GRATIS RECHTZAKEN MAANDAG 20 SEPTEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 r^ANDERLUK HOE WORDT HET WEER? NOG KANS OP REGEN. De Bilt seint: Meest matige Westelijke tot Noordelijke wind, aanvankelijk zwaar bewolkt tot be trokken met nog kans op regenbuien, later opklarend, weinig verandering in tempe ratuur. Hoogste barometers!: 762.8 te Vestmanoer. Laagste barometers!: 746.3 te Ingö. Het depressiegebied, dat zich Zaterdag over vrijwel het geheele waarnemingsge bied uitstrekte, verplaatste zich Oostwaarts. Hedenmorgen lagen depressiekernen over Noord-Scandinavië en over de Oostzee. In het Westen op den Oceaan ligt een rug van hoogedrukking; ver in het Westen na dert een nieuwe zeer diepe depressie. De wind waait matig tot krachtig rond de de- piessiekernen; in het geheele Oostelijk deel van het waarnemingsgebied is de lucht zwaarbewolkt tot betrokken met plaatselijk regen. Alleen op het Westen van de Brit- sche eilanden en in Zuid-Frankrijk is de lucht opgeklaard. In Scandinavië en in het Oostzeegebied is de temperatuur boven nor maal, overigens is zij overal daar beneden. Verwacht wordt, dat in onze omge ving de wind naar Noordwest zal loo- pen met meest matige kracht. Aanvan kelijk wordt zwaar bewolkte tot be trokken lucht verwacht met nog kans op regenbuien, vermoedelijk zal het later opklaren. De temperatuur zal wei- .uig veranderen. LUCHTTEMPERATUUR. 12.6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSLRS e.a.: Van Maandagavond 7.35 uur tot Dinsdag morgen 6J3 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Dinsdag 21 Sept. voorm. 3.54 uur en nam. 4.20 uur. WATERTEMPERATUUR. De Zijl 15 gr. C. meer dan in 1921. Van persoonlijk contact tusschen docent en student kan haast geen sprake meer zijn. Men bedenke voorts, wat het voor den hoogleeraar beteekent, naast zijn zoo omvangrijke taak, driemaal' zoo veel examens af te nemen als vroeger. Zij worden indernaad slaven van hun beroep. De psychiatrisch-neurologische kli niek staat nog steeds ledig tot spot van de duizenden personen, die, hetzij als patiënten, hetzij als bezoekers, het zie kenhuis komen betreden. Spr. hoopt van harte, dat men niet voort zal gaan met voor de neurologie-psychiatrie te Lei den geheel onvoldoende hulpmiddelen aan te wenden, en dat het daarvoor be stemde gebouw geheel of gedeeltelijk zal worden ingericht voor het doel, waarvoor het is gesticht. Tot 1905 kwamen jaarlijks aan de vier universiteiten in het geheel minder dan 200 studenten aan, van 1905 tot 1916, min der dan 300 om in 1926 tot boven de 500 te stijgen, een toeneming, geheel onevenre dig met het accres der bevolking. Niet alleen aan de universiteiten is de overbevolking een onoverkomelijk bezwaar, doch het brengt ook het gevaar mede voor een teveel aan geneeskundigen in den lan de. Het wordt steeds moeilijker een bestaan te vinden en het gevaar, dat er hier te lan de een medisch proletariaat zal ontstaan, nadert hoe langer hoe meer. Zeer zeker is de medische opleiding hier te lande niet slecht. Over het algemeen is de Neder- landsche arts nog goed. De medische oplei ding hier te lande kan de vergelijking met de andere landen nog doorstaan. Er moeten evenwel maatregelen worden genomen om eenerzijds het aantal studen ten te beperken anderzijds de leerkrachten en -middelen in overeenstemming te bren gen met het aantal studenten dat moet op geleid worden. Allen zullen het er over eens zijn, dat zoowel de arts als de apotheker latijn be hoort te kennen. Ook voor de algemeens ontwikkeling van eiken medicus is de stu die der oude talen een voortreffelijk hulp middel. Voor de medische studie moet aan een gymnasiale vooropleiding verre de voorkeur worden gegeven boven de hoo- gere burgerschool. De noodtoestand, welke in 1878 door het gebrek aan medici dwong het eindexamen hoogere burgerschool als toegangsweg voor de medische studie te openen, bestaat niet meer, integendeel. Spreker zou gaarne zien, dat voor eiken medicus de kennis van het Latijn vereischt werd en Grieksche facultatief toegelaten werd. De geneeskundige en de pharmaceu- tische studie zouden alleen toegankelijk moeten zijn voor personen met diploma eindexamen B of daarmede gelijkgesteld examen of met een diploma van een inrich ting, waar latijn als een der hoofdvakken gedoceerd wordt. Aldus handelend zou men verscheiden doeleinden gelijk bereiken: aan den arts het voor hem noodzakelijke latijn verschaf fen, zijn algemeene ontwikkeling verhoogen en tevens een vermindering van het aantal artsen teweeg brengen. Met eenige toepasselijke woorden droeg prof. van der Hoeve het rectoraat vervol gens over aan prof. Barge. COLLECTE ST. ELISABETH- VEREENIGING. De gisteren in de St. Petruskerk gehou den collecte ten bate van de St. Elisabeth- vereeniging alhier, na predicatie van den zeereerw. pater J. v. Rijckevorsel S.J., heeft opgebracht 370.48 Jk. Wie de St. Eiisabethvereeniging alsnog een gave wenscht te doen toekomen kan zulks doen aan het adres van de penning- meesteresse, mej. Jacq. Noordman, Haag- weg 92, postgirorekening 189828. NED. R.K. BOND VAN HANDELS-, KANTOOR- EN WINKELBEDIENDEN „ST. FRANCISCUS VAN ASSISIë". Afd. Leiden. De adressen van de dagelijks-bestuurs- leden zijn: F. H. M. Kok, voorzitter. Valdez- straat 13; A. Warnau, secretaris, Buys Bal lotstraat 23; P. de Wekker, penningmeester, Javastraat 6, spreekuren penningmeester iedere middag van half twee tot half drie en bovendien 's Maandagsavonds van 9 tot 10 uur. Adres propaganda-club: H. de Bruyckere, Parkstraat 63a. Aan al deze adressen kan men zich op geven voor het lidmaatschap van den Bond. JEUGDIGE EERLIJKE VINDERS Deponeeren een portemonnaie met bijna f 600. Zaterdagmiddag vervoegden zich twee jongens aan het politiebureau van 10 en 7 jaar, die mededeelden in de Spilsteeg, tus schen de Wielmakerssteeg en de Kraaier- straat, een portemonnaie met geld gevon den te hebben. De eerlijke jongens had den zich, toen zij den schat vonden, on middellijk naar het politiebureau begeven, om het gevondene te deponeeren. Bij onderzoek bleek, dat de portemon naie bijna 600 bevatte. Niet lang na de aangifte vervoegde zich de verliezer op het politiebureau, een Leidenaar, dien het verlorene wel zeer spoedig weer ter hand kon worden ge steld. De jeugdige eerlijke vinders kregen een goede belooning. Speeltuiwvereeniging „Noorderkwartier" Zaterdagmiddag hield de speeltuinver- eeniging „Noorderkwartier" haar jaarlijk- schen vliegerwedstrijd. De opkomst was zeer groot en vele jongens hebben hun best gedaan, want er waren zeer mooie vliegers aanwezig. De jury had een moei- •iike taak te vervullen. De prijzen wer den als volgt gewonnen: 1. André v. d. Zeeuw, 2. Wim Sjardijn, 3. Gerard v. Bie zen, 4. Piet Mieremet, 5. Karei v. Ark, 6. Cor Stouten, 7. Corrie Nievaart, 8. Henk Koet. De overige deelnemers een troost prijs. Aan het einde van den wedstrijd, dank te de voorz., de heer Guldemond, de hee- ren juryleden en allen die hadden mede gewerkt tot het slagen van dezen wed strijd. Het was jammer, dat door den ster ken wind enkele vliegers het moesten ontgelden. Hedenmorgen te 10.15 uur is H.M. de Koningin per auto de gemeente gepas seerd, van het Loo komend en gaande naar Den Haag. Gistermiddag tusschen 12 en 2 uur, toen de wedstrijd Aspiranten A Lugdunum te gen Aspiranten Sportman op het terrein achter Pomona aan den gang was, heeft iemand de heden ten dage zeer gelief koosde sport van het stelen van rijwiel plaatsjes uitgeoefend. Een 15-jarige jon gen miste na het genot van een kostelijk partijtje voetbal aanschouwd te hebben, zijn plaatje, wat zijn enthousiasme leelijk deed dalen. Tot secretaris van den Academischen Senaat der Universiteit is voor het acade mie-jaar 19371938 benoemd prof. dr. P. C. Flu. Voor het examen landmachinist dipoma A is te Amsterdam geslaagd de heer J. G. van Leeuwen alhier. HOOGE RAAD. De telefoongids en het auteursrecht. U. S., wonende te Amersfoort, die zijn bedrijf te Leeuwarden uitoefent, heeft voor de rechtbank te Zutfen terechtgestaan we gens schending van de auteurswet door het doen overdrukken van de telefoongids der gemeente Brum men. De rechtbank heeft hem echter vrijgesproken op grond, dat de Auteurswet hier niet van toepassing zou zijn, omdat het nier niet betreft een werk van letterkunde, wetenschap of kunst. In hooger beroep heeft het Gerechtshof te Arnhem dit vonnis vernietigd en op grond van artikel 10 der Auteurswet S. ver oordeeld tot 10 boete. Het Hof overwoog daarbij, dat artikel 10 spreekt van „boe ken, brochures, tijdschriften en alle an dere geschriften" Tegen dit veroordeelende arrest is S. in cassatie gekomen bij den Hoogen Raad. Mr. Frima uit Amersfoort heeft namens requirant als cassatiemiddel verdedigd schending van art 10 primo juncto art. 1 der Auteurswet. Pleiter zette uiteen, dat S. een boekbin derszaak heeft en veel succes heeft gehad met het drukken van omslagen voor tele foongidsen in verschillende plaatsen. Op die omslagen plaatst hij adverenties. Zoo kwam hij ook in de gemeente Brummen, maar het aantal aangeslotenen was daar zóó gering, dat men geen omslag kon ma ken. Hij heeft toen aan den binnenkant van een samenklappend karton de tele foonnummers van de gemeente gedrukt zonder een completen afdruk te maken van de telefoongids. De prineipieele vraag is nu, of hier ge sproken kan worden van een schending van het auteursrecht. Naar pleiter meent, kan de staat geen auteursrecht doen gelden op telefoongidsen. De telefoongids is een druk werk, dat gratis verspreid wordt, en hoe meer deze gidsen door particulieren ge drukt zouden worden, hoe voordeeliger dit zou zijn voor den staat. In wezen gaat het dan ook over de ad vertenties. De concurrentie is echter op het gebied der reclame vrij. De advocaat-generaal mr. Berger zal op 4 October conclusie nemen. HAAGSCH GERECHTSHOF. De auto-diefstallen in België. Wegens diefstal van auto's in België die later over de Hollandsche grens werden gesmokkeld en verkocht, is de 43-jarige koopman J. P. L. door de Rotterdamsche rechtbank veroordeeld tot een gevangenis straf van drie jdar. De garagehouder P. B. te Rotterdam, die de gestolen auto's had verkocht, werd wegens heling veroor deeld tot een gevangenisstraf van acht maanden. Het Haagsche Gerechtshof bevestigde heden in hooger beroep deze vonnissen. Leest met aandacht de advertenties in Uw Dagblad! HAAGSCHE POLITIERECHTER. Benzinedorst. C. v. d. M. te R ij n s b u r g moest ver schijnen omdat hij er zijn gewoonte van had gemaakt auto te gaan rijden, terwijl hij geen geld had voor benzine. Ob de auto rijdende te houden, had hij hier en daar benzine in zijn tank later loopen zonder medeweten evenwel van den eigenaar van de benzine pomp. Natuurlijk werd- toen oplichting geboren. Voor deze oplichting moest verdachte hedenmorgen voor den politierechter verschijnen. De Officier van Justitie jhr. mr. Asch van Wijck, achtte 't feit zeer ernstig. Verdachte heeft het veel te hoog willen zoeken. Aangezien hij daar toe geen geld had is hij tot de zeer geraf fineerde oplichtingen overgegaan. Boven dien is er een zeer ongunstig rapport over hem ingekomen, dat aanraadt een onvoor waardelijke gevangenisstraf te geven. Daar om wil spr. een ernstige straf eischen en wel een gevangenisstraf van zes maan den, waarvan drie maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar. De politierechter, prof. mr. van Bemme- len, wilde het echter nog eens met verdach te probeeren, maar dan moet hij in de toe komst niet meer zoo hoog grijpen. Als men geen geld heeft kan men zulke bokkespron- gen niet maken. Uitspraak: zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Een ijdele juffrouw. Mej. M. G. G. te Koudekerk moest verschijnen omdat zij allerlei artikelen van de markten had weggenomen. Het waren in hoofdzaak opschik-artikelen. Daar ver dachte veel berouw van haar daden heeft en het een levensles voor haar geweest is eischte de Officier een voorwaardelijke ge vangenisstraf van twee maanden, met een proeftijd van drie jaar. De politierechter vond dat verdachte heel dom gehandeld heeft. Zij zal nu wel genezen zijn van haar ijdelheid. Met den wijzen raad, dat zij zulke domme dingen voortaan niet meer moet doen, was de uitspraak conform den eisch. Verduistering van ƒ400. Mej. C. G. de B. te Nieuwerbrug heeft in haar dienstbetrekking een geldbe drag verduisterd van ruim 400. Verdach te gaf de feiten toe en had veel spijt van haar ondoordachte daad. Het geld is ge deeltelijk terugbetaald. Toch von de Offi cier, dat een flinke straf op zijn plaats zou zijn en wel een gevangenisstraf van zes maanden, waarvan twee maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. De politierechter wilde een rapport in winnen, omdat hij het meisje nog niet zoo dadelijk in de gevangenis wilde hebben. Voor onbepaalden tijd aangehouden. De misère van het oude ijzer. Aan H. v. L., los arbeider te K a t w ij k aan Zee, was heling ten laste gelegd. Verdachte had oud ijzer verkocht, dat zijn kinderen, op zijn aandringen, hadden ont vreemd. Zeer ernstig vond de Officier dit feit. Wel zegt verdachte uit armoede ge handeld te hebben, maar dan probeert men het niet op zulk een manier en laat men zijn kinderen niet gaan stelen. Omdat er een gunstig rapport is binnengekomen wil de Officier daar nog een keer met mede gaan. Eisch ten slotte een voorwaardelijke ge vangenisstraf van twee maanden met twee jaar proeftijd. Uitspraak conform. Als stucadoors staken. „Ik lust je wel", had een Haagsche stu- cadoor een Leidschen collega toegevoegd en het niet alleen bij woorden willende laten had hij den Leidenaar P. A. G. tegen den grond gedeponeerd. Hetboks- partijtje was ontstaan omdat de getuige met zijn broer werk had verricht buiten Leiden, en wel op een karwei, waar ge staakt werd. Dit was niet naar den zin ge weest van den verdachte en een dertigtal kameraden. Daarom had deze stoet vanaf het station te Leiden de beide broeders ge volgd en hen uitgejouwd. Ten slotte was verdachte de held geweest en had P. A. G. tegen den grond gewerkt. Verschillende getuigen zoowel voor als tegen werden gehoord, die verklaarden, dat op het Rapenburg te Leiden het feest was begonnen met gejouw. Terecht komen de op de Zonneveldstraat was het spul be gonnen, alzoo.... vlak bij het politie bureau. Veel wisten de getuigen echter niet te vertellen zoodat geen nieuwe gezichts punten geopend werden. De Officier vond het ten laste gelegde bewezen en zeer ernstig. Zulke methoden komen in ons vrije Nederland niet te pas. Een groot aantal stakers volgen twee werk willigen omdat die het niet eens zijn met hun ideeën. Toen zij het niet «et woorden konden winnen werden zij handtastelijk. Dat komt niet te pas. Een zeer strenge straf is hier op zijn plaats voor deze ernstige daad. Als de Leidenaars werken willen, dan moeten zij dat vrij kunnen doen en niet mishandeld worden door personen, die het daarmee niet eens zijn. Eisch tenslotte vier maanden gevangenis straf. De verdediger zeide nog, dat de beide Leidenaars een systeem van de Haagsche stucadoors hadden verbroken, wat deze ont kenden en vroeg vrijspraak. De politierechter was het met den ver dediger eens en achtte de ten laste gelegde mishandeling niet bewezen en sprak ver dachte dus vrij. Een badkuip wegenomen maar niet om te baden. W. van H. los werkman te Leiden had een ijzeren badkuip weggenomen; niet uit zindelijkheidsoverwegingen maar met het oogmerk dit nuttige voorwerp te verkoopen en voor de opbrengst sigaretjes te koopen en bioscöopjes af te loopen. Er was 'n gunstig rapport over verdachte bin nen gekomen; daarom eischte de officier een geldboete van 10.subs 10 dagen. De politierechter meende, dat verdachte de geldboete niet kan betalen omdat hij maar 7.per week verdient en dit ge heel voor zijn levenonderhoud noodig heeft. Daarom wilde de politierechter een an dere straf opleggen en wel een voorwaar delijke gevangenis straf van een maand met een proeftijd van twee jaar. Zich acht gulden toegeëigend. De los werkman M. A. v. d. M. te T e r Aar heeft 8 verduisterd van zekeren van T. daar ter plaatse. Verdachte erkende het feit en zeide, dat hij het terug had gegeven. Daarmede rekening houdend waren de eisch en de uitspraak ƒ10 ?ubs rO dagen ^„Reken maar! Ik ga eiken Zon dag naar een voetbalwedstrijd I" '„Maar toch zeker alleen als bet mooi weer is?" '„Hoe kom je er bijl Of't regent of sneeuwt, ik moet er bij zijn" '„En de koude voeten dan met de gebruikelijke verkoudheid?" '„Waarom bestaat er dan Aspi rin? Bij de eerste verschijn selen neem ik direct een of twee tabletten, 't Is maar een weet!" Aspirin is een »/krycï»-produc! Oranjebanden •Aayc»..kruis waarborgen de werkzaam heid en onschadelijkheid 33 De steun opgelicht. De Leidsche schaver M. P. had ge stempeld, terwijl hij en zijn vrouw wel verdienste hadden. De Officier vond de ten laste gelegde feiten bewezen en vond een strenge straf op zijn plaats. Eisch zes weken gevangenisstraf. De politierechter wilde verdachte nog een kans geven, temeer daar een gunstig rapport is binnengekomen. Maar als het weer zou gebeuren dan zou de volle straf maat worden toegepast. Uitspraak tenslotte twee maanden ge- van gfcnisstraf maar voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Nogmaals het oude ijzer. H. S. los werkman te Le i d e n had van de scheepswerf van de N.V. de Hoop te Leiden een hoeveelheid oud ijzer weg genomen. De officier zeide o.a., dat verdachte reeds een voorwaardelijke veroordeeling van zeven maanden achter den rug heeft. Hoewel dit een les voor hem had moeten zijn was hij toch op den ingesla gen weg voortgegaan en had maar weer een diefstal gepleegd. Niettemin drimgt het reelasseeringsrapport op een voor waardelijke straf aan. Nog een maal wil de spr. met het rapport mee gaan en eischte een gevangenisstraf van 4 maan den maar voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. De politierechter gaf verdachte een ernstige reprimande en den raad uit te scheiden met deze dwaze dingen. Tenslotte was de uitspraak conform den eisch. Kom er uit als je durft. Dit had geroepen de schipper J. W. v. S. te Rijnzaterwoude, teen de klom penmaker H. R. K., uit dezelfde plaats, een staaldraad had doorgezaagd, waarmede het schip van verdachte vast lag. Toen de klompenmaker niet aan de vriendelijke uitnoodiging had voldaan, had verdachte een luchtbombardement inge zet, bestaande uit bier- en ciderflesschen. Het slotstuk van deze bekogeling was ge weest, dat verdachte een vaarboom had ge nomen en deze door de ruit van het huis van den klompenmaker had geworpan. Na veel inwoners uit Rijnzaterwoude als ge tuige gehoord te hebben, die nogal tegen strijdige verklaringen aflegden, achtte de Officier het tenlaste gelegde niet bewezen, waarbij de Officier den raad gaf den vrede te bewaren, en uit de handen der politie te blijven. Ook de politierechter achtte het inslaan van de ruit niet bewezen en sprak verdachte vrij, zich verder aansluitend bij edestichtende requisitoir van den Of ficier. g^ElT Z i die zich vanal heden abonneeren op Os Leïeüscfa© Co&ipasït ontvangen ce nog verschonende nummers tot 1 OCTOBER A.S. GRATIS Oe abonnementspr. s bedraagt bij vooruitbetaling: VOOR LEIDEN 19 CENT PER WEEK, f2.50 PER KWARTAAL BIJ ONZE AGENTEN 20 CENT PER WEEK, 12.60 PER KWARTAAL FRANCO PER POST12.95 PER KWARTAAL Het gei'llu treerde Zondagsblad is voar de abonné's verkrijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal. ALLE INGESCHREVEN ABONNé's zijn opgenomen in onze GRATIS ONGEVALLEN-VERZEKERING. NAAM: STRAAT PLAATS: geeft zich hierbij op ais abonné op DE LEIDSCHE COURANT. Betaling per kwartaal per week (doorschrappen wat niet wordt verlangd), per post Verzoekt gratis toezending van de vóór 1 October verschijnende nummers

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2