RONDOM HET SPAANSCHE CONFLICT De kwestie van de terug trekking der vrijwilligers FELLE STRIJD TE SJANGHAI BUITENLAND VRIJDAG 1 OCTOBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 VLOOTACCOORD TE PARIJS GETEEKEND ROME VOELT WEINIG VOOR CONFERENTIE VAN DRIE. Op het Foreign Office te Londen is gisteren verder gewerkt aan de redactie van de nota, welke Engeland en Frank rijk tot Italië zullen richten, teneinde dit land uit te noodigen tot een conferentie van drie. Deze conferentie zou, zooals men weet, volgens de plannen van Londien en Parijs moeten leiden tot terugtrekking van de buitenlandsche vrijwilligers in Spanje. Naar vernomen wordt, heeft de Ita- liaansche ambassadeur Grandi een bezoek gebracht aan Eden en dezen zekere be zwaren kenbaar gemaakt tegen deze aan Italië te richten invitatie. Van gezaghebbende zijde wordt intus- 6chen vernomen, dat het Fransch-Brit- eche plan om Rome een nota te zenden desondanks gehandhaafd bleef en dat de nota binnen enkele dagen te bevoegder plaatse zal worden overhandigd. Omtrent de bezwaren, welke Grandi op het Foreign Office te berde heeft ge bracht tegen het zenden van een uitnoo- diging aan zijn regeering tot een drie- mogendheden-conferentie verneemt Ha- vas nader uit Italiaansche kringen te Londen: De ambassadeur herinnerde Eden er aan, dat het terugtrekken van de vrijwil ligers reeds in de niet-inmengings-com- missie was behandeld. Zijn regeering zag niet in, waarom deze kwestie verder in een conferentie van drie mogendheden besproken zou moeten worden. De drie voornaamste argumenten, wel ke Grandi naar voren bracht, zijn: De besprekingen der drie mogendhe den zouden parallel loopen met de be sprekingen van de niet-inmengingscom- missie, welke ook reeds de vrijwilligers- kwestie behandelt. Volgens de opvatting van de regeering te Rome kan de vrijwilligerskwestie niet alleen worden opgelost, aangezien toe kenning van de rechten van oorlogvoe renden hiermede verbonden zijn. Ten slotte is de Italiaansche regeering van meening, dat het terugtrekken van de vrijwilligers niet een zaak is, welke alleen Frankrijk, Engeland en Italië aan gaat. De Italiaansche regeering ziet derhalve niet in, aldus Grandi, om welke redenen er besprekingen tusschen drie mogend heden zouden moeten worden gehouden, zooals Londen en Parijs wenschen. Het is zeker, dat Italië deelneming van Duitschland aan eveptueele bespre kingen van het grootste belang acht, zoo als overigens reeds blijkt uit de redevoe ringen van duce en fuehrer te Berlijn, waarin nadrukkelijk werd verklaard, dat de Westelijke mogendheden niet moesten verwachten, te eeniger tijd Duitschland van Italië of Italië van Duitschland te kunnen scheiden Anderzijds verluidt, dat Italië er in zou toestemmen, de kwestie van de vrij willigers en de toekenning van de rech ten van oorlogvoerenden gemeenschap pelijk te bespreken. Het verlangt even wel, dat men dan niet zal wachten tot alle vrijwilligers teruggetrokken zullen zijn, alvorens de rechten van oorlogvoe renden aan Franco zullen worden toege kend. Duitschland sceptisch gestemd. In Durtsche politieke kringen staat men soeptisch tegenover de onderhandelin gen, die Parijs en Londen over de Spaan- sche kwestie willen voeren. Men protes teert krachtig tegen de bedreiging, die Frankrijk zou hebben geuit, de Pyre- neeën-grens te openen, ingeval men niet tot een loyale oplossing mocht komen. SPANJE VOOR DEN VOLKENBOND. Volkenbondscommissde neem resolutie aan De zesde (politieke) commissie van de Volkenbondsassemblée is gisteravond bij eengekomen ter behandeling van de ont werpresolutie inzake Spanje. Deze resolutie herinnert aan de niet- inmengingsovereenkomst, constateert met leedwezen, dart deze overeenkomst ern stig is geschonden en dat de buitenland sche legerafdeelingen door haar aanwe zigheid in Spanje een inmenging in de binnenlandsche aangelegenheden van dat land beteekenen. De resolutie beroept zich op de door de mogendheden aan vaarde verplichting de politieke on schendbaarheid en de territoriale onaf hankelijkheid van Spanje te eerbiedigen. Zij spreekt den wensch uit, dat de onder handelingen met Rome waartoe Engeland en Frankrijk het initiatief hebben geno men, tot resultaat zullen hebben, dat de overeenkomst van Londen nagekomen zal worden, in het bijzonder door de ver wijdering der buitenlandsche strijders. Indien de onderhandelingen tot misluk king gedoemd zouden zijn zou er voor de deelnemers aan het niet-inmengingsac- coord aanleiding bestaan, zoo spoedig mogelijk den toestand opnieuw te bezien en vast te stellen, dat hert stelsel van niet-inmenging geliquideerd zou zijn. De commissie nam deze resolutie aan, die thans aan de Assemblée zal worden voorgelegd. De gedelegeerden van Ier land, Oostenrijk, Hongarije en Portugal onthielden zich van stemming, terwijl die van Zuid-Afrika en Bulgarije mededeel den, dat zij zich hun standpunt voorbe hielden, teneinde met hun regeeringen overleg te kunnen plegen. TEGEN DE ZEE-PIRATEN. Het accoord van Parijs. Gistermiddag werd het accoord tus schen Frankrijk, Engeland en Italië in zake de bewaking der Middellandsohe Zee te Parijs onderteekend. De door de vlootdeskundigen geteekende overeen komst zal onverwijld ter goedkeuring aan de regeeringen worden voorgelegd. Deze week arriveerde prof. dr. Heinrich Apell, leider van het Duitsche behangsel papiermuseum te Kassei, in Amsterdam, alwaar hij een behangselpapiertentoonstel ling in de Rath Doodenheefver toonzalen zal organiseeren. Bij aankomst aan het Centraalstation werd prof. Apell be groet door den heer F. C. Doodeheefver Zy zal waarschijnlijk onmiddellijk na de bekraohtiging in werking treden. Het accoord stelt de scheepvaartwegen en de zones vast, die aan de bewaking der drie vloten worden opgedragen, als mede de seincodes, die gebruikt zullen worden. De algemeene bepalingen, in het bijzonder die betreffende de uitoefening van den politiedienst op zee, blijven naar alle waarschijnlijkheid, zooals zij te Nyon zijn vastgesteld. Men heeft er in de eerste plaats naar gestreefd dat elke mogend heid de verbindingswegen, die haar in het bijzonder interesseeren, bewaakt. Elke politieke overweging is zorgvuldig bij de besprekingen vermeden. De zones zijn alleen op practische gronden ver deeld. Spaansche vluchtelingen moeten Frankrijk verlaten. De onder-prefect van Bayonne heeft opdracht ontvangen alle Spaansche vluch telingen, die leven op kosten van de ge meenschap of van den Franschen staat, of die in aanraking zijn geweest met de politie, naar hun land te laten teruigkee- ren over dat deel van de grens, dat zij zelf uitkiezen. De Fransche minister van binnenland sche zaken, Marx Dormoy, verklaarde, dat het aantal dezer vluchtelingen 55.000 bedraagt, waarvan het onderhoud een millioen francs per dag kost. Bij het nade ren van den winter, zeide hij, kan deze toestand niet voortduren. Japanners teruggedreven HOE DE CHINEEZEN STAND HIELDEN De Chineesche stellingen bij Sjanghai worden sedert drie dagen door de Japan- sche artillerie en door meer dan twintig Japansche oorlogsschepen op de Wang- poe onder vuur genomen. Bovendien doen de Japanners voortdurend aanval len met hun vliegtuigen. Niettemin houden de Chineezen stand. Zoowel bij het Noorder-station te Sjang hai als tusschen Lioehang en Lo-tjen zijn Japansche aanvallen afgeslagen. Twee Japansche tanks werden buiten gevecht gesrteld. Weliswaar werden hier en daar versterkte Chineesche stellingen vernield, doch zij werden onmiddellijk hersteld. De Hindenburg-linie" werd op geen en kele plaats doorbroken. De Chineezen zijn er overigens niet al leen in geslaagd alle aanvallen af te slaan, doch zij hebben de Japanners bij de wijken Tsjapei en Hongkioe zelfs te ruggedreven. Bij een tocht langs de Noordelijke grens der Internationale Nederzetting constateerde de correspondent van Havas namelijk, dat de Japanners in den nacht van Woensdag op Donderdag tengevolge van een Chineeschen tegenaanval 150 M. in Oostelijke richting hadden moeten te rugtrekken. De Britsche soldaten, die belast zijn met de bewaking van de Internationale Nederzetting en die ooggetuigen waren van dit treffen, verklaarden, dat de Chi neesche tirailleurs de Japanners uiit de ramen der omliggende huizen bestookten. De Japanners werden gedwongen him al dus onhoudbaar geworden stellingen, die zij dien dag en den vorigen dag ten koste van aanzienlijke verliezen hadden ver overd, te ontruimen en niettegenstaan de hun betere bewapening moesten zij terugtrekken. De ondernomen pogingen om de Chi neezen weer te verdrijven, mislukten, ondanks het feit dat de Japanners wer den -gesteund door artillerie. De Japan sche luchtmacht kan hier niet ingrijpen, aangezien dit te gevaarlijk zou zijn voor de internationale nederzetting. DE STRIJD IN HET NOORDEN. Bij hun opmarsch langs de spoorlijnen TientsiniPoekau en PeipingHank au hebben ide Japansche troepen Toeng- kwan (of Toengkwan-sjen) aan eerstge noemde lijn bezet. De stad ligt halver wege tusschen Tsjangtsjau en Tetsjau, dus ongeveer 30 K.M. van de grens der pro vincie Sjantoeng. Marinevliegtuigen heb ben reeds militaire objecten in deze pro vincie gebombardeerd. In Japansche kringen te Tientsin neemt men volgens het D. N. B. aan, dat gene raal Tan Foe-tsjoe, de gouverneur van Sjantoeng, zich onder den druk der naar het noorden gezonden troepen der cen trale regeering vóór Nanking en tegen de Japansche autonomieplannen heeft ver klaard. Hierdoor ziet de Japansche leger leiding zich thans gedwongen militaire operaties te beginnen tegen Sjantoeng, welke provincie aanvankelijk niet tot het oorlogsterrein werd gerekend:. Japanners zullen Chineesche steden blijven bombardeeren. De Japansche woordvoerder te Genève heeft verklaard: „De Japansche lucht macht zal de Chineesche steden blijven bombardeeren, wanneer dat noodzake lijk is". Het Chineesche agentschap Central News meldt, dat Japansche vliegtuigen weer driemaal Kanton hebben gebom bardeerd, doch dat de aangerichte schade van geen beteekenis is. Een Japansch vliegtuig werd neergehaald. Het Japansche bureau voor interna tionale zaken, waarvan de zetel te Ge nève is, heeft een verklaring van de Ja pansche regeering inzake de resolutie van den Volkenbond van 28 September, waarin bet bombardeeren van open ste den wordt veroordeeld, gepubliceerd. In deze verklaring wordt gezegd, dat de Japansche luchtmacht bij het vliegen OPENING VAN HET ONTVANGST- EN CLUBGEBOUW „SUNLIGHT". Dezer dagen werd 't Ontvangst- en Clubge bouw der Sunlight-Fabrieken te Vlaardin- gen officieel geopend door den edelachtb. heer A. van Walsum, burgemeester van Vlaardingen, in aanwezigheid van de plaat selijke autoriteiten der gemeente Vlaardin gen en van de directie der Lever's Zeep- Maatschappij. Dit juist voltooide gebouw voorziet in een behoefte van tweeërlei aard. Het aan tal bezoekers aan de Sunligth-fabrieken is in de laatste jaren geweldig toegenomen, omdat de moderne technische ontwikke ling van dit grootste zeepbedrijf van Ne derland natuurlijk van jaar tot jaar meer belangstellenden trekt, waardoor de be staande ontvangstlocaliteiten niet meer toereikend waren. gevoerd in Ivoorkleurige betimmering met een donker roodkoperen lambrizeering, van onderen afgezet met binten van coroman- del hout. Deze lambrizeering is omgeven door een roodkoperen omlijsting. De zaal maakt door de warme tinten en het veel vuldig gebruik van rood, koper een ge- distingeerden en intiemen indruk. Deze wordt verhoogd door een zeer ingenieus systeem van indirecte verlichting. De uitvoering van de betimmering en verlichting is geschied door en naar ont werp van den binnenhuisarchitect A. Th. Peet in Den Haag. De groote zaal kan door opvouwbare schotten volgens een geheel nieuw systeem desgewenscht verdeeld worden in een groote en een kleine zaal of In drie kleine zalen, dit met het oog op het tegelijktij- dig ontvangen van meerdere gezelschap pen. Naast de keuken Is de bestuurskamer van Bi-u nnngfli! fiinnHBi aiUimmnrnK H In de tweede plaats was er behoefte aan meer geschikte clublokalen voor de perso- neelsvereeniging „Sunlight". Deze vereeni- ging omvat de afdeelingen zang, tooneel, voetbal, tennis, turnen, dam- en schaak club, zwemmen, wandelen, knip- en naai cursus, enz. Door de groote toename van het aantal leden in de laatste jaren, het welk thans meer dan 500 bedraagt, heeft de directie van de Lever's Zeep Maat schappij gemeend, aan deze Personeelsver- eeniging een ruimere en meer moderne be huizing te moeten geven dan zij tot nu toe in gebruik had. Het fraaie gebouw is uitgevoerd in mo derne landhuisstijl naar ontwerpen en on der leiding van den architect ir. M. C. A. Meinschke, hoofdleeraar in de Bouwkunde aan de Academie voor Beeldende Kunsten en Technische Wetenschappen te Rotter dam. Met den bouw werd op 1 Mei van dit jaar begonnen door den aannemer Vel- lekoop te Rotterdam. Zooals het gebouw thans is verrezen, is het met het front gelegen naar het lommerrijke recreatie park voor het personeel, dat reeds sinds jaren op het terrein der Sunlight-fabrieken aanwezig was. Het groote terras, dat door een kap van royale afmetingen wordt over- luifeld, ligt uiterst gunstig op het Zuiden. Het inwendige van het gebouw bestaat uit een groote zaal, omgeven door gangen en dienstvertrekken; de groote zaal, ruim te biedende voor ca. 300 personen, is voor zien van een tooneel met een cabine voor filmvoorstellingen. Aan de overzijde van de zaal, waarvan de wand, die op het ter ras uitkomt, geheel uit openslaande glazen deuren bestaat, bevindt zich een bar en hierachter ligt de keuken. De zaal is uit- de personeelsvereeniging „Sunlight" gele gen, die geheel in crème en wit is gehou den en een soberen doch voornamen indruk maakt. Tegenover de zaalzijde der gangen be vinden zich aan weerszijden garderobes voor de bezoekers, doch die zoodanig zijn ingericht, dat zij ook door de leden der Sportvereeniging „Sunlight" als kleedka mers kunnen worden gebruikt. De kleed kamers zijn voorzien van waschtafels, dou che-inrichtingen, enz. De gordijnen en het tooneel'gordijn zijn uitgevoerd in ivoor tint met zilverglans. Tegenover het tooneel prijkt als een wand versiering het portret van wijlen Viscount Leverhulm, den grondvester van het van daag over de geheele wereld verspreide Le ver-concern, gekleed als Peer van Enge land, naar een bekend schilderij. Het gebouw is voorzien van alle moderne hulpmiddelen: centrale verwarming, stroo- mend heet en koud water, bioscoop-geluids installatie en radio-installatie met micro foon en luidsprekers, welke vanuit een centraal punt kan worden bediend. De stichting van dit fraaie gebouw ge tuigt zeker van gezonden durf en initiatief van de directie van de Lever's Zeep-Maat- schappij op het gebied van sociale zorg voor de employé's. Wij twijfelen dan ook niet, of het personeel van de Sunlight Zeep fabrieken zal dit schitterend blijk van be langstelling in hun welzijn ten zeerste op pry's weten te stellen en de recreatie, die die zij in deze ideale omgeving zal vinden, zal hen zeker animeeren om in de werk uren steeds hun beste krachten aan hun werkzaamheden te geven. over versterkte steden in China steeds wordt gericht op de militaire objecten. Nanking en Kanton zyn nooit open steden geweest, zij zijn aanzienlijk ver sterkt. De Japansche strijdmacht handelt met de grootste omzichtigheid. De Japan sche regeering vraagt waarop de Volken- bondsoommissie zich baseert bij het ver- oordeelen van de operaties der Japansche luchtmacht. In Amerikaansche officieele kringen heerscht eenige ontstemming over het Japansche antwoord. De leiding van de vakvereenigingen van Nieuw Zuid-Wales heeft gelast alle goederen bestemd voor of afkomstig uit Japan te boycotten. VOLKENBOND HERVORMING VAN HET PACT. Bijeenkomst van de commissie van acht-en-twintig. De commissie van 28, welke tot taak heeft de grondstellingen van het Volkenbonds pact door te voeren, heeft na langdurige debatten op voorstel van Chili aangeno men, de staten, welke geen lid zijn van den Bond, te raadplegen over een hervor ming van het pact. De commissie heeft een ontwerp-resolutie opgesteld, waarbij de Volkenbondsraad wordt opgedragen te bestudeeren, onder welke voorwaarden de opmerkingen van staten, welke geen lid zijn, zouden kun nen worden aangenomen. DUITSCHLAND De onderdrukking van het geestelijk leven THEOLOGISCHE SCHOLEN DEK BELIJDENISKERK VERBODEN. De leider van de S.S. en chef der Duit sche politie, Himmler, heeft, op grond van het decreet tot bescherming van volk en staat, de ontbinding bevolen van alle door de belijdende kerk opgerichte theologische scholen, arbeidsgemeenschappen, inrichtin gen voor onderwijs en studenteninstellingen, alsmede alle door de belijdende kerk ge organiseerde theologische cursussen ver boden. In het decreet van Himmler wordt ge zegd: de houding, die de organen der be lijdende kerk sedert geruimen tijd aanne men, waarbij zij met voorbijgaan van de door den staat gestichte inrichtingen de theologische jeugd door eigen organisaties opleiden en examineeren, is bewust in strijd met het decreet tot uitvoering van de wet ter beveiliging van de Duitsche evangelische kerk. Dit decreet beteekent den zwaarsten slag, die de belijdende kerk ooit is toegebracht. Het decreet belemmert het geestelijk leven dezer kerk op zeer ernstige wijze. DANTZIGER VOLKSZEITUNG VERBODEN. Het orgaan van het Centrum te Dantzlg, de „Dantziger Volkszeitung", is „wegens staatsvijandige houding" voor den tijd van zes maanden verboden. ZUID-AMERIKA COMMUNISTISCHE PLAN IN BRAZILIë ONTDEKT? Het gerucht gaat, dat de Braziliaansche politie een communistisch complot op het spoor is gekomen en dat de regeering het voornemen koestert, voor zestig dagen den oorlogstoestand af te kondigen. De kamer is in geheime zitting bijeengekomen om den toestand onder de oogen te zien. Daarentegen heeft de ambassadeur der Vereenigde Staten te Rio de Janeiro aan het Amerikaansche departement van bui tenlandsche zaken geseind, dat de toestand Brazilië volmaakt rustig is.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5