STADSNIEUWS RECHTZAKEN MAANDAG 27 SEPTEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT OERDE BLAD - PAG. 10 K. K. BEDIENDE! PARAAT! Wy ontmoeten in ons dagelij ksch werk voor onze organisatie veel teleurstelling. Gelukkig weten wij. dat wij, ondanks deze teleurstellingen, pal zullen blijven voor en mede zullen blijven werken aan den uitbouw van onze organisatie, omdat wij de sterk persoonlijke overtuiging be zitten: het geloof in het ideëele van onze Roomsche vakbeweging, steunend op hoo- gere beginselen. Met dit voor oogen kunnen wij blijmoedig wederom de actie inzetten, onvermoeid er op uittrekkende, om de ongeveer 700 on georganiseerde R. K. bedienden in onze stad te winnen voor onze organisatie. Een schier onmogelijke taak, omdat wij slechts kunnen rekenen op een kleine kern van trouwe leden, terwijl bij de meesten onzer de noodige lust en activiteit ontbre ken en het noodige inzicht omtrent de ver vulling hunner sociale plichten welke vast zitten aan hét lidmaatschap van de organi satie, ver te zoeken is. Het bestuur besloot in de maanden Octo ber en November een grootsche propaganda op te zetten. Een werf-actie! Maar, wil dat resultaat hebben, dan die nen alle zeilen te worden bijgezet. De propaganda-club is opgericht; propa- ganda-materiaal is aanwezig; 700 ongeor ganiseerde katholieke handels-, kantoor- en winkelbedienden wachten op bewerking: R. K. bediende, paraat?!! De leden, die lid kunnen worden van onze propaganda-club, geven zich onverwijld op aan den voorzitter collega de Bruykere, Parkstraat 63; die onverhoopt verhinderd is, lid van de propaganda-club te worden, hij bewerke individueel een ongeorganiseer de uit eigen omgeving. Maar niemand blijft achter, ieder lid werkt mede. Op voor de grootmaking van den bond Op voor onze katholieke sociale begin selen. Bouwt mede aan het herstel der maat schappij ip Christus. F. H. M. Kok, voorzitter. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van Assisië". R.K. HANDELSREIZIGERS. De R.K. Handelsreizigersvereeniging „St. Ohristoffel'' hield Vrijdagavond in „De Harmonie'' een algemeene ledenver gadering. Na de gebruikelijke opening, sprak de voorzitter hartelijke woorden van wel kom tot Geest. Adv. en aanwezigen leden. De ingekomen stukken bevatten een schrijven van de vereeniging „Katho liek Heiden" waarin de aandacht werd gevraagd voor haar Winterprogram. Een program dat er zijn mag. De voorzitter spoorde de leden aan van deze gelegen heid te profiteeren. Voor aanvragen toe gangsbewijzen is het secretariaat beschik baar. Na behandeling van een schrijven van het H. B. betrefende Propaganda, Ver koopkwartiertjes en Verkoopkunde, welke door den voorzitter werden toege licht, wees spr. op het brochuurtje „Uw Gids", dat allen leden is toegezonden en het lezen overwaard is. De ingekomen boeken ien brochuurtjes werden hierna ter bestudeering uitgeleend, waarmede de bibliotheek een feit geworderi. Voor het verkoopkwartiertje over „Verkoopkunde'' met als onderwerp „Be steed ik wel voldoende zorg aan mij zelf", werd de Geest. Adv. bereid gevonden een inleiding te houden, gezien van par ticulier standpunt. Hieromtrent een na dere -uiteenzetting te geven zou te veel plaatsruimte vragen. De leden, die deze vergadering niet hebben medegemaakt, zullen goed doen op de volgende present te zijn. De voorzitter dankte den Eerw. spr. voor de gehouden inleiding en vond het prettig ook eens het standpunt te hooren van particuliere zijde. Het volgende verkoopkwartiertje met het onderwerp „Vertrouwen'' zal tinge- leid worden door den heer Conijn. Bij de rondvraag vroeg <Le voorzitter aller medewerking voor den verkoop der programma's, welke spoedig zullen verschijnen. Wat den feestavond betreft, deelde de voorzitter mede, dat de ver wachtingen hoog gespannen zijn. Het is n.L mogen gelukken te kunnen engagee- ren, het Tooneel- en Muziekgezelschap ,,'t Kompas" bestaande uit zes personen, waaronder een conferencier en een voor dracht-kunstenares. H'ierna volgde slui ting op de gebruikelijke wijze. R.K. METAALBEWERKERSBOND Vrijdagavond werd door de afd. Lel den van den R.K. Metaalbewerkersbond een goed bezochte ledenvergadering ge houden in het gebouw van den R. K. Volksbond. Na opening met den chr. groet en de verdere gebruikelijke agendapunten, werd bij de mededeelingen verzocht in de juiste contributie-klasse te betalen; dan besparen de leden zich veel moeilijkheden. Zondag 12 Dec. zal voor de kinderen der leden een St. Nicolaasfeest gegeven wor den; 180 kinderen hadden zich daarvoor laten inschrijven. Het bestuur had eenige moeite gehad, om het juiste adres van St. Nicolaas te vinden, maar uit Valencia had men thans bericht ontvangen, dat het plan is, dit jaar de reis per duikboot naar Hol land te maken. Zooals men ziet, weet de groote kindervriend zich zeer snel aan te passen. De vergadering besloot dan ook om uit de afd. kas een bedrag beschik baar te stellen om den grijzen bisschop een waardige ontvangst te bereiken. Aan den heer B. Devilee werd opgedragen, tij dens dit bezoek, de kinderen eenige uren nuttig bezig te houden. Aangespoord werd nog om loten te koo- pen van „Herw. Levenskracht." Daarna was het woord aan den heer J. van Abbevê, over het onderwerp: „Welke actie moeten de leden steunen?" In het eerste gedeelte van zijn rede vestigde de spreker de aandacht der leden op de ver beteringen in de metaalindustrie sinds September 1936. Door den goeden gang van de bedrijven had men door verschillende acties in het district Rotterdam een loons- verhooging weten te verkrijgen. Verder werden de leden aangemoedigd, de propa- danda-actie te steunen. Nadat spreker door den voorzitter was bedankt voor zijn uiteenzetting, werd me degedeeld, dat het ledental der afd. op 24 Sept. bedroeg 189. De heer J. Aniba ver klaarde namens de kascontrole, dat zij kas en boeken in goede orde hadden bevonden. De geestel. adv., pater E. v. d. Snoek, sprak aan 't slot de vergadering nog even toe. Naast de propaganda in de komende maand zullen de leden het Rozenkrans gebed niet moeten vergeten. Gaat naar het Lof, zegt spreker, kunt ge zelf niet, laat dan een huisgenoot als vertegenwoordiger van het gezin gaan. Vooral in dezen zor- gelijken tijd moeten wij tot Maria gaan. De voorz. dankte den G. A. voor de op beurende woorden tot de vergadering ge richt en sprak de hoop uit, dat de leden deze niet alleen zullen overwegen, maar in de practijk zullen brengen. Waarna onder dank aan sprekers en le den sluiting volgde met den chr. groet. VER. OUDLEERLINGEN KON. GENOOTSCHAP M. S. G. Zaterdagavond heeft de Vereeniging van Oudleerlingen van het Kon. Genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix" in den foyer der Stadsgehoorzaal op feestelijke wijze het 152-jarig bestaan herdacht van het Genootschap. De voorz. der vereeniging, de heer O. S. Knottenrus, heette alle aanwezigen bij den aanvang hartelijk welkom en herinner de er aan, hoe de statuten voorschrijven, dat telkenjare het bestaan van het Ko ninklijke Genootschap op feestelijke wijze moet worden herdacht. Op dezen avond heette spr. in het bij zonder welkom mej. Marianne de Wekker, die met haar leerlingen haar medewerking voor dezen feestavond had toegezegd. Hierna werd met de afwerking van het programma een aanvang gemaakt. Dit was feitelijk reeds geopend door de „Dutch Players" onder leiding van Albert Gerrit sen, die op voortreffelijke wijze voor de muzikale omlijsting van het programma zorgden. De avond werd geheel gevuld met too neel en dans. Het tooneelgezelschap onder leiding van M. van Beem (meer bekend als „Keesje") bracht twee aardige tooneel - stukjes voor het voetlicht. We hebben bij een vroeger optreden van dit gezelschap hier ter stede wel eens aanmerking moe ten maken op den aard der voordrachten, doch gelukkig konden de stukjes van de zen avond den toets der critiek doorstaan. Er werd uitstekend en vlot gespeeld en door den humoristischen inslag werd den aanwezigen een genoeglijke avond bereid. De dansgroep van mej. Marianne de Wekker voerde verschillende dansen uit. Eerst de „Slavonic Dance" van Dvorak, daarna „En Soma glad" van Carl Nibeig. Na de pauze werd vervolgens nog uitge voerd „An der Schonen blauen Donau" van Joh. Strauss, onder begeleiding van de „Dutch Players". Hoewel de uitvoering van deze dansen niet feilloos was grootendeels mede ten gevolge van het feit, dat het tooneel voor de acht danseressen te klein was mocht zij toch telkenmale - een hartelijk applaus oogsten. Meer nog was dit het geval met het optreden van mej. Marianne de Wek ker, die voor de pauze een dans van Albe- niz, ,,'t opkomen en afsterven van een blad" en daarna een „Slavische Dans" van Dvorak op onberispelijke wijze vertolkte. Een hartelijk dankwoord van den heer Knottnerus en bloemen voor alle dames vormde het slot van het geslaagd feestje. Onder leiding van Alb. Gerritsen werd de avond met een dansje besloten. De heer J. C. H. Melis, toegelaten als privaat-docent in de faculteit der Rechts geleerdheid aan de Rijks-Universiteit al hier, om onderwijs te geven in het nota riaat, stelt zich voor zijn colleges aan te vangen met het houden van een open bare les op Woensdag 6 October a.s. te 4.15 uur, in het Klein-Auditorium der Academie, Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschrijving. 7011. A. B. Kooyman. Leiden, Heemskerkstraat 70. Schildersbedrijf, behangerij. E.: A. B. Kooyman, Leiden. Wijzigingen: 3020. J. v. d. Luyt Zonen. Oegstgeest, Wijtenbachweg 35. Expeditie, sleeperij, handel in zand, grint enz. Uittr. Venn.: H. v. d. Ludt, dd. 21 September 1937. 178. J. Raaphorst. Leiden, IPasteurstr. 26'. Broodbakkerij. Bovengenoemde zaak is met ingang van 24 Septemer 1937 om gezet in een vennootsschap onder firma onder den naam: J. Raaphorst en Zonen. (B.P.) Venn.: J. Raaphorst, J. F. Raap horst, F. J. W. Raaphorst ten W. J. Th. Raaphorst, Leiden. 947. C. van der Meer. Alkemade, R.A.- veen, Witte Singel 271. Brandstoffenhan- del. De zaak is omgezet in een vennoot schap onder firma onder den naam: C. van der Meer en Zoon. Venn.: C. van der Meer Jzn., en J. van der Meer Czn., Alkemade. 1461. S. C. van Wieringen. Alphen aan den Rijn, Raadhuisstraat 14046 en 249. HAAGSCH GERECHTSHOF. Geld gestolen in haar dienstbetrekking. De dienstbode H. S. was bij een dominéé te Oegstgeest in betrekking en op ze keren dag werd in zijn huis een taschje met huishoudgeld vermist. Het meisje zeide aanvankelijk niets van het geld af te weten, doch later bekende ze, dat zij het had gestolen. Op de zitting van de rechtbank trok ze deze bekentenis weer in, doch zij werd schuldig verklaard en veroordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf maanden, waarvan vier voorwaardelijk. Ook in hooger beroep voor het Gerechts hof ontkende ze den diefstal te hebben ge pleegd, doch de procureur-generaal achtte haar eveneens schuldig en vroeg dezelfde straf als de rechtbank had opgelegd, doch met een voorwaardelijk gedeelte van zes maanden. Het Hof veroordeelde haar tot een ge vangenisstraf van twaalf maanden, waar van zes voorwaardelijk met aftrek van de geheele preventieve hechtenis. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Het paard wilde niet loopen. De veehouder C. B. te Hazerswou- d e had een paard, dat pas een veulentje gekregen had. Toen het moederpaard voor een wagen gespannen was om te leeren trekken, had het dit niet gedaan, omdat het veulen weggenomen was. De veehouder wil de trots alles zijn zin doordrijven en het paard móést loopen. Om dit gedaan te krijgen had hij het beest met een dikken stok tegen de knieën geslagen en dergelijke onzinnige dingen meer. Het moederpaard wilde echter niet loopen zonder dat haar kind er bij was. Ten einde raad had ver dachte toen het veulentje bij de moeder gedaan en daarna ging het best. Verdachte zeide, dat hij het paard wel moest slaan, omdat hij geen andere metho de wist om het paard aan het loopen te krijgen. Twee getuigen, T. v. d. J. uit Leiden en A. G. v. O. te Waddinxveen, verklaarden, dat het paard veel te hard geslagen was. De Officier achtte het ten laste gelegde bewezen en vond, dat verdachte wel wat te ver gegaan was. Daartegenover staat, dat een paard soms wel een tuchtiging noodig heeft als het onwillig is. Maar volgens de getuigen heeft verdachte het te bont ge maakt. Met alle voor en tegen rekening houdende was de eisch lö subs. 10 dagen hechtenis. De politierechter veroordeelde conform. Ruzie om een koe. J. A. v. d. M. uit Delft had zich op de Leidsche veemarkt in een ruzie ge mengd. Dit inmengen was niet alleen met woorden gebeurd, want verdachte had dit onderstreept door zijn vuist in het gelaat van zekeren T. uit Leiden te planten. Een getuige, G. C. uit Leiden, had het geval bijgewoond en verklaarde, dat het meeningsverschil liep over de melkproduc tie van een koe. Verder had verdachte er niets mee te maken. Zoowel de Officier als de politierechter vroegen aanhouding van de zaak om den mishandelden T. te hooren. Zijn zelfbeheersching verloren. J. v. K., arbeider te Wassenaar, had oneenigheid gekregen met zijn schoonzus ter, mej. J. v. W. Daarbij had hij, volgens zijn. Eisch 7.50 subs, een week hechtenis, verloren en zijn schoonzuster uitgescholden voor „vuile dief". Niet te pas komt dat, meende de Officier; al is er familieruzie, orde en tucht moet er zijn. Eisch ƒ7.50 subs, een week rechtenis. ^Drukkerij. De zaak is omgezet in een naamlooze vennootschap onder den naam: Drukkerij S. C. van Wieringen en Zoon N.V. (Ned. Staatscrt. 13 Juli 1937, Bijvoegsel nr. 959). TOONEEL. Kunstkring „Het Schouwspel". „De Vrek" van Molière is al meer dan 250 oud (de eerste opvoering had plaats in 1668) en toch blijft dit meesterlijke blijspel trekken. Ondanks zijn onwaarschijnlijke „toevalligheden", waarvan men zich in de tooneelwereld van dien tijd met voorliefde bediende om de intrige in elkaar te draaien, toevalligheden," welke ons thans min of meer kinderachtig en belachelijk voorko men, heeft Molière's meesterwerk toch vol doende kwaliteiten, om het ook nu nog te kunnen waardeeren. En daarom zijn wij het gezelschap van Jan Musch dankbaar, dat het „De Vrek" weer op zijn repertoire heeft genomen en het is een goede gedachte van de Kunstkring „Het Schouwspel" geweest, om Jan Musch met dit spel naar Leiden te laten komen. De geschiedenis van den klassiek gewor den Harpagon wiens ziel hing aan zijn gouden franc-stukken en die daarvoor het geluk van zijn kinderen opofferde, is meer dan voldoende bekend. Jan Musch wist de figuur van den vrek aan alle kanten voor ons levend te maken en hem uit te beelden zooals Molière hem bedoeld heeft te schetsen, n.l. als een tege lijk belachelijke en tragische figuur. Dat Jan Musch het kluchtige van het geval wat aandikte, was hem niet kwalijk te nemen; op die manier „doet" het spel het zooveel te beter! De overige rollen waren bij de artisten van Jan Musch' gezelschap in uit stekende handen, zoodat de avond van gis teren bij allen ten zeerste in de smaak is teren bij allen ten zeerste in den smaak is gevallen. Het schelden mag niet meer voorkomen, meende de politierechter en veroordeelde verdachte tot 2.50 subs. 5 dagen. Onverstandig en ongepast. De fabrieksarbeider C. J. v. d. W. uit Zoeterwoude heeft zijn zuster, ter wijl zij op het balkon van haar werkgever zat, allerlei minderwaardige woorden naar het hoofd geslingerd. De Officier van Justitie vond, dat de fei ten vast stonden. Verdachte staat bekend als onverstandig en dom. Niettemin blijft hij, trots beekuringen en waarschuwingen, steeds maar schelden tegen zijn zuster. Eisch tenslotte twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en 7.50 boete subs. 15 dagen hech tenis. Uitspraak twee maanden voorwaardelijk met'drie jaar proeftijd en ƒ3 boete subs. 6 dagen. Het plantsoen te Voorschoten gedeeltelijk vernield. D. T., tuindersknecht, J. K., schilder en J. V., allen te Voorschoten, hadden om op hun land te komen, eenige palen en een plank van het gemeenteplantsoen door gezaagd. Zij erkenden het tenlaste gelegde, maar voerden aan, dat het niet anders kon. Er was volgens hen geen andere gelegen heid. Als eerste getuige werd gehoord de bur gemeester van Voorschoten. Deze verklaar de, dat door de gemeente daar ter plaatse een stuk plantsoen was aangelegd, waar door de toegang tot het akkerland ver nauwd werd. Maar niet waar is, dat de toegang heelemaal versperd was. De ver dachten wisten van te voren, dat een stuk van het land bestemd was voor gemeente plantsoen. Er is betrekkelijk maar voor één dag een vernauwd pad geweest, dat om zoomd was door palen met prikkeldraad verbonden. Zonder toen iets te vragen of te zeggen hadden verdachten de palen ver nield. De verdachten wisten, dat het pad verbreed zou worden, maar niettemin had den zij den boel vernield. Dit werd door hen echter hardnekkig ontkend, waarbij zich een langdurige discussie ontspon tus- schen de verdachten eenerzijds en den Offi cier en den politierechter anderzijds. Veel nieuws kwam er niet naar voren. In feite erkenden de verdachten de vernieling, al voerden zij verschillende verzachtende om standigheden aan. De Officier, mr. jhr. van Asch van Wijck, hield een uiterst scherp requisitoir, waarbij hij de verdachten laakte om him handelin gen. Dit is een zeer scherp misdrijf, waarop de wetgever een straf heeft gesteld van vier jaar en zes maanden. De daden, die de verdachten gedaan hebben, hooren in onze maatschappij niet thuis en kunnen absoluut niet geduld worden. Een strenge straf ter waarschuwing is op zijn plaats; daarom is de eisch tegen elk 25 subs. 25 dagen hech tenis en een voorwaardelijke gevangenis straf voor den tijd van twee maanden met een proeftijd van 3 jaar. De politierechter, prof. mr. van Bemme- len, achtte bewezen wat ten laste gelegd was. Spr. wilde gezien de verschillende om standigheden geen voorwaardelijke gevan genisstraf uitspreken, maar de geldboete blijft gehandhaafd op 25 subs. 15 dagen. Dure bloemkool. J. A. P. N. te Voorschoten heeft des nachts een vijftiental bloemkoolen ont vreemd bij zekeren K. „Voor eigen ge bruik", zoo zeide hij. Maar dit wilde nie mand gelooven. De Officier deed toen een boekje van verdachte open. Lang is er op den dader geloerd en eindelijk is hij des nachts gepakt. Verder heeft verdachte nog acht maanden voorwaardelijke gevangenis straf te goed. Een zeer strenge straf is op zijn plaats, want verdachte wil niet luisteren. Eisch drie maanden gevangenisstraf. De politierechter wilde verdachte een kans geven en daarom veroordeelde hij hem tot een gevangenistsraf van twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en bovendien een geldboete vaii 60 subs, twee maanden hechtenis. Ergerlijk gedrag. De gebroeders D. hebben zich opzette lijk op het strand te Noord wijk, ter hoogte van het Huis ter Duin, op een on betamelijke wijze gedragen en daar rond- geloopen op zulk een wijze, dat velen er aanstoot aan namen. Wegens overtreding van artikel 239 Wet boek van Strafrecht moesten zij heden morgen voor den politierechter verschij nen. Zij lieten evenwel verstek gaan, maar de Officier achtte na een drietal ingeze tenen van Noord wijk als getuigen gehoord te hebben, het bewijs geleverd. Spr. noem de zulke daden hoogst ongepast en schan dalig en eischte een gevangenisstraf van vier weken. Uitspraak conform. Met zijn steun geknoeid. Een ingezetene uit Leiden moest terecht staan wegens valschheid in geschrifte. Hij heeft n.l. geknoeid met zijn steun. Verdachte had opgegeven, dat hij 8. had verdiend maar bij later onderzoek was dit 30.— geweest. Op deze manier heeft verdachte de gemeente benadeeld voor een bedrag van 180. Telkens allerlei karweitjes doen en de inkomsten verzwijgen, gaat maar niet op, meende de Officier. Verdachte ziet den ernst van het feit niet in en dat is jam mer voor hem. De eenige manier om deze dingen den kop in te drukken is gevange nisstraf. Daarom is de eisch twee maan den gevangenisstraf onvoorwaardelijk. De politierechter wilde het nog eenmaal met verdachte probeeren en veroordeelde hem tot een geldboete van 200 subs. 100 dagen hechtenis. R. K. Ver. v. Kraamverzorging voor alle gezindten te Leiden en Omstreken Plaatsing-Bureau le Binnenvestgracht 30, voorheen Boerhaavestr. verleent hulp door gediplomeerde krachten Geopend eiken DINSDAG- en DONDER DAGMIDDAG van 24 UUR tot het ver strekken van de gewenschte inlichtingen, aanmelden van contribueerende leden en aanvragen voor kraamhulp - Telef. 3420. Aanvragen (schriftelijk) adres 1ste Bin nen, vestgracht 30. Met zijn steun geknoeid en een loonzakje gestolen. De Leidsche schipper I. B. heeft ten eerste zijn inkomsten verkeerd opgegeven aan de steunverleening. Hij had n.l. opge geven 1.94 verdiend te hebben, terwijl dit in werkelijkheid was 4.53. Verder had hij een loonzakje gestolen en het bedrag, dat er op stond, vervalscht. Geraffineerd vond de officier dit geval. Een zeer ergerlijk geknoei. Verdachte mag volgens spr. geen kans meer krijgen, ge zien zijn lang strafblad. Daarom eischte spr. een gevangenisstraf van drie maanden. Morgelijk is dat een les voor hem. De politierechter wilde nog een rapport over verdachte inwinnen en hield de zaak voorloopig aan. Is het rapport gunstig voor hem, dan krijgt hij nog een kans. Burenruzie. Mej. C. I. te Oegstgeest leeft al lan gen tijd in ongenoegen met haar buren, vooral het vrouwelijke geslacht kan zij niet zien of luchten. Het is dan ook niet te ver wonderen, dat er eens een uitbarsting zou komen. Dit was dan ook inderdaad gebeurd, want verdachte had haar buurvrouw, A. F., een harde klap in het gelaat gegeven. Na deze klap was volgens de buren de rust in de buurt teruggekeerd. De officier vond het prettig, dat deze klap de lucht had opgeklaard. Moge het in de toekomst zoo blijven. Toch moet er een straf volgen voor den klap, want dat mag niet. Eisch 10 subs. 10 dagen hechtenis. De juffrouw die de klap uitdeelde, welke de rust deed terugkeeren, vond het een zware straf, temeer daar zij voor een groot gezin moet zorgen. De politierechter voelde wel wat voor deze verdediging en veroordeelde verdachte tot een geldbQete van 30 subs. 30 dagen hechtenis, maar voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. „Zorg nu maar, dat U in geen twee jaar klappen uitdeelt, dan loopt het nog wel los", waren de afscheids woorden van den politierechter. Een bezemsteel in de lendenen geplant. De gezelligheid van de vorige ruziek- behandeling werd voortgezet bij het geval, wat wij het vervolg zullen noemen. Tijdens het geevht tusschen de hierboven genoemde dames waren de heeren ook in actie gekomen. Zekere P. v. K. uit O e g s t- geest had zich met het geval bemoeid en had zich een dikken bezemsteel als wapen gekozen. Met een ware doodsverachting had hij zich in het strijdgewoel begeven. Een tegenpartij was gauw gevonden en het was de bittere ironie van het noodlot, dat het juist de vader van het meisje uit de vorige zaak was. De bezemstok, gezwaaid door de gespierde hand van verdachte, was terecht gekomen in de lendenen van N. F. „Meneer, het vel was er af", zeide de geslagene. Een drietal getuigen werden gehoord, die een gezellig schilderij ophingen van de zeer ruzie-achtige buurt. De officier achtte de bewegingen met den bezemstok bewezen en eischte een geld boete van 25 subs. 25 dagen hechtenis. Verdachte blijft ontkennen en zegt niet geslagen te hebben, integendeel de tegen partij had geschopt. De politierechter geloofde niet veel van de verdediging van verdachte en veroor deelde hem tot een geldboete van 10 subs. 20 dagen hechtenis. Minder nette woorden gebruikt. De L e i d e n aa r A. N., had mevrouw B., een stadgenoote, allerlei minderwaar dige woorden naar het hoofd geslingerd. De verdachte gaf de feiten toe, waarna de eisch was 10 subs. 10 dagen. De politierechter veroordeelde hem tot 10 subs. 10 dagen. Net gedaan of hij doof was. H. van O., uit Leiden, was door een Leidschen politieagent een halt toegeroe pen. Hij had niet aan dit bevel voldaan, omdat hij auto reed zonder rijbewijs. Om een bekeuring te ontloopen was hij gauw doorgereden, vertelde hij. Komt niet te pas, meende de Officier en eischte een geldboete van 20 subs. 20 da gen. Verdachte was blij met dezen eisch en vertelde bij voorbaat, dat hij er mee tevreden was. Dit was reden voor den Politierechter om hem conform te veroordeelen nl. 20 subs. 20 dagen hechtenis. Baas tegen knecht. D. H., bloemist te Voorhout, had ruzie gekregen met zijn knecht O. Volgens verdachte had zijn knecht hem getergd en toen had hij zijn bezinning verloren en had zijn ondergeschikte een stomp tegen het hoofd gegeven. O. had daar drie dagen hoofdpijn van gehad. Verdachte had een uitlegging van het geval op schrift gesteld en dat ingezonden. Dat deed echter aan het geval niets af meende de Officier. Hij mag niet slaan al stuurt hij een heel verhaal in boekvorm in. Eisch 15 subs. 25 dagen hechtenis. De politierechter wilde verdachte nog een kans geven en veroordeelde hem tot een geldboete van 30 subs. 30 dagen hechtenis, maar voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10