MIJNSTREEK RECHTZAKEN LUCHTVAART ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1937 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 Boslioopsctie bloemen BOSKOOP, 17 Sept ALPHEN AAN DEN RIJN. Afscheid. De brigadier majoor der Rijksveldwacht, de heer C. N. van Eijk, die naar Gouda wordt overgeplaatst heeft gis teren van zijn manschappen afscheid geno men, bij welke gelegenheid hem een fraaie bureau-lamp werd aangeboden. Aanklacht wegens smaadschrift. In het weekblad „De Zakenwereld" van 28 Aug. j.l. wordt in een hoofdartikel onder het opschrift „Milde straffen voor zware vergrijpen" critiek geoefend op den eisch van den Ambtenaar van het O. M. bij het Kantongerecht alhier in de zaak tegen den slager J. C. W., die op 20 Aug. terecht heeft, gestaan wegens het in voorraad hebben van ondeugdelijk vleesch. Wij vernemen, dat dit artikel in de be trokken rechtskringen ernstige ontstem ming heeft gewekt, omdat men het niet juist acht, dat in de pers door critiek te le veren op een eisch van het O. M. getracht wordt het nog te verwachten vonnis van een of ander rechtscollege te beinvloeden. Daar de schrijver van het artikel zich bovendien op beleedigende wijze uitlaat over den betrokken slager, die hierin o.m. een „onverbeterlijk misdadiger" genoemd, heeft deze bij den Officier van Justitie te Amsterdam een aanklacht wegens smaad schrift ingediend tégen de hoofdredactie' en de uitgevers van „De Zakenwereld", waarbij tevens een civiele procedure we gens schadevergoeding aanhangig is ge maakt. BOSKOOP. DE SAMENWERKING TUSSCHEN DE ZIEKENHUIS VEREENIGINGEN. Een bewogen vergadering. De Commissie, benoemd door de alge- meene vergadering der vereeniging voor i ziekenhuisverpleging te Boskoop tot het instellen van een onderzoek naar een juis te beoordeeling van de vraag of samen werking met de R.-K. zustervereeniging in den huidigen vorm moet worden besten digd en tot beantwoording van dev vraag of de mogelijkheid tot andere uitkeerings- mogelijkheden moet worden- geschapen, heeft haar rapport uitgebracht. Allereerst deelt zij mede, dat de twee bestuursleden, die in de commissie zitting hadden zich wenschten te onthouden van het werk der commissie. In de eerste plaats heeft de commissie de vraag beantwoord of de mogelijkheid tot andere uitkeeringsmogelijkheden moet worden geschapen. Zij komt na een uiteen zetting tot de conclusie, dat er naar ge streefd moet worden om te komen tot een drie tarieven stelsel; een tarief voor de ziekenhuisverzekering enkel wat de ver- pleegkosten betreft; een voor de verzeke ring van de verpleging en die der operatie en een voor een volledige ziekenhuisver zekering, waarin alle kosten zijn begrepen. Ten slotte heeft de commissie de vraag beantwoord in hoeverre wijziging van de bestaande verhouding met de R.-K. zuster vereeniging gewenscht is. Zij heeft zich daarbij met leden der ver eeniging van de meest uiteenloopende rich ting verstaan. Algemeen bleek, dat de re geling, zooals zij bestaat, niet wordt be geerd. Beide vereenigingen zijn te veel aan elkaar gebonden. De eene vereeniging kan niet handelen zonder de andere. De commissie geeft de voorkeur aan een algemeene vereeniging met een bestuur, waarin de R.-K. leden hun evenredig aan deel hébben. In een algemeene ledenvergadering, welke op verzoek van een groot aantal le den was belegd, is het rapport behandeld. De voorzitter der Federatie van zieken- huisvereenigingen in Nederland was ter vergadering tegenwoordig. Vanuit de vergadering gingen stemmen op tegen de houding van de beide bestuurs leden, die zich aan het werk der commis sie hadden onttrokken. De vergadering kreeg een bewogen ka rakter. Uit de mededeelingen van het be stuur bleek, dat de R.-K. zustervereeni ging niet bereid is samen te werken om tot een vereeniging te komen. Ten slotte diende een der rapporteurs de volgende motie in: De vergadering voor ziekenhuisverple ging, gehoord de besprekingen van heden avond, noodigt het bestuur uit maatregelen te nemen, opdat het contract met de zuster vereeniging tijdig worde opgezegd, indien niet tot een enkele vereeniging kan wor den gekomen. Deze motie werd met 98 stemmen voor en 10 tegen aangenomen. Tien leden ont hielden zich van stemming. Hierna sloot de voorzitter de vergade ring. GEEN AFSLUITBOOMEN AAN DE ZIJDE De hernieuwde pogingen van het ge meentebestuur tot beveiliging van den on- bewaakten overweg in de Zijde, waar als unicum in den lande van gemeentewege een waarschuwer is aangesteld, die bij het na deren van een trein met een witte vlag moet zwaaien, hebben geen succes gehad, De bewaakte overweg blijft officieel onbe waakt. Echter kan op kosten van de ge meente een lichtsignaal worden geplaatst. Op het verzoek om over te gaan tot het aanbrengen van afsluitboomen of van een automatisch waarschuwingssein, heeft de Minister van Waterstaat geantwoord, dat een opnieuw ingesteld onderzoek niet heeft aangetoond, dat voldoende reden zou be staan om den overweg voor afsluiting en bewaking in aanmerking te doen komen. Evenmin kunnen de Nederlandsche Spoor wegen worden verplicht, schrijft de Mi nister, bij den overweg automatische sein lichten aan te brengen, doch er bestaan geen bezwaren tegen deze op kosten van de gemeente of van den wegbeheerder de provincie Zuid-Holland te doen plaat sen. Mocht hiertoe worden besloten, dan zal in overleg moeten worden getreden met de directie van de Nederlandsche Spoorwegen. Ten aanzien van het optreden bij den overgang van anderen dan spoorwegper soneel vestigt de Minister er nogmaals uit drukkelijk de aandacht op, dat dit niet al leen niet gewenscht is, doch zelfs ten sterk ste moet worden ontraden, aangezien de personen, die met de bewaking worden be last, niet op de hoogte zijn of kunnen wor den gesteld van wijzigingen in den nor malen treinenloop door etxra-treinen, trein vertragingen enz., zoodat een door hen ge geven toestemming tot het gaan over den overweg geen zekerheid brengt, dat geen gevaar dreigt. De Minister schrijft ten slotte, dat een gebeurd ongeluk voldoende heeft aange toond, dat bewaking door particulieren uit den booze moet worden geacht. Het is de bedoeling, dat de raad bij de behandeling van de gemeente-begrooting 1938 een beslissing over het overweg-vraag stuk zal nemen. Bij die gelegenheid zullen B. en W. hun oordeel over deze aangelegen heid kenbaar maken. BODEGRAVEN. Graal. Donderdag j.l. heeft de vr. jeugdbeweging voor Kath. Actie een le denvergadering gehouden in tegenwoor digheid van den plaatselijken Directeur, den zeereerw. heer pastoor A. W. J. Lühn. Ondanks het slechte weer was de op komst bevredigend. Te ongeveer uur opende de plaatselijke hoofdleidster, mej. Cath. Verver, de vergadering met ge bed. Daarna werden door haar de ver schillende punten van de agenda behan deld. Het voornaamste was wel de nieu we campagne van de Graal. Op duidelij ke wijze werd door spr. uiteengezet op welke wijze de Graalwacht Bodegraven van de verschillende acties medewerkt. Daarna werden de plaatselijke punten behandeld, zooals: de viering van het feest van Christus' Koningschap, een filmavond in het parochiehuis op 25 No vember a.s. in samenwerking met de mannelijke Jeugdbeweging. Vervolgens werd aan de meisjes mededeëling gedaan dat er gelegenheid was om houtzagen te le er en onder leiding van Jaf v. Miert. Daarna werd besproken de luisterrijke viering van het eerste lustrum op 23 Jan. a.s. Op Zondag 3 Oct. begint een nieuwe inkleedingscursus. Alle aspiranten, die wenschen ingekleed te worden, zijn ver plicht deze lessen te volgen. Eveneens is er gelegenheid om een inwijdingscursus te volgen. Al deze lessen worden gege ven door de plaatselijke hoofdleidster. Daarna was het woord aan den pastoor. Zijneerw. spoorde de meisjes aan om trouwe leden van de Vr. Jeugdbeweging te zijn. Vooral door trouw de clubs en bijeenkomsten te volgen, in het bijzonder die lessen welke door den pastoor eiken Dinsdagavond gegeven worden. Ook door altijd deel te nemen aan de Algem. H. Communie die iederen Donderdag en ook des Zondags iederen maand gehou den wordt. Tenslotte een dringend ver zoek om vooral trouw de contributie te betalen. Nadat er door enkele leden nog eenige vragen gesteld waren, die door de hoofdleidster op afdoende wijze beant woord werden, werd deze zeer geanimeer de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. Excelsior vooruit! NIEUWKOOP. Motorrijder in botsing met vrachtauto. De motorrijder J. V. uit Uithoorn, die Vrijdagmorgen den Nieuwveenschen weg alhier passeerde, op weg naar zijn werk te Gouda, kwam ter hoogte van de boerderij van Schouten in botsing met een vracht auto bestuurd dnor H. W. uit Nieuwkoop. De motorrijder werd over den weg ge slingerd en bleef bewusteloos aan den kant van den weg liggen, hevig bloedend uit een flinke hoofdwond. Dr. Koert uit,Nieuwkoop die onmiddellijk -gewaarschuwd werd verbond het slacht offer tei plaatse en constateerde een lichte hersenschudding. De man is na tot bewust zijn te zijn gekomen per ziekenauto naar zijn woning vervoerd. Door den Rijks- en Gemeentepolitie uit Nieuwkoop wordt een onderzoek ingesteld naar de schuldvraag en werden verschillen de opmetingen verricht. De vrachtauto werd inbeslag genomen, doch deze is na een deskundig onderzoek weer vrijgegeven. Het motorrijwiel werd gedeeltelijk ver nield. De sluitingsavond. Donderdagavond was het de sluitingsavond van de buiten kerkelijke viering van het 40-jarig pries terjubileum van pastoor J. J. M. v. Vasten- hoven. Voor de derde maal werd in de groote zaal van het patronaat met succes opgevoerd het spel „Pinkstervuur". Op deze drie avonden hebben de spe lers zich ten volle gegeven en daarmede be antwoord aan het tweevoudige doel, den pastoor in zijn Priesterschap te huldigen en de parochianen daar in te laten deelen. Na afloop van deze laatste uitvoering, dankte pastoor allen, die, op welke wijze dan ook, hadden medegewerkt. Spr. hoop- dat door deze opvoeringen de goede band tusschen priester en volk, tusschen paro chianen en parochie-geestelijke zou worden verstevigd. Enkele momenten van het spel Dinsdag j.l. is de eerste plantenbeurs ge houden welke naar schatting door c.a. 300 kweekers bezocht is. Er waren c.a. 50 aanvragen, maar er valt moeilijk te constateeren of er veel han del gedaan is, omdat dit meer tusschen kweeker en handelaar blijft en er geen of- ficieele noteering gegeven wordt. Wel hebben wij meerdere kweekers ge sproken welke optimistischer gestemd wa ren dan de laatste jaren, omdat voor ver schillende artikelen meer vraag is en be tere prijzen gegeven worden. De bloemenhandel heeft in de afgeloopen week een gunstig verloop gehad met stij gende prijzen, vooral op Vrijdag. Zoo werden mooie Peohtold verkocht voor 70 ct. per bos en Wendland voor 70 ct. Van Hadley was weinig aanvoer en geen mooie kwaliteit, de hoogste prijs was 43 ct. per bos. Mad Butterfly en Rosalandia werden in mooie partijen aangevoerd en werden resp. voor 33 en 31 ct. afgedrukt. De beste Else Poulsen en Rosa Mundi werden verkocht voor 54 en 52 ct. per bos, ook zagen wij heel mooie kwaliteit van Florex. Van groot/bloemige Ghrysanthen waren aangevoerd de soorten Pulling en Edward Page (groot wit) welke resp. vooor 11 en 13 cent per stuk werden afgedrukt. De tros-Chrysanthen hebben veel gele den van de zware regen, zoodat er veel bloemen besmet waren, wat vanzelf de prijs drukt, de zware takken werden ver kocht voor 35 ct. per stuk, terwijl de bossen 612 cent deden. De Dahlia-aanvoer heeft weinig meer te beteekenen. De Clematis Durandi worden nog in groote partijen aangevoerd en werden de beste verkocht voor 27 ct. per bos. De Clematis Prins Hendrik wordt nog in flinke partijen gebracht en werden graag verkocht. Andere grootbloemige Clematis worden nog in klein partijtjes aangevoerd en zijn naar gelang de kwaliteit aardig betaald. Van Physalis worden ook grootere par tijen van betere kwaliteit gebracht en wer den de langste verkocht voor 27 cent per bos. Hier volgen de hoogste prijzen der hoofd- dagen. 13 15 17 Sept. Sept. Sept. Pechtold 40 40 55 Wendland 47 40 70 Hadley 31 30 43 Claudius Pernet 32 34 30 Briarclif 24 28 34 Butterfly 22 23 33 Steward 18 18 27 Wilh. Kordes 25 22 26 Mme Jules Bouohé 12 21 18 Rosalandia 24 27 31 Florex 30 31 33 Pink Perfection 28 42 Byson 22 Chas B Kilham 16 15 Edih Helen 24 22 25 Aug. Noack 15 16 23 Else Poulsen 43 41 54 Gloria Mundi 25 33 39 Ellen Poulsen 18 22 24 Paul Grampel 41 35 40 Rosa Mundi 51 37 52 Mevr. v. Straaten van Nes 17 21 Ingar Qhlson 23 Queen Mary 15 18 24 Vierlanden 32 29 28 Juliana 18 Chrysanten, grootbloemig 110 100 130 Chrysanten tros 23 30 30 Dahlia's 4 Asclepia Physalis Franchettii 22 28 26 Gerbera 30 Clematis Duradii 26 27 25 Clematis Prins Hendrik 110 110 110 Clematis The President 60 60 l'Azeursteen 110 70 Erica p. st. 34 Ligustrumblad 20 17 18 Acerblad 15 17 17 wilde pastoor tot voorbeeld stellen: ten eerste de liefde voor Maria. Wij, behoo- rende tot de parochie van Maria Onbe vlekt Ontvangen, moeten een groote lief de hebben voor Maria. Vervolgens: de gehoorzaamheid der apos telen moet ons leeren de volgzaamheid aan de Kerkelijke Overheid. En ten slotte de liefde voor en tot elkander. Tot slot dank te kapelaan Krom, de voorzitter van het comité, allen voor hunne medewerking, in 't bijzonder den heer Brouwers, die vol moed en begeestering gewerkt heeft, waar mede het welslagen bereikt is geworden. Het waren mooie, welgeslaagde avon den. ZOETERWOUDE. Door een auto gegrepen. De losse gemeen te-wei'kman, H. W. A., werd op den Nieuwe Weg door een auto van den heer Ammerlaan aangereden en ernstig verwond aan beide beenen. Ver moedelijk heeft A. het signaal niet gehoord, want toen de auto hem naderde deed hij nog een stap naar het midden van den weg en werd toen gegrepen. Zijn toestand is goed. ^Het mond- en klauwzeer. Het aantal gevallen van mond- en klauwzeer heeft zich vrij snel uitgebreid. Werd verleden week nog pas een geval geconstateerd, thans zijn er niet minder dan 15 stuks, verspreid door de geheele gemeente. Adviseurschap. Tot geestelijk bestuurs lid van het Wit Gele Kruis en geestelijk adviseur van der R. K. Ver. E H.B.O. is be noemd pastoor Klaverweijden van de Pa rochie der Kruisheeren. DE NIEUWE WEG HOEVELAKEN—TERSCHUUR. De K.N.A.C. meldt, dat het nieuwe wegvak van Hoevelaken tot Terschuur, gelegen in de verbinding Amersfoort-7 Apeldoorn voor het verkeer is openge steld. Dit weggedeelte bestaat uit een bijna 6 K.M. lange en 6 M. breede be- tqnnen baan, die van Hoevelaken af groo- tendeels langs de spoorbaan loopt en ten Oosten van Terschuur weer op den ouden weg uitkomt. Het meest Oostelijke ge- KANTONGERECHT TE ALPHEN AAN DEN RIJN. Op een kruispunt in Hazerswoude. Allereerst kwam aan de orde de zaak tegen den chauffeur M. uit Gouda, die niet was verschenen en verstek liet gaan. Ver dachte had met zijn auto te Hazers woude een verkeersovertreding begaan, door niet achter de aan het einde der Dorp straat en begin van den nieuwen weg staande verkeerszuil te rijden. Als getuige werd gehoord de burgemeester van Ha zerswoude, de heer Warnaar, die inlichtte omtrent de situatie ter plaatse en wat tot plaatsing dezer zuil aanleiding had gegeven, daar verdachte heeft beweerd, dat hij met zijn 6 meter lange wagen moeilijk om de zuil kon passeeren. De burgemeester gaf een uitvoerige uiteenzetting, waarbij hij ambtenaar en kantonrechter wist te overtuigen van de veiligheid, die daarmede wordt betracht. De eisch luidde f 3 subs. 2 dg.; veroordeeling ƒ2.50 subs. 2 dg. Een auto in de sloot gedrongen. Een zeer langdurige behandeling vorder de de zaak tegen P. B. uit Bodegraven, die, komende van de richting Woerden, vlak voor Bodegraven als bestuurder eener vrachtauto op het signaal van een achter hem rijdende autobestuurder W. eerst naar rechts was uitgeweken om hem te laten passeeren, doch, toen deze passeerde of wil de passeeren, weer naar links was gaan rij den, waardoor W. met zijn auto in een sloot was gedrongen. Verdachte beweerde, dat hij naar links was uitgeweken omdat na het signaal de achter hem rijdende niet passeerde en de weg met kuilen zat en hij moest uithalen voor naar den weg loopende dammen van daar gelegen boerenwoningen. Verschillende gehoorde getuigen beves tigden echter de feiten overeenkomstig de tenlastelegging, terwijl een getuige a dé charge in denzelfden geest verklaarde als verdachte. De ambtenaar hield een uit voerig requisitoir en wilde alle omstandig heden door verdachte aangevoerd als ver zachtend aanmerken, doch vorderde een boete van 30 subs. 20 dg. Hierop hield een verdediger van verdachte een uitvoerig pleidooi, waarbij hij tevens de tenlasteleg ging in de dagvaarding als onjuist bestreed en om die grond ontslag van rechtsvervol ging vroeg. De ambtenaar bleef echter per- sisteeren; de kantonrechter achtte even eens het wettig en overtuigend bewijs ge leverd, zoodat een - veroordeeling volgde van een geldboete van 25 subs 15 dg. Onrechtmatig overpad. Opnieuw kwam aan de orde de polder kwestie tegen H. te A1 p h e n betreffende het onrechtmatig gebruik maken van een overpad. De ambtenaar achtte verdachte schuldig en vorderde een geldboete van 1 subs. 1 dg. .terwijl de kantonrechter, reke ning houdende met het verweer van ver dachte, hem schuldig verklaarde, zonder oplegging van straf. Vrijgesproken. In de uitgestelde zaak tegen den land bouwer van T. die te A1 p h e n over de spoorlijn was gereden, terwijl een trein naderde, waarvan de machinist had moe ten stoppen met den trein, om een aanrij ding te voorkomen, werd thans gehoord verbalisant en de betrokken machinist. I Daar niet vast kwam te staan, dat verdach te bestuurder van den wagen was geweest, wat deze ter vorige zitting had ontkend, .werd hij vrijgesproken. Het éénrichtingsverkeer in Alphen. De bloemenkoopman v. D. was met zijn rijwiel door de van Mandersloostraat te A1 p h e n gereden, in strijd met de verorde ning op het éénrichtingsverkeer. Verdach te ontkende te hebben gereden, doch naast zijn rijwiel te hebben geloopen. De verba lisant, de agent van politie G. N., bleef echter bij de feiten als omschreven in het proces-verbaal, terwijl tevens bleek, dat verdachte tegen den agent zeer onhebbe lijk was opgetreden. Eisch f 3 subs. 3 dg. Veroordeeling 2 subs. 2 dg. deelte kwam reeds eerder voor het ver keer ter'beschikking. In de toekomst zal deze omlegging worden uitgevoerd met twee, door een berm gescheiden rijbanen, waarvan er voorloopig slechts een is uit gevoerd. De wielrijders worden op dit nieuwe weggedeelte niet toegelaten; deze zullen van den ouden, thans van het doorgaande verkeer ontlasten weg door de bebouwde kommen van Hoevelaken en Terschuur gebruik blijven maken. BRITSCH BOMBARDEMENTSVLIEG TUIG VERONGELUKT. Ter hoogte van Conway in Noord Wales is gistermorgen een bombardementsvlieg tuig van de basis Penrhos in zee gevallen. In en bij het wrak heeft men twee lijken gevonden. Men vreest, dat ook de beide andere inzittenden om het leven zijn geko men. DUITSCH LESVLIEGTUIG MAAKT NOODLANDING IN POLEN. Te Sieradz (bij Poznan) is een Duitsch vliegtuig bij een noodlanding over den kop geslagen. De bestuurder van het toe stel, die vergezeld was van een soldaat van de vliegschool te Warnemuende, verklaar de verdwaald te zijn en wegens gebrek aan benzine te hebben moeten landen. De bei de inzittenden van het toestel bevinden zich op het oogen'blik in arrest. NIEUW GROOT DUITSCH VERKEERS VLIEGTUIG. Plaats voor 40 passagiers. De Junkerfabrieken te Desau hebben een viermotorig groot verkeersvliegtuig ver vaardigd, dat ruim plaats biedt aan veertig passagiers. Het is de „Groote Dessauer" ge doopt. INDIë—AUSTRALIë DOOR DE LUCHT. K.N.I.L.M. krijgt officieele toestemming. Naar de „Tel." verneemt» heeft de Australische regeering thans officieel aan de K.N.I.L.M. toestemming verleend tot het openen van een luchtlijn van Ned. Indiië naar Australië, tot het verkrijgen waarvan de.K.N.I.L.M., zooals men weet, reeds langen tijd pogingen in het werk had gesteld, echter tot dusver zonder re sultaat. Omtrent de route en het eindpunt van deze luchtlijn in Australië moeten nog onderhandelingen worden gevoerd, ter wijl ook in zake het tijdstip van opening der lijn nog niets met zekerheid vast staat. Ook hierover zijn no«g besprekingen gaande. Het zal velen verwonderen, dat waar eenige maanden geleden reeds werd be richt, dat de K.N.I.L.M. van de Australi sche regeering toestemming had verkre gen een luchtlijn van Ned. Indië op Australië te openen, thans deze bevesti ging wordt gemeld. Naar wij vernemen moet deze bevesti ging zoo worden uitgelegd, dat ook an dere Nederlandsche luchtvaartmaatschap pijen in aanmerking kunnen komen voor de opening van een luchtverbinding met Australië. In dit geval zou dus ook de K.L.M. naast de K.N.I.L.M. een luchtlijn tusschen Indië en Australië kunnen ope nen, waardoor een rechtstreeksche ver binding AmsterdamJavaAustralië tot stand zou komen. Vliegboothavéns in Indië? Bij de Indische Regeering is voorts een verzoek ingekomen van de Imperial Air ways om in Ned. Indië vlieghakrens te doen aanleggen, nu deze maatschappij haar lijnen gaat verlengen. Dit verzoek is bij de Indische Regee ring in overweging, zoomede als de voor waarden, waaronder- eventueel aan dit verzoek zou kunnen worden voldaan. DE ZWEEFVLIEGERIJ. Naar wij vernemen heeft de N.V. Nc- derlan$sch Instituut voor Zweefvliegen tot leider en instructeur van haar afdeelir.g „Ypenburg" benoemd den heer H. Nien- huis. De heer Nienhuis is een der meest voor aanstaande zweefinstructeurs in ons land en heeft in zweefkringen bekendheid ver worven door zijn werk voor de Eindho- vensche zweefvliegclub,- waarvan hij ge- ruimen tijd voorzitter was en door zijn medewerking aan de oprichting van de club in Tilburg. DE VLIEGTOCHT VAN IR. DE KOK. De heeren de Kok en Schmidt Crans zijn gisteravond in Brindisi geland. Alles is wel. Op kosten der gemeente kan een licht signaal geplaatst worden. ZOETERWOUDE (H.-R

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5