KERKNIEUWS ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1937 U£ LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 IMTERPAROCHIEELE GESPREKKEN MET DUITSCHERS. IV. „Unsere Jugend". Diese zwei Menschen sind die schlimm- sten Leute. En met een gezicht, dat nu niet bepaald vriendelijk was, liet men er op volgen: Begreifen Sie es, Rosenberg und Baldur, die schlimmsten. Ja, de logica bij de nazi's is nooit erg fyn geweest en met dezelfde absurde dom heden als tijdens den Rijksdagbrand is men er nu in „geslaagd", de meest grove typen tot jeugdleiders te promoveeren. 't Is alles groot en grof, het doet onbeschaafd aan, heel die tegenwoordige jeugdbeweging in Duitschland. Stootte men, om opdat brandje terug te komen, telkens weer op de propa ganda, het kenmerk van alle nazi-zaken, en stelde men zonder voldoende bewijzen de „verdachten" in het zonnetje der pu blieke belangstelling, zoo ook nu bij alle acties door en voor de jeugd. Baldur, de Rijks jeugdleider, is zonder twijfel een organisator. En heel zijn werk draagt het nazi-kenmerk, de totaliteits- greep. Maar in het geheel is een geest ge legd van heidendom en dat is het groote en funeste jeugdvraagstuk, juist voor de Katholieke Kerk. Evenmin echter zal de Staat aan een dusdanige jeugd iets goeds hebben! Zijn de gevaren dan zoo groot? aldus vroegen wij een vrouw uit Cleef, moeder van een flink katholiek gezin. En zij ver telt: „De katholieke ouders met kinderen, die in de Hitler-Jugend moeten, zijn diep te beklagen. Thuis heerscht godsdienst, daar heidendom; thuis wordt gebeden, daar is er geen tijd voor; thuis waken vader en moeder, daar niemand; thuis concentreert men zich rond Christus, daar rond Hitler". Ook Rosenberg's invloed is niet te on derschatten. „Hij maakt, aldus een ambte naar, van onze kinderen bolsjewieken en spionnen. Och, u moest eens weten, en de tranen schoten in 's mans oogen, u moest eens weten wat die ellendige jeugdleiders aa,n onze kinderen reeds verknoeid heb ben. Je durft thuis als vader niet meer vrij uit praten, want zoohlief kar; je aanbren gen en dan: wee het slachtoffer. Zulke zo nen en dochters, zelfs nog schoolgaande kinderen, heeten dan: voorbeeld der H.-J.". En het godsdienstonderwijs? zoo vroegen wij een man uit Aken, in welk bisdom de scholen geen toegang meer verleenen aan de priesters. „Och, de geestelijken moeten nu op straat, of thuis, of in de kerk het zien te doen. Bij ons hier ziet men nu vaak een priester op straat wandelen tusschen twee kinderen, om zoodoende de gods dienstles voort te zetten". Een ander vroegen wij: Wat zal de toe komst brengen? „Als het niet veranderd worden onze kerken musea van oude ge slachten, daar de jongere generatie totaal verleerd zal hebben naar de kerk te gaan, niet meer bidt en het geloof zal zijn iets ouderwetsch. Dat ook is het doel der nazi's". Maar doen jullie dan niets? „Was zu tun? Wir haben nichts mehr, Presse, Organisa- tionen, Sie wissen das wohl, nichts mehr';. Arm volk, hoe wreed boet gij nu voor de zorgeloosheid en de hoera-stemming van het jaar 1933. Vier jaar zijn we nu ver der en na vier jaar sarcasme tegen de Kerk moet de Paus schrijven: Mit brennen- der Sorge.... Unsere Jugend, eine grosze Sorge für alle Eltern. Ja, we gelooven het gaarne, na alles wat we b.v. in de uitgestalde „Stür- mer" lazen. Maar toch, er zijn nog durvers. Bij de Heiligdomsvaart te Aken werd door dui zenden jongens gespreekkoord: Wir gehören den zehn Prozent! Weet u, de befaamde tien procent (of waren het er meer?) die met „Nein" hun meening gaven bij de „vrije" stemming van '35. S. M. EN WAAROM DaT NIET? Alles goed en wel, maar de meeste room- schen weten toch bitter weinig van hun ge loof. Kinderen van de schoolbanken weten het beter. Daar hebt u nu iets, om eens over te mediteeren, temeer nu een man als prof. Kors eenige feilen van de school-opvoeding heeft besproken en weer anderen de fouten van het ouderhuis ontbolsterd hebben. Is 't zoo erg? Geloof me, het is verbazend erg, zooveel als er afvallig wordt op lateren leeftijd. Iets uit eigen ervaring bewijst zulks. We stonden een paar weken terug op het achterbalcon der tram. Een oude schoolka meraad komt er in gesprongen en als je elkaar in geen jaren gezien hebt is er na tuurlijk heel wat te boomen. En zoo in ge dachten „herdachten" we de 42 klasgenoo- ten van „toen". Daaruit bleek, en je wordt er beduusd onder, dat 10 ervan niets meer aan hun geloof deden; dus bijna 25 pet. was geheel of gedeeltelijk afvallig geworden. Mediteeren alleen is echter niet voldoen de; bij zulk een stand van zaken moet aan gepakt worden, niet het minst ook door onze jongemannen. Kijk eens, je bent nog jong en het leven ligt nog voor je als een dag in het ochtend gloren. Het leven, ook jouw leven is strijd, is vooruit met dynamische toeren, is richten en rekken en strekkennaar God. Je beoefent sport om een getraind lichaam te bezitten. Je kleedt jezelf goed aan om geen kou te vatten. Je spaart wat duiten bijeen voor later, als er zorgen komen. Je doet je best om vooruit te komen in de wereld. Maar je vergeet het eerst-noodige, je ver geet God. Waarom al die zorg voor het lichaam, voor de toekomst? Dit is de kracht, die alles overwint, ons geloof. Dat moet je kennen en hanteeren! Waarom het ééne wel? En waarom dat niet? SEVERUS. ELFDE JAARFEEST DER RETRAITE- CLUB. Zeer vele leden van onze Retraiteclub waren Zondag j.l. bijeen in de Lodewijks- kerk, om er de H. Mis bij te wonen, die tot hun intentie werd opgedragen door den eerw. vice-Praeses. Na de Mis togen allen ter H. Tafel. Het kenmerk blijve van een katholieke club: we beginnen rond altaar en com muniebank. Zoo is het nu en zoo is het goed! In eigen huis wachtte den Gezellen een welverzorgd ontbijt, waar wederom keurig door „Kolpingsdochters" bediend werd. Zoo omstreeks tien uur begon de jaar vergadering, die geopend werd met een in leidende „algemeene beschouwing" van den vice-Praeses. Hij constateerde een nog steeds goed meeleven met de club, iets meer belangstelling voor de retraite en een hoo- ger op te voeren interesse voor de recol lectie. De secretaris gaf een jaarverslag met een tweetal actie-punten en de penningmeester toonde aan, dat de gelden steeds vloeiend zijn. Om dat te controleeren ('t loopt in eenige honderden guldens) werd een kas- commissie benoemd. De verkiezing van twee bestuursleden bracht een zwerm stembriefjes bij een stem bureau De aftredenden weder met groote meerderheid herkozen. De Senior sprak nog een openhartig woord over het katholieke leven in onze stad. Hij citeerde de statistiek: 25 pet. heet R.K. en 20 pet. is katholiek, en hij deed op de aanwezigen een dringend beroep tot vurig apostolaat. In de Gez.-Ver. moeten onze jongemannen groeien tot daad-chris tenen en één der beste middelen is nog im mer de retraite. Daarom werke een ieder aan de opvoeding van zich en anderen, óók door een volle Kerstretraite! Na rondvraag werd de bijeenkomst ver daagdtot het volgend jaar. LIEDERTAFEL „SEB. SCHaFFER". Cultureele vorming van den jongeman is een van de voorname programpunten van de St- Joseph's-Gezellen. En de St. Joseph's-Gezellen kan daarin slagen, omdat zij als grondslag van deze cultureele vorming heeft de godsdienstige vorming. Zoo zal de beschaving, welke de St. Joseph's-Gezellen tracht bij te brengen niet zijn een laagje vernis, een spel van be leefdheidsvormen, welke haar diepsten le vens- en bestaansgrond mist, maar zij zal werkelijk om haar godsdienstigen grondslag in staat zijn, de mensch te beschaven, te veredelen, te vervolmaken naar Gods beeld. Middelen tot den cultureele vorming algemeen beschavende factoren noemt het Centraal Verband deze zijn: tooneel, muziek en zang; deze clubs moeten daarom in onze Gezellenvereeniging een beteeke- nisvolle plaats innemen. Een van deze cultureel vormde clubs viert binnenkort, Zaterdag 2 October, haar koperen bestaansfeest. Reden voor deze on der afdeeling om te juichen en met voldoe ning terug te zien op den gepresteerden ar beid. Woensdagavond 1.1. was dat koperen feest een van de agendapunten der jaar vergadering van de liedertafel. Er werd ge wikt en gewogen, hoe wij op passende en bescheiden wijze dien dag zullen vieren. Het besluit van de besprekingen was: Zondag 14 Nov. zal dit feest kerkelijk gevierd worden. Een H. Mis, misschien wel gezongen, zal uit dankbaarheid in de St. Lodewijk worden opgedragen, daaronder algemeene H. Communie voor de leden, en daarna feestelijk ontbijt in de Gezellen- Vereeniging. Woensdag 17 Nov. 's avonds half 9 zal er een feestelijke bijeenkomst zijn van de le den met echtgenooten en verloofden. Een programma voor de avondviering is in voorbereiding. Deze onderafdeeling wen- schen wij hartelijk geluk en wij zullen hopen, dat de wensch, welke door verschil leden leden op de jaarvergadering werd ge uit, spoedig in vervulling moge gaan, en vele leden van onze Gezellenvereeniging lid worden van deze zoo nuttige onderafdee ling. Juist omdat zij behoort tot de cultureel vormende clubs zal haar bloei onze Gezel len vereeniging tot eer strekken. H. SCHRAMA, v.-Praeses. „Seb. Schaffer" vraagt om meer leden, zij zou haar ledental willen zien verdubbeld en vraagt niet alleen versterking van de afdeeling Gezellen, maar ook van de af deeling Gehuwden. Dus ook leden van de afdeeling Gehuwden zijn zeer welkom. H. SCHRAMA, v.-Praeses. VOOR GOD ACTIE. Reeds enkele maanden is 't depot voor goede lectuur, uitgegeven door de „Voor God-actie", gevestigd in onze Gezellenver eeniging. Deze week kunnen de Gezellen inzage krijgen van de verschillende uitgaven bij onzen huismeester- MEDEDEELINGEN. De Paladijnen komen a.s. Zondag bijeen ten huize van den v.-Praeses. De K. L. heeft een bijeenkomst op Don derdag 23 Sept. Woensdagavond behooren alle adspiran- ten bijeen te komen. De Familieraad, d.i. de vergadering van al onze bestuursleden, zal vermoedelijk plaats vinden op Woensdag 6 October. BIBLIOTHEEK. Een onzer nieuwe boeken is: „Droomen zijn bedrog", door Paul Keiler; een sprook je voor groote menschen. Sprookjes zijn goed voor kinderen, zult u denken. Doch bij het lezen van dit sprook je komt u tot geheel andere conclusie. Hier houdt Paul Keiler zijn lezer van het begin tot het eind geboeid door een sprookje. Op prachtige wijze beschrijft hij de schoonhe den van het sprookjesland, waar hij een be zoek brengt. Meer willen we van dit boek niet vertellen, maar een ieder aanraden, het te lezen. Een ander boek is: „Tusschen roodhuiden, beren en wolven", door Tom Brown. Hierin verhaal^ de schrijver van een beer met een jong beertje, die samen op jacht gaan. Na allerlei avonturen met roodhui den wordt eindelijk de oude beer neerge legd door Vliegend Hert en neemt deze de jonge beer gevangen. Vliegend Hert, van de stam der Cree Cree's, wordt achtervolgd door roodhuiden van een andere stam, doch steeds weet Vliegend Hert zijn achtervol gers te ontkomen, tot hij bij de Missie-Sta tie van de witte Paters terecht komt, die hem zullen beschermen. Daar inmiddels de achtervolgers een 300 in getal geworden zijn, die ook de Missie- Statie willen veroveren om de Paters te verjagen, moeten de Paters met hun be keerde roodhuiden en de Cree Cree met zijn beer de Missie-Statie verdedigen. Dit doen zij dan ook met succes en met zooveel suc ces zelfs, dat zij nog enkele bekeerlingen winnen .Op keurige en prettige wijze is dit verhaal voor de jeugd geschreven. Bibliothecaris. DE GEZELLEN-VERGADERING. Deze vindt plaats a.s. Dinsdag te 8.45 uur. De aanwezigheid, het meeleven van allen is nuttig en noodig. Wie niet kan komen gelieve dit zijn wijk-commissaris te laten weten. Dat is meewerken. UITVOERINGEN. Nog steeds in de lijn van ons gouden feest zullen ook de uitvoeringen in October zijn. Dan wordt door oud-leden en leden der tooneelclub in de Stadsschouwburg op gevoerd „Het hoogste goed", een zeer mooi en katholiek spel, welks succesvolle uitvoe ring vrijwel verzekerd is door de spontane toewijding der spelers. Eind dezer maand zullen kaarten ten ver koop worden aangeboden en wij twijfelen ook nu niet aan het meeleven der katho lieken. PROPAGANDA-AVOND. In de eerste helft van October zal een avond met propagandistisch karakter geor ganiseerd worden, om weer nieuwe leden te winnen voor onze Gez.-Vereeniging. Tientallen personen worden daartoe uitge- noodigd. Preciese datum en de naam van den spreker worden binnenkort gepubli ceerd. DE APOSTEL EN EVANGELIST MATTHEUS. N.B. Als niet anders wordt aangegeven dagelijks Gloria, geen Credo. Gewone Prefatie. ZONDAG, 19 Sept. Achttiende Zondag na Pinksteren. Mis: Da pacem. 2e gebed v. d. H. Januarius en Gezellen, Martela ren. Credo. Prefatie v. d. Allerh, Drie eenheid. Kleur: Groen. Wij mogen ons verblijden, dat wij door ons heilig Doopsel zijn ingegaan in het Huis des Heeren, de door Christus ge stichte heilige, katholieke Kerk (Gra duale). Want daar zijn wij geworden aan genomen kinderen van God; daar leerden wij de waarheid kennen. (Stilgebed en Postcommunio); daar verkrijgen wij ver giffenis van zonden (Evangelie); daar kunnen wij genieten een heerlijke over vloedige zielevrede (Introitus, Graduale); daar zal het ons niet ontbreken aan de hei ligende genade van Christus tot aan den dag, dat Hij ons roepen zal (Epistel). En al deze onwaardeerbare gaven danken wij aan de verdiensten van het heilig, bloedig Kruisoffer van Christus. Geen betere dankbaarheid dan daadwerkelijk deelne men aan de onbloedige hernieuwing van dat heilig Kruisoffer, de H. Mis; door ons zelf God aan te bieden, tesamen met Chris tus onze eigen wil te slachtofferen. (Offer torium; Communio). MAANDAG, 20 Sept. Mis v. d. H. H. Eustachius en Gezellen, Martelaren: Sa- pientiam. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. Vigilie v. d. H. Mattheus. Kleur: Rood. Of: De Mis v. d. Vigilie: Ego autem. Geen Gloria. 2e gebed v. d. H.H. Eusta chius en Gezellen. Kleur: Paars. Eustachius bekleedde een hooge rang in het leger van keizer Trajanus. Op jacht bekeerd, tengevolge van het verschijnsel van een kruis tusschen het gewei van een hert, dat door hem achtervolgd werd, liet hij zich met zijn vrouw en twee kinderen doopen. Zij werden gedood,toen na een overwinning Eustachius weigerde aan de afgoden te offeren. DINSDAG. 21 Sept. Feestdag v. d. H. Mattheus, Apostel en Evangelist. Mis: Os Justi. Credo. Prefatie v. d. Apostelen. Kleur: Rood. De tollenaar Levi werd door Christus tot het Apostolaat geroepen en sindsdien, Mattheus genoemd. Voor de christen-ge worden Joden schreef hij zijn Evangelie in het Hebreeuwsch, na de verrijzenis van Christus. Hij predikte het H. Evangelie in Arabië en Ethiopië. WOENSDAG, 22 Sept. Mis v. d. T. Tho mas v. Villanova, Bisschop en Belijder: Statuit. 2e gebed v. d. H.H. Mauritius en Gezellen, Martelaren, Kleur: Wit. Thomas, die om zijn buitengewone edel moedigheid jegens de armen den bijnaam verworven heeft van „aalmoezenier" werd geboren uit een Spaansche familie, die wel voornaam was, maar op financieel gebied betere dagen gekend had. Toch waren zijn ouders milddadig naar vermogen en ge heel zijn leven, van zijn kinderjaren af, volgde Thomas het mooie voorbeeld van zijn ouders. Op 27-jarigen leeftijd werd de heilige Augustijn en verwierf als predi kant zich naam. Later is hij bisschop ge worden van Valencia. Ofschoon verheven bleef hij toch dezelfde eenvoudige Thomas als voorheen. Bijna geheel zijn inkomen besteedde hij aan werken van liefdadig heid, welke hij zelf met bijzondere zorg organiseerde. De H. Thomas stierf in het jaar 1556, 68 jaren oud. DONDERDAG, 23 Sept. Mis v. d. H. Linus, Paus en Martelaar: Statuit. 2e ge bed v. d. H. Thecla, Maagd en Martelares; 3e A Cunctis (om de voorbede van de Heiligen). Kleur: Rood. VRIJDAG, 24 Sept. Mis van O.L. Vrouw tot vrijkoop van slaven: Salve. Credo. Pre fatie van Maria (invullen: En U op het feest). Kleur: Wit. Aan den H. Petrus Nolascus verscheen Maria en maakte bekend, dat zij gaarne een Orde van religieuzen zag ingesteld, met het doel de gevangen christenen uit de handen van de Turken te bevrijden. Ook verscheen Maria aan den biechtva der van den H. Petrus, den H. Raymundus van Penafort en aan koning Jacob, van Arragon, die zij aanspoorde hulp te ver leenen. Den lOden Augustus 1218 werd de Orde ingesteld met een vierde gelofte, nl. zich zelf te geven tot onderpand, indien noodig, voor de vrijkooping van een christen-slaaf. ZATFWDAG, 25 Sept. Mis van Maria op een Zaterdag: Salve. 2-e gebed tot den Geest; 3e voor de Kerk; 4e voor den Paus. Prefatie van Maria (invullen: En U om de vereering). Kleur: Wit. IN DE KERKEN VAN DE E.E.P.P. FRANCISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: DONDERDAG. Feest v. d. vinding van het lichaam v. d. n. Clara, Maagd. Mis: Conversus. 2e gebed v. d. H. Limus; 3e v. d. H. Thecla. Kleur: Wit. VRIJDAG. Mis v. d. H. Pacificus van Septempeda, Belijder: Os Justi. 2e gebed en laatste Evangelie van O. L. Vrouw. ZATERDAG. Mis v. d. Z. Franciscus Maria van Camporubeo, Belijder: Justus. 2e gebed voor den Paus. Gewone Prefatie. Amsterdam. ALB. M. KOK, Pr. H.H. WIJDINGEN. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft hedenmorgen in de kapel van het Theologicum te Warmond de Wijding van het Priesterschap toegediend aan de Eerw. Paters A. Huyg en M. Vleu gel O.S.B. van de St. Adelbertus-priorij te Egmond; de Wijding van het Diaconaat aan de Eerw. Heeren: H. P. Balestro, J. A. Bon, P. Th, Brinkman, A. Th. v. d. Burg, G. J. P. v. d. Bijl, J. A. B. v. Dodewaard, P. M. E. v. Fisenne, H. C. M. de Goede, P. C. -Groenendijk, C. P. Grootscholte, C. N. Hammann, Th. P. v. d. Heyden, J. A. G. v. d. Hoogte, A. H. Huyboom, G. W. Lemmgrs, H. J. v. Nobelen, J. Th. A. v. Pol, F. H. A. v. Ravesteyn, C. J. A. Schoonderwoerd, B. P. M. Schoonebeek, M. v. Stee, Th. H. M. Straathof, N. P. M. Velzeboer, L. P. M. Vester, A. C. v. d. Voorn, J. J A. v. d. Zalm, studenten van het Theologicum. Terwijl heden en morgen de vier klei ne Wij dingen worden toegediend aan de eerw. heeren: J. H. Bruin, A. J. H. Drost, J. Th. J. Drost, C. J. M. Eeken, J. P. A. M. v. d. Engh, W. Q. Grimbergen, G. J. M. Groot, A. J. Hartog, P. W. A. Hillebrand, J. C. A. Huibers, J. C. H. Ka merbeek, J. L. v. Kesteren, J. G. v. d. Kley, M. C. Klijn, H. F. A. Konijn, C. C. Kroon, G. A. v. Leeuwen, J. C. Loerak ker, C. H. M. Nolet, M. M. Out, P. J. N. Riep, A. H. Schrama, H. A. C. Snelders, H. M. J. Stoelinga, J. P. J. Solelveld, P. J. v. Stralen, P. A. Tweehuysen, A. A. v. d. Voort, J. H. Warmerdam, studenten van het Theologicum. ZILVEREN-PRIESTERJUBILEUM Bij de paters Montfortanen aan den Haagweg. A.s. Dinsdag 21 September zal de Zeer- eerw. Pater Aug. Hoppers, in het klooster „Huize Montfort", Haagsche Schouw, Voor schoten, den dag herdenken waarop hij vóór 25 jaren de H Priesterwijding ontving. ZE. werd geboren te Beek (L.), maakte zijn humaniora aan de Apostolische School Ste Marie" te Schimmert (L.), nam hier het kloosterkleed aan, en vertrok daarna naar Canada, alwaar hij het Noviciaat af maakte en zijn hoogere studies voltooide. Op den 21sten September 1912 ontving hij de H. Priesterwijding in Ottawa. Kort daar na repatrieerde hij en werd benoemd tot leeraar aan de Alma Mater te Schimmert. In 1922 volgde zijn benoeming tot As sistent in het klooster der Montfortanen te Egmond aan Zee. Van hieruit heeft Pater Hoppers gedurende 14 jaren steeds met grooten ijver en veel vrucht gewerkt aan het heil der zielen, speciaal door het pre diken van Missies, door zijn Vasten-medi- taties, Retraites en Triduüms. Talrijke pa rochies in het Bisdom Haarlem hebben hem als assistent gekend. Na een jaar werkzaam te zijn geweest in het Rectoraat „Leenhof" Schaesberg (L.) is Z.E. sedert Augustus ge plaatst in het assistentiehuis der Paters Montfortanen „Haagsche Schouw" Voor schoten. Moge het den Jubilaris gegeven zijn, nog vele jaren zijn gezegend werk voort te zetten. Zijn vele vrienden en be kenden zullen hiervoor gaarne een gebedje willen storten. KLOOSTER-JUBILEA. Woensdag 22 Sept. a.s. zullen in het Min derbroederklooster te Woerden de Eerw. Broeders Martinus (i.d.w. Clemens Jaspers) en Raymundus (i.d.w. Hendrik v. Druten) den dag herdenken waarop zij vóór 25 jaar in de Orde der Minderbroeders werden op- i genomen. Beiden zijn voor velen onzer lezers geen onbekenden. Br. Martinus staat aan het hoofd van de Administratie der Francis- caansche tijdschriften en is tevens Direc- teur van het Parochiaal Zangkoor. Br. Ray mundus is de op zeer vele plaatsen bekende termijnganger, die stad en land afreist, om overal aalmoezen voor de Minderbroeders kloosters te verzamelen. Aan blijken van belangstelling zal het beiden ongetwijfeld niet ontbreken. BISSCHOPSWIJDING VAN MGR. PESSERS. Op het feest van de Apostelen Simpn eij Judas (28 October) zal Mgr. Jac. Pés- sers benoemd apostolisch vicaris van Ti- mor, die dezer dagen hier te lande is aan gekomen, uit de handen van Mgr. Diepen de bisschopswijding ontvangen. Mede- consecranten zullen zijn Mgr. Hopmans en Mgr. Lemmens. Het Vicariaat van Mgr. J. Pessers S.V.D. op het Westelijk deel van het eiland Ti- mor telt thans 11.950 katholieken. Het is verdeeld in twee missieposten, met tien kerken en zestien scholen, een aantal dat ontoereikend is voor de vele geloovigen. Op het geheele eiland is slechts één steenen kerk, die Zondags tot de laatste plaats gevuld is, terwijl in dichte rijen de geloovigen voor de kerk de H. Mis moeten vol'gen. Reeds lang verlangt het volk naar een nieuwe en grootere kerk, doch de arme bevolking is niet in staat dit werk te bekostigen. Ook de missie zelf ontbreken de middelen om aan dit gebrek tegemoet te komen. Met behulp van in- landsche krachten 'tracht men nu om met eenvoudig materiaal eenige houten kerkjes op te bouwen, waarvan er in middels reeds enkele gereed zijn. RECTOR J. BLONDEN t Na een ziekte van ongeveer vijf weken is te Maastricht overleden rector J. Blon den, oud archivaris dier gemeente. Rec tor Blonden, die den leeftijd van 67 jaar bereikte, was de laatste jaren rector van „De Twaalf Apostelen" te Maastricht. De thans overledene werd te Stein ge boren en nadat hij zijn diverse studies had doorloopen en tot priester was ge wijd, werd hij benoemd tot kapelaan te Wylre. Later volgde zijn benoeming tot rector aan het Ziekenhuis „Calvariën- berg" te Maastricht. Na het heengaan van Dr. Goossens als gemeente-archivaris volgde rector Blon den hem op in 1926 en hij bleef in deze functie werkzaam tot 1935, toen hem bij zijn heengaan een algemeene hulde werd gebracht als waardeering voor het vele werk dat hij voor Maastricht had gedaan. Van zijn hand verschenen verschillen de stukken over de historie van Maas tricht. Zoo schreef de overledene o.a. over de „Straatnamen van Maastricht" over „Wie was Minckeleers", terwijl hij het leven en werken van Dr. F. Fermin behandelde en daarmede de „Oude Pij- penfabriek". Ook de „Maasgouw" ver rijkte hij met belangwekkende stukken over de „St. Servatiusfontein". Voorts maakte hij den catalogus van het Geschied- en Oudheidkundig Museum.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10