BINNENLAND \i Land- en Tuinbouw RECHTZAKEN DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1937 DE LE1DSCHE COURANT fWEEDE BLAD - PAG. i DE OEFENINGEN VAN DE LICHTE BRIGADE. Koningin en Prins Bernhard op het oorlogsterrein. De oefeningen van de lichte brigade, die aan de groote manoeuvres voorafgaan, zijn vandaag begonnen en reeds op den eersten dag van den oorlogstoestand, toonden H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bern hard hun belangstelling door een bezoek. Precies kwart voor 9 kwam H. M. in een Cadillac-landaulette, waarvan de kap was neergelaten, ondanks het vochtige druili- ge weer, bij de brug over den IJssel bij Westervoort aan. In H. M.'s auto bevonden zich de eerste hofdame, jkvr. van Tets en haar adjudant kol. jhr. de Jonge van Elle- meet. Een tweede hofauto bood plaats aan den chef van het militaire huis van de Ko ningin, vice-admiraal Bauduin, H. M.'s ad judant luit ter zee le klasse jhr. van Hol- the en ordonnansofficier jjir. van Lawick van Pabst. Dan volgde een leege hofauto en een auto van de rijkspolitie sloot den korten stoet. Kort na den rit over de brug hielden de auto's stil en onderhield H. M., die in haar auto bleef zitten, zich enkele oogenblikken met den leider der oefeningen van de lich te brigade, kolonel baron van Voorst tot Voorst. Achter den commandant der lichte brigade stonden de officieren van zijn staf, enkele hulpleiders en officieren van den scheidsrechterlijken dienst en ook de Re- monstrantsche legerpredikant, ds. Groene- wegen. Na een minuut of vijf reed de Koningin verder nadat de kapitein van den genera- len staf, P. Forbes Wels in H. M.'s auto was gestegen. Deze officier zal H. M. ge durende haar bezoek, dat zich zal uitstrek ken over de voornaamste deelen van het oefenterrein van de roode partij, van voor lichting dienen. De Koningin reed eerst naar de plaats waar het He regiment huzaren hedenoch tend den Nederrijn was overgetrokken en begaf zich vervolgens in de richting Zeve naar om het lie bataljon wielrijders in ac tie te zien. Naar verluidt lag het in de bedoeling dat H. M. in Didam het noen maal zou gebruiken. Een uur voor de komst van de Koningin was Prins Bernhard, per auto, op het ter rein van de blauwe partij aangekomen en wel bij het bureau van de bevelsuitgifte dezer partij, welk bureau onder leiding staat van luit.-kolonel van der Mandele. Dit bureau bevindt zich in de naaste om geving van Doesburg, gelegen op een af stand van ongeveer 15 K.M. van de brug bij Westervoort, de plaats waar H. M. de Koningin het oefenterrein (der roode par tij) opreed. De Prins was vergezeld van majoor Fhaff, adjudant van de Koningin en van zijn eigen adjudant jhr. ir. W. G. Röell. Ko lonel baron van Voorst tot Voorst'begroet te den Prins. Het ligt in de bedoeling van Z. K. H. om zoo mogelijk eiken dag zoowel tijdens de oefeningen der lichte brigade, als tijdens de oefeningen onder leiding van den com mandant van het veldleger, op het oorlogs terrein aanwezig te zijn. Prins Aschwin zal morgen een gedeelte van de oefenin gen bijwonen. HET FEEST VAN „DEN DERDEN DINSDAG". Het programma voor de opening van de zitting der Staten-Generaal op Dinsdag 21 September luidt als volgt: Des middags te half eeh uur zullen de delen der Staten-Generaal in vereenigde vergadering in de Ridderzaal op het Bin nenhof te zamen komen, onder leiding van den voorzitter van de Eerste Kamer. De ministers hoofden van ministrieele departementen en de leden van den Raad van State zullen zich, des namiddags te een uur, mede in die zaal vereenigen. Ten einde de zitting der Staten-Generaal te openen, zal Hare Majesteit de Koningin te een uur met den volgenden stoet van het Koninklijk paleis afrijden: De stoet rijdt uit. Een commando cavalerie tot opening van den stoet. Een rijknecht-majoor en twee rijknechts te paard. De eerste kamerheer-ceremoniemeester, gezeten in een rijtuig met twee paarden bespannen, gaande een lakei naast elk por tier. Acht Kamerheeren, gezeten in twee rij tuigen, elk met twee paarden bespannen, gaande een lakei naast e'k portier. De grootofficieren, volgens rang van be noeming gezeten in twee of drie rijtuigen, elk met twee paarden bespannen, gaande twee lakeien naast elk portier. De grootmeesteres en de dienstdoende dame du palais, gezeten in een rijtuig met twee paarden bespannen, gaande twee la keien naast elk portier. De opperceremoniemeester, gezeten in een rijtuig met twee paarden, gaande twee la keien naast elk portier. Hare Majesteit de Koningin, gezeten in een staatsiekoets met acht paarden bespan nen, gaande een koetsier naast elk paard en vier lakeien aan elke zyde van de koets. De chef van het militaire huis en de gou verneur der Koninelijke residentie, te paard, rijden respectievelijk ter rechter- en ter linkerzijde van de staatsiekoets, een wei nig achter het portier. De officieren der landmacht van het mi litaire huis, te paard, rijdenden naast en achter de staatsiekoets, volgens eene door den chef van het militaire huis aan te geven regeling. Een commando cavalerie tot sluiting van den stoet. De stoet zal rijden: door de Heulstraat, het Lange Voorhout (Schelppad), over den Korten Vijverberg, naar het Binnenhof. De aankomst van den stoet. Te kwart voor een uur zullen aan den ingang van de Ridderzaal aanwezig zijn de officieren der zeemacht van het mili taire huis. Bij aankomst van den stoet aan de Rid derzaal zal Hare Majesteit de Koningin aan den ingang ontvangen worden door een commissie uit de vergadering, die, vooraf gegaan door den eersten kamerheer-cere moniemeester, de acht kamerheeren, de grootofficieren en den opperceremonie meester, Hare Majesteit geleidt naar den Koninklijken zetel. Deze commissie gaat voor Hare Majesteit uit. De grootmeesteres en de dienstdoende dame du palais, de chef van het militaire huis, de gouverneur der Koninklijke resi dentie, de eerste stalmeester en de offi cieren van het militaire huis volgen on middellijk. De opening van de Staten- Generaal. Zoodra Hare Majesteit de Koningin op den troon is gezeten, plaatsen de groot meesteres en de dienstdoende dame du pa lais zich ter zijde achter Hare Majesteit. De grootofficieren en de gouverneur der Koninklijke residentie plaatsen zich achter den Koninklijke zetel. De eerste kamerheer-ceremoniemeester en de acht kamerheeren plaatsen zich rechts, de officieren van het militaire huis en de eerste stalmeester links van den troon. Nadat de zitting door Hare Majesteit de Koningin is geopend, wordt de Koningin, door genoemde commissie, die voor Hare Majesteit uitgaat, voorafgegaan door den opperceremoniemeester, naar de ontvang kamer geleid. De eerste kamerheer-ceremo niemeester en de acht kamerheeren gaan den opperceremoniemeester vooraf tot aan de ingangsdeur van de vergaderzaal. De grootmeesters en de dienstdoende dame du palais volgen Hare Majesteit tot aan de ont vangkamer. De grootofficieren, die, Hare Majesteit eveneens gevolgd zyn, begeven zich met de overige hier boven genoemde personen naar de voor hen bestemde ont vangkamer. De terugtocht. Hare Majesteit de Koningin keert naar het Koninklijk Paleis terug met den stoet, waar mede zij is gekomen, waarbij de volgende weg zal worden genomen- van het Binnen hof, over den Korten Vijverberg, door het Lange Voorhout (Schelppad), de Heulstraat, naar het Koninklijk paleis. Van het oogent lik af waarop Hare Ma jesteit de Koningin het Koninklijk paleis verlaat ter opening van de zitting der Sta ten-Generaal, tot dat waarop zij in het pa leis is teruggekeerd, worden minuutschoten gelost. NIEUWE VRAGEN OVER DE VEEL BESPROKEN VARKENSLEVERING. Het lid van de Eerste Kamer, de heer Pont, heeft de volgende schriftelijke vra gen gesteld aan den minister van economi sche zaken: le. Indien, gelijk de minister in zijn zijn antwoord op de op 26 Augustus 11. in zonden vragen van het lid der Tweede Kamer, den heer van der Weijden, betref fende levering van varkens door de vee houderijcentrale verklaart, niet aan een bepaalde firma werd geleverd, doch wel eenige verkooptransacties werden afgeslo ten met „een" Zwitsersch importconsortium, waarbij een prijsverschil van ongeveer 22% overigens wordt erkend hoe is dan de naam van dit consortium, daar de minis ter in zijn verder betoog namelijk wel spreekt van het „genoemde" consortium, doch nalaat den naam te noemen? 2e. Indien aan het nader te noemen Zwitsersch consortium werd verkocht, waarbij de Nederlandsche N.V. Zilversmit en Pinto's Handelmaatschappij te Rotter dam zich slechts met het toezicht op dezen export belastten, waarom worden dan de facturen door de veehouderijcentrale ten name van genoemde Nederlandsche ven nootschap uitgeschreven? 3e. Indien het juist is, dat verwachtin gen omtrent toekomstig gunstiger trans acties met Zwitserland den bedongen prijs- aannemelijk deden zijn, hoe vallen deze verwachtingen dan .te rijmen met de door de regeering gevoerde politiek van produc- tiebepreking, waardoor een blijvende ver overing van nieuwe markten wegens een alsdan noodwendig te voorzien tekort aan varkens tot de onmogelijkheden behoort, en derhalve het verkoopen van de betreffende partijen tegen prijzen welke belangrijk lager beneden die, welke elders konden worden gemaakt, weinig zakelijk schijnt? 4e. Acht de minister het niet veeleer aan gewezen om voor onzen afzet steeds de hoogste markten te benutten, wanneer het er niet om gaat een markt blijvend te ver overen? 5e. Was dr. Deterding op het oogenblik, dat hij genoegen nam met een prijsreductie van 0.03 per kg. (de helft van het ver schil tusschen 0.40 en f 0.34) er mede be kend, dat gelijk qjt het antwoord van den minister blijkt door de veehouderij - centrale ook voor 0.32 en 0.30 was ver kocht? Zoo neen, is hier dan wel sprake van een correcte halveering van het prijsverschil en is de minister niet van oordeel, dat, waar hij in het midden laat of dr. Deterding recht had op dit prijsverschil hetgeen er op zou wijzen, dat de voorwaarden van een der gelijke belangrijke transactie niet werden vastgelegd doch verzekert, dat zijn ambtsvoorganger, met het oog op het zeer hooge bedrag der reeds aangekochte land bouwproducten, derhalve uit waardeering voor dr. Deterding's ingrijpen om te ge raken tot hoogere landbouw-, tuinbouw- en veeteeltprijzen, op de reductie van 0.03 was ingegaan, een dergelijke handelwijze in het algemeen afkeuring verdient, en in het bijzonder wanneer personen, die als dr. Deterding, zich voor hun vaderland zeer verdienstelijk hebben gemaakt, daarvan het slachtoffer wroden? 6e. Is de minister verder niet van oor deel, dat bijaldien dr. Deterding geen recht kon doen gelden op een berekening der varkens tegen den laagsten prijs, waarop ze aan welken „buitenlandschen" afnemer dan ook zouden worden verkocht, de als dan onverplicht toegestane reductie van 0.03 feitelijk het karakter draaagt van een geschenk ten koste der landbouwcrisis centrale, derhalve van de boeren-leveran- ciers tot wier steun dr. Deterding's aan- koopen juist zouden strekken? Indien daarentegen dr. Deterding krach tens gemaakte overeenkomst wel aan spraak kon doen gelden op dezen laagsten prijs, is dan deze maatstaf niet slechts op de varkens zij het ook achteraf en slechts ten deele toegepast, doch ook op de overige door of namens hem aangekoch te producten? 7e. Is de regeering niet van oordeel, dat, waar uit het antwoord van den minister wel is gebleken, hoezeer de veehouderij- centrale op belangrijke punten gefaald heeft, hetgeen er eenerzijds niet toe kan hebben bijgedragen om den eerbied voor de overheid te versterken en anderzijds tot de overtuiging moet hebben geleid, dat de economische nadeelen dezer centrale voor de boeren grooter zijn dan de beweerde voordeelen, het in het welbegrepen lands belang moet worden geacht ten spoedigste tot liquidatie der veehouderijcentrale te be sluit? t (Wij hebben de overtuiging, dat het ant woord van den Minister duidelijker gesteld zal zijn, dan enkele dezer wel zéér breed sprakige vragen! Red. L.Crt.). SECRETARIS-GENERAAL VAN DEFENSIE. Bij K. B. is met ingang van 1 Oct. 1937: a. Benoemd tot secretaris-generaal van het Departement van Defensie, in vasten dienst, de administrateur C. Ringeling, hoofd der VIII afdeeling van dat departe ment; b. Bevorderd tot hoofdofficier van ad ministratie der le klasse, de hoofdoffi cier van administratie der 2e klasse Th. A. Appels; c. Aan den hoofdofficier van admini stratie der le klasse Th. A. Appels, op zijn verzoek, ter zake van langdurigen dienst, eervol ontslag uit den zeedienst ver leend; d. De heer Th. A. Appels, voornoemd, benoemd tot administrateur in vasten dienst, bij het Departement van Defensie, hoofd der VIII afdeeling van dat departe ment. FRUITTEELT IN NOORD-HOLLAND. Binnenkort stichting van een Provinciaal demonstratiebedrijf te Hoofddorp. Naar wij vernemen zal binnenkort het plan, om een Provinciaal Demonstratiebe drijf voor de fruitteelt te Hoofddorp te stichten, tot uitvoering komen. In de najaarsvergadering van de Pro vinciale Staten van Noord-Holland werd een voorstel van Ged. Staten aangenomen om als voorlichting voor de fruitteelt in Noord-Holland dit demonstratiebedrijf op te richten. Het advies van den directeur van den Economisch-Technischen Dienst was zeer gunstig en alle leden van de Staten waren het voorstel zeer sympathiek gezind. De bedoeling is den ondernemers van bestaan de fruitteeltbedrijven gelegenheid te ge ven op een gemakkelijke wijze kennis te nemen van de mogelijkheden op dit ge bied en het stichten van nieuwe fruitteelt- bedrijven in Noord-Holland te stimulee- ren. Sindsdien is bijna een jaar verloopen en thans is de zaak zoover gevorderd, dat een plan voor de uitvoering en oprich ting van het bedrijf, uitgewerkt door de Ned. Heidemaatschappij, de vorige week door Ged. Staten van Noord-Holland is goedgekeurd. Men wacht thans op de toe kenning van het Rijkssubsidie. De gronden worden in werkverschaffing bewerkt en aan het Rijk is het verzoek gedaan om de loonen te willen vergoeden. De Provincie neemt de kosten voor aan koop van de gronden en de overige kosten voor haar rekening. De onderhandelingen met den Tuin- Tuinbouwvorlichtingsdienst, de Ned. Hei demaatschappij, de Rijksinspectie en met het Rijk, dat den aankoop van de gronden moest goedkeuren, enz. hebben veel tijd in beslag genomen. Men hoopt echter dat over korten tijd de eerste spade in den grond gezet zal kunnen worden. De N.V. Ontgin ningsmij., „Noord-Holland", een Provin ciale instelling, zal het werk uitvoeren. Het bedrijf wordt gesticht nabij de kom van Hoofddorp, ten Oosten van de Hoofdvaart en ten Zuiden van den Kruisweg en is on geveer 7 H.A. groot. Het land is door de Provincie voor ƒ20.500 gekocht. Er ko men velden voor allerlei soorten fruit en met de hand gespit. Vlak in de nabijheid wordt thans door de gemeente Haarlemmermeer een plant soen aangelegd, groot 5 H.A. Dit plantsoen, dat naast de proefvelden komt te liggen, zal tevens voor het demonstartiebedrijf als beschutting tegen den wind dienen. De stichting van het bedrijf is voor de Haarlemmermeer zelve van groot belang, omdat men vreest, dat door de meer en meer doorgevoerde mechanisatie in het landbouwbedrijf er een blijvende werkloos heid zal ontstaan, welke dan o.a. door uit breiding van de' fruitcultuur zal kunnen worden opgevangen. Fruitcultuur is im mers voornamelijk nog handwerk. Vroeger heeft men in de Haarlemmer meer reeds geprobeerd om een demonstra tiebedrijf voor de fruitteelt te stichten, doch I I I I I P I I I I E o 1 1 Gil E i i N J i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i A I I I "I I I I s I 1 N BREESTRAAT 114b, TEL. 882 die pogingen faalden, omdat ze voldoen den financieelen onderbodem hadden. Het is te hopen, dat het toekomstige fruitproefbedrijf in figuurlijken zoowel als letterlijken zin in verschillende opzich ten „vruchtbaar" zal zijn! „Tijd." 1. R. K. A. Jaarvergadering landelijke groep gemeenteambtenaren. Deze dagen vond te 's-Gravenhage de goed bezochte jaarvergadering der Lande lijke groep gemeenteambtenaren der A. R. K. A. plaats. De algemeen voorzitter, dr. J. C. M. Sweens, de hoofdredacteur, B. J. M. van Elk en de algemeen penning meester, de heer J. L. Heijtveld gaven van hun belangstelling blijk, hetgeen door den voorzitter der vergadering, den heer A. M. Teijssen in zijn openingswoord dankbaar werd gememoreerd. De voorzitter ging na wat in het afge- loopen jaar was geschied en sprak het vertrouwen uit, dat het nieuwe Ministe rie in verband met de gevolgen der munt- correctie de noodzakelijke stappen tot ver betering van de salaris-positie der amb tenaren, zou ondernemen. Spreker weidde uit over de uitwassen van het volontairstelsel, waaraan het be stuur, mede door een ingestelde enquête zijn volle aandacht heeft besteed. Het stemt tot groote voldoening, dat vanwege den Minister van B innen 1 andsche Zaken een officieel onderzoek terzake werd ingesteld. Ten aanzien van de ingediende begroo ting voor 1938 werden ampele besprekin gen gevoerd. Voor de bestuursverkiezing waren geen tegencandidaten ingediend, zoodat de hee- ren W. J. van Dijck, A. F. J. van Grins ven, J. Koot en W. H. Michels voor herkozen werden verklaard. Hierna had de behandeling plaats van de agenda voor de algemeene vergade ring der A. R. K. A., te houden op 25 en 26 September te Amsterdam. Bij groote meerderheid van stemmen werd het voorstel van het bestuur om vóór de verhoogde contributie-afdracht te stemmen, aangenomen. Inzake de verkiezing van een algemeen voorzitter werd besloten het bestuur te machtigen, naar eigen goeddunken te han delen. De volgende jaarvergadering zal worden gehouden ofwel te Heerlen of te Bergen op Zooni in afwachting van het besluit der Algemeene Vergadering, op welke plaats het congres in 1938 zal wor den gehouden. In den vervolge zal wederom langer dan één dag worden vergaderd, daar bleek, dat de agenda bezwaarlijk op één dag is te behandelen. Bij de ingekomen voorstellen der afdee- lingsgroepen werd vooral aandacht be steed aan een voorstel-Eindhoven, waar in het groepsbestuur wordt verzocht, met alle beschikbare middelen te ijveren voor het herstellen van een juiste verhouding tusschen Rijk en gemeenten en het her stellen van een gezonde autonomie. Na geanimeerde gedachtenwisseling werd door het groepsbestuur nadere overweging toe- CHRISTELIJK HOTELPERSONEEL TE KARLSBAD. De sociale verhoudingen in het hotel-, café^ en restaurantbedrijf. Men schrijft aan de „Msbd.": Bij de besprekingen te Karlsbad van de vertegenwoordigers der internationale be roepsorganisaties van christelijk hotel-, café- en restaurantpersoneel kwam het loonvraagstuk, zoomede het probleem der vrouwelijke bedienden naar voren. De algemeen-secretaris van den Neder landse hen R. K. Bond van hotel-, café-, en restaurant-geëmployeerden „St. Anto- nius", de heer F. van Bijsterveld, zette het standpunt van de Nederlandsche en de Belgische organisaties uiteen, waarna de aanwezigen, behoudens enkele verschil punten in verband met landsgebruikelij ke verhoudingen, omtrent de grondslagen tot overeenstemming kwamen. Vastgesteld werd, dat de sociale verhoudingen in dit bedrijf minstens 50 jaren bij de feitelijke ontwikkeling ten achter staan, terwijl het in vele landen nog bestaande procenten systeem als immoreel en in strijd zijnde met onze sociale begrippen werd geken merkt. Voorgesteld werd, een resolutie in de zen geest op te stellen en er bij de over- heidscolleges, alsmede bij het internatio naal arbeidsbureau te Genève, op aan te dringen, het systeem der drinkgelden door procenten in den kortst mogelijken tijd te doen verdwijnen. Den werknemers in dit bedrijf dient een minimuminkomen als ga rantieloon te worden verzekerd. Het dient onmogelijk te zijn, een beroepsstand, die voor de gemeenschap van niet te misken nen beteekenis is, te dwingen tot een op gebedel berustend bestaan. Voorts werd ten aanzien van de werk zaamheid van vrouwelijk personeel de aandacht gevestigd op de zedelijke geva ren, welke hieruit in vele gevallen voort vloeien. In elk geval dient de opleiding van vrouwelijke personen niet bij die van de mannen ten achter te staan. Besloten werd met algemeene stemmen, bij de diverse regeeringen aan te dringen op wettelijke regeling van het garantie loon en van de werkzaamheid van vrou welijk personeel in dit bedrijf, zoomede op het totstandbrengen van collectieve ar beidsovereenkomsten. MOND EN KLAUWZEER. Bij de politie te Overschie is aangifte gedaan dat bij twintig veehoudersbedrij- ven het vee is aangetast door mond- en klauwzeer. Bij de rondvraag werd door verschil lende afgevaardigden de aandacht van het groepsbestuur verzocht voor de talrijke arbeidscontracters bij Maatschappelijk Hulpbetoon, de crisisdiensten en ter secre tarie. Aan het einde van de vergadering sprak de algemeen voorzitter, dr. J. C. M. Sweens een woord van dank en erkente lijkheid voor de medewerking welk door hem in de afgeloopen 4 jaren werd onder vonden. Hoewel hij het voorzitterschap neerlegt, zegt hij toe met belangstelling de positie der ambtenaren te zullen blijven volgen. DE ORGANISATIE DER KATHOLIEKE ARCHITECTEN. In de pers is het bericht verschenen, dat dezer dagen de oprichting heeft plaats ge had van een katholieke vereeniging van bouwmeesters, waarbij wordt vermeld, dat tot dusverre de katholieke architecten nog niet in een algemeene Katholieke or ganisatie zijn georganiseerd. Het bestuur der groep bouwkunst van de A. K. K. V. vestigt er thans onze aandacht op, dat sedert 1920 de bisschoppelijk en konink lijk goedgekeurde algemeene katholieke kunstenaarsvereeniging bestaat, verdeeld in een groep architecten en beeldende kunstenaars. Ingevolge de statuten dezer vereeniging worden alleen diegenen tot lid aangeno men, wier werk voldoet aan hooge techni sche en aesthetische eischen, zulks in te genstelling met de nieuw opgerichte orga nisatie, die zonder eenigen eisch ten op zichte van technisch en aesthetisch kun nen, allen als lid toelaat, die de architec- ten-practijk uitoefenen. Weerspannige vrouw voor het Hof. -- Ruim een jaar geleden zijn er relletjes geweest in de buurt van een school in Am- I sterdam West. Een onderwijzer had on ge j noegen gekregen met eenige ouders. Op 2 September riep het hoofd der school politie- hulp in. Een agent verscheen en sommeer de een vrouw, die temidden van een volks oploop haar ongenoegen over de school te kennen gaf, door te loopen. Zij voldeed echter niet aan dit bevél en de agent be sloot haar naar het bureau te brengen. Hij greep haar vast, doch de vrouw „rukte en trok in tegenovergestelde richting", zooals de dagvaarding dit later zou noemen. Tenslotte viel de vrouw over haar fiets, die ze aan de hand hield en verstuikte een enkel. De agent was eerst van plan den G.G.D. te waarschuwen, doch, na telefo nisch overleg met den wachtcommandant, verscheen een uitrukauto van de politie, waarmee de recalcitrante vrouw naar het bureau werd gebracht. De kantonrechter veroordeelde haar we gens het niet voldoen aan het politiebevel om zich uit een volksoploop te verwijderen j tot een daghechtenis. Wegens verzet tegen i de politie hoorde zy zich door den politie- i rechter veroordeelen tot twee dagen gevan- i genisstraf. Van dit laatste vonnis was zij in appèl ge komen, omdat van verzet volgens haar geen. sprake was geweest. De agent bleef bij zijn verklaringen. Verd.: Ik heb wel eens meer iemand hooren liegen, maar nooit zoo erg als dezen agent. Een getuige a decharge, een vrouw, die vlak tegenover de school woont, had van uit haar raam het relletje gezien. Volgens haar was de verdachte onschuldig als een lam. Deze getuige trad bovendien als een soort zaakwaarneemster voor de verdachte op. Zij zwaaide met een bundel papieren, dagvaardingen e.a. paparassen. Volgens haar was de behandeling voor het kanton gerecht „heelemaal een vergissing". Daar was de vrouw zelfs niet bij ge weest, „omdat we toen van het kastje naar den muur zyn gestuurd; in het kantonge recht zeiden ze, dat we op den Prinsen gracht moesten zijn en hier stuurden ze ons weer naar het Kleine Gartmanplantsoen". Maar de dag hechtenis heèft de vrouw uit gezeten en het verblijf in het huis van be waring is haar zoo slecht bevallen, dat ze I dringend vraagt haar niet opnieuw voor twee dagen te veroordeelen. De procureur-generaal mr. J. Versteegh streek zijn hand over 't hart en eischte i 15.boete, subs, tien dagen hechtensi. De vrouw was nog niet heelemaal con tent; Ik weet niet, waar 'k 't van betalen moet. Het Hof zal 28 September arrest wijzen. Koopt bij hen, die in Uw Dagblad adverteeren

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 7