DE TROONREDE. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Sp oorwegongeluk in Frankrijk 28ste Jaargang DINSDAG 21 SEPTEMBER 1937 No. 8833 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi) vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week i 2.50 per kwartaal Bi, onz Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllüstreeru Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT t Gewone Advertentlén 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Wat domineert. De positieve erkenning van Gods opperheerschappij in het Staats bestuur, vóór alles, en een op Godsver trouwen gebaseerd optimisme dat is de domineerende toon in de Troonrede. Er wordt niet alléén verklaard, dat het regeeringsbeleid in het algemeen het ken merk zal dragen van een doelbewust stre ven naar beveiliging en versteviging van de positief Christelijke grondslagen onzer samenleving, maar er wordt ook na tuurlijk in groote lijnen aangegeven, op welke terreinen de regeering naar het zich gestelde doel zal streven. Met groote be langstelling wacht het Nederlanclsche volk af de nadere uitwerking van de hier in de Troonrede genoemde voornemens; hóe zal zich openbaren de „werkdadige zorg voor een gezonde ontplooiing van het hu welijks- en gezinsleven", hóe zal de „be scherming van de publieke* eerbaair geschieden? Wie in waarheid Christelijk regeeren wil, moet werkdadig en krachtdadig stre ven naar toepassing van wat rechtvaardig heid en liefde eisohen, m.a.w. een goed s o- c i a a 1 beleid is een elementaire eisch voor een Christelijk bestuur. Dat de regeering verklaart „het tempe ren van de gevolgen der werkloosheid" „als een harer voornaamste plichten" te be schouwen, is een vanzelf-sprekend uit vloeisel van haar positief voornemen, om „vóór alles Gods wet tot opperste richt snoer" te nemen. Wij hopen en wij vertrou wen, dat de regeering middelen en een weg zal weten te vinden, om de tempering van de gevolgen der werkloosheid te berei ken door in de zoo talrijke gevallen, waar in de „steun" ontegenzeggelijk te laag is, deze op eenigerlei wijze te verhoogen of practisch te verbeteren! Dat de Troonrede wat de „steun" betreft geen enkele con crete aanwijzing bevat zal velen teleur stellen, maar is nog geen voldoende reden, om het vertrouwen aan de regeering on der dit opzicht te onthouden. De sociale paragraaf van de Troonrede is gelukkig! niet overladen, maar ge tuigt van een frissche energie, die, naar wij vertrouwen, zal tot uitdrukking komen in daden, welke bevrediging zullen schenken, waar nu ontevredenheid heerscht. Wij den ken hier speciaal aan de paragraaf, de land bouw betreffende: „Verschillende wettelij ke maatregelen tot verhooging van het peil van den landbouw zullen worden voor gesteld". En bijzondere ingenomenheid zal ook in vele kringen trekken de toezegging, dat in voorbereiding zijn wettelijke rege lingen tot beperking van den arbeid der gehuwde vrouw en tot het rekening hou den met gezinslasten bij het arbeidsinko men. Ook echter voor degenen, die prin- cipieele voorstanders zijn van maatrege len, als de hier bedoelde, zal veel afhangen van het hoe dezer maatregelen. Wij zijn echter niet bevreesd, dat hier door den wetgever niet met bestaande moeilijk heden in de practijk rekening zou worden gehouden. Teleurstellend is de onderwijs-paragraaf! Die is héél erg mager en wat door velen verwacht werd: verlaging van het leer lingen-aantal per klas wordt voorloopig niet in het vooruitzicht gesteld. Voor de onderwijs-paragraaf zouden wij een uitzondering willen maken, als wij con- stateeren een frisch geluid in deze Troonrede. De lezer verwijzen wij verder naar het Staatstuk zelf waarin, naast de hierboven gememoreerde, ook nog andere belangrij ke mededeelingen worden gedaan. Helaas allerdroevigste noodzaak, naar 't schijnt o.m. een mededeeling betreffende „belangrijke voorstellen" tot versterking onzer weermacht. Wij willen nog bijzonder de aandacht vestigen op de even ware als fiere ver- Leden der Staten-Generaal, Mij wederom in uw midden bevindend gevoel Ik allereerst behoefte uiting te geven aan Mijne gevoelens van dankbaarheid voor de tot dusver voortschrijdende verbetering in het economische leven hier te lande. Deze verbetering in belangrijke deelen van het bedrijfsleven verlevendigt de hoop, dat de nog steeds omvangrijke werkloosheid geleidelijk verder zal kunnen worden ingeperkt. Alle maatregelen, die der Regeering doelmatig voorkomen om het pro ces van herstel uit de langdurige depressie te bevorderen, zullen harer zijds worden genomen of aan Uwe goedkeuring onderworpen. De ontwikkeling van den economischen toestand in Nederlandsch-Indië geeft reden tot voldoening; in het gunstig verloop van de opbrengst der landsmiddelen weerspiegelt zich de allerwegen ingetreden opleving in landbouw, handel, nijverheid en scheepvaart, waartoe mede bijdroegen de over het algemeen bevredigende oogsten van de voedselgewassen der inheemsche bevolking. Het stemt Mij tot verheugenis, dat als gevolg daarvan thans weder een stijging valt waar te nemen van het welvaartspeil der bevolking van Ne derlandsch-Indië en dat een begin kon worden gemaakt met de verlaging van de op haar rustende lasten. De ruimer vloeiende middelen geven ge legenheid in meerdere mate dan de laatste jaren het geval kon zijn, gel den beschikbaar te stellen voor de bevordering van de geestelijke en stoffelijke belangen der bevolking. Door toepassing van daartoe geëigende middelen zal ernstig worden gestreefd naar verbreeding en versterking van de economische basis, ten einde die voor de toekomst beter bestand te doen zijn tegen schokken, als welke in de laatste jaren werden ondervonden. Hoewel in Suriname een lichte verbetering, zoowel bij den in- en uit voer als bij de voornaamste cultures viel op te merken, bleef de econo mische en financieele toestand van dat geweest nog weinig bevredigend, in tegenstelling met dien van Curagao, aan welk gebiedsdeel de wereld crisis schier ongemerkt is voorbij gegaan. Te midden van de geestelijke verwarring in de wereld, waaraan ook ons volk niet geheel ontkomt, is steeds dringender de eisch, dat in wet geving en bestuur vóór alles Gods Wet tot opperste richtsnoer worde ge nomen. In zijn algemeen karakter zal het regeeringsbeleid het kenmerk dragen van een doelbewust streven naar beveiliging en versteviging van de positief Christelijke grondslagen onzer samenleving. Aldus zal een be leid kunnen worden gevoerd, dat met vermijding van toespitsing van tegenstellingen ook door zijn innerlijke redelijkheid instemming vordert. Het karakter van dit beleid zal tot uiting komen met name in werkda dige zorg voor een gezonde ontplooiing van het huwelijks- en gezinsleven, bescherming van de publieke eerbaarheid, onthouding door de overheid van aanmoediging van alles wat tot ontheiliging van den wekelijkschen rustdag aanleiding geeft, en krachtige handhaving van het gezag. Eerbie diging van de vrijheid van godsdienst en van geweten, en handhaving van den rechtmatigen volksinvloed op het landsbestuur blijven hechte pijlers van ons volksbestaan. De regeering overweegt een nadere regeling van het vereenigingsrecht, ter bevordering van een meer werkdadig repressief toezicht, naar de reeds thans in de wet neergelegde normen van openbare orde en goede zeden. Hoewel de internationale omstandigheden veelszins aanleiding geven tot bezorgdheid, bleef het vriendschappelijk karakter, hetwelk onze ver houding tot andere mogendheden pleegt te dragen, ongerept bewaard. Niettemin zal, gelet op de spanningen in de verhouding tusschen de vol ken en het daarmee saamhangende gevaar van internationale verwikke lingen, zoowel hier te lande als in Indië, moeten worden voortgegaan met de versterking van onze weermacht. Belangrijke voorstellen daartoe zul len onverwijld aanhangig worden gemaakt. De regeering zal zich beijveren de samenwerking in onderneming en bedrijf ten bate van de geheele volkshuishouding te bevorderen. Met handhaving van krachtige medewerking aan de bevordering van op wederkeerigheid gegrond internationaal ruilverkeer, is noodig verster king van onze handelspolitieke weerbaarheid, ter beveiliging van den buitenlandschen en binnenlandschen afzet van onze producten, met in achtneming van nauwe samenwerking tusschen Nederland en de deelen van het koninkrijk buiten Europa. De landbouwcrisismaatregelen zullen, met handhaving van den voor den landbouw nog noodzakelijken prijssteun, zooveel mogelijk beëindigd wor den. Daarnaast zal bevorderd worden, dat nuttige regelingen door de be- drijfsgenooten zelf zullen worden overgenomen en voortgezet of opge bouwd. Verschillende wettelijke maatregelen tot verhooging van het peil van den landbouw zullen worden voorgesteld. In voorbereiding zijn wettelijke regelingen tot beperking van den ar beid der gehuwde vrouw en tot het rekening houden met gezinslasten bij het arbeidsinkomen. Ten aanzien van de landarbeiders zal de practische uitvoerbaarheid van een wettelijke regeling van den arbeidstijd, voor zoover misstanden niet door onderling overleg van de georganiseerde belanghebbenden uit den weg worden geruimd, worden onderzocht. Het temperen van de gevolgen der werkloosheid voor hen, die daarvan slachtoffer blijven, beschouwt de regeering als een harer voornaamste plichten. Wettelijke regelingen betreffende werkloosheidsverzekering en steunverleening zullen worden voorbereid. Voortgegaan zal worden met de uitvoering van openbare werken als middel tot werkverruiming, met de werkverschaffing en met het cultureele werk voor de werkloozen. Ondanks de ingetreden verbetering in den economischen toestand en de daarmede samenhangende stijging van de opbrengst der middelen, blijven, na de diepe depressie der laatste jaren, de openbare financiën nog in bijzondere mate zorg vereischen. Buiten hetgeen op economisch- sociaal terrein en op het gebied der defensie onvermijdelijk is tot behoud en versterking van de Nederlandsche volkskracht, zullen vele op zichzelf gewenschte of nuttige maatregelen, waaronder die op het gebied van het onderwijs, dan ook eerst ter hand genomen kunnen worden, wanneer de inwendige positie van het budget voldoende zal zijn versterkt. De verhoo ging der defensie-uitgaven zal enkele bijzondere financieele voorzienin gen noodig maken. Naast de reeds genoemde voorzieningen stelt de regeering zich voor een regeling tot coördinatie van het goederenverkeer te land en te wa ter tot stand te brengen, terwijl een herziening van de woningwet in voor bereiding is en een wettelijke regeling van de opleiding der onderwijzers zal worden aanhangig gemaakt. De toewijding, waarmee Leger en Vloot, zoomede de ambtenaren in burgerlijken dienst in het geheele Koninkrijk, hun taak vervullen, stemt Mij tot erkentelijkheid. In het komende zittingjaar zal weer veel arbeid en toewijding in har telijke samenwerking van Regeering en Staten-Generaal worden gevraagd. Met de innige bede, dat ons allen door den Almachtigen God de kracht en de wijsheid geschonken worden, die Hij alleen geven kan, verklaar Ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. klaring van de Regeering, dat, als in wet geving en bestuur vóór alles Gods Wet tot opperste richtsnoer wordt genomen, „een beleid zal kunnen worden gevoerd, dat met vermijding van toespitsing van tegen stellingen ook door zijn innerlijke rede- delijkheid instemming vordert". Geve God, dat zulk een beleid gevoerd zal worden! AUTO NABIJ DIEMERBRUG TE WATER GEREDEN De bestuurder verdronken. Hedenmorgen is aan de grens van Amsterdam nabij Diemerbrug een ernstig ongeluk geschied, waarbij een Amsterdamsch koopman, die met zijn auto te water geraakte, is verdronken. Het slachtoffer naderde te ongeveer tien uur met zijn auto, een vierdeurs Ford- Sedan, de Hartveldsche brug, komende van de Weesperzijde en rijdende in de richting van Diemen. Even voor de Hartveldsche brug is de auto op onverklaarbare wijze, vermoedelijk dooi een defect van de stuur inrichting, wat echter nog niet kon worden vastgesteld, naar rechts uitgeweken en te recht gekomen in het water van de langs den weg loopende Keulsche Vaart. De auto schoof ongeveer vier meter van den kant het water in, dat op dezen afstand van de wal reeds zoo diep is, dat de wagen geheel onder water verdween. Het publiek schoot onmiddellijk toe en tegelijkertijd werd de Amsterdamsche brandweer gewaarschuwd, die spoedig met een kraanwagen ter plaatse was. Inmiddels had zich een bewoner van Diemen te water begeven om te trachten de inzittenden te bevrijden. Hij slaagde daarin echter niet eerder dan nadat de brandweer was gearri veerd en zich ook eenige brandweerlieden te water hadden begeven. Toen kon men een der deuren openen en den bestuurder van achter het stuur weghalen. Hij bleek bij na der onderzoek de eenige inzittende te zijn. Het was een Amsterdamsch koopman, de ongeveer 50-jarige heer M. A. Sajet, wo nende in de Frans van Mierisstraat. Het stoffelijk overschot is door den geneeskun digen dienst naar het Nederlandsch Is- raëlistisch ziekenhuis overgebracht. De auto is later door de brandweer op het droge gebracht en voor nader onderzoek door de politie in beslag genomen. Acht dooden, vl|ftlg gewonden Op de lijn BordeauxAngoulême heeft zich een spoorwegongeluk voorgedaan vlak bij Vara, op 15 K.M. van het station van Angoulême. Twee sneltreinen kwamen met elkander in botsing. Beide treinen waren op weg naar Parijs. De eerste kwam om 10 uur 07 's avonds uit Bordeaux te Angoulême aan en vertrok zes minuten later vandaar. De tweede ver trok om 10 uur 26 van Angoulême. Door on bekende oorzaak is deze laatste trein tegen den eerste opgereden. Vijf wagens liepen dientengevolge'uit de rails. Militairen uit Angoulême zijn op de plaats van het ongeluk aangekomen. Tegen vier uur vanochtend waren acht dooden en vijftig gewonden te betreuren. Men vreest, dat het aantal dooden nog grooter zal zijn. De lijken der slachtoffers zijn nog niet geïdentificeerd. Wel staat vast, dat drie der om het leven gekomen passagiers tot dezelfde familie behoorden. Van de vijftien ernstig gewonden verkee- ren eenige in levensgevaar. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De buitenlandsche oorlogsschepen weige- geren Nanking te verlaten. (2de blad). Gevecht in de universiteitswijk te Ma drid) (2de blad). Nederland candidaat voor een zetel in den Volkenbondsraad. (2de blad). Binnenland De opening der Staten-Generaal (1ste blad). Tot voorzitter van de R.K. Tweede- Kamer-fractie is gekozen oud-minister J. R. H. van Schaik. (2e bl.). Ds. Van Duyl en mr. Pont hebben zich teruggetroken uit de N.S.B. (2e bl.). België verlaagt het invoerecht op boter. (2e blad). De Blauwe Tram kraakt te Den Haag, een auto, waardoor de chauffeur werd ge dood; een voorbijgangster stierf van schrik. (3e blad). Sport en Wedstrijden V.V.V., de kwestie-Bakhuys en de ka tholieke Voetbalbonden. (?c

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1