ITALIË WIL MET NYON MEEDOEN Japansche omsingelings poging mislukt EEN VERKLARING VAN CIANO BUITENLAND Toespraak van den H. Vader. Een luchtslag boven Nanking MAANDAG 20 SEPTEMBER 1937 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Gelijke positie met Frankrijk-Engeland geëischt GERAAKT MEN UIT DE IMPASSE? Zaterdagochtend hebben de Fransche zaakgelastigde Blondel en de Britsche zaak^ gde Ingrom een bezoek gebracht aan o...aliaanschen minister van Buiten- landsche Zaken, graaf Ciano. Zij hebben hem medegedeeld, dat de mogendheden, die het accoord van Nyon onderteekend heb ben, bereid zijn, aandacht te schenken aan de practische opmerkingen, die Italië over deze kwestie wenscht te maken. Daarop heeft graaf Ciano hun de volgen de mondelinge mededeeling gedaan: „De Italiaansche regeering was van oordeel, dat uit haar nota van 14 September j.l. gemak kelijk de beteekenis kon worden opge maakt van de daarin vervatte opmerkin gen in zake de eventueele deelneming van Italië aan de door het accoord van Nyon op 14 September vastgestelde vlootmaatre- gelen". „Ingevolge de mondelinge mededeeling, die de zaakgelastigden van Engeland en Frankrijk heden hebben gedaan in zake de Italiaansche nota en bovengenoemde maatregelen, stelt de Italiaansche regeering vast, dat zij onder de gelijkheid van rech ten met elke andere Middellandsche Zee mogendheid dit verstaat, dat, wil Italië aan dergelijke vlootmaatregelen deelnemen, een gelijke positie aan de Italiaansche vloot zal moeten worden toegekend als aan de Brit- sche en Fransche vloten. Deze verklaring in dezen vorm heeft het karakter van een positieve opmerking". Naar Havas verneemt, heeft het onder houdt van Ciano met de beide zaakgelastig den de atmosfeer aanzienlijk doen opklaren. BRITSCHE TORPEDOJAGER AANGEVALLEN. Vliegtuig werpt zes bommen. Vrijdag heeft, naar Reuter verneemt, na bij Gijon een vliegtuig zes zware bommen naar den Britschen topedojager „Fearless" geworpen. Het oorlogsschip werd evenwel niet getroffen. Het vliegtuig verdween la ter in de richting van Gijon. De Britsche admiraliteit deelt nog mede, dat men ten gevolge van de groote hoogte, waarop het vliegtuig zich bevond, de iden titeit er van niet heeft kunnen vaststellen. Wel zag men het na den aanval in de rich ting van Gijon verdwijnen. Weer een duikbootverhaal. De „Koeroein" verneemt van een parti culieren berichtgever uit Smyrna, dat de kustbatterijen op Tenedos, toen zij de pe riscoop van een duikboot van niet bekende nationaliteit ontdekten, het vuur geopend hebben. De periscoop werd vernield, zoo dat de duikboot aan de oppervlakte moest komen en door kanonneerbooten werd buit gemaakt, met de bemanning van 22 koppen. Het blad verklaart van dit bericht geen bevestiging te hebben. EEN STUKJE BURGEROORLOG IN IN FRANKRIJK. Getracht een Spaansche duikboot te veroveren. Een duikboot der Spaansche regeering, de C. 2, die sedert drie weken in de koop- vaardijhaven van Brest gemeerd ligt in af wachting van herstellingsarbeid aan den motor, is Zaterdagavond het tooneel van een merkwaardig gevecht geweest. Tegen tien uur kwam een boot langszij met twaalf in burger gekleede personen aan boord. Een hunner zeide de commandant te zijn van de C. 4, een duikboot, die te Leverdon op reparatie wacht. Aan boord van de C. 2 bevonden zich slechts de gezagvoerder en 11 minderen.- Nadat de commandanten el kaar begroet hadden en de mannen in carré waren opgesteld, stelde de nieuw-aangeko- men commandant voor, de C. 2 voor drie millioen te koopen. Toen de commandant van de C. 2 weigerde, werd een automa tisch schietwapen op de bemanning gericht: de opvarenden werden gebonden. Het la waai trok de aandacht van een matroos, die op wacht stond en reeds waren de meer touwen losgeworpen, toen deze man een der aanvallers neerschoot en de alarm sirene deed weerklinken. De aanvallers sloegen toen haastig op de vlucht in ge zelschap van den commandant van de C. 2 en van een anderen officier. Het is nog niet bekend, of deze beiden uit vrijen wil of gedwongen het schip verlieten. De politie stelt een onderzoek in. Vernomen wordt, dat de mannen, die ge tracht hebben zich meester te maken van de duikboot C. 2, Zondagmorgen in de vroegte per auto uit Brest vertrokken zijn. Zij zijn aangehouden in de omgeving van Bordeaux met den gezagvoerder en den officier-mecanicien van de C. 2, die zij met zich mee hadden genomen. Een der gearresteerde personen is in het bezit gevonden van een brief van den ko lonel Troncoso, die het bevel voert over de rechtsche troepen in Guipuzcoa, waarin de commandant van de C. 2 uitgenoodigd wordt de duikboot tegen een belooning van 2 millioen pesetas uit te leveren. De aan boord van de C. 2 gedoode aan valler is een bekend terrorist, die de ver moedelijke dader is van den aanslag in Juni j.l. in de haven van Marseille. ROODE TERREUR IN SPANJE. Driehonderd Seminaristen vermoord. Uit Santander wordt aan de „Catholic Times" gemeld, dat Asturië ontzaglijk te lijden heeft onder de woede der terugtrek kende Roode troepen. In het kleine stadje Potes hebben zij 100 gevangenen vermoord. Te Comillas werden 300 seminaristen, 14 tot 18 jaar oud, gedood. Sommigen werden gekruisigd. Anderen werden aan elkander gebonden, in zee ge worpen. Het klooster van San Torribio de Liebana bij Potes werd zwaar geschadigd. Dit huis bezat een kostbare reliquie van het H. Kruis, maar men weet niet waar zij nu is, daar de meeste kloosterlingen sinds het be gin van den burgeroorlog gedood zijn. Mijnen onder water gezet? Voor him terugtocht hebben Asturiërs groote deelen van belangrijke kolenmijnen bij Santa Lucia onder water gezet. In San ta Lucia zelf, dat nog slechts een puin hoop is, ziet men geen enkelen mijnwer ker meer. De arbeiders zijn allen met ge weld door extremisten meegevoerd. „Leve Franco!" roept men te Barcelona. Volgens een telegram in „Le Jour" heb ben in Barcelona demonstraties plaats ge had tegen de Bolsjewistische machtheb bers. Groote groepen vrouwen trekken door de straten der stad, over de Plaza Cata- luna en de Ramblas. Zij droegen borden waarop men voor het eerst in Barcelona kon lezen: „Leve Franco! Als Franco toch maar gauw komt!" De bolsjewisten hebben met wapengeweld deze betooging uiteengedreven, waarbij aan beide zijden gewonden vielen. Hetzelfde Fransche blad weet nog te melden, dat de toestand in Gijon met den dag slechter wordt. Er is gebrek aan de al lernoodzakelijkste levensmiddelen. Plunde ringen strooptochten zijn een gewoon ver schijnsel geworden en reeds meerdere dagen is ieder gezag verdwenen. Er heerscht een volslagen anarchie. De Roode Baskische Generaal Gorney Gribarri zou nog de vlucht hebben kunnen nemen en aan boord van een visschersboot zou hij in Bayonne zijn aangekomen. Behalve nieuwste verkeers- voorschriften moet u óók riog de oudste ongevallenoorzaken (roe keloosheid en drankmisbruik!) kennen! Bultenlandsche Berichten Drie dooden, zeven gewonden. Te Skelleftea in de Zweedsche provin cie Vasterbotten, zijn twee auto's met elkander in botsing gekomen. Er zijn drie dooden en zeven gewonden. De toestand van vier gewonden is ernstig. MIJNBRAND IN ENGELAND. Twee mijnwerkers om het leven gekomen. Gisternacht is brand uitgebroken in de mijn Deaf Hill bij Trindon in het graaf schap Durham. Twee mijnwerkers zijn om het leven gekomen. DE BRAND IN DE ROTONDE TE WEENEN. Twee personen gearresteerd. De Weensche politie heeft twee personen in hechtenis gesteld, die er van verdacht worden op onbedachtzame wijze branden de sigaretten te hebben weggeworpen, waardoor de brand in de Rotonde zou zijn veroorzaakt. MUITERIJ IN GEVANGENIS IN CALIFORNIë. In de staatsgevangenis te Folson (Cali- fornië), waar 2800 veroordeelden zijn ge detineerd, is het tot een bloedige muiterij gekomen. Zeven tot levenslang veroor deelden gevangenen hebben den direc teur met lange messen bedreigd en de ontwapening geëischt van alle bewakers, alsmede de uitlevering der wapens. Toen de directeur weigerde op deze eischen in te gaan, kwam het tot een bloedig gevecht. De gedetineerden pro beerden de uitgangen te bestormen. In dit gevecht, dat een half uur duurde, werd een bewaker doodgestoken, terwijl twee gedetineerden werden doodgescho ten. Twee bewakers en vijf gedetineer den werden gewond. Tenslotte kon de orde worden hersteld. VAN HET VATICAAN NEDERLAND HOUDT VAST AAN ZIJN GELOOF. De valsche profeet in Duitschland. De Romeinsche correspondent van de „Tijd" seint d.d. 18 Sept.: De Paus heeft heden talrijke pelgrims in particuliere audiëntie ontvangen, in het bijzonder Oostenrijkers, Duitschers, Fran- schen en ook eenige Nederlanders. In zijn toespraak zinspeelde Z. H. op den binnenlandschen toestand* in Oostenrijk. Zich richtende tot de Oostenrijkers zeide hij hen heel in het bijzonder te verwelkomen, in dit ook voor Oostenrijk zoo ernstige uur. De Paus zeide te hopen, dat Oostenrijk al tijd trouw moge blijven aan de Kerk en dat het zijn katholiek karakter moge be waren, als vertegenwoordiger van het ka tholiek geloof in Midden-Europa, dat zulk een voorbeeld hard noodig heeft. Zich vervolgens richtende tot de Duit schers zeide de H. Vader: „Wat moeten wij zeggen, of liever, wat moeten wij niet zeg gen op dit zoo ernstige en zoo moeilijke tijdstip voor het katholieke geloof en voor hen die trouw wenschen te blijven aan de Kerk van Rome? Wat moeten wij zeggen, nu men in hun vaderland een nieuwen pro feet verheerlijkt, die handelt en schrijft tegen alles wat katholiek en christelijk is? Sprekende tot de 37 Nederlandsche pel grims: zeide de H. Vader: „Gij zijt gekomen uit een land, dat zoo vele onschatbare verdiensten heeft voor de katholieke missiën. Men kan zeggen dat Nederland een machtig land is wegens zijn benijdenswaar- digen bloei, maar men moet daaraan tevens toevoegen, dat deze bloei onzen missiën ten goede komt. Wij zeggen dit bij iedere gelegenheid als Wij tot onze Nederlandsche kinderen spre ken, maar Wij willen het heden nogmaals herhalen. En iederen keer moeten Wij daarbij uiting geven aan Ons vertrouwen, dat de Neder landsche katholieken altijd trouw zullen blijven aan de Kerk, Haar doctrine en Haar discipline. Nederland kent ook zulken die trachten het van de rechte wegen af te voeren, maar het Nederlandsche volk houdt vast aan het oude geloof, het geloof der vaderen, het geloof der oude glorievolle tijden". VOLKENBOND DE ASSEMBLéE BIJEEN. De besprekingen van Zaterdag. Als eerste spreker ter Volkenbondsver gadering heeft Zaterdagochtend de eerste gedelegeerde van Hongarije, generaal Tanc- zos, het woord genomen. Spreker consta teerde een wanverhouding tusschen de technische en politieke werkzaamheden van den Volkenbond. Het is van belang, dat de Volkenbond zijn politiek werk intensifieert. Zijn hervorming is onontbeerlijk voor de handhaving van den vrede. De redevoering van den minister van bui- tenlandsche zaken van Egypte was in hoofdzaak gewijd aan het Palestijnsche vraagstuk. Spreker betoogt, dat het recht en de rechtvaardigheid willen, dat Palestina aan de Palestijnen blijft en dat de stichting van een Joodschen staat ondergeschikt blijft aan de toestemming der Arabische meerderheid. De Spaansche minister Negrin heeft een redevoering uitgesproken, welke hij be sloot met de volgende eischen: 1. Herstel van de vrijheid van handel ten gunste van het republikeinsche Spanje. 2. De doeltreffende toepassing van maat regelen tot evacuatie van in Spanje strij dende vreemdelingen. 3. Uitbreiding van de overeenkomst van Nyon tot bescherming der Spaansche vloot. 4. Erkenning door den Volkenbond, dat Spanje het slachtoffer van een aanval is geworden. 5. Verwijzing van "het deel van het rap port van den secretaris-generaal inzake de Spaansche kwestie naar de zesde commis sie die voor politieke kwesties. „Een vredescrisis, geen Volkenbondscrisis". De Fransche minister van buitenland- sche zaken, Delbos, begon Zaterdag zijn be toog met te getuigen van Frankrijks geloof in het Volkenbondspact. Frankrijk, zoo zei de hij, is eenstemmig van meening, dat in DE CHINEEZEN ONTSNAPT. De Japansdie omsingelings-pogingen tus schen de spoorlijn PeipingHankau ee TientsinPoekau hebben blijkbaar niet tot het gewenschte resultaat gevoerd. De Chi- neezen trekken in de grootste haast terug en de krijgsverrichtingen worden door zwa ren regenval belemmerd. Men acht het mogelijk, dat de Chineezen de provincie Hopei prijsgeven en zich tot achter de grensrivier terugtrekken. Ter hoogte van Tsjengtjen zou een sterke Chineesche stel ling gebouwd worden. Geen tweede „Tannenberg". De berichten omtrent de ontsnapping der in Noord-China omsingelde 40.000 man Chineesche troepen hebben in welingelich te kringen in Japan een gevoel van onbe hagen gewekt,, aangezien het doel van de Japanneezen vooral was de algeheele ver nietiging der Chineesche strijdkrachten. De behendigheid der Chineezen, die aan de Japansche omsingeling ontsnapt zijn, ondanks de hoop, dat de Japanneezen had den een „slag bij den Tannenberg" in Chi na te kunnen leveren, doet vreezen, dat de Chineezen de Japansche troepen mee- sleepen in verre operaties en nog belangrij ke strijdkrachten overhouden na verjaagd te zijn uit „de streek", die gedemilitariseerd moet worden". Japansche troepen in gevaarlijke positie. Het Japansche telegraafagentschap Do mei meldt, dat zich een uitzonderlijke stra tegische situatie heeft voorgedaan achter het front der Japansche troepen. N.l. bij hun opmarsch in de richting van Pauting- fo hebben deze troepen alle Chineesche li nies doorstooten en achter zich Chineesche troepenelementen gelaten, die thans hard nekkig de Japansche achterhoede aanval len. De Clhineesche troepen, die aldus in het achterland der Japaneezen zijn geble ven, worden geraamd op 25 tot 50.000 man, zoodat zij in grooter getale zijn dan de troepenmacht der Japaneezen, die naar het Chineesche binnenland oprukken. Wanneer deze Chineesche troepen be hoorlijk zouden zijn uitgerust, zouden zij de Japansche eenheden kunnen omsinge len en hun verbindingslijnen met den kern van het leger afsnijden. De Japansche mili taire deskundigen verklaren echter, dat de beweging der Japansche troepen ver gemakkelijkt wordt doordat luchtstrijd krachten aan Chineesche zijde ontbreken, hetgeen een nauwkeurige waarneming der Japansche bewegingen onmogelijk maakt, terwijl de Japansche vliegtuigen de op den grond opereerende Japansche strijdkrach ten iedere beweging van den tegenstan der kunnen melden en met bommen en mitrailleurvuur de Chineesche concentra ties uiteen kunnen drijven. LUCHTAANVAL OP NANKING. De Japansche luchtmacht heeft den Zon dag benut voor een grootsch opgezet of fensief tegen de Chineesche hoofdstad Nan king. Aanvankelijk waren niet minder dan 46 toestellen opgestegen, doch als gevolg van diverse oorzaken bereikten slechts circa twintig vliegtuigen hun doel. Twee der machines werden tijdens den tocht neergeschoten. Omtrent de totale verliezen der beide luchtmachten loopen de berichten der par tijen sterk uiteen. „Gevaarlijke zone". De Japansche autoriteiten hébben aan alle buitenlanders te Nanking met in begrip van de diplomatieke vertegenwoor digers verzocht de stad vóór 21 Septem ber, des middags om twaalf uur, te verla ten, daar Nanking thans „gevaarlijke zone" geworden is. het pact de veiligste waarborg ligt voor een harmonieuse en vreedzame wereld. Om den vrede te reorganiseeren, moet men re kening houden met de crisis welke de vrede doormaakt. „Ik zeg een crisis van den vrede en niet een crisis van den Volkenbond. Iets anders is in overweging te nemen, dat het mechanisme van den Volkenbond herzien moet worden, dat de Bond niet over de noo- dige en voldoende middelen beschikt om een vreedzame ontwikkeling der collecti viteit te verzekeren, of dat die middelen be ter gebruikt moeten worden. Het is niet te laat om de gemaakte fou ten in te zien en daarom overweegt Frank rijk een ontwerp tot hervorming van het V olkenbondspact". DUITSCHLAND DE KERKSTRIJD. Dominee Fuellkrug, die optreedt als plaatsvervanger van ds. Niemoeller in de St. Annakerk in Dahlem, heeft bekend gemaakt, dat wederom oppositioneele pre dikanten in Brandenburg gearresteerd zijn. In het geheel zijn thans bericht^ ontvangen over 142 arrestaties. DE WRIJVING MET POLEN. Twee Poolsche afgevaardigden van den Volkstag hebben geprotesteerd bij den Senaatspresident van Dantzig tegen het verbod om verscheidene Poolsche bladen Dantzig binnen te brengen. In een aan den Senaatspresident gericht schrijven vragen de afgevaardigden, deze maatre gelen op te heffen en geven zij de verze kering, dat de Poolsche bevolking te Dantzig wenscht samen te werken in goede betrekkingen tusschen Polen en Dantzig en hoopt, dat de liquidatie der recente incidenten daartoe zal bijdragen. FRANKRIJK CHAUTEMPS OVER DEN ARBEID DER REGEERING. Vqortbrengingsrhythme moet versneld worden. Minister-president Chautemps heeft te Rlois het woord gevoerd op een vergade ring van den radicaal-socialistischen bond van Loir et Cher. Na een overzicht van dien financieelen arbeid der regee ring te hebben gegeven, deelde Chau temps mede, dat Bonnet binnen twee da gen den parlementscommissies een even wichtig begrootingsontwerp zou voorleg gen. Op het gebied van de monotaire vrij heid, aldus Chautemps, waarop, zekeren kwaadwilligen geruchten ten spijt, nooit een aanslag is gepleegd, ondervinden wij dagelijks bewijzen van vertrouwen, ook uit het buitenland. Alles doet verwach ter», dat na een vlaag van onrust, die ove rigens ook op tal van buitenlandsche beurzen gevoeld is, de rust zal wederkee- ren. Hoewel de toestand eenigszins verbe tend is, aldus vervolgde Chautemps, vraagt het blijvende tekort op de han delsbalans om dringende maatregelen: het toont de noodzakelijkheid van een sneller voortbrengingsrhythme aan. Het uitgebreide en onpartijdig onderzoek, dat wij met medewerking van de C.G.T. heb ben ingesteld, zal in dit opzicht binnien enkele dagen de noodige opheldering brengen. Indien, zoo als verwacht kan worden, rationalisatie der fabrieken en verbetering der arbeidorganisatie zullen worden aanbevolen^, zullen zoowel werk gevers als arbeiders in de onontbeerlijke aanpassing moeten toestemmen. Sedert Zondag heeft de politie 160 huis zoekingen verricht, waarvan 52 in "ver band met de zaak der .Cagoulards". RUSLAND ZUIVERING ZONDER EIND. Het blad „De ster van den Stillen Oceaan" dat te Chabarowsk verschijnt, heeft in zijn editie van 10 September me degedeeld, dat 20 leden van een organi satie terroristen en Trotzkistische spion nen gefusilleerd zijn in de stad Worosji- lof. Zij waren er van beschuldigd zich voor rekening van de Japansche spion- nage te hebben schuldig gemaakt aan sa botage op het spoorwegnet in het Verre Oosten. De president der republiek Karelië, Archipof, en de minister van justitie, Pa- lin, zijn afgezet. Zij werden beschuldigd van bourgeois-nationalisme. AFRIKA ONGEREGELDHEDEN TE ALGIERS. „Le Matin" meldt uit Algiers^, dat het gisterochtend tot een botsing is gekomen tusschen een 200-tal leden der Arabische valkspartij, die, ondanks het verbod van den prefect toch een betooging wild'en houden en de politie. De commissaris van politie en een tiental agenten werden ge wond. Dertig inheemschen werden licht gewond. Tien betoogens zijn gearresteerd. Ric 6 Rac. „En dan, als je me doodt, denk er dan eens aan hoe groote moeite het sou kosten, om, als alle misdadigers, terug te keeren naar de plaats van het misdrijf".

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6