DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND Uit de N.S.B. Zöste Jaargang VKIJÜAÜ 1 OCTOBER 1937 No. 8842 S)e £ckióeli£(Boti/fca/rit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bi. onz ^.gen'en 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal tiet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT J Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Verkeerde zuinigheid Neen wij gaan de Leidenaars en an deren, die morgen 3 October vieren, niet bewegen, omheelemaal niet zuinig te zijn, zooveel mogelijk uit te geven, 't Is, ook op 3 October, een onverantwoordelijke dwaasheid, om meer uit te geven, dan men gezien zijn behoeften en verplichtingen uitgeven kan! Wijze zuinigheid mag nooit heel en al uit het oog worden ver loren! Maar er is ook een verkeerde zuinigheid en daarover willen we 'n paar dingen zeggen. De vroegere Bisschop van Haarlem Mgr. Callier, die als „man van den ouden stem pel" vanzelfsprekend de zuinigheid zeer waardeerde, heeft 'ns in de Stadsgehoor zaal te Leiden 't was op een diocesanen Katholiekendag gewaarschuwd voor de verkeerde zuinigheid, welke hij noem de: oppotten In dezen tyd treft men ook vele a n- dere voorbeelden aan van verkeerde zui nigheid. Een verkeerde zuinigheid uit zich b.v. doordat menschen die heusch toch veel meer inkomsten hebben dan vereischt voor hun noodzakelijk levensonderhoud! be knibbelen op contrfbuties, donaties, bijdra gen voor charitatieve instellingen of ka tholiek-sociale ondernemingen. Dat is wel niet de verkeerde zuinigheid, die bestaat in het oppotten. Maar 't is óók een vorm van verkeerde zuinigheid. Als men wil bezuinigen, om daardoor meer geld beschikbaar te hebben voor aal moezen 't is echt Christelijk, indien.... men goed uitkijkt, waar en waarop men be zuinigt. Als men wil bezuinigen, omdat de min dere inkomsten vermindering van uitgaven gewenscht of noodzakelijk maken 't kan prijzenswaardig zijn of is zelfs strenge plicht, maar men lette er ook dan nauw lettend op, waar die bezuiniging terecht komt. En we herhalen: Min of meer vermo gende lieden, die beknibbelen op him do natie voor een charitatieve vereeniging of iets dergelijks en dezulken zijn er! geven ergernis. Vooral als zij bekend staan als Katholieken van den hoogeren of nota bene! den leidenden stand! DE WERELD IN VOGELVLUCHT Mussolini is weer thuis en is door zijn hoofdstad met gejuich en vlaggentooi ont vangen. Teruggekeerd op het Palazzo Vene- zia heeft de Duce de menigte toegesproken over de Duitsch-Italiaansche vriendschap. Hij zeide o.a.: De doelstellingen van deze vriendschap zijn: een innige solidariteit tusschen de twee revoluties, de wedergeboorte van Europa, de vrede tusschen de volken, die dien naam waardig zijn," Italië, heeft gisteren mede het accoord van Nyon te Parijs onderteekend, welk accoord, zooals men weet, de patrouillee ring regelt op de Middellandsche Zee tegen de duikbooten-aanvallen. Met Engeland en Frankrijk doet Italië thans mee aan de con trole op de Middellandsche Zee. Als deel van Italië is aangewezen vrijwel de geheele Thyrreensche Zee met inbegrip van de wa teren om Sardinië en Sicilië en verder de Adriatische en de Ionische Zee. In het Oostelijk deel der Middellandsche Zee be waakt Italië een zone langs de kust van Tripolis en Egypte, die eindigt bij Port Said. Om Italië in de gelegenheid te. stellen zijn verbindingsweg met Tripolis te be waken, heeft men een strook van zestig zeemijlen vastgesteld, die den Noordelijken en den Zuidelijken bewakingsspctor van Italië verbindt en waar de Italiaansche vloot eveneens zal patrouilleeren. Nu Italië eenmaal aan dit accoord heeft deelgenomen, is het streven van Engeland en Frankrijk gericht op Italië's deelneming aan de actie om de vrijwilligers uit Spanje te krijgen. Men wil daartoe een conferentie van drie (Engeland, Frankrijk en Italië) beleggen, doch Italië gevoelt daarvoor nog weinig. Het wil deze kwestie liever in de niet-inmengings-commissie bespreken. Lon- DE KONINGIN LICHT ONGESTELD Naar wij vernemen is de beëediging van mr. J. A. N. Patijn, als minister van Bui- tenlandsche Zaken, welke' hedenmiddag 2 uur op het Loo door H.M. de Koningin zou geschieden, wegens lichte ongesteld heid van de Koningin tot later uitgesteld. LOONSVERHOOGING IN DE METAAL INDUSTRIE. Uit Hengelo wordt gemeld: De vertegen woordigers der drie metaalbewerkersbon den hebben nogmaals, onder leiding van den directeur van den Metaalbond, op het kantoor van dien bond te Amsterdam ge confereerd met directieleden van de ma chinefabriek Gebroeders Stork en O. en G. Dikkers en Co. N.V. te Hengelo over vroe ger gedane verzoeken tot verhooging der loon en van de werklieden. Het resultaat is geweest, dat beide fir ma's hebben toegezegd de loonen van al hun werklieden met 2 cent per uur te ver- hoogen, met dien verstande evenwel, dat de loonen van 60 jongens, die bij dë firma Dikkers werkzaam zijn voor een loon van 14 cent of minder, slechts een cent zullen stijgen, terwijl de firma Stork de loonen van 87 jongens met 1 cent zal verhoogen, waartegenover staat, dat veel jongeren daar meer dan 2 cent verhooging zullen krijgen. De resultaten van de besprekingen zijn met de leden der drie organisaties bespro ken. De belegde vergaderingen waren druk bezocht, hoewel een grooter resultaat was verwacht, hebben de leden, die bij de firma Stork werkzaam zijn, met vrijwel alge- meene stemmen besloten om het resultaat te aanvaarden; zij deden dit, nadat zij ken nis hadden genomen van de mededeelingen. welke de vertegenwoordigers der firma Stork aan de bestuurders hunner organi saties hadden gedaan over den gang van zaken in de onderneming, die nog steeds met een scherpe buitenlandsche concurren tie te kampen hebben. Daarentegen namen de leden, werkzaam bij de firma Dikkers, een besluit, waarin den bestuurders der organisaties verzocht werd aan hun firma mede te deelen, dat de loonsverbetering geen bevrediging kon wekken en om op een verdere verhooging der loonen aan te dringen. De organisaties zullen zich over de fir ma Dikkers opnieuw tot den Metaalbond wenden. Actie voor loonsverhooging in de cacao-, chocolade- en suikerwerkbedrijven. De hoofdbesturen van de algemeene, roomsoh-katholieke en christelijke bonden van arbeiders in de cacao-, chocolade- en suiker be werkingsbedrij ven hebben zich per circulaire tot alle cacao-, chocolade- en sui kerwerkfabrikanten gewend, waarin zij het verzoek doen, alle bestaande loonen met tien procent te verhoogen. Verzocht wordt ,de loonsverhooging op Maandag 18 October te laten ingaan en in elk geval vóór 15 October a.s. antwoord te zenden. Tegelijk met het verzenden dezer circu laire hebben de hoofdbesturen een bespre king aangevraagd met de organisaties van de cacao-, chocolade- en suikerwerkfabri kanten over de wenschelijkheid om, door middel van een collectief contract, ordening te verkrijgen in de uiteenloopende toestan den op het gebied der arbeidsvoorwaarden. INVOER VAN VOERTARWE. De opbrengst van den tarweoogst in Ne derland wordt dit jaar geschat op 300.000 ton. De hoeveelheid inlandsche tarwe dooi de meelfabrikanten te mengen in hun maal tarwe bedraagt ongeveer 280.000 ton. Er zou daardoor slechts een quantum van 20.000 ton beschikbaar blijven voor voertarwe. De Akkerbouwcentrale, heeft thans aan de be langhebbenden bericht, dat met de aanvra gen om consenten voor het importeeren van voertarwe eenigszins soepeler zal worden gehandeld dan tot nu toe. Deze toezegging geldt slechts voorloopig; ook is geen be paald contingent toegestaan. den en Parijs zijn echter van zins toch door te zetten. In elk geval is men te Londen steeds min der geneigd, de bespreking van het non- interventievraagstuk op de lange baan te laten schuiven of zich te leen en voor ver tragende manoeuvres, van welke kant zij ook komen. Dr. DE VOS VERLAAT DE N.S.B. Dr. de Vos, secretaris van Musserts Hoo- gen Raad van Discipline, heeft aan den Alg. Leider der N.S.B., ir. A. A. Mussert, het vol gend schrijven gericht: „De geruchten die naar aanleiding van de ontslagneming van ds. van Duyl de ronde doen, alsmede de verschenen publicaties in de groote dagbladen hebben mij den in druk gegeven, dat U, onder bedreiging van eenige Uwer leden, zuiver persoonlijke aan gelegenheden die ook mij aangaan, heeft misbruikt om U zonder vorm van proces en zonder zich van „waarheid" op de hoog te te stellen, te ontdoen van een Uwer trouwste helpers. Hierdoor heeft U zich jegens mij tevens aan woordbreuk schuldig gemaakt, en zich niet ontzien hoogstaande menschen mede door het slijk te halen. Daar ae „waarheid" het eenige wapen is, waarmede ik heb gestreden om betere ver houdingen in onze samenleving te bereiken en ik thans overtuigd ben, dat U in vele gevallen naar eigen goeddunken van een edele strijdmethode afziet, bedank ik als Secretaris van Uwen Hoogen Raad van Dis cipline en als lid der N.S.B." Mr. PONT DOET EENIGE MEDEDEELINGEN. De beschuldiging tegen ds. Van Duyl. De plaatsvervangend leider van de N.S.B. de heer Van Geelkerken heeft medegedeeld, dat het moreel gedrag van ds. Van Duyl aanleiding is geweest tot diens uittreden uit de N.S.B. En nu heeft mr. D. F. Pont het noodig geoordeeld aan de „Telegraaf" eenige mededeelingen te doen, door men zich in Utrecht mi niet heeft gehouden aan de afspraak, om, geen tendentieuze mede deelingen te doen. Volgens mr. Pont is bij het bekende on derhoud te Hilversum op ds. Van Duyl de sterkste pressie uitgeoefend, dat deze zou bedanken als lid van de N.S.B. en al zijn functies ter beschikking zou stellen en wel omdat eenige leden uit het Gooi tegen hem een klacht hadden ingediend, De beginse len van de N.S.B. zouden eischen, dat ds. Van Duyl op staanden voet uit de bewe ging zou gaan, anders zou dadelijk gepu bliceerd worden, waarvan hij werd beschul digd Als hij niet bedankte, zou hij ge royeerd worden. Volgens mr. Pont heeft men daarbij van de kwetsbaarheid van ds. Van Duyl als predikant gebruik gemaakt. Mr. Pont heeft ds. Van Duyl positief ge vraagd of er iets van de beschuldiging waar was. Ds. Van Duyl heeft hem op zijn eere woord verklaard, dat er niets van aan was en dat hij zich volkomen correct had ge dragen. Mr. Pont is na zijn onderhoud met ds. Van Duyl naar het hoofdkwartier gegaan en, daar heeft hij den heer Mussert ge vraagd, of de klacht tegen ds. Van Duyl juist was. De heer Mussert antwoordde toen, dat hij zulks niet wist en het hem ook niets kon schelen. Het feit, dat er een klacht was ingediend, maakte het voor ds. Van Duyl onmogelijk, als Eerste-Kamerlid te blijven. Mr. Pont zeide, dat men toch niet iemand mag veroordeelen zonder hoor en wederhoor toe te passen. De heer Mus sert zeide, dat de klacht al eenige weken te voren was ingekomen. Ook al had men de zaak voor den Hoogen Raad van orde en discipline gebracht, de veroordeeling stond van te voren vast. Onder deze om standigheden had mr. Pont geen vertrou wen meer in de leiding en zeide te bedan ken. Ook was dit het eenige, wat hij onder de gegeven omstandigheden kon doen, om den lichtvaardig aangetasten goeden naam van ds. Van Duyl te beschermen. Nog deelde mr. Pont op deze persconfe rentie in „De Groot Club" mede, dat hij het niet uitgesloten achtte, dat ds. Van Duj-1 in gesprekken blijk had gegeven niet lan ger vertrouwen te kunnen stellen in het beleid van ir. Mussert. Daar de leiding be vreesd was voor de groote populariteit van ds. Van Duyl heeft men hem niet, gelijk jhr. Van der Goes van Natersen andere minder op den voorgrond tredende figuren, durven royeeren, en moet hij wel aanne men, dat men de klacht uit het Gooi ge bruikt heeft om daar te kwetsen, waar hij kwetsbaar leek. Ten slotte gaf mr. Pont op een vraag als zijn meening te kennen, dat de heer Mus sert de kwaliteiten van een leider ten eenen male mist. Deze heeft niet den zedelijken I moed, zich terug te trekken. Daar de heer 1 Pont op het oogenblik geen menschen in I Nederland zou kennen met voldoende lei derscapaciteiten, zou hij thans slechts als I uitweg weten een directorium, een soort driemanschap. De beginselen in het N.S.B.- programma neergelegd, hebben, aldus be sloot mr. Pont, nog steeds voor een groot deel mijn instemming. DE EERSTE SCHOOL VOOR TOEVAL LIJDERS IN NEDERLAND. In Huize „Providentia", Sterksel bij Eindhoven. In het jaar 1920 werden te Sterksel N.-Br. door de Congregatie der Broeders van den H. Jozef wier Stichter Mgr. Savelberg isvan het toenmalige vennootschap „Heerlijkheid Sterksel" terreinen aange kocht om er een stichting te beginnen voor de verpleging van lijders aan epilepsie. Dit geschiedde onder het toenmalige Bestuur der Congregatie: Mgr. L. Driessen z.g., Di recteur dier Congregatie en opvolger van den Stichter, en den Algemeenen Overste Br. Aloysius. In dat jaar werd reeds een bescheiden woning gebouwd voor enkele broeders en de eerste verpleegden. Deze werd in 1935 door brand verwoest en is nu vervangen door een nieuwbouw voor de kinderafdee- ling. In 1925 werd begonnen met den grooten nieuwen bouw, welke in 1927 betrokken werd met een 60-tal patiënten. Onder den Geneesheer-Directeur dr. A. Kwisthout en onder het bestuur van den Algemeenen Overste, Br. Werenfridus, en den plaatselijke Overste, Br. Corbinianus, nam het getal patiënten in ruime mate toe. In 1933 ging men er zelfs toe over, de eer ste kinderen aan te nemen, en door de ge stadige toename van het aantal kinderen zag het Bestuur zich genoodzaakt, voor hen een afzonderlijke afdeeling te bouwen op de plaats van het afgebrande oude gedeelte. Vanwege de uitbreiding van de kinder- afdeeling werd nog in 1935 overwogen, de kinderen in het genot te stellen van Lager Onderwijs. Met medewerking van den heer G. Witteboer, onderwijzer, werden aan en kele leerlingen de eerste lessen gegeven, aanvankelijk tweemaal, later viermaal per week. Dit bescheiden begin vond zijn be kroning, toen op Maandag 20 September 1937 de Minister van Onderwijs op voor dracht van den Inspecteur van het buiten gewoon Lager Onderwijs, den heer dr. I. C. van Houte, toestemming gaf tot het op richten van een school voor buitengewoon Lager Onderwijs voor kinderen die lijden de zijn aan epilepsie. Deze nieuwe school, de eenige voor toe vallijders hier te lande, zal in werking tre den einde 1937. De schoollokalen zijn on dergebracht in de kinderafdeeling, welke geheel naar de eischen des tijds is inge richt en voorzien is van de modernste com forts. Hulde mag hier gebracht worden aan het Bestuur van de Congregatie, en vooral aan Br. Overste van Huize „Providentia", die den moed gehad hebben, zulk een groot werk te beginnen, en het tot voltooiing brachten. Voorzeker zullen zij, evenals In specteur dr. van Houte, nu de vruchten van al hun moeite gaan plukken, nu door de beslissing van het Ministerie van Onder wijs de kroon op hun werk gezet werd. De gemeente Maarheeze, waaronder Sterksel gelegen is en welke staat onder het bestuur van Burgemeester van Schaick, kan weer trotsch gaan op nieuwe vooruit gang. Moge deze school onder Gods zegen nog lang een weldaad zijn voor alle roomsch- katholieke jeugdige toevallijders. VERSPREIDING VAN BEURSKOERSEN PER TELEX-DIENST. De telexmetten van het A.NJ». vinden navolging. De vereeniging voor den effectenhandel heeft, gezien de goede resultaten van de werking der netten van het A.N.P., in over leg met het staatsbedrijf der posterijen, te legrafie en telefonie, besloten tot het in richten van een dienst, waardoor de beurs koersen onmiddellijk over het geheele land kunnen worden verspreid door middel van de zoogenaamde telex-toestellen (verre- schrijvers). Deze dienst beoogt hetzelfde als de reeds eenige jaren in Amsterdam en 's Graven- hage functionneerende tikkerdienst, welke dienst door een afzonderlijke naamlooze vennootschap wórdt verzorgd, en tot volle tevredenheid der abonné's werkt. Daar de tikkerdienst echter om technische redenen alleen bij een zeker aantal aansluitingen in een plaats economisch kan functionneeren, terwijl de telex-koersendienst in iedere plaats, hoe klein ook, in het geheele land kan werken, zal deze dienst, naast den reeds bestaanden tikkerdienst, een nuttige rol bij de snelle verspreiding van koersen vervullen. De telex-koersendienst is tevens een aan vulling van den door de vereeniging voor Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Mussolini te Rome teruggekeerd. (2de blad). De Spaansche kwestie te Genève (2de blad). Alle theologische scholen van de Belij dende Kerk in Duitschland verboden. (2de blad). Binnenland Bij Quatrebras reed een auto door over vermoeidheid van den chauffeur tegen een boom; een der inziten werd gedood. (4de blad). i 1 i In een emaillefabiiek te Doetinchem had ontploffing plaats, waardoor vijf arbeiders brandwonden opliepen. (4de blad). Sport en Wedstrijden De wielrenner Peperkamp uit Den Bosch is hedenmorgen bij het trainen tegen een auto gebotst en ernstig gewond. (1ste blad). Klok verzetten! i In den nacht van Zaterdag op Zon- 1 dag a.s. eindigt de zomertijd. Men zorge er voor, alvorens ZA- TERDAGAVOND naar bed te gafan, 1 de klok een uur achteruit te zetten. den effectenhandel reeds sinds jaren ge- exploiteerden radiokoersendienst. Het behoeft geen betoog, dat deze nieuw te openen dienst, waarbij door de P.T.T. en de vereeniging voor den effectenhandel de modernste middelen ten dienste worden ge steld van een vlug en accuraat effecten- en beursverkeer, van groot nut zal kunnen zijn in de eerste plaats voor de bank- en effectenkantoren in Nederland, doch daar naast ook voor personen en instellingen, voor wier bedrijf het verloop der effecten- markt van belang is. Een circulaire is uitgegeven, waarin alle bijzonderheden omtrent den telex-koersen dienst, alsmede voorbeelden van den tekst, zooals deze op de verreschrijvers zal ver schijnen, zjjn opgenomen, terwijl daarin tevens de verdere gebruiksmogelijkheden van de telex-apparaten zijn beschreven. Exemplaren dezer circulaire en nadere inlichtingen zijn verkrijgbaar bij het se cretariaat der vereeniging voor den ef fectenhandel, Beursplein 5, Amsterdam, en bij het hoofdbestuur der posterijen, telegra fie en telefonie, afdeeling Havee, te 's Gra- venhage. K. R. O.-BESTUUR. In verband met het overlijden van mr. Franses, secretaris van het K.R.O.-be- stuur, werd op de jongstleden gehouden vergadering van het hoofdbestuur tot se cretaris benoemd de heer Herluf van Lamsweerde. De spaarregeling voor den B-steun. De minister van sociale zaken, mr. Rom- me, zal Dinsdagavond te half 8 voor de radio een uiteenzetting geven van de nieu we bepalingen terzake van de vergoeding voor kleeding aan werkloozen.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1