v GRATIS AGENDA n Nieuw bord. KERKNIEUWS De Leidsche Courant ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER? WEINIG VERANDERING. De Bilt seint: Verwachting: matige meest Noordelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, nog kans op enkele regenbuien, weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerst.: 773.3 te Valentia op Ierland. Laagste barometerst.: 746.0 te Ajaccio (Corsica). De depressie in het Noord-Westen trok Oostwaarts af, een secundaire ligt echter nog over het Oostzeegebied. In het Zuid- Oosten van het waarnemingsgebied daalde de luchtdruk. In het Noord-Westen nadert een nieuwe depressie, weh:e hedennacht te Reykjavik den barometer 12 m.m. deed dalen. De hooge luchtdruk hield in het Westen op den Oceaan stand, een uitlooper reikt nog tot ver in het Noorden. In Scan dinavië, op de Britsche Eilanden, onze om geving, Frankrijk en West-Duitschland waait nog een matige tot krachtige Noor delijke wind met gedeeltelijk bewolkte lucht. In onze omgeving vallen plaatselH' nog regenbuien. In het Oostelijk deel van het waarnemingsgebied is de wind zwak tot matig uit het Westen. Ook hier is de lucht nog zwaar bewolkt tot betrokken met nog veel plaatselijke regens. De tempera tuur is in het Oostzeegebied nog boven nor maal, in vrijwel het geheele overige waar nemingsgebied is zij echter onder normaal. De hooge Zwitsersche Alpenstations mel den sneeuw met temperaturen van vijf tot tien graden onder het vriespunt. Voor ons land wordt voor morgen matige Noordelijke wind verwacht met afwisselende bewolking en nog kans op plaatselijke regenbuien. Het weer zal nog koel blijven. LUCHTTEMPERATUUR. 10.7 gr. C. LICHT OP VOOR FTETSI1RS e4u: Van Zaterdagnamiddag 7.57 uur, tot Zondagmorgen 5.58 uur; van Zondagnamid dag 7.55 tot Maandagmorgen 6.0 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zondag 12 Sept. voorm. 7.58 en nam. 8.19 uur, op Maandag 13 Sept. voorm. 8.52 en nam. 9.21 uur. WATERTEMPERATUUR Poelmeer 18 gr. De Zijl 16.5 gr. C. Prima Wales Anthraciet, het beste van het beste. Goedkoop in het stoken en laag in prijs, dus één en al voordeel voor U Vraagt prijscourant! Nu nog de LAGE zomerprijzen. Alleen-verkoop voor Leiden en orastr. CAÊ.OB? Hooge Morsehweg I48.Tel. 2760 (3 lijnen) R.K. UNIVERSITEIT Inzameling van gelden. zooals in het Directorium stond aange geven, is de Universiteits-Zondag naar den eersten Zondag van September verplaatst en zal de geldinzameling gedurende de maand September en zoo noodig ook nog in October langs de huizen worden gehouden. Wij vertrouwen, dat de zegen, dien Wij door het gebed op den Universiteits-Zon dag hebben afgesmeekt over den bloei en de voltooiing onzer eigen R. K. Universi teit en de speciale aanbeveling vanaf den kansel door de parochiale geestelijkheid, tot een groot succes mogen leiden. Wij vestigen nier nogmaals de aandacht op het voorschrift, dat in geen enkele pa rochie een Universiteitscomité mag ontbre ken. aan hetwelk de inzameling der gelden is opgedragen. Alleen op deze wijze zal het mogelijk zijn, dat het bedrag van 10 ct. per Katholiek in Ons Bisdom zal kunnen be reikt worden. Moge eenieder zijn overtuiging van het groote belang der zaak omzetten in harte lijke medewerking en müde offergaven. t JOANNES PETRUS, Bisschop van Haarlem. Haarlem, 4 September 1937. „St. Bavo". GEMEENTERAAD VAN BOSKOOP KROTTEN IN RIJNSBURG De Raad In beroep bij de Kroon De gemeenteraad van Rijnsburg kwam gisteravond bijeen. Afwezig waren met kennisgeving wethouder Van der Vijver en de heer Van Delft. Allereerst kwam de uitnoodiging van Ged. St. aan de orde, om bij de behande ling van de bezwaren van de N.Z.H. Tram weg-Mij. tegen het gedeeltelijke uitbrei dingsplan in de openbare zitting van hun college, een of meer gemachtigden te be noemen. Weth. Kralt achtte het niet noodig om voor dit opgelegde uitbreidingsplan een ge machtigde te zenden en vond dat G. S. het maar zelf met de Tramweg-Mij. moesten uitzoeken. De voorzitter meende echter, dat ei' toch iemand voor de gemeente aanwezig moest zijn. De heer Zandbergen gaf toe, dat het plan wel opgelegd was, maar dat de belangen toch verdedigd moeten worden. Wanneer de tram in het gelijk wordt ge steld, krijgt men later een ongewenschte toestand door de knik in de straat. De raad besluit tenslotte met 7—2 st. geen gemach tigde aan te wijzen. Tegen, de heeren Zand bergen en Van Duyn. De burgemeester deed voorts mededee- ling, dat Ged. Staten de beroepen van de eigenaars van 6 der 28 onbewoonbaarver- klaarde woningen ongegrond hebben ver klaard en voorts gegrond verklaard heb ben het beroep van den Inspecteur der Volkshuisvesting tot onbewoonbaarverkla ring van nog 41 woningen. De heer Van Duyn vroeg, of de Raad deze 41 nu nog onbewoonbaar verkla ren moest en concludeerde uit het ont kennend antwoord van den burge meester, dat dit dus van hooger hand was opgelegd. Dr. Jonker informeerde naar de houding van B. en W. en merkte op, dat nu nog beroep bij de Kroon mogelijk was. Weth. Kralt vond het beter zich niet voor de tweede maal uit te laten lachen. Dr. Jon ker zeide toch overtuigd te zijn, dat do wo ningen bewoonbaar zijn. Weth. Kralt: „Het beste is, dat j'e niets zegt". De heer Zandbergen (C.D.U.) zag in de uitspraak van G. S. de aanwijzing, dat zijn zienswijze omtrent de behartiging van de Volkshuisvesting door den Raad steeds juist is geweest, het beleid van den Raad heeft in dit opzicht alles te wenschen over gelaten. Spr. bestreed voorts de in een vo rige vergadering afgelegde verklaring van ce A.R.-raadsfractie. Bij drie aaneenge- bouwde huizen loopt een zolder van een huis, dat niet onbewoonbaar was verklaard over een, dat wel onbewoonbaar verklaard was. De A.R.-fractie had er op gezinspeeld af te treden. Wat zal deze fractie nu doen, nu het bouwplan is opgelegd, zal de A.R.- fractie nu op de financieele gevolgen blij ven toezien? Spr. geeft de heer Kralt ge lijk, dat deze adviseert niet in beroep te gaan bij de Kroon. Het besluit is niet zoo maar genomen en wie de woningen kent, is het er roerend mede eens. Hij adviseert de raad nogmaals niet in beroep te gaan. Weth. Kralt merkte op, dat hij op den morgen, dat Ged. Staten de woningen zijn komen zien, uit zijn werk is gehaald en dat het Gemeentebestuur tevergeefs ge wacht heeft. In Den Haag is de Inspecteur op de door hem genoemde feiten niet in gegaan. De heer Van Duyn vroeg, of B. en W. uitgenoodigd waren om de leden van het college van Ged. St. te ontvangen of dat het een bloote mededeeling was. De burgemeester deelde mede, dat van de Prov. Grifife was opgebeld of de gem.- opzichte en het gemeentebestuur aanwezig wilden zijn om de heeren den weg te wij zen. Dit telefoongesprek was door een ambtenaar aangenomen. Voorts kwam een voorstel ter tafel van B. en W. om de bebouwingsverordening met het oog op de lintebebouwing vast te stel len volgens de wenschen van B. en W. Al dus werd besloten, tegen stemmen de hee ren Van der Gugten, Knijf en weth. Kralt. Nadat de raad voor de behandeling van een schoolgeldkwestie in besloten zitting was geweest, werd tenslotte ge stemd over het voorstel van B. en W. om wegens de onbewoonbaarverkla ring niet in beroep te gaan bij de Kroon. Het voorstel werd verworpen met 54 st. (Voor de heeren Zandbergen, Van Tilburg, Van den EykeJ en Van Duyn). Weth. Kralt motiveerde zijn stem, dat het kenteeken niet behoeft te worden aan gebracht, wanneer in beroep wordt gegaan. Gisteravond kwam de Raad dezer ge meente in openbare vergadering bijeen bijeen onder voorzitterschap van den bur gemeester, mr. E. P. Verkerk. Afwezig was de heer H. Haring. Na opening door den voorz. werden de notulen der vergaderingen van 19 Juli 1937 en van 26 Augustus 1937, behoudens een kleine opmerking van den heer van Kleef, onveranderd vastgesteld. Onder de ingekomen stukken bevond zich o.m. een schrijven van het bestuur der Christel. Hoogere Burgerschool te Alphen met verzoek om toekenning van een bijdrage in het explzitatie tekort over 1936 van 318.42, welk verzoek z.m. werd toegestaan. Tevens was er een schrijven van de Centrale Esperanto-Propaganda commissie te Nijmegen, waarbij zij den raad in overweging geeft te onderzoeken, of wellicht ook in deze gemeente van ge meentewege de gelegenheid tot het deel nemen aan Esperantocursussen kan wor den opengesteld, of althans van gemeen tewege hiertoe medewerking kan worden verleend. Dit stuk wordt voor kennisge ving aangenomen; indien er echter voor stellen komen zullen deze in overweging genomen worden. Bij de mededeeling betreffende waterle vering van Reeuwijk naar aanleiding van een vraag van het raadslid 't Hart, is ge noemden heer gebleken dat de ontevreden heid van de bewoners van de Zwarte weg zeker reden van bestaan heeft, daar de tarieven in Reeuwijk berekend naar de huurwaarde en bij verschillende klassen veel hooger is dan in Boskoop. In de klas se van 100—200; 200—300 en 400—500 be draagt dit verschil respectievelijk 1.05. 1.70 en 3.per 3 maanden, terwijl Boskoop tevens meer water krijgt. Spreker verzoek dan ook deze tarieven met Reeuwijk te bespreken. De voorz. antwoordt, dat d„e verschillen de klassen nog eens nader bezien zullen worden en besproken in B. en W. Betreffende een mededeeling over het hoofdriool in de Burgemeester Colijnstr. naar aanleiding van een vraag van den heer Kranenburg, ontstond nogal eenige discussie. Het bleek n.l. dat bedoelde riool in 1928 te kort was aangelegd, zoodat er later 8 M. moest bijgebaakt worden. De spuiing is thans echter onvoldoende en er moet noodig verbetering aangebracht worden, hetzij door meer spuiing hetzij door de waterleiding er bij gebruiken. De voorz. zegt deze kwestie in het colle ge nader te zullen bespreken. De stortplaats voor vuil. Van Gedep. Staten is bericht gekomen, dat de vuilnisstortplaats langs den Reij- erskoopschen weg wordt geexploiteerd zonder dat vergunning is verleend. Op verzoek om vergunning is door Ge- dep. Staten afwijzend beschikt. De heer Noest vraagt, of het vuil niet verbrand kan worden en waar nu de stortplaats komt en verzoekt deze te ma ken op een plaats, waar de volksgezond heid geen nadeel hiervan heeft, zooals in Reijerskoop. Wethouder Guldemond meent dat het niet zoo erg is met de nadeelen voor de volksgezondheid, als wel wordt gezegd, welke meening wethouder v. Gelderen onderschrijft. De voorz. zegt, dat deze kwestie bespro ken is met den eigenaar en de omwoners in een zitting van de hinderwet, waarbij deze laatsten geen bezwaar hadden, als het maar geen blijvende stortplaats werd. Waar de nieuwe stortplaats zal komen is nog niet bekend en zal nog nader wor den medegedeeld. Aan de orde kwam thans een voorstel tot benoeming van een lid der commissie tot wering van schoolverzuim, wegens vertrek van den heer Chr. A. van Kop pen. In diens plaats werd met algem. stemmen gekozen de heer J. H. M. Roze- meyer, hoofd der R.K. school voor uitge breid lager onderwijs. Bij de benoeming van drie leden .voor het Burgerlijk Armbestuur, wegens over lijden van den heer G. Pannebakker en periodiek aftreden van mevr. A. B. H. Mathot geb. Taay en de heer K. Verka de Kzn., vroeg de heer Noest, of het noo dig was deze leden te kiezen, daar hem gebleken is dat het Burg. Armbestuur niet vrij van handelen is. De voorz. zegt dat dit niets met de stemming te maken heeft en dat dit hier niet ter sprake kan komen, waarna tot stemming werd overgegaan. In de vacature G. Pannebakker werd gekozen de heer Jac. M. Nieuwsteeg, ter wijl de beide andere leden mevr. A. B. H. Mathot-Taay en d heer K. Verkade Kzn. werden herkozen. De voorz. sprak een woord van dank voor het werk, dat de heer Pannebakker op zijn wijze en met zijn gaven voor het Burg. Armbestuur had gedaan. De rekening van ontvangsten en uitga ven der gemeente over het dienstjaar 1936 ipet bijbehoorende bescheiden werd ver volgens ii handen gesteld van de raads commissie voor onderzoek van begrootin gen en rekeningen. Het voorstel tot vaststelling van een verordening op de heffing van besmette lijke ziektegelden werd zonder meer aan- gnomn. Tot gedelegeerden der gemeente in de Badhuis-commissie werden herkozen de heeren W. de Ruyter en A. Brand. Als gedelegeerden der gemeente in de besturen van de woningbouwvereenigin- gen en stichting werden gekozen: in het bestuur van de woningbouwver- eeniging „Onze Woning" de heeren W. de Ruyter en G. Grootendorst; in het bestuur woningbouwvereeniging „St. Joseph", de heeren L. 't Hart en W. Kranenburg en in het bestuur van Palri- monium's woningstichting de heeren P. Loef en H. Haring. Tot leden van de commissie van toe zicht op den tuinbouwcursus werden her kozen de heeren P. Loef en C. Grooten- drost. In de raadscommissie voor het onder zoek van begrootingen en rekeningen werden gekozen als leden de heeren W. C. van Kleef, H. A. Boekraad en C. Groo tendorst en als plaatsvervangend lid de heer P. D. Noest. De heer Boekraad bedankte echter voor het lidmaatschap, daar hij van meening was dat het werk onvruchtbaar is. In diens plaats werd gekozen de heer A. Brand. Bij de rondvraag brengt de heer Noest ter sprake een geval van iemand, die on dergebracht is bij het Burg. Armbestuur. Bedoelde persoon kan zichzelf geduren de 10 maanden onderhouden met zijn ge zin met 2 kinderen, doch voor de overige 2 maanden kan hij niet in aanmerking komen voor de steunregeling en werd ondergebracht bij het Burg. Armbestuur waar hij 5.— kreeg per week. Hiervan ging af 4.voor huishuur dus resteer de 1.om te leven. Verder kreeg hij er niets bij: geen bonnen of wat dan ook, daar de heer Verkade zei dat hij dat niet mocht doen en dat hij in opdracht han delde van B. en W. Wethouder v. Gelderen zegt zelf mede lijden met die persoon te hebben, maar er was niets aan te doen, daar hij niet viel onder die categorie van menschen, die eerst venten en dan steun trekken. De man had het noodig, maar het mocht niet en bij nader vragen aan den controleur kon hem geen steun toegezegd worden. De controleur is daarop naar den minister gegaan en thans is bericht binnengeko men, dat hij opgenomen kan worden in de steunregeling. Er is dus niets nagelaten om den man te helpen. De voorz. is van meening, dat 't onjuist is dit onderwerp hier ter sprake te bren gen en zegt dat er geen enkele afspraak is gemaakt tusschen B. en W. en het Burg. Armbestuur. Een autobusverbinding door het dorp. De heer P. Loef vraagt aan te drin gen op een spoedige verbinding met het dorp door een autobusdienst van af de Goudsche Rijweg zooals door de Trio is toegezegd. De voorz. antwoordt, dat Trio met een dienstregeling moet komen. Om er echter spoed achter te zetten is hij bereid contact te zoeken met de au- tobusdienstonderneming. De heer Brand vraagt, of er geen con tact bestaat tusschen het ziekenhuisfonds en B. en W. betreffende de contributie van werkloozen. De voorz. zegt, dat dit met Januari 1938 komt, als de inning van de contributie er it. De heer Noest vraagt, of de Badhuis weg bereden mag worden in geval van brand. De voorz. zegt, dat voor brand deze weg bereden mag worden onder bepaalde con dities, waarbij de weg wordt afgesloten met een paal waaraan bepaalde sleutels. De heer v. d. Staak vraagt, of het trot toir in Reyerskoop niet doorgetrokken kan worden en de tuintjes dan verdwij nen. De voorz. antwoordt, dat dit wel moge lijk is, maar dat zij geen geld geven voor die voortuintjes. Hierna sloot de voorz. de vergadering. MW rang V ook J Deze roode driehoek, met de punt naar beneden ba- eekent, dat men een voor- rangsweg nadert, waarop ook het verkeer, dat van links nadert, voorrang heeft. i Maandag. Ledenvergadering A. R. K. A., Den Bucht, 8.30 uur. Dinsdag, Ned. R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden, afd. Leiden. „St. Franciscus van Assi- sië", Volksbondsgebouw, 8.30 uur. Donderdag. R.-K. Reclasseeringsvereeniging gebouw St. Vinc.-Ver., Hoogl. Kerkgracht 32, 89 uur. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters: Bruins Slot, Flim, P. van Es, Niemer en Starck. De Zondagsdienst der huisartsen te Oegst geest wordt waargenomen door dr. Vare kamp, Tel. 1916. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Zaterdag 4 tot en met V r ij d a g 10 Sept. a.s., waarge nomen door de apotheken: C. B. Duyster, N. Rijn 18, telef. 523 en J. Doedens, Wil- helminapark 8, Oegstgeest, tel 274. OUicieële Crisispublicaties De Nederlandische Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de denaturatiever- goeding voor erwten van oogst 1937, wel ke zijn gedenatureerd in het tijdvak vian 6 September 1937 tot en met 11 Septem ber 1937 zal bedragen f 1,35 per 100 K.G., indien het door handelaren .gedenatu reerde groene erwten, welke voldoen aan het voorloopig vastgestelde stan daardmonster van kwaliteitsklasse C be treft, en 0,85 per 100 K.G., indien het door telers gedenatureerde voedererw ten betreft. Voor koolzaad van den oogst 1937, dat is verkocht in het tijdvak van 15 Augus tus 1937 tot en met 4 September 1937 zal geen steun worden uitgekeerd. 's-Gravenhage, 10 September 1937. UITVAART EN BEGRAFENIS PATER WERENFRIED NEEFJES O.F.M. Vrijdagavond werden in het Missie-col lege St. Willibrord te Katwijk a. d. Rijn de plechtige Metten gezongen voor de zie- lerust van pater Werenfried Neefjes O.F.M., aldaar overleden 8 Sept. 1.1. Agens was pa ter Edgar Neefjes, O.F.M., leeraar aan het gymnasium te Megen, neef van den over ledene. Diaken en sub-diaken waren pater Alvarus v. d. Reep O.F.M. en pater Rim- bertus Beerepoot O.F.M., neef van den overledene. Als cantores fungeerden de pa ters Paternus Geise O.F.M. en Maximianus Sier O.F.M. De studenten van het Missie college, verschillende kennissen, vrienden en medebroeders uit de omgeving woon den de plechtigheden bij, o.a. de zeereerw. paters Blom O.F.M., oud-rector van het Missiecollege, pastoor Smeets uit Leiden, pater dr. B. de Goede O.F.M., directeur van. de R.K. H.B.S. te Leiden en pater mr. dr. D. Beaufort O.F.M. Zaterdagmorgen werden de Lauden ge zongen, waarna de plechtige H. Mis van Requiem. Het H. Misoffer werd opgedra gen door den zeereerw. pater Walfried Blom O.F.M.; diaken en sub-diaken waren pater Edgar Neefjes O.F.M. en frater Rim- bertus Beerepoot O.F.M. Als cantores fun- - geerden pater Firmatus Stevens O.F.M., leeraar aan het Missie-college en pater Ar- mandus Pex O.F.M., kapelaan te Haarlem. Wederom waren verschillende paters uit de omgeving gekomen om hun medebroe der de laatste eer te bewijzen; alsook de zeereerw. pater Broersen O.F.M., gardiaan te Woerden, de zeereerw. pater Schimmel O.F.M., vlootaalmoezenier te Vlissingen, de zeereerw. heer C. J. Hesp, pastoor te Kat wijk a. d. Rijn en de zeereerw. heer J. J. Houtman, rustend pastoor te Katwijk. De begrafenis op het Kerkhof van het Missiecollege werd verricht door den zeer eerw. pater dr. Oninx O.F.M., rector van het Missiecollege. W Zij die zich vanaf heden abonneeren op ontvangen de nog verschonende nummers tot 1 OCTOBER A.S. GRATIS De abonnementsprijs bedraagt bij vooruitbetaling: VOOR LEIDEN 19 CENT PER WEEK, 12.50 PER KWARTAAL BIJ ONZE AGENTEN 20 CENT PER WEEK, t 2.60 PER KWARTAAL FRANCO PER POSTt 2.95 PER KWARTAAL Het geïllustreerde Zondagsblad Is voor de abonné's verkrijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal. ALLE INGESCHREVEN ABONNé's zijn opgenomen in onze GRATIS ONGEVALLENVERZEKERING. NAAM: STRAAT: PLAATS: geeft zich hierbij op als abonné op DE LEIDSCHE COURANT. Betaling per kwartaal per week (doorschrappen wat niet wordt verlangd), per post Verzoekt gratis toezending van de vóór 1 October verschonende nummers

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2