ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 OFF1CIEELE MEDEDEELINGEN. Lof. Donderdag, 30 September a.s. des avonds ten half negen plechtig openingslof in de kapel van het St. Elisabethsgasthuis aan de Hooigracht. Zang door de leden. 1. Veni Creator. 2. Adoro te. 3. Magnificat. 4. Toespraak door den Weleerwaarden Hooggeleerden heer prof. Cleophas. 5. Salve Regina. 6. Tantum ergo. 7. Nederlandsch liedje. Het bestuur vertrouwt, dat zeer vele le den bij het Lof en opening van het nieuwe seizoen aanwezig zullen zijn. Moge dit begin zeer goed zijn! R.K. VEREENIG ING „HULP IN DE HUISHOUDING EN DE BABY". Met de vacanties heeft ook de zomer af scheid genomen. De lange winteravonden komen weer en onwillekeurig denken we: hoe zullen wij onzen vrijen tijd weer pret tig en nuttig besteden. Mag ons bestuur even uw aandacht vragen? De toestand van onze linnenkast is uiterst treurig. Er resten ons nog slechts enkele witte en wollen luiers: met de hemdjes, flanelletjes en truitjes is het al even treurig gesteld. Zoo gaarne verrassen wij onze moedertjes met een jurkje, manteltje of mutsje voor de voor HET MENU AARDAPPELEN direct besteld bij VLASVELD cm yiNGEi i2Q teu 719 DOE2Ö/TDOQT 22 UU2M» LEIDEN kleine baby, maar wij moeten met leege handen aankomen. Zegt u dit niets? Laat het een dringende aansporing zijn om in de komende winter avonden allen iets te maken voor onze Ver- eeniging. Het is prettig werk, het verhoogt de gezelligheid in eigen kring en men doet een goed werk door noodlijdenden aan het noodigste te helpen. Wilt u nog eenige inlichtingen of soms modelletjes? Het adres van onze magazijn- meesteresse is: Mevr. H. Colla-Hueber, Mare 51. Zijn er dames, die geen tijd hebben iets te vervaardigen, maar toch wel iets willen geven, haar giften groot en klein worden dankbaar aanvaard. De adressen van de dames van de Ver- eeniging zijn u allen wel bekend. Onthoudt u vooral deze twee: Onze magazijnmeesteresse: Mevr. H. Colla-Hueber, Mare 51, telef. 985. Onze penningmeesteresse: Mej. A. van Deene, Hooge Rijndijk 76. MISSIE-NAAIVER. „ST. FRANCISCUS XAVERIUS". Deze onderafdeeling van onzen Bond houdt nu een tentoonstelling in het St. Antonius-Clubhuis. In de courant hebben we al eenige ma len erover gelezen. Ook morgen (Zondag) is zij van 210 uur geopend. Laat ieder van haar volle sympathie blijk geven, want het is een goed idee om door een tentoonstelling te laten zien het vele werk, dat tot stand is gebracht. IMTERPAROCHIEELE GESPREKKEN MET DUITSCHERS „Presse und Schule" Twee woorden en één gedachte, en die gedachte luidt: ontkerstend. De pers en de school, nur für den Staat und für die Par tei, slechts voor den staat en de partij. En voor de rest geen oor en geen oog. Pers en school, weleer twee groote mid delen voor de instandhouding en de ver breiding der katholieke gedachte; nu ont nomen aan de Kerk, twee middelen tegen haar. Ons was de eentonige zijde van het kran- tennieuws ook wel opgevallen, maar we meenden zoo dat de gewestelijke bladen meer inhielden dan de groote-pers-bladen. 't Is tegengevallen, heel erg zelfs. Ze heb ben van de pers „eenheidworst" gemaakt en de Duitschers bijten er hoe langer hoe trager in. Es ist geschmacklos-smakeloos. „Hier", zegt een herbergier en hij schuift ons vijf diverse bladen toe, wie immer nichts neueus zooals steeds geen nieuws". Maar dan wagen we de opmer king: en toch staan ze volpropaganda. En hij knikt instemmend: „Es ist alles für die Partei, etwas anderes gibt es nicht mehr iets anders bestaat er niet meer". Beroerde historie, die kranten van het Derde Rijk. Beroerd vooral voor de Ka tholieken, die een machtig wapen kwijt zyn. Typisch kenmerk van verdraaide geest vermogens leverde ons een man, die (dat zegt wel iets), kunstenaar was en bij de Hoogmissen op een viool speelde. Hij vond alle buitenlandsche bladen leugenaars en een ramp voor Duitschland. Dat was er eentje van: es ist nicht wahr. Je kijkt zoo'n type eens aan; de man ziet niet ver der dan een vioollengte en heeft geen last van de vervolging. O ja, hij vertelt het ons zeer enthousiast en hij gewaagt van een „glückliches Land", dat nu schade lijdt door minder tourisme, minder pel grims en minder sympathie. En hij snapt maar niet hoe dat kan: „Wir heben eine gute Regierung" Toen ontwikkelde zich het volgende ge sprek: Kennen Sie „De Maasbode"? Jawohl Ein groszer Lügner. Danke schön, aber kennen Sie den Pabst von Rom? Jawohl? Wagen Sie es Ihm etwas Böses zuzuschreiben? Nein! Nun, Er hat geschrieben: Mit brennender Sorge Mijn „Spielmann" had ineens geen tijd meer! Maar zulke typen behooren tot de zeld zaamheden en op onze vraag: Wat doen jullie als het parochieblad verboden wordt? kregen we een geestig verhaal over een pastoor met krijgslust. Die liet op een Zondag, toen Zaterdags zijn blad in beslag genomen was, aan alle paro chianen in de kerk een plaatje uitreiken, r.etjes verpakt in een inmiddels gesten cild blaadje. Zoo kregen ze toch de krant in huis. - En daarbij nu nog de schoolkwestie. Een jonge onderwijzer uit Bonn vertelde ons zijn wedervaren in een nog katholieke school. Hoe deze langzaam maar met pijn lijke zekerheid ontvolkt werd. En als ze dan de leerlingen ontfutseld hebben ne men ze tot slot het gebouw af. Ja, het is me de „gute Regierung" wel. i Met angst in het hart wacht men af. De I zwakken geneigd tot afval, de sterken klaar voor den strijd. En als je zoo het volk hoort en ziet flitst door je brein het woord van Garcia Moreno: Al sterf ik, God sterft nooit! S. M. MEDEDEELINGEN. De jongeren van onze Tooneelclub heb ben een kostelijk blijspel in studie geno men, op te voeren op den propaganda- avond. Nog steeds zijn heel wat Gezellen geen lid van een onderafdeeling. De lijst op het mededeelingenbord is een wegwijzer voor hen. Adspiranten, van u wordt verwacht, dat ge de heele cursus volgt. Wijziging van adres geve men tijdig op aan comm. C. v. Tol. De uitvoeringen zijn nu bepaald op Zondag 24 en Dinsdag 26 October, in den Stadsschouwburg. Rotterdam viert Zondag 26 September haar diamantenfeest. Zooals ook Rotter dam instemde met ons gouden feest, zoo stemmen wij volgaarne in met haar 60- jarig bestaan; wij zullen in den morgen God bidden om zegen in de toekomst voor deze zoo schitterende vereeniging. Namens de Leidsche Gezellenvereeniging zullen de vice-Praeses en hoogstwaarschijn lijk de Senior van de afd. Gezellen de hartelijke gelukwenschen aanbieden v.-Praeses. Werkt mede tot verspreiding van de lec tuur door het comité van Actie voor God uitgegeven. Een mooi werkterrein voor K. L. Wij zullen hopen dat hun werken op dit gebied in Leiden succes zal hebben. Ook op de leestafel zal van de nog voor radige brochures een exemplaar worden neergelegd. Wij bevelen dit zeer ter lezing aan. v.-Praeses. BIBLIOTHEEK Baron Selderie door F. de Cincair dit is de titel van een der nieuwe boeken. Selderie is een verbastering van Resels- ki, Baron Pierre Reselski de Brune zoo als de opzichter Piet de Bruin zich noemt. Hij heeft de medewerking van één man en drie vrouwen, n.l een oude dame „zijn vrouw", een heel erg lief en knap meisje „zijn dochter" en een „werkmeid". Zij komen in het dorp Renswalde wo nen in de villa Vossepoel van mevrouw de Baronesse de Bienne en gaan» al spoedig zeer intiem om met de notabelen van het dorp, bij wie zij voor zeer rijk doorgaan. Op zekeren dag wordt er 'n drieling gebo ren bij vrouw van Shaveren, een arm huisgezin van een daglooner. „Hier moet geholpen worden", zegt de vrouw van den dokter en de knappe dochter Sonja komt op het idee van een fancy-fair in den grooten tuin van den Vossepoel. Zeer grootsch wordt alles opgezet en geld noch moeite wordt gespaard om een goed ge heel te krijgen. De fancy-fair slaagt financieel dan ook uitstekend en nadat Baron Reselski nog 2000 gulden weet te „leenen" van den bier brouwer verdwijnen zij 's nachts op ge heimzinnige wijze en laten de notabelen met de schuld van de fancy-fair zitten. Zeer aardig is dit verhaal geschreven en wij kunnen het dan ook aanbevelen bij onze lezers. Het moet echter voorbehouden worden voor volwassenen! Bibliothecaris. DE LEESTAFEL In de ontspanningszaal staat als een soort centrum de leestafel. Een zeer goed mid del om lectuur van goed gehalte te bren gen onder de oogen der leden. Wat je er alzoo vindt is goede kwaliteit. Dag- en weekbladen, maandschriften over missie, geloofsverdediging, maatschappij leer en velerlei technische vraagstukken. Dan nog de werken van Dr. Toht Thiamè- re, boekjes met blijvende waarde, en 't is compleet. Hoe moeten we zulk een leestafel waar- deeren? Door er uiterst zuinig op te zijn? Neen, zoo inconsequent moet men niet zijn. Want die zuinigheid kan leiden tot negeeren. Daarom, leest gerust, leest goed en doet er je voordeel mee! Dan is ook een simpele leestafel een middel tot algemeene vorming der Gzel- len. Dat ook is de bedoeling. JAARVERGADERING DER LIEDER TAFEL Woensdag 15 Sept. hield. „Seb. Schaffer" haar jaarvergadering, die geleid werd door den vice-Prases. Na de gewone zaken werden de jaarver slagen uitgebracht. De secretaris memo reerde het loffelijke werk van deze club bij haar optreden in de Lodewijkskerk en in de Gehoorzaal bij het 49ste Stichtings- feest en 't vastenavondfeest, vooral echter bij het gouden feest, toen de Pontificale Hoog mis en het Lof heel wat inspanning eisch- ten. Buiten den eigen kring werd nog op getreden in „Endegeest", tezamen met het muziekgezelschap. Het financieel verslag was optimistischer dan een jaar terug. Tot kasnazieners werd een tweetal leden benoemd. De eenigst-aftredende van het bestuur, Ph. Smits, werd herkozen. Veel werd gepraat over het 12K-jarig bestaan van de club, waarbij echter nogal buiten de financiën gerekend werd. Be- j sloten werd tot een redelijke viering op een Zondag in November en daarbij zal aansluiten een feestavond met propagan da voor nieuwe leden. Voor de rondvraag was geen animo; een opwekkend woord van den Gezellenvader volgde; daarna de gebruikelijke sluiting. Bij de groote waardeering, geuit voor het werk van den directeur, Ab. Martijn, slui ten we ons volkomen aan. Moge ook de oproep van den eere-vice- Praeses, een oproep om meer leden, door ieder goedwillend Gezel begrepen en ge- vogld worden. Opdat bij haar koperen feest de groei er GEEN FIETS OM DE KAMPONGS AF TE GAAN Verleden week kregen wij een schrij ven van een onzer oud-Gezellen, die als Broeder-Missionaris in onze Oost onder de Chineezen werkt, namelijk Wim v. d. Krogt, wiens brief wij in de Gezellen-ru briek hebben geplaatst. Hij schreef, dat de missie zoo arm is» en deed een beroep op zijn oud-Gezellen van Leiden, om een aalmoes voor de missie, om een fiets om de kampongs af te gaan. Door bemiddeling van het St. Petrus- Liefdewerk zullen wij trachten onzen oud- Gezel te helpen; en daarom doe ik een beroep op al onze Gezellen, ook den ge huwden Gezellen vraag ik een aalmoes. Wij hebben noodig ongeveer 40 a 45 voor deze fiets, 't moet een sterke fiets zijn, daar hij er berg op en berg af mee moet gaan. Wij zullen op een paar bijeen komsten collecteeren, opdat ieder gezel zijn aalmoes kan offeren voor den armen broeder-missionaris. Mag ik zoo vrij zijn om den gezellen, die niet meer zoo geregeld in de zaal ko men, ook een aalmoes te vragen; en wan neer er nog Katholieken van Leiden zijn, die voor dezen Broeder-missionaris ook een offertje willen schenken, vooral die Katholieken, die dezen Broeder van nabij hebben gekend och wilt ons helpen en geeft spoedig! U kunt uw aalmoes in een enveloppe zenden aan het Gezellenhuis, Rapenburg 52, met de vermelding: Voor Broeder Domitius. Bij voorbaat hartelijk dank. TH. B. KRIEK, zelateur S.P.L. FEEST VAN ST. BAVO. ZONDAG 26 Sept. Negentiende Zondag na Pinksteren. Mis: Salus populi. 2e gebed v. d. H.H. Cyprianus en Justina, Martela ren; 3e A Cunctis (om de voorbede van de Heiligen). Prefatie v. d. Allerh. Drie eenheid. Kleur: Groen. Allen worden wij geroepen tot het brui loftsmaal van den hemel. Maar, om daar aan te kunen deelnemen, moeten wij den ouden mensch, d.i. de zonde, in ons dooden en leven een nieuw leven, gesierd met het bruilofstkleed van de heiligmakende ge nade. (Epistel en Evangelie). Prijzen wij God om onze roeping tot den hemel (Al- Jeluja-vers), maar bidden wij Hem ook, dat Hij alles, wat voor ons een beletsel is voor den hemel, van ons wegneme (Gra duale en Gebed). Vragen wij, dat het H. Misoffer ons heilzaam moge zijn (Stilge- Led), ons geve voort te gaan op den weg des Heeren (Communio) en onze heilige Communie ons kracht verleene Gods H. Wil aan te hangen (Postcommunio). Want dan zullen wij eenmaal behooren tot de „uitverkorenen" en God zal ons heil zijn, onze Heer in eeuwigheid. (Introitus). MAANDAG 27 Sept. Mis v. d. H.H. Cos- mas en Damianus, Martelaren: Sapien- tiam. 3e gebed A Cunctis; 3e naar keuze d. priester. Geen Gloria. Geen Credo. Kleur: Rood. Cosmas en Damianus, twee broeders- geneesheeren in de stad Aegea, werden om hun fiere geloofsbelijdenis en hun stand vastigheid in het geloof na veel martelin gen gedood. DINSDAG 28 Sept. Mis v. d. H. Wences- laus, Hertog en Martelaar: In virtute. 2e gebed A Cunctis; 3e naar keuze v. d. pries ter. Geen Credo, Kleur: Rood. Wenceslaus, geboren uit een christenva der en een heidensche moeder, opgevoed door de godvruchtige Ludmilla, zijn tan te, onderscheidde zich als koning door zijn liefde voor de armen, weduwen en wee zen. Hij was ook gewoon eigenhandig het brood te bereiden en de wijn, noodig voor het heilig Misoffer. Op aanstoken van zijn moeder werd hij verraderlijk door zijn broer Boleslaus vermoord op' een feestmaal (10e eeuw). WOENSDAG 29 Sept. Jaarfeest van de wijding van een kerk te Rome, toegewijd aan den H. Aartsengel Michael. Mis: Be- nedicite. Kleur: Wit DONDERDAG 30 Sept. Mis v. d. H. Hie- ronymus, Belijder en Kerkleeraar: In me dio. Kleur: Wit. In het jaar 331 werd te Stridon gebo ren de heilige Hieronymus. Vanaf zijn vroege jeugd ontving hij onderricht in den katholieken godsdienst en in verschillende etenschappen. Als jongeling naar Rome gezonden ter voltooiing van zijn studiën Het Sportfondsenbad. Het zou niet verantwoord zijn, gelden van de Gemeente te gebruiken voor den bouw van een tweede „overdekte", ook .al zou die mogelijk practischer kunnen worden gemaakt dan een inrichting mid den in de stad. Terecht hebben duis Ge deputeerde Staten de beslissing van den Gemeenteraad te niet gedaan. Hoewel het overgroote deel der spaar ders is toegetreden toen nog niets van den bouw aan de Haarlemmerstraat be kend was, wil het bestuur van het Sport fondsenbad toch nog doorgaan met zijn plannen, zonder zich eerst eenis af te vra- werd hij op den verkeerden weg meege sleurd door het slechte voorbeeld van zijn omgeving. Weldra evenwel deden hem zijn godsdienstige gevoelens, welke hem van zijn jeugd af bezielen, den verkeerden weg weer verlaten en begon hij een leven van boete in de eenzaamheid, waar hij vier jaren verbleef. In 377 liet hij zich tot priester wijden. Zijn voornaamste bezig heid is geweest de studie van de heilige boeken. Hij wordt geroemd als de groot ste kenner en uitlegger van de H. Schrift VRIJDAG 1 October. Feestdag v. d. H. Bavo. Titelheilige van de Kathedrale Kerk te Haarlem en eerste Patroon van de Bis schopsstad. Mis: Gaudeamus. (Zie in het feesteigen v. h. Bisdom). Kleur: Wit. De heilige Bavo, op het einde van de zesde eeuw geboren, leidde eerst een we- reldsch en losbandig leven. Doch bekeerd door het deugdzaam leven zijn dochter, begon hij een kluizenaarsleven, in held haftige graad beoefenende de christelijke Leer, waarin hij was onderricht door den heiligen Amandus. Bavo stierf in de zeven de eeuw te Gent. In Haarlem wordt St. Bavo als beschermheilige vereerd, omdat, volgens de overlevering de inwoners van Haarlem door St. Bavo aan te roepen ge red zijn uit een zeer groot gevaar. Wegens den eersten' Vrijdag mag in het gebed v. d. H. Bavo worden ingesloten het gebed uit de Mis v. h. H. Hart. Prefatie en laatste Evangelie v. h. H. Hart. ZATERDAG 2 Oct. Feestdag v. d. H.H. Engelbewaarders. Mis: Benedicite. 2e ge bed v. h. octaaf v. d. H. Bavo; 3e gebed voor den Paus. Kleur: Wit. „Gezegend zij God, Die ons Zijn engel zond om ons voor te gaan en te bewaren op den weg en ons te leiden naar de plaats, ons bereid. Slaan wij acht op hem en luisteren wij naar zijn inspraken" 'Kerk. Get.). IN DE KERKEN VAN DE E.E. P.P. FRANCISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: ZONDAG, 2e gebed v. d. Z. Lucia van Caltagirone, Maagd; 3e v. d. H.H. Cypria nus en Justina. MAANDAG. Mis v. d. H. Elzearius, Be lijder: Os JustL 2e gebed v. d. H.H. Cosmas en Damianus. Kleur: Wit. DINSDAG. Mis v. d. Z. Bernardinus van Feltre, Belijder: Liberabit 2e gebed v. d. H. Wenceslaus; 3e A Cunctis. Kleur: Wit. VRIJDAG. 2e gebed (alleen in stille H. H. Missen) v. d. Z.Z. Joannes van Dukla en Nicolaas van Furca Polena, Belijders. Credo alleen in de stad Haarlem. ZATERDAG, 2e gebed v. d. Vigilie v. d. H. Vader Franciscus; 3e voor den Paus. Amsterdam. ALB M. KOK, Pr. gen, of de spaarders nog wel dezelfde meening zijn toegedaan als eenige jaren geleden. Ik heb daarom den secretaris der Leid sche afdeeling verzocht een vergadering uit te willen schrijven, doch het bestuur wil hieraan geen gevolg geven. Alvorens nu met den Raad van Toe zicht en event, met den Algemeen Lei der Mr. J. A. C. Bierenbrood'spoit in rela tie te treden, zal het noodig zijn om te weten, welke spaarders hun geld wen- schen terug te ontvangen. Zendt mij daarom een briefkaart, des- gewenscht onder couvert, met vermelding van het gestorte bedrag, en bovenaan duidelijk geschreven naam en adres, zoo dat deze kaarten tevens voor een regis ter kunnen vforden gebruikt. Ook zij, die ziidh hebben verbonden om te betalen, zoodra met den „bouw" een aanvang zou worden gemaakt, en dus Slechts indirect bij de zaak betrokken zijn, worden vriendelijk verzocht, dit op te willen ge ven. Getracht zal worden met de directie de .zaak in der minne te regelen, doch hier voor is natuurlijk eerst noodig te weten, namens hoeveel spaarders kan worden gesproken. Met dank voor de plaatsing, hoop ik de resultaten later door bemiddeling van uw blad bekend te mogen maken. A. J. WAGEMANS, Oldenbarneveltstraat 27, Leiden. 12 uur n.m. om 11 uur 30 te doen uitgaan, zoodat de schooljeugd gevrijwaard is van het drukste verkeer, dat juist om 12 uur zijn hoogtepunt heeft. Zoo zouden dan de schooluren n.m. met een half uur verlengd kunnen worden, om aan het totaal aantal schooluren te kunnen voldoen. Dankend voor de plaatsruimte, teeken ik, Hoogachtend, J. J. BREDEWOLD, Mare 53, Leiden. Leidsche Stadgenooten. Het kleedingmagazijn van de St. Vinc.- Ver. doet een heel dringend beroep om kleeding en schoeisel voor de ergste armen uit Leiden. Ons magazijn is, in tegenstelling met an dere jaren, vrijwel leeg, en, nu het najaar zich al duchtig laat voelen met het voor uitzicht van een komenden winter, is het heel erg (bijna troosteloos), de armen maar steeds te moeten teleurstellen, zonder voor uitzichten hun te kunnen helpen. Wij vragen u dan ook dringend: kijkt uw kast eens na, misschien hangt er wel iets, wat u niet meer draagt. Goederen worden gaarne afgehaald of kunnen bezorgd worden St. Vine. Gebouw, Hooglandschekerkgracht. REIZEVOORT, Rijn- en Schiekade 113. JONGMANS, Teleph. 979. Veiligheid voor de schooljeugd. Meer veiligheid voor de schooljeugd zou zeer gewenscht zijn en daarom verzoek ik beleefd, om de scholen in plaats van om 3 Octoberfeesten en de werkloozen. Het wordt feest, doch niet voor de werk loozen. Hoe kan die man 50 of 60 cent entree betalen, om met zijn gezin op het kermis-terrein 'te komen? Hoe kan dat gezin feestvreugde hebben, als hij niet eens zyn vrouw en kinderen iets kan per- miteeren? Hoe kan dat gezin medeleven met dergelijke feestdagen, wanneer deze menschen niet eens behoorlijk eten op tafel kunnen zetten, ja mogelijk met een ledigen maag ronddolen, en de kinderen niet eens kleertjes aan hebben? Werkloosheid is al reeds een straf, maar dat de werklooze bovendien gestraft wordt, om honger te lijden, en van alles verstoken te zijn, dat is heel verschrikkelijk. Dankend voor de plaatsruimte, teeken ik, Hoogachtend, Een abonné. Die Grüne Post. Zeg eens kapper, poedels zijn op het oogenblik In de mode. Zoudt a mijn hondje niet als poedel kunnen frisecren?

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10