Succesvol offensief der Japanners Tegen de zee-schuimerii BUITENLAND LUCHTVAART Letteren en Kunst Dc Rijksweg Den Haag-Utrecht DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1937 pE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 DE STRIJD IN NOORD-CHINA Gestage opmarsch der Japanners Een geheele Japansche divisie rukt langs het groote kanaal van Toekwantoeng naar bet Zuiden op om de troepen, die de Chi- neesche stellingen te Tsjangtsjau aanval len, te versterken. Japansche detachemen ten bezetten alle dorpen aan beide bevers van het kanaal, terwijl ook het omliggen de gebied wordt gezuiverd. Japansche mi litairen zeggen, dat de Chineezen de ge woonte hebben, hun uniform weg te •w^rrpen en zich over de dorpen te ver spreiden. Zij worden dan als franc-tireurs behandeld, hetgeen verklaart, dat er geen Chineesche krijgsgevangenen zijn. De Japanneef en verklaren sinds den aanvang van hun offensief van gisteren in Noord-China vijftien K.M. te zijn opge rukt op het diepste punt en acht K.M. el ders over een front van 125 K.M., dat zich uitstrekt van de bergen ten Westen van de spoorlijn PeipingHankau, tot een punt cp 50 K.M. ten Westen van Tientsin. De Japanneezen kwamen eerst tot staan aan den oever van de rivier Tsjoeman, op een twintigtal K.M. van de spoorlijn, die een Chineesch steunpunt vormt. De Chinee zen, zoo voegt men hieraan toe, bevinden zich in gevaar te worden omsingeld tenge volge van verscheidene Japansche. opmar- schen op ver van elkaar liggende punten. In de nabijheid van Koean hebben de Chineezen de Japansche linies doorbroken. Na een feilen strijd, die den geheelen dag duurde werden zij tenslotte weer terugge slagen. De Japansche troepen in Hopei, hebben vanmorgen de Chineesche linies aangeval len, die zich tusschen de spoorlijnen Pei pingHankau en Tientsin bevinden. Aan het front van Sjanghai heerscht betrekkelijke rust Gister was het aan alle fronten van Sjanghai betrekkelijk rustig. Naar verluidt worden de Japansche troepen gereorgani seerd voor een aapval op de nieuwe Chi neesche verdedigingslinies. De ontscheping van nieuwe Japansche troepen aan de Jangtse tusschen Ljoeho en Lotien wijst op het voornemen der Japanneezen den rechtervleugel te versterken. In den afge- loopen nacht is verbitterd gestreden inden sector van Lotien, waar de Japanneezen het front eenige honderden meters voor uit konden schuiven. Pas op de concessies! De commandaten van de Britsche, Ame- rikaansche, Fransche, Italiaansche en N e- derlandsche vloten te Sjanghai heb ben gistermiddag een gemeenschappelijke nota aan de Chineesche en Japansche autoriteiten gezonden met het verzoek, hun vliegtuigen niet toe te staan over de Fransche en internationale concessies te vliegen en tevens te verhinderen, dat gra naten uit het luchtafweergeschut in de ne derzettingen terecht komen. Britsch schip door rechtsohen treiler beschoten. Bij den terugkeer van het Britsche pa trouillevaartuig „Fanes" wordt vernomen dat een rechtsche treiler Maandag nabij Gijon het vuur geopend heeft op het Brit sche s.s. „Hillfern", dat 1535 ton meet. Het schip werd even later met mitrail- leurvuur bestookt door 'n rechtsch vlieg tuig. De „Hillfern" is niet getroffen. Valencia gebombardeerd. Vijf uit Palma afkomstige vliegtuigen der nationalisten hebben de haven van Valencia gebombardeerd. Zij lieten tien bommen vallen, die schade hebben aan gericht en ook slachtoffers maakten, doch men weet nog niet hoeveel. De aanval duurde van 8 uur des avonds tot half elf. De luchtafweerbatterijen hebben een le vendig vuur op de vliegtuigen geopend. Drie toestellen waren gedurende eenigen tijd gevangen in de lichtbundels der zoek lichten. Zij waren zeer goed te zien. De i hemel was trouwens wolkenloos en de maan scheen helder. ANARCHISTISCHE ONLUSTEN IN ASTURIë? De „Voz de Espana" verneemt uit San tander, dat de anarchisten in Asturië verschillende gemeentebesturen hebben afgezet en talrijke gemeentelijke functio- 1 narissen gefusilleerd hebben. De republi- keinsche besturen werden door anarchis tische commissies vervangen. ITALIë'S AANDEEL. Conferentie te Genève voortgezet. De Middellandsche Zee-conferentie is te Genève voortgezet. De commissie van vlootdeskundigen heeft onder voorzitter schap van den Franschen admiraal Go- defroy op 13 en 15 September de laatste hand gelegd aan een tweetal aanvullende overeenkomsten, die in beginsel reeds Maandag waren aangenomen. Het betreft hier de scheepvaartwegen, die den koop vaardijschepen kunnen worden aanbevo len om de zónes, waarop de verschillen de mogendheden toezicht zullen uitoefe nen. In de onmiddellijke omgeving van Eden verklaart men gisteravond: „Er kan geen sprake van zijn het ac- coord van Nyon wederom in bespreking te brengen. Onze eenige zorg is de toe passing er van te versterken". Het doel blijft de deelneming van Italië te verkrijgen. Men is echter van meening, dat alleen een krachtige vastbeslotenr heid van Frankrijk en Engeland, die een categorisch mandaat hebben van de deel nemende mogendheden, Rome er toe kan brengen zijn legitiem deel te aanvaarden van de verantwoordelijkheden bij de on derdrukking der zeeschuimerij. Voorts wijst men er op, dat een uit breiding van de zones, die voor deelne ming van Italië gereserveerd zijn, zou kunnen geschieden door raadplegingen langs diplomatieken weg, terwijl een ab solute pariteit van Rome het noodig zou maken, dat de conferentie opnieuw bij een zou komen. In beide gevallen echter zou eerst tusschen de mogendheden, die het accoord van Nyon onderteekend heb ben, overleg moeten zijn gepleegd en overeenstemming zijn verkregen. Ook vliegtuigen helpen mee. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt mede, dat een eskader verkennings vliegtuigen vandaag vertrekt van de ba sis Felixstown naar Malta om deel te ne men aan het controleplan voor de Mid- dellandsche Zee. Een tweede eskader, dat thans gestafionneerd is te Pembroke Dock, zal later eveneens naar Malta gaan. Beide eenheden zijn voorzien van korte Singapore-vliegbooten. omdat te veel vreemdelingen zich onder de bestaande regeling aan ernstig toezicht kun nen onttrekken. De regeering wil aan fatsoenlijke vreem delingen waarborgen geven en zal streng optreden tegenover hen, die van onze gast vrijheid misbruik maken. Er is een com missie ingesteld, die zoo spoedig mogelijk een wetsontwerp zal uitwerken. Een Italiaan gearresteerd. Uit Toulouse meldt Havas, dat in het de partement Ariège een Italiaansche anar chist, Tamburini geheeten, in arrest is ge steld. Hij was uit Toulouse verdwenen, toen hij vernam, dat een onderzoek in anarchis tische kringen zou worden ingesteld in ver band met den aanslag te Parijs. DENEMARKEN TOESTAND VAN KONINGIN ALEXANDRA VRIJ GOED. In het gistermorgen uitgegeven bulletin wordt gezegd, dat de toestand van de ko ningin vrij goed is en dat geen complicaties te vreezer zijn. VAN HET VATICAAN Z. fl. EXC. MGR. ORSENIGO TEN VATICANE. Onderhoud met den kardinaal staatssecretaris. De Pauselijke nuntius te Berlijn, Z. H. Exc. mgr Orsenigo, begaf zich gisteren naar den Vaticaanschen Staat, waar hij on middellijk ontvangen werd door 's Pausen staatssecretaris, Z. H. Em. kardinaal Pa- celli. Het onderhoud duurde een half uur meldt United Press aan de „Msb.". Uit zeer betrouwbare bron wordt verno men, dat van gedachten is gewisseld over de steeds moeilijker wordende positie der Katholieke Kerk in Duitschland, terwijl tevens de wenschelijkheid besproken werd, het herderlijk schrijven uit te geven, waar van de Duitsche bisschoppen de vorige maand, tijdens de Fulda-conferentie, het concept hebben opgesteld. Men verwacht, dat kaïdinaal Faulhaber, aartsbisschop van Muenchen en mgr. von Galen, bisschop van Münster binnenkort de laatste hand aan dit schrijven zullen leg gen. DUITSCHLAND DE AANSTAANDE MANOEUVRES. Scherpe maatregelen tegen spionnage. Dit jaar zullen buitengewone maatrege len worden getroffen, teneinde bij de aan staande manoeuvres spionnage te voor komen. In een officieel communiqué wordt ver klaard, dat klaarblijkelijk de buitenland- sche spionnage zal trachten de doelmatig heid der oorlogsuitrusting, waarover Duitschland beschikt, te leeren kennen. „Alle noodzakelijke maatregelen zijn ge nomen" zoo zegt het communiqué, „om ver raad te verhinderen en ons leger te bescher men. Verraders kunnen verwachten het hoofd onder den bijl van den beul te ver liezen. Ieder die verdachte dingen bemerkt, moet deze ter kennis van de politie bren gen". HET PROCES TEGEN Ds. NIEMOELLER Officieel verneemt Reuter betreffende het proces tegen ds. Niemoeller, dat de zaak voor het oogenblik geschorst is. Het is mo gelijk, dat er nog getuigen gehoord moeten worden. Ds. Niemoeller zit thans reeds tien weken in de gevangenis van Moabit. FRANKRIJK STRENGER TOEZICHT OP VREEMDELINGEN. Naar aanleiding van bomaanslagen te Parijs. Op een vraag naar den stand van het on derzoek inzake de aanslagen te Parijs ant woordde Chautemps, dat dit met kracht wordt voortgezet, hoewel het groote moei lijkheden oplevert. De regeering kan zich niet tevreden stel len met opsporing en bestraffing der schul digen. Chautemps verklaarde getroffen te zijn door het feit, dat men bepaalde politieke bewegingen, die haar oorsprong in het bui tenland hebben, in het oog moet houden. Onder de millioener. vreemdelingen in Frankrijk zjjn volkomen fatsoenlijke lieden, aan wie men gaarne gastvrijheid verleent, maar er zijn er ook te veel, die politieke actie voeren of wier gearag te wenschen laat. Sedert eenigen tijd worden daden van geweld gepleegd, men heeft bommen ge legd op vliegvelden en in treinen, tegen vreemdelingen gepleegde misdaden zijn on gestraft gebleven. Wij moeten dan ook onze politiek ten aanzien van de ongewenschte vreemdelingen wijzigen. In overleg met mij heeft de minister van buitenlandsche zaken het initiatief geno men tot het uitwerken van een nieuwe wet, TSJECHO SLOWAKIJE De ministerraad heeft de teraardebestel ling van Masaryk thans definitief vastge- stled op Dinsdagmorgen. RUSLAND KRYLENKO VAN ZIJN FUNCTIES ONTHEVEN. Het telegraafagentschap der Sovjet Unie deelt mede, dat het centrale uitvoerende comité van Groot-Rusland den volkscom missaris van justitie van Sovjet Rusland van diens functies van volkscommissaris van justitie van Groot Rusland heeft ont heven. Hij is vervangen door Antonef Ofsenko. Buitenlandsche Berichten Geen druktemaker, ook geen betweter, maar een mensch |- met een practischen kijk op het leven, een man die zich eigen ervaring ten nutte weet te maken. Hij doet zich voorzooals hij is en beschouwt het alledaag- sche leven nuchter en logisch Hij zal tot U spreken Let dus op de volgende Goe- deraad-advertenties, die ^BAYERj sfeeds op deze plaats zullen verschijnen. aan de ballon bevestigd, de zakken met ballast in orde gebracht, enz., zoodat om vier uur de twee reeds genoemde lucht- vaarders de mand zullen betreden om na enkele oogenblikken, statig boven de top pen der om het Malieveld gelegen hoo rnen uit te stijgen, een „onbekende toe komst" tegemoet. Te Blosenberg bij Chemnitz is een auto bus, die van Neurenberg kwam, over den kop geslagen. Een dér inzittenden is om het leven gekomen, twee passagiers wer den ernstig, elf licht gewond. Duitschland is de laatste jaren reeds her haaldelijk tot de ontdekking gekomen, dat uit de schijnbaar meest waardelooze dingen nog grondstoffen kunnen worden verkregen. Thans is er een oproep tot de bevolking gericht om kastanjes in te za melen, daar deze nog grondstof bevatten, waaraan tot nu toe geen aandacht werd geschonken. Een kastanjeboom draagt tus schen de 40 en 300 K.G. kastanjes per jaar. Reeds bij een oogst van slechts 25 K.G. per boom zou in totaal 25.000 ton geoogst kunnen worden, wanneer de kastanjes van een millioen boomen ingezameld werden, Uit deze 25.000 ton, welke een droge sub stantie bevatten van 17.000 ton, kan een millioen K.G. olie, 1.6 millioen K.G. sapo- nine en 14.4 millioen K.G. kastanjepulp ge wonnen worden. De olie kan als vet voor technische doeleinden gebruikt worden. Uit de pulp kan o.a. stijfsel worden ge maakt, waardoor rijst- en maisstijfsel kan worden vervangen. De saponine (een zeep achtige substantie) kan als grondstof ge bruikt worden bij de zeep- en andere indus trieën. Opdat een zoo groot mogelijke hoeveel heid kastanjes bijeen wordt gegaard, heeft het rijk bepaald, dat een groote inzamel-ac- tie gehouden moet worden van einde Sep tember tot einde October. Daaraan zullen vooral de scholen moeten meehelpen en de Hitlerjeugd, onder medewerking van den Reichs Nahrstand. De ingezamelde kas tanjes zullen dan aan de fabrieken worden doorgegeven. „Tel." ANTIEK GELD NAGEMAAKT EN AAN MUSEA VERKOCHT. Het was een Joego-Slavischen professor opgevallen, dat de oude Romeinen nogal ruim in hun contanten moesten hebben ge zeten, want telkens weer werden bij op gravingen waardevolle munten gevonden, die voor goeden prijs aan de musea wer den verkocht. De professor, dr. Hoffler, werd door die overmaat van Romeinsch geld juist in zijn land wat wantrouwend en ging de mun ten, die de trots van den directeur van een museum waren, eens nader onderzoeken. Hij bekeek eerst eenige exemplaren, die te Siska, vlak bij Zagreb, waren gevonden en waaraan nog de eeuwenoude aarde vast zat. Het vreemde van die aarde was, dat die grondstof in het geheel niet bij Za greb, doch wel in Bosnië voorkomt. Hoffi- ler's nader onderzoek leidde tot de vast stelling, dat vele munten van twijfelach tige herkomst waren. De politie vond daar in aanleiding een collectie van 93 exem plaren van een zware Romeinsche munt, de as, in beslag te nemen, waarvan vaststaat, dat zij zijn vervalscht. Men vermoedt, dat er al jarenlang in Joego-Slavië een bende zeer bekwame val- sche munters aan het werk is, die er de voorkeur aan hebben gegeven antieke mun- I ten in plaats van modern fabrikaat na te maken. Verscheiden Joego-Slavische mu sea moeten zij hebben opgelicht. DE HAAGSCHE BALLONCLUB IN ACTIE. Zaterdagmiddag een ballonvlucht boven het Malieveld. Tal van jaren was in ons land de ballon- sport zoo goed als dood, maai in den laat- sten tijd vvordt het gelukkig weer anders, getuige het bestaan van de Nederlandsche Ballonsport-vereenigmg te Amsterdam en van de Haagsche ballonclub. Binnen enkele dagen zullen de Hage naars met eigen oogen kunnen constatee- ren, dat de Haagsche ballonclub actief is, want op a.s. Zaterdag zal vanwege het co mité „Dan Haag werkt weer" op het Ma lieveld een groote luchtballon opstijgen, met als commandant de juist dezer dagen als eerste Necerlander gebreveteerde bal lonvaarder, de heer J. Boesman, van de genoemde Haagsche ballonclub, aan boord, terwijl passagier zal zijn de heer J. de Vogelaer, eveneens baÜonvoerdjer, uit Brussel. De te gebruiken ballon behoort niet tot dt grootsten, maar heeft een inhoud van 600 kubieke meter. De vulling is ditmaal een bijzondere, nan.elijk een gemengde vulling, d. w. z., dat 9/10 gedeelte lichtgas en 1/10 wattrstofgas zal zijn, een nog weinig toegepaste methode. Het omhulsel heeft een hoogte van 12 meter, terwijl het bovenste gedeelte uit zijde, het onderste ui- katoen bestaat, welke weefsels worden gedrenkt in een gashoudende oplossing (rubber). De heer Boesman is voornemens, onge veer tot 2000 meter hoogte te stijgen, om vervolgens een vaart te maken van onge veer 2 uur. Om zes uur in den ochtend zal de ballon op het Malieveld worden uitgelegd en klaar gemaakt voor de vul ling. Hieraan verken mede de technische leden der Ballon- en der Haagsche jeugd- luchtvaartclub. Te zeven uur reeds wordt met vullen begonnen, terwijl dan 's mid dags om drie uur het waterstofgas uit een groote batterij flesschen zal worden toe gevoerd. Ongeveer een uur later moet al les in gereedheid zijn gebracht, de mand DE WINTERDIENST VAN DE K. L. M. De K. L. M. zal in haar binnenlandsch luchtnet in den komenden winter 3 lijnen in exploitatie houden, te weten de Zee- landlijn (AmsterdamRotterdamHaam stedeVlissingen), AmsterdamTexel en AmsterdamEindhoven, welke laatste verbinding over Rotterdam gelegd wordt, daar op het vliegveld Waalhaven vele in ternationale doorverbindingen tot stand kunnen worden gebracht. Alle diensten worden tweemaal daags uitgevoerd, ter wijl naar Eindhoven en naar Vlissingen, Douglas-materieel van het type D.C. 2 wordt ingezet. De Texellijn zal niet langer met Fokker F.7a worden gevlogen, doch met Fokkers van het type F.8. DE VLIEGTOCHT VAN IR. DE KOK. De directeur-generaal van de Koninklij ke, ir. de Kok, die gisterochtend met den heer Schmidt Crans van Ypenburg is ver trokken op weg naar Zuid-Afrika is in Parijs geland. Door tegenwind en ongunstige weersom standigheden is over het traject Ypenburg Parijs drie uur gevlogen. Daar ook de weerberichten uit Midden- en Zuid-Frank rijk ongunstig luidden en lage bewolking werd gemeld, werd besloten de reis niet voort te zetten, doch in Parijs te over nachten. Vandaag zouden de vliegers bij gunstige weersgesteldheid hun tocht ver volgen. ZWEEDSCH MILITAIR TOESTEL VERONGELUKT. Bij Straengnaes (Zweden) is een mili tair vliegtuig met twee inzittenden neer gestort. De beide inzittenden waren op slag dood. HERMAN ROBBERS OVERLEDEN. Na een ziekte van eenige maanden is in de Boerhaavekliniek te Amsterdam over leden de 69-jarige romanschrijver Herman Johan Robbers, geboren te Rotterdam en in de laatste jaren woonachtig te Schoorl. De heer Robbers studeerde van 1880 tot 1886 aan het gymnasium te Rotterdam en begaf zich daarna in den boekhandel. In 1905 werd hij redacteur van Else- vier's Geillustreerd Maandschrift. In 1903 was hij gedelegeerde der regeering te Ber lijn op de conferentie tot herziening der Bemer Conventie. Zijn voornaamste werken zijn: Een Kal verliefde, De verloren Zoon en De Vreem de Plant 1895, De Roman van Bernard Brandt, 1898, De bruidstijd van Annie de Boogh, 1901, Van stilte en stemming, 1905, De Roman van een Gezin: 1. De gelukki ge Familie, 1908; 8. Een voor Een, 1910; Hélène Servaes, 1914, Sint Elmsvuur, 1920, Op hooge golven, 1924, De Thuisreis, 1927, Redding, 1933, De Nederl. Litteratuur na 1880, 1922. Nieuwe wegvak open gesteld Naar de K. N. A. C. meldt, zal op 28 Sep tember a.s. wederom een ongeveer 3.5 K.M. lang gedeelte van den nieuwen Rijksweg 's-GravenhageUtrecht voor het verkeer wórden opengesteld. Dit wegvak sluit aan op het reeds in April 1.1. geopende gedeel te van Voorburg tot Zoetermeer en loopt tot den Kruisweg, waar aansluiting verkregen wordt op de bestaande polder wegen. Directe beteekenis voor het doorgaande verkeer van 's-Gravenhage naar Utrecht heeft het thans te openen gedeelte nog niet. Weliswaar kan men van het eindpunt bij den Kruisweg af over Moerkapelle Gouda bereiken, doch aangezien deze polderwe gen voor een intensief verkeer niet ge schikt zijn moet vooralsnog de oude route 's-GravenhageUtrecht over Leiden wor den aanbevolen. Momenteel kan men van Gouda af ook niet over Haastrecht en Montfoort naar Utrecht rijden, aangezien wegens werk zaamheden de weg tusschen Haastrecht en Oudewater voor het verkeer gesloten is (uitgezonderd 's Zaterdags na 1 uur en Zondags). Eind October zal deze weg weer voor het verkeer beschikbaar komen. Met uitzondering van de traverse door Haas trecht heeft men dan een uitstekende ver binding GoudaUtrecht. Van bijzonder be lang zal dit zijn wanneer in den loop van 1938 de nieuwe Rijksweg van 's-Graven hage gevorderd zal zijn tot aan de brug over de Gouwe bij Gouda. Behalve de min der gunstige traverse door Gouda, waarin ook nog een gemeentelijke tol voorkomt, heeft men dan reeds een goede verbinding tusschen de residentie en de Jaarbeurs- stad. Op de gedeelten ten Oosten van Gouda is men overal met het grondwerk bezig. Toch zal het nog tot 1940 duren alvorens de geheele auto snelweg in gebruik kan worden genomen.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6