Het Sprookje van den Gouden Koets De Staten-Generaal door de Koningin geopend RECHTZAKEN KERKNIEUWS AGENDA DINSDAG 21 SEPTEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Wederom heeft de Koningin zich in den gemruikelijken luisterrijken stoet naar de aloude Ridderzaal op het Binnenhof bege ven, ter opening van de gewone zitting van de Staten-Generaal in het nieuwe parle mentaire jaar. Reeds vroeg in den ochtend heerschte er in de binnenstad een buitengewone druk te door de velen die van buiten kwamen om de plechtigheid bij te wonen en die zich voegden bij de talrijke Hagenaars, die er eveneens reeds vroeg op waren uitgetrok ken om zich een goed plaatsje te verzeke ren, hetzij in de omgeving van het ko ninklijk paleis in het Noordeinde of op het Binnenhof, dan wel langs den traditionee- len weg, dien de stoet zal volgen. Vóór het paleis was een compagnie van het regiment Jagers ter sterkte van 100 man met het regimentsvaandel, onder be vel van een kapitein, als eerewacht opge steld. Bij de compagnie bevond zich de commandant van het regiment Jagers, lui tenant-kolonel K. J. Adams, met zijn ad judant. Van deze eerewacht maakte te vens deel uit de koninklijke militaire ka pel, onder leiding van den kapitein-direc teur, docts. C. L. Walther Boer. Zij stelden zich, versterkt door de beschikbare hoorn blazers van het regiment Jagers, op, met den rug naar het front van het paleis, ter wijl aan de beide zijvleugels, dicht tegen beide zuilengangen aan. de secties van de compagnie Jagers waren opgesteld. Verschillende troepenafdeelingen zorgden voor de afzetting van den door den stoet te volgen weg en van het Binnenhof. Te 12 uur hadden alle troepen de hun aange wezen plaatsen ingenomen. Omstreeks 1 uur verliet de Koningin het paleis onder het spelen van het „Wilhel mus" door de koninklijke militaire kapel, terwijl de eerewacht de gebruikelijke hon neurs bracht. Op dat moment werd door het opsteken van een vaantje, welk sein werd doorgegeven door de van afstand tot afstand geposteerde manschappen der le artillerie-brigade, het teeken gegeven aan de op het Malieveld opgestelde batterij, om-het eerste van de minuutschoten af te geven, welke gelost werden van het oogen- blik af totdat de Koningin in het paleis zou zijn teruggekeerd. De stoet trekt weg, onder het dreunen der kanonnen. Onder het dreunen van het geschut zet te de stoet, die onder algemeene leiding stond van den eersten stalmeester der Ko ningin jhr. C. E. J. M. Verheyen, zich sta tig in beweging. Zij werd geopend door een commando cavalerie, ter sterkte van 100 ruiters van het 2de regiment huzaren, on der bevel van een ritmeester, met den re gimentsstandaard. Hierbij bevond zich de regimentscommandant, kolonel E. A. F. baron Creutz, terwijl het muziekkorps van het regiment den tocht met marschmuziek opluisterde, Hierachter volgden in hun staatslivrei een rijknecht-majoor en twee rijknechts te paafd. Nu kwam een aantal rijtuigen, die aan den koninklijken stoet voorafgingen. In het eerste rijtuig was de eerste-kamerheer-ceremoniemeester, jhr. A. Sickinghe, gezeten, vervolgens kwamen twee rijtuigen, waarin acht kamerheeren gezeten waren. In het eerste van deze rij tuigen bevonden zich de kamerheeren in gewonen dienst mr. R. Ridder Pauw van Wieldrecht en Ph. J. graaf van Zuylen van Nijevelt en de kamerheeren in buitenge wonen dienst jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen en mr. B. Ph. van Haringxma thoe Slooten. In het derde ij tuig hadden plaatsgeno men de kamerheeren in buitengewonen dienst mr. W. C. baron Snouckaert van Schauburg, C. S Sixma baron van Heem stra, jhr. J. H. Repelaer van Driel en F. M. L. baron van Geen. Naast elk van de por tieren van deze drie rijtuigen ging een lakei. Nu kwamen twee rijtuigen, waarin de groot-officieren, volgens rang en benoe ming, gezeten waren. Het eerste van deze rijtuigen bood plaats aan de groot-officie ren F. R. C. baron Bentinck, R. A. baron van Hardenbroek van Hardanbroek en mr. W. J. baron van Lynden, terwijl in het tweede rijtuig, het vijfde in den stoet, de groot-officieren jhr. C. L. van Suchtelen van de Haare en G. Ch. baron Snouckaert van Schauburg gezeten waren. In het zesde rijtuig zaten de grootmeesteres mevrouw de douairière G. C. gravin van Lynden van Sandenburg, geb. baronesse van Nagell van Ampsen en de a.d. dame du palais, me vrouw C. E. de Brauw, geb. jkvr. van Ree- ren In het zevende rijtuig bevond zich de grootmeester, J. R F. graaf du Monceau. Naast elk der portieren van al deze rij tuigen gingen twee lakeien. Het groote moment.... Nadat dit zevental rijtuigen, ieder met twee paarden bespannen, was voorbijge trokken, kwam het groote moment: de Gouden Koets, met acht paarden bespan nen, waarin H.M. de Koningin gezeten was. Naast eik paard ging een koetsier, terwijl aan elke zijde van de koets vier lakeien gingen. H. M. was gekleed in een grijs-fluweel toilet met bijpassende hoed met paradijs- veeren. H. M. droeg de onderscheidingsteekenen van het Grootkruis van de Nederland- schen Leeuw. Links van de Gouden Koets, een weinig achter het portier, reed de chef van het militaire huis, H.Ms. adjudant-generaal, vice-admiraal F. Bauduin, terwijl op gelijke wijze ter rechterzijde van de statiekoets de gouverneur der koninklijke residentie, H.Ms. adjudant i.b.d. luitenant-generaal J J. G. baron van Voorst tot Voorst, reed. Naast en achter de Gouden Koets volgden te paard de officieren der landmacht van net Militaire Huis der Koningin. De stoet werd gesloten door een com mando cavalerie van het 2de regiment hu zaren, ter sterkte van 100 ruiters, onder be vel van een ritmeester Men volgde den gebruikelijken weg: NoordeinueHeulstraatLange Voorhout SchelppadTournooi veldKorte Vij ver bergBinnenhof Op het Binnenhof. Op het Binnenhof stond bij de Ridderzaal als eerewacht opgesteld een detachement van de koloniale reserve, ter sterke van 95 man met vaandei en het muziekkorps van fcet 6de regiment infanterie. Bij deze eere wacht bevond zich de commandant der kolo niale reserve, de kapitein der infanterie van "het K.N.I.L. L. A. van den Berge. Ter wijl de kapel he*. „Wilhelmus'" speelde, de eerewacht het geweer presenteerde en de vaandeldrager zijn vaandel deed neigen, schreed de Koningin de trappen op van het bordes der Ridderzaal, waarvan de peristyle met een rood fluweel baldakijn met gouuen franje was overhuifd. Onder de peristyle hadden zich, ter be groeting van de Koningin, opgesteld de officieren der zeemacht van Haar militaire huis. Ontvangst in de Ridderzaal. Aan den ingang van de Ridderzaal werd de Koningin verwelkomd door de commis sie van in- en uitgeleide uit de Staten- Generaal. De commissie bestond uit de Eerste-Ka- merleden prof. van Embden, Blomjous, prof. de Savornin Lohman, jhr. van Citters, en Rappard, de Tweede Kamerleden Schouten, mevr. Bakker Nort, Van der Heuvel, Kor- renhorst, Teulings Van der Putt, Terpstra, Wen delaar, Krol en Ruys de Beerenbrouck. Als leider der commissie trad op prof. Van Embden. De Ridderzaal bood den f eestelij k-bon- ten aanblik van vele in gala gekleede hoogwaardigheidsbekleeders, die zich met elkander onderhielden. Tusschen de velen, die in rok, jaquet of colbert waren ge kleed, bewogen zich de uniformen van de kamerleden in ambtsgewaad. In de uni form van oud-minister verschenen de ka merleden Van Lidth de Jeude, Bongaerts, Terpstra, Aalberse, Oud, Deckers en Van Schaik. In generaalsuniform waren de heeren Bajetto en Duymaer van Twist gekleed. De professoren De Zwaan en Kranenburg waren in toga gehuld, terwijl pater Beaufort in gekleede jas verscheen. De ledene der communistische fracti waren afwezig. In totaal waren 108 kamerleden, behal ve de voorzitter en de commissie van in- en uitgeleide, aanwezig. Voorafgegaan door den eersten kamer heer-ceremoniemeester, de acht kamer heeren, de groot-officieren en den opper- ceremoniemeester, geleidde deze commis sie, welke vóór de Koningin uit ging, H.M. naar den troonzetel. H.M. werd gevolgd door de grootmeeste res, de d.d. dame du palais, den chef van het militaire huis, den gouverneur der ko ninklijke residentie, den eersten stalmees ter en de bovengenoemde officieren van het militaire huis. De verschiller.de hoogwaardigheidsbe kleeders die in den stoet hadden medege reden, schaarden zich volgens de daarvoor gebruikelijke regeling ter weerszijden van en achter den troon. Ongeveer een kwartier duurde de voor lezing van de Troonrede, die in doodsche stilte werd aanhoord. Onmiddellijk na het einde hief generaal Duymaer van Twist een driewerf hoera op de Koningin aan, dat door alle aan wezigen staande werd overgenomen. Op dezelfde wijze als bij haar binnen treden vergezeld van de commissie van in- en uitgeleide, verliet de Koningin hierop, vriendelijk de buigende Kamer leden terug groetende, de zaaL Ook op den terugweg naar het paleis werd de Koningin hartelijk toegejuicht door de wachtende menschenschare, aan beide zijden van de route. Te tien minuten voor twee kwam de koninklijke stoet weder bij het paleis aan. De Koninklijke Militaire Kapel j bracht weder het Wilhelmus ten gehoore, terwijl H. M. zich uit de gouden koets naar binnen begaf. Zeer kort daarna verscheen de Konin gin achter een van de ramen naast het balcon van haar paleis. De Militaire ka pel zette onmiddellijk nogmaals het Wil helmus in, dat spontaan door de vele om standers werd meegezongen, die zich daarbij allerminst stoorden aan de om standigheid, dat het intusschen was gaan regenen. Nadat de laatste klanken van DE SPOORBAAN DIEF STALLEN Arrestatie te Aarlanderveen Zooals wij hebben gemeld in de berich ten over de diefstallen aan de voormalige spoorbaan UithoornAlphen aan den Rijn, was daarbij o.a. betrokken een zekere K., expediteur te Aarlanderveen. Aanvankelijk gaf deze toe; later ont kende hij en schoof alle schuld op een spoorwegopzichter, van wie hij alles zou hebben gekocht. De politie maakte proces-verbaal op, we gens heling en verduistering in dienstbe trekking. Dat aan den Officier van Justitie te 's-Gravenhage toegezonden verbaal gaf de zen aanleiding voorgeleiding van K. te vor deren. Dit heeft heden plaats gehad, en na verhoor, is hij aldaar in het Huis van Bewaring ingesloten. De politie zet haar onderzoek voort. HAAGSCHE RECHTBANK. DE BRANDSTICHTING TE ALPHEN. Verdachten vrijgesproken. De Haagsche rechtbank deed heden morgen uitspraak in de zaak tegen W. F. V., grossier te Lisse en H. V. koopman te A 1 p h e n a. d. R ij n, die bij het opgeven van de schade, door een brand ontstaan, de Onderlinge Brandwaarborg Maat schappij te Hilversum hadden opgelicht voor een bedrag van 10.000. Verdach ten hadden opgegeven aan de O. B. M., dat de boeken en bescheiden verbrand waren, hetgeen bij een nader onderzoek niet het geval bleek te zijn. De officier van justitie had tegen elk een gevangenisstraf geëischt van 4 maan den. De rechtbank achtte het ten laste ge legde niet bewezen en sprak de ver dachten vrij. HET NASPEL VAN DE BROCHURE WESSELS. Hedenmorgen moesten voor de Haag sche rechtbank verschijnen de actrice J. P. M. en de chemicus A. v. d. O., beiden uit den Haag. Aan hen was ten laste ge legd het publiceeren van een brochure waarvan de inhoud beleedigend was voor den heer Wessels, een der vroegere voor mannen van de N.S.B. (Toen de heer J Wessels de N.S.B. verliet had hij zijn be kende brochure tegen de N.S.B. geschre ven. De inhoud der brochure mag vol doende bekend geacht worden). Als getuige werd gehoord de heer Wes sels, die verklaarde, dat hij den inhoud beleedigend achtte voor zijn persoon. Mevr. J. F. M. gaf eenige inlichtingen i over het geval en hoe de brochure tegen j den heer Wessels tot stand was gekomen. Het betrof hier een persoonlijke kwestie I over onderhoudsplichten, die verdachte moest betalen voor haar en haar zoon, gezien het feit, dat W. gehuwd geweest is met mevrouw M. De inlichtingen had zij verschaft aan haar mede-verdachte v. d. O., die de ge gevens had gebruikt voor zijn brochure tegen den heer W. Bij de ondervraging van den heer v. d. O. zeide deze, dat hij de brochure ge schreven heeft uit idealistisch oogpunt en om aan te toonen wat voor persoon de heer W. was. Hij achtte den inhoud niet beleedigend en persoonlijk. De officier van justitie, mr. P. R. Blok achtte het ten laste gelegde bewezen en noemde dit smaadschrift, waarvoor hij een geldboete eischte van 25.— subs. 15 dagen tegen elk der verdachten. De verdedigers van de beide verdach ten pleitten clementie, daar het beleedi- gende niet geheel bewezen is. Verdachte M. heeft ajlleen maar eenige inlichtingen gegeven aan haar mede-verdachte, om dat zij verbitterd was, dat W. niet aan zijn opgelegde plichten voldeed. Wat verdachte v. d. O. aangaat, hij heeft de brochure geschreven in het be- lang van zijn partij (de N.S.B.), en heeft alleen de persoon van den heer W. naar 1 voren willen brengen en willen aantoo- nen, wat voor een mensch deze was. Dat de brochure van verdachte uitwer king heeft gehad bewijst wel het feit, dat. toen deze brochure in den handel kwam de verkoop van de brochure van den heer Wessels in verschillende winkels is. stopgezet, omdat men toen ontdekte wat voor iemand de heer W. was. Met nogmaals den nadruk te leggen oo het feit, dat v. d. O. geheel gehandeld heeft in het belang van zijn partij drong spr. op de uiterste clementie aan subs, vrijspraak. De rechtbank zal over 14 dagen vonnis wijzen. ons volkslied waren verstorven, trok de Koningin nogmaals hartelijk gegroet door de tallooze belangstellenden, zich in haar appartementen terug. De jaarlijksche plechtigheid behoorde weder tot het verleden. BUITENLANDSCHE ARBEIDSKRACHT ZONDER WERKVERGUNNING. Tegen werkgever hechtenis gevorderd. „We hebben hier in Nederland al te veel vreemde arbeidskrachten in dezen tijd van werkloosheid. Dat moet nu maar eens uit zijn. Ik eisch tegen dezen verdachte, die een Poolsche vrouw zonder arbeidsvergun ning in zijn confectiebedrijf heeft laten wer ken, drie dagen hechtenis", aldus de offi cier van justitie ir zijn requisitoir. De man, die drie dagen principale hech tenis tegen zich hoorde vorderen, was door den kantonrechter tot dezelfde straf ver oordeeld. van welk vonnis hij echter in hooger beroep was gekomen. De jeugdige Poolsche vrouw, die reeds zeven jaar in Nederland verblijft, was werkzaam in het atelier van verdachte, een klein zaakje, waar hij eenige emeisjes tewerk heeft gesteld Toen de arbeidsinspectie verscheen ver stopte de vrouw zich, doch zij werd gevon den en de ambtenaar maakte proces-ver baal op. Een arbeidsvergunning was reeds aangevraagd, doch nog niet afgekomen. Verdachte gaf toe, dat hij een overtreding had begaan, doch hij verzocht de rechtbank hem geen hechtenis op te leggen. De verdediger mr. Simon de Jong, be pleitte-een geringe geldboete. Het Poolsche meisje is reeds zeven jaar in Nederland, spreekt de taal perfect en voelt zich ge heel Nederlandsche. Een arbeidsvergun ning was reeds aangevraagd. De rechtbank zal 5 October vonnis wijzen. HET „GEMENGD" ZWEMMEN BIJ „TE WERVE" TE RIJSWIJK. Van rechtsvervolging ontslagen. De Haagsche kantonrechter, mr. Fergu son heeft vandaag schriftelijk vonnis ge wezen in de zaken betreffende het zwem men te Rijswijk. Men weet, dat de Rijswyksche gemeen teraad op 18 Februari een verordening in werking deed treden, waarin werd bepaald, dat dames en heeren niet in één bassin ge lijktijdig mochten zwemmen. Het bestuur van „Te Werve" in welks zweminrichting alleen employé's van de Bataafsche en ge- introduceerden werden toegelaten, kwam hierdoor in conflict met de plaatselijke overheid, o.a. omdat men slechts óver één bassin beschikte. Derhalve werd een principieele beslis sing over de geldigheid van de Rijs wij ksche verordening uitgelokt. Ook het bestuur van de Rijswijksche zwemvereeniging stelde op een dergelijke uitspraak prijg. Het werd eveneens ver volgd. Op 7 en 14 September j.l. werden deze zaken voor het Haagsche kantongerecht be handeld. De ambtenaar van het O.M. vorderde tegen elk der bestuursleden 5.50 boete. Heden uitspraak doende ontsloeg de kan tonrechter hen allen van rechtsvervolging. De kantonrechter erkende de juistheid van het betoog, dat het te laste gelegde feit niet is een strafbaar feit, omdat het col lege van B. en W. bij de verleende vergun ning een voorwaarde heeft gesteld, welke niet in het belang is van de openbare orde, zedelijkheid of gezondheid. Overwogen werd n.l., dat B. en W. als voorwaarde hadden gesteld o.a dat het aan- en uitkleeden slechts mag geschieden in voor één persoon bestemde en gelijktijdig slechts door één persoon gebruikte, afzon derlijke ruimten en dat hierbij geen onder scheid wordt gemaakt tusschen besloten ge zelschappen of vereenigingen, waarbij de zwemgelegenheid zoodanig is afgescheiden van den openbaren weg, ckat het zwemmen van daar niet zichtbaar is, en anderzijds zwemgelegenheden die f voor ieder uit i het publiek toegankelijk zijn, f waarvan j het zwemmen van den openbaren weg af j zichtbaar is. Alleen in de laatste beide ge vallen kunnen, aldus het vonnis, de door j den Raad gemaakte bepalingen de openbare j zedelijkheid betreffen, doch in het andere geval kan die bepaling wel betrekking heb ben op de zedelijkheid, doch niet de open bare. Het co.Iege van B. en W. heeft derhalve naor het oordeel van den kantonrechter bij het stellen van de voorwaarde zijn bevoegd heid overschreden, zoodat overtreding van die voorwaarde niet oplevert een strafbaar feit. Waai overigens geen wetsbepaling be kend is, waarbij het bewezen verklaarde feit is verboden, ontsloeg de kantonrechter de verdachten van alle rechtsvervolging. JUBILEUM PATER AUG. HOPPERS. In Montfortanen-klooster te Voorschoten. De zeereerw. pater Aug. Hoppers, van het Montfortanen-kloo6ter aan den Haag- weg te Voorschoten herdacht heden zijn 1 zilveren priesterfeest. Het jubileum werd vandaag al'leen in intiemen kring gevierd. Zondag a.s. zal de kerkelijke viering plaats hebben. Des morgens wordt door den jubilaris een plechtige Hoogmis met assistentie opgedragen, onder welke pa- j ter J. Bonsel, Montfortaan, de predicatie j zal houden. Des avonds wordt een plech- i tig Lof gecelebreerd. In den loop van den dag is er gelegenheid den jubilaris geluk te wenschen. 219. EEN VAARWEL. Er is feest geweest in 't Missiehuis! Nu al? zult ge zeggen. Ja, nu al. Ik vond het zelf ook wel een beetje bar. Maar er was geen ontkomen aan: de Directeur was jarig. Nu vind ik het verjaardagen heelemaal HOE WORDT HET WEER? WEINIG OF GEEN REGEN. De BUI seint: Matige tot zwakke Noordwestelijke tot Zuidwestelijke of Zuidelijke wind, aanvan kelijk licht tot half bewolkt, later toenemen de bewolking, weinig of geen regen, kou der des nachts, iets warmer. Hoogste baromecerst.: 763.7 te Scilly. Laagste barometerst.: 745.2 te Karlsbad. De depressie welke gisteren over de Oost zee lag trok noordwaarts af, de barometers waren vanmorgen in onze omgeving snel stijgende. De oceaan-depressie komt snel naderbij, het centrum ligt ten Zuidwesten van IJsland, een secundaire reikt tot ver in het Zuiden op den oceaan en doet de barometers op Ierland reeds weer vrij snel dalen. Geheel Scandinavië en het gebied rond de Oostzee staat nog onder invloed van de aftrekkende depressie met matige tot krachtige winden om het centrum en betrokken lucht met meest regen. Ook in onze omgeving is het weer nog buiig met in het Noorden nog krachtige winden. In Midden-Europa, Frankrijk en op de Britsche eilanden is de lucht opgeklaard en de wind 7wak. In Zuid-Frankrijk regent het echter onder invloed van een depressie in de Mid- cellandsche Zee. Op het Westen van de Britsche eilanden is de bewolking onder in vloed van de naderende secundaire weder toegenomen. Voor onze omgeving wordt krim pende en afnemende wind ver wacht met aanvankelijk afnemende, bewolking en weinig of geen regen. Later zullen, onder invloed van de nieuwe depressie de bewolking en ook de regenkansen weer toene men. De nacht zal waarschijnlijk koud zijn, overdag wordt echter eenige stijging van temperatuur verwacht. LUCHTTEMPERATUUR. 13.7 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSLRS e.a.: Van Dinsdagavond 19.31 uur tot Woens dagmorgen 6.15 uur. LEIDEN. Donderdag „St. Raphaël", Ledenvergade ring Bondsgebouw, 8 uur. Vrijdag, „St. Christoffel" .Ledenvergade ring, de „Harmonie", 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Zaterdag 18 tot en met Vrijdag 24 Sept. a.s. waarge nomen door de apotheken: M. Boekwijt, Vischmarkt 4, telef. 552 en J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. niet zulke vierenswaardige feiten. Zoolang men het leven heeft komt dat ieder jaar vanzelf terug, evenals een aanslag-biljet. En dat wordt ook niet bef eest! Bij onze Congo-negers wist men jaar noch dag wanneer men geboren was. Verjaar dagen waren dus net als andere dagen. Wij lieten er onze verjaardagen dus ook maar „blauw-blauw" en kwamen er dus goed koop af! Dat gaat in de beschaafde wereld niet zoo glad. We hebben dus maar gefeest! Er was gelukkig ook nog een waardiger titel voor vreugde-betoon en een vrije dag: Father v. Son, een van onze leeraren was Juli 1.1. benoemd voor de Missie en kwam nu afscheid nemen voor zijn vertrek naar Afrika. Gelukkige kerel! Nu de wind- en regenvlagen komen aanstormen gaat hij met de trekvogels naar het land van de eeuwige zomer! Wel liet hij een mooi stuk werk achter in het Missiehuis en 't was hem aan te zien dat het heengaan hem pijn deed. Een mis sionaris is ook mensch met een hart en een afscheid van een dierbaar werk, van ouders, familie en vrienden, om een verre en onbekende toekomst in te gaan, is on getwijfeld een hard oogenblik. Toch is er vreugde in de ziel van een missionary als hij het verlangen van jaren eindelijk ziet werkelijkheid worden. Als straks de sirene loeit voor het ver trek, de trossen worden losgeworpen en de vaderlandsche kusten langzamerhand ver dwijnen, dan zal hij zich vrij voelen, vrij van aardsche banden om zich geheel aan z'n ideaal te geven. Dan zal hij zich om wenden en vooruitstaren naar het land dat God hem toonen zal, om daar blijde bood schapper te zijn van Zijn liefde en goed heid. Father v. Son, ons gebed vergezelle U, onze gretige oogen volgen U over landen en zeeën. Sterkte! God wil het! Vaarwel! Father G. v. Leeuwen, Dir. St. Bonifacius Missiehuis. Hoorn. Giro 120937.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2