DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Oud-president Masaryk overleden 28ste Jaargang DINSDAG 14 SEPTEMBER 193? No. 8827 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi| vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bi. onz \genten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreeru Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT t Gewone Advertentlën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES "an ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Cultureele ontwikkeling Even 'n praatje over wat genoemd wordt en wat is: cultureele ontwikkeling. Wij moeten de ontwikkeling van ver stand en gevoel, van geest en hart be schouwen als een kostbaar goed. Natuurlijk niet het kostbaarste! Men kent het bekende woord: de ziel van de cultuur is de cultuur van de ziel. De directe deugdvorming, de verheffing en veredeling van zijn moraliteit is het meest belangrijke en meest waardevolle, wat de mensch kan nastreven. Maar voor de deugd-vorming zijn den mensdh vele hulp-middelen geschonken, die als zoodanig een groote waarde be zitten, en die ook op zich beschouwd voor den menschelijken geest een natuur lijke aantrekkelijkheid hebben, omdat zij ons schoonheid en vreugde schenken. Te streven naar cultureele ontwikke ling is tot op zekere hoogte plicht van een ieder, en speciaal van iederen katho liek. En daarom moeten worden toege juicht vereenigingen» instellingen onder ons, welke zich ten doel stellen, die cul tureele ontwikkeling te bevorderen. Een voorbeeld. Wij ontvingen" dezer da gen het programma van „Geloof en We tenschap" te Leiden voor het seizoen 19371938. Een dergelijke vereeniging moest toch veel meer leden tellen in een stad als Leiden! Bedoeld programma biedt veel goeds en moois maar het zou nog véél meer kunnen bieden, als de belangstelling voor de vereeniging ndet betrekkelijk uiterst gering was. Brid gen biedt wij nemen het gaarne aan een kostelijke ontspanning; maar dat er geen hooger cultuur-goed is, wagen wij toch te betwijfelen. En toch feitelijk kan men vele „i'ntellectueelen" gemakke lijker drijven naar een bridge-drive, dan dat men ze in „Geloof en Wetenschap'' brengt! Met blijde voldoening mag worden ge constateerd, hoe in vele onzer dilettanten- tooneelclubs het cultureele peil zeer is gestegen, vergeleken bij een kwarteeuw terug. En hier zjj gewezen op twee gebeurte nissen van de laatste dagen: de opvoering van „De Christusspeler" te Heemstede door jonge Heemstedena ren; de opvoering van „Pinkstervuur" te Zoeterwoude door Zoeterwouders. Nogmaals: een op zulk hoog peil staand dilettanten-spel, onder omstandigheden als die te Heemstede en te Zoeterwoude, moet als een zeer verblijdend verschijn sel van cultureele ontwikkeling worden toegejuicht. Dengenen, door wier in spanning en zorgen dat is bereikt, hulde voor hun idealisme! DIE ONDERSCHEIDINGEN! Ze willen wel en ze willen niet. De lijst van onderscheidingen, verleend op 31 Augustus, bevatte, naar men weet, ook de namen van de sociaal-democratische oud-leden der Tweede Kamer, den heer W. H. Vliegen en mej. Suze Groene weg. De „N.R.Crt." verneemt, dat de minister van Binnenlandsche Zaken een vooraan staanden sociaal democraat heeft gevraagd, of het standpunt der leden der S.D.A.P. tot dusverre over het algemeen ingenomen, dat geen onderscheidingen werden aanvaard, wellicht wijziging had ondergaan. Deze aangelegenheid is vervolgens in het partijbestuur besproken. Men kwam daar tot het besluit, dat het voor zittende Ka merleden ongewenscht moest worden ge acht, onderscheidingen te aanvaarden. Aan afgetreden Kamerleden wilde men echter zelf de beslissing overlaten. Naar het blad verneemt zijn hierna de oud-leden van de Eerste Kamer, mr. M. Mendels en dr. Henri Polak en de oud leden van de Tweede Kamer, de heeren A. H. Gerhard, J. H. F. van Zadelhoff, W. H. Vliegen en mej. Groene weg gepolst, of zij bereid zouden zijn, een benoeming tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw te aanvaarden. De vier eerstgenoem- den hebben hierop ontkennend geantwoord. Van de sociaal-democraten, die geen lid van de Kamer zijn geweest, heeft de heer Jan van Zutphen zijn onderscheiding aan vaard; prof. m.r W. A. Bonger heeft er voor bedankt. Tsieclio-Slowakije in rouw President Masaryk is op kasteel Lany, he denochtend te 3.29 uur overleden. Het bericht van het overlijden van pro fessor Masaryk, den stichter en eersten pre sident der republiek Tsjecho-Slowakije heeft in het geheele land groote ontroering gewekt. Reeds in het vroege ochtenduur stond een groote menigte bij de residentie van den president. Mannen en vrouwen vroegen aan degenen, die uit het kasteel kwamen, naar den toestand van den pa tiënt, totdat de vlag langzaam halfstok werd geheschen en allen begrepen welk ongeluk was geschied. Vrouwen, zoowel als mannen, barstten in snikken uit en knielden. De geheele bevol king heeft het gevoel niet alleen den „pre sident-bevrijder", niet alleen „den vader van het volk" te hebbei. verloren, doch een der meest verheven geesten van dezen tijd. De bekendmaking aan de bevolking. Om zes uur vanochtend begon de radio van Praag reeds haar uitzending met het ten gehoore brengen van treurmuziek, waarna in het Tsjechisch, Russisch, Duitsch en Hongaarsch werd medegedeeld, dat „de eerste president der republiek Tsjecho-Slo wakije, de president-bevrijder Thomas Gar- rique Masaryk om 3 uur 29 op den leef tijd van 87 jaar, zes maanden en zeven dagen het levenslicht heeft uitgeblazen." De zoon van den overledene, Jean Ma saryk, de gezant van Tsjecho-Slowakkije te Londen, heeft den journalisten medege deeld, dat zijn vader om 3 uur 29 was over leden Reeds spoedig na het bekend worden van het overlijden van den staatsman versche nen de eerste rouwomfloerste vlaggen. Om 4 uur 40 werd een bulletin uitge geven, waarin kennis werd gegeven van het overlijden. De familieleden van Ma saryk en president Benesj legden de hand ten afscheid op het voorhoofd van den overledene. Minister-president Hodza maakte een diepe buiging voor het stoffelijk overschot. Voor geheel Tsjecho-Slowakija is de na tionale rouw afgekondigd. Bij decreet is bepaald, dat alle vlaggen halfstok, rouw- omfloerst, moeten worden uitgehangen tot acht uur 's avonds van den dag der begra fenis. In de rouwkamer staat een eere-wacht in Fransche militaire uniformen: het zijn leden van het Tsjechische legioen, die in den wereldoorlog in Champagne (Frank rijk) aan de zijde der geallieerden hebben meegestreden. De muren der rouwkamer zijn volkomen kaal, zonder afbeeldingen, schilderijen of andere wandversiering. MASARYK'S STRIJD EN ZEGEPRAAL. De stichter van de Tsjecho-Slowaaksche republiek Thomas Masaryk werd geboren te Hodanin in Moravië op 7 Maart 1850. Zijn vader was koetsier van een keizerlijk domein. De jorge Thomas bezocht eerst de Tsjechische school te Cejkonic, later de Duitsche school te Hustopec Hier bleek zijn helder verstand. Hij wilde voor onderwij zer studeeren, doch hij was nog te jong en werd daarom in de leer gedaan bij een smid. Hier hield hij het niet uit, zoodat hij op vijftienjarigen leeftijd ging studee ren aan het gymnasium te Brno (Bruenn); vervolgens bezocht hij de universiteit van Weenen en Leipzig. Hij voorzag in zijn le vensonderhoud met het geven van lessen. Te Leipzig leerde hij de dochter van den directeur van de Germania Insurance Com pany, te New York, Charlotte Carrigue, kennen, met wie hij in 1878 te Brooklyn in het huwelijk trad. Later voegde hij haar familienaam bij de zijne. In 1879 werd Masaryk privaat-docent te Weenen en toen in 1882 de hoogeschool te Praag werd gesplitst in een Duitsche en een Tsjechische af deeling, werd hij be noemd tot hoogleeraar in de wijsbegeerte aan deze laatste afdeeling. Via de weten schap kwam hij hier in de politiek en werd hij de oprichter van de Tsjechische realis tische partij. In 1891 werd hij voor de eer ste maal gekozen tot lid van den Oosten- rijkschen rijksraad, doch na twee jaar trad hij af. Hij bleef strijden voor het Tsjechi sche ideaal, waarbij hij op groote moeilijk heden en tegenstand aan alle zijden stiet. Aan de eene zijde schold men hem uit voor landverrader, aan de andere zijde voor Oostenrijker. Ook zijn strijd tegen het domme anti-semietisme leverde hem moei lijkheden op. Toen in 1914 de wereldoorlog uitbrak, vluchtte Masaryk naar het buitenland, eerst naar Nederland, vervolgens naar Zwit serland, Italië, Rrankrijk en Engeland. In Rotterdam stelde hij het memorandum op, waarin hij uiteenzette, hoe hij zich de toekomst van zijn land had gedacht In verscheidene hoofdsteden richtte hij cen trale Tsjechische bureaux op, om te strij den voor de onafhankelijkheid van Tsje chen en Slowaken. Toen hij in December 1914 te Rome vertoefde, kreeg hij van den huidigen president Benesj een waarschu wing, dat hij niet naar Oostenrijk kon te- rugkeeren, aangezien met zijn arrestatie voorbereidde. Zijn vrouw en kinderen, die in Weenen waren gebleven, werden streng bewaakt, zoodat Masaryk niet met hen in verbinding kon treden; alleen zijn dochter Olga vergezelde hem als secretaresse op zijn tochten. In 1916 werd onder voorzit terschap van Masaryk de nationale Tsje chische raad opgericht. Benesj werd hier van secretaris. Reeds in 1916 trachtten de Tsjechische krijgsgevangenen een eigen legioen te vor men om aan de zijde van de Russische troe pen tegen de Oostenrijkers te strijden, doch door verschillende oorzaken slaagde men hierin niet. Eerst na de revolutie in 1917 slaagde Masaryk er in met medewerking van Kerensky uit de Tsjechische en Slo- waaksche krijgsgevangenen in Rusland het bekende Tsjechische legioen te vormen, dat 92.000 man telde. Eenigen tijd streed dit legioen aan het Russische front en niet zon der succes, doch de revolutie greep verder om zich heen; Kerensky viel en Lenin maakte zich meester van de macht. De bols- jewiki sloten vrede met de centrale mo gendheden en het legioen kon zijn taak hier niet verder vervullen. Masaryk sloot daar op met de bolsjewiki een overeenkomst, het legioen kon dwars door Siberië naar Wladiwostok marcheeren. Onder groote moeilijkheden werd deze tocht volbracht, de plaatselijke Sovjet-autoriteiten legden het legioen groote moeilijkheden in den weg en op vele plaatsen moest het zich ge- wapender hand een doortocht verschaffen. Van Wladiwostok werd het legioen naar Frankrijk vervoerd, waar het op enkele punten van het Westelijk front streed. Masaryk zelf begaf zich naar de Ver- eenigde Staten, waar hij de regeering wist te overtuigen van het goed recht der Tsjechen. Met steun van de Entente werd in Octo ber 1918 de Tsjecho-Slowaaksche republiek opgericht, waarvan de grenzen werden vastgelegd bij de verdragen van Versail les, Saint Germain en Trianon. Masaryk werd tot eerst president van de nieuwe republiek op 14 November ge kozen. Driemaal werd hij herkozen tot hij op 14 December 1935 zijn functie neerleg de en werd opgevolgd door zijn vriend en leerling Benesj. Zoowel op politiek als op wetenschap pelijk terrein zijn van zijn hand verschei dene werken verschenen. BENOEMINGEN DOOR KATHOLIEKEN. Uit een ingezonden stuk in de „Maas bode". „Twee feiten van recenten datum. 1. Meisje, in 't bezit van vereischte diplo ma, solliciteert naar vacante betrekking bij ziekenhuis te 's-Gravenhage (diëet-keuken). Zij ontvangt per keerende post voordat benoeming plaats heeft haar sollicitatie stukken terug met mededeeling, dat haar sollicitatie niet in aanmerking kan worden genomen. Zij was katholiek en waar „an dersdenkenden" de lakens uitdeelen is im mers voor katholieken geen plaats! 2. Protestant solliciteert naar betrekking van gemeente-ontvanger van Nijmegen. Wordt benoemd met algemeene stemmen! Toch bestaat de Nijmeegsche bevolking voor 80 pet. uit katholieken, bezetten de ka tholieken 23 van de 37 raadszetels, is slechts 50 pet. der gemeente-ambtenaren katho liek!" Commentaar overbodig. Minister van Buitenl. Zaken TOCH MR. PATIJN? Benoeming per 1 October verwacht. Als vaststaand aldus de „Telegraaf" wordt in bevoegde kringen aangenomen, dat mr. J. A. N- Patijn, thans H M.'s gezant te Brussel, per October a.s. tot minister van Buitenlandsche Zaken zal worden be noemd, welk departement thans door dr. Colijn ad interim wordt beheerd. De „Tel." meldt verder: Men herinnert zich, dat mr. Patijn in den voorzomer bij ae vorming van het vierde kabinet-Colijn ook reeds door den formateur voor de por tefeuille van Buitenlandsche Zaken was aangezocht. Na eenige besprekingen met dr. Colijn was mr. Patijn echter niet bereid voorshands zijn gezantschapspost te Brus sel voor het departement aan het Plein te verlaten. Minister Colijn heeft sedertdien eenige andere personen gepolst, doch is thans blijkbaar tot mr. Patijn teruggekeerd, van wien hij wist, dat hij bereid zou zijn een eventueel later aanzoek nader in overwe ging te nemen, wanneer ten slotte niet een ander bereid zou worden gevonden de por tefeuille van Buiten1 andsche Zaken onder zijn beheer te nemen. Zoo zal dus mr. Patijn als tweede „par tij looze" naast mr. dr. Van Buuren tot het kabinet toetreden. De toekomstige minister van Buitenland sche Zaken werd op 9 Februari 1873 te Rot terdam geboren. Hij studeerde te Leiden en promoveerde in de rechtswetenschap op een proefschrift over „Zondagswetgeving' Hierna trad hij in diplomatieken dienst en was achtereenvolgens geplaatst in Siam en Parijs, terwijl hij reizen maakte in Oost- Indië, Japan en Amerika. Na zijn terug keer was hij werkzaam als chef van de af- aeeling Gemeentebedrijven te 's-Graven hage en vervolgens als referendaris aan de afd. Arbeid van het departement van Land bouw, Nijverheid en Handel, onder minister ïalma. In 1911 werd hij benoemd tot bur gemeester van Leeuwarden en in Sep tember 1919 tot burgemeester van den Haag welke functie hij tot Februari 1931 be kleedde. Eenige maanden daarna kwam vrij onverwacht zijn benoeming tot gezant te Rome af, welken diplomatieken post hij in Augustus 1936 voor dien van gezant te Brussel verwisselde. GOERING OPVOLGER VAN DR. SCHACHT? BERLIJN, 14 Sept. (A.N.P.) Naar men verneemt zou na het aftreden van dr. Scchacht, dat verwacht wordt aan het einde van deze maand, generaal Goèring het ambt aanvaarden van minister van economische zaken. Dr. Schacht zou president van de Rijksbank blijven. Generaal Goering, die reedis rijksmi nister van luchtvaart, minister-president van Pruisen en rijkscommissaris voor de ten uitvoerlegging van het Duitsche vier jarenplan is, zou, door de aanvaarding van het ministerie van economische za ken, zijn positie als Duitschland's econo mische dictator, aanzienlijk versterken. Voor de werkzaamheden aan het be treffende departement zou een permanen te staatssecretaris benoemd worden, zoo dat generaal Goering zich uitsluitend Dit nummer bestaat uit drie bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Oud-president Masaryk hedennacht overleden. (1ste blad). De Volkenbondsvergadering gisteren geopend. (2de blad). Het Neurenberger Congres gisteren ge sloten. (2de blad). De Chineezen trekken te Sjanghai lang zaam terug. (2de blad). Binnenland Benoeming van mr. Patijn tot Minister van Buitenlandsche Zaken. (1ste blad). Een beschouwing over het mond- en klauwzeer. (2de blad) Een piraat gesnapt? ENGELSCH OORLOGSSCHIP ZOU DUIKBOOT HEBBEN AANGEHOUDEN. JUIST NADAT DEZE EEN RUSSISCH TANKSCHIP HAD GETORPEDEERD. BELGRADO, 14 September (A.N.P.)Vol gens uit Saloniki op de redactie van „Poli tica" ontvangen berichten zou een Engelsch oorlogsschip niet ver van Volos een duik boot hebben gepraaid op het oogenblik, dat deze juist een Sovjet-Russisch tankschip had getorpedeerd. Onder bedreiging der kanonnen zou het Engelsche oorlogsschip de duikboot hebben laten stoppen. De geheele bemanning zou gevangen genomen zijn. De correspondent van „Politica" meldt niets aangaande de nationaliteit van de duikboot. (Dit bericht laten wij geheel voor reke ning van „Politica". Red. L.Crt.) DE WERELD IN VOGELVLUCHT De „grand old man" van Tsjecho-Slowa kije, oud-president Masaryk, is vannacht op 86-jarigen leeftijd overleden. De ern stige ziekte, welke hem had aangetast, longontsteking, maakte zijn spoedig over lijden in verband met zijn hoogen leeftijd waarschijnlijk, zoodat de slag niet onver wacht kwam. Desniettemin is de ontroe ring in het land toch groot, omdat Masa ryk een man is geweest van groot formaat. Hij was de stichter en eerste president van de republiek Tsjecho-Slowakije, de „be vrijder" van het Oostenrijksche juk. Ge heel het land Voert thans een nationale rouw en zijn begrafenis zal met groote praal en plechtigheid gepaard gaan. Uit China komen berichten, die mel ding maken van een langzame terugtocht der Chineesche troepen te-Sjanghai. Onder den druk van het Japansche offensief heb ben zij zich teruggetrokken ten Westen van den spoorweg: SjanghaiWoesoeng. Zij hebben daar, naar het Chineesche hofdkwartier mededeelt, de vooraf gereed gemaakte stellingen bezet. De streek tus- schen den spoorweg, de Wangpoe en Sjang hai, is dus thans geheel in het bezit der Japanners. Langs den Jangtse, ten Westen van Pausjan, zetten de Japanners den op- marsch voort. met de hoagere leiding van het Duitsche economische leven kan bezig houden. Men noemt voor deze functie de tegen woordige staatssecretaris Posse, alsmede de permanente staatssecretaris in het mi nisterie van propaganda, Funk. Naar verder vernomen wordt zou het militaire doeleinde van het. vierjarenplan waarschijnlijk verder op den voorgrond worden geplaatst door de benoeming van militaire deskundigen op hooge plaatsen in het ministerie van economische zaken.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1