STADS NIEUWS Rectoraatsoverdracht der Leidsche Universiteit DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Prof. dr. J. van der Hoeve over: De opleiding van den medischen student 28ste Jaargang MAANDAG 20 SEPTEMBER 1937 No. 8832 S)e CeidaeHeSoti^o/tit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onz Agenten 20 cent per week i 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT Gewone Advertentiên 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 V Werkkampen Het nut van de werkkampen voor jon geren wordt, helaas, door velen nog niet begrepen. Wij willen nog 'ns kort en, naar we hopen, duidelijk zeggen, waarin het nut van die werkkampen bestaat. De jonge menschen worden 'ns ge haald uit de sleur van het dagelijksch niets-doen. Zij hebben weer 'ns nuttigen arbeid en dat kan van zoo groote betee- kenis zijn krijgen weer 'ns andere gedachten. Ze worden 'ns heerlijk, licha melijk en geestelijk, verfrischt! Voorzoo ver dat noodig en gewenscht is. En laten de betrokkenen 't eerlijk bekennen: Is 't niet noodig of gewenscht?Helaas hebben zoo vele jongere werkloozen, bui ten hun schuld, een verfrissóhing o zoo noodig. De werkkampen, de katholieke werkkampen kunnen den jongeren werk- looze even weg-rukken uit z'n gewone dagelijksche leven.... en dèt zal hem goed doen. Wij hopen, dat het nut van de werk kampen zal worden ingezien door meer dere katholieke jonge werkloozen, dan tot nu toe! Hoogleeraren, lectoren en privaat-docenten Bij het overdragen der rectorale waar digheid aan de Amsterdamsche Univer siteit heeft prof. E. Laguere o.m, het vol gende opgemerkt: Na een opsomming van het aantal pro fessoren, lectoren en privaat-docenten, die in den loop van het jaar hun ambt hebben aanvaard, stelde spreker de vraag, of het instituut van lectoren eigen lijk nog wel te verdedigen is. Hij ziet daarin een onnoodige handhaving van (verschillen in rang onder de docenten, ■waarvan niemand voordeel heeft, inte gendeel, waardoor de betreffende en zijn vak worden gedeclasseerd. Het heeft vol gens spreker geen zin een zelfstandig do cent, die onderwijs geeft, examineert en zelfs directeur van een laboratorium kan zijn, in een afzonderlijke groep onder te brengen, afgezien van salarisgroepeerin- gen, die ook niet behoeven te vervallen, wanneer men de lectoren b.v. tot buiten gewoon hoogleeraren maakt. Trouwens, ook de salarissen van de hoogleeraren zijn reeds zóó laag, dat het hun bij een gezin van normale grootte niet mogelijk is, den kinderen een academische opleiding te geven. Spr. breekt ook een lans voor de posi tie der privaat-docenten, die naar zijn meening lang niet genoeg ingevoegd worden in het academische kader. Door een grootere waardeering voor het werk van de privaat-docentep zou men er toe kunnen medewerken dit corps van vrij willige docenten zoo samen te stellen, dat hieruit meer dan tot nu toe een keuze kan worden gedaan bij de benoeming van een hoogleeraar en men niet de kans loopt van een tekort aan volwaardige candidaten, dat in Nederland zeker niet behoeft op te treden. Strijd tegen examens Dezelfde Amsterdamsche aftredende rector-magnificus heeft ook zijn meening gezegd over examens, waartegen hij een strijd wil gaan voeren. Aan het verslag zijner rede ontleenen we: Spreker geeft in overweging het pro bleem van de examens als zoodanig nog eens onder oogen te zien. Hij vraagt zich af, waarom voor de bevoegdheid van mi nister, bankier, journalist, museum-direc teur of concert-directeur, welk beroep toch zeker van even groot belang voor de gemeenschap is, als dat van arts, advo caat, ingenieur, enz. geen examen en voor een andere categorie wel examens worden vereischt. Zou men zich voor het gebruik maken van de diensten van een arts, een advocaat enz. niet zeer goed kunnen ver gewissen (b.v. aan de hand van verschil lende testimonia) van de wijze, waarop deze hun studie hebben verricht, en dan wellicht over betere waarborgen beschik ken, dan die door diploma's worden ver schaft, die bovendien slechts voor een ge middelde bekwaamheid of nog minder PROF. DR. J. VAN DER HOEVE, de aftredende rector magnificus. Hedenmiddag heeft in het Groot Audito rium der Leidsche Universiteit de plechtige overdracht plaats gehad van het rectoraat door prof. dr. J. van der Hoeve aan prof. dr. J. A. J. Barge De aftredende rector magnificus, prof. v. d. Hoeve, heeft op de gebruikelijke wijze een overzicht gegeven van de lotgevallen der Leidsche Universiteit in het afgeloo- pen jaar. Daarin herinnerde hij allereerst aan de huwelijksvoltrekking van H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H Prins Bernhard. Niet alleen waren President en Secretaris van het College van Curatoren, Rector en Secretaris van den Senaat als vertegen woordigers der Universiteit uitgenoodigd, waren in verschillende andere qualiteiten alle curatoren en enkele professoren aan wezig, werden onder de bruidsmeisjes Leid sche studiegenoot en gevonden, stond de eerewacht van Nederlandsche studenten opgesteld bij den ingang van de kerk onder commando van een Leidsch student, maar bovendien was één der leden van den Se naat het groote voorrecht deelachtig gewor den om als getuige voor de Koninklijke Bruid te mogen optreden. De keuze van Johan Huizinga is alom in den lande hoogelijk gewaardeerd geworden en heeft de banden tusschen Oranje en de Leidsche Universiteit nog hechter gemaakt dan zij »-eeds waren. Spr. memoreert hierna het overlijden van Scato G. de Vries, oud-buitengewoon hoog leeraar en oud-directeur der Universiteits bibliotheek, Albert Verwey, oud-hoog leeraar, P. N. van Kampen, hoogleeraar, J. H. P van Kerckhoff, oud-lector, Th. P. H. van Aalst, oud-lector, H. Cornet Sr., oud amanuensis en acht overleden studenten, van wie er vijf door verkeersongevallen om het leven kwamen. De verschillende mutaties aan de univer siteit passeeren hierna de revue, evenals de verschillende gelegenheden, waarbij de Leidsche universiteit officieel vertegen woordigd was. Het Academisch Ziekenhuis kreeg in het pasklaar zijn gemaakt? Dit geldt des te meer in Nederland, waar geen beper king bestaat ten opzichte van het aantal malen, dat men zijn examen mag herhalen en de examenbul dan nog haast eerder een bewijs is van het bezit van uithou dingsvermogen en geld dan van een cer tificaat van bekwaamheid. Spreker zou den. strijd tegen de examens willen aanbinden, omdat zij de langzame en zekere dood van het hooger onderwijs, dat zich op de examens moet instellen, be- teekenen en dit verlagen tot het gehalte van meer uitgebreid middelbaar onderwijs. Joopende cursusjaar het verzoek, de gele genheid open te stellen, ook militairen in het Ziekenhuis op te nemen; voorzoover de ruimte zulks toelaat zal aan dit verzoek gaarne gevolg gegeven worden. De afdeeling Heelkunde breidde het aan tal bedden uit met 6. De Neurologische Polikliniek, oorspron kelijk in Rhijngeest ondergebracht, kreeg een plaats in de kliniek voor de Heelkunde, in afwachting van de volvoering der plan nen om ook de Kliniek voor Neurologie in het Academisch Ziekenhuis onder te bren gen. Met medewerking van allen, die in het Ziekenhuis een taak vervullen, kwam een radio-installatie tot stand, die in eigen be heer werd aangelegd en niet alleen de zie ken weer in contact bracht met de buiten wereld, maar die hen bovendien in de gele genheid stelde, de kerkdiensten te volgen, zonder dat zij van de zalen behoefden te worden vervoerd. Het gelukte de Vsreeniging voor Maat schappelijk Werk in de Ziekenhuizen een verpleegster in dienst te stellen, die zich belastte met alle sociale zorgen der pa tiënten en menigmaal het hare heeft kun nen bijdragen tot verlichting daarvan. Een nieuwe zorg is de door verschillen de ziekenfondsen in het leven geroepen in stelling van controleerend-geneeskundigen, die de financieele betrekkingen tusschen patiënten, fondsen en ziekenhuizen inge wikkelder maken en een vlotte opneming ten dienste van het onderwijs niet bevor deren. Overleg tusschen klinieken en contro- leerende geneesheeren, en in ieder geval eenig vertrouwen, zullen zeker in de eer ste plaats noodig zijn om de belangen van onderwijs en patiënten niet te schaden. De Commissie van toezicht op het Aca demisch Ziekenhuis is geheel gereorgani seerd en oefent thans hare werkzaamheden uit onder den naam: Commissie "an advies en van toezicht op het beheer van het Aca demisch Ziekenhuis. Op 16 Juni werd een begin gemaakt met de bouwwerkzaamheden in verband met de uitbreiding van het Academiegebouw. Zonder ernstigen tegenspoed hoopt men in September 1938 zoover gereed te zijn, dat het nieuwe gedeelte in gebruik kan worden genomen. In het begin van Mei heeft de Regeering het plan goedgekeurd voor den bouw van een nieuw kassencomplex voor den Hor tus Botanicus, hiertoe zullen de oude kas sen verdwijnen en tevens zal de Hortus nieuw worden aangelegd. Aan het Rijksmuseum voor geologie en mineralogie werd verbonden de Stichting Nederlandsch instituut voor wetenschap pelijk onderzoek van edelsteenen en paar- len. Reeds hoor ik in gedachte menigeen, die door de veelvuldige rechtmatige hier en elders geuit klachten, dat er door den slechten toestand van 's lands financiën nog zoo veel noodzakelijks en gewenschts ontbreekt, angstig was geworden voor de toekomst onzer Universiteit meesmuilend neuriën: „du hast Diamanten und Perlen, mein Liebchen was willst du noch mehr". Eiilacy, deze kostbaarheden zijn niet het bezit der universiteit. De nieuwe stichting onder directie van prof. Escher en mr. Idenburg is wederom een bewijs hoezeer de Universiteit zich haar plaats in de Maat schappij bewust is en bereid is samen te werken met handel en industrie. De statistiek der inschrijvingen toont ons hoe vele jongelieden in de Faculteit van Rechtsgeleerdheid studeeren zonder aan de universiteit te zijn ingeschreven. In de laatste vijf jaren werden in die faculteit voor de eerste maal ingeschreven respec tive: 160—155—176—164 en 160 studenten, zoodat men bij een studieduur van 45 jaar zou verwachten dat er 650 tot 800 studenten in deze faculteit aanwezig moes ten zijn; in werkelijkheid zijn er slechts 404. Jammer genoeg breidt dit euvel onder den druk der omstandigheden en als in direct gevolg van de regeling der colle- gelden zich ook over andere faculteiten uit. DE WERELD IN VOGELVLUCHT De Chineesche troepen, die in Noord- China omsingeld dreigden te worden door de Japanners, zijn aan den greep ontglipt. Groote teleurstelling in Japan, waar men op een herhaling van den beroemden slag bij Tannenberg gehoopt had. In plaats van de Chineezen te hebben vernietigd, zijn de Japanners thans gedwongen om voortdurend achter de geelstaarten aan te loopen en zich zoodoende steeds verder te verwijderen van hun bases. Japan troost zich thans met de verwachting, dat bin nenkort toch wel een tweede Tannenberg geleverd zal worden in het gebied van Sjanghai, wanneer de nieuwe Japansche versterkingen die langs het Oosten in Poetoeng aankomen, erin geslaagd zullen zijn de ten Noordwesten van Sjanghai ge legen stellingen om te trekken. Het kan ook wel eens anders loopen en in Japan maakt men zich toch een beetje ongerwst over de draagwijdte van dit avontuur. Italië schijnt thans toch eieren voor zijn geld te hebben gekozen en besloten te hebben mee te doen met de overeenkomst van Nyon. Graaf Ciano heeft nl. ver- kla'ard, dat de Italiaansche regeering mee wil doen onder voorwaarde, dat zij op ge lijken voet zal staan met Engeland en Frankrijk. De situatie is daardoor belang rijk opgehelderd. Het aantal promoties is dit jaar zeer ge ring. Als bijzonderheid moge gelden, dat het aantal promoties in de geneeskunde dit jaar 13, verleden jaar slechts 11 bedroeg, bij een totaal aantal ingeschreven medi sche studenten van respectievelijk 944 en 962, terwijl voor 50 jaren 1885/'86 en 1886/ '87 het aantal promoties in de geneeskunde respectievelijk 12 en 13 was bij een aantal medische studenten van 292 en 326. Voor 50 jaren dus geen derde deel der studenten en in twee jaar tijd één promotie meer dan tegenwoordig ondanks het feit, dat de wet- Limburg thans de promotie in de genees kunde voor alle medische studenten moge lijk maakt. In den cursus 19351936 waren de to talen der ingeschrevenen 2489, t.d. 571 voor de eerste maal ingeschrevenen, 616 vrouwe lijke ingeschrevenen en 52 voor enkele les sen ingeschrevenen. Prof. v. d. Hoeve komt na dit overzicht tot het onderwijs zelf en vervolgt: Bij de vooropleiding, hetzij op de voor bereidende scholen, hetzij aan de univer siteit bij de medische studie zelf, bij de voortgezette studie van degenen, die reeds het arts-diploma verwierven, overal doen zich zoovele onopgeloste en schier onoplos bare problemen voor, dat er uit den aard der zaak geen sprake is, deze in de ons toe gemeten tijd alle te behandelen. Hoe moeilijk het is om uniformiteit te verkrijgen, moge wel hieruit blijken, dat men in de faculteit van rechtsgeleerdheid aan het doctoraal examen èn den effectus civilis èn een titel verwerft, in andere fa culteiten den effectus civilis zonder titel: men kan toch moeilijk het woord docto randus afgekort tot drs of dra als een titel beschouwen. In de medische faculteit ver krijgt men door het doctoraal examen zoo goed als geen effectus civilis, waardoor hier het -oms gebruikte praedicaat drs eigenlijk een testimonium paupertatis is, PROF. DR. J. A. J. BARGE, de nieuwe rector magnificus. Dit nummer bestaat uit vier bladen. Buitenland Een toespraak van den H. Vader (2de blad). Graaf Ciano heeft verklaard, dat Italië mee wil doen met de overeenkomst van Nyon (2e blad). De Chineezen zijn in het Noorden ont snapt aan de omsingeling der Japanners (2de blad). De Assemblée te Genève bijeen (2de blad). Binnenland Fiasco der Indische leening. (2de blad). Kaderdag R. K. Staatspartij. (2de blad). Benoemingen Bisdom Haarlem (2de bl.) De uitbreiding van mond- en klauw zeer. (2de blad). Lelden Rectoraatsoverdracht der Leidsche Uni versiteit. (1ste blad). Sport en Wedstrijden Voetbal: De voetbalcompetitie aller- wege begonnen; de regen speelde hier en daar danig mee. (3de blad). Athletiek: Nieuw wereldrecord vèr- springen van de Poolsche athlete Stella Walaziewicz. (3de blad). Motorsport: Geslaagde motorwed strijden op Duynrell. (3de blad). Wielrennen: Kampioenswedstrijden van Swift en Nieuw Swift. (3de blad). toonend dat men om een of andere reden niet in staat is geweest te promoveeren. Ingaand op de medische studie zeide spr. in dit tijdperk zeer zeker geen voorstander te zijn van verkorting van den studietijd. Het ideaal voor de medische examens na het candidaatsexamen zou zijn een theo retisch examen in elk hoofd- en elk bij vak door den student af te leggen voor elk vak door docent en student te bepalen. Zijn al deze onderdeelen met goed gevolg afge legd dan kan het diploma van met goed gevolgd afgelegd doctoraal examen wor den uitgereikt. Als sluitsteen van de studie volgt dan later een onverdeelbaar artsexa men, dat alle practische vakken omvat en desnoods een paar weken duurt. Bij dit examen staat de student er voor zooals hij tegenover de praktijk zal komen te staan. Hij moet alle onderdeelen tegelijkertijd eenigermate beheerschen. Een ander probleem is of het gewenscht en mogelijk is, dat elke arts, alvorens toe gang tot de practijk te krijgen een alge meen practisch jaar doormaakt. Voor eiken specialist zou zulks zeker noodig zijn. Hoewel ook de arts uit zichzelve in de practijk nog kan en moet leeren, is het toch bij de zoo snelle ontwikkeling der medische wetenschap absoluut noodzakelijk, dat hij zich van den vooruitgang daarvan op de hoogte houdt. Voor de universiteit ligt hier een mooi arbeidsveld. Er is een veel te groot aantal studenten in de geneeskunde, waardoor laboratoria en klinieken te klein zijn om aan hun bestem ming te voldoen Tot 1916 kwamen, vele jaren lang, ge middeld 50 studenten in de geneeskunde nu resp. 171, 178. 187, 152, 160, 146 d.i. gemid deld 166 per jaar of meer dan 200 procent

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1