt de H. Va der in zijn jongste Encycliek, wanneer Z.H spreekt over het eerherstel dat in de hee- ie wereld aan O. L. Vrouw van Czensto- chau gebracht moet worden „om den smaad in een beschaafd land straffeloos bedreven als iets smartelijks en onwaardigs te brandmerken"? He H. Vader zinspeelt hier op een arti kel, dat einde Augustus verscheen in het officieele orgaan van den Duitschen Ar beidsdienst „Der Arbeitsmann", waarin een foto stond afgebeeld van de zwarte Moe der Gods van Gzenstochau, terwijl tevens een artikel was afgedrukt onder den titel ,.Wir sehen nur schwarz", waarin het por tret vergeleken wordt met een Negerwyf, terwijl de verwondering wordt uitgespro ken; dat er nog Ariërs kunnen zijn, die bij een dergelijk beeld kunnen bidden". Thans heeft de H. Vader openlijk heel de wereld opgeroepen om eerherstel te brengen voor de gruwelijke beleediging, die de Moeder Gods in Nationaal-Socialistisch Duitschland straffeloos wordt aangedaan. DUITSCHLAND Het dankfeest van den oogst HITLER OVER DE KOLONIëN Aardappels in plaats van brood. Gistermiddag omstreeks twaalf uur werd het dankfeest voor den oogst, waaraan 1.200.000 boeren en boerinnen deelnamen, op den Buckeberg met de aankomst van den Fuehrer geopend. Adolf Hitler werd c.a. begroet door minister Goebbels. Nadat hij de afdeelingen van leger en partij had geinspecteerd, werd begonnen met de demonstraties van het leger, waaraan werd deelgenomen door alle wapens, in het bij zonder door de luchtmacht, terwijl voor het eerst een afdeeling parachute-springers deelnam. Hierna werd het eigenlijke dankfeest geopend door een kort openingswoord van rijksminister Goebbels. Vervolgens nam de rijksboerenleider, mi- ister Darré het woord. Deze zeide o.a., dat hij de de moeilijkheden om het Duitsche volk op zijn beperkt grondgebied voldoen de voedingsstoffen te verschaffen zeer groot zijn. Vooral wordt een gebrek aan landarbeiders gevoeld en men poogt hier in te voorzien door vrijwillige hulp bij het oogsten. Dit pogen heeft succes, in 1932 moest het Duitsche volk nog 25 pro cent van zijn levensmiddelen invoeren, in 1936 nog slechts 17 procent. Spreker deed in verband hiermede een beroep op de Duitsche huisvrouwen, zoo veel mogelijk Duitsche waren te koopen, doch tegelijk zoo weinig mogelijk verlo ren te doen gaan. Men hoopt dit jaar op een goede aardappeloogst. De aanplant van aardappelen is sterk aangemoedigd, aangezien dit meer opbrengt dan graan, Het is noodig, dat ook de verbruiker (hier mede rekening houdt en het gebruik van brood beperkt ten gunste van den aard appel. Tenslotte dankte spreker den Allerhoog ste en bad hij Hem ook verder den oogst te zegenen. Het buitenland begrijpt Duitschland niet Na deze toespraak nam de Führer zelf het woord. Hij begon met te verklaren, dat in tegenstelling met vroeger thans de stelregel geldt, „ieder moet doen, wat het algemeen ten goede komt". Alleen met dezen stelregel is de samen- j leving mogelijk. De omringende volken I begrijpen Duitschland niet. Wanneer men I in Duitschland zegt, dat het land te klein is en dat men koloniën noodig heeft, dan j zegt ergens in de wereld een verstandig man, waarvoor hebben zij koloniën noo- j dig; die zouden hun niet helpen, zij kim- nen toch koopen! Doch, dan had men ons vijftien jaar geleden niet moeten plunde- j ren! Rijke lieden ondervinden soms hun rijkdom als een last, doch zij willen hier van niets afgeven. Zoo gaat het ook met volken, die koloniën hebben. Zij willen de koloniën, welke zij Duitschland hebben afgenomen, niet teruggeven, niettegen staande de eerlijkheidsidealen van den Volkenbond. In vier punten vatte spreker hierna de oorzaken van de nieuwe ontwikkeling sa men: le. Aan den onderlingen strijd is een einde gemaakt. 2e. Er is een autoriteit geschapen, die aan niemand anders dan aan het Duit sche volk ondergeschikt is. 3e. In Duitschland is een enkele wil in het leven geroepen. 4e. In Duitschland is arbeid alles, niet het geld geeft doorslag, doch de arbeids kracht van het geheele volk. Dit is het geheim en de oplossing van alle problemen in Duitschland, het land is weer een bloeiende tuin geworden. Men zal zorgen, dat het zoo zal blijven, nie mand moet zich inbeelden nog in dezen tuin te kunnen inbreken. Duitschland zal zijn vrijheid en zijn onafhankelijkheid, j zijn veiligheid en hiermede zijn cultuur j en leven bewaren. HITLER PAS BEGIN 1938 NAARITALIë? Uitnoodiging moet nog komen Welingelichte kringen verklaren, dat het bezoek van Hitier aan Italië niet in Octo ber of November te verwachten is. De Duitsche rijkskanselier zou eerst in het volgende voorjaar naar Rome komen. CHRISTELIJKE SYMBOLEN MOETEN UIT DE DUITSCHE WAPENS VERDWIJNEN In het jongste nummer van de „Durch- bruch", het orgaan der moderne heidenen in het Derde Rijk, wordt geëischt, dat alle Christelijke symbolen definitief uit de Duitsche heraldiek moeten verdwijnen. De „ontsiering met allerlei Joodsch-Chris- telijke teekenen" moet nu maar eens ein delijk zijn afgeloopen. Dan worden een reeds steden genoemd die in hun wapen nog christelijke symbolen hebben staan. De Durchbruch eischt, dat de Joodsch- christelijke symbolen absoluut verwijderd zullen worden uit de wapens der Duitsche steden en dorpen en dat in het Duitsche land geen plaatsnaam meer als „een lof voor Juda weerklinkt". FRANKRIJK Frankrijks Financleele positie DE MINISTERRAAD BIJEEN Monetaire vrijheid gehandhaafd In een Zaterdag gehouden bijeenkomst van den ministerraad, heeft de Fransche minister van Financiën een overzicht ge- géven van den financieelen toestand, o.a. van den toestand van de wisselmarkt. Ver volgens werd met algemeene stemmen een verklaring aangenomen. Hierin wordt o.a. gezegd, dat de raad heeft vastgesteld, dat er geen enkele tech nische reden is, welke den speculatieven aanval, die sedert den laatsten tijd op de Fransche valuta wordt gedaan, te recht vaardigen, aangezien de begrooting in evenwicht is en de lasten der schatkist zijn verlicht. De financieele positie van Frankrijk is gezond. In economisch opzicht moet door een vermeerdering van de productie het te kort op de handelsbasis teniet gedaan of verminderd worden. Tot dit doel heeft de regeering een onderzoek gelast, waarvan ae resultaten, naar de minister-president zoo juist medegedeeld heeft, zoo spoedig mogelijk krachtig in toepassing moeten worden gebracht. De financieele en economische toestand vormt geen verklaring voor den druk op de wisselmarkt. Deze wordt echter op ernstige wijze beïnvloed door psychologi sche en politieke oorzaken. De ministerraad, zoo vervolgt de ver klaring, overtuigd van de dringende nood zakelijkheid, dat krachtige middelen tot herstel van de wisselmarkt worden toege past, en iedere gedachte aan controle op de wisselkoersen van de hand wijzend, meent dat de valuta slechts verdedigd kan worden door den eensgezinden wil van het volk, zijn voorspoed te verdedigen door groote arbeidzaamheid, discipline en een dracht. 1. De regeering bevestigt dat zij vol komen gekant is tegen ieder controle op de wissel koersen, dwang of autar kie, en dat het haar wensch is, trouw te blijven aan de monetaire vrijheid en aan de politiek, die tot uiting is ge bracht in het driezijdige accoord tus schen Frankrijk, Engeland en de Ver- eenigde Staten van September 1936. 2. De regeering zal de buitenlandsche politiek, zooals deze tot dusver gevoerd is, handhaven. In overleg met Engeland wil zij van de andere landen de eerbiedi ging der non-interventie in Spanje ver krijgen. 3. De ministerraad stemt in met de ver klaringen, die de ministerpresident heeft afgelegd voor de commissie van onderzoek inzake de productie, en machtigt hem, zoo wel als den minister van Arbeid, den raad de noodige decreten voor te leggen voor de toepassing van de conclusies dezer com missie tot verhooging van de productie, hetzij door nationalisatie der ondernemin gen, hetzij door aanpassing van de arbeids- bepalingen onder de voorwaarden voor zien in de wet op de 40-urige werkweek. 4. De regeering herinnert alle burgers aan de noodzakelijkheid van openbare orde en sociale orde. Zij doet o.a. een be roep op de. werkgevers en de arbeiders, opdat deze zich niet meer schuldig maken aan onwettigheden, zooals schending van collectieve contracten of bezetting van fa brieken, die niet meer geduld zullen wor den. 5. Zij is vastbesloten aan het ageeren van vreemdelingen op Fransch grondgebied een einde te maken, en zal strenger toe zicht uitoefenen. 6. De regeering wijst erop, dat de in deze verklaring uitgestippelde politiek niet door de komende kantonale verkie zingen in gevaar kan worden gebracht. ENGELAND ONGEREGELDHEDEN TE LONDEN. Tengevolge van fascistische demonstratie. Zondagmiddag half vier vertrok een fas cistische optocht vanMillbank om zich naar Bermonsey in Zuid-Oost Londen te begeven. Tusschen Iambeth-brug en West minster hadden zich vele nieuwsgierigen verzameld. Bij Longlane hadden politieke tegenstan ders een barricade opgericht, bestaande uit oude auto's, karren en palen met prikkel draad, terwijl op de barricade een roode vlag was geplant. De politie liet de barricade afbreken, doch enkele honderden meters verder werd de barricade weer opgeworpen. In Borrostreet verbrak een opgewonden menigte enkele malen de politie-afzetting. Nader wordt nog gemeld: Nadat Sir Oswald Mosley onder het ge joel der menigte, die met moeite in be dwang werd gehouden door de politie, zijn aanhangers aan zich had doen voorbij trek ken, werd een stoet van ongeveer twee duizend zwarthemden gevormd, die zich in de richting van Bermondsey aan den Theemsoever begaf. De door tegenstanders van het fascisme langs den te volgen weg georganiseerde demonstraties namen echter zoodanigen omvang aan, dat de politie zich genood zaakt zag een wijiging in de route te bevelen. Bij het passeeren van den stoet werden zoowel „Internationale" als „Rule Britania" gehoord. Er werd een groot aan tal arrestaties verricht en tijdens een char ge in Jamaicastreet werden twee agenten gewond. Aldaar had zich een stoet van anti-fascisten gevormd, die zich in rijen van zes voortbewoog, naast den stoet der aanhangers van Mosley, daarvan geschei den door een dikke haag van politie-agen- ten, den wapenstok in de hand. Bij Southwardpark Road verbrak een stoet anti-fascisten de afzetting en trachtte uit een zijstraat komend, met de roode vlag aan het hoofd, door te dringen tot den stoet. Bereden politie joeg hen echter uiteen. Dank zij het dikke politie-cordon, dat hen van elkander scheidde, konden de politieke tegenstanders echter niet met el kander slaags raken. DE JAPANSCHE BLOKKADE DER CHINEESCHE KUST. De Japansche militaire en vlootautori- teiten in China toonen zich zeer veront rust over de zeer talrijke wapenzendin- igen, die China binnenkomen, vooral in de Zuidelijke havens. Zooals bekend, laat de Japansche vloot, die de blokkade aan de Chineesche kust uitoefent, bui tenlandsche schepen vrij varen, van wel ken aard hun lading ook is. Volgens ze kere gezaghebbende Japansche kringen zou het niet onmogelijk zijn, dat in deze houding verandering zou komen. Hevig bombardement van Kanton. Japansche vliegtuigen hebben Zater dag tot drie keer toe Kanton gebombar deerd en ernstige schade toegebracht aan de Chineesche stellingen. In een Luchtgevecht bij Kanton zijm on geveer 12 Chineesche vliegtuigen omlaag geschoten. Bij een aanval op de militaire objecten van Tailjoean hebben de Japansche vlieg tuigen negen Chineesche toestellen ver nield. Japansche successen in Sjantoeixg. Het hoofdkwartier van het Japansche leger in Noord-China meldt de inneming van Tentsjau, waarmede de eerste be langrijke stad in de provincie Sjantoeng, 200 K.M. ten Zuiden van Tientsin, is be reikt. Het nieuwe doel der Japaneezen is thans Tsinanfoe, de hoofdstad der pro vincie, gelegen aan de Gele Rivier. Op het 100 K.M. Zuidelijker gelegen punt, aan de spoorlijn PeipingTankau, ruk ken de Japansche troepen op in de rich ting van het uitgangspunt der spoorweg- vertakking TaiYenfoe naar Tsinanfoe. Naar het schijnt staan de Chimeezen op het punt, een uiterste poging te wagen tot herstel van de militaire positie in Noord-China. Negen en twintig Chinee sche divisies zouden zich in de nabijheid van Sji-Tsja-Tsjoeang, een belangrijke stad op tachtig mijlen ten Zuiden van Pauting-Foe gelegen, bevinden, teneinde tot eiken prijs de Japaneezen tot staan te bi*engen. De voorhoede van de Japansche troepen bevindt zich op het oogenblik te Hsinlo, op slechts dertig mijlen ten Noor den van Tsji-Tsja-Tsjoeang. Binnenkort zou dus een beslissende strijd1 te ver wachten zijn. De groote weg van Lotien naar Lioehang is door de Chineezen op gegeven, nadat de versterkingen itn dien sector na een bombardement van twee dagen te land en uit de lucht vernietigd waren. Het aan de Chineesche terugtocht voorafgaande gevecht was een der hevig ste sedert het uitbreken der vijandelijk heden. Aan beide zijden- zijn zware ver liezen geleden. De Chineesche batterijen van Poetoeng hebben een Japansch troe pentransportschip beschadigd. De Japan sche oorlogsschepen hebben het vuur der batterijen beantwoord met een bombar dement van Poetoeng. Het optreden van vwrst Teh Wang. Gemeld wordt, dat het leger uit Bin- nen-Mongolië, dat onder bevel staat van vorst Teh Wang en dat voor de Japan- neezen strijdt, Pailinghau heeft ingeno men, een belangrijke karavaanstad ,op 65. mijl ten Noorden van Kweihoea, de hoofdstad van S'oeijoean. Na zijn snellen opmarsch uit Tsjahar zou het leger zijn opmarsch naar Kweihoea voortzetten. Nieuw Zeeland wil geen boycot van Japansche goederen. De regeering van Nieuw Zeeland heeft zich tegen een boycot van Japansche goederen uitgesproken. Een deel der ha venarbeiders had geweigerd schepen te laden met goederen welke voor Japan bestemd waren. In een speciale bijeen komst heeft het kabinet toen besloten de vakvereenigin'geA te verzoeken, dat haar leden het werk zouden hervatten. schuldiging van contra-revolutionaire sa botage. In het nummer van 30 September deelt het blad „De Arbeider" te Bakoe mede, dat het opperste gerechtshof van de repu bliek Adjarisan acht leden van een ver enigde contra-revolutionair centrum ter door heeft veroordeeld wegens voorberei ding van gewapenden opstand. PALESTINA Het gaat spannen ARABIEREN SLUITEN HUN WINKELS. Onrust in Jerusalem en Jaffa. Te Jeruzalem zijn de Arabische winkels uit vrijen wil gaan sluiten en waarschijn lijk zal dit voorbeeld ook in andere ste den gevolgd worden. Op grond van spe ciale bepalingen kan de districtscommis saris eischen, dat de zaken heropend wor den, en anders straf opleggen. Ondanks het verbod der regeering tracht ten sommige minder vooraanstaande Arabi sche leiders een nieuw kabinet te vormen, teneinde een onderlinge actie te kunnen voeren, doch al deze pogingen zijn tot nu toe zonder resultaat gebleven. Een beruchte agitator, die aanspoorde tot sluiting van de winkels in de oude stad, is gearresteerd. Intusschen zijn ook de Ara bische zaken te Jaffa en Nabloes gaan slui ten: Uit Jaffa meldt Reuter, dat in deze stad een algemeene staking der Arabieren dreigt uit te breken. Drie notabelen zijn te Jaffa gearresteerd en de gemoederen zijn tot het uiterste verhit. De groot moetif, die zich nog steeds in de Omar-moskee te Jerasalem bevindt, heeft een proclamatie gepubliceerd, waar in hij de Arabieren verzoekt onmidellijk den arbeid te hervatten. Men meldt, dat het nit onwaarschijnlijk is, dat de Moeftin zoo gauw hij de kans ziet, ontsnappen zal en naar Arabië zal vluchten. Vandaar uit immers kan hij met vrije hand de Qpstand tegen het Britsche gezag organiseeren. AFRIKA BLOEDIGE BOTSINGEN IN TUNIS. Toen het bekend was geworden dat Sjeik Taalbi een politieke rede te Be ja zou hou den, hebben vijfhonderd politieke tegen- i standers op vier kilometer van de stad alle auto's aangehouden, in de hoop, den spre ker te zullen treffen. Een groep van twintig gendarmes begaf zich derwaarts, waarna 1 een ernstige vechtpartij ontstond. Een be- tooger werd gedood en 12 gewond, verder liepen vier gendarmes verwondingen op. De toestand van een hunner is zeer ernstig. RUSLAND NIEUWE DOODVONNISSEN. De „LeningradskaiaPravda" van Zater dag deelt mede, dat acht ambtenaren van de administratie van de graanvoorraden te Pakov, ter dood veroordeeld zijn onder be- MEXICO VERBOD VAN IMMIGRATIE VAN JODEN VOORGESTELD. De Mexicaansche immigratiecommissie en de Binnenlandsch-politieke commissie van den Senaat hebben een wetsontwerp in gediend, dat beoogt, de immigratie van Jo den te verbieden. Tegelijkertijd wordt voorgesteld, vreem delingen, die op onwettige wijze het land zijn binnengekomen, uit te wijzen, met verbeurdverklaring van hun intusschen verworven vermogen. De Senaat zal deze wetsvoorstellen waar schijnlijk dze week behandelen. FAMILIEDRAMA IN ONZE OOST. Omstreeks middernacht heeft Zaterdag een soldaat te Bandoeng met zijn karabijn zijn echtgenoote en zijn schoonvader ver moord. Ook heeft hij zijn schoonmoeder zwaar verwond, waarna hij zelfmoord pleegde. De dader, een Indo-Europeaan, fuselier van de vierde afdeeling der mitrailleurs- compagnie te Magelang, A. A. H., was met den laatsten trein uit Magelang gekomen- om zijn vrouw die weggeloopen was, te vra gen1 terug te keeren. De vrouw en haar ouders weigerden dit, waarop hij met zijn geweer zijn vrouw en schoonvader doodde, zijn schoonmoeder zwaar verwondde en ver volgens het wapen op zichzelf richtte. DE AARDBEVINGEN OP JAVA. Aneta seint uit Djocjakarta: Aardbevingen en -trillingen worden in het Djocjasche nog steeds gevoeld. Men. constateerde, dat zeven huizen ernstige her stellingen vereischen en tijdelijk onbe woonbaar zijn. Van de oudheden in de om geving van Djocja heeft alleen de tempel te Plaossan schade van eenige beteekenis opgeloopen.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10