DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Auto doodt twee voetgangers DE RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN De Japansche luchtraids Generaals die verdwijnen 28ste Jaargang DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1937 No. 8835 3)e Êcid^ch^Soii^omt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi] vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weekf 2.50 per kwartaal Bi, onz \genten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreeru Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT! Gewone Advertentlën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES "an ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 V Een rectificatie en nog wat In onze courant werd gisteren geschre ven, dat Minister de Wilde zich voorstelt het tekort op de begrooting 19?8, groot 13 millioen gulden, te dekken door een bespa ring, verkregen uit de ingediende herbere kening van pensioenen van burgerlijke en militaire ambtenaren en door de verhoo ging van enkele Nederlandsche invoerrech ten. Dit is niet waar zooals trouwens den lezer uit verdere mededeelingen in het zelfde nummer onzer courant is geble ken. Minister de Wilde beschouwt juist de beide genoemde posten als irreëel; hij houdt er geen rekening mede, omdat hij van genoemde herberekening van pen sioenen wil afstappen en nog niet weet, hoe het met bedoelde verhooging van in voerrechten zal gaan. Minister de Wilde wil het tekort van 13 millioen dekken door de perspectief-bespa ringen van minister Oud, waarvan nog 24.5 millioen is overgebleven. Met wat meer optimisme of met wat minder groote voorzichtigheid had hij dus ook kunnen schrijven, dat er een overschot is van 11.5 millioen! Over het algemeen is dan ook het oor deel van de pers, dat Minister de Wilde tè zuinig is, te donker kijkt. Wij schre ven gisteren ook in dezen geest. En het is opmerkelijk, dat een orgaan, geestverwant aan den Minister van Finan ciën, de (A.R.) „Rotterdammer" in ver band met de zuinigheid van den Minister opmerkt: De levensnood van enkele groepen kan zoo groot zijn, dat bij wijze van spreken elke becijfering gestaakt moet worden. En in dezelfde beschouwing zegt het artirev. orgaan nog: Bij sommige rijksdiensten, neem b.v. de post en de belastingen, worden er barmelijke loonen betaald; terwijl toch de P.T.T. vele millioenen in de schat kist brengt. Zelfs afgezien van de stij ging van het levenspeil is hier peri- culum in mora. Schier in gelijke zin geldt dit van het onderwijs en van een aanvulling der ouderdoms ver zekering ten aanzien waarvan dr. Colijn een te gemoetkomende houding aannam. Wij wachten met belangstelling af, hoe de begrooting in de Kamer zal worden ont vangen. Een derde zwaar gewond Tragisch ongeluk te Noordwijk Gisteravond te ongeveer 8 uur had op den Heerenweg even voorbij de Beeklaan een vreeselijk ongeluk plaats, dat twee menschenlevens eischte. De 44-jarige schil der J. Luksenburg had zich met zijn 15- jarig en 10-jarig zoontje met een handkar begeven naar den heer v. O. op den Hee renweg om een hoeveelheid aardappelen te gaan halen. Het 10-jarig knaapje zat in de kar met een electrisch lantaarntje in de hand, voor het tegemoetkomende verkeer, terwijl het andere zoontje met zijn fiets aan de hand zijn vader de kar hielp duwen. Plotseling werden zij door een groote vrachtauto van een expediteur uit Wasse naar in den rug aangereden en tegen den grond gesmeten. Ongeveer 50 Meter verder kwam de auto eerst tot stilstand. De vader en de oudste zoon waren deer lijk verminkt, de laatste was vrijwel op slag dood, terwijl de heer L. zich nog op richtte. De onmiddellijk aanwezige geeste lijke diende hem direct de Laatste H. Sa cramenten toe, terwijl aan het overleden knaapje het H. Oliesel werd toegediend. Tijdens het vervoer bezweek ook de heer L. Het jongste zoontje kreeg een zware her senschudding en de aanwezige doktoren v. Niekerk en Nanninga -oordeelden over brenging naar het Acad. Ziekenhuis te Lei den noodig, alwaar de doktoren eenige hoop op behoud van het leven gaven. De eigenaar van den vrachtwagen, welke chauffeerde en diep onder den indruk was, verklaarde, door het gebeurde zoodanig te zijn geschrokken, dat hij niet in staat was om onmiddellijk te remmen. Vermoedelijk is hij door een tegenligger verblind geweest, waardoor hij de getroffenen niet had op gemerkt. Ook degene, die bij hem in de cabine zat en de twee inzittenden, welke zich in de laadbak bevonden, verklaarden niets te hebben opgemerkt, alvorens de aanrijding plaats vond. De snelheid waar mede gereden werd zal, volgens opgaaf, ongeveer 40 K.M. geweest zijn. De politie heeft het voertuig in beslag genomen, terwijl het stoffelijk overschot van de beide omgekomenen naar het lij kenhuisje alhier werd overgebracht. Heden zou de Officier van Justitie een onderzoek doen instellen naar de schuld vraag in deze aanrijding, terwijl tevens sectie op de lijken zal worden verricht. Huisvesting van de Psychia trie en de Neurologie. Naar aanleiding van de gebleken nood zakelijkheid om in de huisvesting van de ze beide leervakken verbetering te bren gen is een onderzoek ingesteld, dat tot een bevredigende oplossing heeft geleid. Voor de psychiatrie zal verbetering plaats vinden van de gemeentelijke in richting „Rhijngeest". Hierdoor zal het noodig zijn met de gemeente Leiden een nieuw contract te sluiten, waarbij aan het Rijk ten behoeve van het psychiatrisch onderwijs de beschikking wordt gegeven over 20 bedden. De kosten voor verbou wing bedragen f 6405, terwijl jaarlijks een bedrag van 26.150 noodig zal zijn. Tot dusverre bedroegen de kosten, voortvloei ende uit het contract, 18.000, zoodat de vermeerdering der jaarlijksche kosten 8150 bedraagt. De neurologie zal komen in beschikba re lokaliteiten van de chirurgische kliniek op het terrein van het Academisch zie kenhuis te Leiden. De huisvesting aldaar moet de voorkeur verdienen, daar zij de minst kostbare oplossing biedt. Immers hierdoor zal de neurologische kliniek deel gaan uitmaken van het ziekenhuisbedrijf, waarin de polikliniek reeds is opgenomen. Tevens wordt dan het zoo noodige voort durend contact tusschen dit leervak en de overige .klinische afdeelingen verkregen. Voor de afwerking van de lokalen in het ziekenhuis zal naar ramnig een bedrag van 9300 noodig zijn, terwijl de exploi- tatiekosten 27.430 per jaar zullen be dragen. Verbouwing complex Rapen burg 67—71. Door de overbrenging uit deze gebou wen van de Oostersche instituten naar het oud-academisch ziekenhuis kan de reeds begonnen definitieve uitbreiding van collegekamers en verbetering van de ruimten voor administratie voortgezet worden. Van de totale kosten ad 140.000 wordt voor 1938 de laatste termijn van 40.000 aangevraagd. Rioleering Academisch Zie kenhuis. Ten behoeve van de aansluiting van het academisch ziekenhuis aan de centrale rioleering der gemeente Leiden zijn met het bestuur van deze gemeente onder handelingen gevoerd, die ten slotte er toe hebben geleid, dat het rijk in de aanleg- kosten bijdraagt tot een bedrag van 23.500 in eens en in de exploitatiekos ten rond 2600 jaarlijks. Wij verwijzen verder naar eenige mede deelingen in de begrooting van Onderwijs. De Minister zegt, dat de huisvesting van de psychiatrie en de neurologie „een bevredigende oplossing" heeft gevonden. Men gaat daaraan twijfelen, als men zich herinnert, dat de aftredende rector- magnificus prof. dr. J. van der Hoeve nog j.l. Maandag bij de rectoraatsover dracht betoogde, dat en de neurologie en de psychiatrie moeten worden onderge bracht in het Academisch Ziekenhuis. De psychiatrie wordt nu blijkbaar onderge bracht, of liever: blijft nu blijkbaar in de Gestichten der gemeente Leiden onder Er schijnt hier een meeningsver^hil te bestaan tusschen de medische faculteit eenerzijds en de curatoren en gemeentelijke autoriteiten anderzijds. Bij den minister schijnen de laatsten het pleit te hebben gewonnen. HET LUCHTBOMBARDEMENT VAN KANTON. Een zeer groot aantal slachtoffers. KANTON, 23 September (A.N.P.) Het aantal personen, dat vandaag als slachtoffer is gevallen bij den Ja-pan- schen luchtaanval overtreft verre het aantal, dat te Nanking om het leven is gekomen en zelfs dat van de bloedige gebeurtenissen, welke zich Zaterdag te Sjanghai hebben voorgedaan. Uit Shameen komende vreemdelingen deelen mee, dat het in deze wijk betrek kelijk rustig is. Zij zwijgen evenwel over de verschrikkingen der ontzettend bloe dige tooneelen, welke zitih in de Chinee- zenstad hebben afgespeeld. In zekere kringen verwondert men zich over den aard der Japansche doelen, daar geen enkel regeeringsvaartuig of een militair gebouw getroffen werd. Deze kringen meenden gisteren, dat de spoorweg KantonHankau het voor naamste doel was. Duizenden slachtoffers? KANTON, 23 September. (A.N.P.) De correspondent van Reuter heeft een bezoek gebracht aan de verwoeste wij ken van Kanton, na de Japansche lucht aanvallen. Hij zag, dat geheele straten in de arme buurten volkomen verwoest waren als gevolg van de ontploffing der vliegtuigbommen. De correspondent heeft een groot aan tal vrouwen gadegeslagen, die probeerden door puin bedolven familieleden te red den. De correspondent schat het aantal Woo den en gewondien otp duizenden, doch het zal dagen, misschien weken duren, aleer de Slachtoffers geidentificeerd «uilen zijn. DE NEDERLANDERS TE NANKING. Naar wij vernemen, heeft het Neder landsche ministerie van buifenlandsche zaken gisteren een telegram ontvangen van den consul-generaal der Nederlan den te Sjanghai, waarin deze mededeel de, dat de Japansche admiraal Hasegawa dezer dagen den buitenlandschen verte genwoordigers te Sjanghai geadviseerd heeft, hun landgenooten te Nanking aan te raden, deze stad vóór 21 September om 12 uur te verlaten wegens gevaar voor leven en eigendom, aangezien Japan Nanking beschouwt als hoofdbasis van de Chineesche militaire macht. Vanwege het Nederlandsche consulaat- generaal te Sjanghai werd den Nederlan ders te Nanking (hoogstens een vijftal) getelegrafeerd zich in verbinding te stel len met de Italiaansche ambassade, wel ke zich bereid had verklaard de Neder landers, indien plaats beschikbaar, aan boord te nemen van een op veilige lig plaats te Nanking aanwezig Italiaansch schip. Nadere berichten zijn bij de Ne derlandsche regeering nog niet ontvan gen. HET JAPANSCHE OFFENSIEF. TOKIO, 23 Sept. (A.N.P.) Het Ja pansche offensief ten Zuiden van Peiping en Tientsin is thans tot dicht voor de Chineesche verdedigingslinies bij Pao- tingfoe en Tsjangsjau doorgedrongen. Het hoofdkwartier van het Japansche leger in het Noorden maakt melding van he vige gevechten om Paotingfoe en Tsjan- sjau. De Japansche troepen trachten den Chineeschen tegenstand bij Paotingfoe door een omtrekkende beweging naar het Westen te breken en Tsjansjau aan de spoorlijn TientsinPoekau in een storm aanval tè nemen. Hierbij maken de Ja- panneezen veelvuldig gebruik van het Juchtwapen, beneinde de verbindingen der Chineesche troepen met de achter hoede te -breken en hun stellingen te bombardeeren. De houding van den gouverneur van Sjantoeng. TOKIO, 23 Sept. (A.N.P.) In poli tieke kringen alhier slaat men met toe nemende oplettendheid de houding gade van den gouverneur der Chineesche pro vincie Sjantoeng, Han Foe Sjoe, en van het 60.000 man sterke Sjantoeng-leger. Han Foe Sjoe heeft tot dusver verme den een standpunt ten aanzien van het Chineesoh-Japansche conflict in te ne men. Eveneens hebben de Japanneezen er voor gezorgd, de provincie Sjantoeng tijdens de militaire operaties te ontzien. Door het oprukken van het Japansche le ger tot de spoorlijn Tientsin-Poekau wor den de militaire operaties echter ver schoven tot vlak bij de grens der pro vincie Sjantoeng. In politieke kringen neemt men aan, dat Han Foe Sjoe bin nenkort vóór of tegen Japan moet be slissen. Het verloop van het Japansch- Ohineesche conflict zou hierdoor sterk beinvloed worden. GENERAAL MILLER ZOEK Een tweede affaire-Koetjepof? PARIJS, 23 Sept. (A.N.P.). De vrien den van generaal Miller, den opvolger van generaal Koetjepof als president van de vereeniging van Russische oud-strij- óers, die woonachtig was irf Rue Jean Baptiste Clement 3 bis te Boulogne, heb ben het Commissariaat van politie aan de Porte Dauphiné medegedeeld, dat gene raal Miller sinds gistermiddag uit zijn wo ning is verdwenen. De president van de Russische oud- strijdersorganisatie hield kantoor in Rue du Colisée. Zijn verdwijning brengt de geheimzinnige verdwijning in herinnering van een zijner landgenooten, generaal Koetjepof, in Januari 1931. PARIJS, 23 Sept. (A.N.P.) „Paris Mi di" meldt: Ten huize van generaal Miller heeft men ons de volgende verklaring wil len verstrekken: De generaal heeft zich gisterochtend r.aar zijn kantoor begeven, vanwaar hij om half één 's middags vertrok. Hij had me degedeeld voornemens te zijn, er 's mid dags terug te komen, en daarbij nog ge zegd, dat hij eenige boodschappen te doen had. Sindsdien heeft men hem niet terug gezien en de generaal is ook niet versche nen in een bijeenkomst, welke hij gister avond zou bijwonen. Dat is alles, wat voor het oogenblik kan worden gezegd". Had hij het voorgevoel van een hinderlaag? PARIPS, 23 Cept. (A.N.P.) Generaal Miller heeft een brief achtergelaten, waar in hij mededeelde een afspraak te hebben met generaal Skobline, die hem in ver binding zou brengen met een Duitschen officier, den militairen attaché bij een der grenslanden. De generaal verklaarde, dat hij dezen brief achter liet, omdat hij voor een hin derlaag vreesde. Skobline, die gisteravond ondervraagd werd, heeft verklaard, dat hij niet wist, wat dat wilde zeggen. Havas verneemt thans, dat generaal Skobline op zijn beurt verdwenen is. DE ZUID-AFRIKA-VLUCHT VAN Ir. DE KOK. Ir. de Kok en zijn metgezel de heer Schmidt-Crans landden met de P.H.-K.O.K. gisteravond op het vliegveld te Broken Hill (Rhodesia). Alles is wel. De tocht werd heden voort gezet. Dit nummer beslaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De stad Nanking gisteren driemaal door Japansche vliegtuigen gebombardeerd. Een krachtig protest van Amerika. (2e blad). Het luchtbombardement van Kanton. (1ste blad). De mislukte duikbootroof te Brest heeft een naspel. (2e blad). Moeilijkheden in het Belgische kabinet. (2e blad). Mussolini's a,s. reis naar Duitschland. (2e blad. Geheimzinnige verdwijning van een Russische generaal uit Parijs. (Ie blad). Binnenland Nadere bijzonderheden uit de Staatsb*- grooting. v2de en 1ste b lad). Pers-stemmen over de Millioenen-nota. (2de blad). Omgeving Twee dooden bij een verkeersongeval te Noordwijk. (1ste blad). DE WERELD IN VOGELVLUCHT De Chineesche hoofdstad Nanking is gisteren driemaal door Japansche vlieg tuigen gebombardeerd, welke luchtraids natuurlijk groote schade hebben aange richt. De regeering der Vereenigde Sta ten had reeds te Tokio geprotesteerd te gen het aangekondigde voornemen der Ja panners om Nanking te bombardeeren, en heeft, nu het bombardement ook werke lijk is uitgevoerd, haar protest nog eens in krachtiger termen herhaald. De Amerikaansche regeering is van meening, dat elk algemeen bombardement boven uitgestrekt gebied, waar een groo te bevolking zich met vreedzamen arbeid bezig houdt, niet te rechtvaardigen en in strijd met de beginselen van recht en menschelijkheid is. Bovendien, aldus de nota, was het respijt, dat in dit geval voor de ontruiming was toegestaan, te kort en, gezien de groote uitgestrektheid van het terrein, dat door de Japanners gebombar deerd is, bestaat er geen zekerheid, dat de Amerikaansche burgers en de non-com battanten zelfs op de plaatsen, waarheen zij zich zouden kunnen terugtrekken, vei lig zouden zijn. Ook de Fransche regeering heeft tegen het bombardement, geprotesteerd en wel licht zou een protest van Nederland ook op z'n plaats zijn want een der wijken, die het meest geleden hebben, is de ge zantschapswij k, waar zich de gezant schapsgebouwen van Nederland en Fin land bevinden en vreemdelingen van vrij wel alle nationaliteiten wonen. De Japanners schijnen geen enkele consideratie te houden met de belangen noch van buitenlanders noch van de Chi neesche non-combattanten. In Duitschland is alles druk in de weer om de ontvangst van Mussolini zoo fees telijk mogelijk te maken. München is be zig zich in feestgewaad te steken en overal krioelt het van detectives. In ge heel Duitschland wordt op hoog bevel ge vlagd en de 25ste Sept. zal voor Mün chen en de 28ste voor Berlijn een natio nale feestdag zijn.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1