BINNENLAND AGENDA RECHTZAKEN BIOSCOPEN DINSDAG 14 SEPTEMBER 1937 OE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER? REGEN EN KOÜD. De Bilt seint: Verwachting: Zwakke tot matige Wes telijke tot Zuidelijke wind, zwaar be wolkt tot betrokken, tijdelijk regen, aan vankelijk iets kouder. Hoogste barometerst.: 761.3 te Vardö. Laagste barometerst.: 736.3 te Stockholm. De pressies blijven den weerstoestand over geheel West-Europa beheerschen. In onze omgeving bevindt zich een secun- dairen, welke langzaam in Oostelijke rich ting beweegt. Over de Oostzee en de Bot- nische Golf trekt een diepe kern ongeveer Noordwaarts, terwijl van IJsland uit een lagedruk-gebied naar de Bntsche Eilan den doordringt. Sporen van hoogen druk- gebiedesn worden nog in het uiterste Zuid Westen (nabij de Azoren) en in het Noord- Oosten (over Lapland) aangetroffen. Over ons geheele waarnemingsgebied is het re genachtig en meest zwaar bewolkt weer, alleen tusschen de verschillende depres siekernen komen gebieden rnet opklarin gen voor, zooals o.a. over Midden-Enge- land en Oost-Duitschland, terwijl voorts aan de Noorsche kust onder invloed van foehn helder weer heerscht. De meeste regen viel over Zuid en Midden-Scandina- vië. Bovengenoemde depressie over de Oostzee brengt behalve zware neerslag ook stormachtigen wind, vooral iang3 de kusten van de Randstaten. Ons toekomstig weer zal waarschijn lijk geheel en al beheerscht worden door de nieuwe IJslandsche depressie, waarvan het regenfront reeds over West-Ierland is gelegen. Ook de ver dere vooruitzichten zijn ongunstig. Men kan regenachtig en koel weer verwachten. LUCHTTEMPERATUUR. 12 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSLRS e.a.: Van Dinsdagnamiddag 7.50 uur tot Woensdagmorgen 6.03 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Woensdag 15 Sept. voorm. 11.38 en nam 0.11 uur. WATERTEMPERATUUR. De Zijl 16 gr. C. DE WERKLOOSHEID BLIJFT DALEN. Percentage in Augustus iets lager. De directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling deelt mede, dat in de week van 23 t.e.m 28 Aug. 1937 bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkassen waren aangesloten 466.100 personen (landarbei dersbonden met 74.300 leden zijn hierin niet regrepen). Van deze 466.100 verzekerden was in ge noemde week de geheele week werkloos 22.4% (in de vorige verslagweek. 9 t.e.m. 14 Aug. 1937, was dit percentage 22.6). Het werkloosheidspercentage voor hen, die de geheele week werkloos waren, was in de tweede verslagweek van de maand Augustus in de laatste jaren als volgt: 1934 24.1, 1935 27.7, 1936 28.8 1937 22.4. Bij de organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 28 Aug. 1937 in totaal 333.657 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 314.142 mannen. Van deze werkzoekenden waren er 317.137 werkloos, onder wie 303.046 man nen. PRINS BERNHARD WOONT SCHIET OEFENINGEN DER MARINE BIJ. Vanochtend heeft Prins Bernhard, die vergezeld was van den adjudant van H.M. de Koningin, luitenant ter zee der eerste klasse, jhr. van Holthe, zich te IJmuiden ingescheept aan boord van H. Ms. „Gel derland". Z.K.H. werd verwelkomd door den com mandant van de Gelderland". kapitein-lui tenant ter zee van Straelen, waarna de Prins de wacht inspecteerde. Spoedig daar na vertrok de „Gelderland" naar zee voor het houden van schietoefeningen. De oor logsbodem werd hedenmiddag tusschsn drie en vijf uur in IJmuiden terugverwacht. Prins Bernhard zal per barkas van boord gaan en zich vervolgens per auto naar Soestdijk begeven. De toestand van minister van Boeijen. De toestand van minister van binnen- landsche zaken blijft gunstig. De patient begint zich te herstellen van de gevolgen der operatie. STUDIEDAG K.J.M.V. Afzonderlijke groepeering der Jonge boeren en tuinders. Na geruimen tijd van voorbereiding is het hoofdbestuur van den R. K. Land- en Tuinbouwbond er toe overgegaan om de organisatie van de katholieke jonge boeren en tuinders in een afzonderlijke groepee ring van de Kath Jonge Middenstandsver- eeniging, krachtig ter hand te nemen. Er is een mooi en rijk gevarieerd werk program opgesteld, dat reeds een punt van diepgaande bespreking heeft uitgemaakt op den eersten studiedag, welke Zondag voor leiders en bestuurders der reeds bestaande jonge L. T.-afdeelingen te Beverwijk is ge houden. Deze eerste studiedag was speciaal bestemd voor de Noordelijke afdeelingen; a.s. Zondag worden de Zuidelijke afdeelin gen te Voorhout verwacht, waar dan het zelfde programma zal worden afgewerkt. Te Beverwijk is de studiedag gehouden in de R. K. Landbouwwinterschool. De dag werd begonnen met een H Mis in de kapel van het Rustoord, waarna de deelnemers in de Tuinbouwwinterschool door den Bonds- moderator, den Zeereerw. heer Rector L. Beune, uit Leiden, hartelijk welkom wer den geheeten. Een bijzonder woord van welkom richtte Rector Beune tot den Zeer eerw. heer Prof. Cleophas, geestelijk advi seur van den L.T.B., den Zeereerw. heer Rector v. d. Berg, uit Utrecht, directeur van de Jonge Boeren en Tuinders in het Aarts bisdom en voorts tot de technische advi seurs, wier medewerking op zeer hoogen prijs wordt gesteld. De Eerw. spr. sprak vervolgens een be geesterend woord ter inleiding, waarbij hij de groote beteekenis van de jeugdbewe ging, speciaal voor de jonge boeren en tuin ders, in het licht stelde. Hierna werd de bespreking van het werk program aan de orde gesteld. Drs. Wim Dijsselbloem behandelde het al gemeen program, waarbij uitgegaan is van de groote leidende gedachte, welke heel de actie van de geheele katholieke jeugdbewe ging in Nederland dit jaar bezielen zal: de verantwoordelijkheid. Er zullen in de afdeelingen avonden ge organiseerd moeten worden, waarop voor al door den moderator behandeld worden: onze verantwoordelijkheid tegenover God en onszelf, gezinsplichten en rechten, stands- en organisatieplichten en onze plichten tegenover de volksgemeenschap. Deze onderwerpen moeten niet alleen be sproken worden, er moet ook getracht wor den den inhoud ervan te beleven. De heer Dijsselbloem hield over dit alles een belangwekkende inleiding. Na het algemeen program werden door de heeren Ir. H. A. B. Bünnemeijer, direc teur van de R. K. Tuinbouwwinterschool te Beverwijk en C. P. Vergouwen, leeraar aan de R. K. Landbouwwinterschool te Voor hout, inleidingen gehouden over het tech nisch en beroepskundig program, dat om vat: noodzakelijk vakonderwijs, veel win terwerk voor ontwikkeling, persoons- en karaktervorming en een ruime dosis zomer- werk voor vergelijking, vakbek waming, eigen nut en voordeel en van uitdraging naar buiten. Het program is zeer uitgebreid en bij de vaststelling van de onderdeelen is rekening gehouden met akkerbouwers, grasbedrij- ven, tuinders en kweekers. Het bevat een groot aantal actiepunten, die alle voor de jonge boeren en tuinders groote aantrek kelijkheid moeten hebben, en die een waar borg bieden, dat de afdeelingen in de komende maanden in hun eigen land- en tuinbouwgebied degelijk werk kunnen ver richten. Door de inleiders werd aan een en ander een uitvoerige bespreking gewijd. Na de middagpauze wijdde de Bondsmo- derator een bespreking aan de. positie van den L. T. in de K.J.M.V. en aan de orga nisatorische inrichting der beweging, waar op een gedachtenwisseling volgde. De studiedag, waarvan het resultaat on getwijfeld groote beloften inhoudt voor de toekomst, werd besloten met het bijwonen van het plechtig Lof in de St. Agathakerk. „Tijd". COLLECTIEVE ARBEIDSOVEREEN KOMSTEN. Bij Koninklijk besluit is bepaald dat de wet van 25 Mei i937 op het algemeen ver bindend en onverbindend verklaren van bepalingen van collectieve arbeidsovereen komsten op 1 October a.s. in werking zal treden. KINDERTOESLAGFONDS IN LAND EN TUINBOUW. In de te Alkmaar gehouden districts vergadering van den L. T. B. in het bisdom Haarlem heeft de afdeeling Obdam inge diend een voorstel, om in iedere afdeeling in overleg met de landarbeidersbonden in het collectief contract in te lasschen de be paling, dat gevormd zal worden een kinder- toaslagfonds, waarin de patroons een kleine bijdrage storten, evenredig aan en boven het uitbetaalde loon en waarbij door de ar beiders wordt afgedragen een gelijk per centage van het untvangen loon. De geestelijk adviseur, prof. Cleophas, sprak er zijn genoegen over uit, dat deze zaak thans in deze organisatie wordt aan gesneden. Met alle kracht dient zij ter hand te worden genomen en uitgewerkt. In de naaste toekomst zal dit vraagstuk de bijzon dere belangstelling van spr. hebben. Nu het gemiddelde van het kindertal reeds overal vermindert moeten wij, als katholieken, zeker op de bres staan. Het hoofdbestuur zegde toe, over dit voor stel spoedig advies te zullen uitbrengen met het cog op de algemeene L. T. B.-ver gadering, die te Haarlem zal worden ge houden. Voorts heeft men sterk aangedrongen op een billijker en ruimer toewijzigg van var kens- en biggenmerken en beperking van het aantal fokzeugen, alsmede afschaffing van de kalverteeltregeling. Op verzoek van de afd. Anna Paulowna- Breezand zal het H. B. stappen doen, om een aparten vakbond in het leven te (doen) roepen voor de bloembollenkweekers. KATHOLIEKE VEREENIGING VAN BOUWMEESTERS. Op een Zaterdag te 's-Hertogenbosch ge houden vergadering is, na inleidingen van Prof. Cobbenhagen en architect Ide Bloem, besloten tot oprichting van een katholieke j vereeniging van bouwmeesters 160 archi tecten hebben reeds hun instemming met de oprichting dei nieuwe vereeniging be tuigd. In het voorloopig bestuur werden geko zen de heeren: Schijvens en Ruts uit Til burg: B >ssaerts uit Waalwijk; van Halte ren uit 's-Hertogenboosch; Rooyakkers uit Eindhoven; van Hal uit Delden; Brons uit Arnhem, Haket uit Deventer en Fiddelers uit Amstenrade. Alle gekozenen aanvaard den hun functie. JOURNALISTEN IN WEST-FRIESLAND. Zaterdag en Zondag heeft een aantal leden der R. K. Journalistenvereeniging een autotocht gemaakt door West-Friesland, waar zij door verschillende gemeentebestu ren officieel en hartelijk ontvangen wer den. Plaats van aankomst was Hoorn, waar burgemeester mr. H. C. Leemhorst de be zoekers welkom heette in zijn historische stad. Verschillende gebouwen werden be zocht onder leiding van den heer Kerk- meijer, een wandeling door de stad volg de, waarna een rit werd gemaakt door de Streek, eertijds een bloeiend gewest, thans eenigermate noodlijdend, doch uiterlijk nog van verrassende frischheid. In Grootebroek werd het gezelschap ont vangen door burgemeester Schrijnder, be halve burgemeester ook architect (het ge meentehuis is zijn werk), schilder, beeld houwer en nog meer, die in een gemoede lijke en pittige speech de dames en heeren welkom heette en zijn raadzaal tot een oord van verfrissching had gemetamorphoseerd. Na een vluchtig bezoek aan de kerk werd ce terugtocht naar Hoorn ondernomen, waar een gemeenschappelijk diner plaats had in het Parkhotel. De aangename maal tijd werd voorgezeten door den heer G. P. Bon, den voorzitter der vereeniging, ver liep uiterst opgewekt en gaf menigen be zoeker en genoodigde gelegenheid zijn overvol hart uit te storten. Onder de ge- noodigden bevond zich o.a. de Deken van Hoorn, de hoogeerw. heer v. d. Wiel, die eveneens het woord voerde en, ?'s alle sprekers, door den heer Bon werd oeant- woord. Na een H. Mis in het St. Bonifacius-Mis- siehuis vertrokken de deelnemers Zondag naar Medemblik, waar 'burgemeester Peters de gastenverwelkomde en hen rondleidde in het kasteel Radboud, waarvan hij de slotvoogd is. Ten slotte volgde een lunch in hotel Smit en daarna vertrok men door de Wieringer- meer naar Alkmaar, waar men afscheid nam van elkaar. Van onze Adverteerders HET VESTIGINGSVERBOD VOOR SLAGERS. In het „Hdbl." lezen wij, dat men in on derscheidene plaatsen te Amsterdam heeft kunnen waarnemen, dat er, ondanks de sluiting van het slagersbedrijf, toch slagers winkels werden geopend. Zoo zijn er in de afgeloopen drie weken twee winkels geopend in de Kinkerstraat, een in de Jan Evertsenstraat. een in de Mo- lukkenstraat, een in de Albert Cuypstraat, een in de Barentzstraat en een in de Korte Marnixstraat. De politie is volkomen op de hoogte van dezen gang van zaken, doch zij is er tot dusverre niet tegen opgetreden. Ook de minister van economische zaken is er mede bekend. Bij haar onderzoek is de politie gestuit op de omstandigheid, dat- in de onderhavige gevallen reeds voorbereidingen waren ge troffen tot de opening der winkels. Zij meent nu vooralsnog een eenigszins lank moedige houding te moeten aannemen tegenover de desbetreffende slagers, totdat het de partement duidelijk heeft doen weten of aan de beschikking al dan niet let terlijk de hand moet worden gehouden. COMMISSIE VAN OVFRLEG DER DRIE NED. MIDDENSTANDSBONDEN. Op het bureau van den Ned. R. K. Mid denstandsbond te 's-Gravenhage vergader de een dezer dagen de commissie van over leg uit de drie Nederlandsche Midden standsbonden, onder voorzitterschap van den heer J. A. Koops te Venlo. Een uitvoeiige bespreking werd gewijd aan de werkzaamheid der vereeniging tot veredeling, van het ambacht, in het bijzon' der wat betreft haar mogelijke taak bij de vestigingswet-kleinbedrijf. Ten aanzien van de vraag of wettelijke voorziening inzake de prijsbescherming van merkartikelen gewenscht is, bleek de ver gadering van oordeel, dat verbetering in de mogelijkheid tot prijsbescherming langs privaatrechtelijken weg dient te worden na gestreefd. Besloten werd het werkcomité inzake prijsbescherming van merkartike len waarin de middenstandsbonden ver tegenwoordigd zijn van dit standpunt in kennis te stellen. Ter tafel kwam de samenstelling van den raad van toezicht op de rijksverzekerings bank, waarin momenteel de middenstands bonden niet vertegenwoordigd zijn. Beslo ten werd bij den minister van sociale zaken stappen te doen, opdat bij de eerstvolgende nieuwe samenstelling het kleinbedrijf mede vertegenwoordiging zal mogen vinden. Met veel instemming werd begroet de hernieuwde actie tot wettelijke beteugeling van het cadeaustelsel in het bijzonder door middel van het bijeenroepen van een aan dit vraagstuk te wijden landelijk con gres welke actie is ingezet door het lan delijk comité tot wettelijke beteugeling van het cadeaustelsel. MODESHOW BIJ VROOM EN DREESMANN. In 'n kort voorbericht tot den modeshow, welke de firma Vroom en Dreesmann deze week arrangeert, wezen we er gisteren reeds op hoe groote belangstelling er be staat voor de a.s. herfst- en wintermode. Geannonceerd in de lunchroom op de bo venste étage van het fraaie pand aan de Aalmarkt bleek het noodzaklijk een nog grooter gedeelte der verkoopruimte voor dezen show te reserveeren, doch ook dit was bij lange na niet groot genoeg om de talrijke „gegadigden" voor dezen show een plaats in te ruimen. Daarvoor zou een geheele verdieping noodig zijn, want er waren dit najaar niet minder dan 900 kaarten aangevraagd. Er was gistermiddag bij de eerste „voor stelling van deze mode-revue" geen plaats je meer te verkrijgen, toen te ruim 3 uur een begin werd gemaakt met dezen show van hetgeen het najaar op velerlei gebied aanschouwen geeft. En wanneer we dan zeggen, dat geduren de de twee uren de aandacht van alle da mes want behalve enkele persvertegen woordigers waren er geen heeren onaf gebroken gevestigd was op hetgeen de zes mannequins in kleurrijke afwisseling aan de bezoekers boden, dan blijkt hieruit over duidelijk, dat deze mode-revue geslaagd te noemen is. En wij voor ons mogen wel licht namens alle heeren der schepping wel volmondig bekennen, dat het gezelli ger en interessanter is eenige uren op een mode-revue door te brengen mede- on der het genot van een kopje thee met toe- behooren dan b.v. 'n half uurtje te win kelen. De show begon met een rijke verschei denheid in peignoir, een meer en meer op den voorgrond tredend kleedingstuk, dat door de grootst mogelijke kleurenmen geling, wellicht meer nog dan door vorm of lengte, een bijzondere aandacht had. De overheerschende modekleur van het seizoen is voor de japonnen zwart, in het bijzonder granaat met bleu Patou. De zijden stoffen, vooral de dofzijden zijn daarbij het meest gewild. Voor de middag toiletten zagen we bro kaat en velourchiffon, voor de middagja ponnen blijkt jersey en wollen bouclé zeer in trek. We merkten hier behalve zwart ook marine-blauw en bruin op, alles sterk gegarneerd met brokaat, bloemgarneerin- gen en briljanten. Ook in de avondtoiletten valt weer het veelvuldig gebruik van zijden stoffen op. Daarnaast spelen ook crêpe satin, kant en fluweel een rol van beteekenis. Voor den bontmantel zijn de modern ste bontsoorten, veulen, kalf en Ambros, in trek. Zij worden in diverse kleur schakeringen gebracht. De driekwarts mantels schijnen dit jaar wel te overheer- schen, want hun aantal was belangrijk grooter dan dat der langere mantels. Het meest typische in deze mode is wel de dameshoed. De modellen zijn over het algemeen hoog, veelal met opgeslagen ran den. Het ancien Autriche, waarin vooral de Maria Theresia-vorm zich naar voren dringt, viel bijzonder op. Toonaangevend voor den vorm der hoe den zijn in niet geringe mate de belangrij ke internationale gebeurtenissen, hoe zon derling dat ook moge lijken. De Parijsche tentoonsteling in 1900 bracht b.v. de empire-mode. Zoo mogen we b.v. 'n volgend jaar misschien weer den Japansch-Chineeschen invloed op het da mes-hoofddeksel bemerken.... Overzien we nog eens'in korte trekken wat deze mode-revue der firma Vroom en Dreesmann te zien gaf, dan moeten we .nog opmerken, dat het niet de bedoeling dei- firma was zoo maar zonder meer een show te géven, welke 'n stréeling «/oor het oog beteekende, maar dat hij geheel werd in gesteld op de practijk. Voor schittering van costuums kan men beter terecht bij een tooneelrevue, hier gaat het er om, den da mes iets practisch te bieden en we kunnen niet ontkennen, dat de firma hierin uit stekend is geslaagd. Er werden tal van mo- Dinsdag, Ned. R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden, afd. Leiden. „St. Franciscus van Assi- sië", Volksbondsgebouw, 8.30 uur. Donderdag. R.-K. Reclasseeringsvereeniging gebouw St. Vine.-Ver., Hoogl. Kerkgracht 32, 89 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Zaterdag 11 tot en met V r ij d a g 17 S e p t. a.s. waar genomen door de apotheken P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 808 en J. Doedens, Wil- helminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. HAAGSCHE RECHTBANK. Verduistering van 32.000. L. P. den E. te S t o m p w ij k, laatst ver tegenwoordiger van de N.V. Zuivel- en Voedingsmiddelenfabriek „Hollandia" te Vlnardingen, heeft als depothouder te 's Gravenhage van bovengenoemde N.V. een bedrag verduisterd van 32.196.90.. Dit kon hij doen, omdat hij dagelijks de lijsten, waarop de verkochte boter was aan gegeven, opstuurde naar de fabriek. Na korten tijd stuurde de fabriek dan de kwi tanties, die door verdachte geïnd moesten worden. Een reeks van geïnde gelden had hij ten eigen bate aangewend. Na eenige getuigen gehoord te hebben, nam de Officier van Justitie, mr. Hoekstra, het woord voor het nemen van zijn requi sitoir. De zaak is heel gemakkelijk volgens spr. De getuigenverklaring en de bekentenis van verdachte hebben aangewezen, dat verdach te schuldig is aan de ten laste gelegde ver duistering. Het rapport is gunstig en ook de verklaring van een getuige a décharge helt ten zijne gunste over. Toch verdient deze verduistering geen voorwaardelijke straf, daarvoor is zij te ernstig. Spr. eischt dan een gevangenisstraf van een jaar, waarvan zes maanden voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaar. De verdediger van verdachte, mr. Noi'd Thomson uit Leiden, houdt vervolgens een uitvoerig pleidooi voor zijn cliënt. Pleiter wees op het eerlijke verleden van verdach te. Hij is tot deze daden gekomen doordat hij steeds alle gelden, die de kwitanties aangaven, aan de fabriek betaalde, ook de gelden die hij niet los kreeg van de perso nen, die geld aan de fabriek schuldig waren. Verdachte betaalde dan het geld zoolang uit zijn eigen zak. Maar dit liep tenslotte vast en toen heeft verdachte de dwaze dingen ge daan. Ten slotte deed pleiter voorlezing van een brief van den Burgemeester van Stomp- wijkLeidschendam, die daarin verklaar de, dat verdachte altijd een prachtkerel is geweest. Ook de tegenwoordige werkgever van verdachte, B. uit Zoetermeer, heeft nog steeds het meeste vertrouwen in zijn werk nemer. Op al deze gronden pleitte verdedi ger een uiterst clemente straf of zoo mo gelijk een voorwaardelijke veroordeeling. Verdachte heeft al die jaren reeds genoeg in angst en zorgen geleefd, waardoor hij reeds genoeg geboet heeft voor het ge beurde. De rechtbank zal over 14 dagen uitspraak doen. dellen getoond, keurig van coupe en vorm, voor slanke en meer gezette figuren en al het gebodene ligt zoo niet geheel dan toch voor een zeer groot gedeelte in het bereik van ieders beurs. De completeering van het geheel door kousen, schoenen, handschoenen enz. was bovendien perfect in orde. We twijfelen er dan ook niet aan, of ook Woensdag zullen de mode-koninginnen voor een talrijke scha re belangstellenden demonstreeren. HOOFDFILMS Bleeke Bet (Fientje de la Mar Aaf Bouber Sylvain Poons). Flirt in Weenen (Magda Schneider). Fury (Spencer Tra cy Sylvia Sidney) Vrijspraaklevens lang. (Danielle Dar- rieux Henry Gardt). Concurrenten (Charl Susa Harald Paul sen). De Doodstrijd in den Onderzeeër (Harry Baur Marchelle Chantal). Het kind van de Rekening (Adèle Sandrock Ralph Arthur Roberts) Speelfilm AANVANGSUUR KEURING Dag. 811 uur. Zon dags bovendien 27 uur. Malinée Zaterd. en Woensdag 2 uur. 8.-5—11-15 uur, Zondags bovendien 27 uur, Matinee Zat. en Woensd. 2.30 uur. Dag. 811 uur, Zon dags bovendien 27 uur, Matinee, Zaterd. en Dond., 2 uur. Dag. 8—11 uur. Zon dag 2—7 uur. Ma tinee. Zaterdag en Woensdag 2 uur. Volwassenen Volwasse un

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2