De buitenlandsche oorlogsschepen te Nanking DE SPAANSCHE BURGEROORLOG Roosevelt tegen de dictatuur ^Help! BUITENLAND ©UÖilOÏ tóabak SCHOl/ï/n COOPVAERT S DINSDAG 21 SEPTEMBER 1937 ÜE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Weigeren Nanking te verlaten IN VERBAND MET HET A.S. BOMBAR DEMENT. De Britsche admiraal Little en de Fransche admiraal Le Bigot hebben cate gorisch geweigerd te voldoen aan het ver roek van Hasegawa, hun oorlogsschepen stroomopwaarts van Nanking te verplaat sen, in verband met de omstandigheid, dat de Chineesche hoofdstad dreigt te worden gebombardeerd Ook de Amerikaansche admiraal Yar- nell weigert, de Amerikaansche oorlogs schepen „Luzon" en „Guma", die zich op het oogenblik te Nanking bevinden, te verplaatsen, daar het noodig is dat zij in de Chineesche hoofdstad blijven, zoolang zich daar nog Amerikaansche onderdanen bevinden. De admiraal heeft Hasegawa verzocht, instructie te geven, dat bij het uitvoeren van eén luchtaanval op Nan king deze oorlogsschepen vermeden wor den. Het personeel der Sovjet-Russische am bassade verklaart, dat het op het oogen blik geenszins voornemens is, de hoofd stad te verlaten. De Britsche ambassadeur, Graigie, heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan den onder-minister van Buitenlandsche Za ken te Toiko, Horinoetsji, teneinde te ver nemen wat de ware bedoelingen der Ja- pansche regeering zijn ten aanzien van de aangekondigde luchtaanvallen op Nan king. Horinoetsji zou daarop den ambas sadeur de verzekering hebben gegeven, dat het, zooals vice-admiraal Hasegawa reeds heeft verklaard, uitsluitend debe doeling der Japansche regeering is, de Chineesche troepen en militaire gebouwen te bombardeeren, teneinde de militaire operaties der Chineezen te belemmeren. Het gros der Japansche troepen aan de spoorlijn TientsinPoekau bereidt een algemeen offensief op Thangtsjau voor. Een détachement dat de Chineesche troe pen uit de stellingen ten Westen van Mats- jang verdrijft, heeft gistermorgen Jents- jatsjang, Tsjentsjatsjang en Tsjantsjatau, ten Zuidwesten van Tatsjeng bezet. De Amerikaansche onderdanen uit het binnenland van China, die de wijk had den genomen naar Haitsjau, het eindpunt van den Loenghai-spoorweg, zijn gisteren door een Amerikaanschen torpedojager geëvacueerd. De Japanneezen hebben gisteren Hingpo bezet, een belangrijk strategisch punt aan de Z.W.-grens van de provincie Soeijoean. oean. In samenwerking met de Japanners trekken de Mongoolsche troepen op naar Soeijoean. De Mongoolsche cavalerie heeft, na 1500 man Chineesche troepen verslagen te hebben, Kaosjiasji bezet en is vervolgens verder naar Soeijoean op gerukt. De strijd In het Noorden van Sjanhai. Aan het front van Sjanghai hebben vol gens Domei de Japansche troepen gister morgen te Lotiensjen onder dekking der artillerie een algemeen offensief geopend op de Chineesche troepen, die zich daar op in Zuid-Westelijke richting terugtrok ken. Een Chineesche tegenaanval werd door het detachement Tagami onder zwa re verliezen voor de Chineezen afgeslagen. Het detachement van Kawanami heeft aan het Oostelijk front verscheidene plaat sen bezet. Groot-Brittannië heeft er officieel in toegestemd, dat de Japanners langs de Chineesche kust varende Britsche sche pen praaien, om zich van de identiteit te vergewissen. Volgens den woordvoerder van het Ja pansche ministerie van Buitenlandsche Zaken beschouwt Japan deze actie binnen de grenzen der zelfverdediging, waarbij hij verwees naar het ter zake door de Ja pansche autoriteiten genomen besluit. Reuter meent nochtans uit gezagheb bende bron te weten, dat de nauwkeurige toestand als volgt is: Groot-Brittannië heeft in antwoord op de Japansche mede- deeling van 25 Augustus verklaard deze procedure onwettig te noemen, doch het -wilde zijn wettige eischen niet staande houden op de volgende voorwaarden: 1. Ingeval een Britsch oorlogschip in de buurt van een Japansch oorlogschip zou zijn, zou verlof moeten worden gevraagd aleer tot de inspectie van het Britsche koopvaardijschip zou kunnen worden overgegaan. 2. In geval geen Britsch oorlogschip in de buurt zou zijn, zou het Japansche oor logsschip de Britsche autoriteiten direct van de inspectie moeten verwittigen. Groot-Brittannië heeft er daarenboven op aangedrongen, dat de inspectie beperkt zou zijn tot de verificatie der scheepspa pieren en behoudt zich het recht voor schadeloosstelling te eischen voor schade, welke door eenige Japansche actie zou zijn veroorzaakt. Russisch protest te Tokio. De Russische ambassadeur te Tokio, Sla- voetski, heeft 17 dezer bij den Japanschen minister van Buitenlandsche Zaken, Hiro- ta, schriftelijk geprotesteerd tegen de den laatsten tijd veelvuldig voorkomende aan randingen van ambtenaren der ambassa de en leden van de handelsvertegenwoor- diging der Sovjet-Unie te Tokio door on bekende Japanners. In het protest vestigt Slavoetski er in het bijzonder de aandacht van Hirota op, dat bij al deze aanrandingen de aanwezige politie-agenten geen maatregelen namen om ze te verhinderen of om de daders te arresteeren. KANTON AANGEVALLEN. De Chineesche stad Kanton is twee uur lang het tooneel geweest van een woesten aanval van Japansche vliegtuigen. De Chi neezen beweren, dat er slechts weinig scha de is aangericht en dat zij drie Japansche- vliegtuigen hebben neergehaald. AMERIKA ZENDT EEN VERTEGEN WOORDIGER NAAR DE COMMISSIE. De regeering der Vereenigde Staten heeft besloten een vertegenwoordiger naar de consultatieve Volkenbondscommissie voor het Japansch-Chineesche conflict te zenden. GEVECHT IN DE UNIVERSITEITSWIJK. Gistermorgen is het in de universiteits wij k te Madrid na het ontploffen van een mijn der regeeringstroepen tot een vrij hevig gevecht gekomen. De strijd duurde ruim een uur, doch had geen verandering in de frontlijn tot gevolg. Dooden bij een luchtaanval. Vliegtuigen dei rechtschen hebben het dorp Masnou gebombardeerd. Drie inwo ners zijn om het leven gekomen, zestien ge wond. Wapens te Barcelona ontdekt. kigerwijze niet ten uitvoer te leggen. Pro- beeren een plan uit te werken door mid del van onderhandelingen met niet ter conferentie tegenwoordige landen zou een uitstel hebben te weeg gebracht. Het doel was snelheid en doeltreffendheid. De overeenkomst van Nyon laat de mo gelijkheid open van een herziening en de Britsche en de Fransche regeering zullen zeer zeker ten allen tijde bereid zijn eenig voorstel tot herziening, dat zou worden ingediend, in overweging te nemen. Na Eden voerde nog de minister van Buitenlandsche Zaken van Irak het woord, die uiteenzette waarom zijn land tegen het plan tot verdeeling van Palesti na is. De bijeenkomst werd vervolgens tot half vijf geschorst. Reuter verneemt betreffende het En- gelsche standpunt en de Italiaansche eischen nog nader, dat de Britsche regee ring als partij bij de overeenkomst van Nyon oprecht wenscht de deur open te houden voor deelneming van Italië, in dien dat land zich werkelijk bereid toont aan den patrouilledienst mede te werken. Men is overigens in Britsche kringen van meening, dat de Italiaansche eisch tot ge lijkheid geen verband met de kwestie houdt, omdat er ook tusschen Engeland en Frankrijk geen' gelijkheid bestaat ten aanzien van het aandeel, waarvoor men in den patrouilledienst medewerkt. Wat de conferentie betreft: de gelijkheid be staat slechts hierin, dat alle leden gelijke lijk besloten zijn een einde aan de zee- rooverij te maken. Italië heeft niet ge toond, van den aanvang af dien wensch gehad te hebben en derhalve moet het naar Britsche meening concrete voorstel len doen om rede, andere mogendheden van te overtuigen, dat het bereid is aan den patrouilledienst deel te nemen. BELGIË FRANKRIJK BONNET OVER DE FINANCIEN. De Fransche minister van financiën, Georges Bonnet, heeft een radio-toespraak gehouden, waarin hij aanmaande tot na tionale solidariteit in het belang van het definitieve herstel van het economische le ven en de financiën, welk herstel voor waarde is voor de handhaving van de munt en de democratische vrijheden. Bon net verklaarde, dat de schok, die de geld markt de vorige week heeft beleefd, heeft aangetoond, hoe noodzakelijk de gevraagde offers zijn. De begrooting van 1938, die deze week aan het parlement zal worden voorgelegd, zal een overschot aan inkom sten van 1.600.000.000 frank hebben. De be lastinginkomsten vertoonen een norma len vooruitgang, terwijl de beleggingen in de spaarkassen aanzienlijk hooger zijn, vooral in Augustus. De consolidatie van 5.400.000.000 frank aan schatkistbiljetten van 1934 zal deze week voltooid worden, dank zij den steun van den spaarder. De lasten van de schatkist in 1938 zal hoofd zakelijk bestaan in die van de nationale verdediging. Bovendien zullen aan de mi litaire uitrusting een deel van het overschot der gewone begrooting en alle eventueele andere overschotten besteed worden. Bonnet zeide verder, dat de financieele inspanning geheel op het economische en politieke plan moet geschieden, indien men de munt wil handhaven. Hij verklaarde niet zijn toevlucht te willen nemen tot de goudvoorraad der Bank om de munt op een kunstmatig peil -te handhaven, daar de munt de uiting van de geheele bedrijvig heid van het land is. Ook elke vorm van controle op de wisselmarkt moet verwor pen worden. De minister zeide trouw te -blijven aan het driezijdige accoord van September 1936, dat maatregelen van mo netair isolement formeel uitsluit. Op het oogenblik dat de kunstmatige oplossingen terzijde zijn geschoven, is de frank zoo als de natie hem gemaakt heeft. Bonnet waar schuwde speculanten, dat Frankrijk be schikt over een egalisatiefonds, dat rijke lijk van buitenlandsche deviezen voorzien is en zeergeschikt om de munt tegen spe culatie te beschermen. Dit fonds zou ech ter niet kunnen voorzien in het blijvende tekort op de handelbalans, als dat grooter is dan hetgeen redelijkerwijs van de na dere balansposten verwacht kan worden. Het land moet nieuwe rijkdommen schep pen. De frank is eerst buiten bereik der aanslagen indien het rhythme van de voortbrenging versneld wordt. Bonnet deed een beroep op werknemers en werkgevers voor de vergrooting der productie. Elders kon men zeggen: er moet tusschen kanon nen en boter gekozen worden. Frankrijk wil voor de landverdediging niets nalaten, doch het wil tegelijkertijd het peil van het volksleven handhaven en de wetten van so ciale gerechtigheid eerbiedigen. DE BOMAANSLAG OP DEN TUNNEL TE CERBERé. Het onderzoek, dat is ingesteld naar aan leiding van het vinden van bommen in den spoorwegtunnel te Verberé, heeft geleid tot een voorloopige bekentenis van den Ita liaan, die na dezen aanslag is gearresteerd. Deze heeft toegegeven, dat hij het oude militaire hospitaal te Perpignan en het Spaansche consulaat te Toulouse moest op blazen, doch dat hij hiertegen opzag, aan gezien hij vreesde, den dood van verschei dene menschen te zullen veroorzaken. Hij had zich daarom van zijn bommen ont daan. AMERIKA EEN WAARSCHUWING EN CRITIEK. De democratie zal niet ten onder gaan. Staande aan den voet van het George Washington-monument heeft president Roosevelt, ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan der Amerikaansche grondwet, een rede gehouden, waarin hij, naar Reuter meldt, in krachtige bewoordingen waar schuwde tegen „de toenemende bedreiging, die de dictatuur vormt". Het gevaar, dat wij in een oorlog verwik keld zouden worden een gevaar, dat wij kennen en waarvan wij de grootte, kunnen bepalen aldus de president zien wij rustig onder het oog. Doch in veel grooter mate zijn vooruitzien, verstand en geduld vereischt, om ons te kunnen verweren tegen den aanval, die door de groeiende dictatuur beweging op het moreel van een democra tie gedaan wordt. Wij ontkennen niet. dat de methoden der dictatuur onverschillig of zij zich com munistisch, dictatoriaal of militair noemt voor velen in de betreffende landen materieele voordeelen hebben opgeleverd, welke zij niet hadden kunnen verkrijgen onder de democratische bewindsvormen, die zij tot mislukking hebben gebracht. De werkloosheid is er afgenomen, maar de oorzaak hiervan is de krankzinnige fa bricage van oorlogsmaterieel. Er heerscht orde, maar zij wordt gehand haafd door vrees en ten koste van de vrij heid en de individueele rechten. De leiders dezer dictaturen lachen om alle constituties. Zij verklaren, dat men hun methoden zal overnemen en voorspellen een spoedig einde der democratie in de geheele wereld. Maar deze opvattingen en voorspelling worden door diegenen onder ons van de hand gewezen, die nog altijd vertrouwen in de democratie stellen, dat wil zeggen door de overweldigende meerderheid der naties van de wereld en de meerderheid van het menschdom. De mannen en vrouwen van onzen tijd zullen niet lijdelijk aan één man of aan één groep der bevolking het bestuur van hun land overlaten. Zij zullen op een gegeven oogenblik staan op hun recht, niet slechts om te kiezen, wie hen zal besturen, doch tevens zullen zij eiscen, dat periodiek door vrije verkiezingen deze keuze opnieuw aan het oordeel des volks onderworpen wordt. De nieuwe bewindsvormen hebben de wereld op een punt gebracht, waarop de beschaving wordt bedreigd. Bewapeningen en begrootingstekorten nemen hand over hand toe. De handelsbelemmeringen worden steeds grooter in aantal en koopvaardij schepen worden in volle zee bedreigd. Vrees voor aanvallen, voor Invasie en revolutie heerscht in de geheele wereld. Het Amerikaansche volk zal dit groeiende gevaar echter verre van zijn kusten weten te houden. ROOD /7 ■^4' ...den man,die nwitten wandelstok draagt als hij de straat moet kruisen! (Want zoo'n stok wordt Cb gedragen door menschen, die slecht kunnen zien) YbV De algemeene gedelegeerde voor de open bare orde in Catalonië heeft aan de pers de volgende mededeeling doen toekomen: „Vanmorgen heeft de politie op order van hoogerhand het lokaal „Escolapios" bezet en ér een huiszoeking verricht waarbij wa pens, munitie en uniformen van de Guardia de Asalto werden ontdekt. Incidenten deden zich niet voor". VOLKENBOND NIEUWE LEDEN VAN DEN V.B. RAAD. Nederland candidaat voor derden zetel. Tot leden van den Volkenbondsraad zijn gisteren gekozen Iran, dat van de 52 stemmen er 48 behaalde, en Peru, dat 46 stemmen verkreeg. De uitslag van de stemming over de al dan niet toelating van Spanje tot den Volkenbondsraad heeft, naar Reuter be richt eenige beroering gewekt, welke evenwel, door het geheim zijn der stem ming, weer werd gekalmeerd. Er werd wel aangetoond, dat de meerderheid der Assemblée in ieder geval afwijzend staat tegen partijkiezen in het Spaansche con flict. Voorts bewijst, naar men meent, de uit sluiting van Turkije, dat de .Assemblée, hoewel tegen het principe der herkies baarheid, in dit bijzonder geval wilde te kennen geven, dat de voorafgegane stem ming niet als tegen Spanje gericht moest worden beschouwd. De stemming voor den derden vacanten zetel in den Volkenbondsraad zal niet voor Woensdag of Donderdag worden ge houden. Verscheidene delegaties schijnen België den door de niet-herkiezing van Spanje vrijgekomen zetel te willen aanbieden. Indien de regeering te Brussel, tegen de algemeene verwachting in, hiervoor niets zou gevoelen, zou Griekenland, als Bal- kanstaat gesteund door Turkije, talrijke stemmen op zich kunnen vereenigen, evenals Nederland. EDEN OVER VERLAGING VAN DOUANETARIEVEN. Engeland en Frankrijk zijn bereid tot eventueele wijziging van accoord van Nyon. De Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, Eden, heeft in de ochtendbijeen komst van de Assemblée een redevoering gehouden, waarin hij zeide, dat een over eenkomst tusschen Groot-Brittannië en de Vereenigde Staten, beoogende hun doua netarieven te verminderen, een der meest doeltreffende maatregelen zou zijn, niet alleen in hun eigen belang, doch ook in dat der geheele wereld. Deze overeen komst zou gesloten moeten worden op de basis van meest begunstigde natie. Met een toespelling op de vraagstukken der grondstoffen verklaarde Eden, dat Groot-Brittannië bereid is met iedere bui tenlandsche mogendheid in onderhande ling te treden over een verlaging der ta rieven in de koloniale gebieden, onder zekere voorwaarden en tot wederzijdsch voordeel. Refereerende aan de besprekingen te Nyon zeide Eden, dat zich onlangs in het gebied van de Middellandsche Zee nieuwe problemen hebben voorgedaan. Er moest gehandeld worden en zonder verwijl werd een conferentie bijeen geroepen om den toestand te behandelen en met spoed een oplossing tot stand te brengen. Men wenschte oprecht, dat alle Middellandsche Zeemogendheden ter conferentie vertegen woordigd waren, doch dat was ongeluk VAN ZEELAND OVER DEN INTER NATIONALEN ECONOMISCHEN TOESTAND. Geen enkel land ontkomt aan de crisis. In een voor Amerika bestemde radiorede heeft van Zeeland een uiteenzetting gege ven van het Belgische standpunt inzake den internationalen economischen toestand. Hij verklaarde o.m.: De bij herhaling opgedane ondervindin- ge hebben aangetoond, dat in de econo mie der moderne tijden geen enkel land aan de gevolgen der algemeene crisis ont komt. Omgekeerd hebben een groot aan tal landen den steun gevoeld, die zij onder vonden bij hun eigen pogingen tot econo misch herstel, van de opleving bij hun buurman. Het blijkt heden ten dage niet minder duidelijk, dat het economisch her stel bij de buren, geen enkele vrijstelt van het zelf ondernemen van een poging om met vrucht deel te nemen aan den gunsti- gen stroom, die bij de anderen vloeit. Bel gië heeft deze poging ondernomen. De mi nister-president verklaarde vervolgens, dat de Belgische belangen ramonieeren met die van andere landen, en dat België steeds trouw zal blijven aan de algemeene regelen der economische betrekkingen der wereld. Ten slotte verklaarde van Zeeland dat de beste middelen om een algemeene bevrediging over de geheele wereld te ver- wezelijken rustten op economischen grond slag. DUITSCIILAND DE GERUCHTEN OVER DR. SCHACHT. De berichten over zijn aftreden als president van de Rijksbank tegengesproken. Van officieele zijde worden de geruchten over een aftreden van dr. Schacht als pre sident van de Rijksbank tegengesproken. Men verklaart in dit verband, dat Schacht in officieele aangelegenheden een algemeen erkende bevoegdheid bezit en dat er geen enkele reden bestaat zijn diensten te doen eindigen. Daarentegen spreekt men niet de mogelijkheid tegen, dat Schacht over eeni- gen tijd het ministerie van Economische Zaken zal verlaten. Sedert het in werking treden van het vier-jarige plan hebben zijn functies op dit ministerie veel van haar beteekenis verloren en de leiding van het economische leven berust meer in han den van Goering en diens deskundigen. DE „LUCHTOORLOG" BOVEN BERLIJN. De Berlijnsche avondbladen constatee- ren met voldoening, dat de gisteren boven de rijkshoofdstad gehouden „luchtoorlog" heeft aangtoond, dat Berlijn voldoende be schermd is om eventueel aan een aanval van vreemde vliegtuigen het hoofd te bie den. Door de samenwerking van vlakbaan- geschut en jachtvliegtuigen is het gelukt de uitwerking van den luchtaanval reeds nagenoeg op te heffen, voordat de „vijan delijke" toestellen het centrum der stad bereikt hadden. Uit alle richtingen en op alle hoogten probeerden de aanvallers na derbij te komen, maar slechts enkelen ge lukte het om het doel van den aanval te bereiken en een nog minder aantal slaagde er in weer in de beschermende wolken te rug te komen. De militaire attaché's der te Berlijn ge accrediteerde mogendheden woonden de luchtafweeroefeningen bij op den Wilhelm- platz. De rijksminister van Oorlog, gene- raal-veldmaarschalk Von Blomberg, en de rijksminister van Luchtvaart, generaal Goering, alsmede de chef van den genera- len staf van het luchtwapen, luitenant-ge neraal Stumpmm, volgden het verloop der oefeningen van het dak van het rijkslucht- vaartministerie. 15qt. f per '/j ons 10ct. ANNO 1753

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6