KERKNIEUWS RECHTZAKEN BIOSCOPEN Mussolini te Rome terug FAILLISSEMENTEN Heeren Zak- of Armband Horloge of Dames Armband Horloge of Vulpenhouder met Gouden pen VRIJDAG 1 OCTOBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 HOOFDFILMS Je moet maar bof fen (Watt en Half Watt). Kazan Triomfeert (Ruth Sullivan Tom London). Tweelingbroers (Stan Laurel Oli ver Hardy) Piccadelly Jim (Ro bert Montgomery Madge Evans). Van Goede Getui gen Voorzien (Her bert Marshall Jean Arthur). De Laatste der Mo hicanen (Randolph Scott Binnie Bar nes). De Koning van den Lach (Joe E. Brown) Pennies from Heaven (Bing Crosby). INHOUD Komisch Speelfilm Komisch Speelfilm Komisch Speelfilm AANVANGSUUR Dag. 811 uur. Zon dags bovendien 27 uur. Matinée Zaterd. en Woensdag 2 uur. Zaterdag 47, 7.30 10.30 uur. Dag. 8._511.15 uur, Zondags bovendien 27 uur, Matinee Zat. en Woensd. 30 uur. Zaterdag na afloop optocht doorl. tot 7.30 uur, 811 uur. Dag. 811 uur, Zon dags bovendien 27 uur, Matinee, Zaterd. en Dond., 2 uur. Zaterdag1 27, 7.30— 11 uur. Dag. 8—11 uur, Zon dag 27 uur. Ma- tiree. Zaterdag en Woensdag 2 uur. Zaterdag 27, 7.30— 10.30 uur. Toelaatbaar v. volwassenen. Goedgekeurd v. volwassenen. Goedgekeurd v. volwassenen. „Solidariteit tusschen de beide revoluties" ROME VERWELKOMT DEN DUCE. Om half zeven kondigden gisteren ka nonschoten, sirenes en klokgelui de aan komst aan van den trein, waarmede Mus solini te Rome terugkeerde. De bevolking had den Duce een grootsche ontvangst be reid, en bij het verlaten van het station werd hy stormachtig toegejuicht door een ontzaglijke menschenmenigte. In een open auto begaf Mussolini, naast wien Ciano ge zeten was, zich naar het palazzo Venezia, waar zich opnieuw een groote menigte ver drong om den Duce toe te juichen. Van het balkon van het palazzo Venezia hield Mus solini een korte toespraak, waarin hij zei- de: „Ik heb van Duitschland en van mijn gesprekken met den Fuehrer een diepen in druk en onuitwischbare herinnering mee genomen. De Italiaansch-Duitsche vriend schap, die bezegeld is in de politiek van de as RomeBerlijn, is in deze dagen doorge drongen in het hart der beide landen en zal daarin blijven, de doeleinden dezer vriendschap zijn de nauwe solidariteit tus- schen de beide revoluties, de wedergeboor te van Europa, en een vrede tusschen de volken, die dezen naam waardig zijn". De geheele stad was versierd met Ita- liaansche en Duitsche vlaggen. Op het piazza Venezia waren groote schijnwer pers aangebracht om het palazzo Vene zia te verlichten. Langs den weg van het station naar het palazzo Venezia waren troepen geschaard om den Duce het eere- saluut te brengen bij zijn aankomst. Hitier zal het bezoek van Mussolini beantwoorden. Tijdens zijn verblijf in Duitschland heeft Mussolini den Fuehrer uitgenoodigd. zijn bezoek te beantwoorden. De „Nationalsozia- listische Parteikorrespondenz" verneemt, dat Hitier de uitnoodiging heeft aangeno men. De besprekingen tusschen Mussolini en Hitier. Over de resultaten van het bezoek van Mussolini schrijft de „Dienst aus Deutsch- land" onder meer: „De oplossing der vraag stukken, die in de diplomatieke nota's en in de pers al te vaak slechts twistvragen en voorwendsels voor verdeeldheid schijnen te zijn, is de inhoud der Duitsch-Italiaan- sche besprekingen te München, Berlijn en op Karinhall geweest. Dit is in overeenstemming met het con structieve karakter van de samenwerking, waarvan het protocol van Berchtesgaden spreekt. Het spreekt vanzelf, dat beide staats lieden ook over Middel Europeesche vraag stukken hebben gesproken. Het is bekend, dat daarbij niet alleen van gelijkheid van opvatting, maar ook van handelen sprake is. Al het andere is verzinsel, vooral wat Oostenrijk betreft. De besprekingen tus schen bondskanselier Schuschnigg en den Tsjecho-Slowaaksche minister-president Hodza, worden te Berlijn niet geheel als nieuwe factor beschouwd, omdat de plan nen van Hodza geen practische oplossing der economische moeilijkheden in het Do- naubekken bieden. Dat wil niet zeggen, dat men aanstuurt op een Duitsch-Oostenrijk- 6che tolunie. De constructieve politiek voor Midden-Europa met de lijn RomeBerlijn als spil is geen kwestie van het schema, maar van toenadering tusschen de buurt- staten op den grondslag van de erkende rechten der volken. Nationaal socialisten wendden zich tot Mussolini. Volgens de „Volkszeitung" hebben de Oostenrijksche nationaal-socialisten zich tij dens Mussolini's verblijf in Duitschland tot den Duce gewend met het verzoek hen te steunen en hun een plaats in het Oosten rijksche kabinet te verzekeren. Het Tirool- sche blad noemt dit hoogverraad en wijst op de nutteloosheid van dergelijke daden, omdat de Oostenrijksche politiek te Weenen geleid wordt en niet te Berlijn of te Rome. Buitenlandsche Berichten KON H. B. S.-DIRECTEUR UIT APRéMONT TOOVEREN? Neen, maar wel het examen-geld verfuiven. Met bonzend hart waren 23 leerlingen van de particuliere H. B. S. te Aprémont uit Midden-Frankrijk naar Parijs gekomen onder leiding van hun directeur. Het gold geen vacantiereisje, maar een zeer ernsti ge zaak: eindexamen doen. Toch leek het een oogenblik, of deze reis een sprookje zou worden. Sommigen van de candidaten waren bij familie ingekwartierd en gebruikten daar de laatste dagen om nog hard te studeeren, de rest zat te blokken in een hotel onder toezicht van den directeur, die echter zeer op de vlijt van zijn pupillen vertrouwde, en meestentijds ingeen velden of wegen te bekennen was. Toen de groote dag aanbrak, verscheen hij echter opgewekt op het appèl. „Ik heb goed nieuws", vertelde hij geheimzinnig, NIEUWE GENERAAL DER NORBERTIJNEN. Men seint uit Rome aan de K. W. P.: Tijdens de jongste vergadering van het Generaal Kapittel van de Orde der Prae- monstratensers (Norbertijnen), dat onder voorzitterschap van Mgr. Crets Generaal Abt der Orde en Abt van Averbode op 30 September te Rome werd gehouden, deelde Mgr. Crets mede, dat hij als Ge neraal der Orde ontslag nam. Tot zijn op volger werd gekozen den HoogEerwaarde Heer Prelaat Dr. Hub. Noots, Procurator der Orde te Rome. De thans afgetreden generaal Mgr. Dr. Cummarus Crets, die wegens zijn hoogen leeftijd zijn zware en verantwoordelijke post heeft neergelegd werd 5 November 1858 te Broechen geboren, en Priester ge wijd op 3 Juni 1882. Aan de Universiteit van Leuven studeerde de jonge priester theologie, in welk vak hij den Magister- titel behaalde. Op 30 Maart 1887 werd hij tot Abt van Averbode gekozen en 3 Mei van dit jaar vierde hij onder groote belangstelling het gouden jubileum van zijn Abtswijding. In het Generaal Kapittel dat 26 April 1922 te Averbode werd gehouden, werd Mgr. Crets tot Generaal Abt der Orde gekozen. Mgr. Crets is stichter van de Abdij van Bois Seigneur Isaac waar een Nederlan der Prelaat Franken uit Oud-Gastel Abt is. Verder is Mgr. Crets Pater Abbas van het klooster der Norbertinessen te Petro- polis in Brazilië, een stichting van het Norbertinessenklooster „St. Catharinen- dal" te Oosterhout. Omtrent de nieuw-gekozen Generaal der Orde van de Praemonstratensers den Hoog Eerw. Heer Prelaat Dr. Hub. Noots, ver nemen we nog de navolgende bijzonderhe den: De HoogEerw. Heer Dr. H. Noots werd 21 Juni 1881 te Neerpelt geboren, gekleed te Tongerloo 15 October 1903, en 8 Sep tember 1907 tot Priester gewijd. Hij stu deerde te Rome waar hij tot Doctor in de Godgeleerdheid promoveerde. Op 15 September 1921 werd Mgr. Noots benoemd tot Titulair Abt van Floreffe (de eerste abdij der Orde door Sint Nor- bertus zelf gesticht, tegenwoordig klein Seminarie van het Bisdom Namen). Op 18 October 1921 werd Mgr. Noots tot Abt gewijd; 26 Augustus 1927 volgde zijn be noeming tot Definitor Ordinis (Raadslid van den Generaal) en 22 September 1934 Vicarius Generalis te Rome. Met de keuze van Prelaat Noots tot Ge neraal der Praemonstratensers mogen we deze orde wel gelukwenschen. Er kon moeilijk een betere keuze gedaan worden. Mgr. Noots is een heilig priester, een diep- eenvoudig kloosterling, een harde werker, een buitengewoon bestuurder met een helder inzicht, die in de moeilijkste vraag stukken nog steeds een uitweg weet te vinden. Hij is een man vol werkelijkheids zin, die een open oog heeft voor de mo derne problemen van onzen tijd. In kerke lijke en diplomatieke kringen is Mgr. Noots in Rome een zeer geziene 'figuur. Mgr. Dr. Noots is Lid van het Hoofdbe stuur van het St. Petrus Liefdewerk tot opleiding van de Inlandsche geestelijkheid en lid van het Bestuur der Internationale Eucharistische Congressen. Door Z. H. de Paus werd Mgr. Dr. Noots vaak met zeer vertrouwelijke en belangwekkende zen dingen belast. Zoo was Mgr. Dr. Noots Apostolisch Administrator der Kanunnik ken van St. Moritz in Zwitserland, van de Bernardijnen en Cisterciënsers over de heele wereld en van de Praemonstraten- ser-Abdijen in Oostenrijk, Hongarije en Tsjecho-Slowakije. „Abbate Noots" van de Procuur in de Via Urbana 158 te Rome is de raadsman en vertrouwensman van vele Kardinalen. Dominus conservet cum Moge de Heer hem behoeden in lengte van jaren tot welzijn van de H. Kerk en tot bloei van de Orde der Norbertijnen in het bij zonder. Audiëntie Bisschop van Haarlem. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week geen audiëntie verlee- nen. als was hij een groot toovenaar. „Jullie zijn allemaal geslaagd, zonder examen te doen. Een goed vriend van mij heeft dat in or de gemaakt." „Hoera voor den directeur" schreeuwden de jongens en gingen snel de heugelijke tijding naar huis zenden. En kele ouders, die mee naar Parijs geko men waren, vonden het echter een vreem de geschiedenis, en informeerden bij de politie, die het ook vreemd vond en op onderzoek uitging. Bij de examencommis sie wist men van geen candidaten uit Aprémont. Er was zelfs geen inschrijfgeld gestort. „Zijn de leerlingen soms met hun in schrijfgeld aan het fuiven gegaan?" on dervroeg men den directeur. „Neen", schudde dsze. „Toch is het weg", consta teerde de inspecteur. „Ja", knikte de di recteur. „Wie is er dan van aan het fui ven gegaan?" ging de ondervrager ver der. Toen moest het hooge woord er uit. „Ik", hakkelde de directeur als een be trapte schooljongen, en met den hoed voor het gelaat liet hij zich beschaamd in de taxi zetten, die naar het Huis van Bewa ring ging. Zijn leerlingen hebben intusschen zich zelf opgesloten en zitten, na de wreede teleurstelling weer hard te blokken. Er bestaan nu eenmaal geen sprookjes meer. „Tel." INBREKERSBENDE BRACHT VREES IN HAARLEM. TOTAAL VEERTIG JAAR GEVANGENISSTRAF GEëlSCHT. De Haarlemsche Rechtbank heeft zich gis teren van des ochtend half tien tot des avonds half negen bezig gehouden met de berechting van een bende misdadigers, die in het vorig jaar en in het begin van dit jaar Haarlem en omgeving onveilig hebben ge maakt. Tot deze bende behoorden inbrekers, helers en brandstichters. De meesten waren goede bekenden van de Justitie, die reeds talrijke veroordeelingen achter den rug hadden. De eerste verdachte was de 38-jarige koopman W., die ingebroken had in het „Deutsches Heim" te Haarlem en 90. had gestolen. Hij was reeds vijfmaal veroordeeld en hoorde anderhalf jaar gevangenisstraf tegen zich eischen. De eisch tegen den heler, den 57-jarigen koopman A. van A. luidde een half jaar gevangenisstraf. De volgende zaak was van ernstiger aard. De verdachte, de 42-jarige chauffeur P. S. uit Bloemendaal, die ongeveer dertig in braken had gepleegd, en bovendien zijn woning te Bloemendaal in brand had ge stoken, teneinde de verzekeringssom mach tig te worden, hoorde niet minder dan acht jaar gevangenisstraf tegen zich eischen. Tegen twee helers, den 34-jarigen chauf feur A. van S. en den 33-jarigen koopman J. H. eischte het O.M. vervolgens resp. an derhalf jaar en negen maanden gevange nisstraf. Daarna stond terecht de 57-jarige koop man A. van A., wegens heling, inbraak en brandstichting. De heling en de inbraak bekende hij, de brandstichting echter niet. Uit verklaringen van getuigen bleek, dat een hunner, de koopman de K., met den 37-jarigen stoomer T. had afgesproken, brand te stichten in diens woning in de Voortingstraat, waarvoor hij van de ver zekeringssom een bedrag van 700.als aandeel zou ontvangen. Dit plan zou volgens de K. door van A., die in de zaak werd gemengd, ten uitvoer zijn gebracht, hetgeen van A. echter hard nekkig bestreed. Het O.M. achtte evenwel het bewijs e- leverd en eischte tegen van A., die reeds twaalf maal veroordeeld is, zeven jaar ge vangenisstraf. Voorts stonden terecht een 37-jar.ige bankwerker, H. van Z. en de 34-jarige los- werkman A. R., die tezamen een geheele reeds inbraken hadden gepleegd. De eisch tegen beiden luidde vier jaar gevangenis straf. Tegen een 29-jarige werkster, die geld en sieraden van deze inbraken afkomstig had aangenomen, werd een jaar geëischt. De 42-jarige bakker W. de B., die ook betrokken was bij de brandstichting in de Voortingstraat, had in den nacht van 27 op 28 September 1928 brand gesticht in zijn woning aan den Zeeweg te Velsen. Hij v/as reeds negenmaal veroordeeld en thans werd twee jaar tegen hem geëischt. Nadat nog een aantal helingzaken waren behandeld, waarin de geëischte straffen varieerden van negen maanden tot twee jaar, stond tenslotte des avonds de laatste verdachte, de stoomer T. terecht wegens oplichting van de verzekeringsmaatschappij welke hem, na den aangestoken brand in zijn woning in de Voortingstraat een be drag van ongeveer 1100.had uitbetaald. De Officier van Justitie vroeg in deze zaak drie jaar gevangenisstraf, rekening houdende met het feit dat T. reeds negen maal veroordeeld was. Het totaal der geëischte straffen steeg daardoor tot boven de veertig jaar. De uitspraak in alle zaken werd bepaald op 14 October as. keiier onverantwoordelijk en. lichtvaardig gehandeld heeft door de goederen af te geven aan deze vrouw, maar dat men toch niet uit het oog moet verliezen, dat ver dachte een reeks van misdrijven heeft ge pleegd. Een voorwaardelijke straf kan hier niet worden opgelegd, wel echter een ge combineerde straf. Spr. vorderde vier maanden gevangenis straf, waarvan twee maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar. De verdediger mr. dr. Benno J. Stokvis, hekelde het huurkoopsysteem. Menschen koopen goederen, die ze anders nooit zouden kunnen of willen aanschaffen Hier is aan een steuntrekster de beschikking over 3000 aan goederen gegeven. PI. drong er op aan, een voorwaardelijke straf op te leggen. De vrouw zal dan tevens in de gelegenheid zijn den winkelier schade loos te stellen. Arrest 13 October. Uitgesproken: E. Bax, te Rotterdam, Rochussenstraat 367. Cur.: mr. L. J. R. Kühn. N.V. Maatschappij Standaard Voederpro ducten Vecuol v.h. A. J. de Nijs, gevestigd en kantoorhoudende te Rotterdam, Zalm haven 19. Cur.: mr J. Buskop. N.V. Confectiefabriek Fralohma in liqui datie, gevestigd te Rotterdam. Cur.: mr. R. Blussée van Oud Alblas. N. Bechirian, koopman, laatstelijk ge woond hebbende te Rotterdam, Stations weg 15a, en aldaar zaakdrijvende o. d. naam Bechir, thans zonder bekende woon- of ver blijfplaats binnen het Koninkrijk. Cur.: mr. H. Bavinck. F. M. Peters, reiziger, wonende te Rot terdam, Burgemeester Meinezlaan 73. Cur.: mr. G. Belzer. Henricus Johannes Geven, slager en kas telein, Waalre, Markt 17. Cur.: mr. W. O vermars, Valk ens waard. Hendricus Liefting, jachtopziener, Dru- nen, Giersbergen D. 110. Cur.: jhr. mr. E. F. J. van Lidth de Jeude, Tiel. Martinus Theodorus Muskens, handels reiziger, Vlijmen, Achterstraat 40b. Cur.: mr. H. T. Obreen, Zaltbommel. P. van der Laak, koopman, Den Bosch, Celebesstraat 5. Cur.: mr. M. Adelmeijer. Mej. D. de Leak-Peperkamp, koopvrouw, Den Bosch, Celebesstraat 5. Cur.: als vo ren. P. Dieters, Eindhoven, Moerdijkstraat 10. Cur.: mr. A. F. M. v. d. Meeren, Eind- moven. L. Schaap, Zeeland. Cur.: mr. L. J. 't Hooft. H. van Beek, timmerman, Lopik 369. Cur.: mr. C. H. J. W. van Soest. F. Ch. Torjuul, zonder beroep, Soest, Oranjelaan 7. Cur.: mr. F. C. Terlingen. M. F. van Rooyen, caféhouder, Utrecht, Steenweg 21. Cur.: mr. T. Olthof. E. Mater, Zeist, Oud Arnhemscheweg 34. Cur.: mr. H. B. van Rhijn, Zeist. A. G. de Goeij, Utrecht, Lijsterstr. 41 bis. Cur.: mr. A. Murman. Antonius Marinus Burgman, schilder, Zwolle, Oude Vischmarkt. Cur.: mr. J. F. H. Boom. Gerard Johan Burgers, kleermaker, Zwol le, Coetsstraat 9. Cur.: mr. S. Willinge Gra- tama. Benjamin Druyf, koopman in fruit, Am sterdam, Weesperstraat 64 III. Cur.: mr. F. B. Dozy. Philip Hamme, behanger, Amsterdam, 2de Oosterparkstraat 67 I. Cur.: als vo ren. Cornelis Theodorus van Klooster, kleer maker, Weesp, Kerklaan 9. Cur.: mr. J. A. Bletz. Surséance van betaling: d.d. 27 Sept. definitief verleend aan Jo hannes Adrian us Rudolphus Anna Petrus van Rooijen, koopman in textiel goederen, wonende te Amsterdam, (proc. mr. A. J. Feith), met benoeming van mr. R. J. Ar- noldi, advocaat en procureur te Amster dam. V ernietigd: G. de Meester, Sas van Gent. K. Berkhout, Amsterdam. A. Nieuwenhuis, Hilversum. W. J. L. J. Hommer, Amsterdam. J. Vermeulen, Amsterdam. Mej. H. J. van Leeuwen, Amsterdam. Opgeheven: F. Plaizier, huisschilder te Rotterdam. C. H. Dontje, Hoorn. H. Meilink, Venhuizen. C. Roemer, Nieuwendam. J. Meyer, Amsterdam. M. Hermans, Mill. J. ten Velde, Aalst Waalre. P. van Opdorp, Den Bosch. W. Manders, Aalst Waalre. H. J. Boogaars, Vreeswijk. W. Pothoven, Groenekan gem. Maar tensdijk. Geëindigd: P. F. L. Lafère, Den Helder, uitk. 8 pet. HET AFBETALINGSSYSTEEM. Een Amsterdamsche huisvrouw, moeder van vijf kinderen, heeft kans gezien, een I afbetalingsmagazijn voor 3000 te bena- deelen. Zij wendde zich geruimen tijd ge- j leden tot deze firma met de mededeeling, dat zij relaties had die kachels, stofzuigers en andere goederen op afbetaling wenschten te ontvangen. De vrouw nam de blanco con tracten mede, vulde deze in en plaatste er valsche handteekeningen onder. Zoo is zij er in geslaagd resp. 83 kachels en stofzui gers onder haar beheer te krijgen. Zij ver kocht de goederen direct op de markt. Zij was echter genoodzaakt de wekelijksche afbetalingen op al deze contracten te ver richten. Zoo lang mogelijk hield zij vol, om deze administratie aannemelijk te maken door het eene gat met het andere te stop pen. Tenslotte liep zij echter vast. De op brengst van de goederen was niet zoo bij zonder hoog en zij kon de vele afbetalingen niet meer doen. Na onderzoek door den eigenaar van het afbetalingsmagazijn werd de politie in het geval gemengd. De vrouw bekende direct. Haar man was van de ge schiedenis onkundig geweest. De politierechter veroordeelde haar we gens het voortgezette misdrijf van oplich ting tot twee maanden gevangenisstraf. Gisteren heeft deze zaak voor het ge rechtshof gediend. Als eenige getuige had het O.M. den eige naar van het afbetalingsmagazijn gedag vaard. Pres. (tot den eigenaar van het afbeta lingsmagazijn): Het is van u ook lichtvaar dig. Er wordt vaak geschreven, dat afbe talingsmagazijnen menschen goederen trachten aan te praten. Maar u deed er hard aan mee. U moet een beetje voorzichtiger zijn. Op deze wijze werkt u de misdaad in de hand. De vrouw stond immers absoluut niet als kapitaalkrachtig bekend. Het ge zin trok zelfs steun. De procureur-generaal, mr. J. Versteeg, zeide, dat men wel kan zeggen, dat de win- Sisocesirol is ons offensief geweest met het parool: in elk Katholiek gezin een Katholiek Dagblad. Op aandrang van meerderen stellen wij vanaf heden nogmaals voor korten tijd een premie beschikbaar voor dengene, die ons een nieuwen abonné voor minstens drie maanden aanbrengt. Wij stellen hiervoor ter beschikking: Onze tijd gebiedt: weest Katholiek in woord en daad, ;t Is Uw Katholiek Dagblad, dat U hierbij ter zijde staat

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6