De Staatsbegrooting voor 1938 WAT ANDEREN ZEGGEN OVER DE MILLIOENENNOTA Mentana BINNENLAND DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1937 OK LKIUSCHE COURANT TWEEDE BI AD - PAG. 7 Grepen uit enkele hoofdstukken UIT DE BEGROOTING VAN SOCIALE ZAKEN. Aan de begrooting van Sociale Zaken is het volgende ontleend. In verband met de invoering van de ar beidswet voor kantoren, alsmede de voor genomen invoering dier wet voor koffie huizen en hotels, de veiligheidswet, de rij- tijdenwet, de wet op het algemeen ver bindend en het onverbindend verklaren van bepalingen van collectieve arbeids overeenkomsten en de wet in zake de verdeeling van den beschikbaren arbeid 1937 is het noodig, den dienst der arbeids inspectie opnieuw met 10 controleurs en 9 schrijvers of administratieve ambtena ren te versterken. Naar het zich laat aanzien zal in de naaste toekomst, in grootere mate dan in de afgeloopen jaren het geval is geweest, emigratie naar overzeesche landen moge lijk zijn. Ten einde de zich voordoende emigratiemogelijkheden zooveel mogelijk te kunnen benutten en, waar noodig, op de meest doeltreffende wijze te kunnen steunen, is voor 1938 voor dit doel een be drag van 80.000 uitgetrokken. Voor het cultureele werk voor werk- loozen wordt voor 1938 een bedrag ad 1.400.000 uitgetrokken. Voor de kosten van de levensmiddelen distributie is voor 1938 geraamd 6.700.000, ter toelichting waarvan nog het volgende wordt opgemerkt: In verband met den aanwezigen voor raad gehakt in blik, welke waarschijnlijk tot einde 1938 toereikend is, zijn geen pro ductiekosten voor dit artikel geraamd. Uitgetrokken is een bedrag ad 2.400.000 voor de distributie van 6000 ton onver mengde margarine aan werkloozen en armlastigen. In dit bedrag is verantwoord de koopprijs van voornoemde hoeveelheid tegen 0.40 per k.g. af fabriek. Uitgetrokken is een bedrag ad f 240.000 voor de distributie van 6000 ton bak- en braadvet aan werkloozen en armlastigen. In dit bedrag is verantwoord de koopprijs van voornoemde hoeveelheid tegen 0.40 per k.g. af fabriek. Uitgetroken is een bedrag af 240.000 voor de distributie van zeevisch en een bedrag ad f 240.000 voor de distributie van pl.m. 2.000.000 blikken groenten aan werkloozen en armlastigen. Dit bedrag is geraamd voor de verwerkingskosten van aan veilingen doorgedraaide en door het departement van Economische Zaken aan het departement van Sociale Zaken ter beschikking gestelde groenten tot groenten in blik. Uitgetrokken is een bedrag ad 360.000 voor de distributie van pl.m. 300.000 blik ken soep en een bedrag ad f 180.000 voor de distributie van pl.m. 10.000.000 k.g. versche groenten aan werkloozen en arm lastigen, voor een deel bestaande uit aan de veilingen doorgedraaide en door het departement van Economische Zaken aan het departement van Sociale Zaken ter beschikking gestelde producten, voor een deel bestaande uit door het departement van Sociale Zaken aangekochte (winter-) groenten. Uitgetrokken is ten slotte een bedrag ad 450.000 voor kosten, die mogelijk ge maakt zullen moeten worden in verband met de distributie van nog meer produc ten. Tevens dient deze post tot dekking van eventueele hoogere kosten ter zake van de distributie der bovengenoemde producten. UIT DE BEGROOTING VAN ONDERWIJS Meer wordt o.a. aangevraagd voor ma- terieele uitgaven van de Rijksuniversitei ten te Leiden, Utrecht en Groningen en de technische hooge school te Delft, res pectievelijk 30.162, 60.125, 23.371 en 105.815. Voor personeelsuitgaven van deze richtingen respectievelijk 32.756, 2284, 5644 en 16.095. Voor materieele uitgaven van het ziekenhuis te Leiden 96.953. Voor bijdrage in de exploitatie kosten en in de uitbreiding van het alge meen provinciaal-, stads- en academisch ziekenhuis te Groningen f 13.064, voor de stichting „nationaal luchtvaartlaborato rium" voor het hervormd kerkgenootschap 1164. Minder wordt aangevraagd voor perso- neeluitgaven van het ziekenhuis te Leiden 5829. Minder wordt aangevraagd voor subsi- diën aan Gemeentelijke Gymnasia 40.000 Voor voorschotten op subsidiën ten behoe ve van bijzondere Gymnasia 40.000. Voor subsidiën ten behoeve van bijzonde re Gymnasia over 1937 50.300 en voor subsidiën aan bijzondere Handelsch scho len 33.516. Meer wordt o.a. aangevraagd voor mid delbare scholen voor techniek, nijverheid, mijnbouw en nijverheidskunst f 23.400. Voor lagere nijverheidsscholen voor jon gens 256.910. Voor Zeevaart-, machinis ten-, visscherjj- en binnanvaartscholen 11.400. Voor subsidie aan het onderwijs fonds voor de scheepvaart 940. Voor het nijverheidsonderwijs voor meisjes f 220.000 Voor het leerlingwezen 10.700. Voor rentelooze voorschotten voor beroepsom vorming van werklooze akte-bezitters la ger onderwijs 45.000. Meer wordt o.a. aangevraagd voor het bijzonder gewoon- en uitgebreid lager on derwijs f 563.000. Voor het buitengewoon lager onderwijs 41.300. Voor uitgaven in het belang van het uitgebreid lager on derwijs 17.000. Minder wordt o.a. aangevraagd voor bijdragen aan gemeentelijke en bijzonde re kweekscholen 80.715. Voor toelagen aan kweekelingen van deze scholen 12.800 en voor het openbaar gewoon- en uitge breid lager onderwijs 651.350. Minder wordt o.a. aangevraagd voor deelneming aan het garantiefonds voor de in 1937 gehouden wereld jamboree der padvinders f 17.500. Meer wordt o.a. aangevraagd voor de rijksmonumenten 3050. Voor het rijks museum te Amsterdam 5370.—, voor het Kon. kabinet van schilderijen te 's- Gravenhage 1090. Voor het rijksmuseum van oudheden te Leiden 970. Voor het rijksmuseum van natuurlijke historie te Leiden 3156. Voor het rijksmuseum te Twen the te Enschede 1550. Voor het Ned.-Instituut te Rome 470. Voor het Rijksbureau voor Kunsthistorische en Ikonografische documentatie 2332. Voor de Koninklijke Academie van Wetenschap pen 800. UIT DE BEGROOTING VAN JUSTITIE. Op de begrooting van Justitie is gere kend op uitbreiding echter niet voor 1 Juli 1938 van het aantal substituut-grif fiers te weten bij de rechtbanken te Bre da, Maastricht, Arnhem, Rotterdam, Haarlem, Utrecht en Groningen. Gerekend wordt op de inwerkingtreding der pachtwet met 1 April 1938. De strafgevangenis te Alkmaar zal we der in dienst worden gesteld. Bij de uitvoering der Psychopathenwet- ten is voor het eerst een bedrag uitgetrok ken voor de verpleging onder de hoede van Rijksasyls. Gerekend is op een aan tal van 6 gevallen. UIT DE BEGROOTING VAN DEFENSIE. In samenwerking met de nationale luchtvaartschool zullen bij wijze van proef 10 burgervliegers een speciale opleiding volgen, welke bijzonder is ingesteld op de militaire vliegeischen. Op de begrooting zijn gelden uitgetrok ken voor den bouw nieuwe kazernes te Assen en te Muntendam en voor een nieuw groepsgebouw voor de politietroe- pen te Rotterdam. UITBREIDING NED. METEREOLOGISCH INSTITUUT. Bij de Waterstaatsbegrooting is ten aanzien van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut gerekend op uitbreiding van het personeel op arbeidscontract met twee wetenschappelijke assistenten. Een daar van zal worden geplaatst op Schiphol in verband met de uitbreiding van den weerberichtendienst voor de luchtvaart, terwijl de andere zal worden belast met dë bediening van het op grooten afstand van het instituut op te richten magnetisch paviljoen, aangezien het thans te de Bilt in gebruik zijnde paviljoen, na de electri- ficatie van de spoorwegen rondom Utrecht, ten gevolge van de stoornissen, welke daardoor teweeg zullen worden gebracht, niet meer zal kunnen worden gebruikt. Voorts is rekening gehouden met de in dienstneming van een observator te de Bilt, o.a. in verband met de belangrijke taak, die aan het instituut voor de samen stelling van de weerberichten voor de luchtvaart is toebedeeld. Voorts is uitgetrokken een bedrag van ruim 47.500 in verband met het boven bedoelde nieuwe magnetische paviljoen, en met de mogelijkheid, dat tot aankoop van een nieuwe radiozendinrichting met gebouwtje te de Bilt zal moeten worden overgegaan, aangezien de thans in gebruik zijnde zender storingen veroorzaakt, wel ke niet zonder te groot energieverlies kun nen worden opgeheven. LANDBOUW-CRISISFONDS Steunverleening Zoo is aan uitvoervergoedingen voor varkens en varkensvleesch een bedrag van 850.000 geraamd, voor steun ten be hoeve van gedupeerde varkenshandelaren 95.000, terwijl als nadeelig saldo op den aankoop, verwerking en verkoop van var kens en varkensvleesch een post van 3.086.000 is opgenomen. Hoewel de prijzen van het rundvleesoh thans redelijk zijn te achten, is een bedrag van 100.000 geraamd, opdat het moge lijk blijve, indien een ongunstige wijzi ging intreedt, door middel van exportpre mies den druk op de binnenlandsche vleeschmarkt zoo noodig te verlichten. Aangenomen wordt, dat in 1938 130.00.000 k.g. melkvet voor uitkeering in aanmerking komt, waarvan 80.000.000 k-g. h f 0,5875 en 50.000.000 k.g. a f 0.6625, hetgeen een bedrag vordert van 80.125.000, waarvan evenwel 5.235.000 ten laste van den z.g. „zuivelpot" wordt gebracht. De perspectieven in den tuinbouw zijn nog niet zoodanig, dat voor 1938 afgezien kan worden van den steun aan dezen be drijfstak. Wel is het moeilijk, den omvang van dezen steun thans vast te stellen. Eenerzijds zijn er factoren, dei voor den afzet der tuinbouwproducten iets betere vooruitzichten doen veronderstellen, waar bij moge worden gewezen op de algemeene conjunctuurverbetering, anderzijds zijn er nog altijd de hooge invoerrechten in de ons omringende landen, waarbij nog geen vermindering valt te ontdekken en het streven van sommige landen om zich, vooral wat de voedselvoorziening betreft, van het buitenland onafhankelijk te ma ken. In verband echter met de verruiming van de betalingcontingenten naar Duitsch-- land, wordt de steun op 2.000.000 min der begroot dan voor 1937was geraamd. Er is rekening mede gehouden, dat het noodzakelijk kan zijn de in 1936 in het le ven geroepen steunmaatregelen voor bloemkweekers voort te zetten, waarvoor 300.000 wordt gevraagd. Voor de pluimveehouderij is de steun als volgt geraamd: 790.000.000 kippen eieren f 0,425 per 100 of 3.357.500. 55.000.000 eendeneieren a 0,25 per 100 of 137.500 en f 65.000 voor 1.500.000 kg. pluimvee. Aan de begrooting van het Landbouw- Crisisfonds is het volgende ontleend: De financieelen gevolgen van het los laten van den gouden standaard zijn voor het Landbouw-Crisisfonds van niet ge ringe beteekenis geweest. De prijsverhoo- gende werking van dezen maatregel, nog gesteund door prijsstijgingen, vooral van granen, op de wereldmarkt, heeft eenige tot dat oogenblik toe gesteunde produc ten zooals gerst en rogge, den richtprijs doen bereiken, waardoor de steunmaat regelen voor deze producten konden wor den afgeschaft, terwijl voor verschillende andere producten de voor steunverleening uitgetrokken bedragen konden worden verminderd. Aan den anderen kant is het streven van de regeering er op gericht geweest de prijsverhoogingen ten gevolge van de mo netaire maatregelen niet ten laste van de consumenten te brengen. Zij heeft dit voor de crisisproducten kunnen bereiken door verlaging van de heffingen. Hoe groot de invloed van de mo netaire maatregelen op de begrooting van het Landbouw-Crisisfonds ge weest is, blijkt uit het totaalbedrag der uitgaven van den gewonen dienst, dat volgens het thans ingediende ont werp, voor 1938 op 131.934.000 ge raamd wordt, terwijl voor 1937 ruim 177.000.000 was uitgetrokken. Het nadeelig slot van den gewonen dienst 1937, dat op 993.300 geraamd was, zal blijkens de thans beschikba re gegevens een voordeelig slot van 3.000.000 worden, hetgeen ook in het onderhavige ontwerp is aangenomen. Mededeelingen worden gedaan ten aan zien van steunverleeningen. De koers is om. Bijna angstig van soliditeit noemt de Maasbode deze millioenennota. Zij is werkelijk de weergave van de secure ze kerheid, waarmede de gemiddelde Neder lander, om het huishoudelijk uit te druk ken, „met de centen omgaat". Er is evenwel in het nieuwe kabinet toch ook een andere geest vaardig geweest, die de pen van den steller der Millioenennota mede inspireerde. Die geest openbaart zich in wat wel en wat niet in de Millioenen nota staat. Zoo is het eerste wat treft in deze MLillioenennota, dat net woord „aan passing" ontbreekt. Wij zijn aan den over kant van het dal der aanpassing en wij gaan omhoog. Laat ons deze zekerheid vast nagelen na lezing van de Millioenennota: De koers van het regeeringsbeleid is om, principieel om; het is duidelijk, dat deze ommezwaai psychologisch en principieel van de grootste beteekenis is Land in zicht! „Nog geen land in zicht" schreeft vorig jaar de (C.-H.) Nederlander. Thans komt dit blad tot een geheel tegenoverge stelde conclusie. Deze millioenennota vertoont van den nieuwen toestand het duidelijke beeld. „Land in zicht" is wel de korte samen vatting van den inhoud van dit Staats stuk. De millioenennota komt tot de conclusie dat .„nog een lange weg zal moeten wor den afgelegd, vóór en aleer het reëel bud get is bereikt". Deze woorden klinken niet vroolijk. Maar het verschil met vorige millioenenota's een verschil, door den gewijzigden toestand volkomen gewettigd is, dat de Regeering den „langen weg" weder als begaanbaar en als tot het doel voerend vóór zich ziet. Al te voorzichtig. De (a.r.) Rotterdammer vraagt zich af of minister De Wilde niet wat al i te voorzichtig is: Geen belastingverlaging, zelfs niet van de omzetbelasting; het is jammer, maar 't is te dragen; doch de stijgende nood in vele gezinnen mag en moet bezien worden in het licht van de verbeterde begrootingspositie, waarop de minister zelf wijst; ten eerste: men be hoeft niet meer te strijden tegen dalende inkomsten eenerzijds en stijgende uitga ven anderzijds en ten tweede: van de dekkingsmiddelen, welke thans worden aangewezen, mag verwacht worden, dat deze inderdaad hun goed werk zullen doen. Wij roemen het zeer voorzichtige finan- cieele beleid der regeering; maar we mo gen de lichtzijden niet uit het oog ver liezen; dat zou ondankbaar zijn. Aan illusies de bodem ingeslagen. De (lib.) N. Rott. Crt. merkt op, dat deze millioenennota aan de illusies van de ingetreden economische verbetering van den laatsten tijd den bodem inslaat. Het beeld, dat zij van den financieelen toestand geeft, wijkt ver af van de voorstelling, welke veien zich daarvan hebben gemaakt. Eén noot op zijn zang. Dit kabinet heeft slechts één noot op zijn zang, zegt de socialistische pers, versterking der weermacht en daarvoor moet alles wijken. Wij erkennen volmondig, dat in het hui dig jammerlijk tijdsgewricht een verhoo ging der defensie-uitgaven ook voor ons land noodzakelijk kan zijn. Zooals de zaken nu eenmaal liggen, behoort ook de verzor ging der weermacht tot de primaire lands belangen. Het nieuwe kabinet echter maakt van de weermacht een afgodsbeeld. De rest is bijzaak. „Verhooging van loonen en sa larissen, verlaging van de leerlingenschaal, uitbreiding van de gelegenheid tot opne ming in de ouderdomsverzekering en meer andere" zoo luidt de opsomming van niet vervulde wenschen, die de minister taalkundig weinig fraai en door de gebe zigde woordkeus men lette op het „meer andere"! schier achteloos geeft. Wanneer men deze Millioenennota en de bij haar behoorende begrootingshoofdstuk- ken leest, krijgt men schier den indruk, dat het kabinet een conflict over het mili taire vraagstuk zoekt, zoozeer heeft men al het andere verwaarloosd. In één opzicht stellig teleur stellend. De (lib.) Avondpost constateert, dat de millioenennota in één opzicht stellig velen zal teleurstellen. Immers, zij, die gehoopt hadden, dat, on der den indruk van de aanzienlijke stij ging in de opbrengst der rijksmiddelen, iets gedaan zou worden om terug te ko men op maatregelen, in latere jaren geno men, zien hun hoop niet verwezenlijkt. Als voornaamste maatregel in dit ver band noemen wij de salarissen van het rijkspersoneel. Deze zijn aanzienlijk ge kort. Er leefde in de betrokken kringen hoop, dat althans een (bescheiden) deel van die korting zou worden gecorrigeerd. Het gebeurt niet. De Regeering zegt, dat alvorens tot iets dergelijks kan worden overgegaan (evenals tot andere maatrege len b.v. de verlaging der leerlingen-schaal bij het onderwijs) de verbetering in 's rijks financiën eerst verder moet gaan en die per moet worden. Wij kunnen tot op zeke re hoogte de voorzichtigheid, die hieruit spreekt, waardeeren, maar het zou voor het rijkspersoneel stellig een bemoediging zijn geweest, indien er althans iets was gedaan. Nog meer teleurstellingen. De Millioenennota stelt te leur, zegt de Volkskrant, zelfs in het licht van de Troonrede beschouwd. Er komt geen enkele belastingverlaging, nu niet en de eerstkomende jaren zeg maar voor den duur van dit kabinet niet. Zelfs de indirecte heffingen zoo zwaar drukkend vooral op de groote gezinnen, zullen niet worden verlaagd. Er is, inderdaad, een schim, wil men het iets sterker, een schijn van een toezeg ging. Gedacht wordt aan enkele accijnzen, maar die gedachte wordt practisch geremd door een niet te verwezenlijken eisch. Zoodat wij het veiligst doen, ook deze kans op belastingverlaging maar af te schrijven. We houden alles, en er is zelfs geen kijk op, dat we van de omzetbelasting, pas op een dozijn millioen hooger geraamd, ge heel of ten deele zullen worden verlost. Hoe zullen nu de groote gezinnen aan eenig soelaas komen? Nog meer stelt teleur en nu nemen we de Troonrede ter hand wat de mi nister in zijn nota omtrent het „econo misch-sociaal terrein" schrijft. De Troonrede stelt dit terrein en dat der defensie op één lijn. 1867 3 November 1937 LIJST DER NOG LEVENDEN NEDERLANDSCHE ZOUAVEN. Ter gelegenheid van de Zeventigste her denking van de roemrijke slag van Men tana, herdenken wij de gevallen helden, en brengen hulde aan de nog levenden, waar van hier de namen volgen: J. Bakker, Amsterdam. F. Bakker, Grootebroek. M. F. J. Bergmans, Rotterdam. H. C. Beuk, A 1 p h e n a/d R ij n. J. A. Boekenholt, Almelo. W. C. de Boer, Amsterdam. P. Brouwer, Alkmaar. H. P. de Bruin, Utrecht. C. A. Coenen, Geertruidenberg. C. Contze, Rotterdam. H. S. A. Douwes, Bussum. C. Floor, Weesp. L. Franken, Rotterdam. M. Frère, Maastricht, A. den Horn, Leimuiden, H. Jansen-Limkens, Venlo. J. van Kessel, Zwolle. G. Kouwenberg, Princehage. A. K. Lemmers, Tilburg. H. Leurs, Nijmegen. P. v. d. Linde, Malden. G. Linnebank, Utrecht. J. A. Mansfeld, Nijmegen. G. L. Markhorst, Arnhem. W. J. Michalides, Rotterdam. Th. Mooijkind, Hi 11 e g o m. H. Nieuwenhof, Zwolle. R. A. Post, Schagen. J. v. d. Reep, Haarlem. C. Romijn, Culemborg. Th. Schoon, Medemblik, N. Slootjes, Leiden. J. Sondaar, den Haag. L. B. Snoek, Rotterdam. P. N. Verbeek, Rosmalen. H. Verspillen, Breda. F. Villier, Herreveld. J. Wallast, Utrecht. H. J. Wolvenne, Enschede. J. Weiman, Amsterdam. S. L. Zwart, Kuinre. Wij hebben alleen de plaatsnamen er ach ter gezet. Zouden wij de adressen erbij zetten, dan zijn er velen in Tehuizen voor Minvermo genden, die verlangend uitzien naar een ondersteuning. B. VAN LEEUWEN, Adv. Alg. Ned. Zouavenbond Pastoor, St. Joseph, Giro 114345. Hillegom. VERBETERING BIJ DE SPOORWEGEN. Gunstiger ontvangcijfers. De geschatte ontvangsten der Ned. Spoorwegen over Augustus bedroegen: Reizigers 5.873.900.(vorig jaar ge schat 5.443.900.Bagage 197.500. Post 220.000.—; Goederen 2.926.00.— (vorig jaar geschat 2.700.800.Le vende dieren 30.900; Diversen 127.100. Totaal 9.375.400.(Vorig jaar geschat 8.730.500.—). Blijven de ontvangsten zoo vloeien en bevordert de Regeering de in uitzicht ge stelde voornemens, dan is het niet onmo gelijk, dat in de zij het verre toe komst weder een sluitende rekening wordt gemaakt. Het totaal der geschatte ontvangsten van 1 Januari af bedraagt over 1937 rond 66,5 millioen gulden, tegen rond 64 mil lioen gulden over hetzelfde tijdvak van 1936 (definitief). Rekening houdende met de nog niet gezuiverde maanden, zal het voordeelig verschil geschat kunnen wor den op rond 3 milloen gulden, tegen een nadeelig verschil van rond 5 millioen gul den over hetzelfde tijdvak van 1936. BIGGENMERKEN. Wü vernemen van bevoegde zijde, dat het aantal aangebrachte biggenmerken in de week van 6 September tot 11 September bedroeg: 42371 (v.j. 44272). Van de toekenning 1937 zijn van 1 Ja nuari tot 1 September in totaal aange bracht 1.218.530 (v.j. 1.431.644) merken. WINDHOOS TE LANDSMEER, Met goedvinden van den minister van Sociale Zaken heeft het gemeentebestuur van Landsmeer een tiental werkloozen aangewezen voor de opruiming van de ijl elkaar gewaaide kippenhokken, schuren enz. in den avond van 16 September 1937 toen er in Landsmeer noodweer was. Bij de opruiming is gebleken, dat de hokken totaal zijn vernield waardoor de schade zeer groot is. Bovendien is er een groot aantal kippen verdwenen, waar schijnlijk weggewaaid door den storm en ergens te pletter geslagen. Van één kippenhouder, die zijn hok met 240 kippen de lucht zag ingaan is nog geen enkele kip teruggevonden. Waaruit wel mag worden afgeleid, welke angstige oogenblikken daar zijn doorleefd. Het comité, dat een steunactie heeft inge- I steld (giro: gemeente Amsterdam h. 8100 Landsmeer, postwisseladres den heer P. Korsten, Heerengracht 408, Amsterdam c.) heeft reeds vele blijken van belangstelling ontvangen waaruit medelijden met de ge troffenen sprak en die een steentje bij droegen om in de nood der pluimvee houders te voorzien. Daarnaast hebben de pluimveehouders In Waterland een steunactie ingesteld, die een beroep doen speciaal op de pluimvee houders in geheel Nederland. Zoo wordt ge hoopt in de allerergste nood te kunnen voorzien. Wanneer een voldoend bedrag is binnen gekomen om tot de opbouw van kippen hokken, schuren enz. te kunnen overgaan, zal daarmede een aanvang worden gemaakt. Spoed is hierbij gewenscht, niet alleen om dat de getroffenen thans onvoldoende ge zinsinkomsten hebben, maar ook.,., de winter staat voor de deur en een goede verzorging van de kippen eischt nu een maal een dak boven de kippenloop. Met het oog op den winterleg moet zoo spoedig mogelijk de pluimveestapel weer op peil worden gebracht. Er is dus haast bij. Voor aankoop van kippen ontbreken nog de middelen, zoodat nogmaals een drin gend beroep mag worden gedaan op finan cieelen steun om deze getroffen pluimvee houders zooveel mogelijk weer in hun be drijf een kans van slagen te geven. RIJKSVELDWACHT. Minister Goseling heeft den nieuwen en eersten chef in dit corps geïnstalleerd. De nieuwe en eerste inspecteur der Rijks- veldwacht, de heer A. van Zoelen, is Woens dagmiddag in het gebouw Laan Copes van Cattenburgh 55 te Den Haag geïnstalleerd. De Minister van Justitie, mr. Goseling, heeft de installatie verricht. BEWERKINGSPREMIE VLAS OOGST 1937. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de bewerkingspremie voor vlas van oogst 1937 van telers, die tevens vlassers zijn en die het door hen ge teelde vlas zelf tot vlaslint bewerken en voor vlas, dat door leden eener coöperatie ter bewerking aan de betreffende coöpera tieve fabriek wordt geleverd, is vastgesteld op gemiddeld 33.70 per ha.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 7