STADS NIEUWS ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 OOE WORDT HET WEER? WEINIG VERANDERING. De Bill seint: Krachtige tot matige Z.-Westelijke tot Westelijke wind, zwaar bewolkt met tijde lijke opklaringen, waarschijnlijk regenbui en, weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometcrst.: 760.1 te Vardoe. Laagste barometerst.: 744.8 te Shields. De depressiekern, welke gisteren aan den ingang van het Kanaal was gelegen, heeft zich thans naar de Noordzee verplaatst, daarbij een weinig in diepte afnemend. Tengevolge van de krachtige barometer- stijgingen, die zich over Frankijrk en West- Duitschiand voordeden, is de luchtdruk- gradiënt in onze omgeving sterk toegeno men, zoodat het aan onze kust krachtig uit het Zuidwesten begon te waaien. Elders is het meest rustig weer. De depressie blijft den toestand nog in bijna het geheele waar nemingsgebied beheerschen. Op tal van plaatsen viel zware neerslag, terwijl de lucht meest zwaar bewolkt tot betrokken is. Over Ierland alleen heeft de nachtelijke opklaring een flinke temperatuurdaling ten gevolge gehad. Door aanvoer van koudere lucht werd het over Frankrijk iets kouder. Over Scandinavië is de temperatuur wat gestegen. Het buiige weer zal nog aan blij ven houden. In den loop van den nacht neemt de wind aanvankelijk wat af, terwijl ruiming naar West of Noordwest te wachten is. De tem peratuur zal weinig veranderen. LUCHTTEMPERATUUR. 14.5 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Zaterdagavond 7.39 uur tot Zondag ochtend 6.10 uur. Van Zondagavond 7.37 uur tot Maandagochtend 6.11 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zondag 19 Sept. voorm. 2.44 uur en nam. 3.01 uur. Maan dag 20 Sept. voorm. 3.19 uur en nam. 3.47 uur WATERTEMPERATUUR. De Zijl 15.5 gr. C. Stormwaarschuwingsdienst. Geseind van de Bilt hedenmorgen 18 Sep tember te 8.45 uur aan alle posten: „Weest od uw hoede". KERKNIEUWS BENOEMINGEN BIJ DE PATERS VAN HET ALLERHEILIGST SACRAMENT. De Hoogeerw. Pater Generaal der Con gregatie van het Allerh. Sacrament heeft benoemd tot Provinciaal der Nederlandsche Provincie van dezelfde Congregatie den Hoogeerw. Pater dr. L. H. Warmerdam en tot Provinciale Consultoren de H.H. E.E. P.P. A. Schelstrate, J. Stappers., Herm. Gelens en C. de Krom, terwijl de H.E.P. H. Verstappen benoemd werd tot Provinciaal Econoom. De H.E.P. L. H. Warmerdam benoemde tot Overste van het Klooster Jozef Protec tor te Stevensbeek den Z.E.P. H. Gelens, tevens Novicenmeester, en tot Vicarius den W.E.P. drs. H. de Groot; tot Overste van het klooster „De Berckt" te Baarle den H.E.P. Jos. Stappers, tot Vicarius den H.E.P. C. de Krom, tot Magister der Scho lastieken den Z.E. Z.Gel. P. dr. P. van der Spank; tot Directeur van het Juvenaat te Brakkenstein-Nijmegen den Z.E.P. C. van de Zandt. K. J. M. V. Weest idealist....! Vrienden, Katholieke Jonge Midden standers! Ja! Weest idealist! Het is brood- noodig, dit parool af en toe eens scherp voor je geest te plaatsendat je idea list moet ween! Idealist ondanks Rondom je heen: een leger futloozen, jon gemannen met lompe, trage gang, met loome, slappe handen, futlooze oogen, ketterend en scheldend en kankerend op alles en nog wateen leger van fut loozen zonder idealen, zonder frischheid De Leidsche Courant verschijnt.... twee oogen glijden langs de kolommen ontmoeten de vier letters: K. J. M. V. Dat beteekent: Katholieke Jonge Midden- stands-Vereeniging.o ja!met schouderophalen wordt de lijst van on gelukken gezochtom „op de hoogte van je tijd te blijven"....! Vrienden, Katholieke Jonge Midden standers! Idealist moet je wezen! Het doel van je leven is de Glorie van Hem, Die ,Onze Vader" is! Het doel van je le ven is: iedere begaafdheid in je te ont wikkelen, je te laten leiden in iedere uiting van je mooie jonge leven door edele beginselen, te handelen volgens een idealistische levensopvatting! Zaai goede daden, en oogst goede gewoonten, zaai goede gewoonten en oogst een pracht karakter! Benut de ontzaglijke krachten, die je als katholieke jongeman in je bin nenste meedraagt! Benut ze! Draag ze uit naar buiten in heel je dagelijksche leven! Weest idealist! Geen pessimist, die in de wereld slechts „ongelukken" ziet, maar een „optimist", die naast het vele kwade ook het onbetwistbaar veel goede ziet! En danje hebt toch een koste lijk heerlijke Roeping! Je Roeping van nu en later! Je bouwt aan een toekomst: een kundig kostwinner te wezen, een moedi'ge echtgenoot, een sterke vader! Een man van karakter met prachtige eigenschappen, een sterke steun voor Kerk en Maatschappij! Je kunt van je leven zoo iets moois maken! Moeilijkheden! Zeker! Die zijn er en., die blijven! Het gaat er maar om, hoe w ij die moeilijkheden bekijken, hoe wij er ons doorheen slaan! En dan heb je een ruggesteun noodig!Die is er....! De Katholieke Jonge Middenstandsver- eeniging wil de ruggesteun wezen voor de talrijke Jonge Middenstanders met hun mooie roeping, met hun mooie taak in hun leven! De K.J.M.V.'ers willen van zichzelve maken: een diep bewusten katholiek, een edelen vriend, een sociaal voelend mensch, een man, die de ware schoon heid van het leven mint, een pracht-man, die al de schoone eigenschappen levend maakt in zijn maatschappelijke positie! De K.J.M.V.'ers willen van zichzelve maken: mannen van karakter en katho lieken van de daad! En zoo heeft de K.J.M.V. een program voor de komende winter klaar liggen, dat klinkt als een klok! Een program, vervat in vier deviezen: Godsdien- stig-zed-elijke verdieping.... sociale vor mingontspanningcultuur! Vrienden, Jonge Middenstanders! Weest idealist! Met een idealistische levensop vatting, beheerscht door een werkelijke, gezonde kijk op de dingen rondom je heen! Vrienden! Donderdag 14 October a.s. de propagand a-a vond van onze K.J.M.V.! Teeken in uw notitieboekje dien avond aan als„besproken dooi de K.J.M.V."! Beste dank! E. A. M. PAAP, pr. Moderator. Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschrijving: 7006 firma J. J. Devilee Zoon. Leiden, Oude Rijn 67. Kruideniersbedrijf. Venn.: J. J. Devilee en W. B. Devilee, Leiden. Wijziging: 2311. Naamlooze Ven nootschap Manufacturenhandel en Confec tiefabriek v.h. A. Waals. Leiden, Haarlem merstraat 114. Uittr.: dir.: A. J. Waals, Lei den. BIOSCOPEN 1 HEATER HOOFDFILMS LNHÜUD AANVANGSUUR KEURING Casino: De Big van het Re giment (Joh. Kaart Sylvain Poons Henr. Davids Fientje de la Mar). Bruidegom in Duplo (Lien Deyers Fritz Kampers Jacob Tiedtke). Komisch Komisch Dag. 811 uur. Zon dags bovendien 27 uur. Matinée Zaterd. en Woensdag 2 uur. Volwassenen Lido: Luxor: De Geheime Code. Een gevaarlijke ver houding. Illusie. Het geheime Dag boek. Speelfilm Komisch Speelfilm Komisch Dag. 8.-511.15 uur. Zondags bovendien 27 uur, Matinee Zat. en Woensd. 2.30 uur. Dag. 811 uur, Zon dags bovendien 27 uur, Matinee, Zaterd en Dond., 2 uur. Afgekeurd. Afgekeurd. Trianon: Madame Bovary (Pola Negri). Bulldog Drummont ontsnapt (Guy Standing Heather Angel). Speelfilm Sensatie Dag. 811 uur. Zon dag 27 uur. Ma tinee. Zaterdag en Woensdag 2 uur. Toelaatb. v. Volwassenen DE ST. ELISABETH-VEREENIGING Een verkeerde correctie-regel, gisteren geplaatst in het bericht over de St. Eli sabeth-Vereenigng, is ons een welkome aanleiding er nog even op terug te ko men. Zondag doet de St. Elisabeth-Vereeniging een beroep op Katholiek Leiden in de St. Petruskerk. Dat beroep moet vooral in de zen tijd worden beantwoord door een sympathieke daad! Ieder geve naar de mate hij kan missen. Ieder geve royaal! De St. Elisabeth-Vereeniging bestrijkt met haar charitatieven arbeid een zeer uit gebreid terrein. De aanvragen, welke uit dringende behoefte, worden gedaan, zijn zoo talrijk! Helpt mede de mogelijk heid vergrooten, 'om aan de aanvragen te voldoen allen, die zelf niet het harde kruis van armoede, van gebrek hebben te dragen. Zondag moge in de St. Petruskerk de liefdadigheid der Katholieken zich op een schoone wijze openbaren voor de arme zieken! PIJLTJES-ACTIE. Morgen zal in het Bisdom Haarlem weer de Pijltjesdag voor het Jeugdwerk gehou den worden. Aan de ingang van onze kerken zullen na alle H. Missen de jongens van het Man nelijk Jeugdwerk en de meisjes van de Graal gereed staan om eiken bezoeker en elke bezoekster een keurig speldje op te steken. En natuurlijk zullen de kerkgangers zich graag laten decoreeren en hun dubbeltje daarvoor storten. Zij weten immers, dat het eenvoudig zoo hoort. Immers, de algemeene kas van het Jeugd werk is voor een deel van haar noodzake lijke uitgaven op de opbrengst van den Pijltjesdag aangewezen, ^aarvan ook de plaatselijke kas een zeker percentage ont vangt. Inderdaad hangt de Jeugdbeweging in ons Bisdom voor een deel van het sla gen van deze actie af. Iedere Katholiek zal zich hier dus verantwoordelijk voor voelen; hij zal de Jeugd, die hem vraagt om een kleine bijdrage voor haar zaak, niet te leurstellen, daar deze zaak tenslotte ook zijn zaak is. Moge dus de Pijltjes-actie, waarvoor de leden van het Mannelijk Jeugdwerk en van de Graal zich persoonlijk geven, bij de burgerij den vollen weerklank vinden, waarop zij recht heeft. MISSIE NAAÏ-VEREENIGING „ST. FRANCISCUS XAVERIUS" Onderafdeeling R.K. Vrouwenbond Het is nu bijna weer zoo ver, dat onze vereeniging op bescheiden wijze eenige bekendheid wil geven aan haar streven en werken. Want niet voor niets hebben de dames in alle stilte het geheele jaar door hard gewerkt. Allengs groeiden de stapels van kleeren voor de Inlanders en de Priestergewaden aan tot een niet on belangrijke hoeveelheid. Alvorens alles verzonden wordt naar de verschillende missie-staties, wordt er nog deze maand 24, 25, 26 September een ten toonstelling georganiseerd in het St. An- tonius-clubhuis, Mare (tegenover de Ma- rekerk). Stellig zal het de moeite waard zijn dit eens te gaan zien. Ieder jaar weer bleek groote belangstel ling voor dit missie-liefdewerk, in het bijzonder verleden jaar, toen wij bij ge legenheid der Alma een stand in de Stads gehoorzaal hadden. Wij vertrouwen, dat Katholiek Leiden ook dit jaar wederom onze tentoonstelling niet zal vergeten. A. SPEET, Presidente. B. v. OERLE, Secretaresse. P.S. Medewerking voor onze loterij en tombola in den vorm van pijpjes of iets dergelijks wordt gaarne aanvaard. TOURNéE WIENER SaNGERKNABEN 100ste voorstelling In ons lans Ter gelegenheid van de honderdste voor stelling der Wiener Sangerknaben in Ne derland, zal een tuonrée door ons land worle georganiseerd, waarbij o.a. in de volgende plaatsen zal worden opgetreden: 10 Ostober: 's Gravenhage; 11 October Wa- geningen; 12 October: Amersfoort; 13 Oc tober: Alkmaar; 16 October: Rotterdam; 17 October: Amsterdam; 20 October Ensche dé; 22 October Arnhem, 25 October Lei den, 28 October Utrecht, 1 November Groningen, 5 November Nijmegen, 6 No vember Eindhoven, 7 November 's Herto genbosch, 8 November Maastricht. HERHALINGSOEFENINGEN 4e REGIMENT INFANTERIE. De tweede ontspanningsavond. Gisteravond had onder leiding van den voorzitter der cantine-commissie kapitein P. A. de Boer een 2e Ontspanningsavond plaats voor de voor herhalingsoefeningen onder de wapenen zijnde militairen van bovengenoemd regiment. Hieraan verleen de medewerking als humorist de heeren C. Spaanderman, O. Dondersgoed (pianist en harmonica), alsmede de goochelaar de heer B. Devilee. Bij den aanvang tot aan het einde was de zaal tot in alle hoeken bezet en het tel kens opklinkende applaus bewees, dat men zich uitstekend vermaakte. De avond stond op hoog peil. Om half elf Keerde een ieder zeer voldaan naar zijn kamer terug, waar de sergeant van de week het programma verder afwerkte met „voor de bedden", het „avondappèl". Gisteren is op de Veemarkt een koe on beheerd achtergebleven, terwijl op den Oude Singel een big in een zak werd ge vonden. Inlichtingen bij' de politie. NED. BOND VAN OUD-LEERLINGEN DER TUINBOUWCURSUSSEN De afd. Leiden van bovengenoemden Lond zette haar wintercampagne weer in met een vergadering, die zeer goed be zocht was. De voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom, waarna de notulen werden gelezen en goedgekeurd. Twee nieuwe leden traden tot de afd. toe. Na bespreking van eenige huishoude lijke zaken kreeg de heer v. Diemei het woord om een causerie te houden over rozen in 't algemeen. Deze begon met een uiteenzetting te ge ven over het voortkweeken der rozen, o.a. het occuleeren, het afleggen en stek ken, zaaien wordt alleen gedaan om nieu we soorte te winnen. De onderlaag speelt ook een groote rol bij het kweeken der zozen. Het planten der rozen geschiedt het beste in najaar en voorpaar. Spreker was was meer voor na jaarsplanting met het oog op het vast slaan, mits de tuin niet te nat ligt. Rozen eischen een goed doorlatenden en voedza- men bodem. Bemesting en onderhoud in den zomer werden op degelijke wijze be handeld. Het z.g. rozenmoe kwam ter sprake; het beste is dan het vak uitgra ven en nieuwe grond aanbrengen. Hiernawerd nog behandeld de snoei, die bij verschillende soorten ook uiteen loopt. Zwakgroeiende worden sterk inge- snoeid. Sterkgroeiende langer gelaten. In 't voorjaar geplante rozen worden flink ingesneden om een flinken groei te ver zekeren. Tot slot werden nog eenige rozenziekten behandeld, o.d. de meeldauw en roest, en de vijanden der rozen, zooals luis, rozen- bladroller, enz. waarvoor verschillende bestrijdingsmiddelen aangegeven werden. Ook vroeg de inleider nog de aandacht voor het z.g. dwergroosje (Rosa roseletti) en de z.g. roos van Jericho. Een leerzame causerie! Voor het puntenstelsel was door den heer J. v. d. Zwart een vaas prachtige Zinnia's ingezonden, dei 9 punten verwier ven. Na de rondvraag volgdwe sluiting door den voorzitter met dank voor de op komst. GEVEILDE PERCEELEN. Ten overstaan van Notaris C. J. Dolk alhier: De landbouwerswoning met stalling, schuren, wei- en hooiland te Aarlander- veen, Noordeinde 50, groot 19,74.36 H.A. in bod 47.500.kooper de heer H. N. Pen- nings te Hoogmade voor 47.500. Een perceel weiland ten N.W. van het voorgaande groot 3.72.20 H.A. in bod 12.000.koopers de heeren H. en A. L. den Blanken te Warmond vöor 12.000. De landbouwerwoning met schuren, stal ling, wei- en hooiland te Hoogmade Gem. Woubrugge in den Frederikspolder groot 16.13.17 Hectaren in bod ƒ30.500.kooper de heer P. de Jongh q.q. te Leiden voor 32.000.—. Het opstalrecht van den grond met het huis te Hoogmade Gem. Woubrugge B 318 groot 1.97 Are in bod 620.kooper Je heer G. J. van Tol te Hoogmade voor 845. Ten overstaan van Notaris A. D. Vijgh alhier: Het terrein met loods, gebouw en erf Maredijk naast No. 15 in bod 5.350. kooper de heer W. J. Wurzer alhier voor 5.350.—. Het huis met tuin en schuurtje Stadhou derslaan 28 in bod f 3.550.kooper de heer J Brouwer q.q. alhier voor ƒ4.150. Het fabrieksgebouw met woonhuis en erf Maredijk 15 is niet gegund. Het huis Utrechtsche Veer 16 is niet af geslagen. DE LEIDSCHE K^LLKZANDSTEEN- FABRIEK STOPGEZET! Aan andere fabrieken wordt overwerk- vergunning gegeven. Hedenmiddag te 1 uur heeft de Leidsche Kalkzandstèenfabriek haar bedrijf stopge-" zet, tengevolge waarvan veertig man perso neel werkloos is geworden. De oorzaak van deze stopzetting is gele gen in het feit, dat door den Directeur-Ge neraal van den Arbeid aan enkele fabrieken vergunning heeft verleend met twee ploe gen te werken, niettegenstaande dit bij ko ninklijk besluit niet toegestaan is. Het gevolg daarvan was, dat plotseling een teveel van steenen aan de markt werd gebracht. Eén fabriek b.v. produceert daar door wekelijks 100 millioen steenen meer. Nadat enkele weken geleden de Katwijk- sche Kalkzandsteenfabriek moest worden stopgezet, volgt nu vandaag de Leidsche. De Vereeniging van Kalzandsteenfabri- kanten en de verschillende personeelsbon- den in dit bedrijf hebben tot heden tever geefs getracht den minister van het onbil lijke dezer vergunning te overtuigen. Het conflict bij de Fa. C. P. Omtzicht Naar aanleiding van de lezing, welke de firmant geeft over het ontstaan van het conflict, wordt ons namens de samen werkende organisaties weer een andere lezing gegeven, waaraan het volgende is ontleend: De voorgeschiedenis is deze, dat, in strijd met hetgeen de heer Omtzicht beweert, bij hem veel langere werktijden gemaakt werden dan in soortgelijke bedrijven. In de overeenkomst, welke door de or ganisaties is afgesloten met de werkgevers in de binnenvaart, is vastgesteld een ar beidstijd van 55 tot 60 uur; wordt er door omstandigheden langer gewerkt, dan worden deze uren extra betaald. Bij den heer Omtzicht werd geruimen tijd van 90 tot 100 uur gewerkt, waarvoor 70 uur werd betaald, althans volgens de landelijke re geling, en voor de rest geenerlei vergoe ding gegeven. Evenzoo is het met de va- cantie; deze is volgens de landelijke rege- Gemeentel. Aankondigingen UITLOTING GELDLEENING. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat bij de op 15 September 1937 gehouden uitloting zijn uitgeloot 35 obligatieën ad 1000.en 5 obligatiën ad ƒ500.van de 3^ pet. geld- leening van 1936. Deze obligatiën worden 31 December 1937 met de tot dien datum verloopen rente af gelost, en houden met dien dag op rente te dragen. De lijst van de uitgelote nummers ligt ter inzage op de financieele afdeeling van de gemeente-secretarie. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 18 September 1937. AGENDA Vrijdag, „St. Christoffel" .Ledenvergade ring, de „Harmonie", 8.30 uur. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters: v. Bockel, v. Driesum, Kortmann en Lahr. De Zondagsdienst der huisartsen te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Hugenholtz, Tel. 390. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Zaterdag 11 tot en met V r ij d a g 17 S e p t. a. s. waar genomen door de apotheken P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 808 en J. Doedens, Wil- helminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. van NIEUWKOOP O EGSTG E EST TELEFOON 2527 ling 1 dag voor 2 maanden dienst. Bij den heer Omtzicht bestond geen vacantie. Reeds in Mei werd door de samenwer kende organisaties aan den heer Omtzicht schriftelijk een onderhoud aangevraagd ter bespreking van de bestaande grieven, waarop door hem niet werd geantwoord. De leden van de diverse organisaties na men toen het besluit om, indien geen be spreking werd toegestaan, hiervoor in sta king te gaan. De verlangde bespreking tenslotte is gehouden en de toezegging is toen ge daan, dat de arbeidsuren, door het instel len van een derde schuit, belangrijk zou den worden gekort en twee dagen vacan tie zou worden gegeven. Aan de inkorting van de arbeidsuren is gevolg gegeven, doch niet aan het ver strekken van vacantiedagen. Toen door een van de personeellieden, namens het personeel (niet persoonlijk, zooals geschreven), gevraagd werd aan den neer Omtzicht, wanneer nu met het ge ven hiervan zou worden begonnen, nam hij een houding aan, waaruit deze man kon opmaken, dat hij hem wou slaan, waarop deze reageerde met de woorden: „Als je me slaat enz. enz". De mededeeling, dat de ontslagen ar beider reeds eerder was ontslagen we gens slecht gedrag, is onwaar. Toen deze man in 1914 in dienst moest, is door den heer Omtzicht nog gedurende 10 maanden zijn salaris betaald, en, toen de mobilisa tie was beëindigd, is hij na eenigen tijd weer in dienst gekomen. Ontslagen is hij derhalve nooit geweest. Het loon bedraagt in het algemeen 29, dit loon hebben slechts enkelen; het be draagt 28, 27, 26 gld. terwijl één arbeider 5 dagen en 3 nachten heeft gewerkt voor een loon van 18 gld.! Tot zoover enkele der ons van werk nemerszijde verstrekte mededeelingen. Wij hebben de overtuiging, dat de ge schilpunten niet van zóó ernstigen aard zijn, of met eenigen goeden wil, met kalm overleg kan het geschil betrekkelijk ge makkelijk worden opgelost. Het maken van een verkeersweg en een brug over den Zijlsingel is in massa ge gund aan de firma L. P. v. d. Geer en Ph. Stuifzand alhier. BIOSCOPEN. Casino. Twee goede films, welke zeer zeker het intieme zaaltje van dit thater met talrijke enthousiaste bezoekers zullen vullen. „De Big van het Regiment" is een uitstekende Hollandsche film, verfilmd naar het be kende boek „Spionnage in het veldleger", dat zich afspeelt tijdens de mobilisatie in een dorpje in Brabant. Het jolige trio Jo- han Kaart, Sylvain Poons en Han Davids, als de recruten zijn de spelers die met echt Hollandsche soldatenhumor het dankbare publiek doen bulderen. De lachsalvo's zijn niet van de lucht. Al is „De Big van het Regiment" geen film, die den toets der critiek overal even glansrijk kan doorstaan, het is in ieder ge val een filmwerk, dat in vergelijking met buitenlandsche films een goed figuur slaat. De film voor de pauze leent er zich uit stekend voor, om de prettige, gezellige stemming er in te brengen „Bruidegom in Duplo" is de musicus, die zich vermomd uitgeeft voor zijn oom en als lector in dienst treedt bij een grooten muziekuitge ver. Grappige verwikkelingen komen er wanneer de dochter van den uitgever Bet ty (Lien Dyers) verliefd wordt op de neef, en haar zus op dezelfde persoon als hij zich als oom uitgeeft. In het journaal de gebruikelijke nieuws berichten uit binnen- en buitenland, ma ken het geheel weer tot een programma, dat den slagzin „Alle groote films in Ca sino" alle eer aandoet.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2