DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 28ste Jaargang DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1937 No. 8829 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weekt 2.50 per kwartaal Bij onz \genten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT Gewone Advertentlën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 V Over de vakvereeniging AVONTUREN VAN EEN VERSPAANSCHTEN DE WEG VEUR-DE VINK Het Internationaal Christelijk Vakver bond heeft te Parijs vergaderd. Van zelfsprekend waren daar ook het R. K. Werkliedenverbond en het Christelijk Werkliedenverbond uit Nederland verte genwoordigd. (Van eerstgenoemd Ver bond zijn in de bestuursraad herkozen de heeren de Bruin, Andriessen en Serra- rens; van het Protestantsch Verbond de heeren Stapelkamp, Amelink en de Jong). Een van de inleiders was dr. C. Bee kenkamp uit Leiden. Unaniem is aange nomen een resolutie, waarin het stand punt van het Internationaal Christelijk Vakverbond ten opzichte van de men- schelijke persoonlijkheid van den arbei der wordt vastgelegd. In deze resolutie wordt o.m. verklaard: Een sociale opvatting, die berust op de waardigheid van de menschelijke persoonlijkheid en op de erkenning van het karakter van den arbeid als menschelijke daad, eischt, dat de or ganisatie van het bedrijfsleven ver wezenlijkt wordt op den grondslag der vrijheid van vakvereeniging, waarbij alleen voorbehoud voor de verplichtingen der arbeiders tegen over het algemeen welzijn gemaakt moet wórden. De vrijheid van vak vereeniging is een fundamenteele eisch van de christelijke vakbewe ging. Zij wordt niet verwezenlijkt, als een wettelijke bepaling of een feite lijk monopolie het bestaan van iedere vakbeweging behalve één uitsluit. 't Is toch zoo jammer, dat er nog te ve len zijn, die per se vijandig staan te genover een vakvereeniging. Wij zeggen: per se. 't Kan natuurlijk gebeuren en 't zal ook gebeuren, dat men hiet alle re den en recht een bepaald optreden van een bepaalde vakvereeniging kan of moet afkeuren. Maar er zijn lieden óók katholieken! die, als ze van een vakvereeniging hooren, een gevoel krijgen, alsof er een gevaarlijke vijand in him buurt is! Deze antipathie tegen de vakvereeni ging, als zoodanig, kan men, helaas, veel vuldig constateeren. Gisteren nog werden we opgebeld door een booze dame, die ons verweet, dat we een bericht hadden opgenomen, ingezon den door een door haar genoemde katho lieke vakvereeniging, welke, zoo zeide ze, net zoorood is, als de socialisti sche! Bedoelde katholieke vakvereeni ging had klaarblijkelijk niets anders ge daan, dan geijverd voor wat zij naar haar eerlijke en gegronde over tuiging (waarin zij, natuurlijk, ook kan dwalen) meende, dat haar leden rechtens en billijkerwijze toekomt, had m.a.w. haar plicht gedaan. Zou de antipathie tegen de vakvereeni ging, als zoodanig, niet vaak, bewust of onbewust, haar oorzaak vinden in 't feit, dat men niet herinnerd wil worden aan zijn sociale verplichtingen?.. „Er zijn ver schillende personen, voor het uiterlijk trouw in het vervullen van de gods dienstplichten, die op het gebied van den arbeid, van de industrie, van het beroep, van den handel of in een betrekking door een betreurenswaardige tweeslachtigheid van geweten een leven leiden, dat al te zeer afwijkt van de duidelijke normen van de rechtvaardigheid en van de chris telijke liefde. Zij geven zoodoende groote ergernis aan do zwakken en bezorgen den kwaadwillige een gemakkelijk voor wendsel om de Kerk zelf in discrediet te brengen". Aldus Z.H. Pius XI in de en cycliek „Divini Redemptoris". V Uit Duitschland geweerd De „Maasbode" is in Duitschland verbo den. Het blad deelt dit lot met meerdere bladen, zoowel Nederlandsche als andere. Wat zijn de gevolgen van een dergelijk verbod van Nederlandsche bladen, zooals de „Maasbode"? Er zijn finantieele gevolgen voor de be trokken bladen. Doch dat is niet het ergste al onder- HOLLANDER Het beschermde „wettige gezag" ten plattelande De buitenlandsche ambassades als vrijplaatsen Wij laten hieronder een Neder lander aan het woord die sinds 1920 in Spanje heeft vertoefd en thans in een belangrijk inter view zijn wedervaren verhaalt. Ja, zegt onze verspaanschte Hollander, nou zit ik hier gijntjes te verkoopen over mijn avonturen in 't land van Sinterklaas, maar ik kan u verzekeren, dat mijn hart daar af en toe klein geweest is alsof ik het in één hap had ingeslikt. Nu denk ik bijvoorbeeld aan den eersten dag van het uitbreken van den burgeroorlog. Verras sen kon die burgeroorlog ons eigenlijk niet. Sinds de verkiezing van 16 Februari 1936 was iedereen op alles voorbereid. De adellijken, die de wijk naair het bui tenland konden nemen, verdwenen gelei delijk naar Zuid-Frankrijk en Italië. De rijken en de rechtschen en de geloovigen probeerden al zoo goed als het ging voor een onderkomen te zorgen, waarin zij onmiddellijk konden onderduiken. De moord op Calvo Sotello was zooiets als het luiden voor de laatste ronde: de klap kon binnen vierentwintig uur val len. En toen hij viel, waren de menschen ondanks de voorbereiding docxr een pani sche schrik bevangen. Nou ja, zal men zeggen, er was toch een „wettig gezag", dat je beschermen kon. Daar hadt je wat aan. Dat „wettig gezag" op het Spaansche platteland werd veelal uitgeoefend door burgemeesters, die het wel niet zoo kwaad meenden, maar tegenover de brutaliteiten der com munisten en anarchisten verschrompel den tot schriele mannekes, die maar lie ten betijen. Zoo'n exemplaar kende ook het dorp onder den rook van Madrid, waar ik thuis hooide. Des morgens wa ren eenige Paters van een klooster daar ter plaatse niet meer teruggekeerd van het lezen der H. Mis in gehuchten in de omgeving. Eenige Seminaristen togen op weg, om hen te zoeken, doch keerden eveneens niet weer. Tegen den middag bleek wel wat er aan de hand was. Afge zanten van de roode vakbonden van Ma drid kwamen in ons vreedzaam dorp op nadrukkelijke wijze het „wettig gezag" steunen, d.w.z. ze plakten den wijnbou wer-burgemeester op z'n stoel in de raad zaal, schoten hem vervaarlijk met hun pistolen langs de ooren, dat het manneke trilde als een espenblad en zuiverden on derwijl het dorp van verdachte elemen ten. Die verdachte elementen waren dan de paters van een zeer sociale klooster orde, die met de bevolking hartelijk op en neer leefden en hoog in aanzien ston den. De Overste van het klooster protes teerde energiek per 'telefoon bij den bur gemeester. 't Hielp weinig. Hij dorst de pistoleros van Madrid niet trotseeren. De jacht op „verdachte elementen" ging voort en een paar dagen later moest de officieele Sureté een heel convooi van priesters, broeders, kloosterzusters naar Madrid overbrengen. Dat was in 't be lang van hun veiligheid en de burgemees ter was er van af! De Sureté zag echter geen enkele reden om al die duizenden „verdachte elemen ten" gevangen te houden en gaf hen vrij. Doch buiten voor de gevangenissen stond de opgezweepte massa, die zich van hen meester maakte en zoo vingen de be- schatten we de beteekenis daarvan in dezen tijd niet. Verreweg het ergste gevolg is: dat de Nederlanders in Duitschland, die de „Maas bode" lazen we beperken ons nu tot dit katholiek orgaan en daardoor het cul- tureele leven in het vaderland meeleef den, nu die voorlichting zullen missen en daardoor stelselmatig van het geestes leven van hun vaderland worden losge maakt en eruit worden weggetrokken. En daarom is het verbieden van b.v. de „Maasbode" in Duitschland véél meer dan een zaak, die alléén dat blad betreft, véél meer dan een particuliere aangelegenheid van dat blad. Het betreft hier een zaak van natio naal belang! Dit moet worden ingezien, om er de consequenties uit te trekken! ruchte moordpartijen aan, die daarna sy stematisch door heel Madrid zijn voort gezet. Voor die moordbeluste massa was niemand veilig. Nu worden oude veeten uitgevochten, beleedigingen vergolden, al of niet vermeende onheuische bejegenin gen op „passende" wijze beantwoord. Een arbeider zocht zijn ouden patroon op, die hem had ontslagen. Een ex-verloofde wreekte zich thans op zijn vroegere bruid- Zelfs kinderen stonden op tegen de ouders en de ouders tegen de kinderen. Wekenlang heerschte er een ware moord- terreur. Vele Spanjaarden hebben zich het le ven kunnen redden door naar de buiten landsche ambassades te vluchten. Die zitten heden nog eivol. Er zijn vrouwen en mannen, die sinds Juli 1936 niet meer buiten zijn geweest. En, pas op straat, vallen ze in de klauwen der wraakgie rige linkschen, die in taaie volharding de wacht blijven houden bij de ambassades. Precies als katten die geduldig toezien of er soms een muschje Uit den boom valt. Ook bij particulieren hebben talloozen een onderkomen gevonden. Volgens ruwe schatting der roode machthebbers zouden in Madrid nog ruim 90.000 „staatsgevaar lijke elementen" verborgen zitten, waaron der verscheiden duizenden priesters en kloosterlingen. Een perfekte spionnage- dienst loert rond eü dagelijks worden tien tallen verborgen en uit hun schuilplaatsen gesleurd, ondanks hun valsche namen en vermommingen. Menige priester is den weg naar gevan genis en dood opgegaan, omdat zijn vrien den hem te veel bezoeken brachten in zijn schuilplaats! Vooral onze Nederlandsche legatie biedt aan velen nog steeds een veilige schuil plaats. De gebouwen breiden zich steeds meer en meer uit om den toeloop te kun nen bergen. Maar ook nimmer was een Nederlandsche legatie in het buitenland zoo rijk als onze legatie in Madrid. Verscheiden Spanjaarden, in het buitenland verblijvend, hebben hun paleizen met prachtige schilder stukken, meubelen enz. aan Nederland ca deau gedaan, 't Was de eenige manier om ze voor vernieling en roof te vrijwaren. Zoo ging het ook met auto's en dergelijke. Op een gegeven oogenblik beschikten de ambtenaren der legatie over ongeveer 35 luxe wagens, waaronder de kostbaarste merken. Menige landgenoot heeft de aan genaamste herinneringen aan deze fijne wagens, waarmee hij bij zijn evacueering naar Valencia gereden werd! In buitenlandsche blacen heeft men dik wijls gepoogd te becijferen, hoeveel men schen er alleen in Madrid sinds het uitbre ken van den burgeroorlog ter dood gebracht zijn. De getallen loopen ver uiteen. Som migen spraken van enkele duizenden, ande ren van 50 tot 60.000. Wellicht weet het nie mand. Vooral in de eerste maanden is beest achtig huisgehouden. Vrachtwagens werden volgeladen en naar pleinen of parken ge voerd. De mitrailleurs werden erop ge richt, de boel werd opgeruimd en weer voor nieuwe aanvoer gezorgd. Wie zou nu daarvan administratie houden? Er zijn dagen geweest, dat honderden achtereen werden gefusilleerd. Dat was o.a. in de dagen volgende op een redevoering die Generaal Queipo de Llano voor de radio had gehouden en waar in hij de domheid had begaan te zeggen, dat vier colonnes van Franco rondom Ma drid lagen, terwijl de vijfde binnen Ma drid was. Die vijfde colonne waren dan de tiendui zenden rechtsche elementen onder de troe pen van Generaal Miaja Die toespraak van Queipo de Llano bracht de roode autoriteiten op een idee. In die dagen, aldus onze zegsman, was ik zelf, beschermd door een lidmaatschaps kaart van de Secoro Rojo Internacional (In ternationale Roode Hulp), kind in huis in de bureaux der Anarchistische Federatie. Ik was er getuige van, dat men toen alle registers naliep om te zien wie er allemaal na het uitbreken van den burgeroorlog op 18 Juli lid van de linksche groepeering ge worden waren. Die nieuwe leden werden aan een onderzoek onderworpen en talloo zen hunner verdwenen Li de gevangenissen, waaruit ze nimmer teruggekeerd zijn. Ik heb registers gezien, waarin bladzijde na bladzijde werd doorgeslagen, 'n Streep door de namen beteekende meteen een streep door het leven. Wordt een moderne verkeersader De verbreeding van den weg van Veur naar de Vink via de bebouwde kom van Voorschoten is reeds in een vergevorderd stadium van voorbereiding. De teekening van de Prov. Watersaat is thans gereed. Alle eigenaren van perceelen, benoo- digd voor deze verbreeding, zijn reeds ge plaatst op de lijst van onteigening. Het verbreedings-plan omvat drie ge deelten. Vanaf de grens van Veur tot aan de Elslaan is het werk in handen van de Pro vincie. Van Elslaan tot St. Nicolaasbrug (Alle- mansgeest), de kom van Voorschoten, wordt de verbreeding verzorgd door de gemeente. Van de St. Nicolaasbrug tot aan de Vink zullen de werkzaamheden wederom door de provincie worden ter hand genomen. Het weggedeelte in de kom der ge meente, dat reeds partieel verbreed is, zal worden verbreed op kosten der gemeente met behulp van de provincie. O.a. zal de vrij scherpe bocht bij de Zilverfabriek wor den afgesneden. Het wachten is nog op twee onteigeningen, waarvan een betreft eigen dommen van de N. Z. H. T. M. In de twee weggedeelten, welke door de provincie zullen worden onderhanden ge nomen (resp. 2550 M. en 1750 M. lang) zul len de bochten verflauwd en de bruggen (Horstbrug, Duivenvoordebrug, St. Nico laasbrug) verbreed worden. De doorvaart- hoogte en doorvaart-breedte van deze brug gen blijft ongewijzigd. In het Zuidelijk gedeelte, waar weinig bebouwing wordt aangetroffen, zal de kruin van het weglichaam 23 Meter breedte be dragen, waarop een weg van 15 M. breed wordt aangelegd, met daarneven een fiets pad van 3. M. Ten Noorden van de bebouwde kom zal de weg een breedte van 9 M. verkrijgen. De lijst van te onteigenen perceelen is reeds opgemaakt. Op 7 October zal een commissie ten raad- huize zitting houden om de bezwaren daar tegen aan te hooren. Drie huizen zullen aan de wegverbree- ding worden opgeofferd: het tuinmanshuis je op den hoek van de Horstlaan, onge veer de helft- van het café „De Gouden Leeuw" en een huis nabij „Ter Wadding", gemerkt 544, eigendom van den heer Noordman te Leiden. Behalve enkele huizen zullen echter vele voortuinen het moeten ontgelden. De weg zal o.a. bij „Boschgeest" rakelings langs de huizen loopen. Het laatste gedeelte van den weg, vanaf de Steenen Muur tot aan de Vink zal recht worden getrokken. Deze wegverbreeding beteekent onge twijfeld een belangrijke verkeersverbete- ring, ofschoon het aanzien van het dorp op vele plaatsen er bij zal inboeten. DE CHINEEZEN HEROVEREN LOTIEN. SJHANGHAI, 16 Sept. (A. N. P.). De Chineesche troepen hebben vanmorgen krachtige tegenaanvallen ondernomen en zijn er in geslaagd het dorp Lotien weer op de Japanneezen te heroveren. JAPANNEEZEN BOMBARDEEREN T AI JOE AN. SJANGHAI, 16 Sept. (A.N.P.) Uit Ta- toeng wordt gemeld, dat Japansche vlieg tuigen gisteren tot tweemaal toe Taijoen, de hoofdstad van de provincie Sjansi, hebben gebombardeerd. Aan den eersten aanval namen vijftien toestellen deel. De bommen maakten twintig slachtoffers, maar geen be langrijke materieele schade. Des avonds werden vier Japansche bommenwerpers door het Chineesche afweergeschut verdre ven. Het Chineesche agentschap „Central News" meldt verder, dat gisteravond acht Japansche vliegtuigen gepoogd hebben Kanton te bombardeeren, maar hierin ver hinderd werden door een hevig spervuur van de Chineesche artillerie. FABRIEK DOOR BRAND VERNIELD. Veertig arbeiders gekwetst. ..NEW YORK, 16 September. (A.N.P.) Naar uit Weehawken in New Yersey ge meld wordt, is in een chemische fabriek al daar een ontploffing ontstaan, waarop een brand volgde. De fabriek werd volkomen verwoest. Veertig arbeiders en arbeidsters kregen deels levensgevaarlijke brandwon den. Het vuur tastte ook vier woonhuizen aan, die eveneens inde asch gelegd werden. Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Het offensief der Japanners in Noord- China heeft succes. (2de blad). e Middellandsche Zee-conferentie wordt te Genève voortgezet. (2de blad). Strenger toezicht op vreemdelingen Frankrijk. (2de blad). Binnenland De Koningin en Prins Bernhard wonen de oefeningen van de lichte brigade hij. (2de blad). Plannen voor fruitteelt in Noord-Holland. (2de blad). De weg Dij HaagUtrecht. (2de blad). De weg VeurDe Vink (2de blad). Vandaag is. op de Moerdijkbrug een mo nument onthuld. (1ste blad). Gisteren hebben wederom verschillende ernstige verkeersongelukken plaats gehad. (3de blad). Sleepschip op het IJsselmeer door storm weer overvallen en gezonken. (3de blad). DE WERELD IN VOGELVLUCHT De Middellandsche Zee-conferentie wordt thans te Genève voortgezet. Niet om de overeenkomst nog te wijzigen, zoo wordt uitdrukkelijk verzekerd, maar om de noodige uitvoeringsmaatregelen nader vast te stellen. Wanneer Italië thans zijn aandeel opeischt in de controle op de Middellandsche Zee, moet het maar langs den gewonen diplomatieken weg onder handelingen aanknoopen met de diverse regeeringen. Londen en Parijs zetten er alles op, om de patroulleering Maandag a.s. reeds te doen ingaan. In zooverre kan er geen wijziging gebracht worden in de plannen. Londen voegt er evenwel aan toe, dat het zeer wel mogelijk is, dat Ita lië alsnog een evenredig aandeel krijgt. Volgens de verklaringen van de Japan ners hebben zij in Noord-China succes te boeken. Zij rukken gestadig naar het Zui den op in verschillende afdeelingen en de Chineezen wordt voortdurend gedwongen terug te trekken. Dit geschiedt echter niet zonder feilen strijd. Zoo wordt bijv. ge meld, dat de Chineezen in de nabijheid van Koean de Japansche linies hebben doorbroken. Na een feilen strijd, die den geheelen dag duurde, werden zij tenslotte weer teruggeslagen. Van Japansche zijde wordt gemeld, dat Koean, dat in de Chi neesche verdedigingslinie een rol van groote beteekenis speelt, door de Japan sche troepen is veroverd. Te Sjanghai is het gisteren betrekkelijk rustig geweest. De Chineezen hebben zich, zooals men weet, teruggetrokken op hun tweede verdedigingslinie en de Japanners zijn nu bezig hun aanval op deze linie voor te bereiden. Tien personen omgekomen. LONDEN, 16 Sept. (A.N.P.) Tien Ieren, die een boerderij bewoonden te Kixintilloch in de' omgeving van Glasgow, zijn levend verbrand toen hun ivoning heden in de vroegte in brand geraakte. Het huis was verdeeld in verschillende vertrekken, welke bewoond werden door gezinnen, die op de aardappelvelden werk ten. Verscheidenen wisten de boerderij tij dig te verlaten, maar alle pogingen om de tien anderen te redden, mislukten wegens de geweldige vlammenzee. VERKEERSVLIEGTUIG NABIJ LIMA NEERGESTORT. Acht dooden. LONDEN, 16 Sept. (A. N. P.). Volgens berichten uit Lima is vannacht in de na bijheid der Peruaansche hoofdstad een verkeersvliegtuig neergestort. Acht per sonen zijn daarbij nm het leven gekomen.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1