GRUTIS SPORT De Leidsche Courant Het sterren-systeem Madam Bovary met Pola Negri Salomon-oordeel van Willy Fritsch De dokter van Hollywood Willy Fritsch naar ons land William Powell in Nederland DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1937 UK LE1DSLHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 VOETBAL. V. SNEPTÜNUS. Het U. V. S.-elftal komt a.s. Zondag te gen Neptunus in de volgende opstelling uit: Doel: H. Kramp. Achter: G. Burgy en J. Delfos. Midden: W. Regeer, P. Hansen en C. v. d. Reijden. Vóór: T. Oosterom, W. van Weerlee, C. van Goor, L. Platteel, B. Knul. BODEGRAVEN II—U. V. S. II. De reserven, die tegen Bodegraven uit komen, verschijnen met de volgende op stelling: Doel: J. Onderwater. Achter: F. van Es en A. J. Graafmans. Midden: A. v. d. Berg, P. van Haasteren en B. van Duijl. Vóór: W. van Weizen, J. Fasel, P. Hen driks, J. Kramp en J. Onvlee. L. D. W. S. II—U. V. s. in. Het derde elftal speelt in de volgende samenstelling: Doel: H. Bosboom. Achter: J. Schipper en A. Leune. Midden: F. Franken, H. W. Swanenburg, en A. Arbouw. Vóór: J. J. Nijeboer, P. C. Onvlee, I. Beekman, W. Fasel en G. den Daas. wedstrijden van de Engelsche en Schot- sche league. Deze maatschappij wil ook een pool in Nederland oprichten en te dien einde zijn de directeuren de heeren O'Callaghan en Alex James en verder de vertegenwoordi ger voor het vasteland van Europa, de Engelschman D. van Gessel naar Neder land gekomen. Men staat op het standpunt, zoo verna men wij Woensdag tijdens een bespreking met deze belanghebbenden, dat deze pool in Nederland voor de wet zal worden toe gelaten. Zeer waarschijnlijk zal de heer Fr. Pagnam, de bekende Engelsche trai ner van „Haarlem" de pool in Nederland leiden. Men verzekerde ons. dat binnen zeer korten tijd, waarschijnlijk over twee we ken, de pool reeds in werking zou treden, terwijl agenten over het geheele land zullen worden aangesteld. De bekende Nederlandsche voetballer Kick Smit was ook bij deze besprekingen in het Amstelhotel aanwezig. James had zeer veel belangstelling in de voetbalca paciteiten van den Haarlemmer en gister avond is hij dan ook een kijkje gaan ne men bij de training op het Haarlemveld. James denkt er echter niet aan te fun- geeren als bemiddelaar ten einde Smit als prof in een Engelsche club te laten uitko men. Buitenlanders kunnen immers niet naar Engeland komen als beroepsvoetbal ler. Vrijdag a.s. zal James weer per vliegma chine naar Londen terugkeeren. ALEX JAMES IN ONS LAND. Een voetbalpool in Nederland? Het was ons reeds eenige dagen bekend, dat Alex James, een van de meest beroem de voetballers, dien Engeland en het con tinent van Europa ooit hebben zien spe len, naar Amsterdam zou komen. Voor zaken, was er bij gezegd. Men weet, aan het eind van het vorig seizoen heeft James nog te Rotterdam te gen Feijenoord met de Arsenal meege speeld. Enkele weken geleden heeft hij zijn voetbalschoenen voorgoed aan de wil gen gehangen. De bijna 40-jarige James trad in dienst bij The Ring (Blackfiars) Pool Ltd. te Londen, een z.g. voetbalpool, waarbij gewed wordt op uitslagen der POSTDUIVEN. „De Zwaluw" (Voorschoten). Wedvlucht van Neufvilles (België) voor oude en jonge duiven, hokafstand van den eersten prijswinnaar 179.650 km. In vrij heid gesteld 8 uur met Noordenwind, de 2 eerste werden in een busje om 11 uur 32 min. 21 sec. geconstateerd door v. Klave ren, zoodat deze duiven een snelheid maakten van 846 meter per minuut. Laat ste prijswinnende duif werd om 11 uur 43 min. 55 sec. geconstateerd. De prijzen werden als volgt behaald: le, 2e, 3e, 7e, 8e en 9e prijs H. H. J. van Klaveren; 4e, 6e en 13e prijs J. Verhoeven; 5e, 10e, 11e, 12e en 15e prijs F. le Mair, 17e prijs G. J. Zwaan. GYMNASTIEK A. GANDER, ZWITSERSCHE TRAINER VAN HET K. N. G. V. Sedert 1926 engageert het K. N. G. V. ongeveer om het ander jaar een Zwitser- schen trainer voor het keurturnerscorps van het K. N. G. V. en voor enkele turn kringen en vereenigingen. De goede resultaten, die vooral na de cursussen onder leiding van Miez (Olym pisch kampioen in 1928) en Wezel (lid van de Zwitsersche kampkenafdeeling der O. S. in 1928) duidelijk in het oog sprongen heeft het bondsbestuur van het K. N. G. V. ook dit jaar weer doen besluiten een Zwitser te engageeren. Ook in 1935 werd zoo'n cursus gegeven door Walter Bach. Voor ieder dezer ge vallen onderzoekt de Zwitsersche Turn bond de candidaten ernstig. Zoo werd voor dit jaar uit de vijf in aanmerking komen de keurturners gekozen Arthur Gander. Gander is thans 27 jaar en meermalen kantoneel kampioen geweest en was bij het Zwitsersche bondsfeest in 1932 te Aarau kransturner. Zondag *19 September vangt de cursus te Leiden aan met de keurturners van het K. N. G. V. en vervolgens worden gedu rende dertien weken achtereenvolgens les sen gegeven bij den Amsterdamschen Turnbond (Maandag), bij den turnkring De Graafschap (Dinsdag), bij den Turn kring Leeuwarden (Wo onsdag), bij de G.C „T. H. O. R." te Schiedam (Donderdag) en bij den Turnkring Groningen (Zater dag). Het K. N. G. V. heeft het algemeen toe zicht op dezen cursus opgedragen aan den heer J. H. F. Sommer, technisch lid van het dagelijksch bondsbestuur. SCHAKEN VIJFDE REMISE VAN CAPABLANCA. De achtkamp in Oostenrijk. Gisteren werd voor den achtkamp in Oostenrijk alleen de partij van de vijfde ronde tusschen Capablanca en Ragozin gespeeld. Het werd tevens de vijfde remi se van Capablanca, ditmaal na 40 zetten. Het was een damegambiet, waarbij de Cubaan zeer goed speelde. Op een gegeven moment had hij de kwaliteit voor twee W Zij die zich vanaf heden abonneeren op ontvangen de nog verschijnende nummers tot 1 OCTOBER A.S. GRATIS De abonnementsprijs bedraagt bij vooruitbetaling: VOOR LEIDEN 19 CENT PER WEEK, f2.50 PER KWARTAAL BIJ ONZE AGENTEN 20 CENT PER WEEK, 12.60 PER KWARTAAL FRANCO PER POST12.95 PER KWARTAAL Het geïllustreerde Zondagsblad is voor de abonné's verkrijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal. w ALLE INGESCHREVEN ABONNé's zijn opgenomen in onze GRATIS ONGEVALLEN-VERZEKERING. NAAM: STRAAT PLAATS: geeft zich hierbij op als abonné op DE LEIDSCHE COURANT. Betaling per kwartaal per week (doorschrappen wat niet wordt verlangd), per post Verzoekt gratis toezending van de vóór 1 October verschijnende nummers pionnen gewonnen, won één pion terug, offerde de kwaliteit terug en kwam ten slotte in een eindspel met dame en toren plus vijf pionnen tegen Rogazin dame en toren plus vier pionnen. Het was een ge wonnen stelling van den ex-wereldkam pioen. In tijdnood koos hij met den 40sten zet een minder gelukkige voortzetting, zoodat tegelijkertijd 'n remisestelling was bereikt. De afgebroken partij FlohrReshevsky wordt eerst later uitgespeeld. De stand na de vijfde ronde luidt: 1 en 2 Keres en Fine ieder 3.5 punt; 3 en 4 Flohr en Reshevsky, ieder 3 punten en een af gebroken partij; 5. Capablanca 2.5 punt, 6. Ragozin 2 punten; 7. Eliskases 1 punt; 8. Petrov halve punt. persoon minstens 40 cm ruimte beschik baar zijn (voor kinderen tot 12 jaar: 30 cm) Op banken, die over den rug gemeten smaller zijn dan 140 cm, mogen dus geen 3 volwassenen zitten. „Het publiek krijgt de films, die het hebben wil". Henry Hathaway over een van Hollywoods interessantste problemen. De filmindustrie heeft zichzelf jaren lang wijsgemaakt, dat zij niets kan veranderen aan het „sterren-systeem". „Het publiek heeft het sterren-systeem gemaakt en dat publiek zal voortgaan met er zijn steun aan te geven" zoo luidt het „argument" en hoewel de bewering vol komen juist is, is zij in het geheel geen ar gument, daar zij met de zaak zelve niets heeft uit te staan. Voorzoover ik het beoordeelen kan, is het sterrensysteem op zich zelf in het geheel niet slecht, als het maar verstandig toege past wordt. Het doel van het filmbeeld is, het publiek de films en de sterren te ge ven, die het wenscht. En als het publiek Carole Lombard en Fred MacMurray sa men in een film wil als het publiek een rolprent wil met Mariene Dietrich en Her- bert Marshall wel, dan moet het publiek die films krijgen! Er is geen bedrijf op de wereld, waarin de stelling, dat de klant koning is, zóó waar is als het filmbedrijf. Aan den anderen kant kan een product zonder „namen" een waarlijk groote film blijken te zijn maar zij zal zonder meer geweldig moeten zijn, wil zij geld in de la brengen, terwijl Dietrich en Marshall aan den overkant van de straat te zien zijn. We hebben dit sterrensysteem geaccep teerd en we moeten er mee verder gaan, maar het is absoluut mogelijk, het aan on ze werkwijze aan te passen tot voordeel van iedereen maatschappij, theaterexploitant, sterren en regisseur. En naar mijn meening bereiken we dat door van het moment af, dat we een film met groote namen gaan draaien, te vergeten, dat het sterrensysteem bestaat. Wanneer een regisseur groote namen in zijn film heeft, wéét hij, dat hij de belang rijkste factor, om van zijn film een kas succes te maken, heeft. Gaat hij bij de ver filming te veel nadruk op die belangrijke personen leggen, dan Joopt hij het gevaar, zijn film totaal te ruïneeren. Dan wordt het sterrensysteem hem noodlottig. Vergeet hij daarentegen, dat hij met groote namen werkt en beschouwt hij de sterren alleen maar als acteurs, die de hoofdrollen in zijn film spelen, dan is het sterrensysteem geen beletsel voor hem, een goede film te ma ken. Een zuiver afgewogen film met voor treffelijke hoofdrol-spelers. Hun groote na men zijn dan voldoende om het publiek naar de theaters te trekken. Ik ben me natuurlijk bewust, dat het niet altijd zoo gemakkelijk gaat. Er zijn ster ren, die je geen minuut laten vergeten, dat zij de sterren van de film zijn. Ze staan erop, dat de nadruk op hun persoon gelegd wordt. Ze willen de beste scènes spelen, ze Naar den gelijknamigen romen van Gustav Flaubert is onder regie van Ger hard Lamprecht een film vervaardigd van „Madame Bovary", welke film de bekende filmster Pola Negri in een harer beste rol len toont. Hieronder Pola Negri als „Madame Bo vary". willen de beste dialoog, ze willen alle close- ups. Het z(jn de sterren, die „het er te dik Toch is er zelfs met déze menschen te praten, als het ons lukt, him duidelijk te maken, dat hun handelwijze die slechts voortkomt uit een overdreven zucht naar „zelf-reclame" hun meer kwaad dan goed doet. Want zij beïnvloedt de continuiteit en de vorm van de film in ongunstigen zin. En sneller dan wat-dan-ook werkt een slechte film de grootste ster de Hollywood- sche laan uit. Sterren van deze soort verdwijnen even wel. Het publiek zélf verwijdert hen uit de eerste rangen. En de sterren zoowel als de regisseurs beginnen eindelijk te beseffen, dat er niemand op de wereld is, die een heele film alléén kan dragen vooral in dezen tfjd. Want de industrie maakt op het oogenblik een periode door, zoo vól concur rentie, als zij nog nooit beleefd heeft. Goe de films worden er genoeg gemaakt, en niet alleen goede films, maar zelfs voortreffe lijke „groote" films, zoodat geen enkele maatschappij, die een kapitaal steekt in een super-productie", zich kan veroorloven, die film zonder-meer „goed" te maken. Zij moet inderdaad super worden. Over de heele linie. Niet alleen wat haar „sterren" betreft. Om al deze redenen geloof ik, dat het probleem van het sterren-systeem zichzelf zal oplossen. Toen de populaire Ufa-artist Willy Fritsch nog vrijgezel was, stelde een jour naliste hem eens de indiscrete vraag: „Van welk vrouwen-type houdt u het meest?" Willy zat in een kort pauze tijdens de op namen voor een groot glas limonade met ijs. Hij keek even peinzend voor zich uit. „Wat is dat nou voor een gewetensvraag", zegt hij. „Ik zou me door een uitspraak toch een deel van m'n vrouwelijke bewon deraars onmogelijk maken!" Doch hij be dacht zich, glimlachte eens en zei: „Ik vind alle vrouwen aantrekkelijk. Of ze nu licht of donker, blond, zwart of rood haar heb ben, of ze nu slank of mollig zijn doet er niet toe. Waar ik het meeste van houd? Als m'n haren zilver-grijs van ouderdom zijn, weet ik het misschien nog niet. Een donker meisje met glinsterende oogen vind ik schattig. Maar ook blonde schoonen met violet-blauwe oogen bekoren mij. Een slank sportief figuurtje mag ik graag zien, en een beetje molligheid heeft ook z^n voordee- len". „Dan loopt Willy Fritsch weg en gaat naar z'n regisseur Paul Martin. Fluisterend vraagt hij dezen: „Hoe heb ik dat gezegd? Dat is nog eens diplomatie, wat?" „Geweldig Willy" zegt Paul Martin „Salomo is een kind bij jou vergeleken. De arts met de meest beroemde patiënten ter wereld. In Londen is een dezer dagen een Ame rikaan aangekomen en in een van de voor naamste hotels gegaan, uit wiens naam hij heeft zich als dr. Harry Martin in het gastenboek laten inschrijven men niet kan afleiden wie hij eigenlijk is. In werke lijkheid is hij de dokter van de filmsterren uit Hollywood. Hij heeft van alles met hen doorgemaakt, en voor zoover zijn ambts geheim het hem toelaat, wil hij er ook wel over vertellen. Hij bezit in Hollywood een particuliere kliniek en daar gaan de filmsterren naar toe, wanneer de gelooven, dat ze dokters hulp noodig hebben. Clark Gable is niet alleen op het witte doek, maar ook in zijn leven een pracht- kereld. Als hij medicijnen moet slikken, ge draagt hij zich niet als een kleine jongen en als het goed nog bitter is ook, dan doet hij zijn oogen dicht, slikt met doodsver achting en trekt een leelijk gezicht. Maürice Chevalier vat ook een bezoek op het spreekuur van den dokter van den vroolijken kant op en als de diagnose is gesteld, dan zegt hij, dat het een goede grap is. Natuurijk is het van dr. Martin heelemaal geen grap, maar hij behandelt zijn beroemden patiënt precies zooals alle andere patiënten, hij verlangt dat men zijn voorschriften opvolgt en ook de beroemd heden hebben zich er in te schikken. Er zal voor hen ook wel niet veel anders op zitten. En als ze het bed moeten houden of rust noodig hebben, dan helpen er ook geen jammerklachten van den regisseur of van den spelleider. Overigens is dr. Martin van meening, dat dergelijke dingen, als wat men gewoonlijk onder grillen en luimen van „sterren" verstaat, in Hollywood niet voor komen. Waar hij vertelt, zijn de filmac teurs daar verplicht tot harde discipline, de maatschappijen zorgen er met de groot ste nauwkeurigheid voor dat de contracten letterlijk nagekomen worden, de werktij den zijn precies vastgesteld en zoo blijft heusch geen tijd over voor grillen en dat soort dingen. De filmster moet werken om zijn posi tie als beroemdheid te houden en hij kan niet toegeven aan de stemmingen van het oogenblik. De migraine, die vroeger tot de onafscheidelijke attributen van een diva behoorde, is totaal verdwenen. In Holly wood mag migraine niet meer voorkomen. Men zou nu lachen om de tijden, toen een heel theater, van den directeur in eigen persoon tot den tooneelknecht toe om de krachteloos op haar rustbed neergezonken actrice stonden. Om ziekten te stimuleeren, hebben, volgens dr. dr. Martin, de sterren van Hollywood geen tijd en ook geen lust. Maar er is iets anders dat hen bezig houdt: Het behouden van de slanke lijn! Als het gaat om het dik-worden, dan begint de tragedie. Alles wordt gedaan om slank te blijven en het aantal diëeten, dat daartoe moet meehelpen, is legio. Grape fruit, appels en schapenvleesch zijn de voornaamste hulpmiddelen in den strijd voor de slanke lijn en de filmsterren zijn bereid in dezen strijd alles te riskeeren. Dan moet de dokter dikwijls ingrijpen om zijn zorgenkinderen onder het oog te bren gen, dat aan iedere radicale vermagerings kuur gevaar voor de gezondheid verbon den is en dan moet hij soms al te geweld dadige maatregelen verhinderen. Het eigenaardige is, dat de filmhelden en heldinnen meestal tijdens een angagement voor een film geen gevaar loopen dik te worden, maar alleen tusschen twee film werken in, als ze een poosje vacantie heb ben, geen weerstand kunnen bieden aan de verzoeking om veel te gaan eten. Als ge volg daarvan komen ze dan veertien da gen voordat de opnamen voor een nieu wen film beginnen, weer bij den dokter met de verzekering dat ze in die twee we ken minstens drie kilo moeten afvallen. Wat dan soms weer niet meevalt! Naar wij vernemen, staat het thans vast, dat de bekende Duitsche filmacteur Willy Fritsch op 22 September as. naar ons land zal komen. Op 22 en 23 September zullen opnemin gen voor „Gewitterflug zu Claudia" op Schiphol worden gemaakt. Den volgenden dag zal men op Croydon voor dezelfde film opnamen maken, 's Avonds zal Willy Fritsch dan echter weer naar Nederland komen, om Vrijdag en Zaterdag in het Luxor Palast te Rotterdam en het Asta Theater te Den Haag, bij de eerste voorstellingen van zijn nieuwe film met Lilian Harvey „Zeven Oorvijgen" aanwezig te zijn. Willy Fritsch zal voor de opnamen op Schiphol en Croydon vergezeld worden door de acteurs Karl Schönbock, Gerh. Bienert en Rud. Schündler en verder door regis seur Erich Waschneck, cameraman Robert Baberske en Joachim Matthias, die als ad viseur optreedt voor de opnamen van het vliegen. Met het s.s. „Statendam" van de Holland Amerika Lijn is gisteravond in Rotterdam aangekomen de bekende Amerikaansche filmspeler William Powell, bekend door zijn immer intelligent-ironisch spel in de Ame rikaansche filmcomedies De publicity-ma nager van de Metro-Goldwyr.-Mayer-Stu- dio's te Hollywood, die zich in zijn gezel schap bevond, was hem tot Boulogne sur Mer tegemoet gereisd. Behalve de in grooten getale opgekomen journalisten en persfotografen werd Wil liam Powell, die op een vacantie-reis is en derhalve officieele of officieuse ontmoetin gen zooveel mogelijk tracht te vermijden, bij zijn aankomst in Rotterdam ook door de M.G.M.-mannen hier te lande opge wacht. President waren de general-mana ger van deze film-maatschappij voor Ne derland en Duits^iland, de heer Streng- holt, de publicity-manager de heer mr. Hen drik Scholte, voorzitter van den Rotter- damschen Bioscoopbond, de heer André de Jong en de heer Lioni, lid van de Centrale Filmkeuring.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10