Draverijen te Laren. Om een Kind Z. Exc. minister mr. J. A. de Wilde heeft Woensdag te Bergen op Zoom het nieuwe bacteriologisch laboratorium van het bestuur der visscherij op de Zreeuwsche stroomen officieel geopend. De minister bekijkt vol belang stelling een der te onderzoeken objecten Tsjecho Slowakije rouwt over het verscheiden van oud-president Masaryk. In de straten van Praag hangen huis aan huis de vlaggen halfstok De manoeuvres in Normandië. De leden van den Franschen Panne tijdens den rit naar het .gevechtsterrein" der Lichte Brigade, die tot generalen staf geven aan buitenlandsche militaire gasten uit- oo c l i l ji j j a l, l legging omtrent de oeteningen 28 September oefen,ngen hoedt in den Achterhoek Van de 26.300 vaten haring, be stemd voor Rus land, liggen in Rot terdam 13 500 vaten gereed om verscheept te wor den Na het overlijden van oud-president Masaryk. Het stoffelijk overschot van den ontslapen staatsman op het doodsbed Door de Gooische Landbouw-Sportvereeniging werden Woens dag op den Eemnesserweg te Laren kortebaan-prijzendraverijen georganiseerd om de .Gouden Zweep", waarvoor de beste ©n snelste paarden uit het land waren ingeschreven. Een moment tijdens de race FEUILLETON ROMAN VAN NORBERT GARAI. 25) Met de linkerhand houdt Kitty den hals van de luit omklemd, terwijl zij met de rechter de vingers van het kind over de snaren leidt. Tot haar verbazing bemerkt zij, dat Maud met het grootste geduld steeds weer het lied van Hansje, die alleen de wij de wereld introk, opnieuw begint, net zoo lang tot zij Kitty's behulpzame hand niet meer noodig heeft. Het blijkt, dat Maud een uitstekend mu zikaal gehoor heeft, want wanneer zij een verkeerde toon aanslaat, corrigeert zij zich zelf onmiddellijk. Kitty voelt de trots van de paedagoog, die de, in het kind sluimerend'; talenten heeft vermogen te ontdekken. Lat geeft haar ten minste eenige troost voor den aanblik van de, op de rivier drijvende boot met haar beide inzittenden, wier uitbundige vroo- lijkheid tot op de veranda van het weekend huisje doordringt. Zij zet Maud bij zich op schoot. O, wat dat beteekent, niet alleen te zijn. Iemand om zich heen te hebben, wien men zijn liefde en zorg kan geven. Wat een won derlijke, overweldigende gewaarwording is deze, zoo onverwacht in haar ontwaakte moederliefde. Ach Maud, meisje, wat beteekent Danny eigenlijk voor ons? Zij knipt met haar duim en wijsvinger in de lucht en trekt daarbij een zoo verach telijk gezicht, alsof zy met deze geste Danny voor eeuwig uit haar gedachten heeft verbannen. De volgende dag brengt plotseling het eind van de idylische rust die om de kleine woning heerscht. Reeds vroeg in den ochtend worden de bewoners gewekt doordat Pan heftig aan slaat. Er is bezoek gekomen. Voor de schutting staat, steunend op een kruk Nicolle's vader ,die zich gemoedelijk scheldend, alle moeite geeft den woeden den dog het zwijgen op te leggen. De oude heer schijnt in een buitenge woon opgewekte stemming te zijn. Hij om helst Nicolle en zijn „tweede dochter", Kitty, om daarna kennis te maken met Maud, waarover Nicolle hem in een brief reeds een en ander heeft meegedeeld. „Ik heb helaas niet veel tijd, jongens", zegt mr. Osborn, als de beide meisjes hem naar den tuin vergezellen. „Ik ben van morgen vroeg aangekomen en moet direct weer terug naar de stad. Moet je hooren, wat een bof! Ik heb gisteren kennis ge maakt met een Amerikaan, die hier films voor Zuid-Amerika en Australië komt koo- pen. De drie films, waarmee ik de pro vincie onveilig maak, heeft hij al afgeno men. Een mooie provisie heb ik er aan ver diend! En nu moet ik zoo gauw mogelijk naar de firma in Londen om nog een paar andere films voor mr. Mitchell uit te zoe ken." Hij haalt zijn portefeuille te voorschijn en neemt daar 25 pond uit. „Ziedaar! Voor jullie, meisjes! Je kunt het gerust aannemen. Ik heb zelf het drie voudige verdiend. Fijn wat? Jammer, dat dit buitenkansje niet een paar dagen vroe ger gekomen is. Dan hadden jullie de wo ning niet behoeven te verlaten. Enfin, daar is niets meer aan te doen...." Hij knipoogde vroolijk tegen Danny. „Nu, schoonzoon, misschien zie ik op mijn ouden dag toch, nog kans m'n dochter een behoorlijke bruidschat mee te geven. Mr. Mitchell wil mij als zijn inkooper aan stellen. Dat zou nog zoo kwaad niet zijn..." Hij strekt zich behaaglijk uit in de lig stoel, die Kitty hem haastig toeschuift en verklaart voor het overige nog slechts be hoefte te hebben aan een flinke kop thee. Danny haalt zijn motor uit het booten huis en spoedt zich naar het dorp om versch brood te halen. Terwijl de meisjes thee zetten, heeft de oude heer gelegenheid zich met zijn eigen gedachten bezig te houden, 't Wordt hoog tijd, dat hij weer eens wat geld in handen krijgt. Het leven heeft de laatste jaren al te veel van hem geëischt. Het faillissement van een der grootste Londensche bankin stellingen was oorzaak, dat hij zij vermo gen verloor. Zijn comfortabele woning in Downingstreet werd publiek verkocht, om dat hij de hypotheekrente niet meer kon opbrengen en zijn officierspensioen moest hij verpanden om de dringendste schulden te kunnen afbetalen. Door een gelukkig toeval kwam hij in re latie met een oud-collega, met wien hij sa men in N-Frankrijk had gestreden en die in Londen een flirhverhuurkantoor had ge vestigd. Deze, zekere mr. Murphy, nam hem in zijn dienst als vertegenwoordiger voor een gedeelte van Noord-Engeland. Zoo trok mr. Osborn van stad tot stad, van dorp tot dorp, van bioscoop naar bios coop om het sensationeel zeemansdrame „Bruisende golven", de dol amusante twee- acter „Larry trekt de 100.000" en de monu mentale kunstfilm „De gouden zweep van Poppea" aan den man te brengen. Eerst wanneer de tafel op de veranda ge dekt is en Kitty de geurige thee inschenkt, acht mr. Osborn het tijd met zijn aller grootste nieuwtje voor den dag te komen. „Je moet je straks klaar maken, Nicolle, om mee naar de stad te gaan. Mr. Mitchell zoekt voor den duur van zijn verblijf in Engeland een secretaresse, die hem ook in juridische kwesties raad kan geven. Ik heb natuurlijk direct jou gerecommandeerd. Hij betaalt vijftig dollar per week. Die zou je toch goed kunnen gebruiken. Hij wil hier zes weken blijven". „M'n hemel, kinderen!" zegt Nicolle enthousiast. „Het duizelt me van zooveel geluk ineens! Vijftig dollar in de week. niet te gelooven! Enfin, laten we ons maar niet al te vroeg blij maken, anders komt er zeker op het laatste moment nog wat tus- schen". „O, daarvoor behoef je niet bang te zijn", zegt mr. Osborn geruststellend. „Hij neemt je vast! Ach, weet je, 't is wel eigenaardig maar af en toe maak je wel eens kennis met iemand, waarmee je direct zoo goed harmonieert, dat het is, of je al jaren met elkaar bevriend bent. Zoo is het ook met dien Mitchell. Een patente kerel, werke lijk! Niet direct jaloersch worden, Danny! Hij heeft al grijs haar. En toch is hij nog geen veertig. Hij schijnt lang in de tropen geweest te zijn. Enfin, dat vertel ik jullie een volgenden keer wel eens. We moeten opschieten, Nicolle. Ga je aankleeden. Mr. Mitchell heeft mij zijn wagen ter beschik king gesteld om zoo gauw mogelijk weer in de stad terug te kunnen zijn". Terwijl Nicolle zich in haar-kamer ge reed maakt voor den tocht naar de stad, oppert Danny het plan om mee te gaan. Misschien zou die rijke Amerikaan ook hem op een of andere manier van dienst kunnen zijn. Maar bij nader inzien, vindt hij het toch wat dwaas, de een jongedame, die een betrekking als secretaresse aanvaardt, direct haar verloofde meebrengt. „Ik zal wel eens met mr. Mitchell pra ten", beloofdt de oude heer Osborn, Danny welwilend op den schouder kloppend. „Ik zal nog vandaag eens voorzichtig informee- ren of hij niet een kleine bijverdienste vopr je heeft tijdens de vacantie". Een oogenblik later zit de oude heer, (de kleine Maud bij hem op schoot) op den schommel in den tuin, denkend aan den tijd, toen Nicolle zoo klein was als Maud nu en vroolijk babelend op zijn knie zat. En in zijn herinnering ontwaakt weer het beeld van zijn vrouw, die nu reeds tien jaar dood is. Als het stil is om hem heen, meent hij nog steeds haar stem te hooren. Ja, tien jaren kunnen als een dag zijn..., Nicolle komt den tuin in. Het goedkoo- pe toiletje, dat zij draagt, een met roode ruiten bedrukt voile japonnetje, maakt vol gens haar vader, die dit met trots consta teert, den indruk van een echt Parijsch model. Danny vergezelt het tweetal door het bosch naar den rijweg. „Wel, m'n jongen", informeert mr. Os born belangstellend, hoe gaat het tegen woordig bij de Estna-fabrieken? Nogal naar je zin?" (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5