De legeroefeningen L iM k Om een Kind Na een verwoeden .strijd" smaakt een kopje kotlie extra goed. Manschappen der Lichte Brigade, welke Maandag Infanterie rukt op over de brug van het Twente-Rijnkanaal bij Markelo tijdens de oefeningen, welke In de omgeving van Markelo oefeningen hield, worden onthaald op een .bakje troost' de Lichte Brigade Maandag hield Z.K.H. Prins öernhard woonde Maandag in de omgeving van Markelo de oefeningen der Lichte Brigade bij. De Prins slaat de verrichtingen met het zware geschut gade Een lastig geval, ot hoe de jeugdige hengelaar zichzelf aan den haak kreeg bij de jaarlijksche hengelwedstrijden te Southend De admiraals Pound en Estova, die de leiding der Engelsch-Fransche controle in de Middellandsche Zee hebben, zijn te Oran aangekomen Een zware mitrailleur bestookt de oprukkende troepen tijdens de oefe ningen der Lichte Brigade in de omgeving van Markelo FEUILLETON ROMAN VAN NORBERT GARAI. 29) Voor Nicolle ontrolt zich een even avon tuurlijke als dramatische levensgeschie denis in snel elkaar opvolgende beelden. Het is nu vier jaar geleden.... Directeur Gordon van de Estna-fabrie- ken tracht zich door een proces het recht te verzekeren op een door Coverley ge dane uitvinding. Voor het getuigenhekje slaat Reeves. Hij antwoordt kalm en wel overwogen op de vragen van den president. Ja, het betreft hier een uitvinding waar aan hij voor vijftig procent heeft meege werkt. Tezamen met Coverley heeft hij in de Estnafabrieken alle experimenten en proefconstructies, welke tot de uitvin ding leidden, meegemaakt. Hij schijnt de redelijkheid in persoon en liegt met een zekerheid, die iemand het bloed naar het hoofd doet stijgen. Coverley en zijn vrouw verlaten het pa leis van justitie. Beiden beseffen, dat door zijn, onder eede afgelegde verklaring, hun lot bezegeld is. Er blijkt hun niet veel tijd voor overleg. Een taxi. Naar het bureau van de Cros- land Company. De teekeningen van de uit vinding worden overgelegd, de koopsom uitbetaald in een chèque op de Credit Lyo- nais te Parijs, den volgenden dag inwissel baar. Een taxi. Naar huis. Een laatste blik op het kind. Weer een taxi, naar het vlieg veld. Parijs. Hij dwaalt door de straten. Zijn zakken volgepropt met bankbiljetten van duizend franc. Zijn signalement in de En- gelsche bladen. Bevel tot inhechtenisneming wegens verduistering van fabrieksgeheimen. Er blijft hem maar één ding over: verdwij nen. Zoo spoedig mogelijk verdwijnen! Maar hoe? Havenkroegen in Marseille met dik be slagen vensters, die het onmogelijk maken een blik naar binnen te werpen, en wal mende petroleumlampen. Daar maakt hij kennis met Jimmy, een aan lager wal ge raakte Ier, die op het onzalige idéé is ge komen de wereld in te gaan. Hij komt niet verder dan Marseille en verdrinkt daar in één nacht zijn geheele bezit. Jimmy is zijn man. Naar Australië wil hij en Jimmy zal hij meenemen. Australië! Dat is het land voor vluchtelingen als hij, iemand, die spoorloos moet verdwijnen. Jimmy heeft voortreffelijke relaties onder het eerzame gilde der menschensmokke- laars, die zich bezig houden met het ver vaardigen van valsche passen en op alle mogelijke manieren de politie om den tuin weten te leiden. Dan gaat het met Jimmy dwars door den donkeren nacht, achter een man aan, die er met zijn wijde gummi-jas uitziet als een wandelende duikerklok. Een ijzige wind, die het zilte vocht in het gezicht blaast, over een. drassigen grond, taai als leer waarin de voet bij elke schrede vast zuigt Dat is ons afscheid van Europa. „Ja, Jimmy, je was een pracht kerel. Alleen dat drinken had je moeten laten. Nou ja, ik begon natuurlijk steeds vaker mee te drinken. Dat is daar in Australië immers je eenige troost.... En voor de rest loopt alles verkeerd. Koop ik een farm, den eersten den besten zomer verdroogt alles,„wat op het land staat en komen m'n schapen om van dorst. Heele kudden tegelijk crepeeren. Koop ik een goudader in de opgedroogde bedding van een rivier, dan valt de regen na een paar dagen in stroomen neer. Wekenlang regen en nog eens regen. De rivier wordt een bruisende stroom. Tenten, kisten, auto's, al les spoelt weg. Tenslotte Melbourne, waar ik kennis maak met mr. Mitchell, buitenlandsch ver tegenwoordiger van een groote Engelsche firma, 't Toont weer eens, dat ik een flink ingenieur ben, werk dag en nacht, tot ik weer weg wil. Dan maakt mr. Mitchell mij deelgenoot in zijn zaak. Werken verdienen, werken, verdienenSpeculeeren in wol, verdienen. Grond koopen en verkoopen tenslotte zwem ik in het geld. Maar geen bericht uit Europa. Waarom schrijft Eveline niet? Ik wordt steeds on geruster. Mr. Mitchell geeft mij z'n pas. In schepen Calais! Wachten, drinken en weer wachten. Nog steeds geen tijding van Eveline. Hypodrome. Zesdaagsche wielerwedstrij- c en met twee Engelschen als favoriet. Ze rijden of de duivel hen op de hielen zit, maar den vierden dag komt een van hen te vallen. Arme Fred Bigs. Ik zoek hem op in z'n cabine, waar hij als eer hoopje ongeluk op z'n bed ligt. Wanhopig' Mag niet meer rijden, denkt aan zelfmoorc en zoo. Ik trek me z'n lot aan en na een nacht hebben we samen alle ellende weggespoeld. 1 Een merkwaardig klaverblad: Bigs, Jimmy en ik. Op een ochtend vertel ik aan Bigs, wat ik in Engeland voor zaakje heb op te knap pen. Ik moet den strijd aanbinden tegen twee schavuiten, die ik helaas niet kan naderen vanwege het bevel tot inhechtenis neming, dat me als de Chineesche muur van de wereld afsluit. Geen bericht van Eve line. Wat is er gebeurd? Hoe maakt m'n kind het? Bigs, de kleine Engelschman, blijkt een ferme kerel te zijn. Zóó in de wolken, zóó in de put, maar trouw als een hond. Hij zweert bij alles, wat hem heilig is, dat hij me zal helpen. En hij houdt z'n belofte, steekt naar Engeland uver, speurt, infor meert en verneemt, dat Eveline.... De schurken! Als jachthonden waren zij achter haar aan. Voortdurend hebben ze naar laten bewaken, brieven en geldzen dingen in beslag genomen, tot zij den dood vond in de gevangenis. Dan die aarts-ge- meene truck om m'n kind te adopteeren. Die schavuit van een Gordon. Ik wil zelf direct naar Engeland, maar dan komt Jimmy op de proppen. Londen is te gevaarlijk voor voor me Hij zal het kind gaan halen. De zaak staat wel wat anders dan vroeger, want ik heb nu een goede pas, maar desondanks als ze me vangen, is alles voorbij. Goed, Jimmy, als je durft. De helft van dies, wat ik bezit is voor jou, als je mij n'n kind brengt. Jimmy een goeie kerel! Als hij dat ver doekte drinken maar had kunnen laten Ênfin voorbij! Jimmy dan vertelt onder den invloed de heele geschiedenis aan een vreemdeling met wien hij samen reist. Deze man ontvoert het kind in de hoop een los geld machtig te zullen worden, maar Jimmy schiet hem neer. Hij heeft het kind, maar waar moet hij er mee heen? Londen is wat minder een zaam dan het Australische bosch en een moordenaar weet men er vlugger te vinden. Maar tenslotte is Fred Bigs er nog. Hij heeft zich als pachter van de cantine bij de Estna-fabrieken weten te instalieeren, waar hij oogen en ooren goed de kost geeft. Jim my verneemt van hem een en ander over een jongen ingenieur en twee meisjes-stu denten, die aan het hoofd staan van een Adviebureau voor vrouwen. Een adviesbureau voor vrouwen? Waar om zou hij het kind yoorloopig niet daar onderbrengen? Hij kan dan altijd nog ver der zien. Ik zit nog steeds in Calais. Reeds sinds dagen geen brief van .Timmy, Arme kerel! Uit'het hiernamaals kan je geen brieven meer schrijven. In de Engel sche bladen lees ik, dat men hem heeft gevonden. Dood. Hij had zich verscholen, of hy ergens in de wilidernis van Australië zat. Dan schrijft Bigs. Hij heeft zich een paar weken geleden 's nachts in de fabriek laten insluiten, om een microfoon in het directie- kantoor te kunen aanbrengen. In zijn keu ken kan hy nu alle gesprekken afluisteren. Laatste nieuws: Gordon en Reeves als de viezen-smokkelaars. Goed gedaan Bigs! Daarmee is de dag der vergelding gekomen! (Wordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5