Het Duitsche bezoek van Mussolini BINNENLAND AGENDA MAANDAG 27 SEPTEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 WEINIG VERANDERING. De Bilt seint: Verwachting: Zwakke tot matige Zuid- Oostelijke wind, nevelig tot licht of half bewolkt, weinig of geen neerslag, weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerst.: 772.1 te Budapest. Laagste barometerst.: 748.8 te Janmayen. De hooge drukking heeft zich, in betee- kenis toenemende, naar het Oosten ver plaatst. De depressie in het Westen nam bij IJsland sterk toe en vormde een secun daire tot bij Schotland, terwijl ook in de Golf van Biscaye een ondiepe depressie ligt. Onder invloed van den Oostelijken tot Zuid-Oostelijken luchtstroom is in Duitsch- land, Oostenrijk en het Alpengebied het weer fraai, behoudens ochtendnevel. De hoogste Alpentoppen hebben nog sneeuw met temperaturen omstreeks nul graden. Ook in Scandinavië is het weer grooten- deels fraai, maar aan de Zuidelijke Noor- sche kust valt regen en waait het krachtig uit Zuid. Engeland heeft ook fraai weer met ochtendnevel, in Ierland en Schotland valt regen. Frankrijk heeft zware bewol king met eenige regen in het midden en onweer aan de Middellandsche Zeekust. Voor onze omgeving wordt nog fraai weer met ochtendnevel ver wacht, LUCHTTEMPERATUUR. 18.8 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Maandagnamiddag 7.19 uur tot Dinsdagmorgen 6.23 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Dinsdag 28 Sept. 7.27 uur voorm. en 10.12 uur nam. Geestdriftige ontvangst te München Bif de manoeuvres Visite aan Krupp Het bezoek van Mussolini aan Munchen heeft een grootsch verloop gehad. Om 11 uur 25 Zaterdagmorgen verliet Mussolini het Prinz Karl-paleis, om zich, in gezelschap van den plaatsvervanger van den Führer, naar den Prinz Regentenplatz, de particuliere woning van Hitier te Mün chen te begeven. De Duce stond den geheelen rit recht op in zijn auto. Mussolinie heeft den Führer en Rijks kanselier van het Duitsche rijk benoemd tot eere-korporaal der fascistische militie. Mussolini heeft Hitier daarmede de hoogste waardigheid en eer verleend, welke de fas cistische beweging te verleenen heeft. De oorkonde der benoeming vermeldt: „Als leider van het Duitsche volk heeft Adolf Hitler Duitschland het geloof gege ven aan nieuwe grootheid. Als hersteller van de burgerlijke, -ociale en politieke or de in Duitschland leidt hij met vaste hand de Duitsche natie weer haar hooge bestem ming tegemoet. Als vertegenwoordiger en behoeder van de Europeesche cultuur tegen iedere om wentelingspoging heeft hij Italië in het uur van den strijd zijn openhartige gemeen schap en vriendschap bewezen." Om 12 uur 45 verliet Mussolini weer, met aan zijn linkerzijde Rudolf Hess, de particuliere woning van Hitier, om vervol gens, rechtop in den auto staande en naar alle kanten groetende, naar de stad terug te keeren, weldra gevolgd door Hitier zelf. Kort daarop begaven de beide staatslie- de znich naar het Bruine Huis. waarna zij opnieuw uitreden om op plechtige wijze kransen neer te leggen in de z.g. eeretem pels voor de heldenvereering. Terugkee- rend in het Brunie Huis, bezichtigde Mus solini de inrichting van dit bestuursge bouw der N.S.D.A.P., waarna de hoogste partlijleiders aan den Duce werden voor gesteld. Des middags Werd in het Führerhuis het noenmaal gebruikt, waarbij van Italiaan- sche zijde aanzaten de minister van Bui- tenlandsche Zaken, graaf Ciano, de gezant, Attolico, de ministers Starace en Alfieri en gezant Rocco. Van Duitsche zijde zaten o.m. aan de plaatsvervanger van den Führer Rodolf Hess, Von Neurath, Darré, Dietrich, Frank, Frick. Goebbels, Himmler, Ley, Lutze, Rosenberg, Baldur van Schi- rach, Von Ribbentrop, Von Hassell en vele anderen. Nadat een receptie gehouden was, ver schenen Mussolini en iHtler op het bal- con van het Führerhuis, waarvoor een groote menigte met Italiaansche en Duit sche vlaggetjes, stond opgesteld. Hierna begaven de Duce en de Führer zich naar het plein voor het Koninklijk Paleis, waar zij het voorbijtrekken der par tijformaties gadesloegen. Het volgende programmapunt was een bezoek aan het „Haus der Deutschen Kunst", waar een groote thee werd gege ven, waarop ook vele kunstenaars waren uitgenoodigd. Het terugkeeren van de vele filmsterren in het Regina Palace Hotel had een enor me menschenmenigte daarheen gebracht. Inmiddels was de avond gevallen en wa ren op den weg waarlangs naar het station zou worden teruggereden alle vreugdevu ren en zoeklichten aangestoken. Alle ge vels, waar langs de stoet ging, waren hel verlicht met zoeklichten en langs den hee- len weg stonden dubbele rijen SS., één met het gezicht naar het publiek en één naar de straat. Het effect van de verlichting was werkelijk prachtig. Daar er echter in een vrij snel tempo werd gereden, waren de beide leiders al weer voorbij voor het grootste deel van het publiek, waaronder men den heelen dag gratis tienduizenden hakenkruis- en Italiaansche vlaggen had verdeeld, gemerkt had, dat zij het wa ren. Om kwart over zeven heeft Mussolini de „Hoofdstad der Beweging" verlaten om zich met zijn specialen trein naar het ter rein der legermanoeuvres te begeven. Tien minuten later volgde de speciale trein van Hitier. Bij het vertrek van de beide leiders waren honderdduizenden aan het station aanwezig om den vertrekkenden staatslie den onder luide toejuichingen uitgeleide te doen. Gistermiddag zijn de Duce en de Führer met hun gevolg op het station Lalendorf aangekomen, vanwaar het gezelschap zich onmiddellijk naar het manoeuvreterrein begaf. Toen het hooge gezelschap aankwam, was juist de „blauwe" partij in den aan val. De strijd werd gevoerd met artillerie, tanks en vliegtuigen en ontplooide zich dicht bij het punt, waar de beide staats hoofden zich hadden opgesteld. Verder wer den verscheidene stellingen van beide par tijen bezocht, zooals opstellingen van lucht- doelartillerie, mijnenwerpers en infanterie- geschut. Op hun tocht door het manoeuvreterrein werden Mussolini en Hitier steeds weer door duizenden luide toegejuicht. Alle ste den en dorpen, welke zij doortrokken wa ren versierd en in groote begeestering be groetten de inwoners de beide staatshoof den. Na het bezoek aan de manoeuvres werd een bezoek gebracht aan de oefenplaats van de luchtmacht Wustrow, waar een oefening in het schieten met luchtdoelar tillerie werd gehouden. Na de groote manoeuvres te hebben bij gewoond zijn Hitler en Mussolini gister middag uit Mecklenburg naar het industrie gebied van West-Duitschland vertrokken. Zij zullen den nacht in den trein door brengen en heden de Kruppfabrieken be zoeken. Vandaar zullen zij naar Berlijn te rugkeeren. Van Essen naar Berlijn vertrokken. Hitler en Mussolini werden bij hun be zoek aan de Kruppfabrieken verwelkomd door dr. Krupp von Bohlen und Halbach, die het een en ander over de organisatie van het concern vertelde. Achtereenvol gens werden daarop verschillende afdee- lingen bezichtigd, waar het werk gewoon doorging. De Duce trad meermalen in den kring der arbeiders. Bij het verlaten der fabriek werden de gasten luide toegejuicht. Om half twaalf heeft Mussolini Essen per speciale trein verlaten op weg naar Berlijn. Kort daarna aanvaardde ook Hit- Ier de reis naar de hoofdstad. Berlijn biedt op het oogenblik een fees telijken aanblik. De zonovergoten hoofd stad gelijkt een vlaggenzee. Zes rijen vlag gen en duizenden doeken zijn aangebracht langs den weg, waarlangs Mussolini van middag de stad binnen zal trekken. De po litie spant reeds overal touwen voor de afzetting. De Duitsche radiostations zullen morgen tegen zeven uur de groote betooging op het Meiveld en de redevoeringen van Hit- Ier en Mussolini, alsmede de daarop aan sluitende feestelijkheden in het stadion uitzenden. DE KONINGIN OP PALEIS SOESTDIJK H.M. de Koningin is gistermiddag kwart over vijf op het paleis Soestdijk aangeko men. STAATSSUBSIDIES AAN KERKEN IN ONS LAND Het totaal der uitkeeringen bedraagt f 2.500.000. De cijfers der staatssubsidies aan de kerken zijn de volgende: Tractementen Ne- derlandsch Hervormde Kerk 1.190.108, Evangelisch Luthersche Kerk 37.576, Hersteld Luthersche Kerk f 4325, Doops gezinde Kerk f 11.850, Remonstrantsche Kerk 20.000, voor de Protestantsche trac tementen dus 1.363.819; voorts nog aan kinder- en studiegelden 82.000, pen sioenbijdragen 292.966 en andere bijdra gen (bestuursinrichting, enz.) 32.413, te zamen 1.817.189. Voor de tractementen van Roomsch-Kath. geestelijken 549.215, pensioenen 120.229, kerkbestuur 21.000, onveranderlijke compensatie f 21.568, di versen 6885. Te zamen 718.895. Voor de Oudroomschen is het totaal-bedrag 17.995, voor de Israëlietische gemeen ten 16.200. Dat is te zamen meer dan 2.500.000. HEFFING OP BOTER. De heffing op boter en de vervoerver- gunning voor buitenlandsche boter is voor de week van 26 tot en met 2 October, be houdens tusschentijdsche wijziging, weder vastgesteld op 50 cent per k.g. SALARIEERING RIJKSPERSONEEL. Zaterdagmiddag j.l. kwam het d-age- lijksch bestuur van de centrale van rijks personeel bijeen ter bepaling van zijn houding ten aanzien van de mededeeling in de millioenen-nota en ter formulee ring van het in de centrale commissie voor georganiseerd overleg in te nemen standpunt bij de behandeling van het op de agenda van 5 Oct. a.s. opgenomen punt: Salarispositie rijkspersoneel en onderwijzers. Het bestuur handhaafde zijn eenmaal ingenomen standpunt, houdende den wensch om de 5 pCt. salarisverlaging, met ingang van 1 Januari 1936, ongedaan te maken en opneming in het .bezoldi gingsbesluit van een clausule, welke het rijkspersoneel bij verhoog ing van het in dexcijfer van de kosten van levenonder- houd een evenredige verhooging van in komsten verzekert. Verder werden maatregelen genomen om de ingezette actie voortgang te dioen vinden, teneinde tot het gestelde doel te geraken. R.K. CENTRALE TELEURGESTELD DOOR MILLIOENENNOTA Bespreking met R.K. Tweede Kamerfractie aangevraagd De R.K. Centrale van burgerlij over heidspersoneel is in spoedvergadering bij een gekomen ter bespreking van de mede deeling der regeering in de millioenennota betreffende de salarissen en loonen van het rijkspersoneel. Met ernstige teleurstelling stelde de ver gadering vast, dat de regeering voors hands geen aanleiding vindt, overeenkom stig een door de R.K. Centrale aan den raad van ministers gericht adres, verhoo ging van genoemde salarissen en loonen te bevorderen. Deze teleurstelling kwam ook reeds tot uiting in inmiddels ontvangen brieven en moties van verschillende afdeelingen. Gelet op de zeer groote offers welke door het rijkspersoneel in de afgeloopen jaren werden gebracht, gelet mede op de belangrijke stijging der kosten van het levensonderhoud en de ongetwijfeld sterk verbeterde budgetaire toestand van het rijk, had naar het oordeel der vergade ring een ander standpunt van de regee ring mogen zijn verwacht, Te meer nog, omdat verhooging van de salarissen en loonen van het overheidspersoneel juist in de huidige opgaande conjunctuur ook een bijzonder algemeene beteekenis heeft, wijl ze de koopkracht bevordert. Naar de meening van deskundigen wordt hiermee toch tevens een sociaal-economisch belang van de geheele volksgemeenschap ge diend. Ondanks de houding der regeering werd besloten de actie onverzwakt voort te zet ten. Er is een bespreking op korten termijn aangevraagd met de katholieke fractie van de Tweede Kamer met betrekking tot de salarispositie van het overheidsperso neel, bij welke gelegenheid tevens ter sprake zal worden gebracht de interpreta tie die van regeeringswege wordt gegeven aan art. 126 van de ambtenarenwet, welke niet in overeenstemming is met de uit spraak van de Tweede Kamer, Eventueel noodig wordend de verdere plannen van actie werden uitgestippeld. „Onze Strijder", het orgaan van den Ne- derlandschen R.K. Bond van Overheids personeel teleurstelling uitsprekend over de Millioenennota, verzekert: „Wij hou den vast aan de 5 percent verhooging met ingang van 1 Januari 1938". ALGEMEENE R.K. AMBTENAREN VEREENIGING Jaarlijksche algemeene vergadering In Krasnapolsky te Amsterdam heeft de algemeene R.K. Ambtenaren-vereeniging (ARKA) Zaterdag haar jaarlijksch con gres gehouden, hetwelk ditmaal in ver band met de viering van het twintigjarig bestaan der ARKA en door het heengaan van den algemeenen voorzitter, dr. J. C. M. Sweens, wegens zijn verkiezing tot lid der Tweede Kamer, uiteraard een bijzon der karakter droeg. De teleurstelling over de mededeeling van den minister van fi- nonciën in zijn millioenennota, dat „voors hands" nog niet gedacht kan worden aan terugneming der 5 pet. korting, welke in 1936 op de salarissen en loonen der rijks ambtenaren was toegepast, drukte begrij pelijkerwijze eveneens haar stempel op deze jaarlijksche bijeenkomst van een 120- tal afgevaardigden der afdeelingen en vakgroepen van de vereeniging. Na de aanwezigen welkom te hebben geheeten, wees de voorzitter dr. J. C. M. Sweens op de begrijpelijke behoefte tot ventilatie der gedachten over de niet al te veel persperctief biedende regeerings- verklaring in de millioenennota. De verschillende jaarstukken werden daarna met algemeene stemmen goedge keurd. Een voorstel van het hoofdbestuur in zake het beschikbaarstellen van meer gel den voor uitbreiding van den ambtenaren- staf van het algemeen secretariaat werd met zoo goed als algemeene stemmen aan genomen. In de voorzittersvacature werd in de plaats van dr. J. C. M. Sweens, verkozen de heer B. J. M. van Elk, referendaris ter gemeente-secretarie te Eindhoven en tot nu toe reeds hoofdredacteur van het ARKA-weekblad. Herkozen werden de periodiek aftre dende leden van het hoofdbestuur: H. A. van Velzen, algemeen secretaris, D. M. Beyersbergen van Henegouwen, L. J. Lintpens, P. J. van Oostveen en A. M. Teyssen. Een motie werd aangenomen, waar in de vergadering, kennis genomen hebbende van het feit, dat de mil lioenen-nota ten aanzien van de sa- larieering der rijksambtenaren, niet tegenstaande de aanmerkelijke en nog steeds aanhoudende stijging der kosten van levensonderhoud, geen enkele ver betering in het vooruitzicht stelt, hier over hare diepe teleurstelling uit spreekt en het hoofdbestuur verzoekt de reeds zoo krachtig ingezette actie der R.K. centrale van burgerlijke overheidspersonen', met alle middelen, welke het ten c ïste staan, te steu nen. Viering van het twintigjarig bestaan In de groote zaal van „Krasnapolsky" te Amsterdam is gistermiddag de herden kingsvergadering gehouden van de Alg. R.K. Ambteriarenvereeniging, die met het congres te Amsterdam haar 20-jarig be staan viert. Dr. J. C. M. Sweens, voorzitter van het hoofdbestuur van de ARKA, verwelkomde, voor het laatst in deze functie, de aanwe zigen, in het bijzonder de sprekers van dien middag, dr. Cassianus Hentzen O.F.M en mr. P. J. M. Kallen. Namens de afdeeling Amsterdam bood de heer Litjens vervolgens het portret *an den eersten algemeenen voorzitter, den heer J. von Freijtag Drabbe ter plaatsing in het algemeen secretariaat aan. De voor zitter betuigde voor het geschenk zijn groote erkentelijkheid. Dan was het woord aan mr. P. J. M. Kallen, gemeentesecretaris van Maas tricht, die in een herdenkingsrede een terugblik wierp op de voorbije twintig jaren. De voorzitter zegde den heer Kallen dank voor zijn uiteenzetting en zeide, dat, al had mr. Kallen zich zelve niet genoemd, hij toch zeker tot de pionniers mocht wor den gerekend. Daarop was het woord aan pater dr. Cassianus Hentzen O.F.M.pastoor te Haarlem, die een feestrede hield. Wij willen hier aan deze rede ontleenen de volgende passage, handelend over de salarieering van het overheidspersoneel: De overheid zal bij het bepalen van het honoreeren der ambtenaren zich moeten afvragen, wat aan het natuurrecht bij de salarieering beantwoordt. Ook de Staat, niet alleen het bedrijfsleven, heeft zich hieraan moeten houden. Bij het prestatie beginsel zal het onderhoudsbeginsel als basis moeten gelden. Bij dezelfde presta tie zal naar gelang van den levensstaat de onderhoudsvergoeding grooter moeten zijn. Een ambtenaar met veel kinderen zal meer moeten uitgekeerd krijgen dan een kinderlooze ambtenaar. Zóó leest spr. het uit „Quadragesimo Anno": relatief ge- zinsloon. Kindehtoeslag van het eerste kind af, voorzoover zij niet in hun onder houd kunnen voorzien. Rekening houden met kostwinnerschap. De formuleering ge lijke arbeid gelijk geldloon is niet juist Juist is gelijke arbeid: gelijk levenspeil (Applaus). Wij zitten hier midden in het bezoldi gingsbesluit. Dit houdt op tal van plaat sen rekening met het behoeftebeginsel, echter niet altijd op de juiste wijze: in plaats van met toelagen begon men met aftrekken. Deze uitwerking van het be zoldigingsbesluit is fout. Het wordt voor gesteld alsof de religieuze onderwijzers het bezoldigngsbesluit hebben bedorven. De camouflage-poging van het „in commu niteit leven" kan geen oplossing brengen. Dit leven kan niet als goedkooper wor den aangemerkt. Een communiteit staat niet op zichzelf, zij is onderdeel van orde of congregatie, die dezelfde behoeften als een gezin: De behoefte van de voortzet ting door noviciaten en opleiding. Dan de dienstdoende leden, de alimentatie voor de ouden van dagen, afgewerkten, invali den en zieken. Deze religieusen mag men dus niet afzonderen uit het groote gezins verband. Religieuse leerkrachten zullen moeten worden beschouwd als gezinsver zorgers. Dit is een ethisch-juiste oplossing. Het bezoldigingsbesluit zou dan volgens dit ethisch juiste beginsel moeten worden ingericht. Thans is het een hybridisch product. Het bezoldigingsbesluit is niet zoo kwaad, als men zich maar stelt op het beginsel van Quadragesima Anno. De voorzitter betuigde dr. Hentzen zijn erkentelijkheid voor zijn inleiding. Dr. Sweens nam hiermede afscheid van de vereeniging. De herdenkingsbijeenkomst nam hier- mede een einde. Des avonds woonden de congressisten een propaganda-feestavond bij, welke dooi de afdeeling Amsterdam was georgani seerd. HET JUBILEUM VAN DE R.K. LEERGANGEN. De plechtige herdenkingszitting, die bij gelegenheid van de viering van het 25-jarig bestaan der R.K. Leergangen te Tilburg Za terdagnamiddag in de deftige Burgerzaal van het Paleis-Raadhuis aldaar gehouden werd, droeg een voornaam karakter door de tegenwoordigheid van een groot aantal pro minente persoonlijkheden op maatschap pelijk en kerkelijk gebied: de Aartsbis schop, de Bisschop van 's Hertogenbosch, de Minister van Onderwijs, enz. Nadat de president-curator, mr. A. baron van Wijnbergen, de zitting met den Chris- telijken groet had geopend, hield hij een herdenkingsrede. Dankbaar is spreker gestemd jegens de genen, die in den loop der jaren hun krach ten aan deze stichting gaven. Dankbaar en erkentelijk is hij tevens de openbare licha men en de particulieren, voor hun prachti- gen moreelen en financieelen steun. Dank brengt spreker vooral ook aan het Hoogwaardig Episcopaat, dat steeds zijn machtige bescherming aan de stichting ver leende en hij wijst erop, hoe groote eer het voor het curatorium destijds was de op dracht te verkrijgen de R.K. Handelshooge- school te stichten. Onder algemeen applaus huldigt spreker speciaal mgr. Diepen, die eerst als curator en later als bisschop van het diocees de LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Zaterdag 25 Sept. tot en met Vrijdag 1 Oct. a.s. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 502 en G. F. Reijst, Steenstraat 35, tel. 136. Zaterdag 2 Oct. nemen waar: J. E. M. ten Dijk, Haven 18, Tel. 85 en A. J. Donk, Doezastraat 31, tel. 1313. Van Zondag 2 tot en met Vrijdag 8 O c t. nemen waar: D. J. van Driesum, Mare 110, tel. 406 en E. B. de Metz, Ka- merl. Onneslaan 28, tel. 3553. Voor Oegstgeest: J. Doedens, Wil- helminapark 8, tel. 274. Leergangen vijf en twintig jaar lang steunde. Spreker huldigde den stichter, dr. Mol- ler, den man van wetenschap en van geloof. Het curatorium is hem hartelijk dankbaar voor wat hij heeft gedaan (applaus). Ook den huidigen rector, mgr. prof. dr. Th. Goossens prijst spreker om zijn wijs be leid en inzicht, waarmede hij de Leergangen heeft bestuurd en ze gemaakt tot wat ze nu zijn. Hierna voerden nog het woord de Mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, Mgr. A. F. Diepen, de Commissaris der Koningin in Noord-Brabant jhr. mr. dr. van Rijckevorsel, de burgemeester van Til burg, mr. dr. Vonk de Both en Mgr. prof. dr. Goossens. Drs. M. van de Weyst, inspecteur van het middelbaar onderwijs, bood namens docen ten, studenten en oud-studenten een bedrag van 1500 gld. aan als fundament voor het bibliotheekfonds. De voorzitter, baron van Wijnbergen, dankte voor dit geschenk. Na de vergadering, welke met een slot zang eindigde, hield het curatorium recep tie in de groote trouwzaal van het raadhuis. DE UITTOCHT UIT DE N.S.B. Ook de gep. luitenant-kolonel van het Kon. Ned. Indische leger J. Hogewind, een der voormannen in de N.S.B. heeft thans voor het lidmaatschap dier partij bedankt. Ook hij heeft verklaard, dat de reden van zijn heengaan is volkomen gebrek aan ver trouwen in den leider en in diens naaste medewerkers. Met den heer Hogewind is ook diens oud- secretaris, de heer R. Spoelstra, uit de N.S.B. getreden. Ook de heer W. A. Ubbens, rechter in -de rechtbank te Alkmaar, heeft bedankt. De N.S.B.-leider ontkend, dat dat er strijd zou zijn aan de leiding. In verband met de nogal opzienbarende voorvallen van de laatste dagen in den boesem der Nationaal Socialistische Be weging in Nederland heeft de „Telegraaf" een onderhoud gehad met ir. A. A. Mussert, den leider der N.S.B. Wij Er zijn verschillende dingen, zoo zeide ir. Mussert, welke wel niet onbesproken zullen blijven in de naaste toekomst. Op dit oogenblik reeds wü ik wel een pertinente verklaring afleggen over de aan tijging dat er een strijd om de leiding in de N.S.B. zou zijn. Die leiding heeft van den aanvang of bij mij berust en is tot nu toe ongeschokt in mijn handen. De verstandhouding tusschen mij en den heer Van Geelkerken (Beweerd is, dat velen de leiding aan den heer Van Geelkerken wenschen te zien opgedragen. Red. L. Crt.) is van den allerbesten aard. Wij werken samen, zooals wij dat van de oprichting der N.S.B. af tot op heden ge daan hebben, in de beste verstandhouding en in de richting, welke wij ons van den beginne af voor oogen gesteld hebben. Laat in den j.l. Zaterdagmiddag zijn alle leiders der vier en twintig districten in het land, waarin de N.S.B. thans verdeeld is, te Utrecht bijeen geweest. En deze bijeen komst heeft er oo*k van getuigd, dat er geen sprake van strijd in de leiding is, dat daar van ook geen sprake zal zijn en voorts, dat ook stellig de N.S.B.-leden het zullen toe juichen, dat er maatregelen genomen zijn om de beweging zuiver te houden. HAARLEMSCHE JONGEN UIT SPANJE TERUG. Joop Ruygrok, een van de vele Haarlem- sche jongens, die maanden geleden naar Spanje zijn geronseld, is Zaterdag heelhuids in zijn ouderlijke woning teruggekeerd. Zooals men zich herinneren zal, is hij te zamen met zijn minderjarigen buurjon gen, Daan Dollé, in Barcelona gevangen ge nomen, toen zij in de richting van Frank rijk aan de Spaansche hel trachtten te ont vluchten. Na vele weken te zamen' in de gevangenis te hebben doorgebracht, kon Dollé onlangs naar Haarlem terugkeeren, doch Ruygrok moest toen alleen achterblij ven. Hun gezamenlijke avonturen zijn*reeds indertijd uitvoerig gemeld en de verklarin gen van Joop Ruygrok, Zaterdag voor de politie afgelegd, kloppen vrijwel met die van Dollé. Op één punt is er evenwel verschil. Daan had verklaard, dat de ronselaar van So lingen wist, dat Daan minderjarig was en dat hij hem had uitgelokt tot het aanvra gen van een bewijs van Nederlanderschap op naam van een ouderen broer. Van So lingen heeft deze beschuldiging steeds hals starrig ontkend. Hij zou verondersteld heb ben, dat Dollé meerderjarig was. Ruygrok heeft Zaterdag aan dt politie verklaard, on afhankelijk van de andere verklaringen, dat Van Solingen gelijk heeft en daarmede komt deze uitlokkingszaak tegen Van So lingen natuurlijk zwakker te staan, terwijl de strafbaarheid van Dollé grooter wordt. De politie heeft deze moeilijke zaak thans opnieuw in onderzoek genomen. „Tel."

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2