Nyon waterdicht gemaakt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Handelsschepen nu ook beschermd tegen oorlogsschepen en vliegtuigen 28ste Jaargang ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1937 No. 8831 3)e £eid4eli£(2oii/fca/iit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bil vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal By onz Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreeru Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935. REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT i Gewone Advertentlën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 V Naar aanleiding van een Kaderdag Heden is te Nijmegen onder veel gewaar deerde belangstelling een Kaderdag der R.K. Staatspartij gehouden. Vanmorgen was onder de aanwezigen de minister van justitie, mr. C. Goseling, oud-partijvoorzitter, terwijl vanmiddag de drie andere katholieke ministers werden verwacht. Verder was aanwezig het volle dig bestuur der R.K. Staatspartij en een zestiental Kamerleden, o.w. het lid der Eerste Kamer, de 90-jarige mr. O. Van Sasse van Ysselt. O.a. hield mr. Kolfschoten, secretaris der Partij, een rede, waarin hij een te rugblik wierp op de Kamerverkiezing, en o.m. het volgende zeide: „Het Nederlandsclie volk, zijn staatkun dige vertegenwoordiging aanwijzend, zoo goed als het katholieke volksdeel hebben vzich terecht kunnen ontdoen van schade lijke minderheden, maar zij hebben zich daardoor nog niet kunnen ontdoen van on der groepen van ons volk gestrooide politie ke dwaling en van voortdurende begooche ling. 26 Mei bracht geen generale ver standsverlichting. Dat het Nederlandsche volk in 1937 met groote werkelijkheidszin zijn staatkundig regiem met succes heeft weten te verdedi gen en te beschermen, kan niet beteekenen, dat wij het afweergeschut hebben weg te bergen, de stellingen te sloopen en in vei- ligen vredestoestand de politieke zaken op den ouden voet voort te zetten. Wij, Katholieke Staatspartij, wij hebben de parlementaire democratie verdedigd niet om zich zelf, niet als een absolute zedelijke norm, zooals zij van socialistische zijde ver dedigd is, niet om er een geconstrueerde volkseenheid op vast te spannen, maar wel om haar bewezen geschiktheid voor Neder land, om te dienen als staatsvorm, die het algemeen welzijn van ons volk verzorgen kan". Wij willen naar aanleiding van het boven staande ook gaarne de aandacht richten op drie belangrijke zaken. Op de eerste plaats: Voortdurend moeten w ij ij v e r e n, om de noodige voorlichting te schenken. Dat moet niet al-- léén gebeuren in den tijd, die onmiddellijk voorafgaat aan een verkiezing. Vervolgens: De tegenstander is na de verkiezing niet gaan slapen. Ook al schijnt 't nu en dan zoo! Ook w ij moeten dus niet de zoete slaap van rustige zelfvoldaanheid gaan slapen. Het afweergeschut mag niet worden opgeborgen. Wij moeten paraat zijn en blijven. En op de derde plaats: De parlementaire democratie willen wij handhaven, wij wil len voor het behoud van de parle mentairedemocratie, als het moet, vechten „om haar bewezen geschikt heid" (afgezien van fouten en feilen). „Om haar bewezen geschiktheid". Dat kan van een anderen staatsvorm voor ons land, niet aldus worden gezegd. En: andere landen geven ons in dit opzicht waar schuwende voorbeelden!.... Het Comité van Katholieke Actie „Voor God" schrijft ons Oprechi vóór alles. Het zich geven aan de belangen van den naaste is zonder twijfel een specifiek christelijke deugd. Op voorwaarde echter, dat het zijn oorsprong vindt in oprechte naastenliefde en liefde tot God, niet alleen in drang naar activiteit en een louter natuurlijke zucht om „het druk te hebben" Henry de Pully S.J. Aanvullende overeenkomsten onderteekend DE BESPREKINGEN VAN GISTEREN. Daar de volkenbondsvergadering gis teren nog geen voltallige bijeenkomst hield en het werk in de commissies zon der groot belang was, ging de belangstel ling der volkenbondskringen gisteren ge heel uit naar de nieuwe bijeenkomst van de vertegenwoordigers der negen staten, die aan de conferentie van Nyon hadden deelgenomen, aldus de correspondent van de „Maasbode" te Genève. Dit „aanhang sel" van Nyon werd echter niet in dit kleine plaatsje in de buurt van Genève gehouden, doch in de salons der Fransche delegatie, in het „Hotel des Bergues" te Genève. Onderwerp van behandeling was de aanvulling van de regeling van Nyon, die Dinsdag was tot stand gekomen met een nieuw protocol, dat ten doel had, de handelsschepen in de Middellazitische Zee, die bij de regeling van Nyon tegen de aanvallen van duikbooten worden be schermd, thans ook tegen aanvallen van gewone oorlogschepen en van vliegtuigen in bescherming te nemen. De besprekingen eindigden gisteravond met de onderteekenin-g van de aanvul lingsovereenkomst door de vertegenwoor digers van alle negen staten, die Dinsdag de eerste regeling van Nyon hadden on derteekend, namelijk Bulgarije, Egypte, Engeland, Frankrijk, Griekenland, Roe menië, Sovjet-Rusland, Turkije en Joego slavië. Deze overeenkomst is van geringen omvang. Zij bestaat slechts uit een con siderans en drie artikelen. De inhoud sluit zich geheel aan bij dien van de eer ste regeling van Nyon. De deelnemende regeeringen nemen de verplichting op zich, tegenaanvallen te doen tegen oor logschepen en vliegtuigen, die handels schepen, van welke nationaliteit ook, de Spaansche slechts uitgezonderd, aanval len, zonder dat zij daarbij de regelen van het vlootverdrag van Londen van 1930 voor de bestrijding van den onmensche- lijken duikbootenoorlog in acht nemen. De voorschriften, die te Londen aan de duikbooten werden opgelegd met betrek king tot de aanvallen tegen handelssche pen, worden thans door de aanvullende regeling van Nyon ook op gewone oor logsschepen en vliegtuigen van toepas sing verklaard. Wij hebben hier dus een uitbreiding van het bestaande oorlogsrecht. Practisch komt de van toepaisisng verklaring van deze voor duikbooten geldende voor schriften op vliegtuigen hierop neer, dat aan de vliegtuigen eigenlijk iederen aan val op handelsschepen verboden wordt onder bedreiging met volledige" sanctie maatregelen, indien zij toch ertoe zouden overgaan. Want het zal practisch aan een vliegtuig, dat een handelsschip wil aan vallen, onmogelijk zijn, de voorschriften van Londen in acht te nemen door eerst het handelsschip te waarschuwen en aan de bemanning gelegenheid te geven, zich in veiligheid te brengen. Men betwijfelt in marine-kringen reeds sterk, of de voorschriften van Londen wel practisch door duikbooten kunnen worden nage leefd, doch de deskundigen zijn algemeen van oordeel, dat de naleving van de voor schriften van Londen door vliegtuigen onmogelijk is. De Engelsche delegatie gaf dit gisteren ronduit toe. De zorg voor de bestraffing van de oor logsschepen en vliegtuigen, die, met schending van de regeling van Londen een handelsschip aanvallen, is wederom op de schouders gelegd van dezelfde re geeringen, die een dergelijke verant woordelijkheid krachtens de eerste rege ling van Nyon ten aanzien van de be straffing van duikbooten op zich hebben genomen. Engeland en Frankrijk zullen ook thans weder de hoofdverantwoordelijkheid dra gen. De gezanten van Engeland en Frank rijk te Rome hebben de opdracht gekre gen den tekst van de aanvullingsovereen komst aan den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, te overhandigen, onder het uitspreken van de hoop, dat Italië zich bij de regeling zal willen aansluiten. De hoop, dat Mus solini hiertoe inderdaad bereid zal zijn, bestaat hier echter niet. MARITIEME CONTROLE OPGEHEVEN. Nieuwe situatie als gevolg van accbord van Nyon. Zooals gisteren reeds in 't kort gemeld, hebben Frankrijk en Engeland besloten, de controle ter zee langs de Spaansche kusten niet langer uit te oefenen. Dit officieele besluit brengt geenerlei wijziging in de houding van Groot-Brit- tannië ten opzichte van de non-interven tie. Deze blijft gehandhaafd, doch de schepen zijn thans dringender noodig voor de patrouillediensten ter bestrijding van de piraterij. Officieel wordt dan ook in dit verband verklaard, dat de regeling volgens welke koopvaardijschepen, die zich op weg naar Spaansche havens bevinden, een waarne mer aan boord moeten hebben, van kracht blijft. De Fransch-Spaansche grens is dus nu de eenige grens, welke nog wordt gecon troleerd. Men herinnert zich overigens, dat ad- mixaal Van Duim. onlangs zijn verslag heeft ingediend over de functionmeering van het controlestelsel in 't algemeen; dit document zal eerlang door de non-inter- ventie-commissie worden behandeld. Men meent te weten, dat het concludeert tot de nutteloosheid der vlootpatrouilles en hoewel dit argument in officieele kringen niet wordt gebezigd, omdat het verslag nog niet is gepubliceerd, is dit waar schijnlijk een der redenen, waarom Frankrijk en Groot-Brittannië zonder be zwaar meenden een einde te kunnen ma ken aan het stelsel der patrouilles. Door de opheffing van den patrouille- dienst in de Spaansche wateren komen 16 Britsche torpedojagers vrij voor de bewaking in de Middellandsche Zee. Voor de tenuitvoerlegging van de overeen komst van Nyon zullen dan 52 Britsche jagers beschikbaar zijn. Duitschland ontstemd. Het besluit van Frankrijk en Engeland, om de maritieme controle aan de Spaan sche kusten stop te zetten, heeft op de publieke opinie in Duitschland een zeer slechten indruk gemaakt. In politieke kringen wendt men welis waar onverschilligheid voor en zegt men, dat Duitschland nooit eenig effect heeft verwacht van de zee-controle, maar de bladen geven openlijk van hun misnoe gen blijk. Zij verklaren, dat Frankrijk en Engeland er op uit zijn, zich de hege monie ter zee te verzekeren, zonder reke ning te houden met de belangen en het prestige der andere groote mogendheden, met name van Italië. SOVJETS DE PIRATEN? Franco heeft de bewijzen. Van welingelichte zijde wordt beves tigd, dat de regeerin-g van Franco de niet- inmengingscommissie in kennis zal stel len van het resultaat van haar onderzoek in verband met de torpedo-aanvallen in de Middellandsche Zee. De rechtsche Spaansche regeering heeft bewijzen in handen, dat minstens twee der piraten- onderzeeërs tot de marine van sovjet- Rusland behooren. UITWISSELING VAN ONDERDANEN. Radio Nacional heeft medegedeeld: Volgens besluit van. generaal Franco zul len een aantal Spanjaarden, die zich in vrijheid bevinden in het aan Franco-re giem onderworpen gedeelte van Spanje dit gebied mogen verlaten om zich naar het nog in haaiden der regeerin-g bevin dende gedeelte des lands te begeven. Zij zullen worden uitgewisseld tegen een overeenkomstig aantal Spanjaarden, die een toevlucht hebben gezocht in de am bassades, consulaten en andere diploma tieke plaatsen in het regeeringsgebied. AAN DE OUDERS VAN ONZE DIENSTPLICHTIGEN Men verzoekt ons opname van het vol gende: Begin October komen weer nieuwe re- cruten onder de wapenen. Het is niet te ontkennen, dat aan het militaire leven voor onze jonge menschen afzonderlijke moei lijkheden en gevaren onafscheidelijk ver bonden zijn. Die moeilijkheden en gevaren worden zooveel mogelijk ondervangen door het houden van maandelijksche conferen ties en godsdienstoefeningen, door geeste lijke opwekkingen, maar vooral ook door dat in alle garnizoensplaatsen een Katho lieke militairen-vereenigmg in stand wordt gehouden, welke vereeniging een tweede tehuis vormt voor onze jongens, waar zij hun vrije uren gezellig en zonder gevaar kunnen doorbrengen. Het is derhalve van het grootste ge wicht, dat de Katholieke ouders zich ervan overtuigen, dat hun zoon lid wordt van de R.K. Militairen-vereeniging en dat hij deze vereeniging ook getrouw bezoekt. Een der eerste dagen na de opkomst van hun zoon krijgen de ouders een verklaring toegezonden, die er ongeveer als volgt uit ziet: Ondergeteekende, (vader, moeder, voogd) van den minderjarigen dienstplichtige...., verklaart erin toe te stemmen, dat aan ge noemde dienstplichtige bewegingsvrijheid op Zon- en Feestdagen wordt verleend, als mede avondpermissie. Ter nadere toelichting van deze verkla ring het volgende: 1. Het vertrek met bewegingsvrij heid heeft plaats op den dag, welke aan een Zon- of Feestdag voorafgaat. De terugkeer is als regel op den Zon dagavond of op den avond van den Feestdag. Aan minderjarigen wordt slechts be wegingsvrijheid verleend, nadat de ouders of voogden der betrokken mili tairen verklaard hebben, daarmede voor een bepaald geval of bij voortdu ring in. te stemmen. Er is derhalve niets op tegen, wan neer de ouders hun zoon bewegingsvrij heid toestaan voor een bepaald geval, bijv. om zich naar het ouderlijk huis te begeven of naar een ander nauw keurig adres. 2. Avondpermissie is geheel iets an ders. Dit is een vergunning, die aan de dienstplichtigen verleend wordt om 's avonds na den diensttijd niet tot 22 uur maar tot 24 uur buiten de kazerne te mogen verblyven. De ouders mogen, alvorens deze verkla ring te onderteekenen, zich wel eens goed afvragen of het wel in het belang van hun zoon is, dat hy 's avonds later dan tien uur buiten de kazerne vertoeft. De gevaren, die de straat in een garnizoensplaats, vooral in de avonduren, biedt, moeten niet onder schat worden. Wij willen de ouders advisee- ren om op deze verklaring te antwoorden: „Mijn zoon mag alleen avondpermissie heb ben, als de Directeur van de R.K. Militai- ren-Vereeniging er om vraagt". Geachte ouders, werkt mede met de pries ters, die gedurende den diensttijd van uw zoon de geestelijke verzorging over hem uitoefenen, spoort uw zoon aan om lid te worden van de R.K. Militairen-Vereeniging en deze vereeniging trouw te bezoeken, bindt uw zoon.op het hart de maandelijk sche conferenties van den Aalmoezenier bij te wonen en maandelijks deel te nemen aan de algemeene H. Communie. Wanneer u dit doet, dan, maar ook dan alleen, kunt u gerust zijn; dan, maar ook dan alleen, zijn alle waarborgen aanwezig, dat uw zoon na zijn diensttijd als een degelijke en gods dienstige jongeman huiswaarts zal keer en. BRITSCHE VLIEGTUIGEN NAAR DE MIDDELLANDSCHE ZEE. PLYMOUTH, 18 Sept. (A.N.P.). Het 209de escadrille watervliegtuigen, bestaande uit vijf toestellen, is vanochtend van Plymouth vertrokken om deel te nemen aan den Fransch-Britschen patrouilledienst op de Middellandsche Zee. Deze toestellen kun nen een gemiddtlde uursnelheid van 168 K.M. bereiken. Zij hebben een actieradius van 1600 K.M. Het 210de escadrille wordt thans te Pembroke gereed gemaakt voor vertrek naar de Middellandsche Zee. Dit nummer bestaat uit vlft bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Door aanvullende overeenkomsten is het accoord van Nyon thans „waterdicht" ge maakt. De maritieme controle in de Spaan sche wateren opgeheven. (1ste blad). In N.-China zijn 5 Chineesche divisies omsingeld. (2de blad). Pauselijk protest te Berlijn tegen de aan vallen in de Duitsche pers. (2de blad). De Rontonde te Weenen tot den grond toe afgebrand. (2de blad). DE WERELD IN VOGELVLUCHT Ondanks de hevige regens, welke de bodem van China in modderpoelen veran deren, wordt er stevig gevochten. In het Noorden, ten Zuidwesten van Peiping, zijn 5 divisies van het Chineesche leger door de Japanners omsingeld. Zij zitten leelijk in de knel. Vanuit het Zuiden zijn in allerijl versterkingen gezonden om de bedreigden te ontzetten. De Japanners noemen het communiqué, waarin van deze omsingeling melding wordt gemaakt, het „hoopvolste" communiqué sedert het uitbreken van het conflict. Tot nu toe zijn de Chineezen er nog steeds in geslaagd, om te ontglippen aan de greep der Japanners. Zullen zij er nu ook in slagen? De conventie van Nyon is gisteren aan gevuld met een overeenkomst, welke de bestrijding van de piraterij door duikbooten uitbreidt tot gewone oorlogsschepen en vliegtuigen, die zich daaraan schuldig zou den maken. Ieder oorlogsschip of vliegtuig, dat een koopvaardijschip in de Middelland sche Zee aanvalt zonder waarschuwing of zonder te zorgen voor de veiligheid der op varenden, zal behandeld worden als een zeeschuimer. Italië en Duitschland zijn daar niets over te spreken. Italië vraagt: Wie geeft Frankrijk en Engeland het recht, om op die manier de geheele Middellandsche Zee te beheerschen? Engeland en Frankrijk laten zich echter niet weerhouden en hebben door de ophef fing van de maritieme controle in de Spaan sche wateren hun zeestrijdkrachten reeds vrij gemaakt voor de nieuwe taak in de Middellandsche Zee. DE OEFENINGEN VAN DE LICHTE BRIGADE. Prins Bernhard op het operatieveld. Ook de voortzetting van de tweede oefe ning der lichte brigade, welke over twee dagen was verdeeld, woonde Prins Bern hard hedenochtend bij in gezelschap van majoor. Phaff adjudant van H. M. de Ko ningin en van zijn eigen adjudant jhr. ir. W. G. Röell. Gisteren heeft de Prins de oefening tot vier uur te paard meege maakt. Bij Hengelo (G.) is Z. K. H. afgeste gen en heeft zich eenige oogenblikken met de buitenlandsche militaire attaché's, aan wie is toegevoegd de kapitein van den ge- neralen staf van der Plassche, onderhou den. By dit gezelschap bevond zich ook kolonel A. Herhielm, directeur van de Zweedsche krijgsschool. De Engelsche en de Duitsche attaché's zullen morgen het troepje attaché's, tot nu toe bestaande uit twee Fransohen, een Belg en een Italiaan, versterken. Nadat de Prins afscheid van de attaché's en zijn patrouille had genomen, is hij per auto naar de „Piet Hein" terug gekeerd. De oefening eindigde hedenochtend om streeks half elf. Maandag zal de lichte brigade haar laatste eigen oefening houden en Dinsdag deelnemen aan de groote manoeuvres on der leiding van den commandant van het veldleger.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1